PDA

Επιστροφή στο Forum : Πιο καλά ξύλα για μπουζούκι

antonios
11.01.2006, 20:23
Loipon mages mou rembetes, pio einai to kalitero ksilo gia ena trixordo.

Kserw pos to skafos, ma tin tastiera kai to kapaki einai diaforetika ksila, alla pios sindiasmos me liga logia einai epithimitos gia ena tsiliko bouzouki.

Sas euxaristw.

Νίκος
11.01.2006, 21:04
Σκάφος απ οσο ξέρω αγοράζεις και έτοιμο. Όσο για το καπάκι το ξύλο που αρμόζει ειναι απο έλατο (να προσέξεις οι γραμμές και τα νερά του ξύλου να τέμνονται κάθετα - για το κόλλημα στη ταστιέρα), Όσο για την ταστιέρα επιβάλεται να βάλεις έβενο. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια λωρίδα έβενο ως κόντρα στο πίσω μέρος του μπράτσου.

antonios
11.01.2006, 21:53
Euxaristw poli, gia to kapaki, to kedros einai kalo???

Gia to maniki sfendami me enisxisi apo eveno einai kalo??

Euxaristw.

Παναγιώτης
12.01.2006, 14:12
Το καπάκι από κέδρο απ'όσο ξέρω δεν χρησιμοποιείται στα μπουζούκια γιατί δεν το θεωρούν δυνατό ως προς τον ήχο καθώς επίσης και ότι δεν έχει εξέλιξη, ωρίμανση με το χρόνο όπως το έλατο.Σκάφος αισθητικά αστεράτο και αξιόπιστο γίνεται από παλίσανδρο, μαύρη μουριά και από κελεμπέκι(σγουρό) εκτός από την καρυδιά που είναι κλασσική και πολυφορεμένη.Το μάνικο κατασκευάζεται από φλαμούρι με κόντρα έβενο.Το φλαμούρι μάλλον είναι το σφενδάμι.

Κώστας
12.01.2006, 15:36
Μια και είμαστε στην Ελλάδα, καρυδιά Ελληνική σκούρα άβαφη για την σκάφη, εάν δεν έχει ο σκαφάς του πηγαίνεις εσύ επιλεγμένα ξύλα.
Αν δεν μπορείς να βρείς καλή καρυδιά, τότε φτιάξτο από παλίσσανδρο ή από σφένδαμο.
Βέβαια μεγάλη σημασία παίζει η κοπή του ξύλου και όχι αν είναι σγουρό κελεμπέκι ή μαύρη μουριά ή παλίσσανδρος.
Βέβαια μπορείς να παραγγείλεις σκάφη και από έβενο, αλλά θα σου κοστίσει γύρω ατα 600 ευρώ μόνο η σκάφη.

Μήν πειραματιστείς με κέδρινο καπάκι μια και χρειάζεται ιδιαίτερο οπλισμό επειδή είναι πιο μαλακό από το έλατο. Για καπάκι λοιπόν έλατο ευρωπαϊκό πολύ καλής ποιότητας, βλέπε Κωνσταντέλλος στην Αθήνα ή Δεκαβάλας Κώστας στη Θεσσαλονίκη.
Το πάχος του καπακιού να είναι γύρω στα 2,7 mm τριμένο.

Το μάνικο από κόντρες σκληρού ξύλου στο μέσον έβενος σε συνδυασμό με άλλα σκληρά ξύλα όπως παντούκ ή βέγγε, ή μόνο παντούκ ή μόνο βέγγε αλλά να έχουν φάρδος γύω στα 15 mm συνολικά. Στίς άκρες φλαμούρι ή άλλο ελαφρύ ξύλο, για να μή γίνει πολύ βαρύ.

Ταστιέρα από έβενο πάχους 7 έως 8 mm, ανάλογα με την κατασκευή του μπράτσου, το ύψος του καβαλάρη κλπ.

Το φλαμούρι δεν είναι το ίδιο με το κελεμπέκι το οποίο ονομάζεται διαφορετικά σφένδαμος.

antonios
12.01.2006, 17:03
Kwsta fenese morfomenos sto zitima,

Loipon skafos karidia kai palisandros, Elato sto kapaki. Sto maniki sfendami me enisxisi apo eveno pisteueis pos einai kalos sindiasmos gia ena bouzouki??

Na eisate oloi sas kala.

multi
13.01.2006, 00:13
Έχω μια ερώτηση και γω για σένα Κώστα...

Ξέρεις πως λέγεται στα ελληνικά το Juniper ή αλλιώς Ardich στα τούρκικα (το αναφέρω γιατί συνή8ως έχουν ομοιότητες με τα ελληνικά...μήπως σου 8υμίσει κάτι...)?

Σε ποιά οικογένεια ανήκει και αν έχεις εμπειρία με ξύλο τέτοιο..

Ευχαριστώ

Νίκος

ipt
13.01.2006, 09:31
Αν και η ερώτηση απευθυνεται στον Κώστα το Ardich επιστημονικά ονομάζεται άρκευθος και στην καθομιλουμένη αργκάτσι.Ανήκει στην οικογένεια του κέδρου(σκληρού).Οι τούρκοι οργανοποιοί το χρησιμοποιούν κατα κόρον και σε σχετικά ποιοτικά όργανα.Στην ελλάδα δεν ξέρω αν φυτρώνει ή αν διατίθεται.Άλλωστε όλα τα εναπομείντα δάση με κέδρο έιναι προστατευόμενα.Για το μανίκι του οργάνου προτείνω κόντρα από παλίσσανδρο αντί για έβενο σε συνδυασμό με κελεμπέκι΄Έχει πολύ μεγαλύτερη σταθερότητα.

multi
13.01.2006, 13:40
Ευχαριστώ πολύ ΙΠΤ..

Είχα καιρό την απορία γιατί δεν το έχω πετύχει ποτέ σε ελληνικό όργανο.Ενώ απέναντι αρκετά συχνά.Για το ούτι μου μάλιστα επέμενε ο Φαρούκ.Ηχητικά δεν μπορώ να προσδιορίσω την δικιά του συμβολή στον ήχο (το έχω συνδυασμένο με παλλίσανδρο για σκάφος) αλλά εμφανισιακώς είναι πολύ όμορφο...κοκκινωπό με ωραία νερά..

Τέλος πάντων δεν ήθελα να διακόψω το τόπικ με τις δικές μου αποριές...

Ευχαριστώ και πάλι

Νίκος

ipt
14.01.2006, 18:24
Κατι παραπάνω ξέρει ο Φορούκ σίγουρα.Παντως έχει υπέροχο χρώμα και υπέροχα νερά

Κώστας
21.01.2006, 23:10
Ομολογώ ότι δεν το ήξερα.΄
Από τη στιγμή όμως που ο Γιάννης (ipt) έγραψε το όνομά του στα Ελληνικά, έψαξα και το βρήκα.
Ο άρκευθος λοιπόν, ανήκει στην Κλάση των κωνοφόρων και στην οικογένεια των κυπαρισσιδών,
γένος άρκευθος και στα λατινικά Juniperus.
Στο γένος αυτό, του άρκευθου ή Junirerus, όπως αλιώς λέγεται, ανήκουν 80 είδη περίπου στην Ευρώπη Ασία Αφρική και Β. Αμερική.
Στην Ελλάδα λέγεται αγριοκυπαρίσσι και ευδοκιμούν τα είδη: Δρυποφόρος, κάσκοσμος, μαλλόκεδρο, οξύκεδρος, η φοινικική, (πιθανόν να είναι το φοινίκι), η υψικάρηνος, και η κοινή.
Το ξύλο τους παρουσιάζει χαρακτηριστικό άρωμα κέδρου.

ΑΓΑΠΙΟΣ
23.01.2006, 11:07
Κώστα θα συμφωνήσεις πως σε άλλη οικογένεια ανήκουν οι κέδροι και σε άλλη τα κυπαρίσσια.Στην περίπτωση που συζητάμε πρόκειται για ένα είδος κυπαρισσιού που είναι ενδημικό είδος και ευδοκιμεί κατά κύριο λόγο στην Βορειοδυτική Τουρκία και σε περιοχές γύρω απο την Μαύρη Θάλασσα σε αρκετά μεγάλο υψόμετρο.Παραδοσιακά χρησιμοποιείται στην Τουρκία σε καπάκια για κατασκευή της πολίτικης και ποντιακής λύρας (kementze).Το φοινίκι πάντως δεν πρέπει να το μπερδεύουμε με το κυπαρίσσι γιατί είναι μία άλλη ονομασία του λιβανέζικου κέδρου.

Κώστας
23.01.2006, 17:23
Μάλλον συμφωνούμε.
Ότι έγραψα, τα έχω βρεί σε εγκυκλοπαίδεια Βοτανικής.
Λέγοντας οξύκεδρος, δεν εννοούμαι τον κέδρο, αλλά ένα από τα πολλά είδη του γένους άρκευθου(juniperus).
Δηλαδή, ένα από τα παλλά είδη του άρκευθου (juniperus),είναι η Juniperus oxycedrus.

ipt
25.01.2006, 09:48
To Ardich χρησιμοποιείται σε καπάκια;Έχω ΄δύο τουρκικα όργανα με σκάφος Ardich και κελεμπέκι.Δεν μου φαίνεται ξύλο που μπορεί να μπέι σε καπάκι, έστω και πολίτικης λύρας.

ΑΓΑΠΙΟΣ
25.01.2006, 11:16
Δεν γνωρίζω τι είναι το ardich. Αυτό το ξύλο στο οποίο αναφέρθηκα προχθές είναι ένα είδος κυπαρισσιού. σφιχτό, αρκετά σκληρό για κωνοφόρο,και σχετικά βαρύ, το οποίο χρησιμοποιείται στην Τουρκία, απο όσο γνωρίζω, κυρίως σε μικρά όργανα γιατί δεν είναι μεγάλο δένδρο (6-8μέτρα)(κυρίως ποντιακές και πολίτικες λύρες).Απο όσο επίσης γνωρίζω, κατα κανόνα κωνοφόρα δεν χρησιμοποιούνται παγκοσμίως και κατά παράδοση για αντηχεία εγχόρδων μουσικών οργάνων για πολλούς λόγους που συνδέονται με τις μηχανικές και ακουστικές τους ιδιότητες.
Απο την άλλη ποτέ δεν μπορούμε εξ αποστάσεως να πούμε με σιγουριά τίποτα γιατί υπάρχουν 140 είδη κυπαρισσιού στον κόσμο και καμμιά δεκαριά είδη Juniperus επίσης.

gerogiannis
25.01.2006, 14:35
κοίτα αναλόγως τον ήχο που θέλει ο καθένας...π.χ. οι φλαμένγκο κιθάρες είναι κυπαρίσσι και έλατο για να έχουν αυτόν τον ήχο...το κελεμπέκι έχει για παράδειγμα μικρες νότες στο μηχάνημα...εγώ έχω παίξει και με ένα όργανο όλο έβενο εκτός απ'το καπάκι το οποίο είχε καλό ήχο αλλά δεν μπορούσα να το σηκώσω...

Κατοχιανός
30.01.2006, 00:12
Γειά σας μάγκες.Μπορώ να σας προμηθέυσω σκάφη,ξύλα,φιγούρες και πληροφοριες σχετικά με τα όργανα.....=6945724886 πάρτε με τηλέφωνο.ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Νικος
31.03.2006, 23:30
Εμένα μου έχει δημιουργηθεί μία απορία. Δεδομένου ότι ένα σοβαρό μπουζούκι κοστίζει περί τα 1000 ευρώ πόσο κοστίζει περίπου η πρώτη ύλη (ξυλεία)? Λογικά άλλη τιμή έχει η καρυδιά και άλλη το κελεμπέκι. Πόσο υψιλή είναι αυτή δεδομένου ότι δεν είναι τυχαία κομάτια ξύλου. Επίσης, όταν κάποιος κατασκευαστής αγοράζει πρώτη ύλη την αγοράζει σε μεγάλα κομάτια και την κόβει-διαμορφώνει ο ίδιος?
(Μπορεί να ρωτάω βλακείες αλλά έχω πλήρη μεσάνυχτα σε αυτό το θέμα. Αν δεν ρωτήσεις δεν μαθαίνεις http://www.rembetiko.gr/forum/clipart/happy.gif)

Οταν είχα απευθύνει αυτήν την έρώτηση σε γνωστό μου μαραγκό (δεν εχει καμία σχέση με όργανα, έπιπλα φτιάχνει) μου απάντησε ότι το κόστος της ξυλείας για τον οργανοποιό είναι μηδαμινό. Άκουσα την αποψη του αλλά σίγουρα κράτησα όλες τις επιφυλάξεις μου.

