PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρτιτούρες - Ταμπλατούρες

bouzoukovios
10.05.2001, 23:46
Καλησπέρα!
Είμαι καινούριος στο χώρο του ρεμπέτικου και μόλις έχω αρχίσει να μαθαίνω να παίζω ορισμένα κομμάτια. Θα ήθελα αν κάποιος έχει παρτιτούρες ή/και ταμπλατούρες από ρεμπέτικα τραγούδια να... τείνει μια χείρα βοηθείας!!!
Ευχαριστώ

niki
30.04.2002, 02:08
Παιδιά καλησπέρα! Είμαι κι εγώ νέα εδώ... Θα ήθελα παρτιτούρες-ταμπλατούρες (για κιθάρα κυρίως) από ρεμπέτικα τραγούδια... Ή τουλάχιστον πείτε μου πού να ψάξω... Σας παρακαλώ πολύ... 'Οποιος θέλει να με βοηθήσει, ας κάνει τον κόπο να μου στείλει μια απάντηση στο ε-μαιλ μου.

[email protected]

Ευχαριστώ πολύ!

yianis
30.04.2002, 12:53
<FONT FACE="SYMBOL">Niki,

Pane sto</FONT> http://skripto.nostos.gr/

<FONT FACE="SYMBOL">GiannhV</FONT>

Μπαγιόκος
30.04.2002, 22:11
Νίκη καλώς όρισες και καλά ακκόρντα. Έτσι γινόμαστε περισσότεροι οι... κιθαρίστες στο forum και δε θα μας τη βγαίνουν τόσο συχνά οι βουζουκοπαίκτες... χε, χε!

kalogerakis
16.08.2002, 17:23
SHMANTIKH ANAKOINOSH!!

H AEPI ZHTAEI XRHMATA APO TO http://skripto.nostos.gr/

KOITAKSTE MIA KAINOURGIA SELIDA
POU PERIEXEI TO SKRIPTO!!
http://www.andreas.gr/common/skripto/index.html

DIADOSTE TO KAI SE ALLOUS PRIN TO BREI KAI AYTO H AEPI KAI TO KLEISEI.

niki
19.12.2002, 02:34
<!-NOTE: Message edited by 'niki'-!>sorry lathos

παρακαλούμε,
19.12.2002, 18:46
παρακαλούμε, τίποτις.

mariou
20.02.2003, 19:13
ΧΑΙΡΕΤΩ ΣΑΣ --

ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΣΤΕΨΗ ΕΔΩ --
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΑΣ ΜΙΑ ΜΕΛΩΔΙΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΕ
ΣΑΒΑΤΟΒΡΑΔΟ? ΟΧΙ ΤΟ ΣΑΒΑΤΟΒΡΑΔΟ ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ.
ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙΝΟΣ ΕΙΝΑΙ, ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ
ΤΟ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΠΙΑΝΟ.
ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ.

ΜARIOU

ferris
21.02.2003, 00:53
&#34;Σαββατόβραδο&#34;, Μίκης Θεοδωράκης, 1960.

Aris
21.02.2003, 09:31
Να συμπληρώσω,
από την &#34;Πολιτεία Β΄&#34;
Στ. Καζαντζίδης, Μαρινέλα, μπουζούκι ο Χιώτης.
Ενα από τα κορυφαία &#40;προσωπική άποψη&#41; τραγούδια όλων των εποχών στη χώρα μας.
ΑΝ

peter_kosmas
21.10.2003, 12:45
εχω παρα πολλα ακορντα και ΤΑΜΠΛΑΤΟΥΡΕΣ ΣΧΕΔΟΝ Απο οτιδηποτε οποιος θελει κατι να μου στειλει e-mail και την ΑΕΠΙ ΤΗΝ ΓΡΑΔΩ ΣΤ&#39;Α....... ΜΟΥ

kk
21.10.2003, 14:11
Σε τι μορφή τα έχεις ατρόμητε Κοσμά;
Δηλ. τι είδους αρχεία έχεις;
Word, PDF, TIFF etc.

rempetis
12.01.2004, 02:21
paidia tha ithela opoios exei tablatures gia rempetiko na tis stilei

bouzoukovios
10.02.2004, 23:27
Asta filarako rempetis... An den exeis... trypoula de sou dinei kanenas simasia edw mesa...

ΚΚ
11.02.2004, 10:07
Γιατί φίλε μου &#34;τρυπούλα&#34;? Τι θα πει αυτό;

Κοίτα να δεις, με τις ταμπλατούρες και τις παρτιτούρες δουλειά στα παλιά λαϊκά δεν γίνεται.
Μόνο βοηθητικά στην προσωπική προσπάθεια με ποσοστό συμμετοχής κάπου 25%.
Τα τσαλιμάκια και οι χρωματισμοί &#40;πχ του Μπάτη&#41; στην παρτιτούρα ΔΕΝ βγαίνουν.
Οι περισσότεροι απ&#39; τους παλιούς εδώ δεν έχουν παρτιτούρες, ή κι αν έχουν δεν τις χρησιμοποιούν.

Τέλος πάντων, για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, αν το [email protected] του rempetis ισχύει, θα του στείλω e-mail. Οχι τίποτα άλλο, αλλά για να διαπιστώσει κι αυτός πως δεν χρειάζονται.

ΚΚ
11.02.2004, 22:42
rembetis, κοίτα το mail σου.

bouzoukovios
15.02.2004, 17:03
Agapite KK, milaw gia ena parapono pou exw, mpainontas edw &#40;to prwto prwto minima&#41;. Tote kaneis de mou apantise kalws i kakws, enw to epomeno minima ir8e meta apo konta ena xrono se apantisi tis Nikis.

