PDA

Επιστροφή στο Forum : ΝΕΟΙ ΚΙΘΑΡΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ

ΤΣΙΡΙΔΟΥ
03.12.2005, 21:40
Ποιοι ειναι τελικα αυτοι που θα επρεπε να συνοδευουν μια λαικη ορχηστρα;Απο πικρη πειρα δηλωνω οτι εχουν¨τρυπωσει" στο χωρο διαφοροι καλοι μεν κιθαριστες αλλα αλλου ειδους.Το καλοκαιρι βρεθηκα σε μια συναυλια με δημοτικα νησωτικα και ρεμπετικα φυσικα και κιθαρα επαιζε καποιος απο το χωρο του φλαμενγκο.Γιατι επιτρεπουμε να μουτζουρωνουν το σπουδαιο τεμπο του ρεμπετικου με σαμπα και Ευρωπαικα ακορντα;Ετσι ειπα να πω ενα παραπονο..Παθουσα απο ασχετους και εμπειρη απο κιθαριστες.

Νίκος
04.12.2005, 01:33
Έχεις υποψην σου κάποια σηγκεκριμένη οργανωμένη σχολή κιθάρας για το ρεμπέτικο;

ΤΣΙΡΙΔΟΥ
04.12.2005, 14:11
Οχι σχολη δεν ξερω.Ξερω ομως αξιολογους κιθαριστες που θα εδειχναν.Η ιστορια δεν εχει να κανει μονο με το ποιος θα σου δειξει..Πρεπει να ακους ρεμπετικα με προσοχη.Να εστιαζεις στο τι κανει ο καθε κιθαριστας.

Νίκος
04.12.2005, 16:59
Η αλήθεια είναι πώς πάνω στις μελωδικές φόρμες του Ρεμπέτικου η κιθάρα μπορεί οχι απλα να συνοδεύσει αλλα να αναπτύξει πλούσιες παράλληλες μελωδικές γραμμές. Διστυχώς όμως ουδέποτε αναπτύχθηκε μια συγγεκριμένη σχολή για κιθάρα(και δεν εννοω σχολείο!), αυτο ως αποτέλεσμα έχει να υπάρχει μια ασάφεια στο ρόλο, στην εκμαθηση και τελικά και στη σύνθεση ή την εκτέλεση. Είναι δε ενδεικτικό οτι δεν υπάρχει καμμία μεθοδος κιθάρας, οπως για παράδειγμα σε άλλες χώρες που αφομιώθηκε το κλάσσικο όργανο απο τους λαϊκούς. Ισως να υπάρχουν σπουδαιοι κιθαρίστες του ρεμπέτικου οπώς και αλλοι οργανοπαίχτες γυρω απο το λαϊκο εκτός των μπουζουξήδων, αλλα κάποια στιγμή πρέπει να οργανωθεί η μελέτη. Προς το παρών ευτυχως που υπάρχουν και οι φλαμένγκο κιθαρίστες.

Γιώργος
04.12.2005, 22:08
Προς το παρών ευτυχως που υπάρχουν και οι φλαμένγκο κιθαρίστες.

Μηπως Νικο εισαι σε λαθος φορουμ ;;

Για το θεμα της συζητησης απαντω οτι υπαρχει ο Δεδες που ειναι για μενα το
πιο κλασσικο-ρεμπετικο παιξιμο για οσους αρεσκονται σε τελειοτητα ηχου και λεπτομερεια στην τοποθετηση των ακκορντων σε σχεση με τη μελωδια (αρμονια).

Ο Ιορδανης και αλλοι ρεμπετες δεν γουσταρουν
τα πολλα μπλα-μπλα απο τους κιθαριστες.
Αυτο για την αναπτυξη των μελωδικων γραμμων.
Ο μονος που το εκανε αυτο ηταν ο Χιωτης και ηταν ο Χιωτης.

ΤΣΙΡΙΔΟΥ
04.12.2005, 22:29
Γεια σου Γιωργη!το ειδος αυτο δεν μαθαινεται απο βιβλια και ευτυχως δεν υπαρχει σχολη.Η απλοτητα ειναι βασικο χαρακτηριστικο για ενα κιθαριστα του ρεμπετικου.Σιγουρα πρεπει να ξερει τους δρομους και τα τεμπα αλλα οχι και φλαμενγκο..Να συμπληρωσω και τον Χρυσινη και τον Μπιρ Αλαχ(Σταμουλης).Η κιθαρα ειναι η πλατη για να μπορει να ελευθερωνεται το μπουζουκι και να στηριζεται ο τραγουδιστης.Φαντασου το Μαρκο με φλαμενγκο....

Παραδοξολόγος
04.12.2005, 22:53
Καλησπέρα!

Ρε παιδιά, δεν διορθώνετε αυτό το «ΝΕΟΙ ΚΙΘΑΡΙΣΤΕΣ ΤΟΥ <font color="ff0000">ΠΕΜΠΕΤΙΚΟΥ</font>» στο τίτλο γιατί μπορεί να μας ρωτάνε μετά από μερικούς μήνες, ευρωπαίοι ρεμπετολόγοι ερευνητές: «τι είναι ΠΕΜΠΕΤΙΚΟ».

...εγώ γέλασα πάντως!

Νίκος
04.12.2005, 23:22
Ε τοτε ρε παιδιά, προς τι τα παράπονα... αμα είναι να μιλάμε για giutar machine, ok, δεν είναι πρόβλημα, ενας μαθητής μέσης τάξης ενός οποιουδήποτε ωδείου μπορεί να ανταποκριθέι μαθαίνωντας τους δρόμους και απλές αρχές αρμονίας αυτών. Όλη η κουβέντα, για το απο πίσω;;; έλεος...

υγ. Κατερίνα, οταν λές οτι το ρεμπέτικο δεν μαθαίνεται απο βίβλια, τί εννοείς; οτι τα άλλα είδη μαθαίνονται απο βιβλία;; &#40;δλδ. η εγγραφη καταγραφή και μελέτη είναι τί;;&#41;

Γιώργος
04.12.2005, 23:51
Αν εσυ Νικο καταλαβαινεις τη ρεμπετικη κιθαρα σαν γκιταρ μασhιν τι να πω ...
Αναμενουμε λοιπον τη δικη σου καινοτομια γιατι ως τωρα δεν εχω ακουσει απο κανενα παρομοια προταση ...

Και γιατι τελος παντων τετοιο ΚΟΛΛΗΜΑ με το ΦΛΑΜΕΝΚΟ !!! Χαθηκε το ΡΥΘΜ ΕΝ ΜΠΛΟΥΖ, το ΡΟΚ, το ΡΟΚΑΜΠΙΛΥ, η ΦΑΝΚ, η ΣΟΟΥΛ, η ΤΖΑΖ, οι ΧΑΒΑΓΙΕΣ,
η ΣΛΑΪΝΤ, το ΑΡΑΒΙΚΟ ΣΤΑΪΛ, το ΙΝΔΙΚΟ ΣΤΑΪΛ, η ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ, το παιξιμο αλα KNOPFLER με τα δαχτυλα, το παιξιμο με πεννακια σε ολα τα δαχτυλα &#40;θυμησε μου πως το λενε&#41; κλπ κλπ

Νίκος
05.12.2005, 01:35
Χαιρομαι που είσαι σε θέση να αναμένεις καινοτόμες προτάσεις γιατι αυτο δείχνει πως δε βλέπεις το ρεμπέτικο σαν ένα νεκρο μουσικό είδος, αλλα σαν μουσική και τραγούδι που με τη ζωντάνια του ενδέχεται να εξελιχτει&#40;τουλάχιστον για την οργανοπαιξία&#41;.
Τώρα για το κόλλημα με τα φλαμένγκο &#40;ζήτημα που έβαλε η Κατερίνα&#41; και τον δικό σου παροξησμό για τα διάφορα στύλ παιξίματος.... εγω τι να πώ;

multi
05.12.2005, 11:36
σχετικό...

Γιώργο Β. ανέφερες για τους κιθαρίστες του Ιορδάνη...σ ένα Σιντί του απο λάιβ ηχογράφηση έχει έναν τρελό κιθαρίστα μαζί που παίζει παππάδες μέσα &#40;ψιλοπανηγυριότης αλλά με ακουστική κιθάρα και όχι μπλουζ&#41; ...θυμάσαι που σε ρώτησα αν είσαι εσύ?Πάντως παρόλα αυτά παρέμεινε σεμνός και του έδινε τρελό χώρο και απαντήσεις του Τζόρνταν για να κάνει τα δικά του τρελά...

&#40;Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην Multi_Kulti 05 Δεκέμβριος, 2005&#41;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
05.12.2005, 11:51
Τελικά τρύπωσαν οι κιθαρίστες ή τους φώναξαν οι μαγαζάτορες, οι τραγουδιστάδες και άλλοι γνώστες ή μη της λαϊκής μουσικής..?? ε?

Το πιο πιθάνο είναι ότι για λόγους ανάγκης και κατά συνθήκη κάποιοι βρέθηκαν σε τέτοια σχήματα... Και σίγουρα υπάρχουν και κάποιοι άλλοι πολύ καλοί που κανείς μας δεν τους ξέρει γιατί δεν είναι φίρμες &#40;παίζουν σπίτια τους ή για φίλους&#41;... και από την προσωπική μου πείρα υπάρχουν αρκετοί... Όμως υπάρχουν και αρκετοί επώνυμοι όπως ο Μυτακίδης κ.α.

Για το θέμα της σχολής μήπως άραγε υπάρχει σχολή για το μπουζούκι &#40;της προκοπής εννόω&#41;??? μόνο δυτικά ωδεία που διδάσκουν μπουζούκι ή δάσκαλοι ονομαστοί που για να τουσ ανακαλύψεις πρέπει να γίνεις επιθεωρητής... Σχολή όμως δεν υπαρχεί ούτε για την κιθάρα ούτε για μπουζούκι ούτε για κανένα λαϊκό η παραδοσικό μας όργανο ... και σχολή εννοείται ως ένα ίδρυμα με τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:
1. Μη κερδοσκοπικό
2. Ανοιχτό σε όλους τους ενδιαφερόμενους
3. Με εποπτεύοντα φορέα το κράτος
4. Με υποδομές βιβλιοθήκη και άλλα πολλά facilities
5. Με προσωπικό που έχει γνώσεις σε βάθος
6. Και με τα πρώτα ονόματα εν ζωή να δίνουν τιμητικά διαλέξεις... Μπείτε και δέιτε το μουσικό κολλέγιο του Μπέρκλεϋ και θα δείτε ότι οι πρώτοι διδάσκουν εκεί μέσα... σε εμάς οι πεθαίνουν γεροντάκια ανήμπορα και ξεχασμένα... Αυτό θα ήταν σχολή!!!

Το ΤΕΙ δεν πληρεί τα παραπάνω γιατί δεν είναι ανοικτό σε όλους λόγω παναλληνίων εξετάσεων εισαγωγής και οι εν λειτουργία σχολές είναι όλες κερδοσκοπικές επιχειρήσεις γνωστών μουσικών τύπου ωδείων...

Και για να μην ξεφύγουμε πολύ η αιτία στο γιατί παίζουν οι Δυτικά φτιαγμένοι μουσικοί κιθάρας είναι γιατί αυτούς πλερώνει ο κάπελας!!!

ΤΣΙΡΙΔΟΥ
05.12.2005, 15:06
Σωστα ολα αυτα ρε παιδια.Ουτε οργανωση υπαρχει ουτε σχολεια ουτε υποδομη.Αυτα πρεπει να τα δημιουργησουμε εμεις.Οι Αφανεις ηρωες&#40;ΤΑ ΓΕΡΟΝΤΑΚΙΑ&#41;που ειπε και οφιλος ο Δημητρης δεν υπαρχουν πλεον για βοηθεια.Σιγουρα δεν το αντιμετωπιζω σαν νεκρο ειδος αφου στην πλατη ολων αυτων βγαζω μαροκαματο.Το φλαμενγκο το εφερα ως παραδειγμα ειδος που παρεπιπτοντως μ&#39;αρεσει..Το ανακατεμα ειναι που χαλαει το γλυκο..Οσο για τις βοηθειες απ&#39;το κρατος,περιμενε τες κι ερχονται..

Νίκος
05.12.2005, 16:22
Καλα και αντε και τρύπωσα... ok. Αλλα να λες οτι με φώναξαν οι μαγαζάτορες και ρέστοι - δε νομίζω πως έδωσα τέτοιο δικαίωμα και περιμένω να το διευκρινήσεις...

Τώρα όσων αφορά τα περί σχολής, είπα πως δεν κάνω αναφορά στα σχολεία αλλα στις Σχολές. Όσο για το μπουζούκι λοιπον που λές Δημήτρη οτι δεν υπάρχει σχολή, τι να πώ; Είναι το κατ εξοχήν όργανο που στο Ρεμπέτικο έφτιαξε Σχολή και μάλιστα Σχολές - γι αυτο και έχουμε τη Σχολή του Μάρκου, του Περιστέρη, του Γιοβαν Τσαούς, του Τσιτσάνη, του Χιώτη και τοσων άλλων.....

Όσων αφορά τα των σχολών &#40;δλδ. σχολείων&#41; αν μιλάμε για δημόσια σχολή ok, ετσι πρέπει να είναι και συμφωνω οτι πρέπει να είναι δημόσια για τους γνωστούς κοινωνικούς λόγους. Όμως όσο αργεί η επανάσταση δε νομίζεις οτι θα πρέπει οι μελετημένοι μουσικοί να κάνουν ενα βήμα μπροστά;

Θυμιθείτε την πρόσφατη ιστορία με τη Σχολή Ελληνικής Παραδοσιακής και Μεσογειακής Μουσικής «Αριστείδης Μόσχος» οπου το κράτος αρνήται πεισματικά την επιχορήγηση εδω και ενάμισι χρόνο. Τι θα πρέπει να γίνει δηλαδή;

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
05.12.2005, 18:40
Nίκο δεν εννοούσα εσένα ότι τρύπωσες θα μου πεις τι εννούσες τότε..? Οι κιθαρίστες αυτοί είναι στους χώρους αυτούς από ανάγκη.. όχι ανάγκη δική τους αλλά των μαγαζιών.. Λόγου χάρη στο μαγαζί έτυχε και ο βασικός κιθαρίστας και χρειάστηκε να λείψει κάποιος ήξερε κάποιον που &#39;&#39;ήξερε&#39;&#39; να βαράει δυο ακκόρντα και τον πήρε για ένα βράδυ και αργότερα αυτός έγινε μόνιμος.. πόσες μα πόσες φορές δεν έχει γίνει αυτό... ή σε μικρά μαγαζιά έχεις δει ορχήστρες 2-4 ατόμων που χρειάζονται ακόμη πολύ μελέτη και όμως παίζουν απλα γιατί ο μαγαζάτορας δεν ήθελε να έχει τη σωστή μουσική γιατί αυτή θα του κόστιζε ή γιατί δεν ήξερε να κρίνει τι παίζουν ή γιατί ήθελε καποιον να του δώσει 20 ευρώ και να παίξει αυτό πλήρωσε αυτό πήρε...

ΥΓ: Δεν άφησα προσωπική μομφή πιο πάνω ελπίζω να σε κάλυπτει η επεξήγηση

Νίκος
05.12.2005, 19:51
ok Δημήτρη, απλα εγω αλλο νομισα...