Γιώργος
03.04.2006, 00:05
Οντως το κοστος Νικο ειναι σχετικα μηδαμινο !!
Σε αξια μπουζουκιου 2.000 ευρω, υπαρχει περιπτωση τα ξυλα να κανουν 150 ευρω,
τα σεντεφια δε γνωριζω παντως οχι πανω απο 60 ευρω, τα κλειδια παλι δε γνωριζω,
τα ταστα γυρω στα 7-10 ευρω, βαλε κολλες, μπρικια, ρευμα, κοινοχρηστα αντε παμε στα 300 ευρω.
Τα υπολοιπα Νικο ειναι εργασια !!
Εννοειται οτι το σκαφος ειναι φτιαχτο και οχι
αγοραστο.
Επισης η οργανοποιια εχει στοιχεια τεχνης δεν ειναι με τιποτα επιπλοποιϊα
και προϋποθετει επισης τεχνογνωσια και εμπειρια με διαφορές απο μαστορα σε μαστορα.
Παρ'ολα αυτα υπαρχει μια σχετικα "αξιοκρατικη" διατιμηση στην πιατσα που ομως δεν αποτρεπει καποιους μαγκες να πουλανε οργανα πατατες ακριβα και να πιανομαστε κωτσοι οσο ακομα δεν ξερουμε και δεν εμπιστευομαστε την αφη και την ακοη αλλα την οραση μονο !!

Αρης
03.04.2006, 13:47
Υπολογισμένα στην πράξη πριν από κάμποσο καιρό.
Με σκάφος (μουριά έτοιμο από σκαφά)και κλειδιέρα Ζάλερ (ίσως η ακριβότερη), γύρω στα 200 ευρώ, χωρίς τη φιγούρα.

Κώστας
05.04.2006, 21:05
Πράγματι παιδιά, η αξία των υλικών κατασκευής ξυλεία πλαστικά κλειδιά κλπ, κυμαίνεται γύρω στα 300 ευρώ.
Από κεί αρχίζουμε και προσθέτουμε, πχ εβένινη σκάφη + 300 έως 500 ευρώ, όστρακα + 80 έως 180 ευρώ, κλειδιά ακριβότερα + 100 ευρώ, επιπλέον διακόσμηση + ...., εννοείται ότι ακόμα δεν έχουμε αρχίσει να φτιάχνουμε το όργανο.
Από κεί και πέρα, αν χρειάζονται 100 ώρες περίπου για την κατασκευή του, καταλαβαίνετε ποιό θα είναι το καθαρό κέρδος του κατασκευαστή.
Έτσι λοιπόν κάθε κατασκευαστής, ανάλογα με το πόσο κοστολογεί την κάθε ώρα εργασίας του θα καθορίσει την τελική τιμή του οργάνου.

Όπως πολύ σωστά ειπώθηκε παραπάνω, η κατασκευή ενός μουσικού οργάνου είναι καταρχήν τέχνη εξειδικευμένη, άρα θα πρέπει να αξιολογείται ανάλογα, και όχι απλώς επιπλοποιεία.

Βέβαια, υπάρχουν όργανα που από πλευράς επιπλοποιείας είναι τέλεια αλλά δεν μιλάν, άλλα που μιλανε αλλά υστερούν ως προς το φινίρισμα, και πολύ σπάνια όργανα που τα συνδυάζουν και τα δύο. Τα τελευταία αυτά θα πρέπει να κοστολογηθούν αναλόγως.

lazarides
09.04.2006, 20:29
Καλησπέρα σας.
Θα ήθελα να διατυπώσω και εγώ κάποιες απόψεις όσον αφορά την ερώτηση σχετικά με το ποια ξύλα θεωρούνται κατάλληλα για την κατασκευή του τρίχορδου μπουζουκιού.
Κατ'αρχή το καλό ξύλο είναι αναγκαία αλλά όχι ικανή συνθήκη για να έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα στην κατασκευή ενός μουσικού οργάνου.
Το μεράκι και οι γνώσεις του οργανοποιού, σε συνδυασμό με τα καλά ξύλα θα βοηθήσουν ώστε να κατασκευασθεί ένα αξιόλογο μουσικό όργανο.
Τα ξύλα που στο παρελθόν έχουν χρησιμοποιηθεί για την κατασκευή μουσικών οργάνων , δεν ήταν πάντα τα πιο κατάλληλα από άποψη ακουστικών και μηχανικών ιδιοτήτων, αλλά πολλές φορές η ανάγκη ήταν αυτή που έστρεψε τους κατασκευαστές στη χρησιμοποίησή τους.
Π.χ. οι κιθάρες flamenco κατασκευάζονται κατεξοχήν από Κυπαρίσσι γιατί το συγκεκριμένο ξύλο ήταν διαθέσιμο σε επαρκείς ποσότητες και προσιτές τιμές. Βέβαια στη συνέχεια αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το ηχόχρωμα του συγκεκριμένου οργάνου να είναι απόλυτα συνυφασμένο με το υλικό που χρησιμοποιήθηκε.
Σήμερα έχουμε και τεχνογνωσία και τους εμπορικούς δρόμους ανοιχτούς για την απόκτηση των υλικών που χρειαζόμαστε. Μέσα στα πλαίσια αυτά θα μπορούσαμε να κάνουμε κάποιες προτάσεις για τα ξύλα που είναι κατάλληλα για την κατασκευή του μπουζουκιού.
Αν λάβουμε υπόψη μας ότι τον σημαντικότερο ρόλο στην παραγωγή του ήχου τον έχει το καπάκι και ο όγκος του ηχείου, οι επιλογές των ξύλων για το κοίλο μέρος του οργάνου είναι πολλές. Ξύλα με ακτινική κοπή θα μας δώσουν τα καλύτερα αισθητικά και μηχανικά αποτελέσματα. Ελληνική καρυδιά, μουριά, κελεμπέκι, αγριαχλαδιά, παλλίσανδρος, αμερικάνικη καρυδιά, δαμασκηνιά και πολλά εσπεριδοειδή είναι μερικά από τα ξύλα που με την κατάλληλη παλαίωση και κοπή θα δώσουν ικανοποιητικά αποτελέσματα. Τα περισσότερα από τα παραπάνω ξύλα κάμπτονται εύκολα με άτμιση ή ζέσταμα. Όσον αφορά το καπάκι οι επιλογές είναι μικρότερες. Πολλές ποικιλίες έλατου και κέδρου είναι τα ξύλα που αν δουλευτούν κατάλληλα θα κάνουν το όργανο να μιλήσει. Στα μπράτσα που χρειαζόμαστε ξύλα με μεγάλη αντίσταση στην κάμψη αλλά και που ταυτόχρονα να μην βαραίνουν το όργανο, φλαμούρι, κέδρος (σιντρέλα), μαόνι ονδούρας με τις ανάλογες κόντρες από έβενο ή βέγγε είναι τα πλέον κατάλληλα. Εκεί που τα πράγματα είναι εύκολα και η επιλογή είναι μία και μόνη είναι η ταστιέρα. ΕΒΕΝΟΣ και μόνο ΕΒΕΝΟΣ Μαγαδασκάρης κατά προτίμηση.
Σε κάθε περίπτωση βέβαια θα πρέπει να λάβουμε υπόψη μας ότι ένα μουσικό όργανο δεν είναι απλά και μόνο χρηστικό αντικείμενο αλλά και ένα έργο τέχνης. Έτσι τα ξύλα που θα επιλεγούν δεν αρκεί μόνο να προέρχονται από τα συγκεκριμένα δέντρα που έχουν αναφερθεί αλλά να έχουν και ορισμένη χαρακτηριστικά που σε συνδυασμό και με την αισθητική του εκάστοτε κατασκευαστή θα το αναδείξουν σε ένα πραγματικό καλλιτέχνημα.
Τώρα όσον αφορά το κόστος ενός μουσικού οργάνου τα πράγματα είναι πολύ ρευστά. Το κόστος των υλικών είναι μία από τις παραμέτρους που καθορίζει το κόστος του οργάνου όχι όμως η μόνη ή σημαντικότερη. Για παράδειγμα ένα καπάκι μπορεί να κοστίζει από 10 έως 200 euro ή και παραπάνω. Σημαντικότερο ρόλο όμως στη διαμόρφωση της τελικής τιμής του οργάνου κατέχει η εργασία και ακόμη πιο σημαντικό το όνομα του κατασκευαστή.
Επειδή λοιπόν το όνομα του κατασκευαστή πληρώνεται και μάλιστα πολύ ακριβά θα πρέπει ο υποψήφιος αγοραστής να είναι σίγουρος ότι το όργανο που θα αγοράσει είναι εξ' ολοκλήρου κατασκευασμένο απ'αυτόν και όχι προϊόν μοντάζ (σκάφος απ' τον κυρ Μπάμπη, φιγούρες απ'την κυρά Νίτσα, καράουλα απ'τον Γιώργο, βαφές απ'τον Θανάση κ.ο.κ.).
Ελπίζω να βοήθησα, καλή επιτυχία στην επιλογή σας.

oxtaxordos
12.12.2006, 18:33
παιδιά επιδή το εχω μεγάλο μεράκι να φτιάξω ενα οχτάχορδο μονος μου εστω και να μην βγεί τέλειο θα μπορούσα να μάθω που μπορώ να βρώ ξυλεια για μπουζούκι ειδικά έβενο για την ταστιέρα ?:090:

PaKag
13.12.2006, 00:47
Με την ευκαιρία της ερώτησης του Οχτάχορδου, παραθέτω τη μικρή μου συλλογή από προμηθευτές υλικών οργανοποιίας.

1) Κωσταντέλλος Δημήτρης 2102921235 Πάρνηθος 80 11146 Γαλάτσι Εξειδικευμένος προμηθευτής υλικών οργανοποιίας. Έχει ολοκληρωμένη γκάμα υλικών (Ξύλα, έτοιμα μέρη, φιγούρες, κλειδιά κτλ) και δίνει πάντα χρήσιμες συμβουλές. www.d-konstantellos.tk (http://www.d-konstantellos.tk/) [email protected] ([email protected])

2) Σμυρλόγλου Γιώργος Σμυρλόγλου-Καρανδρέα Παναγιώτα 2102473443 6972428749 Τιβερίου 23 - Άνω Λιόσια - 5η έξοδος Νέας Αττικής Οδού Φιγούρες και θήκες για όργανα www.asmir.gr (http://www.asmir.gr/) [email protected] ([email protected])

3) Στεφανίδης Δημήτριος 210 3819573 Ζωοδόχου Πηγής 25, 10681Αθήνα Μουσικά είδη και εξαρτήματα, ξυλεία οργανοποιίας

4) ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ??? 6945724886 Αθήνα? Σκάφη, ξύλα, φιγούρες και πληροφορίες σχετικά με τα όργανα

5) Στασινός Βερανζέρου Αθήνα Ξυλεία

6) Στασινός Γ. Α.Ε. 2310472187 9ο χιλιομ. Θεσνίκης-Μουδανιών 55102 Φοίνικας ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Ξυλεία- Έχει ειδικό τμήμα με ξυλεία οργανοποιίας

7) Καλλιγά Αφοί 2103450750 Fax 2103451319 Πουλοπούλου και Δημοφόντος 2 Θησείο Ξυλεία

8) Παντελάκος 2108224348 2108232216 Νέστορος 8 Πλατεία Αττικής Ξυλεία

9) Elvex 2310683883 2310683884 Fax 2310683886 4,5 χλμ οδού Θεσ/νίκης – Λαγκαδά Ξυλεία www.elvex.gr (http://www.elvex.gr/) [email protected] ([email protected])

10) ΔΑΡΜΑΚ 2104251300 2104250462 FAX: 2104909757 2104926025 Μάρκου Μπότσαρη 8 18233 Αγ. Ιωάννης Ρέντης Μεγάλη αποθήκη ξυλείας. Με λίγο ψάξιμο μπορεί να βρείτε τα ξύλα που χρειάζεστε. www.darmak.gr (http://www.darmak.gr/) [email protected] ([email protected])

11) ΔΙΑΤΟΝΙΚΟ Γ. ΖΗΚΟΣ Δ.ΕΞΗΝΤΑΒΕΛΟΝΗΣ ΟΕ 2108217901. 3ης ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 133 & ΠΙΠΙΝΟΥ, Έτοιμα μέρη, καπάκια, ντούγες,κτλ http://diatoniko.buy.gr/ (http://diatoniko.buy.gr/)

12) Τοκμάκογλου Κυριάκος 2104935204, 6974229693 Κ. Γέμελου 72 Νίκαια Φιγούρες, σκάφη αλλά και ολοκληρωμένα όργανα

13) Μισαηλίδης Γιώργος (άνευ άλλων στοιχείων) Αθήνα Φιγούρες.