Telos pantwn, sxetika me tablatoures kai partitoures, mporw na fantastw kai na katalavw oti oi xrwmmatismoi den mporoun na apodw8oun me tetoies texnikes. Alla afto pou i8ela tote ws arxarios, alla kai afto pou 8elei o &#34;rembetis&#34; fantazomai, einai na mporei na paiksei to skopo katarxin, afto to 25% pou les, kai epeita me tin empeiria na anaptyksei tin ikanotita na vgazei ta diafora tsalimia monos tou akougontas to kommati.

Kai gia na min pareksigoumai, o dikos mou logos pou i8ela partitoures kai tablatoures einai to gegonos oti menw monima sto ekswteriko kai den mporw na exw kapoio daskalo h/kai entypo yliko opotedipote epi8ymw... Opote moiraia, prospa8w apo otidipote pesei sta xeria mou na vgalw akri.

Xairetismoi

Bouzoukovios

kk
15.02.2004, 19:05
Καλώς - καλώς. Το καλό πράμα αργεί να γίνει.
Σκανάρω σιγά σιγά τις παρτιτούρες μου και θα σας τις στείλω σε PDF. Πολύ σπαστική δουλειά - ελπίζω να το καταλαβαίνετε. Επιπλέον, απ&#39; όσο ξέρω, δεν υπάρχει κάτι έτοιμο να το στείλει κάποιος με e-mail.

Μπορεί να έχεις δίκιο στο ότι δεν έχουμε ένα ftp &#40;στις Αζόρες&#41; για παρτιτούρες - στίχους κλπ, αλλά γιατί δεν κάνετε κάτι κι εσείς στα εξωτερικά βρε παιδί μου;

vryopolitis
16.02.2004, 01:55
Εγώ όταν άρχισα να μαθαίνω τζουρά &#40;με τζουρά ξεκίνησα το 2001, μετά πήρα μπουζούκι πριν φυγω από Ελλάδα &#41; αγόρασα αρκετά βιβλία με παρτιτουρες για μπουζουκι, νομιζοντας οτι θα μου ηταν χρησιμες. &#40;Όπως πολλοί από σας ήδη γνωρίζετε είμαι από Βραζιλία, και εκεινη τη χρονια εμεινα Αθηνα.&#41; Όταν ημουν Αθηνα όμως τα τραγουδια τα μαθαινα με το δασκαλο μου, αυτος μου τα σημειωνε σε ενα τετραδιο με μουσικες νοτες, και ελαχιστες φορες πραγματικα διαβαζα τις σημειωσεις του.

Και να σας πω, τις παρτιτουρες ποτε δεν τις χρειαστηκα μετά... αφου μαθαίνεις τις κλημακες στο μπουζουκι και αρχιζεις να αναπτυσσεις δικα σου ταξιμακια πανω στον καθε δρομο, βγαζεις τα τραγουδια χωρις τη βοηθεια παρτιτουρας / ταμπλατουρας.

Σημασια για το μπουζουκι -- και πολυ ιδιαιτερα για το ρεμπετικο τραγουδι -- ειναι να γνωριζεις πολυ καλα τους λαϊκους δρομους και τους δυτικους μουσικους τροπους ματζορε/μινορε. Και να τους ξερεις οχι μονο επιφανειακα, δηλαδη να καταφερνεις να παιζεις τους φθογγους στη σειρα τους. Να γνωριζεις καλα την καθε κλημακα, τις βασικες σθγχορδιες της καθεμιας, τι σημασια εχει καθε φθογγος μεσα στην εξελιξη του συγκεκριμενου δρομου που παιζεις.

Ας πουμε, ρε σαμπαχ. Δεν αρκει να παιζεις στη συνεχεια RE MI FA bSOL LA bSI NTO RE , αλλα είναι απαραίτητο να γνωρίζεις ότι σ&#39;αυτο το δρομο κυριο ρόλο παίζει η βασικη συγχορδια ρε μινορε, δευτερευον ρολο η φα ματζορε, και στο απο το φθογγο φα μπορεις να ξεκινησεις και τον δρομο φα χιτζαζκαρ, κλπ, και επισης οτι ο φθογγος ΣΙ μπορει να παιχθει χωρις υφεση, και επισης οτι ο δρομος μπορει να κατεβαινει αρχιζοτας απο τον φθογγο ρε στη δευτερη οκταβα με υφεση. Ετσι, γνωριζοντας τις ιδιαιτεροτητες του δρομου σαμπαχ παιζεις με πολυ μεγαλυτερη ευκολια οποιο τραγουδι σε δρομο σαμπαχ, και τις παρτιτουρες δεν τις χρειαζεσαι. Αλλωστε, τα τραγουδια γραμμενα σε δρομο σαμπαχ ειναι παραλλαγες της μελωδικης γραμμης του δρομου σαμπαχ, με ρυθμο.

Μαθαινεις καλα ετσι τους κυριοτερους δρομους και παιζεις σχεδον ολα τα τραγουδια. Δεν λεω πως ειναι απλη και ευκολη δουλεια, θελει χρονο και αφοσιωση, αλλα νομιζω πως αυτη η προσεγγιση ειναι πολυ πιο αποτελεσματικη για να αποκτησεις την μουσικη ευχερια για να παιζεις τα ρεμπετικα τραγουδια, απο ο,τι ειναι η δυτικη μεθοδος μελετης μεσω παρτιτουρας.

Εδω σ&#39; αυτο το φορουμ οταν ειχα αποριες για τους δρομους μου ειπαν να παρω το βιβλιο του Παγιατη. Σου το προτεινω τωρα εγω, φιλε Μπουζουκοβιε. Μελετησε τους λαικους δρομους στο μπουζουκι, και δοκιμασε ταξιμακια. Τα ταξιμια θα σου γινουν ξαρτηση :&#41;

Θα ηθελα να δω σχολια απο τους εμπειρους μαγκες...

