PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταβέρνες

Κων/νος
08.12.2004, 21:45
Παιδιά καμιά καλή ταβέρνα ξέρετε;

γιώργος
08.12.2004, 21:59
Διευκρίνησε πόλη να "ρίξουμε" προτάσεις... Υπάρχει και αντίστοιχο thread (Κομπανίες και Στέκια) όπου πρέπει να θέσεις το ερώτημα αλλά και να δεις παλιότερα postings

γιώργος

Γιώργος
09.12.2004, 09:17
Προς μεριά ΟΑΚΑ θα με ενδιέφερε και εμένα καμιά συμβουλή...

Υ.Γ. Πάω να κοιτάξω και στο άλλο thread...

Γιάννης
09.12.2004, 15:20
Πήγαινε στην καντίνα του ταεκβοντο...http://www.rembetiko.gr/forum/clipart/kiss.gif

Στην περιοχή που λες δεν πρόκειται να βρεις ταβέρνες με ρεμπέτικο...

Στην πλατεία του Ψυρρή την πλατεία Ηρώων παίζουν αυθεντικά ρεμπέτικα, το μαγαζί λέγεται 'Πλατεία Ηρώων' και στην 'Πρωτογένους', πάλι Ψυρρή. Σε αυτά τα δύο δεν έχουν καλώδια και παίζουν ψαγμένα κομμάτια... Δεν είναι βέβαια ακριβώς ταβέρνες, αλλά μεζεδοπωλεία με τιμές τσιμπημένες λόγω Ψυρρή γι' αυτό δεν είναι για πολλή μάσα. Ακούς όμως καλή μουσική. Αυτά για καθημερινές. Πέμπτη υπάρχει επίσης και η 'Γη' στην οδό Αλκαμένους και Ιουλιανού.

Τώρα Παρ-Σαβ έχει μερικά ακόμα διάσπαρτα στην Αθήνα.

Γιώργος
09.12.2004, 21:19
Ρεμπετικα σε πολυ καλες επιλογες και εκτελεσεις
θα βρειτε και στον "ΟΝΤΑ ΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑΣ"
Ομηρ.Σκυλιτση & Τζαβελλα - Πειραιας - απεναντι απο
το Καραισκακη (προς Καστελλα).
μπουζουκι : Μητσος Αναγνωστοπουλος
τραγουδι, τζουρας : Παναγιωτης Μπαρμπεριου
τραγουδι : Κωνσταντινα
& κιθαρα, μπαγλαμας, ακκορντεον
καθε Παρασκευη & Σαββατο,
την Κυριακη εχει αυθεντικα Μικρασιατικα με τον
Αλεκο Αραπακη (βιολι), Νικο Καρατασο (σαντουρι)
και την Κωνσταντινα
Κι εδω ισχυει οτι οι τιμες ειναι τσιμπημενες,
λογω του οτι το μαγαζι εχει και μια ιστορια
σαν ενα απο τα πρωτα με αυθεντικη Πολίτικη
κουζινα (πριν την ταινια)

Γιώργος
09.12.2004, 22:13
Για οσους ερθουν ΧΑΝΙΑ ακολουθει παρακατω μικρος
οδηγος για τα υπαρχοντα Ρεμπετικα Στεκια :
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
Ομορφο στεκι με ναργιλε, μεζεδες και αραβικους καφεδες. Ο αργιλες ερχεται σε πολλες γευσεις τουμπεκι. Η κομπανιες ειναι αυτοσχεδιες χωρις να
υποσχονται κατι το πολυ ψαγμενο.
ΤΑΜΑΜ
Πολυ καλο μεζεδαδικο που το Σαββατο και την Κυριακη μεσημερι
εχει ρεμπετικα με τους :
Αναστασια Πετροπουλου : τραγουδι, μπαγλαμα
Νικο Κουκουλιτάκη : κιθαρα, τραγουδι
Βαίλη Παυλίδη : μπουζουκι
Ο Νικος εχει διατελεσει κιθαρα του Ιορδανη
-οπως και ο αδερφος του Δημητρης-
πριν χρονια επαιζε στο "Διπλοχορδο" και η Αναστασια ειναι μια
μαγγιωρα γυναικα και φωναρα. Λεει σε πρωτη
και μοναδικη εκτελεση το "Λουλεδάκι" αγνωστων
λοιπων στοιχειων.
ΚΑΛΝΤΕΡΙΜΙ
Στα στενα της παλιας πολης και αυτο οπως το
προηγουμενο καθε Τεταρτη εχει Σμυρνεϊκα με
2μελη κομπανια. Καθε Πεμπτη κρητικα και
Παρ.- Σαβ. ρεμπετολαϊκα με το Νεκταριο Ψαρουδακη.
Ο Νεκταριος ωραιος μαγκας παιζει απ'ολα, για τις αλλες μερες δεν ξερω ...
δεν εχω παει ακομα
ΠΟΡΤΕΣ
Και αυτο στην παλια πολη σε ανανεωμενο χωρο στην
οδο Πόρτου. Ρεμπετικα και λαϊκα με τους :
Λευτερη Σαρτζετάκη : μπουζουκι, τραγουδι
Γιωργο Καντεράκη : κιθαρα, τραγουδι
Το προγραμμα εχει και αρκετα λαϊκα, ο
Λευτερης ειναι εργατης του ρεμπετικου,
χρονια στα ρεμπεταδικα της Αθηνας
εμπειρος και ωραιος.
ΜΥΡΟΒΟΛΟΣ
Στην παλια πολη και αυτο το στεκι με πολυ καλους
μεζεδες και ενα 4μελες σχημα :
Κωστας Μαρκακης : μπουζουκι, τραγουδι
Βαγγελης Βαϊγκουσης : κιθαρα, τραγουδι
Ελεανα : τραγουδι
Γιωργος Πογιατζης : βιολι
Κι εδω εχουμε αρκετα λαϊκα, αλλα ο Κωστας παρότι
4χορδος ειναι ενα καλο μπουζουκι
με ρεμπετικες επιρροες απο Ιορδανη και πολυ σωστη φωνη.

Απο κει και περα σε ολες τις ταβερνες και μεζεδαδικα διαφημιζεται
"ρεμπετικα και λαϊκα" αλλα το εχουν σαν γαρνιτουρα ...
http://www.rembetiko.gr/forum/clipart/tn_music-notes0021.gif
Επισης η Αρετη Μπελλου που κανει την ειδικοτητα
της σαν γιατρος στα Χανια εμφανιζεται στη μουσικη σκηνη ΟΚΤΑΒΑ πραγμα που τους ανεβαζει αρκετα μια και ειναι μια μπαντα χωρις καποια συγκεκριμενη μουσικη κατευθυνση αλλα παιζουν στο πιο "ιν" στεκι της πολης.
Σποραδικα ρεμπετικα επισης θα ακουσετε στη μουσικη σκηνη ΜΥΘΩΔΙΑ
οπου θιασωτες του ειδους ειναι ο Γιαννης Μελαμπιανακης : μπουζουκι, τραγουδι
Βιργινια Ντοκάκη : τραγουδι
και μια πολυ καλη φωνη στα παραδοσιακα η Στελλα
Σειραγάκη.
Τελος τριχορδο μπουζουκακι παιζει και ο Αντωνης Μυλωνακης το ΜΑΪΣΤΡΑΛΙ στις Καλυβες και ο Νικος Μανιας (εκ Θεσσαλονικης) στα ΔΡΑΚΙΑΝΑ
στο ομωνυμο χωριο.
Να μην ξεχασω και το Γιαννη ΘΥΜΑΚΗ λαϊκο τραγουδιστη με καρριερα την δεκαετια '70 με ΑΚΗ ΠΑΝΟΥ, ΖΑΜΠΕΤΑ κλπ που παιζει κιθαρα
και τραγουδαει στο ΚΟΝΑΚΙ στην παλια πολη
και ενιοτε παιζει με ενα φοβερο τριχορδο του Ρεμουνδου.
Ο Γιαννης ειναι μια απο τις καλυτερες λαϊκες φωνες στην Ελλαδα σημερα στο στυλ ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ, ΓΑΒΑΛΑΣ κλπ με απεριοριστο ρεπερτοριο και μεγαλη ιστορια !!
ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ !!

Αρης
10.12.2004, 03:01
Ωστε στην πλατεία Ψυρρή έχει μαγαζιά που παίζουν ψαγμένα ρεμπέτικα ε;
Εχουν βάλει απέξω τσολιά με γκλίτσα (όπως στη Χασιά) για να μαντρώνει πελάτες ή ακόμα το 'χουν λάσκα;
Χίλιες φορές στην Κοκκίνου!

ΥΓ. Γιάννη παιδί μου, είσαι μικρούλης ακόμα για να απαντάς για τέσσερις συνοικίες (γύρω απ' το ΟΑΚΑ) με ύφος γεροντόμαγκα που έχει πιει τρία πετρελαιοφόρα κρασί. Νέα Ιωνία, Ηράκλειο, Καλογρέζα, Μεταμόρφωση έχουν καμια 300ριά ταβέρνες, μερικές απ' τις οποίες είναι εξαίρετες. Οσο για "ρεμπετάδικα" έχει λίγα (νομίζω τρία) που όμως είναι προτιμότερα απ' τα μπουρδέλα του Ψυρρή. Καληνύχτα.

Αρης
10.12.2004, 03:09
Κι άλλη γκρίνια (εγώ):
Ρε Γιώργο, ο "οντάς" είναι κανονικό πιασέκωλο και πολύ ...δήθεν. Χώρια που μ' εκνευρίζει αφάνταστα αυτή η κλωνοποίηση της Ρόζας (που το πιστεύει κιόλας!).
Κι είναι κρίμα γιατί εκεί παίζουν ζόρικοι μουσικοί όπως ο Αναγνωστόπουλος, ο Αραπάκης και ο Καρατάσος. Μάλιστα μέχρι πριν κάμποσο καιρό μαζί με τον Καρατάσο πήγαινε και ο Σαραγούδας.
Κρίμα...

ΥΓ. Πάντως άμα κατέβω Κρήτη θα βασιστώ στη γνώμη σου.

Ισαάκ
10.12.2004, 11:17
Φίλε Κυριακόπουλε, Πανταλέ

Από παλαιότερα postings μάζεψα τις παρακάτω ταβέρνες και στις στέλνω με κάθε επιφύλαξη καθώς δεν έχω προσωπική άποψη. Επίσης, διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις για το αν ο Τσομίδης και Κορακάκης παίζουν ακόμα στα μαγαζιά που αναφέρονται παρακάτω.
Συμπεριέλαβα και τις πρόσφατες του Λιάνου, αν και η πρόσφατη εμπειρεία που είχα από την περιοχή του Ψυρρή, στην ταβέρνα το "Σκόλιον" του Ντίνου Κωνσταντινίδη ήταν απογοητευτική.

Παλαιότεροι, θα προσθέσουν τις απόψεις τους.

Ισαάκ.

<table border=1><tr><td>ΠΙΚΟΣ ΒΕΝΕΤ</TD><TD>Ψυρρή</TD><TD>Ιορδάνης Τσομίδης;; </TD></TR><TR><TD>ΧΑΜΑΜ</TD><TD>Αν. Πετράλωνα</TD><TD>Βαγγελης Κορακάκης ;; </TD></TR><TR><TD>Τζιβαέρι</TD><TD>Καισαριανή</TD><TD> </TD></TR><TR><TD>Αιβαλιώτικο</TD><TD>Παγκράτι</TD><TD> </TD></TR><TR><TD>Μανδραγόρας</TD><TD>Σαρδέων 10</TD><TD> </TD></TR><TR><TD>Οντάς της Κωνσταντίνας</TD><TD>Πειραιάς</TD><TD> </TD></TR><TR><TD>Πλατεία Ηρώων</TD><TD>Ψυρρή</TD><TD> </TD></TR><TR><TD>Πρωτογένους</TD><TD>Ψυρρή</TD><TD> </TD></TR><TR><TD></td></tr></table>

&#40;Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην isaac 10 Δεκέμβριος, 2004&#41;

Γιάννης
10.12.2004, 12:16
Αρη

Καταρχήν μιλήσα για ταβέρνες με φαγητό και μουσική ρεμπέτικο, όχι για ταβέρνες σκέτες ούτε για ρεμπετάδικα με ποτό. Για ταβέρνες υπάρχουν άπειρες σε κάθε τετραγωνικό μέτρο, και ειδικά στις περιοχές που λες ΧΩΡΙΣ όμως μουσική.