Παρά τις προφανείς ελλείψεις της, ελπίζω να φανεί χρήσιμη σε κάθε ενδιαφερόμενο

Παναγιώτης Καγιάφας

oxtaxordos
13.12.2006, 01:38
ευχαριστώ φίλε μου λοιπών εχω καταλήξει σε ταστιέρα Εβενο μαγαδασκάρης , και μπράτσο κοντρα εβενος, ακρες φλαμούρι και ποιο μεσα παντούκ μάλλων θα κάτσω να βγάλω τις διαστάσεις και θα αρχίσω απο το μανίκι ασε που σκέφτομαι για χειροποιητο δικό μου 3χορδάκι ( παναγία μου ) μηπως ξέρεις πόσο θα μου κοστίσουν τα ξύλα περίπου ? μόνο για το μπράτσο - ταστιέρα ?

sakkalis
13.12.2006, 02:33
Πλάκα από έβενο για ταστιερα και κόντρα 15 -18 ευρώ
Φλαμουρι: με 15 ευρώ παίρνεις ολόκληρο μαδέρι 3 μετρο για μανικο καμάρια και τάκους.
Παντούκ δεν γνωρίζω γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

Το πρόβλημα δεν είναι τα υλικά αλλά τα εργαλεία. Κορδέλα, πλάνη και άλλα μικρότερα.

Θα σε συμβούλευα πάντως να ξεκινήσεις από το σκάφος και όχι από το μάνικο γιατί το σκάφος είναι αυτό που θα σε οδηγήσει να βγάλεις τις διαστάσεις του μάνικου.

Καλώς ήρθες και καλές κατασκευές.

paris
14.12.2006, 15:03
Καμαρια απο φλαμουρι;Μηπως εγινε λαθος;

sakkalis
14.12.2006, 17:40
Γενικά προσπαθούμε να έχουμε όσο πιο ελαφριά μέρη γίνεται σ'ένα όργανο γιατί αυξάνοντας το βάρος μειώνουμε τις ταλαντώσεις που παράγει ο ήχος. Ειδικά όσον αφορά το καπάκι χρησιμοποιούμε καμάρια από ελαφρύ ξύλο ψάχνοντας την χρυσή τομή επιθυμητής αντοχής και μικρού βάρους. Το φλαμούρι είναι κατάλληλο.

Κώστας Χαλιός
15.12.2006, 01:02
Τα καμάρια τα φτιάχνουμε πάντοτε παραδοσιακά από έλατο δηλαδή το ίδιο ξύλο από το οποίο φτιάχνουμε το καπάκι.

Γιάννης Τ
15.12.2006, 09:14
Δημήτρη πιστεύω πως στην οργανοποιεία δεν υπάρχoυν στεγανά, δηλ. ο καθένας μπορεί να δοκιμάσει να φτιάξει ένα όργανο με ότι ξύλο θέλει. Άλλωστε αυτό που μετρά δεν είναι τόσο η μαραγκοδουλειά αλλά η τέχνη του μάστορα.
Ωστόσο με τα λίγα που ξέρω θεωρώ πως αν υπάρχει μια συγκεκριμένη τακτική κατασκευής αυτή σχετίζεται με τα καμάρια που πρέπει να είναι από προσεκτικά επιλεγμένο έλατο ή κέδρο.

theos1960
15.12.2006, 13:17
Παρακαλώ, μήπως μπορεί κάποιος να με πληροφορήσει, εάν έχει δοκιμάσει, κάνουν για ολόκληρα σκαφτά οργανάκια τα ξύλα από από αμυγδαλιά, ελιά, πουρνάρι, πλάτανο ή βελανιδιά?

gantsa
21.08.2009, 22:17
Κάποιος γνωστός μου με άφησε να κόψω μεροικές αμυγδαλιές και αγριελιές. Βρήκα ένα ωραίο σημείο στη βάση μιας αμυγδαλιάς (χωρίς ρόζους και σκασίματα) και το έκοψα με σκοπό σε κανα 2 χρόνια να σκάψω ένα τζουρα.
Γνωρίζω οτι η αμυγδαλιά (πόσο μάλλον η αγρελιά..) είναι σκληρά ξύλα για σκάψιμο.
Ξέρει κάποιος περισσότερες πληροφορίες όσων αφορά την χρήση αυτών των ξύλων στην οργανοποιία;

Ανδρεου Δημ.
24.08.2009, 23:35
Μου εφερε ενας φιλος ενα κομματι μουρια αλλα δεν γνωριζουμε ποσο καιρο ειναι κομμενο.
Εμενα χωρις να εχω ιδιαιτερη πειρα και γνωση μου φαινεται φρεσκια πλην ομως εχει μερικα σκασιματα στα σημεια κοπης.
Ειναι περιπου ενα μετρο μηκος και σκεφτομαι να το κοψω στους 60 ποντους για ντουγιες και το υπολοιπο για σκαφτο.
Θα ηθελα και την βοηθεια σας πως να το διαχειριστω και με ποιο τροπο να το κοψω;

Τάσος Θεοδωράκης
25.08.2009, 01:43
mpartsa,το ξύλο που έχεις είναι πολύ κοντό, και το βασικότερο με πολύ λεπτό κορμό (Άσχετα αν χωράει ένα οργανάκι εκεί μέσα). Η μουριά είναι άξιο ξύλο, ένα από τα καλύτερα για την κατασκευή παραδοσιακών οργάνων, αλλά με τέτοιο κορμό και μήκος δεν είναι ότι καλύτερο.

Δεν πρέπει να κόβεται o κορμός τόσο λεπτός και κοντός, για μουσικά όργανα.
Το καθαρό άσκαστο σημείο, με σωστά νερά για εκμετάλλευση, θα είναι το 1/3 από αυτό που φαίνεται…
Πάντως, για την ερασιτεχνική οργανοποιία νομίζω ότι κάνει.
Προς το παρών, τάπωσε το με κόλλα και χαρτί στα κοψίματα για να μην σκάσει περισσότερο. Πρέπει να αφαιρεθεί η φλούδα του σύντομα, για να μην πιάσει μύκητες.

Theos, από τα ξύλα που αναφέρεις εγώ θα χρησιμοποιούσα μόνο τον πλάτανο.

theos1960
25.08.2009, 08:08
Τάσο ευχαριστώ για την απάντησή σου στην παλιά ερώτησή μου. Αν και από τότε έκανα τις δοκιμές μου για σκάψιμο και κατέληξα εμπειρικά στην απάντησή σου. Διαπίστωσα ότι, η ξερή αμυγδαλιά είναι απίστευτα σκληρή :112:, κατόπιν έρχεται η ελιά, και μετά η βελανιδιά και το πουρνάρι. Ο πλάτανος ήταν ο πιο "συνεργάσιμος"...:78:

alchimistis
25.08.2009, 23:33
Ξυλία απο που μπορούμε να προμηθευτούμε?

theos1960
26.08.2009, 00:07
Τα στοιχεία, τα έχει όλα ο Παναγιώτης εδώ: (http://organopoios.wordpress.com/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CF%85%C F%84%CE%AD%CF%82/) :089:

ρεμα
26.10.2009, 17:31
ελια για ταστιερα και καβαλαρη δεν κανει???ψαχνωντας σε διαφορα καταστηματα ον λαιν ειδα να πουλανε ελια για ταστιερα!

niavent
26.10.2009, 19:59
ελια για ταστιερα και καβαλαρη δεν κανει???ψαχνωντας σε διαφορα καταστηματα ον λαιν ειδα να πουλανε ελια για ταστιερα!
Yπαρχει ενα ξυλο που λεγεται zebrano και μοιαζει παρα πολυ με την ελια που ξερουμε.Ροτωντας καποιον ξυλεμπορο μου ειπε πως προερχεται απο αφρικη.
πολυ ομορφο και σκληρο ξυλο το οποιο δουλευεται σχετικα ευκολα για σκαφος και κανει και για ταστιερα.η κοινη ελια που γνωριζουμε ολοι ειναι πολυ μπελαλιδικο ξυλο λογω των νερων που εχει.Δεν θα την συνιστουσα για ταστιερα.για σκαφος παλι χρειαζεται πολυ γερα νευρα διοτι σπαει στο λυγισμα εκει που δεν το περιμενεις.

augoustis
26.10.2009, 21:34
Η ελιά τελειωτικά δε κάνει για ταστιέρα ούτε για σκάφος, ούτε και μονοκόμματη για μάνικο. Θα μπορούσε να μπει σαν ενίσχυση στο μάνικο διότι είναι πολύ σκληρό και δυνατό ξύλο. Το μεγάλο της μειονέκτημα είναι ότι όταν κτυπηθεί χωρίζει πολύ εύκολα. Για να καταλάβετε τι εννοώ πάρτε ένα κομμάτι ελιάς και κτυπάτε το με ένα τσεκούρι. Μπορεί με ένα χτύπημα να χωριστεί στα τέσσερα. Πάντως νομίζω ότι θα ήταν πολύ καλή για καβαλάρη. Η αλήθεια είναι ότι από ομορφιά σκίζει.

nikosn
27.10.2009, 10:22
Το τελευταίο διάστημα κυκλοφορούν, λύρες κρητικές και σκαφτοί μπαγλαμάδες,από παντογράφους, (στα τουριστικά μαγαζιά ), από ελιά , με κάπως αξιοπρεπή ήχο. Είναι σκληρό ξύλο, γι αυτό και τορνίρεται εύκολα. Πάντως συμφωνώ , τα "νερά " της είναι εκπληκτικά όμορφα. ( Πάντα μιλάω για την ντόπια.)

ΡΕ Μινόρε
27.10.2009, 13:15
... Πάντως συμφωνώ , τα "νερά " της είναι εκπληκτικά όμορφα. ( Πάντα μιλάω για την ντόπια.)

Και τα λάδια της ακόμα πιο όμορφα. Και εγώ για την ντόπια μιλάω.:)

Πάντως, επειδή όντως πολύ σκληρό ξύλο και με πολύ στριφτά νερά, σπάει και εύκολα όταν αδυνατίσει πολύ σε πάχος. Έχω δει διακοσμητικό πιάτο από ελιά να σπάει από πτώση, λες και ήταν γυάλινο.

alk
27.10.2009, 19:35
δούγιες απο ελιά έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει; γίνεται;
επίσης, εφόσον στο καπάκι μπαίνει πάντα κωνοφόρο δέντρο, έχει δοκιμάσει κανείς άλλα κωνοφόρα όπως κυπαρίσσι και πεύκο; (σόρρυ είμαι άσχετος απο ξύλα....)
επίσης, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την λέξη "ερυθρελάτη"; είναι κάποιο είδος απο έλατο; έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά;υπάρχουν λοιπόν παραπάνω απο 1 είδη έλατου για καπάκι;
ευχαριστώ

Ανδρεου Δημ.
27.10.2009, 23:46
Καλησπερα
Για δουγιες απο ελια νομιζω εχει απαντηθει σε προηγουμενο μηνυμα απο τον Παναγιωτη niavent οτι σπανε ευκολα στο λυγισμα!

O Eυκαλυπτος μπορει να χρησιμοποιηθει στην οργανοποιια και σε ποιο μερος του οργανου;

Θα μπορουσε καποιος που ειναι σχετικος με το θεμα και εχει πειρα να γραψει ποια ξυλα μπορουν να χρησιμοποιηθουν στην οργανοποία και σε ποια μερη του οργανου;
Δεν μιλαω μονο για τα κλασσικα ξυλα που χρησιμοποιουνται ευρεως αλλα και για αλλα ξυλα που εχουν δοκιμασθει και δουλευουν καλα! Θα ειναι μια πολυ ενδιαφερουσα εργασια!!
Ευχαριστω!

nikosn
28.10.2009, 14:30
Όλες οι παραπάνω ερωτήσεις των φιλων ALK και ΑΝΔΡΕΟΥ ΔΗΜ. έχουν απαντηθή σε παλιότερες,συζητήσεις.
Εν ολίγοις , και πεύκος έχει χρησιμοποιηθεί.για καπάκι σε πιό φθηνά όργανα,και κυπαρίσσι έχω δει σε λύρες πολίτικες και νησιώτικες,(καρπάθου), και φυσικά υπάρχουν πολλά είδη ελάτου,με πιο καλή εκπρόσωπο για την οργανοποιία την ερυθρελάτη. Για ευκάλυπτο δεν γνωρίζω,τίποτα πέρα από ότι κάνει πολύ ωραία χασαποκούτσουρα, (για την κοπή της προβατίνας), γιατί εκτός του ότι είναι αρκετά μεγάλο δένδρο,και βγάζει μεγάλους κορμούς , περιέχει μέσα του αιθέριο έλαιο ευκαλύπτου, που είναι εντομοκτόνο,και αντιμικροβιακό,γι αυτό και ήταν και η πρώτη επιλογή των χασάπηδων.
Όσο για την ξυλεία πάλι έχουν γίνει συζητήσεις εδώ στο φόρουμ, στις σελίδες για την οργανοποιεία θα βρείτε άφθονο υλικό να ενημερωθείτε. Υπάρχουν άφθονα ξύλα, με ιδιαίτερες ιδιότητες το καθένα.αυτό όμως που οφείλω να ξαναΤΟΝΙΣΩ, είναι ότι πέρα από την επιλογή της καλής ξυλείας, το κύριο ζητούμενο είναι πως θα αξιοποιήση τα καλά υλικά ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ. Υπάρχουν όργανα, και παλιά,που έχουν δώσει τις εξετάσεις τους στον χρόνο, με ξυλεία που δεν θα χρησιμοποιούσαμε σήμερα,που έχουμε εξαιρετικές ποιότητες, και έχουν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΌ ήχο, ευκολία παιξίματος, και στιβαρή κατασκευή ,και έχουμε όργανα με εξαιρετικά υλικά , που λόγω κακής αντιμετώπησης από τον κατασκευαστή , δεν ξεφεύγουν από την μετριότητα.