Theo / Βραζιλία

vryopolitis
16.02.2004, 01:56
ξάρτηση ----&#62; ήθελα να γράψω ΕΞΑΡΤΗΣΗ

bouzoukovios
16.02.2004, 02:53
Kalispera KK kai Theo.

Dikio exete kai afto to exw katalavei idi apo tous prwtous mines pou asxoli8ika me to bouzouki. To vivlio tou Pagiati einai apo ta prwta vivlia pou agorasa alla sigoura gia kapoion pou den kserei mousiki &#40;opws egw&#41; einai stin arxi ligo kinezika. De mporeite na fantasteite poses fores to exw diavasei, kai ka8e fora anakalypta kai kati kainourio.

Twra pleon mporw na akouw kommatia kai na vgazw genika ti melwdia kai poly liga &#34;tsalimia&#34;...;-&#41; Einai vlepeis 2,5 xronia pou paizw bouzouki kai vlepw kai monos mou oti sigoura to ypova8ro twn drwmwn einai to A kai to Omega tou organou. Kai o vasikos mou stoxos einai kapote na mporw na ka8omai kai na vgazw kapoio tragoudi pou exw sto myalo mou, toso kala oso na mou aresei emena. Vevaia oso ma8ainei kaneis toso perissotero 8elei na paizei kalytera... Siga siga ;&#41;

Alla pali as akousoume ta sxolia pou exoun na kanoun oi empeiroi magkes!

Xairetismoi,

Bouzoukovios

P.S.: Agapite KK o Big Brother den epitrepei tetoia ftp stis meres mas... Makari alla den...

ΚΚ
18.02.2004, 19:41
Bouzoukovie για ρώτησε τον [email protected] κάτι έχει να σου δώσει.

homersriff
02.03.2004, 15:53
Xairetw paidia...
Kai egw kainourgios eimai, kana 6mhno dhladh pou paizw mpouzouki...
Eimai Skwtia Bretanias.
Kaneis allos edw panw?????

giorgo
13.03.2004, 02:54
Kapios na me VOITHISEI ME YLIKO GIA DROMOUS, eimai stin tamplatoura mehri tora alla parolo pou pezo 15-20 tragoudia den prohoraei to pragma. Eimai aftodidaktos alla pantou oloi lene dromoi dromoi kai dromoi, EFHARISTO

vryopolitis
13.03.2004, 04:25
ο παγιατης εχει δυο βιβλια για δρομους, το ενα «λαικοι δρομοι» ειναι περισσοτερο θεωρητικο, και το αλλο, «οι λαικοι δρομοι και η πρακτικη τους εφαρμογη» ειναι προσιτο και σε οσους δεν διαβαζουν πενταγραμμο &#40;εχει ταμπλατουρα για μπουζουκι, κιθαρα και πιανο&#41;... και τα δυο βιβλια απο τις εκδοσεις fagotto.

Μπαγιόκος
13.03.2004, 16:18
Δοκίμασε και το βιβλίο &#34;Είναι εύκολο να μάθεις μπουζούκι&#34; του Θανάση Πολυκανδριώτη, έκδοση του Νάκα &#40;κοστίζει 15,50 Ευρώ&#41;.

bassman
19.03.2004, 00:38
Opios exi orexi na simmetasxi se sigrotima na epikinwnisi edw.

giorgos
19.03.2004, 10:05
Ρεμπετικο ρεπερτοριο?
σε ποια περιοχη?

θανασης
20.03.2004, 01:22
ενδιαφερομαι!
&#40;επισης αν υπαρχει κανεις &#34;κοντινος&#34; ενδιαφερομενος σε Κουκακι, Ανω Πετραλωνα, Θησειο, Βορεια Καλλιθεα ας επικοινωνησει&#41;

kotoulas
20.03.2004, 02:16
giasas paidia
ime kainourgios sto forum.bori na mou exigisi tin fasi giati ine ligo berdema.pou ine i teleftea sisitisi?
pos litourgi to forum?

Μπαγιόκος
20.03.2004, 14:14
Πάτησε αριστερά το &#34;Last Week&#34; και θα καταλάβεις.

Για όλες τις συζητήσεις πάτησε &#34;Topics&#34;.

yiorgosv
26.03.2004, 11:20
Παντως παιδια για το θεμα των δρομων και το μπασιμο σ&#39;αυτους ειναι μεγαλο ζητημα. Οντως δεν ειναι απαραιτητο να ξερεις μονο τις νοτες -αυτο βεβαια ειναι βασικο- αλλα τον τροπο, απο που ξεκινας, απο που περνας και που καταληγεις.
Σε ολα αυτα βεβαια πρεπει να προσθεσουμε τη φαντασια και βασικα το μερακι.. Αυτα τα δυο τελευταια δεν διδασκονται βεβαια, το μερακι προυποτιθεται οτι ο οποιος πιανει μπουζουκι το εχει και η φαντασια επισης ειναι διαθεσιμη, η διαφορα ειναι στο οτι για να τα αξιοποιησει καποιος αυτα τα δυο πρεπει να εχει -για μενα απαραιτητα- παραστασεις εκ του συνεγγυς απο πιο εμπειρους παικτες και ει δυνατον απο παλιους ρεμπετες -γνωστους ή μη.
Ο &#34;κινδυνος&#34; βεβαια ειναι να ταυτιστει το παιξιμο του νεου παικτη με αυτο του &#34;δασκαλου&#34; αλλα οταν καποιος εχει πολλες παραστασεις και σε διαρκεια, τοτε διαμορφωνει δικο του στυλ &#40;υπαρχει και ο κινδυνος βεβαια να τα μπερδεψει ολα και να τα κανει σαλατα...&#41;. Γιάυτο για μενα το πιο σωστο και &#34;φρονιμο&#34; ειναι να επιλεξει καποιος το στυλ που θελει να παιζει, προσωπικα προσπαθω να φτασω το στυλ της περιοδου &#39;46-&#39;52 με εκπροσωπους Μητσακη, Τσιτσανη, Καλδαρα κλπ.
Αλλα και ποιος δε ζηλευει τα απλα και πολυ δυσκολα ταξιμια του Μαρκου και του Δελια, το καταπληκτικο και ιδιομορφο παιξιμο του Τσιτσανη της περιοδου 37-40, το ρεσιταλ δεξιοτεχνιας και ακριβειας του Χιωτη, Τατασοπουλου, Μακρυδακη, Αθανασιου της περιοδου &#39;52-&#39;58 ή το παιξιμο του Μανωλη του Παπου που εχει επηρρεασμους απο Ανατολη και Δυση...