Μυστακίδης
05.12.2005, 21:14
&#34;Όμως όσο αργεί η επανάσταση δε νομίζεις οτι θα πρέπει οι μελετημένοι μουσικοί να κάνουν ενα βήμα μπροστά;&#34;
έγραψε ο φίλος Κυριαζής Νίκος πιο πάνω.
Νομίζω ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο να κάνεις ένα βήμα μπροστά απο τον Σκαρβέλη.
Η κιθάρα είναι ένα όργανο που κατά την γνώμη μου εκτός από φυσική δεξιότητα απάιτεί κυρίως εγκεφαλική δεξιότητα.
Παρακολούθησε απλώς τον Σκαρβέλη πώς παίζει όταν είναι π.χ με τον Μάρκο και πως παίζει όταν γράφει τα δικά του.

Μυστακίδης
05.12.2005, 21:20
Και για να μην φανεί ότι είμαι Σκαρβελικός να συμπληρώσω οτι είναι επίσης δύσκολο να βγάλεις τον ήχο του Δέδε να παίξεις απλά σαν τον Καρύπη, δεξιοτεχνικά &#40;τσιμπιτή&#41;σαν τον Κωστή κλπ. κλπ...

Γιώργος
05.12.2005, 22:26
Νικο η Κατερινα ανοιξε το θεμα και εσυ με τη φραση :
Προς το παρών ευτυχως που υπάρχουν και οι φλαμένγκο κιθαρίστες }
υπερθεματισες πανω στο ειδος του φλαμενκο και οχι καποιου αλλου ειδους μουσικης απο τα 100δες που υπαρχουν παγκοσμιως και λιγοστα από τα οποια παραθεσα &#40;αραδιασα κοινως&#41;.
Αν εσυ αυτο το λες παροξυσμο διαβασε το Μπαμπινιωτη για την εννοια της λεξης και επειτα αν ειχα υποστει παροξυσμο, η αντιδραση μου θα ηταν αλλη -σπασιμο υπολογιστη, βρισιμο κλπ ...

Και τελος παντων διευκρίνησε μας &#34;ευτυχως που υπαρχουν οι φλαμενκο κιθαριστες&#34; για ποιον ;;
α. Για το ρεμπετικο ;;
β. Για τους κιθαριστες του ρεμπετικου ;;
γ. Για τους θιασωτες τους ρεμπετικου ;;
δ. Για την ανθρωποτητα ;;

Αν ναι για το &#40;δ&#41; τι να λεμε για τους Joe Pass,
Wes Montgomery, Charlie Christian, Larry Corryel, Kenny Burrell, Lonnie Jordan
δε γραφω αλλους κινδυνευω απο παροξησμο ...
υγ
Ειναι κι ενας της καντρυ δε θυμαμαι ονομα ...
θα το βρω που θα μου παει ...

Νίκος
05.12.2005, 22:56
Να με συγχωρείς για τον χαρακτηρισμο Γιώργο... Το πιο εύκολο για εναν μουσικό είναι να περιοριστεί σε ενα μουσικό είδος ακολουθώντας αυτο και μόνο. Απεναντίας είναι πολυ καλό θεωρω για τον ίδιο να ψάχνεται και να κάνει διάφορους πειραματισμούς, αυτό ίσως να παράγει κατι καινούριο. Έτσι ενας φλαμέγκο κιθαρίστας ή ενας φάντος κιθαρίστας ή ενας μπλουζ κιθαρίστας να μπορεί να δώσει ενα άλλο χρωμα και το λέω χωρίς να υπερθεματίζω κανένα είδος - κανω απλες αναφορές όπως και η Κατερίνα έκανε.

Τώρα οσο για τις καινοτομίες που σχολιάζει ο Δημήτρης νομίζω πως πάντα υπάρχει χώρος για κάτι καινούριο, πως τα λεγόμενα σου για τους Σκαρβέλη και λοιπους είναι σωστά αλλα μαλλον ενάντια στη θέση της λιτής κιθάρας, στην οποία θέση απαντούσα οταν μιλούσα για κατι πιο πλούσιο.

Και για όσους νομίζουν οτι η κιθάρα στο Ρεμπέτικο είναι ενας μπάσο-ακόρντο μετρονόμος...... ας προσεξουν λιγο περισσοτερο είτε τον Κωστη, είτε τον Κατσαρό&#40;δεν έφτασαν στα τοσο υψηλα επίπεδα των μπουζουξήδων... αλλα κατι κάνανε!!&#41;

Γιώργος
05.12.2005, 23:57
Νικο δεν απαντας στο ερωτημα μου και απ&#39;την αλλη θεωρητικολογεις πανω σε ενα θεμα που δεν ξερω κατα ποσο το γνωριζεις &#40;αν εισαι μαχιμος κιθαριστας οπως εγω, ο Δημητρης και αλλοι&#41; και τι αλλες παραστασεις και ακουσματα εχεις ;;
Να σου δωσω ενα παραδειγμα, εχω δει λαιβ τους Βασιλη και Νικο Σπυροπουλο το &#39;79 στην Πλακα με τον Παυλο, τον Toto Blanke &#40;Κουρουνη θυμασαι ;&#41;, Rory Gallagher, Bo Diddley το &#39;84 στο Dingwalls, ενα γκρουπακι πανκ στο Marque, ενα φοβερο ρεγκε γκρουπ στο Αμστερνταμ, ενα εξισου φοβερο γκρουπ σκιφλ στην Ουτρεχτη παλι το &#39;84, το Καλατζοπουλο στα φορτε του με το Σαββοπουλο, τον Τακη στο Cafe Pallete, τον Κλεωνα πριν καμμια 15ετια, εναν Αυστριακο καταπληκτικο τζαζ κιθαριστα στην Κρητη το &#39;90, τον Gilmour στην Καλογρεζα, τους BB King και Joe Pass στο Λυκαβηττο, καποιον David Kyle απο το Memphis να παιζει με τη ρεμπετοκιθαρα μου παπαδες και προσφατα το 2001 στο Παρισι ενα πιτσιρικα το πολυ 16 χρονων να παιζει εκπληκτικη τζαζ κιθαρα στο δρομο στη Βαστιλλη κλπ κλπ και φαντασου τι δεν εχω ακουσει και δει ... αα προχθες ειδα και τους Blues Wire, ο Ζαικος εχει γινει πολυ καλος !!
Λοιπον απ&#39;ολο αυτο το ψηφιδωτο τι να παρεις και
τι να διαλεξεις ;; Τι να κρατησεις και τι να αφησεις ;;

Και επειδη πολυ λογος για το αν το ρεμπετικο
ειναι μουσειακο ή νεκρο ή ζωντανο η θεση μου ειναι ξεκαθαρη.
Το ρεμπετικο οπως σημερα το οριοθετουμε -και με τον αμανε μεσα Σακη και Νικο Πολιτη- ειναι ενα ουτως ειπειν ειδος κλασσικο για ολους εμας τους Ελληνοφωνους και μετεχοντες της ελληνικης κουλτουρας -αν πω παιδειας θα παρεξηγηθω ...
Το αναπαραγουμε οπως το ακουμε απο τα 78αρια και οχι οπως το ακουσαμε απο τον Πηξε ή τον Δηξε, αλλα ουτε και απο παρτιτουρα ...
Οπως τα κτιρια της περιοδου 1850-1940 λεγονται νεοκλασσικα και ακομα και σημερα αναπαραγονται ή αναπαλαιωνονται, οπως τα απλα σπιτακια της υπαιθρου και των νησιων που κουβαλανε τεχνογνωσια και σοφια αιωνων εχουν μια απαραμιλλη αρχιτεκτονικη και τα προτιμαμε απο τις μετα-μοντερνες παπαριες που δε ζεις μεσα ουτε 3μηνο, οπως το φαι της γιαγιας, οπως το κρασι και το ψωμι το χωριατικο, το αγνο και βαθεια ευγεστο και νοστιμο !!
Η εποχη μας βεβαια χαρακτηριζεται με τα μπητ, τα house, trance, techno, acid, μαστουρο-χαπακο-ντι τζει υποπροποιντα που οσο περισσοτερο μας κατακλυζουν τοσο πιο ομορφα και κατα παρασαγγας
μουσικοτερα, πληρεστερα και ικανα να τερψουν
βαθυτερα αναδεικνουν τα παλια και απλοικα μεν αλλα απο ψυχης ρεμπετικα και καλα λαικα.
Οποιος θελει να προσθεσει κατι σε αυτα που εβαλαν ο ΧΡΥΣΙΝΗΣ, ο ΚΑΡΙΠΗΣ, ο ΣΚΑΡΒΕΛΗΣ, ο ΜΑΚΑΡΟΝΑΣ, ο ΧΙΩΤΗΣ , ο ΜΠΕΜΠΗΣ, ο ΚΑΛΛΕΡΓΗΣ, ο ΣΑΛΑΣΙΔΗΣ, ο ΔΕΔΕΣ πρεπει αφενος να εχει κοτσια -μουσικα- και αφετερου να ειναι ετοιμος για την ενδεχομενη απορριψη του οποιοδηποτε αστοχου νεωτερισμου ...
υγ
Να υπενθυμισω και τον εκπληκτικο Pat Metheny και τον μη χρειαζουμενο συστασεις Al Di Meola το &#39;91 στο Λυκαβηττο !!

&#40;Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 07 Δεκέμβριος, 2005&#41;

Νίκος
06.12.2005, 01:38
Αμην... ... ...!

Γιώργος
06.12.2005, 02:47
ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗ ΜΟΥΡΗ ΚΡΕΑΣ ... ... ...!

kostas
06.12.2005, 10:25
Γεια σου ρε Γιώργη! Είχες δει τον αριστοτέχνη τον Toto και μάλιστα με τους Σπυροπουλέους; Όμορφες στιγμές έτσι;

Για όσους δεν γνωρίζουν, ο συνάδελφος αρχιτέκτονας μηχανικός και μουσικός κιθαρίστας Toto Blanke έβγαλε νέο δισκάκι φέτος, το &#34;Going Crazy&#34;. Αν δεν το βρείτε στα cd-άδικα - όπως εγώ - υπάρχει και το emule ή το limewire :-&#41;

Α, και ο Κυρατζής καλά θα κάνει να διευκρινίσει αυτό το &#34;αμήν&#34; τι πάει να πει; Θέλω να πιστεύω ότι απλά συμφωνεί με τον Γιώργη Β.

ΤΣΙΡΙΔΟΥ
07.12.2005, 13:22
Τελικα ο Ν.Κυριαζης ειναι κιθαριστας;Γιατι τον Γιωργο και τον Μυστακιδη νομιζω οτι τους ξερουμε ολοι.Χωρις να τρογωμαστε το καθε ειδος ειναι σεβαστο αλλα λιγη εξειδικευση ρε παιδια..Αλλο η θεωρια..Πανω στη δουλεια το ανακατεμα μονο προβληματα δημιουργει..

Νίκος
07.12.2005, 16:20
Επειδή νομίζω οτι η κουβεντα αυτή πρεπει να κλέισει τον κύκλο της &#40;απο εμένα τουλαχιστον&#41; θα πω απλα την αποψή μου και την αντιθεσή μου :

Θεωρώ οτι κιθάρα μπορεί&#40;οπως είπα και προηγουμενα&#41; να αναπτύξει πλουσιες μελωδικές γραμμες στο Ρεμπέτικο - είτε ως σολιστικό όργανο &#40;παλαιότερο παράδειγμα Γ.Κατσαρος&#41; έιτε ως δεύτερο όργανο κυρίως στα μπασα μπορει να αναπτύξει με εναν παράλληλο τρόπο τις μελωδικές τις γραμμές &#40;αντιστικτικά και αρμονικά&#41;.
Αυυτα νομίζω απο τα ακούσματα που έχουμε απο παλιαότερες ηχογραφήσεις αλλα και απο τον ζωντανο τροπο οπου παίζεται το Ρεμπέτικο σήμερα είναι γνωστα και αποδεκτα.
Η αντίθεση μου όλη και η διαμάχη που προέκυψε είναι απο τη φράση του Γιώργου :

Ο Ιορδανης και αλλοι ρεμπετες δεν γουσταρουν
τα πολλα μπλα-μπλα απο τους κιθαριστες.
Αυτο για την αναπτυξη των μελωδικων γραμμων.
Ο μονος που το εκανε αυτο ηταν ο Χιωτης και ηταν ο Χιωτης.

Συνεχίζω να θεωρώ πως η κιθάρα δεν μπορεί να είναι ενας μπάσο - ακόρντο μετρονόμος όπως πολλοί θα ήθελαν για να σολάρουν μόνοι τους. Απλα αυτό.
Τώρα όσων αφορα για τις καινοτομίες και τα ρέστα... σαφώς και δεν βλέπω κανένα μουσικό είδος&#40;πέραν των κλασσικών έργων που ακόμα και εκεί ίσως χωράει συζήτηση&#41; ώς ένα μουσείο. Είναι διαφορετικό πραγμα η μελέτη &#40;οπου βλέπουμα τα διάφορα στυλ και εποχες&#41; και αλλο πράγμα η ερμηνεία ή η νεα δημιουργεία.

Όσο για το Αμην... Ναι..! το είπα ειρωνικα.

Νίκος
07.12.2005, 16:21
Α.. και μια και ρωτάτε για την κιθάρα μου... είμαι Μαθητευόμενος.

Νίκος
07.12.2005, 16:27
Και μιας και είστε κιθαρίστες, σκεφτήτε λίγο την αφομίωση της κλασσικής κιθάρας απο τις διάφορες παραδώσεις... για μένα το παράδειγμα του Sagreras είναι ενδηκτικό για μια παραδοσιακή και κλασσική σχολή. Απλα πραγματα νομίζω λέω.

Γιώργος
07.12.2005, 20:02
Κωστα τον Toto Blanke ειδα στο Αμφιθεατρο στην Ξανθη με ενα ωραιο γκρουπακι
τζαζ-ροκ κι ολα αυτα αμα τη αφιξη μας εκει στις αρχες του &#39;80 πρεπει να&#39;ταν.
Τους Σπυροπουλαιους ειχα δει με καποιο φιλο Δεκεμβρη του &#39;78 &#40;αμουστακα παιδια&#41; στο Tiffany&#39;s στην Πλακα &#40;πιστευω να μην κανω λαθος στο ονομα&#41;, ενα υπογειο ροκ κλαμπ -της μοδας τοτε- λιγο πιο κατω απ&#39;το &#34;Ζουμ&#34; οπου ειμαστε εμεις κι εμεις, οντας &#34;Σπυριδουλα&#34; με τον Παυλο λιγο πριν το &#34;Φλου&#34;. Επαιζαν Allman Bros, Lou Reed, Stones και στο β&#39; μερος ειπε ο Παυλος, θα παιξουμε μερικα κομματια απο το δισκο που ηχογραφουμε και θα κυκλοφορησει σε λιγο καιρο &#40;Φλου&#41; ...

Τωρα, για το φιλο πριν, το αναφερει και ο ιδιος και το ειχα παρει χαμπαρι οτι το λεει ειρωνικα, οποτε τι να πω για το επιπεδο ... Δε βαριεσαι φιλε, αμοιβαια τα αισθηματα ...