Εχεις πάει ποτε σε αυτά τα δύο μαγαζιά που λέω στου Ψυρρή; Ναι ρε Αρή παίζουν ψαγμένα κομμάτια. Λες και στο λέει κάποιος που δεν ακούει ρεμπέτικο... Στην Πλατεία Ηρώων παλιότερα έπαιζε ο Τατασόπουλος, ο Αλκης Μαύρος παίζει και τραγουδάει εκεί και γενικώς έχει πολύ καλούς μουσικούς σχετικούς με το είδος. Μάλλον θα πρέπει να περάσεις καμιά βόλτα και θα αλλάξεις γνώμη στο εγγυώμαι. Τώρα αν δε συμφωνείς με τη φιλοσοφία Ψυρρή, το ένα μαγαζί δίπλα στ&#39; άλλο, μαζική διασκέδαση, αυτό είναι άλλο... Και μένα δε μ&#39; αρέσει, αλλά εκεί φτάσαμε κύριοι! Η Αθήνα είναι γεμάτη συνοικίες και ωραία ταβερνάκια αλλά ρεμπέτικο καλό μεσοβδόμαδα να μπορείς να ακούσεις στου Ψυρρή μόνο.

s.m.
10.12.2004, 21:30
Τα καλά είναι αλλού. Κοκκινιά, Δραπετσώνα, Κερατσίνι κλπ

Γιάννης
11.12.2004, 12:19
ναι δε μας λες όμως ποια... με μουσική; Και εγω έχω ακούσει ότι στη Βολιβία έχει καλές ντομάτες.

Στη Δραπετσώνα και τις περιοχές που αναφέρεις δυστυχώς λίγοι ξέρουν πια την Τετράδα και τη μουσική ιστορία του Πειραιά - άμα παίξεις Καζαντζίδη είσαι μέσα...

Γιάννης
11.12.2004, 13:05
φίλε Ισαάκ Ροδόπουλε το ΠΙΚΟΣ ΒΕΝΕΤ που αναφέρεις στο μήνυμά σου, δεν υπάρχει πια στου Ψυρρή, έκλεισε. Είναι Ν. Ερυθραία.

Γράφω και εγώ έναν συγκεντρωτικό με ταβέρνες/μεζεδοπωλεία που ξέρω στην Αθήνα και όπου μπορείς να ακούσεις ρεμπετιεν χωρίς ηλεκτρισμό

ΓΗ
Κάθε Πέμπτη και Παρασκευή. Βρίσκεται Ιουλιανού και Αλκαμένους προς το σταθμό Λαρίσης.

ΚΑΦΕ ΚΑΠΝΙΚΑΡΕΑ
Εκεί παίζουν μεσημέρια, Παρασκευή και Σάββατο θα τους βρείτε σίγουρα, μου φαίνεται παίζουν και άλλες μέρες. Στην εκκλησία της Καπνικαρέας δίπλα, στην οδό Ερμού &#40;κι όμως!&#41;

ΝΑΥΑΓΙΟ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ
Πέμπτη-Παρ-Σάββατο. Απέναντι από το Πολυτεχνείο οδός Στουρνάρη.

ΠΛΑΤΕΙΑ ΗΡΩΩΝ
Καθημερινά. Στην πλατεία Ηρώων στου Ψυρρή.

ΠΡΩΤΟΓΕΝΟΥΣ
Πέμπτη-Παρ-Σαβ, Κυριακή μεσημέρι. Στην οδό Πρωτογένους, Ψυρρή.

ΜΠΕΡΝΤΕΣ
Παρασκευή-Σάββατο. Στην οδό Χαριλάου Τρικούπη στο κέντρο, νούμερο εκατόν κάτι... όπως ανεβαίνεις στο αριστερό σου χέρι, μετά το πασοκ.

ΚΟΤΑΡΟΥ
Καθημερινά. Εδώ δεν παίζουν μόνο ρεμπέτικα, ακούς και λαϊκά, αλλά έχει ωραία ατμόσφαιρα το μαγαζάκι, είναι υπόγειο. Αγίας Σοφίας 43 στον Κολωνό.

ΚΛΗΜΑΤΑΡΙΑ
Παρ-Σαβ, Κυρ μεσημέρι και βράδυ. Στην πλατεία Θεάτρου κάτω από τη Βαρβάκειο Αγορά στην Αθηνάς.

ΤΟ ΠΑΡΕΑΚΙ
Παρασκευή-Σάββατο. Στην οδό Ζωοδόχου Πηγής κοντά στη Σόλωνος, απέναντι από τις εκδόσεις Σαββάλα.

Για συμπληρώστε για την ίδια κατηγορία αν ξέρετε τίποτα...

&#40;Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην ylianos 11 Δεκέμβριος, 2004&#41;

Γιώργος
11.12.2004, 16:06
Αρη σχετικα με τον &#34;ΟΝΤΑ&#34; ...
Ω της συμπτωσης &#40;!!&#41; χθες τους ειχε στην Μπήλιω
στην ΕΤ 1 ...
Οντως οτι πιανει κ... ειναι γνωστο αλλα να σου πω κα το αλλο. Οταν ειχα παει πριν αρκετα χρονια στο παλιο -μεσ΄τον Πειραια- μας τον ειχε πιασει κανονικα την εποχη που τα αλλα μαγαζια ηταν φτηνα.
Τωρα τι να λεμε, ο καφες εχει παει ενα χιλιαρικο
και για να πας σε ενα ρεμπεταδικο με ποτο τρως
σφαλιαρα αγρια και δεν ακους και τιποτα της προκοπης !!
Τωρα ενταξει αυτη το παιζει καπως, δε νομιζω να ειναι τοσο χαζη και να το πιστευει... φωνη δεν εχει αλλα το γενικο φολκλορ νομιζω ειναι ανωδυνο.
Δεν το βλεπω σαν δηθεν. Οι αλλοι δηλαδη που παιζουν ρεγγε και ειναι απο τα Σουρμενα ειναι καλυτεροι ;;
Τελος παντων ενα καλο πηγα να κανω και το θαψαμε το μαγαζι ...

Ισαάκ
13.12.2004, 16:31
Γιάννη Λιανέ,

Η λίστα σου ήταν ότι χρειαζόταν γιατί έχουμε στερέψει από καλά μαγαζάκια και θέλουμε να τα γυρίσουμε με την γυναίκα μου -τώρα στις γιορτές που θα έχουμε χρόνο.

Ευχαριστώ και θα σου στείλω εντυπώσεις μου,

Ισαάκ.

Παραδοξολόγος
06.01.2005, 17:29
Παιδιά ποιός γνωρίζει γιά το «Χίλιες και δυό νύχτες» στου Ψυρρή;
Τις Δευτέρες παίζουν Μικρασιάτικα με Γιασεμή και Νίκο Σαραγούδα, Γιώργο Στογιώργη στο κανονάκι, Jaime Smith με βιολί και Γιώργο Αναγνωστόπουλο στα κρουστά.
Αληθεύει ότι παρουσιάζουν όμορφο πρόγραμμα που προσφέρεται και γιά μπουζουκοαποτοξίνωση;

Δαμιανόπουλος
06.01.2005, 21:42
Αγαπητοί Φίλοι, γειά σας.
Πάει καιρός που δεν είχα επαφή με το φόρουμ και πολλά έχουν αλλάξει.
Αναρρωτιέμαι αν τα παλιά μηνύματα υπάρχουν κάπου προσπελάσιμα. Αν όχι θα είναι μεγάλη απώλεια... Τόση γνώση και πληροφορίες να πάνε χαμένες.
Μια που μιλάμε για ταβέρνες, επισυνάπτω ένα αρχείο word σε μορφή zip, με ένα πίνακα όπου μπορείτε να καταχωρίσετε πληροφορίες για όσες ταβέρνες γνωρίζετε σε Αθήνα-Πειραιά και περίχωρα, Αττική γενικά, καθώς επίσης και για Θεσσαλονίκη &#40;Συμπληρώνετε ανάλογα στην κορυφή της λίστας&#41;. Υπάρχουν στήλες για το όνομα, διεύθυνση, τηλέφωνο και αξιολογικός πίνακας 1-5 για τιμές και μουσική ποιότητα τους οποίους μπορείτε να συμπληρώσετε βάζοντας ένα τικ ή χ στο κάθε τετραγωνίδιο. Τα συμπληρωμένα αρχεία στείλτε τα στη διεύθνση [email protected] Εγώ θα κάνω παραβολή και συγχώνευση των διαφόρων πληροφοριτών και θα θέσω τα αποτελέσματα στη διάθεση του φόρουμ προς χρήση όλων.
Αναμένοντας τις πληροφορίες σας εύχομαι Καλή Χρονιά με Υγεία, Χαρά και Ευτυχία και ό,τι επιθυμείτε να σας εύρει.
Χρόνια Πολλά.
Δαμιανός.<center><table border=1><tr><td>http://www.rembetiko.gr/forum/icons/mime_zip.gif
ΤΑΒΕΡΝΕΣ.zip (http://www.rembetiko.gr/forum/messages/182/________-992.zip) (8.8 k)</td></tr></table></center>

Κωνσταντίνος
07.01.2005, 03:48
Welcome back και επισήμος Δαμιανέ!

Βλέπω μπήκες δυναμικά.. Πάντος απο τη δική μου γύρα στα ρεμπεταδικα της Αθήνας σε αυτό το μικρό διάστημα μπορώ να πω οτι το Τζιβαέρι ήταν το καλύτερο για μένα και φέτος. Το Απτάλικο δεν με πολυεντυπωσίασε αν και υπάρχουν βαριά ονόματα.. Για ταβέρνες δεν είχα χρόνο να τις επεξεργαστώ οπότε δεν μπορώ να εκφράσω γνώμη.

Κωνσταντίνος

Θανάσης
07.01.2005, 11:58
Από τα νυχτομάγαζα όντως το Τζιβαέρι είναι πολύ μπροστά... Άσε που νομίζω ότι είναι πλέον το μόνο που δικαιολογεί πλήρως τον τίτλο &#34;ρεμπετάδικο&#34;...

Όσο για το σχήμα του Σαραγούδα, αν και δεν πρόλαβα να το δω φέτος, κρίνοντας από τα προηγούμενα χρόνια έχω να πω τούτο : Α Π Α Ι Χ Τ Ο...
Ειδικά πρόπερσι όπου στο σχήμα συμμετείχαν ο Γιαννίσης &#40;βιολί&#41; και ο Παπαδέας &#40;σαντούρι&#41;, εάν τους άκουγες με κλειστά τα μάτια νόμιζες ότι ήσουν στην απέναντι όχθη...

mitsos
07.01.2005, 19:39
Για το φίλο από Χανιά που είπε πριν για ρεμπέτικα στέκια, ξέχασε να αναφέρει και το μεζεδοπωλείο &#39;Πέλαγος&#39; στο Κουμ Καπί , παίζουν πολύ ωραία τα παιδιά εκεί , Θάνος μπουζούκι-Μάκης κιθάρα κάθε Σαββάτο-Κυριακή.