vryopolitis
26.03.2004, 15:45
Κατά τη γνώμη μου, ο σύγχρονος μπουζουξής πρέπει να μπορεί να προσαρμόζεται σε διάφορα στυλ. Το να ανήκει αποκλειστικά σε μία σχολή θα τον περιορίζει. Την εποχή που το ρεμπέτικο ήταν ζωντανή λαϊκή έκφραση, με φυσικό τρόπο τα διάφορα στυλ εδημιουργούντο από τα μέλη εκείνης της ζωντανής παράδοσης. Σημερα πλεον το ρεμπέτικο δεν εξελίσσεται, δεν αλλάζει... ρεμπέτικο σημερα είναι αναπαραγωγή παλαιών ηχογραφήσεων και παλαιών τρόπων εκφρασης. Και βέβαια ο κάθε μπουζουξης ταυτιζεται με καποιο στυλ που για προσωπικους λογους το προτιμά &#40;εγω ας πουμε τρελλαινομαι για το παιξιμο του Μαρκου&#41;, αλλά ένας συγχρονος παικτης ποτε δεν θα γινει «Μαρκος» ή «Τσιτσανης», οσο καλα κι αν καταφερει να μιμηθει το παιξιμο τους... όχι βέβαια πως οι παλαιοι ρεμπετες υπηρχαν τοσο καταπληκτικοι μουσικοι ωστε σημερα να μη ειναι δυνατον να γεννη8ει ανθρωπος ικανος να φτασει στα μεγαλεια τους. Απλως και μονο οι συνθηκες τοτε ηταν αλλες, ο κοσμος γυρω τους ηταν διαφορετικος, κλπ. Ο Μανωληs Παποs, ο οποιος ειναι συγχρονος, παιζει τα παντα.

yiorgosv
26.03.2004, 17:57
Συμφωνουμε σχεδον απολυτα vryopoliti &#40;τι ονομα ειναι αυτο ;&#41;.
Να σου πω το εξης, λιγα χρονια &#40;1-2&#41; πριν πεθανει ο ΚΑΠΛΑΝΗΣ τον ειχα δει σε καποια εκπομπη οπου εκανε ενα εισαγωγικο ταξιμι μινορε ρε και ενω ηταν απλος και λογω ηλικας λιγο αργος &#40;στα νιατα του βεβαια επαιζε σπουδαιο μπουζουκι&#41;εκανε κατι πονηρα περασματα σκετη γλυκα που δεν τα κανουν τωρα μπουζουξηδες τι να σου πω ...
Βεβαια ο ανθρωπος την εποχη που μαθαινε μπουζουκι
αλλα και αργοτερα ειχε τετοια ακουσματα
που σιγουρα ειχε παρει απο τους παλιους απειρα κολπα και τερτιπια.
Για μενα παιζει σπουδαιο ρολο στο ταξιμι οι νοτες που θα βαλει καποιος. Εχω ενα ταξιμι του ΙΟΡΔΑΝΗ πανω στο ¨ΠΑΡΑΣΤΡΑΤΗΣΑ&#34; που ειναι ανωτερο και απο κονσερτα !!
Αν καταλαβα καλα εισαι στο εξωτερικο, που εισαι
και τι γινεται εκει ;

mike
29.03.2004, 14:30
giaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

mike
29.03.2004, 14:32
as mou pei kapoios parakalw poly re magkes pou 8a brw chords??????????

kwstas_salonikios
29.03.2004, 16:40
File Mike

pes mou ti psaxneis kai an mporw na vhthhsw...

steile e-mail sto [email protected]

Kala na pernas

vryopolitis
30.03.2004, 15:53
Γεια σου Γιωργο... νομιζω το ανεφερα παραπανω, απο Βραζιλια είμαι ... εσύ;

το ονοματακι Βρυοπολιτης είναι ελευθερη ελληνικη μεταφραση του επιθετου μου &#40;γερμανικου&#41; Moosburger... κι αυτο το εχω εξηγησει καπου σ&#39;αυτο το φορουμ

καλα να περνας φιλε

yiorgosy
30.03.2004, 20:57
ΟΚ φιλε Vryopoliti.
Εγω εδω ...Χανια, Κρητη
Καποτε ημουνα με τον ΚΚ στην Ξανθη,
&#40;δεν ξερω αν γνωριζεστε&#41;, παλαι ποτέ ...
αλλα τοτε ηταν κρουστος, τωρα μας προεκυψε
εγχορδος.

alexis
30.03.2004, 23:31
vryopoliti....

exeis kamia sxesi me germania?

vryopolitis
31.03.2004, 05:08
Γερμανικης καταγωγης ειμαι. Αλλα αυτο σημαινει οτι οι γονεις μου καταγονται απο μεταναστες που εγκατασταθηκαν στη Βραζιλια στις αρχες του 20ου αιωνα... οποτε δεν εχω καμμια σχεση με το γερμανικο πολιτισμο κλπ... ο πατερας μου μιλαει λιγο γερμανικα, εγω δεν μιλαω καθολου. &#40;Ετσι ειναι στη Βραζιλια, ενα μειγμα απο πολλες εθνοτητες και φυλες&#41;.