BLEKOS
29.10.2009, 18:27
Οντως θα ηταν πολυ καλο να γραφτει κατι σαν καταλογος με την καταληλοτητα των ξυλων για οργανοποιια.

Ουκ ολιγες φορες εχω πετυχει μπροστα μου κομματια απο κορμους διαφορων δεντρων....και τρεχει σε κατασκευες ο νους μου.

Ευκαλυπτο ειχα βρει εδω στο νησι οταν ειχαν ριξει καποια δεντρα.Ευθυς εσπευσα να ρωτησω τον κ Φρονιμοπουλο,αν θυμαμαι καλα ο ευκαλυπτος δε μας κανει επειδη ειναι πολυ σκληρος (αν εχω λαθος,διορθωστε με).

Εχω ομως δυο κομματια λεμονιά να παλιωνουν!!!

Κώστας Χαλιός
29.10.2009, 19:42
Σε όλα όσα λέει ο Νίκος παραπάνω να προσθέσω

Εκτός του γεγονότος ότι υπάρχει κάποιος περιορισμός στην χρήση της ξυλείας για την κατασκευή μουσικών οργάνων, το καλό ξύλο εκτός των άλλων είναι και αυτό που είναι κομένο στον καιρό του.

Μια και υπάρχουν καταστήματα με υλικά οργανοποιίας που διαθέτουν επιλεγμένη ξυλεία
ειδική για μουσικά όργανα καλό θα είναι να προμηθευόμαστε την ξυλεία από αυτά.

Οπότε για κάποιον που ξεκινάει τα πρώτα βήματα στην οργανοποιία, ας ακολουθήσει την πεπατημένη αντί να πειραματίζευαι με διάφορα ξύλα και υλικά. Τους πειραματισμούς ας τους αφίσουμε για τους ποιό έμπειρους.
Για την σκάφη καρυδιά, μουριά, σφενδάμι, παλίσσανδρο, για το καπάκι ερυθρελάτη, για το μπράτσο σφενδάμι, Βέγγε, παντούκ, κόττο, φλαμούρι, για ταστιέρα έβενος ή παλίσσανδρος ή ακόμα και βέγγε.

PaKag
29.10.2009, 20:57
Είχα διαβάσει ότι για τις κιθάρες φλαμέγκο (πλάτη και πλαϊνά) χρησιμοποιείται το ξύλο cypress.

Πρόσφατα έμαθα από φίλο Κρητικό, ότι στην Κρήτη υπάρχει κάποιο εργοστάσιο ξυλείας που εξάγει κυπαρίσσι στην Ισπανία για την κατασκευή κιθαρών!!!!

Άραγε είναι κάποια συγκεκριμένη ποικιλία?

Γιάννης Τ
29.10.2009, 21:13
Μεσογειακό κυπαρίσσι.Το ίδιο είναι.Κάνει και εξαιρετικά μπουζούκια με εξαιρετικό άρωμα!

BLEKOS
29.10.2009, 23:20
Eιναι το ιδιο κυπαρυσσι με αυτα που βαζουν για να επισημανουν τα ορια των κτηματων;....το ιδο με αυτα που εχουν και στις εκκλησιες....τα κοινα κυπαρισσια?

Σαράντος
29.10.2009, 23:41
....το ιδο με αυτα που εχουν και στις εκκλησιες....τα κοινα κυπαρισσια?

....από αυτά που φτύνουμε στον κόρφο μας:)....

BLEKOS
29.10.2009, 23:50
Κανει για σκαφτο η για δουγιες;

Αν ισχυει λοιπον οτι ειναι καλο ξυλο πως και δεν εχει ακουστει καθολου....γιατι δεν χρησιμοποιειται;!!

alk
29.10.2009, 23:55
Eιναι το ιδιο κυπαρυσσι με αυτα που βαζουν για να επισημανουν τα ορια των κτηματων;....το ιδο με αυτα που εχουν και στις εκκλησιες....τα κοινα κυπαρισσια?
μην αρχίσεις και κόβεις ότι κυπαρίσι βρείς μπροστά σου Μπλέκο, υπάρχει η φήμη οτι εδώ και καμιά 20ριά χρόνια, κάποιος έφερε απο άλλη χώρα ένα κυπαρίσι στην κέρκυρα το οποίο είχε πάνω του κάποιο μύκητα η κάτι τέτοιο. Αν κατάλαβα καλά, τα περισσότερα κυπαρίσια στην Κέρκυρα είναι πλέων μολυσμένα απο αυτό το πράγμα και, λίγο πολυ πεθαίνουν απο αυτό. Το έχω δει και απο κοντά, σε δέντρα που έπρεπε να κόψουν οταν ήταν να πέσουν απο μόνα τους. το δέντρο που έχει τέτοια "ασθένεια" αρχίζει και "κουφαίνει" εσωτερικά και σιγά σιγά πεθαίνει...

Edit για το μύνημα απο κάτω:

Ναι φίλε μας μουτζώσανε.....

BLEKOS
30.10.2009, 00:04
Για να κοψω εγω δεν το συζητω....για να εχω το νου μου απο δω κι απο κει σε διαφορα δεντρα που κοβονται κατα καιρους.Μα τι στο καλο;......μεχρι κι εδω γκαντεμια.....που ειναι ο μυκητας?......ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΥΚΗΤΑΣ........Ε ΑΕΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΠΙΑ:019:

Γιάννης Τ
30.10.2009, 00:22
Έχω φτιάξει από κυπαρίσσι (μαδέρι σκεπής ) 2 μπουζούκια στο παρελθόν.Ενας φίλος μου κατασκευαστής έφτιαξε από κυπαρίσσι ένα υπέροχο ηλεκτρακουστικό κοντραμπάσσο.έχει ωραίο άρωμα και ωραία σχεδόν κίτρινη εμφάνιση ,μόνο που θέλει προσοχή στο λύγισμα γιατί σπάει.Νομίζω χρησιμοποιείται και σαν καπάκι στις πολίτικες λύρες.
Κάπου είχα διαβάσει(με επιφύλαξη το γράφω)ότι στην Ισπανία χρησιμοποιήθηκε ως οικονομικότερο και πιο έυκολα προσβάσιμο ξύλο για τους οργανοποιούς αντικαθιστώντας ουσιαστικά τον Παλίσσανδρο.Βέβαια αργότερα οι Ισπανοι κατασκευαστες εκτίμησαν και τις ηχητικές του ιδιότητες.
(Θα ψάξω στις ανακατεμένες μου φώτο για τα μπουζούκια,ούτως ή άλλως τελιώνω το κερασένιο μου και σε λίγο αρχίζω το κυπαρισσένιο οπότε θα ανεβάσω φώτο)

PaKag
30.10.2009, 00:49
(Θα ψάξω στις ανακατεμένες μου φώτο για τα μπουζούκια,ούτως ή άλλως τελιώνω το κερασένιο μου και σε λίγο αρχίζω το κυπαρισσένιο οπότε θα ανεβάσω φώτο)

Μάστορα, μη λές τέτοια γιατί ζηλεύουμε! :110:

BLEKOS
30.10.2009, 17:32
Aς υποθεσουμε οτι εχουμε ενα κουτσουρο...το οποιο προοριζεται για δουγιες.

Πως το κανουμε δουγιες;....Παμε στο μαραγκο και του λεμε να το κοψει σε λωριδες "α" διαστασεων κλπ;

Συν τοις αλλοις,μιλωντας για δουγιες μπουζουκιου και τζουρα,τι μηκος πρεπει να εχει το ξυλο μας ωστε να μπορεσει να τις βγαλει σωστες;(Σαφως εξαρταται απο το τι διαστασεις θα δωσουμε εμεις στο σκαφος μα ρωτω λογω της καμπυλοτητας που εχει το σκαφος και περιμενω μια απαντηση κατα προσεγγιση)

Και κατι ακομα.Κοιτωντας διαφορες και διαφορες φωτο ειδα παλια μπουζουκια που εχουν στρογγυλη τρυπα με ροζετα....τι επιδρασεις μπορει να εχει αυτη η προσθηκη στον ηχο;

Αν σε ενα μπουζουκι η ενα τζουρα υπηρχαν στο καπακι 3 τρυπες οπως στο ουτι (1 κεντρικη μεγαλη και κατω αριστερα και δεξια της 2 μικροτερες) τι επιδρασεις θα ειχε σε ηχο και αντοχες;

Αν ειχαν και ροζετες;

Γιάννης Τ
01.11.2009, 20:58
Οι ντούγιες για μπουζούκι κόβονται γύρω στα 48- 50 εκ μήκος.Εξαρτάται ωστόσο πάντα απ΄το καλούπι.Το πάχος τους θα πρέπει να είναι γύρω στα 2,5 με 2 χιλ όταν το όργανο είναι τριμένο και έτοιμο επομένως κόβονται λίγα χιλιοστά παραπάνω.
Αναφορικά με τις άλλες ερωτήσεις οι απαντήσεις θα μας πάρουν σελίδες.

BLEKOS
02.11.2009, 18:10
Αναφορικά με τις άλλες ερωτήσεις οι απαντήσεις θα μας πάρουν σελίδες.

Γι αυτο ειμαστε εδω για να κουβεντολογουμε....το ανιαρο ειναι οταν ανοιγονται θεματα που δεν πιανουν σελιδες.

Τελος παντων αν εχεις (κι οποιος εχει) την ορεξη να πει δυο λογακια για τις παραπανω ερωτησεις,κι ευπροσδεκτα ειναι και ευγνομωνες του/σου ειμαστε...:127:

Νίκος Πολίτης
02.11.2009, 18:40
Δεν είναι ακριβώς έτσι, φίλε Μπλέκο: αυτά που θίγεις με το #57 σου συμπυκνώνονται στο τελικό ερώτημα «Πώς θα γίνω οργανοποιός, με μέθοδο άνευ διδασκάλου». Δεν σε ψέγω ότι π.χ. προσπαθείς να ψαρέψεις μυστικά, σε βάρος εκείνων που τα κατέχουν, γιατί εδώ στο φόρουμ έχουμε αποδείξει επανειλημμένα ότι δεν έχουμε τέτοια νοοτροπία, ευτυχώς. Απλά, είναι πάρα πολλά και σύνθετα τα ερωτήματα που θέτεις, αν συνυπολογιστούν και οι προεκτάσεις τους, και σκέτο «κουβεντολόγημα» δεν αρκεί.

Όσοι από εμάς έχουν την όρεξη, από τη μια να ζητήσουν εξειδικευμένες πληροφορίες σχετικές με την οργανοποιία και από την άλλη να τις παρέχουν, μπορούν να συμπήξουν μιαν «ομάδα ερασιτεχνών οργανοποιών» στα πλαίσια του φόρουμ, μέσω της οποίας ακόμα και σεμινάρια μπορούν να οργανωθούν, όπου με τη ζώσα παρουσία η μεταβίβαση της γνώσης θα είναι πολύ αποτελεσματικότερη.

BLEKOS
02.11.2009, 19:09
Aγνοια βλεπετε....:016:

Γιάννης Τ
02.11.2009, 19:18
Φίλε Μπλέκο απλά γράφω ότι είναι πάρα παρα πολλές οι απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτεις και ίσως το πιο αποδοτικό θα ήταν να ακούσουμε απόψεις(σίγουρα διαφορετικές)ξεχωριστά για το καθένα απ΄αυτά.:)

BLEKOS
02.11.2009, 20:57
Δε σε παρεξηγησα βρε μαστορα:043:

Μα αναθεμα στα βαθια πηγα κι επεσα;....απαιτω να γεμισουν οι σελιδες:112:

Τι ντουγιες ποιος τις κοβει;....μπορει ενα κουτσουρο να παει σε μαραγκο/ξυλουργο/κλπ και να το κοψει σε φετες των επιθυμητων χιλιοστων....ή....μια που θα τ'ακουσει και μια που θα αποκτησει απορημενο βλεμμα;!!!