Είναι φοιτητές αλλά παίζουν πραγματικά πολύ καλά

mitsos
07.01.2005, 19:43
Λάθος στο προηγούμενο ,κάθε Παρασκευή - Σάββατο νομίζω είναι. Όσο για Αθήνα είμαι μεγαλος φαν της &#39;ΚΟΤΑΡΟΥ&#39; στο Σταθμό Λαρίσης.Το μαγαζί αν περνάς απέξω δεν γράφει τίποτα,όταν πρωτοπήγα πέρασα δυο τρεις φόρές ψάχνοντας το.
Αυτά

Γιώργος
08.01.2005, 15:07
Γεια σου Καπλανη, κατι εχω ακουσει για το &#34;Πελαγος&#34; αλλα
δεν τοχα διασταυρωσει ουτε εχω παει ακομα ...
Στο Κουμ Καπι καμμια φορα μαζευομαστε στον
&#34;Ασωτο&#34; στο παταρι και τα τζαγκρουναμε λιγακι ...

το κακο με τα στεκια στα Χανια ειναι οτι εχουν γινει ολα της αρπαχτης,
ολοι οι μαγαζατορες εχουν βαλει σκοπο να φτιαξουν διωροφη βιλλα με πισινα ...

καποιοι αλλοι ειμαστε στην τσιλια ...

mitsos
14.01.2005, 02:15
File Giwrgo etsi opws ta les einai genikotera h nootropia dystyxws sta xania, exei ginei genikotera &#39;steki&#39; touristiko kai ta myala exeoun parei aera.

Telos pantwn aksizei na pas na akouseis ta paidia ,exw akousei kai gw arketous kai paizoun pragmatika para poly wraia

<font color="119911"><font size="-2">Από Admin: Αγαπητέ Καπλάνη, σε παρακαλώ να μη γράφεις σε greeklish διότι τα μηνύματα δεν διαβάζονται</font></font>

ΑΓΓ/ΛΟΣ
01.02.2005, 15:05
ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΣΥΧΝΑ ΤΟ FORUM ΑΛΛΑ ΣΠΑΝΙΑ ΓΡΑΦΩ &amp; ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΕ ΕΝΑΝ ΜΑΛΛΟΝ ΑΔΙΚΗΜΕΝΟ &#34;ΠΑΠΠΟΥ&#34; ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ.ΤΟ ΜΑΝΩΛΗ ΤΟ ΔΗΜΗΤΡΙΑΝΑΚΗ.ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ, Ο ΤΥΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ &#34;ΒΓΑΛΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΙΑ&#34;.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ- ΕΙΔΙΚΑ ΦΕΤΟΣ -ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ &amp; ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ &#40;ΤΟ ΤΑΞΙΜΙ - Χ.ΤΡΙΚΟΥΠΗ &amp; ΙΣΑΥΡΩΝ νομίζω&#41; ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΣΚΗΝΗ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 03&amp;30 ΜΕΤΑ ΤΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ, ΜΑΓΚΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ.....ΘΑ ΣΑΣ ΦΥΓΕΙ Η ΨΥΧΗ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑΝ ΚΑΤΑΠΛΗΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗ ΓΙΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ. ΑΛΚΗΣ ΜΑΥΡΟΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΛΕΓΕΤΑΙ &amp; ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.ΕΓΩ &amp; ΤΙΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΦΕΤΟΣ ΕΙΔΑ ΓΕΡΟΝΤΟΜΑΓΚΕΣ, ΚΑΤΙ ΤΥΠΟΥΣ ΜΕΡΑΚΛΗΔΕΣ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΣΗΚΩΘΟΥΝ ΓΙΑ ΧΟΡΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΕΠΟΧΗ.ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ &#34;ΚΑΘΑΡΟ&#34; ΡΕΜΠΕΤΑΔΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ &#34;ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ&#34; ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΑΛΛΑ ΛΑΙΚΟ.

Ιωάννα
01.02.2005, 15:26
&#34;ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ &#34;ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ&#34; ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΑΛΛΑ ΛΑΙΚΟ&#34;

Θεωρώ, πως δεν εννοείς τον Κώστα Παπαδόπουλο...
&#40;αν ναι, ας μη μιλήσουμε για τα υπόλοιπα&#41;

ΑΓΓ/ΛΟΣ
01.02.2005, 15:33
ΔΕΝ ΤΟΝ ΥΠΟΤΙΜΩ, ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ. ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΟ &#34;ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ&#34; ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ, ΑΛΛΑ ΕΠΙΜΕΝΩ ΣΤΟ ΛΑΙΚΟ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ, ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΠΟΥ &#34;ΠΕΙΡΑΧΤΗΚΕΣ&#34; ΑΦΟΥ Ο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ΣΟΥ ΣΥΝΘΕΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΖΑΜΠΕΤΑΣ.

Ιωάννα
01.02.2005, 15:45
Μπαααα, όχι μόνο... Με &#34;τρελλαίνει&#34; ο Παπαϊωάννου, με &#34;ησυχάζει&#34; ο Τσιτσάνης, με &#34;γκαζώνουν&#34; ο Μάρκος, ο Χατζηχρήστος, ο Μητσάκης και όλοι τους. Μην σου πω και για τον Ξαρχάκο...
Ξέρεις, γνωρίζω κι άλλα, εκτός του Ζαμπέτα.

ΑΓΓ/ΛΟΣ
01.02.2005, 16:32
ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ.ΩΣ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΣΑΙ &#34;ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ&#34; ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ. ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΘΑ ΄ΤΑΝ ΜΑΛΛΟΝ ΠΕΡΙΕΡΓΟ........

<font color="119911"><font size="-2">Από moderator: Καταρχήν μην βάζεις μονο κεφαλαία ειναι κουραστικό, σε δεύτερο λόγο μην αντιμετωπίζεις τον χώρο σαν chat room και προσπάθησε να είσαι ευγενέστερος και πιο προσεκτικός έναντι των συνομιλητών σου.</font></font>

Αρης
02.02.2005, 10:57
Μμμμ... Τι βλέπω; Αρχίσαμε καμακώματα;
http://www.rembetiko.gr/forum/clipart/crazy.gif

abramo
02.02.2005, 14:45
Θα μπορούσε να αρχίσει ωραία συζήτηση για τους καλούς μπουζουξήδες αλλά βλέπω με την αγένεια του ~κυρίου~ σταμάτησε.

ΑΓΓ/ΛΟΣ
02.02.2005, 16:30
ΑΣ ΑΠΟΛΟΓΗΘΩ ΛΟΙΠΟΝ. ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟ FORUM ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ. ΕΓΡΑΨΑ ΜΟΝΟ 1 ΦΟΡΑ &amp; ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΗΤΡΙΑΝΑΚΗ &amp; ΤΕΛΙΚΑ ΒΡΕΘΗΚΑ ΝΑ &#34;ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΟ ΧΩΡΟ ΣΑΝ CHAT ROOM&#34; &amp; NA EIMAI AΓΕΝΗΣ &amp; ΜΗ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΣ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑ ΜΕΛΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟΣΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΟΣΟ ΤΑ ΔΙΑΚΕΚΡΙΜΕΝΑ &amp; ΕΠΕΙΔΗ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΙ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ......ΧΑΙΡΕΤΕ.

Μπαγιόκος
02.02.2005, 17:01
Αν το ύφος και το περιεχόμενο των μηνυμάτων σου σε ικανοποιούν...

ΑΝΤΙΧΑΙΡΕΤΕ!

Παραδοξολόγος
02.02.2005, 19:17
Εντάξει ρε παιδιά, μη τον φάμε κιόλας τον άνθρωπο!

ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ.ΩΣ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΣΑΙ &#34;ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ&#34; ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ. ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΘΑ ΄ΤΑΝ ΜΑΛΛΟΝ ΠΕΡΙΕΡΓΟ........

Θα μπορούσε να είναι και με χιούμορ ειπωμένο ή με διάθεση κοντρίτσας, συνηθισμένης ανάμεσα στα δύο φύλα!
Ρεμπέτικο Φόρουμ ή αρχοντορεμπέτικο είμαστε;

...αλλά και συ αγαπητέ Αντώνη, με τη πρώτη... ΧΑΙΡΕΤΕ;

Ιωάννα
02.02.2005, 22:26
to γράψω or not to γράψω; Άσε... να μη γράψω, έχω φαϊ και στο τσουκάλι... Γράφω και ένα σιντί Παπαγκίκα... Δεν προφταίνω!
Πάντοτε χαίρετε!

Ηλιόπουλος
03.02.2005, 11:38
Κακώς αποχωρεί ο φίλος υπο το βάρος μιας υπόδειξης που του έκανα , την θέση μας σε κάποιο χώρο την στηρίζουμε με την συμπεριφορά μας και αν αυτή χρειάζεται σουλούπωμα την σουλουπώνουμε.
Τα δικαιώματα όλων είναι ίδια εδω μέσα και όλοι κρινόμαστε απο τα γραφόμενα μας.
Ο κριτής δεν είναι ο εκάστοτε διαχειριστής αλλά ολόκληρη αυτή η ομάδα που σιγά σιγά χτίζουμε.

Αρης
03.02.2005, 13:15
Τα παραπάνω κείμενα πρέπει να συμπεριληφθούν στα λεξικά, στην έκφραση &#34;παρεξήγηση εκ του μηδενός&#34;. Αν είναι δυναμών! &#40;που λέει κι Τζιμάκος&#41;
Θεωρώ πάντως ότι η παρέμβαση του moderator ήταν &#34;υπέρ του δέοντος&#34; αυστηρή, η δε τοποθέτηση του Abramo απολύτως περιττή.