ΚΚ
31.03.2004, 12:12
Ετσι είναι και στην Ελλάδα φίλε vryopolitis. Ενα μείγμα εθνοτήτων και πολιτισμών, μόνο που το χαρμάνι είναι από πολύ παλιά. Ετσι, με τους αιώνες ήρθε και έδεσε σε ένα ψευτο-ενιαίο μίγμα.
Για όποιον έχει την απαραίτητη περιέργεια, οι ιδιαιτερότητες διακρίνονται. Στο χορό και στη μουσική είναι πολύ εύκολο &#40;και ενδιαφέρον&#41; αυτό το quiz.

ΓιαννηςΠ
31.03.2004, 21:39
Ενα μείγμα εθνοτήτων και πολιτισμών, μόνο που το χαρμάνι είναι από πολύ παλιά. Ετσι, με τους αιώνες ήρθε και έδεσε σε ένα ψευτο-ενιαίο μίγμα..

Δυο μπορω να δω τα αιτια παραγωγης και εκφορας παρομοιων αβασανιστων Εθνικομειοδοτικων ισχυρισμων: Αγνοια η σκοπιμοτητα.

Πως ειναι ποτε δυνατη η συγκριση σε Εθνικη συσταση και Πολιτισμικα στοιχεια, μεταξυ οποιασδηποτε χωρας &#40;πολυ περισοτερο του Τριτου Κοσμου&#41; με το λικνο της ανθρωποτητας, της Ελλαδας.

Ψευτο-ενιαιο μιγμα λοιπον η Ελλας, με τα πεντε χιλιαδες χρονια αδιαλλειπτης προσφορας στον Πολιτισμο. H Ελληνικη Γλωσσα, ο Πολιτισμος, η Ιστορια και η Θρησκεια αποτελουν για σενα απλα αυταπατες και αναλογουν με την οποιαδηποτε Τριτοκοσμικη μπανανια.

Απο τους Περσικους Πολεμους μεχρι την Ελληνικη Επανασταση, και το Επος του 40 διαφαινεται καθαρα το Μεγαλειο και η Μοναδικοτητα αυτου που ονομαζεται Ελλας και Ελλην, ιδιοτητες τις οποιες τοσο ευκολα ορισμενοι απο εμας περιφρονουμε και χλευαζουμε.

Οχι φιλε Βρυοπολιτη, η Ελλας δεν αποτελει μειγμα απο Εθνοτητες και Φυλες, αντιθετα αποτελειται απο Ελληνες, απλα μερικοι απο αυτους δειχνουν να το ξεχνουν...

yiorgosv
31.03.2004, 23:08
Αντε ρε παιδια θα απαντησει κανεις ;;
Γιαννη πως απο δω περαστικος ;

Aris
01.04.2004, 07:59
Θα απαντήσω εγώ:
ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ ΚΑΙ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ &#40;Διονυσίου&#41;
ΑΝ

Σωτήρης
01.04.2004, 08:40
Εννοείς κατευθείαν απογόνους του Δευκαλίωνα και της Πύρας?

ΚΚ
01.04.2004, 09:13
Φίλε vryopolitis μην τρομάζεις με αυτά που διάβασες. Ελπίζω να έχετε κι εσείς μικρόπουτσους εθνοκαραγκιόζηδες και να μην μας θεωρήσεις όλους καθυστερημένους.

Κατά τα άλλα, δεν μας είπες...
Τι έκανες με το μπούζουκο;
Εχω περιέργεια. Σκέφτομαι να καρφώσω μερικά τάστα σε ένα τζουρά που λύγισε και &#34;ήρθε μπροστά&#34; μπας και τον συνεφέρω.

ΓιαννηςΠ
01.04.2004, 16:42
Ο λεκτικος εκτραχηλισμος, τα συμπλεγματικα απωθημενα να μην χαρακτηριστουμε «καθυστερημενοι» και ο χλευασμος αποτελουν οχι απλα δειγματα, αλλα αποδειξεις Πνευματικης πενιας και αμορφωσιας...

Δεν μπορω να σε ακολουθησω στον φραστικο σου κατηφορο, ουτε, ευτυχως, να κατεβω στο επιπεδο σου...

Ευγε.....

yiorgosv
01.04.2004, 23:23
Κανενα καλο κουτσομπολιο με Δευκαλιωνα και Πυρα ;
Να ξελαμπικαρουμε λιγο...

yiorgosv
01.04.2004, 23:24
Κωστακι το ελαβα !!!
1000 Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω !!!

ΚΚ
02.04.2004, 00:54
Δευκαλίων: -ωνος &#40;-ωνας -α&#41; &#40;μυθ.&#41; γενάρχης των Ελλήνων, βασιλιάς της Φθίας, γιος του Προμηθέα και σύζυγος της Πύρρας.

Πύρρα:&#40; μυθ.&#41; κόρη του Επιμηθέα και της Πανδώρας, γυναίκα του Δευκαλίωνα και μητέρα του ανθρώπινου γένους.

ΚΚ
02.04.2004, 00:57
A, ρε Σώτο τι μας κάνεις. Μας βάζεις και τρέχουμε με τις μυθολογικές σου αναφορές...

[email protected]
02.04.2004, 10:42
Ρε συ της Φθιας ειπες ;;
Λαμιώτης ηταν το παλληκαρι ;
Γνησιος Ελλην ;

yiorgosv
02.04.2004, 10:48
Παλι εβαλα το ε μαιλ αντι για ψευδωνυμο,
σορρυ Moderator ... -&#41;
Πρωι πρωι με την τσιμπλα στο ματι...

vryopolitis
06.04.2004, 16:49
Γεια σου ΚΚ... είχα μέρες να μπω επειδή είχα προβλήματα με το κομπιουτεράκι.