Απο κει και περα μια και διδεται συνεχεια στο θεμα, θα υπενθυμισω τι ειχα πιο πιο πανω, περιμενω τις καινοτομιες και να μην κολωσει κανεις ας τις ριξει στο τραπεζι να δουμε τι θα βγει.
Περιπτωσεις σολο κιθαρας στο ρεμπετικο ειναι :

α. Οι κιθαριστες Κατσαρος, Καρρας, Κωστης, Δουσας οπου παιζουν με αυτο τον ιδιομορφο συγκεκριμενο τροπο που λανσαρε ο Κατσαρος και εχει την τεχνικη της κλασσικης κιθαρας ως ενα σημειο ενω οι Κωστης και Καρρας πρεπει να εχουν και δευτερη κιθαρα που παιζει ακκορντα ή μπασσο.
β. Οταν η κιθαρα παιζει το ρολο του μπουζουκιου
&#40;περιοδος 1930-1935&#41; σολαρωντας τις εισαγωγες &#40;Παπαζογλου, Περιστερης, Χρυσινης κλπ&#41;
γ. Καποια τραγουδια της περιοδου 1945-1955 του Χιωτη, που παιζει μονος του ή με τον Μπεμπη δυο φωνες σε εντελως τζαζυ σταϊλ &#40;Πασατεμπος, Για κυτταξε βρε κοσμε, Ζιγκουαλα κλπ&#41;
δ. Τα ταξιμια πριν απο βαρεια ζειμπεκικα κυριως του Καζαντζιδη της περιοδου 1952-1958 οπου κατα κυριο λογο ταξιμαρει ο Χρυσινης και οχι μονο ...
<font color="ff0000">Επιλογος</font>
Ακουστε το Χαραμα με τον Τσιτσανη και το ΔΕΔΕ οπου ακουγεται και τοσο καθαρα η κιθαρα και απολαυσε το.
Ναι ειναι συνοδευτικο οργανο η κιθαρα στο ρεμπετικο κατα ενα 80 %, τι να κανουμε δηλαδη ;;
υγ
Μουλτι δεν ειμαι εγω ο παιζων παπαδες με τον Τζορνταν, δεν ειχα την τιμη να δισκογραφηθω μαζι του.
Ναναι ο Διαβατης, δε νομιζω ...

&#40;Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 07 Δεκέμβριος, 2005&#41;

Νίκος
07.12.2005, 20:02
Μιά και είσαι μαθητευόμενος λοιπόν, Νίκο, θα σε συμβούλευα να πας να ακούσεις μοντέρνο &#40;σκυλένιο&#41; «δημοτικό», δίνοντας βάση όχι στις λανθασμένες αναπνοές των τραγουδιστών αλλά στην αντίστιξη &#40;και ολίγον από φούγκα&#41; που κάνουν οι εκεί κιθαρίστες. Είναι, να είσαι σίγουρος, βαθειά μελετημένοι όσον αφορά την παράδοση, την κλασική παιδεία, τις πλούσιες μελωδικές γραμμές και ότι άλλο θέλεις.

Έτσι ίσως μπορέσεις και σου εύχομαι να διακριθείς στη νέα δημιουργία, κάτι που δυστυχώς δεν πέτυχαν να κάνουν ο ΧΡΥΣΙΝΗΣ, ο ΚΑΡΙΠΗΣ, ο ΣΚΑΡΒΕΛΗΣ, ο ΜΑΚΑΡΟΝΑΣ, ο ΧΙΩΤΗΣ , ο ΜΠΕΜΠΗΣ, ο ΚΑΛΛΕΡΓΗΣ, ο ΣΑΛΑΣΙΔΗΣ, ο ΔΕΔΕΣ.

Τα παραπάνω ναί, τα είπα ειρωνικά.

Και τα επόμενα σοβαρά:

Να έχεις υπόψη σου ότι τα πολλά μπλα μπλά από τους κιθαρίστες δεν τα γουστάρουν όχι μόνο ο Ιορδάνης και άλλοι ρεμπέτες αλλά και η συντριπτική πλειοψηφία των ρεμπετόφιλων. Οι οποίοι όμως αφήνουν φυσικά το πεδίο ελεύθερο για ερμηνεία και δημιουργία σε όλα τα άλλα είδη μουσικής όπου υπεισέρχεται &#40;ή θα μπορούσε να υπεισέρχεται&#41; η κιθάρα.

Τέλος, να είσαι σίγουρος πως μία κουβέντα σαν αυτή, όπου ο πολυγραφότερος συντελεστής της &#40;11 μηνύματα, μπορείς να μετρήσεις και εκείνα των υπολοίπων&#41; δείχνει τέτοιο μέτρο αποδοχής &#40;προς συζήτηση, όχι προς υιοθέτηση!&#41; διαφορετικών από τη δική του απόψεων, δεν τελειώνει μόνο και μόνο επειδή εκείνος νομίζει ότι πρέπει να κλείσει τον κύκλο της.

ΤΣΙΡΙΔΟΥ
07.12.2005, 21:54
Τα σεβη μου στον κ. Πολιτη.Η κιθαρα ειναι η κολωνα του ρεμπετικου και λαμπει απο την απλοτητα της.Εγω εθεσα το θεμα οχι για να προσβαλω αλλα ειδη αλλα για να εκφρασω παραπονο.Να κανουμε και τη δουλεια μας βρε αδερφε..

Νίκος
07.12.2005, 22:48
Έτσι ίσως μπορέσεις και σου εύχομαι να διακριθείς στη νέα δημιουργία, κάτι που δυστυχώς δεν πέτυχαν να κάνουν ο ΧΡΥΣΙΝΗΣ, ο ΚΑΡΙΠΗΣ, ο ΣΚΑΡΒΕΛΗΣ, ο ΜΑΚΑΡΟΝΑΣ, ο ΧΙΩΤΗΣ , ο ΜΠΕΜΠΗΣ, ο ΚΑΛΛΕΡΓΗΣ, ο ΣΑΛΑΣΙΔΗΣ, ο ΔΕΔΕΣ.

Για μία ακόμη φορά η σύγχηση οδηγεί σε παρεξήγηση.... Ποτε εγω είπα το παραπάνω....;

Το να λέει κάποιος οτι του αρέσει το καινούριο, σημαίνει οτι πρεπει να επομηστεί και την ευθήνη να το φέρει;

και περιμένω μια όχι ειρωνική απάντηση.

Όσο για το Αμην.... ήταν το μόνο μετα απο την &#34;εκλησσιαστίκη&#34; παρουσιάση των ιερών κιθαριστων.

Και καθως θεωρώ οτι αυτο που είχα να πω σαν άποψη το είπα... νομίζω πως αυτος ο κύκλος κλείνει για μενα.&#40;προς το παρον&#41;

Νίκος
08.12.2005, 00:58
Κατερίνα άμα θα αφήσω άσπρα γένια, θα αποκτήσω μπαστούνι και θα πάρω και μιά καρέκλα να διδάσκω τους νεότερους από καθέδρας, τότε θα δέχομαι και τα σέβη τους. Προς το παρόν προτιμώ να διασκεδάζω μαζί τους και απ ότι βλέπω δεν θα λείψει η ευκαιρία να τα πούμε και μαζί &#40;και να σε ακούσω και εσένα&#41;, αρκεί να μας ενημερώσεις εγκαίρως όπως το προανήγγειλες.

Αρης
08.12.2005, 04:13
Λοιπόν εγώ κιθαρίστας δεν είμαι, αν και τα τελευταία 3-4 χρόνια κρατάω κιθάρα στην παρέα όταν δεν υπάρχει άλλος. Παρόλ&#39; αυτά έχω ψάξει αρκετά το θέμα, ακαδημαϊκά και εμπειρικά. Γιατί, είπαμε, κιθάρα δεν ξέρω, όμως εμπειρίες -επιτρέψτε μου τον εγωισμό- έχω αρκετές.
Κουβεντιάζοντας λοιπόν με τους πιο παλιούς εναπομείναντες μπουζουξήδες άκουσα απ&#39; όλους σχεδόν τα ίδια πράγματα:
&#34;Οι σημερινοί κιθαρίστες έχουν ξεφύγει... Νομίζουν ότι στο λαϊκό τραγούδι η κιθάρα είναι &#34;βοηθητικό&#34; σόλο όργανο... Πιστεύουν ότι όσο πιο πολύ μαθαίνουν, τόσο πιο πολλά πρέπει να παίζουν... κ.ά.&#34;.
Με το Θύμιο Στουραΐτη είχα ακριβώς επ&#39; αυτού συζήτηση στην εκδήλωση των Σπαρτιατών. Η κιθάρα, μού είπε, πρέπει να παίζει ακόρντα. Τέλος.
Η γνώμη του Στουραΐτη μετράει ιδιαίτερα, καθώς παίζει με πολύ λιτά σχήματα -συνήθως μόνο μια κιθάρα- πράγμα που σημαίνει ότι θα ήθελε ιδιαίτερα &#34;γεμάτους&#34; μουσικούς.
Η δική μου εμπερία:
Γρατσουνώντας μπουζούκι -όσο τα καταφέρνω- απ&#39; τα μικράτα μου, αναγκάστηκα κάπου στα εικοσιπέντε μου να πιάσω την κιθάρα στην παρέα, πάλι λόγω έλλειψης άλλου. Καλά-καλά δεν ήξερα πιάσω τα ακομπανιαμέντα! Μου ήταν πολύ εύκολο να παίζω σόλο στις μπάσες παρά να βαράω ακόρντα. Ακόμα και σήμερα μου είναι πιο βολικό το σόλο. Παρόλ&#39; αυτά έκανα μεγάλη προσπάθεια να καταφέρω να παίζω ΜΟΝΟ ακόρντα, γιατί εκεί με οδηγεί η ακουστική μου.
Το παίξιμο της κιθάρας έχει διαφορά από παίχτη σε παίχτη, ιδιαίτερα όταν μιλάμε για μεγάλους μουσικούς. Μπορείτε όμως στη λαϊκή δισκογραφία να ξεχωρίσετε εύκολα πού παίζει ο Περιστέρης, πού ο Καρίπης, πού ο Σκαρβέλης; Αλήθεια, ξέρετε ότι σε κάποιες ηχογραφήσεις, ακόμη και του Πειραιώτικου, με μαέστρο το Σκαρβέλη, κιθάρα παίζει ο Παπάζογλου; Μπορείτε να καταλάβετε τη διαφορά; Γιατί;
Γιατί παίζουν για να εξυπηρετήσουν μια συγκεκριμένη αναγκαιότητα κι όχι για να δημοσιοποιήσει ο καθένας τις δεξιοτεχνικές του ικανότητες &#40;δεξιοτεχνία για έναν μουσικό είναι και το τι είναι αναγκαίο κάθε φορά να παίξει, αλλά ας μην πλατύνουμε άλλο την κουβέντα&#41;.
Ας πιάσουμε μερικά ακούσματά μας:
Στο &#34;Καραντουζένι&#34; παίζει προφανώς ο Περιστέρης. Το ΛΙΤΟ παίξιμο της κιθάρας, ορισμός στο πειραιώτικο ρεμπέτικο. Οχι μόνο περιορίζεται στα ακομπανιαμέντα, αλλά ΣΤΟ ακομπανιαμέντο, δημιουργώντας ένα απίθανο ρυθμικό ίσο.
Στο &#34;Είν&#39; ευτυχής ο άνθρωπος&#34; &#40;διεύθυνση Π.Τούντα&#41; η κιθάρα παίζει ένα-δυο γεμίσματα και σε δυο σημεία ακολουθεί το κατέβασμα του μπουζουκιού &#40;του Χιώτη&#41;. Μέχρι εκεί!
Να περάσουμε στα μεταπολεμικά, π.χ. &#40;ειλικρινά διαλέγω στην τύχη&#41; &#34;Μεσ&#39; στον οντά&#34;. Μπουζούκι ο Τσιτσάνης, κιθάρα μάλλον ο Περιστέρης. Βασικά ακομπανιαμέντα και λιγοστά γεμίσματα από δυο νότες το καθένα.
Πάμε και στο Χιώτη:
Είστε σίγουροι ότι έχετε προσέξει τις κιθάρες στα τραγούδια του Χιώτη;
&#34;Εσύ &#39;σαι η αιτία που υποφέρω&#34;. Σουίνγκ. Οχτακόσια ακόρντα το μέτρο! Ούτε ένα γέμισμα, ούτε ένα σόλο!
Τα δεξιοτεχνικά του ζεϊμπέκικα:
&#34;Φτωχομπούζουκο&#34;: Μόνο ακόρντα.
&#34;Μπουζουκάκι&#34;, &#34;Μπρος στα κλειστά παράθυρα&#34;, Κλάψε μάνα μου γλυκιά&#34; κ.ά. μόνο ακόρντα και βασικά γεμίσματα μέχρι τέσσερες νότες.
Και πάει λέγοντας...

Να καταλήξουμε όμως κάπου.
Στο λαϊκό τραγούδι η κιθάρα &#40;με ελάχιστες εξαιρέσεις π.χ. &#34;Το βουνό&#34; όπου δεν υπάρχει μπουζούκι&#41; είναι συνοδευτικό όργανο με συγκεκριμένο ρόλο.
Εάν οι &#34;ψαγμένοι&#34; κιθαρίστες θέλουν να παίξουν ...παπάδες, θα ήταν καλύτερα γι&#39; αυτούς &#40;και για το λαϊκό τραγούδι&#41; να δοκιμάσουν τα γούστα τους σε κάποιο άλλο είδος μουσικής. Δόξα τω Θεώ υπάρχουν πολλά.
Μ&#39; αρέσουν οι κιθαρίστες-&#34;τρένα&#34;, όπως ο &#34;Φράγκι&#34; που έπαιζε παλιά στον Πίκο &#40;έτσι τον βγάλαμε εμείς γιατί έμοιαζε λίγο του Μανέλλη, δεν κατάφερα να συγκρατήσω το όνομά του&#41;, όπως ο Βαβουλές που είχα την τύχη να γρατσουνίσω μαζί του στο Βόλο.

Νομίζω ότι το πρόβλημα έγκειται σε αυτό που είπα πιο πάνω: Ξεκινά κάποιος να παίζει κιθάρα σε λαϊκά τραγούδια και μετά από ένα διάστημα καταφέρνει να γίνει καλός παίχτης. Εκεί ξεκινούν τα υπαρξιακά του προβλήματα! Θέλει να παίξει πιο πολλά, επειδή ακριβώς μπορεί να τα παίξει. Ετσι έχουμε μια κιθάρα να ακούγεται ...παντού! Φανταστείτε για παράδειγμα στο &#34;Φτωχομπούζουκο&#34;, στη δεύτερη -παράλληλη με την πρώτη- εκτέλεσή του με τον Τζουανάκο στο τραγούδι και τον Τατασόπουλο στο μπουζούκι, να πλάκωνε ο Σπόρος &#40;αυτός παίζει κιθάρα!&#41; τους ...παπάδες που μπορούσε να παίξει! Θα ήταν καλύτερο το αποτέλεσμα;
Θα πρέπει κάποιοι να μάθουν ότι και η παύση και η σιωπή έχουν ιδιαίτερη αξία. Επίσης να μάθουν ότι το κάθε μέλος σε μια συντονισμένη προσπάθεια, όπως είναι μια ορχήστρα, έχει το δικό του ρόλο. Η ποσοτική διαφορά δεν υποβιβάζει.
Ενα αντίστοιχο παράδειγμα από άλλο χώρο της τέχνης:
Μια απ&#39; τις καλύτερες παλιές ελληνικές κωμωδίες είναι το &#34;Μια τρελή οικογένεια&#34;. Οι πρωταγωνιστές είναι πολύ καλοί &#40;Καρέζη, Αλεξανδράκης&#41;. Εκείνο όμως που κάνει την ταινία καλή είναι οι απίθανες ερμηνείες των δευτεραγωνιστών &#40;Παπαγιαννόπουλος, Αρώνη&#41; και των τριταγωνιστών &#40;Καλλιφωκάς, Τζανετάκος, Γώγου&#41;. Οσοι κατάλαβαν, κατάλαβαν.