Εγώ λοιπόν θα τα αγνοήσω τα παραπάνω και θα συνεχίσω την κουβέντα που πήγε ν&#39; αρχίσει.
Ο Μανώλης Δημητριανάκης δε χρειάζεται συστάσεις. Είναι απ&#39; την ομάδα της δεκαετίας του &#39;60 που είχε την τύχει να συνδεθεί προσωπικά με τους παλιούς ρεμπέτες &#40;Μάρκο κ.ά.&#41;.
Η πορεία του μετά τη &#34;Ρεμπέτικη Κομπανία&#34; είναι επίσης γνωστή. Πάνω στο πάλκο είναι πράγματι απ&#39; τους πιο γνήσιους και συναγωνίζεται τον Ξηντάρη στην καλύτερη επιλογή ρεμπέτικων που θα παίξει κάθε βράδυ.
Το γιατί δεν αναφέρεται συχνά στο Forum σαν πρόταση για διασκέδαση; Μα γιατί δεν έχουμε κάνει κάποιον κατάλογο με προτάσεις. Κάποια παρόμοια θέματα που έχουν μπει κατά καιρούς &#40;π.χ. &#34;ποια ταβέρνα προτιμάτε;&#34;&#41; εναπόκεινται στο κέφι της στιγμής του καθενός και όχι σε κάποια συστηματική καταγραφή. Η δε αραιή επίσκεψη &#40;όσο αφορά εμένα&#41; στο μαγαζί που παίζει ο Δημητριανάκης έχει να κάνει με την άρνησή μου να συμμετέχω &#40;να τ&#39; ακουμπάω&#41; σε &#34;δήθεν&#34; μαγαζιά. Ποτέ δε χώνεψα τα &#34;ρεμπετάδικα&#34;. Οι ελάχιστες εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τον κανόνα &#40;όπως λέμε για υπεκφυγή&#41;.
Πάμε και στον ...μπουζούκαρο. Γιατί τέτοιος είναι ο Κώστας Παπαδόπουλος.
Ο τύπος αυτός έχει παίξει, ίσως, πάνω απ&#39; τη μισή ελληνική δισκογραφία! Καλεσμένος σε ραδιοφωνική εκπομπή, όταν ρωτήθηκε &#34;Πόσα τραγούδια έχει παίξει σε δίσκο;&#34;, απάντησε &#34;καμιά 50ριά χιλιάδες&#34;!!! Βέβαια ο συγκεκριμένος αριθμός είναι πρακτικά άφταστος, αλλά και το 1/5 να έχει παίξει πρέπει να βρίσκεται στην κορυφή του αντίστοιχου ρεκόρ του βιβλίου Γκίνες...
Η &#34;συμπεριφορά&#34; του πάνω στο πάλκο δεν είναι ανάλογη της αξίας του. Συνήθως απλά &#34;δικαιολογεί&#34; το μεροκάματό του. Εχει όμως τύχει &#40;το &#39;χω ξαναναφέρει&#41; να ακούσω από αυτόν, στις 5 τα ξημερώματα, ένα &#34;εξωφρενικό&#34; ταξίμι διάρκειας μισής ώρας, που έκλεισε με καθαρόαιμη τζαζ διασκευή του &#34;Απομεσήμερου&#34;.
Επίσης διαθέτω μια ανέκδοτη ζωνανή ηχογράφηση από το &#34;House of art&#34;, όπου συμμετέχοντας στο &#34;Τρίχορδο&#34; κάνει ένα ταξίμι που ακούς πεντέξη μπουζούκια να βγαίνουν από ...ένα &#40;1&#41; όργανο...
Παρόλ&#39; αυτά, όπως είπα και πριν, δεν αξίζει τον κόπο να πας για να ακούσεις αποκλειστικά αυτόν. Είναι σχεδόν απίθανο να βγει απ&#39; τη λογική του μεροκάμματου και να παίξει κάτι &#34;διαφορετικό&#34;.
Στο χώρο των λαϊκών μουσικών είναι γνωστός για τον ιδιότροπο χαρακτήρα του που συνήθως μεταφράζεται σε γκρίνιες και μικροεγωισμούς. Υπάρχουν όμως πράγματα που ίσως τον δικαιολογούν. Εχει κρατήσει από χρόνια μια στάση που ελάχιστοι μπουζουξήδες κράτησαν. Για παράδειγμα, δεν &#34;ξεφτιλίστηκε&#34; ποτέ όσον αφορά τον ήχο και τον τρόπο παιξίματός του. Στάθηκε συχνά αρνητικός απέναντι στα &#34;καλέσματα&#34; των μεγάλων νυχτερινών κέντρων και στη λογική του σκυλάδικου, με αποτέλεσμα να μείνει πολλές φορές άνεργος.
Εν κατακλείδι είναι κατά τη γνώμη μου ο κορυφαίος μπουζουξής μετά τη γενιά των δεξιοτεχνών &#40;Χιώτης, Μπέμπης, Τατασόπουλος, Σταματίου, Τσιμπίδης κλπ.&#41;. Ισως μάλιστα να ξεπερνάει και κάποιους από αυτούς, αυτό όμως μπορούν να το κρίνουν μόνο ο Μάρκος, ο Παπαϊωάννου, ο Χιώτης και οι άλλοι &#34;από ψηλά&#34;.

kostas
03.02.2005, 14:23
H παρατήρηση του Σώτου ήταν υπερβολικά ήπια.
Με πρόλαβε γιατί του είχα ετοιμάσει κάτι πολύ ηχηρότερο. Εξυπνάδες βασισμένες στο &#34;είσαι γυναίκα και θα στην πώ διότι αν ήσουν άντρας μπορεί και να ψάξεις να βρεις και να φάω φάπα&#34; δεν περνάνε εδώ.

Τώρα, από κει και πέρα, αν δεν τον ικανοποιεί η συζήτηση όπως εξελίσσεται, δηλ. αυτός να γράφει δυσνόητο κείμενο 30 λέξεων στα ΚΕΦΑΛΑΙΑ και παίρνει ευκολοδιάβαστο κείμενο 300 λέξεων απ&#39; τον Αρη&#41;, φαίνεται πως ο φίλος ΑΓΓ/ΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ μόνον την κόντρα επιζητούσε.
Ασε που το ...ΧΑΙΡΕΤΕ δεν σημαίνει πως αποχώρησε κιόλας. Ετσι δεν είναι; Αυτά και τέρμα.

____

Οι &#34;αποχωρήσεις&#34; από ιδεατό χώρο συζητήσεων όπως ένα forum είναι για γέλια. Δεν με νοιάζει τι λέει το netiquete &#40;http://www.inet.bg/faq/netiquete.html&#41;. Εδώ είμαστε χρόνια μπροστά. Η δημοκρατία που επικρατεί εδώ, ούτε που την έχουν φανταστεί άλλα forum. Ασε που έχει παρεξηγηθεί και την έχουν εκμεταλλευτεί πολλοί πολλές φορές. Εδώ βλέπετε πως αντί να ΚΟΒΟΝΤΑΙ τα posting που προσβάλουν, καθόμαστε και κάνουμε συζήτηση της τάξης των 5ΜΒ. Αυτό που προβλέπεται στο netiquete;

Ιωάννα
03.02.2005, 16:05
Γειά σου ρε ΚουΚου! Προστάτη &#40;νεοελληνιστί:νταβατζή&#41; των κατατρεγμένων, των ταπεινών και καταφρονεμένων !!!
-------------------------------
ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ -από μένα.

<font color="119911"><font size="-1">ΚΚ: Ιωάννα, το θέμα για σένα μπορεί να έχει κλείσει αλλά οι προσωπικές επιθέσεις και αναφορές <u>εκτός του θέματος της συζήτησης</u> είναι και θα παραμείνουν ανοιχτή υπόθεση. Εχουν ξαναγίνει τέτοια και πονηρέψαμε πλέον. Αν δεν κοπούν έντονα από την αρχή, μετά θα γίνουμε μπάχαλο όλοι.

Το είπαμε ξανά, κανείς δεν χρειάζεται να αποχωρήσει - μπορεί απλά να χρησιμοποιεί το forum όπως είναι και όχι όπως θα το ήθελε να είναι.</font></font>

costas
04.02.2005, 00:50
Τον Δημητριανάκη θα τον δώ αύριο, και θα μάθω ποιός από τους δύο Παπαδόπουλους &#40;πατήρ ή υιός&#41; παίζει μαζί του, κι ύστερα θα πάρω θέση. Πάντως εδώ και λίγες μέρες, με τον Μανώλη, τραγουδάει και η &#34;δική μου&#34; Χρυσούλα Χριστοπούλου.

Όσο γιά το επειδοδιάκι, εντάξει βρε παιδιά, κατά καιρούς μας ξεφεύγει ένθεν και ένθεν μιά ψιλοαγριάδα, δεν έγινε τίποτα. Και το ξαναλέω, εν γνώσει των συνεπειών του νόμου:

ΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΝΑΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΤΕΡΗ, ΩΡΑΙΟΤΕΡΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΗ &#40;ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ&#41;ΑΓΟΡΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΝ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ! ΛΟΓΩ ΤΙΜΗς ΣΑΣ ΛΕΩ!

Ιωάννα
04.02.2005, 01:46
Καλώς τον Φέρρη! Και, ω! τι σύμπτωση, τι ρίμα! Ταυτόχρονα παρακολουθώ... Καρατζαφέρη!
&#40;Πανικός! Παπαδαριά και τηλεφωνικό σεξ! Μητροπολίτες με ελληνικά στρατά!&#41;

Ηλιόπουλος
04.02.2005, 09:45
Η επόμενη &#34;αποστολή&#34; της κλίκας σίγουρα πρέπει να ναι το &#34;Ταξίμι&#34; γιατί το σχήμα είναι πολύ καλό.
Ο Δημητριανάκης ,προχτές τον γνώρισα απο κοντά, εκτός απο εξαιρετικός μπουζουξής και τραγουδιστής είναι πολύ συμπαθής τύπος με το καλαμπούρι του και χωρίς βεντετιλίκια.
Η Χριστοπούλου ξεκίνησε χτές μαζί τους , στην πρόβα που την άκουσα ήταν εξαιρετική έχει ενα ιδιαίτερο χρώμα στην φωνή της χωρίς επιτήδευση, δίπλα της ο Αλκης Μαύρος στο τραγούδι ,μπουζούκι ,μπαγλαμά και ο Κώστας Παππαδόπουλος που δεν χρειάζεται συστάσεις

Θοδωρής
04.02.2005, 10:43
Για το επεισόδιο της &#40;για μένα ακατανόητης&#41; &#34;αποχώρησης&#34;: μήπως η ενασχόληση με το ρεμπέτικο συνεπάγεται και ψυχολογική ροπή του τύπου &#34;είμαστε έτοιμοι για παρεξήγηση&#34; ; Να σημειώσω επίσης ότι με ενόχλησε η δήθεν διαπίστωση του νέου μέλους περί διακρίσεως μεταξύ δοκίμων και διακεκριμένων μελών. Εύκολα συμπεράσματα, θα έλεγα, πρόχειρες αντιδράσεις. Ας είναι. &#40;επιτρέψτε μου να διευκρινίσω ότι από στάση ζωής αυτοθεωρούμαι πάντοτε και σε όλα &#34;δόκιμος&#34; και αποστρέφομαι τις &#34;διακρίσεις&#34;&#41;.
Τέλος, για το σχήμα του &#34;Ταξιμιού&#34; &#40;δεν έχω πάει φέτος&#41; μία υπενθύμιση : ο Άλκης Μαύρος ερμηνεύει εξαιρετικά, στο δίσκο &#34;Λαύριο&#34;, το υπέροχο -Λαϊκό - τραγούδι του Κορακάκη &#34;Χίλες φορές πονούσα&#34;. Νομίζω ότι αξίζει να το αναζητήσει όποιος δεν το έχει ακούσει.

Θανάσης
04.02.2005, 11:14
Παιδιά μπορεί το σχήμα να ακούγεται σούπερ, αλλά μια βόλτα που πήγα κατά κείθε απογοητεύτηκα, σε σημείο μετά από μία ώρα να φύγω&amp;#8230; Και εξηγούμαι:

Δεν άκουσα ούτε ένα &#34;ιδιαίτερο&#34; τραγουδάκι, παρότι ήμουν εκεί μετά τις 2 το βράδυ... Τα κομμάτια που παίξανε ήταν:
&#34;Τέτοια κούκλα και τσαχπίνα&#34;, &#34;το πιτσιρίκι&#34;, &#34;Τα μισοφόρια&#34;, &#34;Τα καραβοτσακίσματα&#34;, &#34;Η φραγκοσυριανή&#34; κτλ... Μόνη φωτεινή εξαίρεση ήταν η στιγμή που στο πάλκο δεν ήταν ούτε ο Δημητριανάκης ούτε ο Παπαδόπουλος και στο μπουζούκι έπαιξε ο Άλκης Μαύρος &#40;δύναμη&#41; το «Θα πάω με κουρσάρικα»&amp;#8230;

Άσε και το άλλο :
Ο κόσμος ήταν στην πλειοψηφία του «άσχετος», στην πίστα τρέχανε παιδάκια &#40; όχι παϊδάκια&#41; κτλ&amp;#8230;
Κλασσική απόδειξη του γεγονότος ότι τα ρεμπετάδικα σήμερα έχουν «μπασταρδέψει» σε βαθμό απογοήτευσης&amp;#8230;

Και επ&amp;#8217; αυτού να προσθέσω :
Δεν είναι τυχαίο ότι ίσως οι δύο πιο αναγνωρίσιμες και καταξιωμένες ρεμπετόφατσες σήμερα &#40;Αγάθωνας, Μαριώ&#41; φέτος παίζουνε σε μαγαζιά με «διευρυμένο» ρεπερτόριο έχοντας δίπλα τους ως τραγουδίστριες κάποιες «λαϊκές» που κολλάνε τα τελευταία τους ένσημα&amp;#8230;

Τέλος να ξαναπώ τη γνώμη μου ότι το μόνο μαγαζί που δικαιολογεί πλήρως τον χαρακτηρισμό «ρεμπετάδικο» είναι το «τζιβαέρι» , μαγαζί λιτό, σχετικά φθηνό, ορχήστρα αμιγώς ρεμπέτικη &#40;2 μπουζούκια, ακορντεόν, κιθάρα, μπαγλαμάς, γυναικεία φωνή&#41; , και ρεπερτόριο μάλλον ότι πιο παλιακό και «προχωρημένο» μπορεί να ακούσει κανείς σήμερα σχετικά με ρεμπέτικα&amp;#8230;

Ισαάκ
04.02.2005, 12:04
Άρη,

Μπορείς να μου στείλεις αυτό το ταξίμι του ΚΠ, s&#39; il vous plez??