Γιάννης Τ
02.11.2009, 21:43
Ο καθείς μόνος του.Αν έχεις κανα φίλο μαραγκό κάτι γίνεται
Πέρα απ΄αυτό θέλει και προσοχή στο κόψιμο.Τα νερά παράλληλα και αν είναι ισόβενο το ξύλο ακόμα καλύτερα.

niavent
04.11.2009, 02:21
Η επεξεργασια ενος μαδεριου η κουτσουρου δεν ειναι παντα η ιδια.Καθε ξυλο εχει την δικη του πυκνοτητα και αντιδρα διαφορετικα οταν ειναι κομμενο σε δουγια και το επεξεργαζομαστε για σκαφος.Αλλα ξυλα θελουν κοψιμο στο ισοβενο και αλλα στο πλατυβενο.Χρειαζεται χρονια εμπειριας για να καταλαβεις πως πρεπει να κοψεις την μουρια,την οξια,το σφενδαμι,την καρυδια κτλ.Οι περισσοτεροι μαραγκοι δεν γνωριζουν την συμπεριφορα των διαφορων ξυλων οταν τα χρησιμοποιουμε για σκαφος.Πριν αγορασω την δικη μου κορδελα πηγαινα σε διαφορους μαραγκους να μου κοψουν διαφορα μαδερια και τα περισσοτερα πηγαν για προσαναματα.Αν δεν κοψεις μονος σου δεν μπορεις να μπεις ευκολα στο νοημα.το σιγουρο ειναι οτι αν κοπουν λαθος τοτε αυξανεται ο κινδυνος να σπασουν στο λυγισμα.η καρυδια ας πουμε που χρησιμοποιειται περισσοτερο απο ολα τα αλλα ξυλα για σκαφος ειναι μεν ευκολοδουλευτη αλλα αν πεσεις σε δενδρο που μεγαλωσε σε βραχωδη περιοχη ειναι σκετος μπελας.Ειναι τοσο σφιχτη και σκληρη οσο η γκορτσια(αγριοαχλαδια) και στο δουλεμα της ειναι σκετη ταλεπωρια.
Φιλε αν σκεφτεσαι να ασχοληθεις με την οργανοποιοια θα πρεπει το συντομοτερο να προμηθευτεις ξυλεια(διαφορα μαδερια).απο κει και περα θα πρεπει να κοψεις και να δοκιμασεις τα διαφορα ξυλα για να μαθεις την συμπεριφορα τους.θεωρητικα ειναι ολα ευκολα.Μπορουμε να γραψουμε εκατο σελιδες οι οποιες στην ουσια να ειναι αχρηστες.
Η ουσια ειναι στην πραξη.Ειμαι σιγουρος οτι εαν ξεκινησεις θα βρεθουν πολλοι συναδελφοι μεσα απο το φορουμ που θα σου δωσουν συμβουλες οι οποιες θα σε βοηθησουν πραγματικα.Κανε πρωτα την αρχη και μετα ρωτα οτι θες.

Γιάννης Τ
04.11.2009, 19:15
Το κυπαρισσένιο τρίχορδο.Σε δεύτερο πλάνο το αδερφάκι του από μουριά.

BLEKOS
05.11.2009, 01:03
Απολυτο δικιο,πρεπει να ξεκινησω καποια στιγμη και τοτε θα προκυψουν οι πραγματικες αποριες.Το θεμα ειναι οτι δε μπορω να βρω ξυλα,αν και εδω που τα λεμε για δουγιες μαλλον κανουν και τα δοκαρια που πωλουνται στις αποθηκες ξυλειας(εχω λαθος?).

Σκοπευα να κανω ενα σκαφτο οργανακι μα κοντα 4 χρονια κοιταζω μπας και βρω ξυλο,πολλοι μου ταξανε και οσο εδωσαν σε εσας εδωσαν και σε μενα.Το πηρα χαμπαρι πια οτι ειναι σπανιο.Εχω ξεκινησει να διαβαζω τα σχετικα θεματα του φορουμ(για δουγιες) να παρω μια ιδεα.Σιγουρα υπαρχουν προθυμα οτομα στο φορουμ,ουκ ολιγες φορες (οπως και τωρα) με βοηθησαν σε διαφορες ερωτησεις,οπως για παραδειγμα τωρα τελευταια με το σπασιμο στο μπαγλαμα μου,ετσι πιστευω οτι θα ανταποκριθουν (οχι μονο σε δικες μου) στις μελλοντικες αποριες.

theos1960
05.11.2009, 08:18
Απολυτο δικιο,πρεπει να ξεκινησω καποια στιγμη και τοτε θα προκυψουν οι πραγματικες αποριες.Το θεμα ειναι οτι δε μπορω να βρω ξυλα,αν και εδω που τα λεμε για δουγιες μαλλον κανουν και τα δοκαρια που πωλουνται στις αποθηκες ξυλειας(εχω λαθος?).

Σκοπευα να κανω ενα σκαφτο οργανακι μα κοντα 4 χρονια κοιταζω μπας και βρω ξυλο,πολλοι μου ταξανε και οσο εδωσαν σε εσας εδωσαν και σε μενα.Το πηρα χαμπαρι πια οτι ειναι σπανιο.Εχω ξεκινησει να διαβαζω τα σχετικα θεματα του φορουμ(για δουγιες) να παρω μια ιδεα.Σιγουρα υπαρχουν προθυμα οτομα στο φορουμ,ουκ ολιγες φορες (οπως και τωρα) με βοηθησαν σε διαφορες ερωτησεις,οπως για παραδειγμα τωρα τελευταια με το σπασιμο στο μπαγλαμα μου,ετσι πιστευω οτι θα ανταποκριθουν (οχι μονο σε δικες μου) στις μελλοντικες αποριες.

Αστο ρε Bleko... "όποιος βαριέραι να ζημώσει δέκα μέρες κοσκινάει" λένε στα μέρη μου... http://www.rembetiko.gr/forums/showpost.php?p=134625&postcount=15:047:

georgalasg
05.11.2009, 08:44
Σκοπευα να κανω ενα σκαφτο οργανακι μα κοντα 4 χρονια κοιταζω μπας και βρω ξυλο,πολλοι μου ταξανε και οσο εδωσαν σε εσας εδωσαν και σε μενα.Το πηρα χαμπαρι πια οτι ειναι σπανιο.
Εχω δυο μουριές στο χωριο και θελουν κλαδεμα... Και μου ζητανε πολλα για την εργασία...
Δεν ερχεσαι να βοηθήσεις; :019: Απλα θελω να εχω λίγο σκια το καλοκαίρι ... :089:

BLEKOS
05.11.2009, 19:00
Αστο ρε Bleko... "όποιος βαριέραι να ζημώσει δέκα μέρες κοσκινάει" λένε στα μέρη μου... http://www.rembetiko.gr/forums/showpost.php?p=134625&postcount=15:047:

Κοντα 4 χρονια ειπα κι οντως ετσι ειναι.Δεν ξερω τι γινεται σε αλλους τοπους μα εδω οπου εχω μιλησει για(ξυλα) οργανοποιια με κοιτουν αμηχανα.....εχει το γελιο της η υποθεση!Χμ τι μου θυμισες...εκεινο το μπαγλαμαδακι του οποιου δε μπορουσα να επιδιορθωσω το σκαφος εκατσα και το ανοιξα κομματι-κομματι ωστε να δω τη δομη του και μια καλη μερα (τι μου 'ρθε?) το πεταξα μαζι με αχρηστα πραγματα.Εχει απομεινει το μανικι του...και ποιος ξερει;....καποια στιγμη...!!!Εχω 2 μπαγλαμαδες....και 3ος παει πολυ.

Εχω δυο μουριές στο χωριο και θελουν κλαδεμα... Και μου ζητανε πολλα για την εργασία...
Δεν ερχεσαι να βοηθήσεις; :019: Απλα θελω να εχω λίγο σκια το καλοκαίρι ... :089:

Κοιταξε....στη δουλεια ειμαι λιονταρι:019:.....θα παμε και κανα ψαρεμα....αντε θα παιξουμε και κανα τραγουδακι.....ασχημα δε θα'ναι!!!....

fotis
05.11.2009, 19:33
...θα παμε και κανα ψαρεμα....αντε θα παιξουμε και κανα τραγουδακι......

Καλά κρασιά...!! :019::019:

BLEKOS
05.11.2009, 20:12
Κοροιδευεις επειδη ζηλευεις....ναι ρε και θα παιξουμε(αν και βγαζουμε μερακια απο διαφορετικες περιοδους του ρεμπετικου ο καθενας)....και θα ψαρεψουμε....και θα τα πιουμε...και θα κλαδεψουμε και τις μουριες:019:

Φιλε Φωτη τελευταια ακουγονται ρεμπετικα στο νησι,να'ναι καλα το μουσικο τμημα του ιονιου πανεπιστημιου φιλε....ζουμε μεγαλες στιγμες:019:...περιμενω να τους πετυχω σαββατοβραδο να κατεβασω το οργανακι κι εγω!!!(παιζουν ολο καθημερινες οι ατιμοι)

-Συγγνωμη για το εκτος θεματος:043:

ρεμα
13.11.2009, 12:04
Καλημερα αμιγκος.Επανερχομαι στο θεμα με πιο συγκεκριμενες αποριες.Τις δουγες,πως τις κοβουμε μυτερες??γραμμη με μολυβι,μετα κοψιμο στην κορδελα 1 χιλιοστο πιο φαρδιες και μετα γιαλοχαρταρισμα σε ιση επιφανεια για να ρθουν στα ισα?
Προσπαθωντας να κοψω στην κορδελα,χωρις οδηγο,ειναι δυσκολο να κοψεις ακριβως....
Κατι αλλο που σκεφτηκα ειναι να φτιαξω με πηχακι ενα "καλουπι δουγας" και να τις πιανω στη μορσα και τριψιμο με σβουρακι στα πλαινα μεχρι να ρθουν ακριβως με το δουγοπροτυπο..το χει δοκιμασει κανενας?

Επισης,κατα τη διαδικασια του λυγισματος?ποιο ειναι το ασφαλεστερο παχος για να μη σπαζουν αλλα και να λυγιζουν ευκολα?ΒΕΒαια ξεκινησα κ εγω ο θαρραλεος απ τα δυσκολα(δρυινη 4 χιλιοστα ,πιο πολυ για δοκιμη του λυγιστιρα -πατεντα που εφτιαξα.)

Και ενα τελευταιο (προς το παρον) : Ελατο (απο τακο μπαλετας)κανει για μπροστινος τακος?

σας ευχαριστω προκαταβολικα!!!Ωραια λιακαδα σημερα :)

Γιάννης Τ
14.11.2009, 19:08
Τελίωσε.23 δούγιες.Τα παραπέτια είναι έβενος.(Του χω ρίξει λίγο οινόπνευμα στη φώτο για να δω τα νερά):102:

PaKag
17.11.2009, 00:13
Τελίωσε.23 δούγιες.Τα παραπέτια είναι έβενος.(Του χω ρίξει λίγο οινόπνευμα στη φώτο για να δω τα νερά):102:

Σου είπα ζηλεύω και με κάνεις να φτιάχνω και εγώ! :)
Το νέο μωρό από μουριά Μαγούλας Σπάρτης (This is Sparta!!!). :089:
23 ξεχωριστές ντούγες με τριπλό φιλέτο (μαύρο-άσπρο-μαύρο). Το έκανα για πρώτη φορά και είχε λίγο ζόρι αλλά μάλλον τα κατάφερα. Ψήνεται και το αδερφάκι του.

1888

1889

1890

Γιάννης Τ
17.11.2009, 00:40
Γειά σου Μάστορα!:110:
Ωραία Μουριά!Και ωραία δουλειά βεβαίως!

georgalasg
17.11.2009, 07:43
Το νέο μωρό από μουριά Μαγούλας Σπάρτης (This is Sparta!!!).
Αυτα βλεπω και θα αρχισω τους καυγαδες με τον πατερα...
Εχω αρχίσει και τις κοιτάω πολυ απειλητικά πλεον... :108:
Ειναι και απο τη Λακωνια και αυτες.

pelagia
17.11.2009, 10:18
Αυτα βλεπω και θα αρχισω τους καυγαδες με τον πατερα...
Εχω αρχίσει και τις κοιτάω πολυ απειλητικά πλεον... :108:
Ειναι και απο τη Λακωνια και αυτες.