Το μπουζούκι θα το πάω σε 2 βδομάδες σ&#39;εκείνο το μάστορα που ανέφερα. Αποφάσισα για 3 ταστα. Οσο για τα σχολια του ΓιαννηΠ ... τι να πω; Αρκεί να φανταστεις ρε ΓιαννηΠ ότι ξένος ων έχω μάθει την δική σου γλώσσα και τη μουσική από την δική συ πατρίδα για εναν μονο λογο: επειδη αγαπαω τον ελληνικο πολιτισμο. Αλλα ειναι φυσικο να υπαρχουν Ελληνες με προβληματα ταυτοτητας που επιτιθενται ετσι χωρις λογο, το ξερω καλα αυτο το ειδος εθνικισμου, ειναι και εδω στη Βραζιλια διαδεδομενο και κοινο &#40;και εδω επειδη ειμαι Βραζιλιανος εχω το δικαιωμα να λεω ο,τι θελω&#41;.

Φιλε ΚΚ, οταν θα ειναι ετοιμο το μπουζουκι θα ενημερωσω το φορουμ.

Aris
07.04.2004, 09:38
Μια και το &#39;φερε η κουβέντα &#40;άσχετα όμως με το θέμα του τίτλου - μη βαράτε οι μοδεράτορες&#41;, οι Βραζιλιάνοι και οι Κουβανοί έχουν -ανάμεσα σ&#39; άλλα- ένα προσόν που το απολαμβάνω:
Εχουν ΞΕΦΤΙΛΙΣΕΙ το ρατσισμό! Από σταχτί-μαύρο &#40;αλά Σουδάν&#41; μέχρι λευκό-αλμπινέ &#40;αλά Φινλανδία&#41;. Αψογοι!
ΑΝ

vryopolitis
07.04.2004, 17:07
Μη νομίζεις φίλε πως δεν υπάρχει ρατσισμός στη Βραζιλία... δυστυχώς αυτό υπάρχει, αλλά σε ένα ίσως να διαφέρει από το ρατσισμο που υπαρχει στην Ευρωπη: στη Βραζιλια υπαρχει κοινωνικη καταπιεση, ενα μεγαλο ποσοστο του πληθυσμου ζει χωρις τα βασικα &#40;φαβελες κλπ&#41;, και αυτοι ειναι κυριως οι απογονοι των νεγρων που χρησιμευαν ως σκλαβοι μεχρι το τελος του 19ου αιωνα. Διακρισεις υπαρχουν εδω δυστυχως, και το χειροτερο, τα θυματα των διακρισεων &#40;φυλλετικων-κοινωνικων&#41; δεν εχουν τα μεσα για να διεκδικησουν τα δικαιωματα τους. Μην φανταστειτε τη Βραζιλια σαν παραδεισο.

ΓιαννηςΠ
07.04.2004, 19:35
Φιλε Βρυοπολιτη,

Δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα με την Πατριδα σου, και γενικοτερα με τον Τριτο Κοσμο αντιθετα
εχω επισκεφτει την Λατινικη Αμερικη πολλες φορες, και εχω δεθει με την κουλτουρα της σε μεγαλο βαθμο.

Ισως να μην καταλαβες, οτι το προβλημα το εχω με ορισμενους συμπατριωτες μου «Ελληνες», οι οποιοι στον βωμο μιας παρεξηγημενης «Προοδευτικοτητας», Μιμητισμου και αγνοιας, καταληγουν να απαρνηθουν το ιδιο τους το Εθνος και την Ιστορια του, γινωμενοι ακουσια η εκουσια &#40; δεν εχει σημασια η προθεση&#41; φερεφωνα σαθρων Ιδεολογιων, ιδε Παγκοσμοιοποιηση, Διεθνισμος, Κουμουνισμος, Καπιταλισμος.

Στο σημειο αυτο πρεπει να επισημανω, οτι επικαλουμενος την ομοιογενεια του Ελληνικου Εθνους, οπως αυτη εχει διαπιστωθει απο τον Ηροδοτο με το Ομογλωσσο, Ομοθρησκο, Ομοαιμο και τα κοινα Ηθη και Εθιμα, καταληγω να θεωρουμε καταπτυστπς απο ορισμενους «προοδευτικους», οι οποιοι τελουν υπο πληρη συγχιση, ακομη και οσον αφορα την ορολογια αυτη καθ αυτην.

Ο χαρακτηρισμος τον οποιον προσαπτουν αυτοι οι κυκλοι, σε οποιον αναφερετε στο Εθνος ειναι ο Εθνικισμος, τον οποιον προφανως συγχεουν με τον σωβινισμο ο οποιος οντως απετελεσε και αποτελει πηγη πλειστων οσων δεινων που ταλαιπωρησαν το Ανθρωπινο Γενος απο την αρχη της Ιστοριας του μεχρι και σημερα.

Βεβαιως Εθνικισμος και Σωβινισμος αποτελουν διαφορετικες Ιδεολογιες και πρεσβευουν διαφορετικες αξιες. Ειναι λοιπον τοσο δυσκολο να γινει αντιληπτο το Ιδεολογικο χασμα μεταξυ «Εθνικισμου» και «Σωβινισμου» ; Ακραια η θεση του Σωβινισμου σε ακρα αντιθεση με τον Διεθνισμο και την Παγκοσμιοποιηση. Μεσαια αντιθετα η θεση του «Εθνικισμου» &#40; αν επιμενετε στον ορο&#41;, λειτουργει σαν εγγυητης της επιβιωσης ενος Λαου, μεσα στον Χρονο και τον χωρο, με την διατηρηση των ιδιαιτερων χαρακτηριστικων του, Θρησκειας, Γλωσσας, Εθιμων κλπ

Ο κομφορμισμος, η ιδεολογικη ισοπεδωση και ο καταναλωτισμος των ημερων μας, λειτουργουν δυστυχως σαν καταλυτες μιας επικινδυνης αντιδρασης, η οποια τεινει να εξαλειψη εννοιες και θεσμους οπως Εθνος, Πατριδα, Οικογενα, Θρησκεια, λειτουργωντας προς το συμφερον «τις οιδε» σκοτεινων κυκλων και συμφεροντων.