ΥΓ1. Ξεκινάει ο μπουζουξής ένα ταξίμι και αν κρατήσει πάνω από πέντε δευτερόλεπτα αρχίζει ο κιθαρίστας να κοπανάει σε μια χορδή τον τόνο &#40;υπόκρουση για ταινίες τρόμου&#41;. Ημαρτον ρε! Αφήστε ν&#39; ακούσουμε καμιά πενιά! Αμα θέλουμε κιθάρες, υπάρχει και ο Μακλάφλιν...
ΥΓ2. Κουίζ: Ποιος έπαιζε κιθάρα στην &#34;Τετράδα του Πειραιά&#34;;

ΤΣΙΡΙΔΟΥ
08.12.2005, 13:22
Κ.Πολιτη τα σεβη δεν πηγαιναν στην ηλικια &#40;την οποια παρεπιπτοντως δεν γνωριζω&#41;αλλα στα σταρατα λογια!Συγνωμη λοιπον.Θα χαρω να σας δω,και φυσικα θα ενημερωσω γιατι πιστευω οτι αν ειναι οπως τα λεει ο κ.Βρεττας θα ειναι αποκαλυψη!Χρειαζεται λιγο νεο αιμα!Βεβαια κατα την ταπεινη μου γνωμη ολοι οι &#34;κληρονομοι&#34;ηταν μια απογοητευση μα παντα υπαρχει ελπιδα!

Πάνος
08.12.2005, 13:35
Να το πάρει το ποτάμι Άρη...

Γιώργος
08.12.2005, 20:09
Κατ&#39;αρχην χρονια πολλα στους Νικοληδες εστω και
ετεροχρονισμενα !!

Θελω να υπερθεματισω στο μειλ του Νικου Πολιτη και του Αρη εκτος απο αυτο που αναφερει ο Αρης για το ατομο μου οχι λογω του οτι το παιζω σεμνος αλλα διοτι δεν ειμαι ο καθαρα επαγγελματιας ο ασχολουμενος πρωι-βραδυ με το οργανο για να μπορω να εχω την αναλογη
&#34;καταταξη&#34; συμφωνα και τις ωρες εξασκησης, δουλειας και γενικοτερου ψαξιματος.
Λογω του οτι εχω υπαρξει και εν μερει επαγγελματιας βλεπω ξεκαθαρα τη διαφορα του ερασιτεχνη απο τον επαγγελματια μια και τα ζητουμενα στον δευτερο εκτος απο το παιξιμο, τις γνωσεις, την αντιληψη, τη φυσικη κατασταση, την εφεση για νεες γνωσεις ειναι ακομα κι αλλα οπως :
αντοχη στα εξαντλητικα ωραρια, αντοχη στις κακουχιες, αντοχη στην αναδουλεια, αντοχη στις αντιξοες συνθηκες των ψυχολογικων μεταπτωσεων των τραγουδιστριων &#40;πιο πολυ&#41; και τραγουδιστων, αντοχη στις εξωφρενικες απαιτησεις κοινου και ομοιως μαγαζατορων, κοινωνικη συναναστροφη με συναδελφους αλλα και με κοινο, αντιμετωπιση απο και προς μαγαζατορες κλπ
Οταν ο επαγγελματιας εχει στην πλατη ολα αυτα τι να παιξει ο ανθρωπος ;; Θα μου πεις Ελληνας ειναι θα πεισμωσει &#40;κοινως μουλαρωσει&#41; και θα παιξει αγιους !! Εμμμ ετσι γινεται αιωνες τωρα !!!
Απ&#39; την αλλη ο ερασιτεχνης οταν ειναι αραχτος στο καναπεδακι του και στη σομπιτσα του ή το καλοριφερακι του και γρατζουναει το οργανο μια στις τοσες, παλι τι θα παιξει ;;
Βεβαια μπορει να κι εδω να ερθουν οι κολλητοι του και να πλακωσουν τα ουζα ή τα κρασια και να
παιζει παλι αγγελους !!!

Παω να φτιαξω καφε και συνεχιζω ...

Γιώργος
08.12.2005, 21:11
Αυτα σαν προλογος αλλα προσπαθωντας να εξηγησω το πως και το γιατι, ξεπερασε και το κυριως θεμα.

Μπαινουν λοιπον αρκετα θεματα απο τα δυο προηγουμενα και ουσιωδη ποστ και θα θεσω κι εγω τα δικα μου με τη σειρα μου σαν αμεσα ενδιαφερομενος :
α. Φλυαρία των κιθαριστων με βαση το οτι κατι εμαθα κατι ακουσα και του αλλαζω τα φωτα -κοινως ημιμαθεια. Το πλακωμα δηλαδη στις αναλυσεις απο ντιμινουιτες &#40;συνεχη τριημιτονια&#41;, ενιοτε σε πεντατονες ματζορε και μινορε και τελευταια εχουν μαθει και τις χρωματικες και τους συνδυασμους ολων αυτων οι κιθαριστες που ανεφερε ο Νικος με ωραιοτατο χαρακτηρισμο.
Δε λεω να μη βαλεις τιποτα ρε φιλε, τι στο καλο στο 2005 ειμαστε !! Αλλα ελεος πια !!
Κι απο χρονο, κατι ψιλα απο αντιχρονισμους - κοντρες κοινως- με ολιγη απο φουγκα και
αντιστιξη ... Κατσε μετα να ακουσεις δημοτικα ...
β. Καποτε οι ρεμπετοκιθαριστες οι νεοτεροι -κι ακομα γινεται σε μεγαλο βαθμο- επαιζαν υπερβολικα στακατα. Γροθια στο στομαχι !! Αυτο το στυλ εχω ακουσει σε ορισμενους κιθαριστες σε ηχογραφησεις της περιοδου 1948-1954 αλλα οχι σε ολους !! Κι αυτο ειναι ενα αλλο θεμα, η ακουστικη και αυτου του φτωχου ακκορντου ...
γ. Ο Μπαμπης ο Γκολες εχει μια εμμονη να παιζει ο κιθαριστας του μονο μπασσες !! Τι σημαινει αυτο ;; Απλα παιζουμε την τονικη σε μια απο τις Μι, Λα, Ρε χορδες και την πεμπτη στην επομενη ή προηγουμενη χορδη. Αντε να σ&#39;αφησει να βαλεις 2 μαζι το πολυ 3 αλλα οχι καντινια. Βεβαια σε καποια φαση δεν μπορει να κοντρολαρει την κατασταση και του ξεφευγεις σε κανενα χασαποσερβικο.
Δεν εχει αδικο ο Μπαμπης τελικα. Ακουγωντας και ξανακουγωντας ηχογραφησεις απο το 1927 οπου το Σμυρνεικο παιρνει το προβαδισμα εναντι του κανταδορικου και εως και το 1935 η κιθαρα παιζει
περιπου σαν ουτι οταν αυτο παιζει μπασσα, δηλαδη με 2 χορδες, τονικη-δεσποζουσα. Στα τραγουδια του Μαρκου ο Καριπης σιγα σιγα βαζει διαστημα τριτης και ο Περιστερης πρεπει να ειναι αυτος που αποενοχοποιει την κιθαρα απο το μπελ-καντο παρελθον της &#40;μαντολινατες κλπ&#41; και παιζει
ελευθερα ολες τις χορδες !!
Υπαρχουν βεβαια μεμονωμενες ηχογραφησεις με διαφορετικο παιξιμο π.χ. Μινορε του τεκε οπου ο Μικελιδης παιζει στις ΗΠΑ μια απλη ταβερνιστικη κιθαρα οπου βεβαια ψαχνεται λιγο ... ή οι ηχογραφησεις του Κωστη οπου η μια κιθαρα κατα τη γνωμη μου εινια κουρντισμενη σαν τριχορδο μπουζουκι και παιζουν 3 χορδες και η αλλη παιζει ακκορντα.

ΤΣΙΡΙΔΟΥ
08.12.2005, 21:27
Γιωργη καλησπερα. ο Γκολες ειναι αυστηρος και πιστος στις πρωτες εκτελεσεις.Για οσους δεν το ξερουν ειναι επισης καλος κιθαριστας.Στους δισκους του τα τελευταια χρονια παιζει ο Πρωτοπαπας,ο οποιος χρησιμοποιει και τα καντινια..Επειδη στο στουντιο ειμαι κι εγω γιατι συμμετεχω στους δισκους,γινονται παρεμβασεις η απ&#39; το Μπαμπη η απ&#39; τον παραγωγο κατοπιν.Μπαινει δηλαδη και προσθετει οτι παραπανο νομιζει οτι χρειαζεται..Παραξενιες..αλλα ο Γκολες ειναι ο Γκολες.Α ΕΘΝΙΚΗ!

Γιώργος
08.12.2005, 21:36
δ. Τωρα οσον αφορα την προσπαθεια για κατι το παραπανω στις ηχογραφησεις εως σημερα να σημειωσω παρακατω αυτα που εμενα μου εχουν κανει εντυπωση :
- Το παιξιμο του Δημητρη Φάμπα κιθαριστα που εβαλε ο Μικης στα λαικα και που τον
&#34;χρησιμοποιησε&#34; ο Ζαμπετας απο το &#39;63 εως το ΄68 &#40;υπολογιζω&#41; απ&#39;οπου και ξεχωριζω τα : Παει παει, Περιστερι, Σταλια σταλια, οπου το κλασσικο παιξιμο του σε ναυλον χορδες και με δαχτυλα κανει μπαμ !! Αλλα και αυτα που εβαλε σκοτωνουν !!
- Το παιξιμο του Μαριου Κωστογλου σε πολλα τραγουδια του Ακη Πανου και αλλων που αν και
διακριτικο ειναι περιεκτικο και πρωτοτυπο.
- Το παιξιμο του Γκουμα στον &#34;Εφοπλιστη&#34; και &#34;Στη σκεψη της τρελλης&#34; απο τους &#34;Αρχοντες&#34; του Κορακακη. Στον &#34;Εφοπλιστη&#34; ακουσαμε για πρωτη φορα σε λαικο τραγουδι, περαστικο, το ακκορντο Φα # 11ης

Βεβαια κι αλλα καλα παιξιματα εχουν υπαρξει ολη αυτη την περιοδο αλλα φθινοντας σε ποσοτητα και
φαντασια μια και η κιθαρα βαθμιαια μπαινει στα μετοπισθεν ... Ολοι ξερουμε οτι μετα και την καθιερωση του ηλεκτρικου μπασσου και της ντραμς απο τα μεσα της δεκ.&#39;60 και τη ροκ κουλτουρα που μπολιασε τους Ελληνες κιθαριστες απο τη δεκ.&#39;70 και μετα ολοι πλακωθηκαν στις ροκιες κλπ
Εξ ου και η φτωχεια της λαικης και ρεμπετικης κιθαρας για ενα διαστημα, που μεσα απο τις σταχτες ξεπηδα παλι για να διδαξει απλοτητα, ρυθμο και διακριτικα γεμισματα.
Ενας αλλος ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ ΛΟΓΟΣ ειναι η απολυτη καθιερωση σταδιακα του μπουζουκιου &#40;4χορδου&#41; σαν τον αντικαταστατη του κλαρινου, του πιανου, του βιολιου και οποιουδηποτε αλλου ΣΟΛΟ οργανου !! Και αυτο με την παραλληλη βιρτουοζο- ποιηση των 4χορδων μπουζουξηδων που τρεχουν πια να ξεπερασουν τη σκια τους !!! ...
ε. Και να καταληξω οτι κι αυτο ειναι ενα προβλημα !! Το μπλα-μπλα του καθε φερελπι παπατρεχα μπουζουξη που θελει να μας πει οτι παιζει γρηγορα ... Αυτο δηλαδη δεν ειναι
προβλημα ;;
Προχθες παιζαμε σε ενα ημερησιο γλεντι με ενα τριχορδο μπουζουξη εκ φυσεως γρηγορο αλλα οχι τοσο καταρτισμενο παλιοτερα. Ειχαμε καιρο να παιξουμε και επρεπε να μου κανει επιδειξη -αδιαφορωντας για το αν κανουν κεφι ολοι οι αλλοι- τα νεα πραγματα που εμαθε !!
Να τραγουδαω εγω και να ακουω στο κουπλε απο κατω παπαδες στυλ Ιορδανη, Παππου κλπ ...
Αλλου η φωνη αλλου το μπουζουκι !! Μεγα λαθος κι αυτο !!
Χωρις να το θελω οταν παιξαμε το &#34;Αφου το θες&#34; του Χιωτη επαιξα στην αρχη του κουπλε 5 ακκορντα με μονές οπως το εχω βγαλει θελω να πιστευω απο την πρωτη εκτελεση. Ο τυπος αλλαξε 10 χρωματα γιατι δεν περιμενε να ακουσει κατι που δεν ηξερε !! Εγω δαγκωθηκα γιατι δεν ειχα καμμια προθεση να τον υποτιμησω ...
Τοσο καλα ! Στο τελος του το διδαξα ... αμ πως !

&#40;Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 08 Δεκέμβριος, 2005&#41;

Παραδοξολόγος
08.12.2005, 21:36
Καλήσπερα σε όλους.

Γιώργο, δεν ανοίγεις ένα νέο πόστινγκ με ανάλογο τίτλο;

«Κακουχίες στο πατάρι» ή κάτι παρόμοιο;

Σίγουρα έχουν πολλά να γραφτούν και θα βγουν όμορφες ιστορίες.

Γιώργος
08.12.2005, 21:39
Κατερινα πες μας καμμια ιστορια ντε απο το στουντιο με τον Μπαμπη ...
Ειμαστε φιλαρακια και περναμε τελεια αμα σμιξουμε με το Μπαμπη, δεν παιζεται ο ανθρωπος !!

Τα cdκια τα ελαβα το μεσημερι ακουω το πρωτο με τα ΣΜΥΡΝΕΪΚΑ, σε υπερ ευχαριστω !!
Επιφυλασσομαι να ανταποδωσω !!

Γιώργος
08.12.2005, 22:05
Κωστα οχι μονο θα βγουνε ιστοριες ...
ΒΙΒΛΙΟ ΓΡΑΦΟΥΜΕ !!!