Και θα εχει δικιο ο ανθρωπος , διοτι εαν εξαιρεσουμε τα μουρα και καλο ισκιο κανει
και οταν κλαδευτει δινει υποστηλωματα για ντοματιες κλπ. καθως και προσαναμματα
για καμμια ψησταρια !!! :089:

totis
17.11.2009, 15:49
Η μουριά είναι το αντικλούβι της φύσης, μαζέυει τα περισσότερα πουλάκια το πρωί , σκέτη τρέλα.
Είναι τροφή και για μεταξοσκώληκες... για να έχουμε μετάξι.

Αμ πώς!

Νίκος Πολίτης
17.11.2009, 16:18
Η μουριά είναι το αντικλούβι της φύσης, μαζέυει τα περισσότερα πουλάκια το πρωί , σκέτη τρέλα.
Είναι τροφή και για μεταξοσκώληκες... για να έχουμε μετάξι.

Αμ πώς!
όλα αυτά δεν είναι τίποτα μπρος στη μουρνόρακη!

nikosn
18.11.2009, 12:17
όλα αυτά δεν είναι τίποτα μπρος στη μουρνόρακη!

Που να την βρεις όμως Νκόλα μου. Τρεις μέρες "όργωνα" την ΚΡΗΤΗ -σήμερα το πρωί επέστρεψα - αλλά και στο οροπέδιο στο Λασήθι που εκεί επί το πλείστον την παράγουν, δεν ΒΡΕΘΗΚΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Νίκος Πολίτης
18.11.2009, 12:26
Που να την βρεις όμως Νκόλα μου.
Άμα περιμένεις να τη βρείς...

ΤΙΠΟΤΑ
, που λές και σύ! Εγώ παραγγέλνω στην Άνδρο να μαζευτούν έξη γκαζοντενεκέδες μούρα, πηγαίνω με το αποστακτήρι μου, τη φτιάχνω, φτιάχνομαι, δίνω τα μισά και επιστρέφω με ότι απομείνει από τα τέσσερα λίτρα μου...

tountas priest
18.11.2009, 12:49
Άμα περιμένεις να τη βρείς...

, που λές και σύ! Εγώ παραγγέλνω στην Άνδρο να μαζευτούν έξη γκαζοντενεκέδες μούρα, πηγαίνω με το αποστακτήρι μου, τη φτιάχνω, φτιάχνομαι, δίνω τα μισά και επιστρέφω με ότι απομείνει από τα τέσσερα λίτρα μου...

Πουλάνε πουθενά? Δεν έχω πιει ποτέ ρακή από μούρα!! :085:(Τελικά τα καλύτερα τα μαθαίνουμε σε ...άσχετα θέματα!!) :108:

nikosn
18.11.2009, 13:34
Πουλάνε πουθενά? Δεν έχω πιει ποτέ ρακή από μούρα!! :085:(Τελικά τα καλύτερα τα μαθαίνουμε σε ...άσχετα θέματα!!) :108:

Δυστηχώς ΠΕΛΥ μου , την εποχή που βγαίνουν τα μούρα , οι "νόμιμοι" αποστακτήρες είναι σφραγισμένοι,ως εκ τούτου η ακριβοθώρητη μουρνόρακη είναι ουσιαστικά παράνομη , άρα δεν πωλείται , αλλά "διακινείται".
Είναι πολύ πιό δυνατή απο την ρακή σταφυλιών, και με άλλου είδους άρωμα.

ΡΕ Μινόρε
18.11.2009, 13:54
Που να την βρεις όμως Νκόλα μου. Τρεις μέρες "όργωνα" την ΚΡΗΤΗ -σήμερα το πρωί επέστρεψα - αλλά και στο οροπέδιο στο Λασήθι που εκεί επί το πλείστον την παράγουν, δεν ΒΡΕΘΗΚΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Και γιατί δεν έριξες σύρμα να "οργώσουμε" μαζί;
Δεν πήγες καμιά βόλτα νότια στα Ρεθεμνιώτικα. Στο Αμάρι και στον Αγ. Βασίλειο κάτι θα έβρισκες.:089:

Δημήτρης Ζέκας
18.11.2009, 14:10
Προτείνω μετονομασία του θέματος σε: ''πιο καλά μούρα για ρακή''.:):088:

Γιάννης Τ
18.11.2009, 14:30
Αν η παρασκευή της είναι ίδια με του Τσίπουρου,θα περιμένουμε λίγο να βγουν τα μούρα.
:089:

Νίκος Πολίτης
18.11.2009, 14:44
''πιο καλά μούρα για ρακή''.:):088:
Εγώ ψηφίζω Άνδρο πάντως.

tountas priest
18.11.2009, 20:55
Δεν ξέρω για τα μούρα της Άνδρου, η ίδια η Άνδρος όμως είναι ΟΝΕΙΡΟ!! (αγαπημένο μου νησί...)
:088:

Νίκος Πολίτης
19.11.2009, 01:34
Δεν ξέρω για τα μούρα της Άνδρου...
Η Άνδρος είχε όχι ασήμαντη παραγωγή μεταξιού παλαιότερα. Οι μουριές ξέμειναν...

Γιάννης Τ
19.11.2009, 08:43
Όπως ακριβώς και η Σπάρτη.Μάλιστα στο Μυστρά στα τέλη του καλοκαιριού, ήδη από τους υστεροβυζαντινούς χρόνους γινόταν μια σημαντική εμποροπανύγηρη μεταξιού, η οποία γίνεται ως και σήμερα (με κλαμπατσίμπανα και γουρουνόπουλο)

nikosn
19.11.2009, 09:30
Και γιατί δεν έριξες σύρμα να "οργώσουμε" μαζί;
Δεν πήγες καμιά βόλτα νότια στα Ρεθεμνιώτικα. Στο Αμάρι και στον Αγ. Βασίλειο κάτι θα έβρισκες.:089:

Δυστηχώς φίλε μου είχα κατέβει για εργασία, με "επαγγελματική" παρέα και είμασταν περιορισμένοι ως προς τις περιοχές . Αυτή την φορά είμασταν κυρίως, στο ΛΑΣΗΘΙ,και ΗΡΑΚΛΕΙΟ. θα ξανακατέβουμε όμως με τον νέο χρόνο , και ίσως συναντηθούμε για κανένα "όργωμα".Να σαι καλά.

BLEKOS
02.12.2009, 20:51
Προσφατα βρηκα δυο πολυ καλα κομματια απο πουρναρι και ειμαι στην αναμονη για ενα κομματι βελανιδια (1 μετρο).

Οκ,αιντε και τα βρηκα....τι γνωμες εχουμε για αυτα τα ξυλα;!!!

Δημήτρης Ν.
04.12.2009, 12:27
...τι γνωμες εχουμε για αυτα τα ξυλα;!!!
Κάνουν καλή φωτιά για ψήσιμο!!!!:127:

BLEKOS
04.12.2009, 17:12
Tοσο καλα ε?!!!

Βασικα ειχα την εντυπωση οτι η βελανιδια χρησιμοποιειται.......οχι;!!

BLEKOS
05.12.2009, 15:58
Πριν λιγο περασε ενα φιλαρακι και μου εφερε το παρακατω κομματι ξυλο:).....δεν ξερει και δεν ξερω τι ειναι.Μπορει καποιος να με διαφωτισει μεσω αυτων των εικονων;

http://www.rembetiko.gr/forums/picture.php?pictureid=1534&albumid=345&dl=1260021211&thumb=1 (http://www.rembetiko.gr/forums/album.php?albumid=345&pictureid=1534)http://www.rembetiko.gr/forums/picture.php?pictureid=1530&albumid=345&dl=1260021211&thumb=1 (http://www.rembetiko.gr/forums/album.php?albumid=345&pictureid=1530)http://www.rembetiko.gr/forums/picture.php?pictureid=1533&albumid=345&dl=1260021211&thumb=1 (http://www.rembetiko.gr/forums/album.php?albumid=345&pictureid=1533)http://www.rembetiko.gr/forums/picture.php?pictureid=1532&albumid=345&dl=1260021211&thumb=1 (http://www.rembetiko.gr/forums/album.php?albumid=345&pictureid=1532)http://www.rembetiko.gr/forums/picture.php?pictureid=1531&albumid=345&dl=1260021211&thumb=1 (http://www.rembetiko.gr/forums/album.php?albumid=345&pictureid=1531)

nikosn
05.12.2009, 16:16
Δεν φαίνεται και πολύ καλά, αλλά μπας και είναι μυγδαλιά;

BLEKOS
05.12.2009, 17:01
Δεν ξερω τι μπορει να ναι,μου ειπε οτι περνουσε απο ενα σημειο της πολης και το ειδε κομμενο.Το ειχαν κανει κομματια και με θυμηθηκε και τσιμπησε ενα.Οταν τον ρωτησα τι ειναι....ειπε "δεν ξερω νομιζω οτι ειναι τριανταφυλλια":019:

Φωτο δε νομιζω να μπορω να βγαλω καθαροτερες....εκτος κι αν βγαλω με ηλιοφανεια και φανουν περισσοτερα πραγματα.

ρεμα
05.12.2009, 18:36
Δεν φαίνεται και πολύ καλά, αλλά μπας και είναι μυγδαλιά;

κ εμενα αυτη ηταν η πρωτη μου εντυπωση!

Νίκος Πολίτης
05.12.2009, 22:16
Πόσο σημαντικό είναι για το ποια ξύλα είναι τα καλύτερα για ένα όργανο, το να μαντέψουμε τι ξύλο είναι ένα κούτσουρο που κάποιος μάζεψε στο δρόμο;

theodoropoulos
05.12.2009, 22:52
βασικα παιδες καλησπερα.Ολη αυτη η κουβεντα για τα ξυλα ειναι καθαρα υποκειμενικη και λιγο περιτη θα μπορουσα να πω.Ακομα ισως και λαθος να λεμε "οχι αυτο το ξυλο δεν κανει":083:.Για παραδειγμα εδω στην Κρητη εχω δει λυρες απο ευκαλυπτο και παντουκ και κελεμπεκι quilted,που καποιος θα ελεγε οτι ειναι "λαθος" ξυλα.
Στην τελικη γιατι ειναι λαθος?:080:αν εχει κανει κανεις οργανο απο απογορευμενο ξυλο να μας πει.Αλλα και παλι ειναι το χερι του μαστορα.Οποτε μπορει να βρεθει λυση με παντογραφο να καναμε ιδιες μερικες "κακες" λυρες για να δουμε γιατι ειναι κακες.
Για μενα δεν ειναι κριτηριο ποιο ξυλο δεν κανει στο ματι η απο τον διπλανο που μας λεει οτι δεν κανει.Θα επρεπε να βαλουμε ιδια κομματια σε παχη και να μελετησουμε σε αυτα πραγματα.Πραγματα οπως η ταχυτητα του ηχου σε αυτα και το τι αρμονικες βγαζουν,ποσο γεματος ειναι ο ηχος.Γιατι δηλαδη στην κρητικη λυρα προτιμαμε φοινικι και οχι ελατο?απλα επειδη στα αυτια μας οι αρμονικες που βγαζει ειναι ποιο "ευηχες" απο το ελατο.
Προσωπικα πιστευω οτι αν στο χερι δουλευει ενα ξυλο και δεν σπαει η δεν μας δυσκολευει μπορουμε με καταλληλα παχη να το κανουμε να "τραγουδαει" αυτο που μπορει.Αν θα μας αρεσει ειναι αλλο καπελο,αλλα ειναι θεμα γουστου και οχι αντικειμενικης πραγματικοτητας.
Οποτε καλο ειναι να παταμε στην παραδοση αλλα με θαρρος και προσοχη να χτιζουμε νεα δεδομενα....:241::089:

BLEKOS
06.12.2009, 15:00
Προς κ. Ν.Πολιτη

Δεν τιθεται θεμα αν ειναι σημαντικο η οχι.Δε θελησα να ανοιξω νεα ενοτητα για μια απλη ερωτηση.
Συν τοις αλλοις αν εβγαινε ενα συμπερασμα σχετικα με το τι ειναι (αυτο το κουτσουρο)θα μπορουσαμε να προχωρησουμε σε παραθεση καποιων στοιχειων σχετικα με τις ιδιοτητες του.Οποτε λιγο πολυ εχουμε να κανουμε με τον τιτλο του θεματος...

Τελος παντων,αν ειναι τοσο ενοχλητικο και εκτος θεματος το μυνημα αυτο(με το κουτσουρο) ας διαγραφει...κανενα προβλημα.