Ευχομαι οι επιφανειακες αυτες «Αντεθνικες» σκεψεις, οι οποιες βλεπω εχουν κυριεψει αρκετους συμπατριωτες μου, να γινουν συντομα αντικειμενο αμφισβητισης και βαθυτερης κριτικης, μεσα απο το πρισμα της Ιστορικης Πραγματικοτητας και τελικα να αποριφθουν σαν ακραιες και επιβλαβεις για την περαιτερω πορεια μας του Εθνους μας αλλα και του καθε αλλου Εθνους και λαου.

Αυτα και Καλο Πασχα σε ολους....

yiorgosv
07.04.2004, 21:41
Δεν εχεις προβλημα με τις χωρες του Τριτου κοσμου
&#40;;&#41;!!
Γιατι εσυ που ζεις νομιζεις ;; Τι ειναι η Ελλαδα βρε κουμπαρο ;; Γη της επαγγελιας ;;
Αιντε αιντε ... οσο για τα πιστευω σου τα πηραμε χαμπαρι, ενταξει φτανει πια, εδω μιλαμε για ρεμπετικα, οκ ;
Καλο Πασχα σε ολους απο Κρητη !!
&#40;εδω ακομα να παρουμε την επιδοτηση την περσινη του λαδιου-τριτος κοσμος..&#41;

vryopolitis
08.04.2004, 08:09
Αν και δεν μου αρεσει να συζητω για τεοια θεματα &#40;ειναι πολλες φορες αιτια παρεξηγησεων&#41; κατι θα πω ακομα. Σε ορισμενα που λες συμφωνω ΓιαννηΠ, αλλα μου φαινεται πως ο ΚΚ δεν ειπε τιποτα που να θιγει το ελληνικο εθνος, απλως εκανε μια παρατηρηση περι φυλης... δεν νομιζεις πως ειναι επικινδυνο να μπερδευεις τις εννοιες «πολιτισμος» και «φυλη»; Το να πιστευει κανεις πως ο βαθμος «εθνικοτητας» ενος λαου εξαρταται απο τον βαθμο «φυλετικης καθαροτητας» μπορει να ταυτιζεται και με καποιες γνωστες πτυχες της προσφατης ιστοριας... Δεν λεω πως τα βλεπεις ετσι, απλω σε ρωταω αν δεν σου φαινεται επικινδυνο η ιδιαιτεροτητα του ελληνικου πολιτισμου να εξαρταται απο το ποσο ο ελληνικος λαος ειναι φυλετικα διαφορετικος απο τους αλλους λαους. Αλλα πραγματικα δεν θελω να επεκταθω στο θεμα... ας μιλησουμε για μουσικη η οτιδηποτε αλλο αξιολογο. Ουτε εγω δεν σε παρεξηγησα, οπως και ευχομαι να μη με παρεξηγησες κι εσυ. Απλως τα γραφουμε εδω χωρις να βλεπουμε τα μουτρα του συνομιλητη... δεν θελω να προσβαλω κανεναν.

Απο τωρα σας ευχομαι Καλο Πασχα

Theo

ΚΚ
08.04.2004, 11:59
Γιώργο και Theo, πιστέψτε με, μην εμπλέκεστε σε συζήτηση με αυτό το παλικάρι γιατί θα ξεφτιλίσουμε τη θεματολογία του forum.
Εδώ έρχονται από χρόνια λογής-λογής ανερμάτιστα κωθώνια για να ψαρέψουν κανένα βλακέντιο να τον βάλουν στην αγέλη τους. Άλλες φορές το κάνουν για να διασκεδάσουν τη μοναξιά τους και τη φαντασιοπληξία τους.
Τι να πω; Χρειάζονται έναν καλό θεραπευτή &#40;Γιάλομ;&#41; για να αναδείξει το δαιδαλώδες του λαβυρίνθου που έχουν εγκλωβιστεί και &#40;ίσως&#41; να τους παράσχει μια κάποια διέξοδο.
Εμείς δεν έχουμε τέτοια ειδίκευση, οπότε τι κουβέντα να κάνεις;
Εντάξει, να τους λυπόμαστε αλλά να τους κάνουμε και το χατίρι;
<FONT SIZE="-1">
ΓιάννηΠ, άντε ξανά στο δημοτικό πουλάκι μου να μάθεις να γράφεις ορθά τη γλώσσα των Ελλήνων που τόσο πολύ μας λες πως αγαπάς. Στο παιδικό κειμενάκι που έγραψες πιο πάνω γιόκα μου, έχεις 16 σοβαρά ορθογραφικά λάθη που αποδίδουν και λάθος νόημα. Οσο για τη σύνταξη και τη στίξη... δεν ξέρω από που να αρχίσω και που να τελειώσω. Σκέτο δράμα!