Παμε λοιπον μια ιστορια με το Μπαμπη τον Γκολε.
Παιζουμε καλοκαιρι -νομιζω του 2002- σε μια μεγαλη αυλη Γυμνασιου στην Ιεραπετρα με το Μπαμπη, το Δημητριανακη και ειμαστε και της νεωτερης γενιας εγω κιθαρα, μπουζουξης, μπαγλαμα-τραγουδιστης &#40;καλος!&#41;, βιολι και της πιο νεωτερης ακκορντεον και μπουζουκι. Απο κατω γυρω στα 400-500 ατομα μεταξυ αυτων βουλευτες, νομαρχες, προυχοντες ας ειν&#39;καλα αυτος ο &#34;πανουργος&#34; ο Δημητριανακης !!
Εχω το Μπαμπη διπλα με τον οποιο εχουμε γινει κολλητοι και μετα τη μεση του προγραμματος οπου πηγαινε βασει προγραμματος, μετα ητανε φλου, ειχαμε ελευθερο. Ο κοσμος να γουσταρει κι ο Μπαμπης να μου λεει Γιωργακι τι παιζουμε ;; &#34;Τα νησια του Παραδεισου&#34; Μπαμπη, το &#34;Μαρινακι&#34; Μπαμπη, Ντουνια ανακριτη κ.ο.κ. οπου λειτουργουσα καθαρα σαν ακροατης και οχι σαν συμπαικτης του Μπαμπη, γουσταρα να ακουσω τα συγκεκριμενα τραγουδια !!
Η αποδοχη πληρης, η βραδυα εληξε με φαγοποτι γενναιο σε παραλιακη ταβερνα ! Ο τραγουδιστης ομως και μπαγλαματζης αν και κολλητος μου να μη μου μιλαει !! Γιατι ρε ... εκανες προγραμμα εσυ και τι τραγουδια του εβαζες και δεν ... μ&#39;αφησες να κανω εγω και αλλα τετοια !!
Παιδικη χαρα !!

&#40;Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 08 Δεκέμβριος, 2005&#41;

ΤΣΙΡΙΔΟΥ
09.12.2005, 05:27
Oταν γραφαμε το ΕΓΩ ΡΕΜΠΕΤΗΣ ΗΜΟΥΝΑ στο στουντιο γινοταν χαμος!Τρεχαμε μετα τη δουλεια εγω ο Καρμανιολας κι ο Πρωτοπαπας να κανουμε προβα μαζι του και το πρωι παλι στουντιο.Ο Μπαμπης ερχοταν ηδη ετοιμος απο ουζα και μετα απο λιγη ωρα πεινουσε.Εψαχνε λοιπον καποιον για αγγαρεια γιατι οπως ξερετε ειναι περιβοητος παρτακιας και τεμπελης..Κατερινα, μου λεει,βραχνιασα..Μολις το ακουσα κομπλαρα γιατι εκεινη τη μερα μπαιναμε να τραγουδησουμε.Να παω να φερω κανενα τσαγακι Μπαμπη μου,λεω εγω προσπαθοντας να βοηθησω..Οχι μωρε, πεταξου στη γωνια,εχει ενα σουβλαντζιδικο παρε μπιφτεκια γιατι κανουν καλο στο λαιμο και δυο μπυρες. Την πατησα..Μετα το φαγοποτι μπηκε και τα εσκισε τα τραγουδια με τη μια.Ουτε διορθωσεις ουτε κοπτοραπτη...Ο Γκολες ειναι οτι καλυτερο υπαρχει αυτη τη στιγμη στο ειδος και ειμαι τυχερη που δουλευω μαζι του..Ιστοριες απειρες για γελια και για κλαματα..

Γιώργος
09.12.2005, 13:36
Καλοο !!!

Καλα με μασες και ειδικα με πιοτι εχω πολλες ιστοριες με το Μπαμπη ...

Προσεχως ...

Ισαάκ
09.12.2005, 15:04
Από&#39; δω από κει όλο σε μάσα θα πάει η κουβέντα! Κοιλιόδουλοι!

Εγώ μπορεί να μην είμαι ειδικός επί των θεμάτων της κιθάρας έχω να πώ μονάχα δύο πράγματα:

1. Έχω ένα σόλο από ένα δίσκο του Τσιτσάνη αφιέρωμα της ΕΤ, &#34;Η Ελλάδα του Τσιτσάνη&#34; όπου παίζεται το &#34;μινορε του Τσιτσάνη&#34; με σολίστα τον συνθέτη και κιθάρα τον Χιώτη. Αν δεν είναι αυτό φλαμένκο, τί είναι; Ίσως η καλύτερη κιθάρα που έχω ακούσει ποτέ να &#34;συνοδεύει&#34; ρεμπέτικο.

2. Από τους νεότερους κιθαρίστες, χωρίς να έχω ούτε την εμπειρία του Άρη, ούτε την κατάρτιση του Γιώργου μ&#39; άρεσε ο Μανιφάβας στον τελευταίο δίσκο του συγκροτήματος &#34;Δρόμος&#34;. Δωρικός, χωρίς πολλά πολλά, αλλά αφήνει μιά &#40;ακαθόριστο τί&#41; προσωπική νότα.

ΥΓ: Το 1 όποιος το θέλει του το στέλνω. Φαντάζομαι ότι όλοι το έχετε γι&#39; αυτό δεν το ανεβάζω.

ΤΣΙΡΙΔΟΥ
09.12.2005, 15:34
Καλος ειναι ο Χρηστος,μετα ομως τον Πρωτοπαπα τον Μυστακιδη,τον Φραγγους που το γυρισε στο μπασο..Με το Γιωργο δεν ειχα την τυχη να παιξω ουτε με τον Μυστακιδη, τον ξερω ομως απο την δισκογραφια.Με τα αλλα παιδια παιζουμε συχνα παρεα..υπαρχουν και κατι πιτσιρικια κοκορακια που ερχονται και ξεροσταλιαζουν να κλεψουν τροπο και χρωμα..Εχουμε μελλον τελικα...

Νίκος
09.12.2005, 20:30
Κατερίνα νά σαι καλά, έστω και καθυστερημένα. Και περιμένουμε με ενδιαφέρον!

Νίκος
09.12.2005, 21:40
υπαρχουν και κατι πιτσιρικια κοκορακια που ερχονται και ξεροσταλιαζουν να κλεψουν τροπο και χρωμα..Εχουμε μελλον τελικα... Κατερίνα νά σαι καλά!!!!!! χίλιες φορες καλα!!!!!!

και μετα λετε οτι παιζει ζόρι με το &#34;Αμην&#34;;;

ΤΣΙΡΙΔΟΥ
09.12.2005, 22:02
Εσυ τελικα ζοριζεσαι πολυ..Και για την πληροφορηση σου ολοι υπηρξαμε και υπαρχουμε ακομη κοκορια..Ειναι φανερο οτι δεν πιανεις το πνευμα μου και πρεπει να εισαι ο μονος..Εγω ειμαι ακομη κοκορι με το Γκολε, ΤΟ Μπινη η τον Αγαθωνα.Ολοι ξεροσταλιασαμε καπου,ολοι κλεψαμε κι ολοι κομπλαραμε και καποιοι απο μας κομπλαρουμε ακομη..Φετος μας κομπλαρει ο Κ.Παπαδοπουλος ειναι κακο αυτο;

Νίκος
09.12.2005, 22:18
παντως απο το να κοκκοριαζω, προτειμω να θαυμαζω και να εμπνέομαι, και αυτο δεν εχει να κανει με λεκτικο πνευμα αλλα με την αλλαζονία οσων εκαναν δυο πραγματα παραπανω και αποκαλουν τους αλλους κοκορια. Ενα πραγμα που γουσταρα πολυ στον Φερρη ήταν οτι μολις τον είπαμε κυριο μας την επεσε κανονικα.

και sorry αλλα ζοριζομαι οταν μου την εχει πέσει ο κ.Πολίτης για το &#34;Αμην&#34; και μου χει σειρει τη γεματη αμαξα και μετα λες τους πιτσιρικαδες που γουσταρουνε κοκκορια και συμφωνει!

Νίκος
09.12.2005, 22:51
Δεν θα συνεχίσω την κουβέντα με τον κ. Κυριαζή, υπάρχουν δημιουργικότερα πράγματα να γίνουν και δεν υπάρχει χρόνος.

Μυστακίδης
10.12.2005, 06:08
Ρε παιδιά, έλεος.
Παρακολουθώ το forum από το 1998 και είναι απο τις ελάχιστες φορές που γίνεται κουβέντα για τις λαϊκές κιθάρες.Ας κρατήσουμε την συζήτηση σε ένα καλό επίπεδο.

ΤΣΙΡΙΔΟΥ
10.12.2005, 06:10
Υπαρχει προβλημα,παρερμηνευεις τις κουβεντες ολης της παρεας και για αυτο μαλλον θα επρεπε να μην συμμετεχεις..Ουτε εγω θα τσακωθω μαζι σου.Μπορω απλως να προσπερνω τα ακυρα σχολια σου.Οσο για την αλλαζονια..Οσα δεν φτανει η αλεπου...

ΤΣΙΡΙΔΟΥ
10.12.2005, 06:13
Δημητρη εχεις πολυ δικιο..Κιεγω παραφερθηκα.Που ενφανιζεσαι;

Μυστακίδης
10.12.2005, 20:19
Τίποτα της προκοπής.
Μ έναν απ αυτούς τους τύπους που τους λέν &#34;επώνυμους&#34; διήμερα στην Σαλονίκη.

ΤΣΙΡΙΔΟΥ
10.12.2005, 20:43
Σε ειδαμε περσι με τον Παπαζογλου στο Ζυγο.Ωραια παρασταση.Τι παιζει πανω;Κατι κανονιζω κι εγω για εμφανIσεις καποιες καθημερινες.Αν και Μακεδονιτισσα δεν εχω δουλεψει ποτε Θεσσαλονικη,και γουσταρω πολυ.

Μυστακίδης
10.12.2005, 23:43
Μπορείς να κάνεις ωραία πράγματα εδώ.Βασική προϋπόθεση όμως είναι να αντέχεις την πείνα.

ΤΣΙΡΙΔΟΥ
11.12.2005, 06:42
Κανονιζουμε κατι με το Σφιγγο..Να δουμε αμα κατσει..Την πεινα δεν την αντεχω ενεκα χοντρουλα και με οικογενεια..Εδω παει τετραημερο με το ζορι..Απλωθηκαν οι φιρμες ο καθενας σε ενα μαγαζι και μοιρασανε τον κοσμο..Πολλα μαγαζια,μετρια δουλεια για ολους.Αντι να σμιγουνε να γινει καπου παταγος μονολογουν,και την παταμε ολοι οι περιφερειακοι..

ipt
11.12.2005, 15:43
Πιστεύω ,όπως έγραψε και ο Δημητρης, ότι η συζήτηση επρέπε να ξεφύγει απ΄το πλαίσιο της έριδας καθώς συμμετέχουν ενεργοί και καταξιωμένοι μουσικοί&#40;Μυστακίδης ,Γιωργός Β.Τσιρίδου&#41;.¨Εχετε πολλά και ουσιαστικά να μας πείτε και για το ρεμπέτικο και την τεχνική του ρεμπετοκίθαρου.
Δημήτρη τη μέθοδο που έχεις γράψει για το Λαούτο που μπορώ να τη βρω;
Α! Και για να ελαφρύνουμε λίγο το κλίμα μία νέα πρόταση για το ρεμπετοκίθαροhttp://www.rembetiko.gr/forum/messages/172/101423.jpg

ΤΣΙΡΙΔΟΥ
11.12.2005, 21:52
Σωστος ο φιλος!παρεπιπτοντως ειδε κανεις την παρασταση του Bob Brosman;Εχει κατι απιστευτες μεταλικες κιθαρες του 50.Απιστευτος παιχτης.Καναμε μια παρασταση μαζι και ξετρελαθηκε με τα ρεμπετικα και ειδικα το χαραμα και τα δαχτυλιδια.Επαιξαν κι ενα ντουετο με το Δουμουλιακα οπου αυτος επαιζε μπαγλαμα.Ειχε ομως και μια κιθαρα ινδικης καταγωγης την οποια επαιζε ξαπλωμενη σαν κανονι.Mοιαζει με την κιθαρα στη φωτογραφια.

Μυστακίδης
11.12.2005, 22:56
Δυστυχώς αυτό το βιβλίο για κάποιο περίεργο λόγο δεν το βοηθάνε αυτοί που θα έπρεπε,ασε που πουλιέται και ακριβά.Αν είσαι κάπου που υπάρχει Νάκας ζήτησέ το.Αλλιως μπορούμε να κανονίσουμε να στο στείλω.Όσο για την λαϊκή κιθάρα,εδώ και πολύ καιρό ετοιμάζω κάτι αλλά με δυό παιδιά και το τρίτο καθ&#39;οδόν είναι λίγο δύσκολο.

ipt
12.12.2005, 09:18
Να σου πω την αλήθεια θα προτιμούσα να το πάρω απο σένα και όχι απ΄τον εκδότη.Θα σου στείλω mail.Αν βέβαια, για οποιοδήποτε λόγο, σου είναι ταλαιπωρία τα ταχυδρομεία και οι αντικαταβολές πάω στο Νάκα .Δεν υπάρχει πρόβλημα.

Γκόγκος_Δ
24.04.2013, 21:35
Δημήτρης Γκόγκος, Πάρης Χρηστιδης στο τραγούδι του Μ.Χιώτη "Έχασα τα μάτια τα ωραία", παιγμένο με δύο κιθάρες

http://www.youtube.com/watch?v=cfgaPUDwuRo&amp;feature=youtu.be

Nikolas Fereos
24.04.2013, 23:51
Μπραβο παιδιά, Αξιοι , πάντα τέτοια.Τελικά υπάρχει μέλλον.....

liga rosa
25.04.2013, 13:11
μπράβο ρε παιδιά, εξαιρετικοί! να ξαναπάρει η κιθάρα τη θέση που είχε.
η κιθάρα αριστερά φαίνεται καινούρια, η δεξιά του '70; αν θέλετε δώστε κανένα στοιχείο.

babis
25.04.2013, 14:57
Η αριστερή είναι του Τάσου Θεοδωράκη :110:!

Γκόγκος_Δ
27.04.2013, 14:28
Η αριστερή όπως σωστά λέει ο babis είναι το Τάσου Θεοδωράκη και η άλλη του Δεκαβάλα κατασκευασμένη τέλη του '70,

δρ-Γιάννης-Βρύζας
28.04.2013, 13:11
--- Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 13:11 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 13:10 ---

Κιθάρα, το πιο λαικό από τα κλασικά και το πιο κλασικό από τα λαικά (όργανα) !

tritsibidas
23.06.2013, 15:54
Βλέπω συχνά νέα παιδιά σε μεζεδοπωλεία που παίζουν κιθάρα και μιμούνται τον ιδιόρρυθμο τρόπο παιξίματος στην κιθάρα του Δημήτρη Μηταράκη. Δηλαδή, εννοώ την τεχνική του να χτυπά συχνά και ανάποδα τις μπάσες ή τα καντίνια του.... Θα ήθελα να μάθω από κάποιον ειδικότερο, επειδή στην λαϊκή κιθάρα είμαι αυτοδίδακτος, είναι τεχνικά καλύτερα, πρακτικότερα, καθαρότερα, λειτουργικότερα, ευκολότερα, πιο ξεκούραστα να παίζεις έτσι;;; Βρισκόμαστε μπροστά σε μια καινοτομία; Μήπως πρέπει να αναθεωρήσουμε;

Βλέπω τον Δέδε, τον Χατζηδιαμαντή, τον Παπαγιαννόπουλο, τον Γκολέ, τον Μανιφάβα, τον μακαρίτη τον Μήτσο τον Αναγνωστόπουλο και άλλους εξαιρετικούς κιθαρίστες και αρχίζω σοβαρά να προβληματίζομαι....Μήπως ξέφυγε κάτι στην εξέλιξη της κιθάρας και πρέπει να γίνει, έστω και τώρα, ιστορική αποκατάσταση;;;; Δεν το λέω ειρωνικά, μπορεί να δημιουργείται σχολή και μπράβο στον Μήτσο που συνέλαβε κάτι καινοτόμο και σημαντικό (εάν ισχύει κάτι τέτοιο.....)

babis
23.06.2013, 17:42
Παναγιώτη,
νομίζω πως ανοίγεις ωραία κουβέντα (την οποία και θα μεταφέρουμε στους τρόπους παιξίματος ίσως ως αυτόνομο θέμα αν εξελιχθεί).