Ισαάκ
04.02.2005, 14:43
Ιωάννα, κοίτα τί βρήκα...
&#34;Αποστολή την Παρασκευή, Φεβρουάριος 21, 2003 - 09:41 μ.μ. &#40;pm&#41;:
Στη &#34;Στοά&#34; συνεχίζουν οι υπόλοιποι μιας και ο Τάκης Μπίνης είχε αρρωστήσει κι έφυγε &#40;και δεν του είπαν να ξαναπάει... άσχετα αν τον διαφημίζουν ακόμα... πως παίζει στο μαγαζί&#41; παίρνουν πελάτες και τους λένε είναι λίγο άρρωστος, την επόμενη βδομάδα να ξαναρθείτε και ξαναπάνε την άλλη βδομάδα και ξαναείναι αρρωστος ο Μπίνης. Κι αυτό συμβαίνει από τα Χριστούγεννα.
Μεγάλη απάτη...&#34;
Δικό σου posting από πέρυσι τέτοιο καιρό η Στοά χρησιμοποιεί το όνομα του Μπίνη για κράχτη. Απαράδεκτοι οι άνθρωποι. Μάλιστα τους πήρα τηλέφωνο για να κλείσω τραπέζι και τους ρώτησα και η απάντηση τους ήταν: Δεν παίζει κάθε βράδυ αλλά μερικά τυχαία την εβδομάδα!&#34;
Η απάτη συνεχίζεται

Μητσος
04.02.2005, 19:03
Χαιρετω.Το μαγαζι με Ξηνταρη- Κοντογιαννη λεει τιποτα φετος?

γιώργος
04.02.2005, 20:27
Ρε Σώτο το posting που είχες γράψει μετά την επιδρομή στο Απτάλικο που πήγε; Έψαξα αλλά εις μάτην...

augoustis
04.02.2005, 22:11
Ρε παιδιά, αν η επόμενη &#60;αποστολή&#62; γίνει μεταξύ 9 και 12 του μηνός που θα είμαι και εγώ στην Αθήνα θα είναι μια ευκαιρία να μας περπατήσετε και μας τους επαρχιώτες που δεν ξέρουμε που παν τα τέσσερα μας στην Αθήνα. Ελπίζω να δω κάποιους από εσάς.
Χαιρετίσματα από Κύπρο.

Γιάννης
05.02.2005, 17:06
Ανοιξε και ένα μαγαζί ο Κουνάδης... Στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας 21, &#39;Καρδιοκλέφτρα&#39; λέγεται.

Τι να πω... Τζιβαέρι και πάλι Τζιβαέρι...

Υποτίθεται ο Κουνάδης ξέρει πέντε πράγματα, περίμενα κάτι παραπάνω από αυτόν. Εχει ΟΚΤΩ άτομα στο πάλκο&#40;!&#41; 2 κοπέλες για φωνή καλές, οι μπουζουξήδες έχει δύο, δε μου άρεσαν καθόλου &#40;ο ένας τρίχορδος σκυλάς, και από τον άλλο καλύτερα παίζω εγώ&#41;, και ο ήχος ΧΑΛΙΑ, απαράδεκτος, λίγο καλύτερος από σκυλάδικου. Αυτός που αξίζει από το σχήμα είναι ο Γιώργος Ζορμπάς &#40;ο τύπος με το μουστάκι που παίζει και με τον Λεμπέση&#41; που έχει φωνάρα αλλά αδικείται από τον κακό ήχο.

Από ρεπερτόριο, επειδή κάτσαμε ως αργά, είπαν αρκετά ωραία και μη &#39;χιλιοτραγουδισμένα&#39; κομμάτια.

Περίμενα πάντως κάτι καλύτερο από τον Κουνάδη...

ΥΓ. Είπε ότι τα CDακια θα ξανακυκλοφορήσουν κάποια στιγμή

Ιωάννα
08.02.2005, 04:50
Μόλις γύρισα απ&#39; την ΚΑΡΔΙΟΚΛΕΦΤΡΑ. Κι απορώ... &#40;απορώωωωωω, με το Λιανό, μα απορώωωωωω... -τραγουδιστά διαβάζεται-&#41;.
Λέει, ο φίλος ο Λιανός:2 κοπέλες για φωνή καλές, οι μπουζουξήδες έχει δύο, δε μου άρεσαν καθόλου &#40;ο ένας τρίχορδος σκυλάς, και από τον άλλο καλύτερα παίζω εγώ&#41;
Μπράβο Γιαννάκη Λιανέ...
- Αν παίζεις καλύτερα από τον δεύτερο, έχω άκρες για να μπεις σε σχήματα.&#40;έλα, μην το παίρνεις και μετρητοίς... αλλά αν το σκέφτεσαι...&#41;
Αλλά, να αποκαλέσεις τον Κώστα Κουκουλίνη &#34;σκυλά&#34;... Δεν το καταλαβαίνω... Άκουσα κάτι ταξίμια -και με ούτι μετά... Άσε!
- Οι κοπέλλες δεν είναι -πράγματι- για εξώφυλλο στο Πλέημπόι &#40;περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, μπορεί να σου αρέσει η Τζιβαέρισσα...&#41; αλλά μας λες ότι είναι καλές στη φωνή. Τι κρίμα... Τραγουδάνε καλά αυτές, γαμώτο...
&#40;Μη μου πεις πως δεν σου άρεσε και η Ελβετοϊταλίδα Κλαούντια -βιολί... Θα τρελλαθώ! Έλεγα γιαυτήν σ΄όλους τους άντρες της παρέας!!!!&#41;
- Και είπαν -λες- ωραία, μη χιλιοτραγουδισμένα κομμάτια.

Όλα αυτά τα γράφω, -όπως και για το ποστ του Θανάση, λίγο πιο πάνω- με την εξής απορία.
Γιατί πάμε στα μαγαζιά; Τι θέλουμε να ακούσουμε; Μήπως, η &#34;σκληροπυρηνική μας&#34; θεώρηση μας κάνει πολλές φορές να χάνουμε την ουσία; Άλλο πως πάω για να διασκεδάσω, να μιλήσω, να πιω ή να χορέψω και τελείως άλλο πως θα πάω να &#34;κάνω μάθημα&#34;.
Μου έτυχε σε μαγαζί φέτος -που γνωρίζω γαμώτο πάρα πολλά τραγούδια- να ακούσω περίπου 18 στη σειρά &#34;άγνωστα&#34;! Σκοινί-κορδόνι! Και ο τραγουδιστής να κάνει παρατήρηση στους πελάτες...γιατί μιλάγανε! Εεεε πια, τι να κάνουνε; Mετά το τέταρτο... δεν πάει...
Κι αν είναι να πηγαίνουμε για διασκέδαση και να συγκρίνουμε τον μπουζουκτσή του μαγαζιού με τον Τσιτσάνη, τον Παπαϊωάννου, τον Χιώτη και τον Ζαμπέτα... άστο καλύτερα. Ο καθείς με τα σιντάκια του...
Το θέμα είναι η μέθεξη. Τι θέλει η ψυχούλα σου εκείνη την ώρα.
Έχει τύχει να ακούσω και σπουδαίο σολίστα να παίζει παπάδες, αλλά εγώ &#34;άκουγα&#34; τον απέναντι εκείνο το βράδυ, ο μουσικός τού έκανε &#34;μουσική γέφυρα&#34;...

Στην ΚΑΡΔΙΟΚΛΕΦΤΡΑ, τελοσπάντων, ωραία περάσαμε!
Το βεβαιώνουν: Γιω, Γρη, Ρου, Ελ... και πολλοί λοιποί.
Να πάτε κι από εκεί.

-----
ΣΗΜ.1: Για το πρόγραμμα θα γράψω αύριο. Ήταν καλό για μένα.
ΣΗΜ.2: Ο Κουνάδης δεν θα ξαναβγάλει σιντάκια. Πάπαλα... Θα οργανώνει &#34;βραδιές ακρόασης&#34; με ντομάτα και κρεμμύδι! Τέρμα οι εταιρίες και τα παρατράγουδα.

Αρης
08.02.2005, 11:17
Γι&#39; αυτό που συμβαίνει στα λεγόμενα Ρεμπετάδικα έχουμε ξαναμιλήσει. Με βάση το πρόγραμμα τα χωρίζω σε δυο κατηγορίες:

1. Αυτά που αυτοονομάζονται ρεμπετάδικα και δουλεύουν Παρασκευή-Σάββατο, που ξεκινούν το πρόγραμμά τους στις 12:00 τα μεσάνυχτα με δυο-τρία &#34;οργανικά&#34; κομμάτια &#40;&#34;μουσική φαγητού&#34; την ονομάζω εγώ&#41;, έπειτα παίζουν πεντέξι &#34;Φραγκοσυριανές&#34;, μετά πλακώνουν τα &#34;αρχοντορεμπέτικα&#34; κι ύστερα ...όλα τα μωρά στην πίστα κι ό,τι βρέξει ας κατεβάσει. Ενδεικτικό Top-10 &#40;χωρίς σειρά&#41; γι&#39; αυτά τα μαγαζιά:
Με παράσυρε το ρέμα, Μάγισσες φέρτε βότανα, Το βαπόρι απ&#39; την Περσία, Πίνω και μεθώ, Τα νιάτα τα μπερμπάντικα, Το μερτικό μου απ&#39; τη χαρά, Μου &#39;φαγες όλα τα δαχτυλίδια, Το αγριολούλουδο, Ο διαβολάκος, Το πιτσιρικάκι.