ΥΓ-Χρονια πολλα για τη γιορτη σας :)

ρεμα
08.12.2009, 16:01
Πόσο σημαντικό είναι για το ποια ξύλα είναι τα καλύτερα για ένα όργανο, το να μαντέψουμε τι ξύλο είναι ένα κούτσουρο που κάποιος μάζεψε στο δρόμο;

εξισου σημαντικο(και αρκετα πιο σχετικο με το συγκεκριμενο τοπικ) με το που μπορουμε να βρουμε μουρα για ρακη κυριε Νικο.

Νίκος Πολίτης
08.12.2009, 17:19
Όπου υπάρχουν μουριές, το Μάϊο.

ρεμα
08.12.2009, 17:42
ναι δε λεω,χρησιμη η πληροφορια για καποιους.τελειως ασχετη ομως με το συγκεκριμενο θεμα.και ενω υπαρχει ηδη τομεας στο φορουμ για θεματα οπως η παραγωγη ρακης ,2 σελιδες με ψιλη κουβεντουλα δημιουργηθηκαν.του μπλεκου την ερωτηση για το ξυλο,γιατι την απαξιωσατε ετσι??και δεν ειναι μονο το συγκεκριμενο.σε αλλα τοπικς απαντατε με τον ιδιο τροπο,σα να απαξιειτε,σα να βαριεστε,σα να θεωρειτε οτι τιποτα δεν ειναι ενδιαφερον για κανεναν.
τα δημοσια φορουμς ετσι ειναι,κατα καιρους διαφοροι ρωτανε διαφορα τοα οποια μπορει να εχουν ξανασυζητηθει,μπορει σε καποιους αλλλους να φαινονται αφελη,ισως και βαρετα.αυτο ομως δεν δικαιολογει απαντησεις σαν κι αυτες που δινετε εσεις,ειδκια οταν φερετε το βαρος του πρασινου χρωματος στο ονομα σας.

Με ολο το σεβασμο,και χωρις καμμια διαθεση αντιπαραθεσης ,αλλα καμμια φορα νομιζω οτι κυκλοφορουν 2 σταθμα!

Φιλικα,Δημητρης

Δημήτρης Ζέκας
08.12.2009, 19:19
ναι δε λεω,χρησιμη η πληροφορια για καποιους.τελειως ασχετη ομως με το συγκεκριμενο θεμα.και ενω υπαρχει ηδη τομεας στο φορουμ για θεματα οπως η παραγωγη ρακης ,2 σελιδες με ψιλη κουβεντουλα δημιουργηθηκαν.του μπλεκου την ερωτηση για το ξυλο,γιατι την απαξιωσατε ετσι??και δεν ειναι μονο το συγκεκριμενο.σε αλλα τοπικς απαντατε με τον ιδιο τροπο,σα να απαξιειτε,σα να βαριεστε,σα να θεωρειτε οτι τιποτα δεν ειναι ενδιαφερον για κανεναν.
τα δημοσια φορουμς ετσι ειναι,κατα καιρους διαφοροι ρωτανε διαφορα τοα οποια μπορει να εχουν ξανασυζητηθει,μπορει σε καποιους αλλλους να φαινονται αφελη,ισως και βαρετα.αυτο ομως δεν δικαιολογει απαντησεις σαν κι αυτες που δινετε εσεις,ειδκια οταν φερετε το βαρος του πρασινου χρωματος στο ονομα σας.

Με ολο το σεβασμο,και χωρις καμμια διαθεση αντιπαραθεσης ,αλλα καμμια φορα νομιζω οτι κυκλοφορουν 2 σταθμα!

Φιλικα,Δημητρης

Πολλή φασαρία για το τίποτα. Δεν νομίζω ότι ειπώθηκε (γράφτηκε) και κάτι τρομερό. Το θέμα δεν προσφέρεται για τέτοια αντιπαράθεση. Ας μη μεγαλοποιούμε τα πράγματα.

axordos2
09.12.2009, 02:16
http://www.buildings.gr/greek/eksoplismos/oikologika_ilika/xylo.htm

Βρήκα αυτή τη σελίδα που έχει κάποιες γενικές πληροφορίες για τα διάφορα είδη ξύλου.

theodoropoulos
09.12.2009, 21:56
απιστευτο και χορταστικο link ξυλων με φωτος και ιδιοτητες στα αγγλικα...
με τα 1000...
http://hobbithouseinc.com/personal/woodpics/
:088:

sakkalis
10.12.2009, 16:43
Μπράβο για την ιστοσελίδα που μας έδωσες.
Ψάχνοντας την είδα διάφορες φωτογραφίες από καρυδιά αφρικάνικη. Έχει κάτι ποκιλίες απίστευτης ομορφιάς σε νερά.
http://hobbithouseinc.com/personal/woodpics/walnut,%20african.htm

Ακόμη είδα και φωτογραφίες από βένγκε που διαφέρουν αρκετά από αυτές τιςποικιλίες που έχω δεί. Άραγε δουλεύεται καθόλου το βένγκε στην οργανοποίια εκτός από ταστιέρες. Σε εμφάνιση πάντως είναι 'ομορφο ξύλο.

Πάντως με έβαλε σε σκέφη μεγάλη αυτή η ιστοσελίδα. Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με την οργανοποιία εδώ και 4-5 χρόνια. Έχω αγοράσει από το 2006 παλιό παλίσανδρο που βρήκα σε μια αποθήκη φθηνά και θεωρούσα πως είναι μάλλον δεύτερης ποιότητας (επειδή δεν είναι πολυ σκούρο το χρώμα του) και αγνώστου προέλευσης (ίσως από Ινδία). Κοιτώντας τις φωτογραφίες βλέπω ότι μάλλον πρέπει να είναι βραζιλιάνικος βάσει των νερών και της απόχρωσης.

Τάσος Θεοδωράκης
11.12.2009, 17:50
..Ακόμη είδα και φωτογραφίες από βένγκε που διαφέρουν αρκετά από αυτές τιςποικιλίες που έχω δεί. Άραγε δουλεύεται καθόλου το βένγκε στην οργανοποίια εκτός από ταστιέρες. Σε εμφάνιση πάντως είναι 'ομορφο ξύλο...

Μα φυσικά!! είναι φινετσάτο ξύλο, σκληρό, με πολύ καλά ηχητικά αποτελέσματα.
Τούρκοι και Άραβες το χρησιμοποιούν πολύ σε επαγγελματικά όργανα.

Βέβαια έχει και μειονεκτήματα στην κατεργασία του, βερνικώνεται δύσκολα γιατί έχει μεγάλους πόρους, δουλεύεται σχετικά δύσκολα στο στράβωμα της ντούγας, σκίζει, γεμίζουν τα χέρια σου ακίδες… αλλά αξίζει τον κόπο.

Δεν χρησιμοποιείται πολύ από Έλληνες κατασκευαστές, παρα μόνο για κόντρες στο μανικο και για ταστιέρες.
Προσωπική μου άποψη, χωρίς να το έχω δοκιμάσει σε μπουζούκι,
ίσως είναι καλύτερα να βάζουνε οι κατασκευαστές βέγγε για σκούρα σώματα μπουζουκιού (αφού τώρα πια υπάρχει άφθονο στην αγορά), παρά να τα βράζουνε στην μαύρη μπογιά.

Παρακάτω, ένα λαουτάκι πολίτικο από βέγγε, που τελειώνει σιγά σιγά..:085:

theodoropoulos
12.12.2009, 20:32
Κοιτώντας τις φωτογραφίες βλέπω ότι μάλλον πρέπει να είναι βραζιλιάνικος βάσει των νερών και της απόχρωσης.
:087:να μην σε απογοητευσω αλλα ο βραζιλιανικος ειναι πανακριβος :083:και απο την φωτογραφια δεν μπορεις ευκολα να ξεκαθαρισεις αφου υπαρχει γκαμα αποχρωσεων και στο ιδιο ξυλο:084:...και βασικα εδω δεν βρισκεις ευκολα,μαλλον δεν βρισκεις....:257:

TaniDani
02.06.2010, 14:54
Γιατί τόσος ντόρος για τα ξύλα;
Ο κανόνας είναι ένας:
- Το πίσω μέρος του οργάνου πρέπει να μην έχει ταλάντωση. Η δουλειά του είναι να αντανακλά τον ήχο που παράγεται από τις χορδές και να το συγκεντρώνει προς το καπάκι. Άρα πρέπει να είναι σκληρό υλικό (να μην απορροφά τους κραδασμούς) και γυαλιστερό στο εσωτερικό (όχι όμως βερνικωμένο).
- Το καπάκι είναι ο βασικός ενισχυτής του οργάνου και γι’ αυτό πρέπει να είναι όσο ποιο λεπτότερο (αλλά να αντέξει και στην πίεση των χορδών) και από το ελαφρότερο υλικό (για μεγάλη ταλάντωση), τοποθετημένο με τις ίνες στην ίδια κατεύθυνση με τις χορδές.
- Ο λαιμός πρέπει να είναι από το σκληρότερο υλικό, για να μην λυγίζει από την δύναμη των χορδών.
Όλα τα άλλα που ακούτε περί οπτικής εμφάνισης της ξυλείας και επιπρόσθετα μπιχλιμπίδια και φιγούρες, δεν είναι παρά μια οπτική αποπλάνηση του αγοραστή που ενδιαφέρεται ποιο πολύ για την ομορφιά του οργάνου και λιγότερο για τον ήχο του. Ιδιαίτερα, οτιδήποτε προστίθεται στο καπάκι (μέσα και έξω), του ελαττώνει την ενισχυτική του ικανότητα.
Και πάντα η ξυλεία να έχει περάσει την διετία από την κοπή της.

Σαράντος
02.06.2010, 15:20
........ Άραγε δουλεύεται καθόλου το βένγκε στην οργανοποίια εκτός από ταστιέρες.......

Πέρασα προχθές από τον Καφετζόπουλο στην Ζ.Πηγής 54 και φτιάχνει ένα μπουζούκι ιδιαίτερο(χωρίς κολάτζα) με σκάφος από βέγγε.
Αν σε ενδιαφέρει πέρνα να το δεις και να ρωτήσεις τον μάστορα λεπτομέρειες.
Υπέροχο ξύλο(αισθητικά) για σκάφος και πολύ πιο όμορφο από τον "κλασικό" καφέ Παλίσανδρο.....κατά την γνώμη μου.

Sparus auratus
02.06.2010, 15:41
Γιατί τόσος ντόρος για τα ξύλα;

Γιατί κάθε ξύλο έχει διαφορετικές ηχητικές ιδιότητες και επηρεάζει το τελικό αποτέλεσμα, αλλιώς θα φτιάχναμε όργανα από συνθετικά υλικά που να πληρούν επακριβώς τον "ένα κανόνα" που αναφέρεις και θα ξεμπερδεύαμε με το θέμα.

Όσο για το αν πρέπει ή όχι το σκάφος να είναι γυαλιστερό, αν εννοείς τα αλουμινόχαρτα που τοποθετούν πολλοί κατασκευαστές, η συνεισφορά τους στον ήχο του οργάνου μάλλον δεν είναι αποδεδειγμένη. Ο κυριότερος λόγος που χρησιμοποιούνται είναι για να καλύψουν τις ατέλειες στο εσωτερικό του σκάφους. Πάντως το εσωτερικό του σκάφους πρέπει όντως να είναι λείο για να αντανακλά καλύτερα τον ήχο αλλά αυτό προϋποθέτει αρκετή δουλειά επιπλέον από τον κατασκευαστή.

Για τις φιγούρες στο καπάκι οι γνώμες είναι διχασμένες. Εγώ προσωπικά τα προτιμώ λιτά τα όργανα, αλλά μια φιγούρα στο σημείο που ακουμπάνε τα δάκτυλα του παίκτη ή μπορεί να χτυπάει η πένα μάλλον είναι απαραίτητη για την προστασία του καπακιού.

Τα δύο χρόνια παλαίωσης μάλλον είναι πολύ λίγα για να χρησιμοποιηθεί ένα ξύλο στην οργανοποιία.

TaniDani
03.06.2010, 14:55
Πάντως το εσωτερικό του σκάφους πρέπει όντως να είναι λείο για να αντανακλά καλύτερα τον ήχο αλλά αυτό προϋποθέτει αρκετή δουλειά επιπλέον από τον κατασκευαστή.

Όποιος το κάνει αυτό κερδίζει μεγαλύτερη ομοιομορφία σε ενίσχυση (από νότα σε νότα).

nikos forlan
03.06.2010, 20:18
Πλέον οι σκαφάδες αποτελούν ξεχωριστό είδος επαγγέλματος. Οπότε καθώς συμφωνώ οτι ναι πρέπει,τα κάνουν που τα κάνουν τα σκάφη κατά παραγγελία, δεν θα κάνουν και αυτό;; Εκτώς αν τα κάνει μόνος του ο οργανοποιός εξ ολοκλήρου.

nikosn
04.06.2010, 22:10
Όποιος το κάνει αυτό κερδίζει μεγαλύτερη ομοιομορφία σε ενίσχυση (από νότα σε νότα).