Η γνώμη μου είναι ότι για χρόνια είχε επικρατήσει ένας τρόπος παιξίματος, ο πιο σκληρός και κοφτός) στον οποίο όλες οι πενιές πρέπει να είναι προς τα κάτω στα ακκόρντα ώστε να βγαίνει μια "δύναμη". Οπότε τα καντίνια τονίζονταν προς τα κάτω.
Σε παλιές ελληνικές ταινίες όμως θα δείτε ότι κάποιοι κιθαρίστες (από αυτούς που παίζουν πραγματικά στα έργα κι όχι οι κομπάρσοι) έπαιζαν και με πενιές προς τα πάνω στα καντίνια.
Δηλαδή ο Μηταράκης δεν έκανε κάποια ανακάλυψη κατ εμε... αλλά είναι όμως ΤΟΣΟ καλός παίχτης και έχει τόσο ωραίο ήχο, που σου επιβάλλει να ακολουθήσεις ό,τι κάνει. Στην πραγματικότητα μάλιστα, δεν νομίζω ότι είναι το τί κάνει, αλλά το πώς το κάνει, ποίες νότες παίζει και πως... Πάντως είναι Σχολή από μόνος του.

Στέφανος Μαγουλάς
24.06.2013, 15:14
Μπήκα στην διαδικασία και μελέτησα - το δυνατόν - όλες τις δημοσιεύσεις του θέματος. Μεγάλο θέμα η κιθάρα στα λαϊκά τραγούδια - συμπεριλαμβανομένων των ρεμπέτικων.

Τελικά, τα ερώτηματά μου: Σκοπός είναι η αναπαραγωγή με την μεγαλύτερη πιστότητα ή το παίξιμο με σεβασμό στο ύφος και στην αίσθηση? Το λιτό σημαίνει αμάθεια ή ημιμάθεια ακαδημαϊκής φύσεως? Τα ακόρντα - πολλαπλασιασμοί προσθέτουν ή αφαιρούν? Τα τέμπα είναι αυστηρά ή όχι?

Ψιλοπαίζω κιθάρα και είναι ερωτήματα που τίθενται καθημερινά και σε εμένα κυρίως από εμένα στην προσπάθεια να προοδεύσω εξελισσόμενος.

Στους κιθαρίστες που αναφέρθηκαν να προσθέσω τον Πανίνο Δαμιανό - τακίμι του "Ρέγγα" και του Αναγνωστόπουλου, την Ράνια Γκικοπούλου, τον Νώε Ζαφειρίδη, τον Κώστα Τσεκούρα, τον Μανώλη Πάππο, τον Βλάχο, τον Αντώνη Μαραγκό. Είναι αυτή η γενιά γύρω στα 45 που έδωσε σημαντικά πονήματα μέχρις σήμερα. Και είναι κι άλλοι της γενιάς αυτής που μου διαφεύγουν...

Τέλος, τι σημαίνει ρεμπέτικος κιθαρίστας? Κάποιος που παίζει με το ζόρι ένα μοτίβο ρε-λα-ρε ή κάποιος που έχει γνώση, πρακτική και ακαδημαϊκή, έχει αίσθηση, παίζει το είδος επιλεκτικά και όχι κατ' ανάγκην και βάζει αυτό που κρίνει την στιγμή που κρίνει και έπειτα, κρίνεται?

Με σεβασμό.

Δημήτρης Μυστακίδης
24.06.2013, 17:44
Ο Μήτσος έχει αναπτύξει μια τεχνική ιδιαίτερη αυτο ειναι γεγονός.
Αν τα πάρουμε όμως με την σειρά τα πράγματα θα δούμε τα εξής.
ειναι ένας μουσικός που ξέρει πολυ καλα το είδος που υπηρετεί. Αυτο που ακούς όταν παίζει ειναι πανεξυπνες μπασσογραμες συμμετοχή στην μελωδία με επίσης πανέξυπνο τροπο, και πολυ ιδιαίτερη αίσθηση της ταχύτητας ειδικά όταν παίζει με τον σκουτα. Αυτο που ακούς δηλαδή προσεγγίζει το "τέλειο".
Αυτο που βλέπεις τωρα. Για μένα ειναι προφανές οτι η τεχνικη του ειναι τελείως λάθος. Ομως στην τελική ποιον απασχολεί αυτο; Το ζητούμενο ειναι η αίσθηση και όχι η τεχνική. Η τεχνικη υπηρετει την αισθητική δεν της επιβάλλεται. Και εφ όσον το αποτέλεσμα ειναι αυτο που ειναι δεν υπάρχει λόγος να το συζητάμε. Για την ιστορία θα πω μόνο οτι για μένα ο Μυταρακης ειναι χαρακτηριστικό παράδειγμα μουσικού που έχει δουλέψει πιο πολυ με το μυαλό παρά με τα χέρια. Ηταν πολυ τυχερός που τα χέρια του δεν τον εμπόδισαν να αναπτύξει τις ιδέες του.
Και μια ερώτηση για προβληματισμό. Εάν είχε τεχνική "σωστή" μήπως θα ακούγαμε πολυ περισσότερα απ αυτόν τον Μουσικο;

tritsibidas
24.06.2013, 23:06
Νομίζω ότι αυτό που ήθελα να ακούσω το άκουσα από τον Δ. Μυστακίδη που είναι έμπειρος επαγγελματίας κιθαρίστας, δάσκαλος και πολύ μελετημένος. Η πραγματική μου βούληση ήταν εξαρχής να αποδείξω, δια της μαιευτικής μεθόδου, ότι ο Μηταράκης, καλώς ή κακώς, και υιοθετώντας έναν ανορθόδοξο τρόπο παιξίματος, βγάζει το αποτέλεσμα που θέλει.... Ωστόσο, αυτό δεν μπορεί να το πετύχει ο καθένας, ακόμη και εάν μιμείται τον μυστήριο (ή και κακό) χειρισμό του Μήτσου...

Εδώ δηλ. βλέπουμε να επιβεβαιώνεται η λαϊκή παροιμία: "κι η μυλωνού τον άντρα της με τους πραματευτάδες". Νομίζει ο καθένας αφελώς ότι με τη φτηνή μίμηση προσεγγίζει το πρότυπο του. Ενώ πρέπει να μιμηθούμε την μουσική αντίληψη, την αισθητική, μιμούμαστε τη λάθος τεχνική... Αυτό ήθελα από την αρχή να στηλιτεύσω και να αποδείξω ότι συχνά μένουμε σαν μουσικοί στην επιφάνεια, στο λούστρο και αντιγράφουμε την "φόρμα" (ακόμη και την λάθος) και αδυνατούμε να εμβαθύνουμε, να παρακολουθήσουμε το περιεχόμενο πίσω από την "φόρμα", την καλλιτεχνική ουσία που κάνει τελικά και την διαφορά!!!

ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ ΜΑΥΡΟΣ
25.06.2013, 12:35
Στους "νέους" κιθαρίστες παρακαλώ να συμπεριλάβετε και μένα γιατί ανακάλυψα τη κιθάρα στα 54 μου και έχω πέσει με τα μούτρα στην εκμάθηση. Πιστεύω ότι θα μπορώ να συνοδεύω σε κανα χρόνο. Αγόρασα πρόσφατα ένα κιθαρόνι από τον Καφετζόπουλο και καταλαβαίνετε ότι η....αρρώστεια είναι σοβαρή!:)

babis
25.06.2013, 13:18
Ο Μήτσος έχει αναπτύξει μια τεχνική ιδιαίτερη αυτο ειναι γεγονός......Για μένα ειναι προφανές οτι η τεχνικη του ειναι τελείως λάθος... (η υπογράμμιση δική μου)
Δεν μπορώ να συμφωνήσω με τη λέξη λάθος, καταλαβαίνω τί θέλει να πει ο Δημήτρης, αλλά όταν μιλάμε για λάθος τεχνική, το μυαλό μας πάει σε κακό ήχο, πράσινες νότες, έλλειψη ταχύτητας, ανέκφραστο παίξιμο -αν και αυτό γίνεται και με τέλεια τεχνική, και ό,τι άλλο κακό μπορεί να έχει ένας παίχτης που δεν παίζει καλά. Θα πρότεινα τη λέξη "ανορθόδοξη", "ιδιαίτερη"τεχνική, ή "αποκλίνουσα" (ως προς την πλειοψηφία των ρεμπετοκιθαριστών).

Επίσης, να πω και την δική μου εμπειρία πάνω στο συγκεκριμένο θέμα:
Φυσικά ως κιθαρίστας και εγώ προσπάθησα να καταλάβω την "ανάποδη" πενιά του Μηταράκη. Έχω την αίσθηση ότι είναι άκρως εξυπηρετική τεχνική όταν δεν θες να χτυπήσεις και τις τρεις ψιλές νότες τις κιθάρας, αλλά μόνο μία ή δύο από αυτές. Δηλαδή, η προς τα πάνω κίνηση κουράζει αρκετά για να ακουστούν και τα τρια καντίνια, αλλά σε παίξιμο με λιγότερα πρίμα (δηλαδή με βασική παρουσία των μπάσων και ελάχιστη, και piano, δόνηση των πρίμων) είναι αρκετά εξυπηρετική εργονομικά και παρέχει και όμορφο μουσικό αποτέλεσμα.

Ως προς τον προβληματισμό : μπορεί και ναι, μπορεί και όχι. Αυτά που ακούω μου αρκούν και μου περισσεύουν, κι αναφέρομαι σε ήχο και φαντασία και σε πραγματοποίηση.

Υ>Γ> Άλκη Μαύρε, τόσο καιρό δίπλα στον Παναγιώτη τον Διαμαντη, πως να μην μπεις στον πειρασμό; Άντε καλορίζικος !

Δημήτρης Μυστακίδης
25.06.2013, 13:57
Φίλε μπαμπη ίσως έχεις δίκιο ως προς την λέξη αν και εξ αρχής αναφέρω οτι ειναι μια ιδιαίτερη τεχνικη.
Τι ειναι η τεχνικη λοιπόν και τι ειναι λάθος και τι σωστό;
για μένα η τεχνικη ενός οργάνου προκύπτει απ τον μέσο ορο των τεχνικών που χρησιμοποιούν οι παίχτες του οργάνου. Νομίζω οτι η συντριπτική πλειοψηφία χρησιμοποιεί άλλη τεχνικη η οποία έχει προκύψει μεσα απ τις ανάγκες έκφρασης του συγκεκριμένου ρεπερτορίου. Οι εξαιρέσεις ειναι αυτές που απλώς επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
ολα τα θετικά που αναφέρεις για την συγκεκριμένη τεχνικη μπορούν να γίνουν και με την χρήση της κοινά(;) αποδεκτης τεχνικής. Αυτο που κατα την γνώμη μου δεν μπορει να γίνει ειναι αυτο που εγω λέω μέτρημα. Ολες οι υπό διαιρέσεις του ρυθμού που πρεπει να γίνονται όταν παίζεις γίνονται με το δεξί Χερι. Αυτο ειναι που κάνει εναν ρυθμό να τσουλαει. Αυτο φυσικά σε μια ζυγια που ειναι δουλεμενη δεν μπορείς να το καταλάβεις διότι το παιξιμο έχει προσαρμοστεί πάνω στις ιδιαιτερότητες που υπάρχουν. Οταν όμως χρειαστεί να παίξεις με άλλους το πράγμα σκοντάφτει και θέλει χρόνο προσαρμογής. Περί ορεξεως βέβαια. Το αποτέλεσμα ειναι ούτως η άλλως εντυπωσιακό.
Τωρα απλώς θεωρητικολογουμε λίγο...

liga rosa
25.06.2013, 22:06
είχα κι εγώ την ίδια απορία με τον παναγιώτη τον τριτσιμπίδα, και μάλιστα είχα μιλήσει με έναν από αυτούς που είχαν βρεί πλεονεκτήματα στον συγκεκριμένο τρόπο παιξίματος. τον βόλευε στην ταχύτητα, και για τα ανάποδα καντίνια αλλά και για την ανάποδη κίνηση όταν παίζεται η 6η χορδή. ότι δηλαδή δεν φεύγεις από μια "μέση θέση ισορροπίας". γι'αυτό που λέει ο μπάμπης, συνήθεια είναι να σημαδεύεις με το λαουτίστικο παίξιμο, έτσι κι αλλιώς με την πλάγια τοποθέτηση των δακτύλων στα ακκόρντα φιμώνεται η "ανεπιθύμητη" 1η χορδή (καντίνι).
προσωπικά δεν επιλέγω και δεν προτείνω τον τρόπο αυτόν, γιατί εύκολα χάνεται ο ρυθμός και επίσης ειδικά η ατάκα που χρειάζεται η λαϊκή κιθάρα. ο μηταράκης εννοείται πως βγάζει εξαιρετικό ήχο (αν και παίζει σιγά και μαλακά, δεν ξέρω πως θα απέδιδε σε άλλου είδους παίξιμο), αλλά είναι ο μηταράκης και η προσωπική του προσέγγιση. την σοφία του στα γεμίσματα και τα ντουμπλαρίσματα, καθώς και την ελευθερία στον ρυθμό με ακρίβεια στον χρόνο -αυτό να το μελετήσουμε. όχι όμως κάτι που λειτουργεί μόνο στον συγκεκριμένο παίχτη.
συμφωνώ και με τον δημήτρη τον μυστακίδη, μόνο που θεωρώ ότι η τεχνική έχει να κάνει και με την μέγιστη αποδοτικότητα, όχι μόνο με το πως παίζουν οι περισσότεροι. και ίσως αυτό είναι που διαχωρίζει την τεχνική από τον τρόπο παιξίματος.

Δημήτρης Μυστακίδης
25.06.2013, 22:36
Δεν είπα μονο για τον τροπο που παίζουν οι περισσότεροι.
εγραψα " Νομίζω οτι η συντριπτική πλειοψηφία χρησιμοποιεί άλλη τεχνικη η οποία έχει προκύψει μεσα απ τις ανάγκες έκφρασης του συγκεκριμένου ρεπερτορίου". Αυτη η φράση νομίζω εμπεριέχει την " μέγιστη αποδοτικότητα "

liga rosa
26.06.2013, 03:06
οκ, ζητώ συγγνώμη για την παρανόηση.