2. Τα λεγόμενα &#34;γνήσια&#34; ρεμπετάδικα. Εκεί -υποτίθεται- ότι το μαγαζί &#34;δε μασάει&#34;, είναι &#34;καθαρόαιμο&#34; και &#34;βαρύ&#34;. Βαρύ σίγουρα σστις τιμές, αφού το μπουκαλάκι το ουίσκυ τιμάται από 100 ευρά και άνω, τη στιγμή που η μικροφωνική του μαγαζιού αγοράστηκε γύρω στα 500 ευρά!
Εκεί είσαι υποχρεωμένος να &#34;κάτσεις σούζα&#34; και να μη βγάζεις κουβέντα απ&#39; το στόμα σου, καθότι ο τύπος που βρίσκεται πάνω στο πάλκο είναι -λέει- ρεμπέτης και στους ρεμπέτες -παλιά- δε μιλάγανε...
Το πρόγραμμα διαμορφώνεται με βάση, όχι το τι γουστάρουμε, το τι θεωρούμε ωραίο, αλλά με βάση το πόσο &#34;άγνωστο&#34; είναι το κάθε τραγούδι. Κι ας είναι μια μαλακία και μισή. Τραγούδια όπως η &#34;Συννεφιασμένη Κυριακή&#34;, το &#34;Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι&#34;, οι &#34;Βεργούλες&#34; κλπ. απαγορεύονται &#34;δια ροπάλου&#34;. Αν ο πελάτης κάνει καν&#39; αστείο και ζητήσει κάποιο από αυτά τα τραγούδια ή κάτι παρόμοιο, θ&#39; αντιμετωπίσει το χλευασμό του στυλ: &#34;Αντε αγοράκι μου σε κανα σκυλάδικο να τ&#39; ακούσεις...&#34;.
&#40;Ο &#34;μέγας ρεμπέτης&#34; του πάλκου, βέβαια, άμα δεχτεί καμιά καλή προσφορά από τη Νανά Τσαγκράκου, φεύγει τρέχοντας και πάει να παίξει με το Φλωρινιώτη και τη Μπεζαντάκου!&#41;
Χαρακτηριστικό της άγνοιας που έχουν για το ρεμπέτικο είναι ότι αντιγράφουν ακόμα και τα φάλτσα και τα σαρδάμ που έκαναν καμιά φορά οι ρεμπέτες στις γνήσιες πρώτες ηχογραφήσεις!
Ενδεικτικό Top-10 αυτών των μαγαζιών:
Είπαμε... Ο,τι είναι άγνωστο...

Υπάρχουν &#34;φωτεινές εξαιρέσεις&#34; από τα παραπάνω; Υπάρχουν. Καθένας, ανάλογα με τα γούστα του, ας ψάξει να τις βρει.

ΥΓ. Για το Λιανό τι να πω...
Κάποια φορά έκανε μπροστά μου κακοήθη σχόλια για τον &#34;902&#34;... Δεν του &#39;πα κουβέντα γιατί σκέφτηκα &#34;Νεαρό είναι το παιδί, ...δεν πειράζει&#34;.
Επειτα πάει και βάζει στο profile του &#34;Αγαπημένη ταβέρνα: Αμάν το ρολόι&#34;. &#34;Ημαρτον θεέ μου&#34; λέω από μέσα μου, αλλά ...&#34;από μέσα μου&#34;. Περί ορέξεως σκέφτηκα ...ντολμαδάκια.
Μετά μας προτείνει να πάμε να μας πιάσουνε τον κώλο στα τουριστάδικα του &#34;Ψυρρή&#34;. Εκεί άρχισα να στραβώνω και πέταξα καναδυό κουβέντες. Αλλά ύστερα λέω -πάλι από μέσα μου- θα &#39;χει πολλά φράγκα το παλλικάρι, θα του αρέσει και το &#34;κιτς&#34;, ...άστο να πάει στο διάολο.

Επειδή λοιπόν άρχισα να νιώθω &#34;παράξενα&#34; με την πάρτη μου, ρωτάω &#40;κι αναρωτιέμαι&#41;: Μόνο εμένα &#34;μου την δίνουν&#34; οι απόψεις του Λιανού ή υπάρχουν κι άλλοι που σκέφτονται σαν κι εμένα;

Ισαάκ
08.02.2005, 14:03
Χωρίς να θέλω να κάνω το συνήγορο κανενός είμαι πάντοτε ύπερ της ελευθερίας της έκφρασης. Δηλαδή τί πειράζει να έχει ο Λιανός ή ο οποιοσδήποτε τελείως διαφορετική λογική και γούστο από το δικό μου; Τί με απασχολεί αν μου προτείνει κάποια ταβέρνα που μπορεί να θεωρείται από άλλους μάπα; Το πολύ που μπορώ να πάθω είναι να πάω και να φάω την φόλα. Ντάξει τί να κάνουμε τώρα. Πόσες φόρες έχει τύχει σε όλους μας να ρωτήσουμε γνώμες για κινηματογραφικές ή θεατρικές παραστάσεις και να λάβουμε απόλυτα διαφορετικές απόψεις. Όπως λές κι εσύ περί ορέξεως...ουδείς λόγος.

Τώρα βέβαια καταλαβαίνω όταν είσαι μέλος ένος φόρουμ για χρόνια και κάθε τόσο ακούγεται κάποιος που εκφράζεται εντελώς λάθος για θεμελιώδη ζητήματα, όπως ο κύριος που μας χαιρέτησε στο τέταρτο μήνυμα του στην παρούσα συζήτηση επιτιθέμενος στην Ιωάννα και λέγοντας το ανεκδιήγητο &#34;ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ &#34;ΚΑΘΑΡΟ&#34; ΡΕΜΠΕΤΑΔΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ &#34;ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ&#34; ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΑΛΛΑ ΛΑΙΚΟ.&#34;;;;;;;;;;

Άρα λοιπόν στον παραπάνω προβληματισμό σου, κατά την γνώμη μου σίγουρα υπάρχουν κι άλλοι που &#34;τους την δίνουν&#34; πολλές απόψεις, άλλοι το λένε, άλλοι το πνίγουν, άλλοι απλώς συμβιβάζονται με την διαφορετικότητα που υπάρχει.
Καλό είναι νομίζω να υπάρχει και η διαφορετική άποψη, αρκεί οι θεμελιώδεις αξίες να είναι αδιαπραγμάτευτες και σταθερές.

kostas
08.02.2005, 14:19
Κι εμένα μου την έδωσε που ο &#40;φίλος&#41; Λιανός είπε φλύαρο και ανούσιο τον Τσομίδη, αλλά δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας. Στο κάτω κάτω, γούστα είναι αυτά.

Τώρα βέβαια, μπορεί να ισχύει αυτό που λέει ο Αρης, ότι ο φίλος είναι μικρός σε ηλικία και ψάχνεται ακόμα. Ε, αυτό τον κάνει ενδιαφέροντα. Και οτι τα γράφει εδώ, σημαίνει πως μετράει τη γνώμη του forum. Αρα, που το κακό;

Λοιπόν, λέω &#34;μικρός και ψάχνεται&#34; και τι μου ήρθε;
Καθόμασταν &#40;φοιτητές προ χιλιετίας&#41; και τσεκάραμε τις γνώσεις μας για ρεμπέτικα. Αρχίζουμε: &#34;Από Αλφα&#34; &#34;Απελπίστηκα&#34;, &#34;Από Βήτα&#34;, &#34;Βραδυάζει γύρω και η νύχτα...&#34;, κ.λ.π. Αφού το ξεσκίσαμε το αλφάβητο με δέκα και είκοσι τραγούδια ανά γράμμα, τολμάμε να πάμε στους δίφθογγους: &#34;Από Αλφα-Γιώτα&#34;... Απόλυτη σιωπή. Τίποτα. Ρε τίποτα σου λέω. Περνάνε τα λεπτά και γίνονται αιώνες. Κοιταζόμαστε. Τίποτα.

Οπότε πετάγεται από δίπλα ο Χασάν &#40;μπουζουξής σε σκυλάδικο&#41; και λέει το αμίμητο: &#34;Αίματα πως - είσαι μάγκας&#34;

Γιώργος
09.02.2005, 00:31
Συμφωνω πανω κατω στο διαχωρισμο που κανει ο Αρης για τα λεγομενα ρεμπεταδικα.
Χωροι οπου για μενα θα πρεπε να χαρακτηριζονται
απο καποιο σχετικο &#34;ηθος&#34; αν μπορουσαμε να το ονομασουμε ετσι ...
Πανω εκει πονταρησε η &#34;Στοα&#34; οταν ανοιξε το 1991
και ξαναφερε τη &#34;μοδα&#34; των ρεμπεταδικων αρδην.
Αλλα ηταν και η πρωτη που το χαλασε.
Παρ&#39;ολα αυτα το φολκλορ τη σημερον ημερα δεν μπορει να αποφευχθει
-ντεκορ, μιμηση τροπων κλπ- και σε κανονικες δοσεις δε χαλαει.
Αυτο που χαλαει την ατμοσφαιρα ειναι τα σκυλομπουζουκα και οι
φαλτσοι τραγουδιστες και τραγουδιστριες αλλα και οι χωρις ψυχη και τσαγανο παικτες και αδοντες !!
Το ρεπερτοριο ειναι το τελευταιο πιστευω μια και τα ¨ΛΕΜΟΝΑΔΙΚΑ&#34; και τη &#34;ΦΑΛΗΡΙΩΤΙΣΑ&#34; να μου παιζει π.χ. ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ ή ο ΣΤΟΥΡΑΙΤΗΣ 10 φορες το βραδυ παλι δε με χαλαει !!

Αρης
09.02.2005, 10:48
Ε λοιπόν, η &#34;Φαληριώτισσα&#34; είναι φοβερό παράδειγμα! Σε όποιο μαγαζί την έχω ακούσει, πάντα θυμίζει ... &#34;Syrtaki dance&#34; ή κάτι παρόμοιο. Αντίθετα, όπου αλλού την έχω ακούσει να την τραγουδούν παρέες, με όργανα ή χωρίς, είναι ό,τι πιο γνήσιο υπάρχει!
Λέει τίποτα αυτό;
Επίσης, το πόσο καλές ή κακές είναι οι εκτελέσεις των τραγουδιών είναι και θέμα &#34;επιπέδου&#34;. Π.χ.
Είμαστε ένα βράδυ που χιόνιζε πολύ στον &#34;Πίκο&#34;. Στις δύο το βράδυ είμαστε μέσα στο μαγαζί, ο μπάρμαν, ο Στουραΐτης, ο κιθαρίστας, μια τραγουδίστρια, εγώ και ο Αντρέας και μας παίζουν ό,τι γουστάρουμε.
Κάποια στιγμή λέει ο Αντρέας:
&#34;Το ξεκρέμασα κι απόψε&#34;.
Πιάνει ο Θύμιος, το παίζει και μένουμε ΑΝΑΥΔΟΙ!
Με το που τελειώνει το τραγούδι ο Θύμιος, γυρνάει και μας λέει:
&#34;Πώς να το πεις αυτό το τραγούδι; Πολύ δύσκολο! Του γ....α τα μάτια...&#34;.
&#34;Κύριε Στουραΐτη&#34; λέω εγώ &#34;η εκτέλεση αυτή ήταν τέλεια&#34;.
Και μου λέει ο Θύμιος:
&#34;Αυτό το τραγούδι ακούγεται καλά μόνο όταν το λέει ο Στελλάκης και το παίζει ο Χιώτης&#34;...