Καλωσόρισες TaniDani στο φόρουμ.Θα μπορούσες μήπως, και να τεκμηριώσης την άποψή σου;

sakkalis
02.07.2010, 16:51
http://www.lmii.com/
Έπεσα τυχαία πάνω στην ιστοσελίδα αυτή. Είναι εμπορική και ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφήμιση.
Νομίζω ιδιαίτερο ενδιαφέρον έχει στον κατάλογο της
http://www.lmii.com/CartTwo/LmiCatalog87pdf.pdf
στην σελίδα 7 η τυποποίηση των ξύλων από κορμό σε καπάκι και η αξιολογηση του σε σχέση με τον τρόπο κοπής τους. Σε παρακάτω σελίδες έχει αντίστοιχη πληροφόρηση και για τα υπόλοιπα ξύλα κθώς και πλήθος άλλων υλικών οργανοποιίας. Δεν μπορώ να ξέρω την εγκυρότητα των πηγών αλλά μου φαίνεται ενδιαφέρον. Μεγάλος όγκος πληροφοριών που αξίζει τον κόπο κάποιος που ενδιαφέρεται να ρίξει μια ματιά. Θα το μελετήσω.

PaKag
02.07.2010, 19:04
Δημήτρη

Η εταιρεία LMI (http://www.lmii.com/)μαζί με την Stewmac (http://www.stewmac.com/)είναι οι δύο μεγαλύτεροι προμηθευτές υλικών οργανοποιίας της Αμερικής και πιθανότατα παγκοσμίως. Και στα δύο site υπάρχει πολύ μεγάλος όγκος χρήσιμων και έγκυρων πληροφοριών.

thomas
02.08.2011, 22:12
φτιάχνω μόνος μου ένα τρίχορδο και θέλω να ρωτήσω το εξής το χαρτί εσωτερικά στο σκάφος είναι απαραίτητο τι ρόλο παίζει και τι χαρτί χρειάζεται ,και το μανίκι μου πρωτινέ ένας ξυλουργός κάποιο ξύλο τικ το γνωρίζεται μπορώ να το κάνω μονό από έβενο? ευχαριστώ πολυ
την τρυπα στο καπακι θα την κανω στρογκυλη τη διαμετρο πρεπει να εχει?

axordos2
03.08.2011, 11:31
φτιάχνω μόνος μου ένα τρίχορδο και θέλω να ρωτήσω το εξής το χαρτί εσωτερικά στο σκάφος είναι απαραίτητο τι ρόλο παίζει και τι χαρτί χρειάζεται ,και το μανίκι μου πρωτινέ ένας ξυλουργός κάποιο ξύλο τικ το γνωρίζεται μπορώ να το κάνω μονό από έβενο? ευχαριστώ πολυ
την τρυπα στο καπακι θα την κανω στρογκυλη τη διαμετρο πρεπει να εχει?

-Το χαρτί (κυρίως η κόλλα ανάμεσα στο χαρτί & τις δούγιες) βοηθάει στο δέσουν οι δούγιες του καβουκιου εσωτερικά. Ενισχυτικός είναι ο ρόλος του.

-Το μανίκι στα περισσότερα τρίχορδα γίνεται από Φλαμούρι με μια-δυο κόντρες από έβενο. Αν το κάνεις από τικ ή έβενο πέρα του ότι θα σου βγει η παναγία να το φέρεις στο σχήμα που θες, θα βαρύνει πολύ το όργανο από τη μια πλευρά και τελικά δε θα είναι σωστά ζυγισμένο. Υστερα θα έχεις πρόβλημα όταν το αρματώσεις με χορδές και θα θέλεις να λυγίσει για να μην ταστάρει μετα το 4ο 5ο τάστο (ψάξε γιαυτο στο φόρουμ, είναι δύσκολο να στο περιγράψω με λόγια)

- Η διάμετρος της τρύπας και το σχήμα της είναι θέμα εμπειρίας (και τι ήχο θες τελικά να βγάλει). Πάρε το σχήμα από ένα αλλο όργανο παρόμοιο με αυτό που πας να φτιάξεις καλύτερα

atastos
03.08.2011, 21:45
-Το χαρτί (κυρίως η κόλλα ανάμεσα στο χαρτί & τις δούγιες) βοηθάει στο δέσουν οι δούγιες του καβουκιου εσωτερικά. Ενισχυτικός είναι ο ρόλος του.

Αρκετοί κατασκευαστές αποφεύγουν τα χρυσόχαρτα που συνήθως κρύβουν και την κακή ποιότητα δουλειάς εσωτερικά του σκάφους. Υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να δέσουν οι δούγιες, μόνο που χρειάζεται περισσότερος χρόνος δουλειάς από το μάστορα, για να μην φαίνονται οι ατέλειες. Δες κι εδώ ανάλογο θέμα:

www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=20220&page=1 (http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=20220&page=1)

arxarios
24.10.2011, 21:25
πριν λιγες μερες εκανα μια κατεδαφιση ενα παλιο εργοστασιο.
βρηκα ενα κομματι ξυλο διαστασεων 1.00μετρο Χ 60 εκ,ειναι απο παλιο τραπεζι και κατα 90% ειναι μαονι αποτι μου ειπαν και αλλοι που το ειδαν.
ερωτηση.
μπορω να το χρησιμοποιησω για να φτιαξω το μανικι;
μπορω να το χρησιμοποιησω για καπακι ή ρωτησα βλακεια;

α ξεχασα,εχει παχος γυρω στα 5 εκ.

Ανδρεου Δημ.
24.10.2011, 22:26
Μπορεις να το χρησιμοποιησεις για μανικι! Θα βαλεις αλλο ξυλο για κοντρα!
Να προσεξεις τα νερα να ειναι καθετα εκει που θα κοψεις το ξυλο για να κανεις το μανικι!

arxarios
24.10.2011, 23:46
θα βαλω εβενο για κοντρα τοτε.
τα νερα εννοεις να κανω το αντιθετο αποτι με το καπακι ας πουμε;

bourbou
25.10.2011, 03:05
Iσως βοηθησει τη συζητηση σχετικα με τα ξυλα...παρηγγειλα σημερα το νεο μου μπουζουκι στον Σπουρδαλακη.
Μετα απο πολλες δοκιμες,επιδειξεις και αναλυση στα ηδη υπαρχοντα οργανα (εκπληκτικη εξυπηρετηση και επικοινωνια) σχετικα με τα ξυλα και τον ηχο τους καταληξαμε στο να φτιαξω το οργανο με ενα σκαφος απο παλισανδρο σκαλιστο και ωριμασμενο (το οποιο ηταν ηδη ετοιμο και μου εδειξε επι τοπου) και καπακι απο κεδρο.
Χαρακτηριστικα μου ειπε οτι κεδρος αποδιδει πιο γεματο,ογκωδη και μπασο ηχο και σχετικα γρηγορα κορυφωνεται η αποδοση του εαν θελω να ακουσω το μπουζουκι μου ωριμο και μεστο σε μικρο χρονικο διαστημα...συναμα μου αναφερε οτι το σκαφος το οποιο επελεξα (ηταν σκαφος πιο στρογγυλο 4χορδου) αποδιδει μπασο ηχο σε σχεση με τα αμυγδαλωτα που υπαρχουν στα τριχορδα...βεβαια σταθηκε στο οτι η κλιμακα μανικιου-καβαλαρη πρεπει να μεινει στα 67,5 εκ. προκειμενου να παραμεινει στις συχνοτητες του το οργανο σωστο και να μην ''μπουμαρει'' στο μελλον και θολωσει,εαν επελεγα 69 εκ π.χ.

babis
25.10.2011, 12:24
Καλή επιλογή ξύλων bourbou, με το καλό να το παραλάβεις και να μας ανεβάσεις βίντεο.

bourbou
25.10.2011, 17:13
Καλή επιλογή ξύλων bourbou, με το καλό να το παραλάβεις και να μας ανεβάσεις βίντεο.

Σε ευχαριστω Μπαμπη...πιστευω οτι ο Χρηστος Σπουρδαλακης εκανε μια σωστη εκτιμηση του τι θελω ως αποτελεσμα,λαμβανοντας παντα το οικονομικο μεγεθος της κατασκευης και απο την πλευρα μου μου ενεπνευσε απολυτη εμπιστοσυνη πλεον,περα απο τις συστασεις...αναμενω και εγω το αποτελεσμα το οποιο με χαρα θα σας δειξω οταν ερθει η στιγμη... : )

Ανδρεου Δημ.
25.10.2011, 21:52
θα βαλω εβενο για κοντρα τοτε.
τα νερα εννοεις να κανω το αντιθετο αποτι με το καπακι ας πουμε;

Φιλε arxarios οπως βλεπεις στο κομματι ξυλου σου εχω σημειωσει με δυο κουτακια δυο περιοχες!
Η μια περιοχη κατω δεξια ειναι καθετα τα νερα και η αλλη επανω δεξια δεν ειναι καθετα!
Θα κοψεις ξυλο για το μανικι απο την περιοχη με τα πιο καθετα νερα!

Φαντασου το κατω τετραγωνακι στην επανω πλευρα τοποθετειται η ταστιερα και η κατω πλευρα ειναι που στρογγυλευει το μανικο! Ετσι θα φτιαξεις το μανικι!

http://3.bp.blogspot.com/-YbfPR6iXHzU/TqcEWix3VdI/AAAAAAAABN8/xifwFC7W2n0/s320/%25CE%25A6%25CF%2589%25CF%2584%25CE%25BF%25CE%25B3 %25CF%2581%25CE%25B1%25CF%2586%25CE%25AF%25CE%25B1 0448.jpg

Phoebus
06.10.2012, 00:38
Βρε παιδιά, φτιάχνω πρώτη φορά ένα οργανάκι, μάλλον πειραματικό να δω τι θα βγεί, χρησιμοποιώ ένα σκάφος από ένα παλιό μαντολίνο φτηνό που είχα, θα κρατήσω και το καπάκι... Για να κρατήσω χαμηλά το κόστος, λέω να βάλω στο χέρι μια κόντρα από βέγκε μόνο, το οποίο δείχνει αρκετά σκληρό και άκαμπτο ξύλο, αυτό συν την ταστιέρα από έβενο με σφηνωτά τα τάστα για να πάρει την κλίση, δεν εξασφαλίζει ακαμψία, πρέπει να βάλω κι' άλλες κόντρες;
Άλλη μια ερώτηση: Για την αρνητική κλίση του μπράτσου, αρκούν μόνο τα σφηνωτά τάστα που θα δώσουν μια κλίση, ή απαιτείται και πλάνισμα ελαφρώς προς τα πίσω;

Κώστας Χαλιός
06.10.2012, 07:33
Καταρχήν να έχεις υπόψη σου ότι δεν υπάρχει άκαμπτο ξύλο. Απλώς διαφέρει ο βαθμός ακαμψίας από ξύλο σε ξύλο.

Η επιλογή του βέγγε είναι καλή, αλλά να προσέξεις τα νερά να είναι κάθετα στο επίπεδο του καπακιού όπως φαίνεται στο παραπάνω σχήμα του Δημήτρη,για περισσότερη ακαμψία, και επιπλέον να έχει φάρδος γύρω στα 12 - 15 χιλιοστά.

Η κλίση να έχουμε υπόψη μας ότι δεν δίνεται με τα τάστα αλλά από πριν. Τα ''σφηνωτά τάστα'' δεν δίνουν πάντα κλίση. Εξάλλου όλα τα τάστα σφηνώνουν.

Η κλίση επιτυγχάνεται με δύο τρόπους:
1. Καθώς κολλάμε την ταστιέρα πιέζουμε το μπράτσο προς τα πίσω και όταν κολλήσει μένει η κλίση. Αυτός ο τρόπος χρειάζεται αρκετή εμπειρία.
2. Καθώς ετοιμάζουμε το μπράτσο, πριν να τοποθετήσουμε το καράολο, από ένα σημείο και πέρα αρχίσουμε να το χαμηλώνουμε προοδευτικά προς τή μεριά την μεριά του καράολου. Στη συνέχεια προσαρμόζουμε το ξύλο για το καράολο και ομαλοποιούμε την κλίση στο σημείο του καράολου. Στο τέλος κολλάμε την ταστιέρα. Η ταστιέρα καλό θα είναι να έχει πάχος γύρω στα 7 χιλιοστά έτσι ώστε να υπάρχει η δυνατότητα διορθώσεων στο τέλος, ή σε περίπτωση σκευρώματος.

Προσοχή κατά το χαμήλωμα του μπράτσου να διατηρήσουμε το επίπεδό του για να μην παρουσιαστεί στρέψη.