Ανεστακος
07.11.2013, 06:45
Πάντως εγώ τρελαίνομαι για τις κιθάρες τις προπολεμικές. Νομίζω ότι ο τρόπος π.χ. που συνοδεύεται ο Μπάτης στο ''Γυφτοπούλα στο χαμάμ'' είναι απλός και ιδιοφυής!! Και εννοείται πανέμορφος! Ήθελα να ρωτήσω παιδιά, μιας και όλοι εξειδικεύεστε στο όργανο, σας κουράζει το πολύ το μπασογέμισμα στα τραγούδια?? Έχω την εντύπωση ότι οι νέοι κιθαρίστες το παρακάνουν, δηλαδή η συντριπτική πλειοψηφία όσων έχω ακούσει είτε ζωντανά είτε στο γιουτούμπ και είναι αρκετοί, βάζει πολύ πολύ πολύ πράμα στα γεμίσματα! Νομίζω ότι η ομορφιά της κιθάρας στη συνοδεία είναι η ''συνοδευτική λιτότητα''! Ούτως ή άλλως δεύτερο είναι σαν όργανο σε αυτά τα τραγούδια. Να πώ ότι αυτά που παίζει ο Σταμούλης στο Μπιρ Αλλάχ είναι από τα πιο όμορφα πράγματα που έχω ακούσει κιθαριστικά! Εσάς ποιά είναι η άποψη για την υπερβολή στα γεμίσματα?

Υ.Γ. Μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες για τον Δέδε (του οποίο τον ήχο και το παίξιμο λατρεύω)??

liga rosa
07.11.2013, 10:26
συμφωνώ για τη γυφτοπούλα και το μπιρ αλλάχ... (με την ευκαιρία ανακάλυψα και μια ματζόρε εβδόμης που παρεμβάλλει στο ρεφραίν)
καμιά φορά σκέφτομαι πως αν ο κιθαρίστας (εμού συμπεριλαμβανομένου) βάζει πολλές μπασογραμμές, μάλλον βαριέται! από την άλλη, πάνω στο λάιβ παίξιμο και τον ενθουσιασμό, όλο και κάτι θα βάλεις παραπάνω.
θα διαφωνήσω όμως για το "δεύτερο" όργανο. δεν περισσεύει κανείς σε μια κομπανία με 3 όργανα το πολύ (μπουζούκι-κιθάρα και μπαγλαμάς ή ακκορντεόν ή δεύτερο μπουζούκι) -ειδικά το μοναδικό ρυθμικό όργανο της κομπανίας. το βλέπω πιο πολύ σαν "μπουζούκι, το πρώτο σολιστικό και κιθάρα, το πρώτο συνοδευτικό".

Ανεστακος
07.11.2013, 15:39
Όντως αυτή η εβδόμης που βάζει σπάει κόκκαλα..Κανείς δε λέει μη βάζεις παραπάνω, πολλές φορές μετράει, αλλά το'χουν παρακάνει πιστεύω με τα επιστημονικάα γεμίσματα και πολλές φορές περισσότερα από του μπουζουξή! Τώρα όσον αφορά τον αν είναι δεύτερο ή όχι, λίγη σημασία έχει. Όλοι την αγαπούμε σαν όργανο και σε πολλά τραγούδια αν η κιθάρα δε συνοδεύει χάνει το τραγούδι..Βέβαια υπάρχουν και εξαιρεσάρες..(καραπιπέρης)

liga rosa
07.11.2013, 16:05
αν εννοείς τον παλιό καραπιπέρη, εξ ορισμού δεν χρειάζεται κιθάρα γιατί με το λαουτοειδές παίξιμο αυτοσυνοδεύεται. όπως και ο μπάτης, αρκετός μάρκος, που στο στούντιο τους βάλανε κιθάρα.
σε πιο νεωτεριστικά (όχι τόσο τροπικά) έγινε απαραίτητη, ξεροσφύρι το μπουζούκι δεν γίνεται σε σκαρβέλη, τσιτσάνη κλπ.

Ανεστακος
07.11.2013, 16:09
Συμφωνούμε βέβαια. Απλά τον καραπιπέρη τον ανέφερα επειδή τα πρώτα πρώτα ρεμπέτικα τα αδέσποτα, δε νομίζω να συνοδεύονταν με κιθάρα. Εξ ου και το ''δεύτερο όργανο''.

Takisthedog
09.11.2013, 18:29
φιλε Ανεστακο, καποια πραγματακια γοα τον Δεδε υπαρχουν εδω, αν και λιγα http://rebetcafe.blogspot.gr/2010_09_01_archive.html
στο youtube επισης εχει διαφορα βιντεο οπως αυτο http://www.youtube.com/watch?v=Dr6Hb3FxDSw και αλλα απο την ιδια συναυλια που στα βγαζει στα related και επισης αυτο με ρουκουνα http://www.youtube.com/watch?v=-JNdrd7yJgI

Ανεστακος
10.11.2013, 01:35
Tάκη ευχαριστώ. Τα έχω δει όλα. Δες και ένα άλλο με το σκαρπέλη στην ίδια εκπομπή με ρούκουνα, που παίζουν τον ψαρά και παρατήρησε την αλληλουχία των ακκόρντων που βάζει. εκπληκτικός..

Takisthedog
10.11.2013, 04:46
δεν ξερω πως να το βρω αυτο..παιζει να το στειλεις;

Ανεστακος
10.11.2013, 17:15
http://www.youtube.com/watch?v=fIOpsvDeoaY

liga rosa
11.11.2013, 01:41
μπράβο ρε ανέστο, κι εγώ αυτό το βίντεο έψαχνα για να σχολιάσω. το είχα αναφέρει και σε ένα μπλόγκ που είχε μπει και τώρα δεν το βρίσκω με τίποτα...
λοιπόν, εδώ ο δέδες παίζει δήθεν "μοντέρνα", με πολλές αλλαγές συγχορδιών και "περίτεχνο" παίξιμο. αργότερα όμως, σε ηχογραφήσεις με τον τσιτσάνη παίζει πάλι λιτά και σταράτα όπως παλιά.
φαίνεται ξεκάθαρα πόση σημασία έχει η συνοδεία στο ύφος του κομματιού. όχι πως το μπουζούκι είναι καλύτερο, αλλά και με το παίξιμο της πρώτης εκτέλεσης και από πίσω περικοκλάδες, το ύφος πάλι θα χάλαγε.

Ανεστακος
11.11.2013, 02:49
Καταρχάς να δηλώσω πώς το παίξιμο του στον ψαρά εδώ πέρα είναι εκπληκτικό! και μένα μαρέσει το πρώτο περισσότερο, αλλά όταν κάνεις κάτι περίτεχνο και είναι ωραίο δε με χαλάει να είναι περίτεχνο! Και όντως οι συγχορδίες που βάζει είναι περίτεχνες. Από ρε μινόρε είναι (ρε m, la#,do, fa, re m). Λίγκα αν μπορείς να εξηγήσεις λίγο καλύτερα τι εννοείς φίλε? Ευχαριστώ, το βίντεο το είχα βρει κατά λάθος και είχα σκαλώσει με τον κιθαρίστα ότι κάτι μου θύμιζε και μετά κατάλαβα! Οι ηχογραφήσεις του Δέδε στο δίσκο του χαράματος είναι υποδειγματικές. Ειδικά στο 5/8 (λα μινόρε)

liga rosa
11.11.2013, 03:12
ε, μου αρέσουνε πιο λιτά και σταράτα παιξίματα, το έγραψα και πριν. εύκολα μπαίνουν και σαρανταδυό ακκόρντα στο μέτρο με ογδομήκοντα μπασογραμμές, αλλά μετά χάνεται η ουσία. και να μην ξεχνάμε την τροπικότητα της μουσικής αυτής.

Ανεστακος
12.11.2013, 00:41
Kαι μένα μου αρέσουνε ως επί το πλείστω τα λιτά και δυνατά παιξίματα με πρότυπο το ''όταν με βλέπεις και περνώ'' π.χ., αλλά αν κάτι περίπλοκο μου αρέσει δε θα το απορρίψω στο βωμό της απλότητας φίλε. Αυτό με την τροπικότητα θα ήθελα να μου το εξηγήσεις, επειδή κατάλαβα ότι είσαι δυνατός στο θέμα κιθάρας κάτι καλό θα εννοείς.

liga rosa
12.11.2013, 01:19
σε ένα καινούριο κομμάτι, ας κάνει ο συνθέτης ό,τι θέλει. αλλά σε ένα τραγούδι όπως ο ψαράς, τόσο όμορφα παιγμένο αρχικά, είναι κρίμα να "εκμοντερνίζεται" με τέτοιο τρόπο.
λίγο βιαστικά για την τροπικότητα, οι συγχορδίες μπαίνουν με βάση τα 4χορδα και 5χορδα στα οποία κινείται κάθε φορά η μελωδία. αυτό οδηγεί σε λιτές εναρμονίσεις, σε αντίθεση με το να αλλάζεις συχνά συγχορδίες για να ταιριάζει με κάθε νότα που παίζεται.
δες εδώ (http://www.rembetiko.gr/forums/group.php?discussionid=148&do=discuss) (με αρκετά προβλήματα ορολογίας και όχι μόνο), αλλά ακόμα καλύτερα θα μας τα πει ο δημήτρης ο μυστακίδης στο πολυαναμενόμενο βιβλίο του!

Ανεστακος
12.11.2013, 01:40
Πρέπει να βάλεις στην πρόταση φίλε Ρόζα ένα ''κατά τη γνώμη μου είναι κρίμα..''. Αυτά είναι προσωπικές απόψεις. Άλλωστε υπάρχουν πάντα και οι πρώτες που μπορεί να μας αρέσουν. Τώρα, για την τροπικότητα νόμιζα πώς θα έλεγες ότι λόγω τροπικότητας δε βάζουμε πολλές συγχορδίες που βρίσκω λάθος. Αλλά άλλο εννοείς εσύ, που γνωρίζω. Ευχαριστώ.

liga rosa
12.11.2013, 14:29
τί να σου πώ, έχω την εντύπωση ότι όταν δεν ήταν στα μαγαζιά της εποχής, και όταν ξαναβρέθηκε κοινό που να γουστάρει ρεμπέτικο, ξαναγυρίζαν στα παλιά παιξίματα.
σχετικά με την τροπικότητα, να με συμπαθάς αλλα δεν κατάλαβα ακριβώς τί εννοείς.
νίκος

Ανεστακος
12.11.2013, 14:42
Αυτό με την τροπικότητα μας μπέρδεψε και τους δύο, άστο να πάει στο διάολο! Τώρα για το πόσο γύριζαν στα παλιά παιξίματα δεν μπορώ να το ξέρω. Ένα καλό παράδειγμα είναι ο ίδιος ο Τσιτσάνης που έπαιζε στο χάραμα με εκείνες τις ενορχηστρώσεις τις χάλια και στο δίσκο στην κουζίνα είναι το παλιό καλό μπουζουκάκι, η κιθαρίτσα και ο μπαγλαμάς

liga rosa
13.11.2013, 00:36
κι εγώ σκέφτομαι τον τσιτσάνη στο ραδιόφωνο τέλη '70, τον μωραΐτη στην αυλή του σπιτιού του, τον βραχνά οπουδήποτε... σαν να κρατούσαν φυλαγμένα αυτά τα παιξίματα.
αλλά αυτό είναι μια διαφορετική κουβέντα, μήπως την συνεχίσουμε σε πιο σχετικό θέμα.
για την τροπικότητα και τις συγχορδίες, αν δεν βαριέσαι ξαναρίχτο.

Ανεστακος
13.11.2013, 02:32
Όντως καλό θέμα, αν θες ρίχτο. όσον αφορά την τροπικότητα νόμιζα ότι θα έλεγες πώς επειδή αυτή μουσική τροπικοφέρνει (γεγονός) οι πολλές συγχορδίες (που δεν είναι τροπική μουσική) αλλοιώνουν το μακαμίστικο σκεπτικό του πρώτου ρεμπέτικου..Και αυτό το συμπέρανα επειδή στην πρώτη πρόταση έλεγες ''ε, μου αρέσουνε πιο λιτά και σταράτα παιξίματα, το έγραψα και πριν. εύκολα μπαίνουν και σαρανταδυό ακκόρντα στο μέτρο με ογδομήκοντα μπασογραμμές, αλλά μετά χάνεται η ουσία. και να μην ξεχνάμε την τροπικότητα της μουσικής αυτής.'' και έτσι νόμιζα πώς είχες στο μυαλό σου το σκεπτικό ''τροπικότητα ρεμπέτικου-πιο λιτές συγχορδίες''..Μπέρδεμα από την αρχή σου λέω..

liga rosa
13.11.2013, 03:29
χαλλλαρά... αν εναρμονίσεις με βάση τους δρόμους (δηλαδή 4/5χορδα), έχεις ένα, δύο, ή το πολύ τρία ακκόρντα στον καθένα. αν το δεις σαν κλίμακα, τότε έχεις έξι-εφτά, και θα σε τρώει το χέρι σου να τα αλλάζεις και συχνότερα.
δες ένα χουζάμ όπου αρκεί το ρε ματζόρε, ενώ πχ στον απόκληρο βάζεις έξι ακκόρντα (φυσικό/αρμονικό μινόρε). εξαίρεση ο τούντας που αλλάζει δρόμο σε κάθε στίχο...
πχ στην αθηναίισσα του δελιά, έχει μόνο ρε μινόρε και φα ματζόρε. έλα όμως που πριν το ψαξω έβαζα και φα ματζόρε και λα ματζόρε... στην κλωστηρού του μάρκου, ο κιθαρίστας στην πρώτη στροφή βάζει ένα φα ματζόρε στο "νού μου", ενώ ο μάρκος μένει στο ρε μινόρε. σαν να το τονίζει για να τον διορθώσει κιόλας, και όντως μετά η κιθάρα παραμένει στο ρε μινόρε αν θυμάμαι καλά!
χώρια οι μπασογραμμές, που συχνά φτάνουμε να παίζουμε walking bassoκίθαρο... καμιά φορά λέω (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα) πώς αν ο κιθαρίστας παίζει πολλά, μάλλον βαριέται. οκ, καμιά φορά μπορεί να γουστάρει κιόλας!

pepe
13.11.2013, 07:36
Αν και δηλωμένος φαν των τροπικών, παλαιινών και λιτών παιξιμάτων, έχω να πω:

Κάθε μάγκας μουσικός, άρα και ο μάγκας κιθαρίστας, μπορεί να παίζει πολλά μεν αλλά χωρίς να φλυαρεί. Οι εμπνευσμένες μπασογραμμές μπορούν καμιά φορά να δημιουργήσουν ολόκληρη δεύτερη μελωδική γραμμή, κάτι δηλαδή άσχετο από την τροπική δομή που είναι στη βάση της μονόφωνη, και όμως να μην αλλοιώνουν το κομμάτι. Κάποιοι κιθαρίστες που σχεδόν σε κάθε νότα έχουν και κάτι να «πουν» αλλά που θα αργήσω να τους προσέξω, επειδή αυτά που «λένε» είναι τόσο μέσα στο θέμα ώστε δεν ξεχωρίζουν παρά μόνο όταν λάβεις κάποια αφορμή ν' αρχίσεις ν' ακούς πολύ αναλυτικά -ενώ ακούγοντας συνολικά προσέχεις μόνο την κυρίως μελωδία και δε σε τραβάει ο κιθαρίστας απ' το μανίκι να στραφείς σ' αυτόν και στα κόλπα του- κάτι τέτοιοι λοιπόν κιθαρίστες μ' ενθουσιάζουν.