Ηλιόπουλος
09.02.2005, 11:15
Tα λεγόμενα ρεμπετάδικα που συναντήσαμε στην δεκαετία του 80 και στις αρχές του 90 έχουν αποδημήσει εις κύριον από καιρό , μην πιστέψει
κανείς βέβαια ότι ήταν κάτι το σπουδαίο , το φολκλόρ και το δήθεν είχαν κι εκεί την τιμητική τους.
Το μουστάκι και το γιλέκο με το μπεγλέρι δώσανε και πήρανε πλαισιωμένα με μετριότατες ορχήστρες που δεν θα είχανε κανέναν λόγο για να ανέβουν στο πάλκο αν δεν υπήρχε η λεγόμενη αναβίωση.
Από αυτή την κατάσταση βέβαια προέκυψαν και αρκετοί καλοί μουσικοί και τραγουδιστές &#40;Γκολές, Αγάθωνας,Αναγνωστόπουλος, κ.λ.π&#41; που μέχρι σήμερα υπηρετούν το είδος.
Η αγορά από την άλλη πλευρά φρόντισε να εκμεταλλευθεί στο έπακρο την «ανακάλυψη» του ρεμπέτικου από την Ελληνική κοινωνία και όποια πέτρα και να σήκωνες έβλεπες από κάτω «αυθεντικά» ρεμπέτικα ,τα πρώτα όμως σημάδια «αυθεντικής» γυφτιάς δεν άργησαν να φανούν και το τσιφτετέλι παρέα με τα σκυλέ νησιώτικα έσκαγαν σιγά σιγά τις ώρες του «κεφιού» για να ξεδώσει ο φοιτητόκοσμος. Το δήθεν λοιπόν βασίλεψε και πάλι και έγινε και πολύ πετυχημένος δίσκος της δεκαετίας του 80.
Φραγκοσυριανή , Μποέμισσα ,Μανδραγόρας,Κουασιμόδος,Μπλέ παράθυρα ,Ρεμπέτικη Ιστορία ,Ποντίκι , Κάβουρας Στοά και πόσα άλλα που δεν μπορώ να θυμηθώ ήλθαν και παρήλθαν προσπαθώντας να παίξουν το αυθεντικό αλλά και να κονομήσουν κανά ψιλό.
Μαζί με αυτά αναδύθηκε και μια κάστα νεοπαραδοσιακών μουσικών με σαντούρια μπουζούκια ούτια βιολιά και διάφορα άλλα όργανα που θεωρούσε ιεροσυλία την οποιαδήποτε παρέκκλιση από την παράδοση &#40;όπως την φαντασίωναν&#41; και δημιούργησε διάφορες αποστειρωμένες ορχήστρες που έπαιζαν μόνο για πολύ διαβασμένους και σιωπηλούς ακροατές.
Στην σημερινή εποχή τα ρεμπετάδικα έχουν στην ουσία σβήσει κι έχει απομείνει μοναχά η σκιά του φαντάσματος για να καλύψει ένα αγοραστικό κοινό που αποτελείται από νοσταλγούς , νεοφώτιστους και ασχέτους που θεωρούν ρεμπέτες τα «Παιδιά από την Πάτρα».
Η αγορά βέβαια προσπαθώντας να στίψει ότι έχει απομείνει από την αναβίωση δημιουργεί «εστίες» φολκλορικού τύπου που η αρχιτεκτονική τους προδιαθέτει για τέτοιου είδους ακούσματα &#40;Ψυρρή ,Πλάκα,Γκάζι&#41; και τα πλασάρει σε ευρύτερο κοινό και με ακριβό περιτύλιγμα μόνο που εδώ το αυθεντικό απουσιάζει τελείως έστω κι αν η ορχήστρα είναι της προκοπής , το φιλέτο με το ρεμπέτικο δυσκολεύονται να κάνουν παρέα αλλά και η ρέγκα σε τιμή χαβιαριού αρνείται να μπει στην λαδόκολλα και ζητάει πορσελάνη.
Η εικόνα που αντιμετωπίζουν οι νεότεροι είναι ένα βήμα πέρα από το απλό δήθεν που πια υψώνεται στο τετράγωνο και το χειρότερο είναι ότι περνάει σαν δεδομένη και μέσα της αναζητείται το αυθεντικό ειδικά από τους νεοφώτιστους που μέσα σ αυτήν τη φόλα δημιουργούν άποψη για το αν είναι ταιριάζει το φιλέτο στην λαδόκολλα και η ρέγκα στην πορσελάνη.
Το αυθεντικό δυστυχώς ξεκουράζεται εδώ και καιρό στην Ανάσταση του Πειραιά εκεί δηλαδή που γεννήθηκε .
Η άποψη από την άλλη πλευρά του Λιανού και των περισσοτέρων παιδιών της ηλικίας του που ανδρώθηκαν μες το δήθεν όσο θετικά κι αν ψάχνονται δυστυχώς δημιουργήθηκε με τα παραπάνω δεδομένα και θα δυσκολευτεί πολύ να ξεπεράσει τον εαυτό της και να μπει στην ουσία.
Δεν νομίζω ότι ο Άρης είναι ο μοναδικός που του την «δίνει» η συγκεκριμένη άποψη αντιθέτως πιστεύω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα νομίζω ότι έτσι νοιώθουμε αρχής γινομένης από τον γράφοντα και δεν μπαίνει θέμα του εάν κάποιος έχει δικαίωμα να την έχει και να την λέει αλλά κριτικής της στην ουσία.

Γιάννης
09.02.2005, 18:41
Για να ξεκαθαρίσω κάτι σχετικά με τους μπουζουξήδες και να απαντήσω και στην Ιωάννα:
Δεν έχω κόλλημα με τον εάν ο άλλος παίζει γρήγορα, το στυλ που το παίζει είναι αυτό που κρίνω εάν μου αρέσει ΕΜΕΝΑ ή όχι.

Οπως είπα και για τον Τσομίδη δε μου αρέσει, ενώ ο Στουραϊτης μου αρέσει - και οι δύο παίζουν παπάδες, διαφορετικά όμως.

Ιωάννα και εγώ καλά πέρασα στην Καρδιοκλέφτρα, ήπιαμε και πολύ, κάναμε κέφι. Δε θα πήγαινα όμως εάν ήθελα να ακούσω μόνο μουσική να γουστάρω. Η κοπέλα με το βιόλι απλώς έπαιζε, δεν ήταν δα και κάτι αξιοσημείωτο. Αξιοσημείωτο είναι ότι είναι ελβετίδα και μπράβο της. Στις Χίλιες και Δύο νύχτες στου Ψυρρή. &#40;Αρηηη τρέξε να κλείσεις τραπέζι&#41; είναι μια Αμερικανίδα με βιολί φο-βε-ρη που παίζει σμυρνέικα, δεν την είχα ακούσει εκεί αλλά σε ε΄να μαγαζάκι που έτυχε και έπαιξε εκείνη τη μέρα χωρίς ηλεκτρισμό. Ο Κουνάδης είπε ότι τέρμα τα δισκάκια με την ΕΜΙ αλλά ότι θα ξαναβγάλει καποια στιγμή. &#40;;&#41;

Αρη τα κακοήθη&#40;!!!&#41; σχόλια που έκανα για τον 902 ήταν σε σένα, όχι απλώς μπροστά σου, ότι βάζει συνεχώς το τραγούδι &#34;θα βρω μουρμούρη μπαγλαμά&#34;, το θυμάμαι. Αν αυτό είναι κακοηθες σχόλιο, τι να πω !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ισα, ισα είναι ο μόνος σταθμός που θυμάται το λαϊκό τραγούδι.

Αγαπημένη ταβέρνα για μένα είναι το Αμαν το ρολόι, στον Πειραιά ενα μαγαζάκι, έχει καταπληκτικούς μεζέδες πρέπει να δώσω εξηγήσεις και γι αυτό;;;

Θυμάμαι και παλιότερα η Ιωάννα είχε γράψει για την Πλατεία Ηρώων στου Ψυρρή τότε δεν είχες πει τίποτα όμως. Αμα είναι να γράψω και γω κάνα βιβλίο ρε Αρη μήπως μας πάρεις πιο στα σοβαρά. http://www.rembetiko.gr/forum/clipart/happy.gif

Λέει ο Σώτος:

&#62;Δεν νομίζω ότι ο Άρης είναι ο μοναδικός που του &#62;την «δίνει» η συγκεκριμένη άποψη αντιθέτως &#62;πιστεύω ότι οι

Ποια άποψη είναι αυτή γιατί δεν έχω καταλάβει για τι πράγμα μιλάμε. Ο Αρης ενοχλήθηκε επειδή πρότεινα ένα μαγαζί στου Ψυρρή και από κει και πέρα άρχισε να λέει άσχετα πράγματα - ότι έκανα κακόβουλα σχόλια για το ραδιοφωνικό σταθμό οπου εργάζεται - πράγμα που δεν ισχύει - μετά άρχισε να λέει για το τι έχω γράψει στο προφιλ μου &#40;;;;&#41;

.............
??????????????????????????????????

&#40;Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην ylianos 09 Φεβρουάριος, 2005&#41;

&#40;Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην ylianos 09 Φεβρουάριος, 2005&#41;

Ιωάννα
09.02.2005, 23:23
Αγαπητέ Λιανέ, οι φίλοι μου μ&#39; αγαπάνε και &#34;με παίρνουνε σοβαρά&#34; όχι επειδή έγραψα κανα βιβλίο... αλλά για τόσα πολλά άλλα πράγματα! Γιατί τσακωνόματσε στα ίσια, γιατί τα πίνουμε μετά μαζί, γιατί έχουμε χιούμορ και αισθήματα, γιατί έχουμε &#34;κοινή αισθητική&#34; ουσίας. Γιατί σέβεται ο ένας την άποψη του άλλου.
Αν -απ&#39; όλα αυτά που γράφτηκαν- κόλλησες στα μη ουσιώδη, δεν ξέρω τι να σου απαντήσω...

ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ: Όταν έγραψα για το της Πλατείας Ηρώων, ήταν η πρώτη βδομάδα που πήγε εκεί ο Τατασόπουλος. Παίζανε χωρίς μικροφωνική, ήταν η πρώτη μου επαφή με τον Νίκο και ενθουσιάστηκα. Γιαυτό και σύστησα να πάνε όλοι να τον ακούσουν. Δεν ήταν &#34;υποχρωτική παρότρυνση&#34; και &#34;γραμμή&#34;. &#40;Στο μαγαζί δεν ξαναπήγα γιατί ήταν πανάκριβο, και φίλε μου δεν με παίρνει.&#41;
----
Και δε θέλω να πλατιάσω, μιας και το φόρουμ δεν είναι χώρος για ... παρανοήσεις-παρερμηνείες... και άνευ λόγου παραξηγήσεις.

Καλά κρασιά!
&#40;εννοώ κυριολεκτώντας, καλές διασκεδασο-κατανύξεις, όπου ο καθείς γουστάρει&#41;.

Γιάννης
10.02.2005, 00:57
Δεν ήθελα να σε θίξω και συγγνώμη αν έγινε αυτό.

Και στην τελική γιατί όχι δεν είναι κακό να αναγνωρίζεσαι ΚΑΙ από το έργο σου το οποίο είναι σίγουρα συνεισφορά στο λαϊκό μας τραγούδι.

Απλώς ήθελα να δείξω ότι τα ίδια πράγματα που είπαμε σχολιάστηκαν από τον Αρη αρνητικά στην περίπτωσή μου ενώ στη δική σου δε σχολιάστηκαν. Ούτε εγώ έκανα καμιά &#34;υποχρεωτική παρότρυνση&#34; &#40;δε γίνεται εξάλλου&#41; ούτε &#34;γραμμή&#34;.

&#62;&#40;Στο μαγαζί δεν ξαναπήγα γιατί ήταν πανάκριβο, &#62;και φίλε μου δεν με παίρνει.&#41;

Οπως όλα στου ψυρρή, αλλά πιο φτηνά από το να πας σε &#39;ρεμπετάδικο&#39;.

Εγώ εξακολουθώ να τη βρίσκω πάντως περισσότερο σε μαγαζιά με μουσική χωρίς ηλεκτρισμό, το καλύτερο, ακούς μουσική από τα ξύλα των οργάνων. Οχι από πηνία...

Γιώργος
10.02.2005, 11:39
Θα εβαζα 5 αστερακια στο Σωτο αν δεν τα &#34;εριχνε&#34;
στο τελο στο Λιανο.
Ειμαι και με το Λιανο για το λογο οτι απο τον
Κουναδη θα περιμεναμε περισσοτερα ...
Δηλαδη -αν και δεν εχω παει- ΟΧΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΗΧΟ και
αλλες συνηθειες, να μην τα ξαναλεω τα ειπε ο Σωτηρης,
των &#34;ρεμπεταδικων.

Επισης εχω μια απορια εσεις που πηγατε : ο Κουναδης ειναι στην
κουζινα, στο παλκο, στο ταμειο, στις P.R. ;;
λυστε μου την απορια ...