Πάρε μερικά για να τα δουλέψεις τώρα στις γιορτές που κλείνουν τα σχολεία:
γινωμενοι = γινόμενοι
αμφισβητισης = αμφισβήτησης
συγχιση = σύγχυση
σε οποιον αναφερετε = σε οποιον αναφέρετΑΙ
καταληγω να θεωρουμε καταπτυστπς = καταλήγω να θεωρούμΑΙ κατάπτυστος
να εξαλειψη = να εξαλείψει
αποριφθουν = απορριφθούν
...
κ.ο.κ</FONT>

Aris
08.04.2004, 13:51
Να δώσω κι εγώ στον τύπο μια άσκηση Ιστορίας να την κάνει τώρα στις διακοπές. Γράψε καμιά τριανταριά φορές την ακόλουθη ιστορική αλήθεια και ίσως σε βοηθήσει:
&#34;Ο Οδυσσέας Ανδρούτσος ήταν μουσουλμάνος και ο Ανδρέας Μιαούλης ήταν Αρβανίτης. Ο Οδυσσέας Ανδρούτσος ήταν μουσουλμάνος και ο Ανδρέας Μιαούλης ήταν Αρβανίτης. Ο Οδυσσέας Ανδρούτσος ήταν μουσουλμάνος και ο Ανδρέας Μιαούλης ήταν Αρβανίτης. Ο Οδυσσέας Ανδρούτσος ήταν μουσουλμάνος και ο Ανδρέας Μιαούλης ήταν Αρβανίτης. Ο Οδυσσέας Ανδρούτσος ήταν μουσουλμάνος και ο Ανδρέας Μιαούλης ήταν Αρβανίτης&#34;.
Αυτά και για να μην ξεχνιόμαστε:
ΖΗΤΩ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ <FONT SIZE="-2">Παγιουμτζής</FONT>
ΑΝ

kk
08.04.2004, 15:02
Να μην ξεχνάμε κι εκείνο το καταπληκτικό:

<CENTER><FONT COLOR="0000ff"><FONT SIZE="+2">ΧΑΣΙΣΤΕΣ ΦΟΥΝΤΙΚΟΙ</FONT></FONT></CENTER>

exiter
17.08.2004, 19:46
kalispera se olous paidia ego nota de diavazo se pentagramo, kai me thn tamplatoura exo kataferi na pexo kapoia tragoudakia,yparxei kaneis pou na mou pei ektos apo tria vivlia pou evgale o philipos nakas me tamplatoura an yparxei kai kati akomi,h na mou steilei kapeios oti exei pesei sta xeria tou apo tamplatoura?

nasos13
02.06.2008, 15:50
geia sou file mou.me lene thanasi kai eimai apo thn patra.
tha ithela na mou steileis an theleis kai mporeis tamplatoures kai akornta gia bouzouki.

euxaristw poli ek twn proteron.

to e-mail mou einai: [email protected]

Πάνος Καραγιώργος
02.06.2008, 16:55
Χα! την είχα ξεχάσει αυτήν την κουβέντα.

Φίλε Θανάση, οι κανονισμοί του φόρουμ απαγορεύουν την ανταλλαγή παρατιτούρας, ταμπλατούρας και οτιδήποτε άλλο εις -ούρα. Επίσης απαγορεύεται η ανταλλαγή μπ3 και μπ4. Το κάπνισμα στο Φόρουμ απαγορεύεται, λόγω ΕΕ, παντού πλην του τσατ όπου υπάρχει ειδικά διαμορφωμένος χώρος - όμως όταν μπαίνει ο Πολίτης με ρέγουλα γιατί προσπαθεί να το κόψει (καμιά δεκαετία τώρα) και ποιός τον ακούει μετά. Τα γκρίκλις απαγορεύονται δια ροπάλου.

Καλές ρεμπετοσυζητήσεις, και ευχόμαστε να σας δούμε σε κάποιο άλλο ταξίδι μας.

nasos13
05.06.2008, 21:36
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΕ ΣΥΝΧΩΡΕΣΕΙΣ ΦΙΛΕ ΠΑΝΟ.
ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΩ ΠΛΗΡΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ.

ΖΗΤΗΣΑ ΤΑΜΠΛΑΤΟΥΡΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΡΑΦΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΑΚΙ ΟΠΟΙΟΣ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΣΟΥ ΕΣΤΕΛΝΕ ΜΥΝΗΜΑ.

ΣΑΝ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΣΟΥ ΖΗΤΩ ΤΑΠΕΙΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΜΥΝΗΜΑΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΡΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
:)ΘΑΝΑΣΗΣ

webmaster
05.06.2008, 22:56
Φίλε Θανάση, αν προσέξεις την ημερομηνία της τελευταίας δημοσίευσης πριν τη δική σου πηγαίνει 4 χρόνια πίσω. Τότε ίσχυαν άλλα πράγματα, το πετρέλαιο είχε $15 το βαρέλι, τα κεράσια κόστιζαν ¤0.80 το κιλό, στο internet η πιο γρήγορη ταχύτητα ήταν η 64άρα ISDN και η Ελλάδα ετοιμαζόταν για το "μοναδικό" και το "αληθινό" και ήταν Πρωταθλήτρια Ευρώπης. :089:

Κάνε μια αναζήτηση στο internet και θα βρεις αυτό που ζητάς. Επίσης, προσπάθησε να μη γράφεις με κεφαλαία γιατί είναι σαν να ΦΩΝΑΖΕΙΣ.

peterkalli
15.07.2008, 18:52
εχω παρα πολλα ακορντα και ΤΑΜΠΛΑΤΟΥΡΕΣ ΣΧΕΔΟΝ Απο οτιδηποτε οποιος θελει κατι να μου στειλει e-mail και την ΑΕΠΙ ΤΗΝ ΓΡΑΔΩ ΣΤ'Α....... ΜΟΥ

mporeis na steileis tamplatoures sto [email protected] se parakalaw?euxaristw!

webmaster
16.07.2008, 15:13
mporeis na steileis tamplatoures sto [email protected] se parakalaw?euxaristw!Κάνε έναν κόπο και διάβασε τα προηγούμενα posts.