Πέρα από τους σημερινούς, θυμηθείτε τον Κατσαρό: δεν αποτελεί δείγμα καθαρού τροπικού μουσικού, είναι όμως καταπληκτικά εμπνευσμένος. Τα τραγούδια τα αλλάζει αλλά δεν τα αλλοιώνει.

Όσον αφορά όμως τις λίγες συγχορδίες συμφωνώ: ναι, λίγες.

Ανεστακος
13.11.2013, 13:09
Λίγκα συμφωνούμε φίλε. Αν και νομίζω ότι αν θυμάμαι καλά είναι Φα μινόρε η αθηναίϊσα, θα το τσεκάρω. Και αυτό με την κλωστηρού δεν το'χα προσέξει, θα το δω γιατί με φτιάχνουν κάτι τέτοια. Βέβαια εγώ ξαναλέω ότι παρά το γεγονός ότι και γω είμαι φαν της απλότητας και της ''σταράτης'' συγχορδίας, περιπτωσιακά μου αρέσουν και οι πολύπλοκες. Βέβαια για να σε δικαιώσω, γιατί έχουμε παρόμοια γούστα, στα πειραιώτικα ρεμπέτικα αλλάζει πολύ το ύφος αν βάζεις παραπάνω. Συμφωνώ και με Πέπε. Τώρα όσον αφορά τις πολλές μπασογραμμές είναι και αυτό θέμα στυλ. Φυσικά και δεν κακίζω τον κιθαρίστα που το ''παρακάνει'', απλά δεν είναι δικό μου στυλ. Σε κάποια πάει σε κάποια όχι. Π.χ. ''Βάλε με στην αγκαλιά σου'', ''χτες το βράδυ στον τεκές μας'' κ.λ.π. πάει τέλεια. Αλλά φαντάσου στο ήδη λιτό παίξιμο του μάρκου, ο άλλος να παίζει παπάδες από πίσω και να σχολιάζει αβέρτα...Ε δε λέει!!

Takisthedog
13.11.2013, 20:09
παιδια στην αθηναιισα νομιζω το φα ειναι μινορε, μου το ειχε εξηγησει ενα παιδι που το παιζε στο μπουζουκι

pepe
13.11.2013, 23:33
Σ' εκείνο το σημείο είναι Καρτζιγιάρ, δηλ. με ύφεση στο λα, οπότε η συγχορδία Φα πρέπει να είναι όντως μινόρε (Φα-Λαb-Ντο). Αλλά στην ηχογρ. δε νομίζω ότι ακούω μινόρε. Αν αυτό που παίζει δεν είναι ματζόρε, τότε είναι ουδέτερο (Φα-Ντο χωρίς τρίτη).

Παρεμπιπτόντως, απορία που πρώτη φορά μου γεννάται (για θέμα που το νόμιζα λυμένο και ξεκάθαρο):

λίγο βιαστικά για την τροπικότητα, οι συγχορδίες μπαίνουν με βάση τα 4χορδα και 5χορδα στα οποία κινείται κάθε φορά η μελωδία.

Οκέι, έτσι το καταλαβαίνω κι εγώ. Όμως:

Το Καρτζιγιάρ έχει 4χ ουσάκ (μινόρε) στην τονική και 5χ χιτζάζ στην 4η. Στην τρίτη, το Φα, δεν έχει τίποτε. Άρα δε θα έπρεπε να έχει καθόλου συγχορδία Φα, ούτε μινόρε ούτε ματζόρε ούτε ουδέτερη, αλλά ούτε και στάση της μελωδίας εκεί (για σένα βρ' αθηναίισσα βρ' αμάν αμάν). Κατ' επέκταση μάλιστα δε θα έπρεπε να υπάρχει ποτέ συγχορδία Φα σε κανένα κομμάτι, εκτός αν είναι Σαμπάχ. Υπάρχει όμως, και είναι συστατικό στοιχείο σε άπειρα τραγούδια διαφόρων δρόμων. Και είναι απλώς ένα παράδειγμα, το ίδιο θα μπορούσαμε να πούμε και για άλλες συγχορδίες, οι οποίες ουδόλως αλλοιώνουν το άκουσμα, αλλά έλα που δεν κολλάνε με τα 4χ-5χ;

Κι ακόμη πιο πέρα: Ξέρουμε ότι το Καρτζιγιάρ έχει αυτή τη δομή, αλλά το συγκεκριμένο τραγούδι δεν την επιβεβαιώνει. Αν υπάρχει κάποια διαίρεση της κλίμακας, αυτή στη μεν εισαγωγή, τον πρώτο στίχο και το τέλος του δεύτερου, που είναι διατονικό χουσεϊνοειδές, είναι από την τονική μέχρι την 5η κι από την 5η μέχρι την 8βα (και πάλι αρκετά υπαινικτικά - το παίρνεις και σαν αδιαίρετη οκτάβα άμα θες), στο δε σημείο που μας ενδιαφέρει έχει ένα τρίχορδο Φα-Σολ-Λαb χωρίς καν να πιάνει το Σι που θα έδειχνε κάπως το Χιτζάζ στην 4η: για Σι ο Δελιάς φωνάζει μια απροσδιόριστη νότα σχεδόν μιλητή, ο δε Παγιουμτζής που είναι πιο σαφής και πιο μακαμίστας δε λέει τίποτε απολύτως, περιορίζεται μέσα στο Φα-Σολ-Λαb.

Θεωρητικά η θεωρία ταυτίζεται με την πράξη. Στην πράξη όμως διαφέρουν.

liga rosa
14.11.2013, 00:48
το καρτσιγιάρ ως δρόμος έχει σαφέστατα τρίτη μινόρε -δες κοντραμπατζήδες, νιάτα μπερμπάντικα, απελπίστηκα, και τόσα άλλα πριν και μετά τον μεταξά και τον πόλεμο. ως μακάμι θα σε γελάσω, ας πει κάποιος πιο σχετικός.

pepe
14.11.2013, 01:02
Φυσικά έχει τρίτη μινόρε, δεν έχει όμως την τρίτη (το Φα) ως βάση 5χ ή 4χ.

Κάτσε, Νίκο, ας το πάρουμε αλλιώς: Εσύ, όταν λες ότι οι συγχορδίες βγαίνουν από τα 4χ - 5χ, για την Αθηναίισσα συγκεκριμένα τι θα σχολίαζες;

Spiros Delegos
14.11.2013, 03:55
Γεια χαρά σε όλους κι από μένα!
Στην 3η βαθμίδα του Καρτσιγιάρ υπάρχει ένα 5χ-Νικρίζ...Εξού και η μινόρε συγχορδία.
Όσον αφορά την τροπικότητα θα πρέπει να ξεκαθαριστεί ότι έχει να κάνει με τη μελωδική ανάπτυξη και δεν χαρακτηρίζει την αρμονία.
Όμως, επειδή η τροπικότητα, δηλ. ο μακαμίσιος χαρακτήρας της μελωδίας, εκφράστηκε και μέσα στο συγκερασμό του Ρεμπέτικου διαμόρφωσε και κάποιους άτυπους κανόνες σχετικά με την εναρμόνιση.

Σίγουρα ανάμεσα στον "Ψαρά" με τον Παγιουμτζή http://www.youtube.com/watch?v=NEDAaGHeCH8 και τον "Ψαρά" με το Σκαρπέλη http://www.youtube.com/watch?v=fIOpsvDeoaY υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές που οφείλονται κυρίως στην εναρμόνιση. Νομίζω ότι το αρκετά διαφορετικό μουσικό-αισθητικό αποτέλεσμα μπορεί να το διακρίνει ακόμα και ένας μη μυημένος στο Ρεμπέτικο.

Η τροπικότητα της μελωδίας δεν καταργείται στην 2η περίπτωση, αλλά σίγουρα "εγκλωβίζεται" κατά κάποιο τρόπο, και δεν μπορεί να δείξει τον πραγματικό της χαρακτήρα, γιατί οι επιπλέον-περισσότερες συγχορδίες και στα σημεία που τις βάζει ο Δέδες "φυλακίζουν" το μονοφωνικό χαρακτήρα των μελωδικών φράσεων και συνεπώς την τροπικότητα της μελωδίας.

Είναι σαν ανάβει κανείς πολλούς προβολείς (συγχορδίες) σε έναν πρωταγωνιστή (μελωδία) σε μια θεατρική αυλαία, με αποτέλεσμα να δημιουργεί ένα εκτυφλωτικό φως που δεν απελευθερώνει και δεν αναδεικνύει την ερμηνεία του, αλλά την καθηλώνει, την περιορίζει και σχεδόν τη φυλακίζει.

Οι συγχορδίες στο ρεμπέτικο πρέπει να φωτίζουν κυριολεκτικά και μεταφορικά τη μελωδία και η χρήση τους θα πρέπει να είναι ισορροπημένη σε σχέση με αυτήν.

Νομίζω ότι ακούγοντας τις δυο παραπάνω εκτελέσεις θα μπορούσε να πει κανείς ότι η μεταγενέστερη αγγίζει σχεδόν τα όρια της διασκευής και σίγουρα σε καμία περίπτωση δεν έχει τόσο ρεμπέτικο χαρακτήρα.
Ωστόσο ,για να μη παρεξηγηθώ, θα πω ότι δεν είναι καθόλου κακό αυτό, γιατί πολύ απλά είναι μια άλλη μουσική προσέγγιση, και μάλιστα από έναν κιθαρίστα που είναι βασικό κεφάλαιο στην ιστορία της μεταπολεμικής ρεμπέτικης κιθάρας.

Ακριβώς και για αυτό το λόγο, το αν είναι αρεστό το μουσικό αποτέλεσμα ή όχι είναι καθαρά υποκειμενικό και συνεπώς σεβαστή η κάθε άποψη πέρι γούστου.

Ανεστακος
14.11.2013, 04:02
Σπύρο με κάλυψες σχεδόν σε όλα..

Δημήτρης Μυστακίδης
14.11.2013, 10:02
Στην τρίτη ο καρσιγάρ έχει πεντάχορδο Νικρίζ γι αυτό υπάρχει και η τρίτη μινόρε σχδόν στο σύνολο του ρεπερτορίου. Εκτός απο τις δομικές υπομομονάδες κάθε δρόμου δηλαδή τα τετράχορδα και πεντάχορδα που τον δομούν υπάρχουν και υπομονάδες που σχηματίζονται όταν ο δρόμος ανοίξει σε δυο οκτάβες η που προκύπτουν απο τον συνδυασμο των δομικών υπομονάδων μεσα σε μια οκτάβα όπως στον καρσιγάρ. Οι βάσεις και αυτών των υπομονάδων είναι κυριες συγχορδίες του δρόμου. Ευτυχώς για εμάς η θεωρία και η πράξη ταιριάζουν απόλυτα!!
Σ' εκείνο το σημείο είναι Καρτζιγιάρ, δηλ. με ύφεση στο λα, οπότε η συγχορδία Φα πρέπει να είναι όντως μινόρε (Φα-Λαb-Ντο). Αλλά στην ηχογρ. δε νομίζω ότι ακούω μινόρε. Αν αυτό που παίζει δεν είναι ματζόρε, τότε είναι ουδέτερο (Φα-Ντο χωρίς τρίτη).

Παρεμπιπτόντως, απορία που πρώτη φορά μου γεννάται (για θέμα που το νόμιζα λυμένο και ξεκάθαρο):

Οκέι, έτσι το καταλαβαίνω κι εγώ. Όμως:

Το Καρτζιγιάρ έχει 4χ ουσάκ (μινόρε) στην τονική και 5χ χιτζάζ στην 4η. Στην τρίτη, το Φα, δεν έχει τίποτε. Άρα δε θα έπρεπε να έχει καθόλου συγχορδία Φα, ούτε μινόρε ούτε ματζόρε ούτε ουδέτερη, αλλά ούτε και στάση της μελωδίας εκεί (για σένα βρ' αθηναίισσα βρ' αμάν αμάν). Κατ' επέκταση μάλιστα δε θα έπρεπε να υπάρχει ποτέ συγχορδία Φα σε κανένα κομμάτι, εκτός αν είναι Σαμπάχ. Υπάρχει όμως, και είναι συστατικό στοιχείο σε άπειρα τραγούδια διαφόρων δρόμων. Και είναι απλώς ένα παράδειγμα, το ίδιο θα μπορούσαμε να πούμε και για άλλες συγχορδίες, οι οποίες ουδόλως αλλοιώνουν το άκουσμα, αλλά έλα που δεν κολλάνε με τα 4χ-5χ;

Κι ακόμη πιο πέρα: Ξέρουμε ότι το Καρτζιγιάρ έχει αυτή τη δομή, αλλά το συγκεκριμένο τραγούδι δεν την επιβεβαιώνει. Αν υπάρχει κάποια διαίρεση της κλίμακας, αυτή στη μεν εισαγωγή, τον πρώτο στίχο και το τέλος του δεύτερου, που είναι διατονικό χουσεϊνοειδές, είναι από την τονική μέχρι την 5η κι από την 5η μέχρι την 8βα (και πάλι αρκετά υπαινικτικά - το παίρνεις και σαν αδιαίρετη οκτάβα άμα θες), στο δε σημείο που μας ενδιαφέρει έχει ένα τρίχορδο Φα-Σολ-Λαb χωρίς καν να πιάνει το Σι που θα έδειχνε κάπως το Χιτζάζ στην 4η: για Σι ο Δελιάς φωνάζει μια απροσδιόριστη νότα σχεδόν μιλητή, ο δε Παγιουμτζής που είναι πιο σαφής και πιο μακαμίστας δε λέει τίποτε απολύτως, περιορίζεται μέσα στο Φα-Σολ-Λαb.

Θεωρητικά η θεωρία ταυτίζεται με την πράξη. Στην πράξη όμως διαφέρουν.

Takisthedog
15.11.2013, 00:41
Γαμάτη η παρομοιωση με τους προβολεις..ενα πραγμα που ηθελα να πω για το παιξιμο του Δεδε στον Ψαρα,ειναι οτι ενω κανει παπαδες και βαζει φουλ ακκορντα, καταφερνει να κραταει το ρολο του τεμπιστα -πραγμα πολυ δυσκολο με ολα αυτα που παιζει- και δεν τραβαει την προσοχη.μπασοκιθαρο δηλαδη..Ο Lee Scratch Perry ειχε πει οτι το μπασο ειναι το μυαλο και τα κρουστα η καρδια..η κιθαρα στο ρεμπετικο πιστευω ειναι αυτο το πραγμα,ειναι ο ρυθμος, το ακουει ο καθε εγκεφαλος υποσυνειδητα και μπαινει μες στο θεμα.ετσι το μπουζουκι ακολουθει την κιθαρα και η κιθαρα το μπουζουκι και αντιστροφα!