Τελικα βγαζω το συμπερασμα οτι το μαγαζι αυτο το εκανε για να κανει την καψουρα του, δηλαδη να παρουσιασει σε πρωτη επανεκτελεση
τα αγνωστα κομματια που μονο αυτος εχει στο αρχειο του !!
http://www.rembetiko.gr/forum/clipart/wink.gif

Γιάννης
11.02.2005, 11:34
Σ&#39;ένα τραπέζι καθόταν ο Κουνάδης εκείνη τη μέρα τώρα δεν ξέρω αν άλλες μέρες είναι στην κουζίνα και τρώει συνέχεια http://www.rembetiko.gr/forum/clipart/happy.gif

Και ξαναλέω απαντώντας στην Ιωάννα, ότι μέρη για να κάνω κέφι και να περάσω καλά υπάρχουν πάρα πολλά, για ν&#39;ακούσω όμως πενιές που πραγματικά θα με συγκινήσουν...
Είναι ένα ακόμα &#39;ρεμπετάδικο&#39; και όχι κάτι το ξεχωριστό και αυτό το λέω ξέροντας ότι το μαγαζί αυτό το έχει ο Κουνάδης.
Πήγαινε να μας πεις κι εσύ τη γνώμη σου.

γιώργος
11.02.2005, 11:45
Ζωρζ δε νομίζω να το έκανε γι&#39; αυτό. Μάλιστα σε σχετική ερώτηση που του έκανα όταν πέρασε από το τραπέζι μας, απάντησε &#40;μισοαστεία-μισοσοβαρά&#41; ότι όποιος θέλει άγνωστα κομμάτια μπορεί να πάει από το σπίτι του με καμμιά ντοματούλα, πατάτα ή ότι άλλο ζαρζαβατικό γουστάρει και νά ακούσει ότι θέλει από τη δισκοθήκη του. Ήταν σαφής ότι δεν πρόκειται να ξανακυκλοφορήσει άλλο cd &#40;ουδέν σχόλιο εδω...&#41;
Παρεπιπτόντως, ανέφερε ότι έχει σχεδόν τα άπαντα του Δερμιτζιόγλου &#40;καμμιά 30αριά κομμάτια&#41;, τα οποία απ&#39; ότι φαίνεται θα τα φάει η λήθη...

Αυτήν την άποψη &#40;ότι δηλαδή το μαγαζί δεν είναι για άγνωστα κομμάτια&#41; την ενίσχυσε το ίδιο το πρόγραμμα, όπου ακούστηκαν από Τσιτσάνη και Χιώτη μέχρι ... Θαλασσινό!
Τέλος ανέφερε ότι το πάλκο του μαγαζιού είναι διαθέσιμο σε όποιον ενδιαφέρεται να παρουσιάσει κάτι &#40;Γιάννη Λιανέ ιδού η Ρόδος...&#41;

Αυτά τα ολίγα...

Υ.Γ.
Έχει και ωραία κόρη... &#40;Ιωάννα κάνε μας κανένα κονέ&#41;

Ισαάκ
11.02.2005, 17:03
Ωπ! Να ευκαιρία να αποφορτιστεί η ατμόσφαιρα. Ένας από τους τελευταίους εργένηδες του φόρουμ &#40;έτσι δεν λένε όλα τα δελτία ειδήσεων όταν ξεμένουν από ειδήσεις&#41; ο Γιωργος μας εκδήλωσε ενδιαφέρον.
Καλό παιδί Ιωάννα μας, έχει και Honda Transalp για καλοκαιρινές διακοπές, σπίτι, αυτοκίνητο, καθόλου δάνεια, κάρτες μηδενισμένες, μαγειρεύει...

Για δες το λίγο Ιωάννα μας, πρέπει να αποκαταστηθεί το παιδί, να μην ζηλεύουμε κι εμείς!http://www.rembetiko.gr/forum/clipart/lol.gif

Ιωάννα
11.02.2005, 21:11
ΕΡΩΤΗΣΗ: Ιδού η Ρόδος, λέει ο Γιω για τον Λιανό... Το πήδημα γιατί το...τσιγκουνεύτηκε;

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Το κράτησε για τον επίλογό του!!!

Άντε, Γιω κι εγώ κουμπάρα! &#40;Με τα ... παρελκόμενα!&#41;

Γιώργος
11.02.2005, 21:46
Να, να και οι κουμπαριες, με το καλο ρε συ Γιωργο !!
Ευχαριστω για τις πληροφοριες, καταλαβα οτι πηγες κι εσυ. Δεν ακουσα την κριτικη σου ομως τελικα ...

Εν τω μεταξυ τωρα με πληροφορησε φιλος-ρουφιανος
οτι ο Κουναδης ειχε παει στην εκπομπη του Γεραμανη
πριν απο λιγο και επαιξε ζωντανα το σχημα.
Παιξαν λεει καλα, κατι Χιωτη κλπ αλλα δολοφονησαν
την &#34;Γκαρσονα&#34; &#40;ορχηστρα &amp; τραγουδιστρια&#41; ...

Γιώργος
11.02.2005, 21:48
Ισαακ και γω πριν παντρευτω ειχα μηδενισμενες τις
καρτες και καθολου δανεια !!

Πριν .... http://www.rembetiko.gr/forum/clipart/angry.gif

Ηλιόπουλος
12.02.2005, 10:29
Για κάτω τα χέρια απο τον Κατσιμπό ,πρέπει να του βρούμε νύφη με πάνω απο δύο κατασκευαστικές εισηγμένες στο χρηματιστήριο γιατι είναι η μόνη μας ελπίδα για κανα βολεματάκι οικονομικόν.

Αρης
12.02.2005, 12:27
Ε... όχι να παντρευτεί κι ο Κατσιμπό. Τουλάχιστον να περιμένει μερικά χρονάκια ακόμα.
Είναι το τελευταίο μας &#34;ξεκάρφωμα&#34;. Θέλουμε να βγούμε έξω κανα βράδυ &#40;εμείς οι παντρεμένοι&#41; και τι λέμε;
&#34;Πάω μια βόλτα με το Γιώργο, γιατί θέλει να &#34;μπανίσει&#34; κάποια και δε θέλει να &#39;ναι μόνος του...&#34;. Και λόγω του ότι το Γιώγργο οι γυναίκες μας τον θεωρούν &#34;καλό παιδί&#34; &#40;ποτέ δεν κατάλαβα γιατί&#41;, παίρνουμε &#34;ελευθέρας&#34;.
Ασε που και οι γυναίκες μας θα στενοχωρηθούν. Η καθεμιά τον προορίζει για κάποια φίλη της!

Επειτα μπαίνει κι άλλο ζήτημα.
Πριν πεντέξι χρόνια είχα μια σοβαρή συζήτηση με έναν παλιό μάγκα. Μου είπε:
&#34;Μια καλή διαφορά &#40;ηλικίας&#41; είναι τα 12 χρόνια. Μίνιμουμ διαφορά είναι τα δέκα χρόνια, όταν πας -με το καλό- στα εβδομήντα να &#34;βαστάει&#34; η γυναίκα, να μπορεί να σε γηροκομήσει. Μάξιμουμ διαφορά είναι τα 15 χρόνια. Να μην είσαι 55 χρονών κι αυτή στα τριανταφεύγα, γιατί θα &#34;βράζει το αίμα της και θα σε χορτάσει κέρατο. Γι&#39; αυτό σου λέω, δώδεκα χρόνια είναι μια καλή διαφορά&#34;.
Σύμφωνα λοιπόν με τα λεγόμενα του &#34;περπατημένου&#34;, ο Γιώργος που είναι 23 χρονών πρέπει να πάρει μια γυναίκα γύρω στα έντεκα! Κινδυνεύει δηλαδή ν&#39; ακουστεί το άσμα:
&#34;Αϊντε δώδεκα χρονών κορίτσι
χήρα πάει στη μάνα του...&#34;.
Φτου φτου, χτύπα ξύλο!

Γιώργο, μην ακούς τίποτα. Αν δεν κλείσεις μια 10ετή πορεία εργένη θα &#34;κρεμαστείς&#34; πεινασμένος! Και η πορεία του εργένη ξεκινάει μετά το απολυτήριο στρατού.
Εκτός βέβαια κι αν υπάρξει η εξαίρεση, δηλαδή η &#34;εξαιρετική περίπτωση&#34;...

giorgos*
12.02.2005, 14:34
Αντε κι εγω θα του στολισω την εκκλησια!!!!
Με 70% εκπτωση!!!!

γιώργος
13.02.2005, 21:38
Βαλτοί είσαστε όλοι ρε να με παντρέψετε; Σε λίγο θα δω και ευχαριστήριο posting προς το forum από τη μάνα μου...
Έτσι για να σας τη σπάω θα αρχίσω να δημοσιεύω newsletter με τα τελευταία &#34;καυτά&#34; νέα από το μέτωπο των ...&#40;γκουχ-γκουχ&#41; μυριάδων κατακτήσεών μου! Οι τυχεροί θα λαμβάνουνε και οπτικοακουστικό υλικό.
Άρη περιμένω τα portofolios των φίλων των γυναικών σας για να κρίνω εξ ιδίων &#40;απαραίτητη πρόσφατη φωτογραφία με μπικίνι&#41;. Όσο για την άποψη του μάγκα, 32-12=20, καλά είναι δεν παραπονιέμαι! George&#42; η προσφορά για το 70% δεκτή!

Σχετικά με την καρδιοκλέφτρα. Ως χώρος είναι λιτός και αρκετά ζεστός, κάτι μεταξύ μικρής μουσικής σκηνής και ταβέρνας. Ωραία ιδέα τα σουπλά που απεικονίζουν ετικέτες παλιών δίσκων &#40;προφανώς από τη συλλογή του Κουνάδη&#41;. &#40;Παρατήρηση: όλες είναι από ξένους δίσκους και όχι ρεμπετολαϊκούς!&#41;. Ο ήχος ήταν γενικά καλός αλλά επιδέχεται βελτίωσης αφού τα μπουζούκια ήταν σχετικά χαμηλά . Η ορχήστρα αρκετά καλά δεμένη με νέα παιδιά τα περισσότερα, τα οποία εμφανώς γουστάρουν αυτό που κάνουν. Την ενορχήστρωση έχει επιμεληθεί ο Κώστας Κουκουλίνης ο οποίος παίζει, μπουζούκι και πολύ καλό ούτι. Οι φωνές &#40;δύο νέες κοπέλες&#41; καλές και με αρκετό εύρος. Μία παρουσία που αξίζει είναι αυτή του παλιότερου Γιώργου Ζορμπά &#40;κιθάρα, μπαγλαμά και φωνή&#41; ο οποίος όμως τη νύχτα που πήγα δεν ήταν μάλλον στα κέφια του αφού έπαιξε ελάχιστα κιθάρα και τραγούδησε 1 ή 2 κομμάτια μόνο. Το κρασί πολύ καλό &#40;Νεμέας χύμα εμφιαλωμένο σε μπουκάλια με ετικέτα του καταστήματος&#41; χωρίς παρενέργειες την επόμενη ημέρα. Αξιοπρεπές φαγητό, μαγειρευτό και κρύα πιάτα, ως συνοδευτικό κυρίως αφού ο σκοπός του μαγαζιού δεν είναι οι γαστριμαργικές εκπλήξεις.
Η γενική εντύπωση είναι ότι πρόκειται για ένα απλό μαγαζί, με ατμόσφαιρα παρέας, όπου μπορεί κάποιος να πάει ακόμα και για ένα ποτό, να ακούσει καλή μουσική και να συναντήσει ανθρώπους που αγαπάνε το είδος. Ο Κουνάδης αρκετά απλός με καμία διάθεση ...ντίβας, ήρθε στο τραπέζι μας και συζητήσαμε από μουσική και δισκογραφία έως τεχνικά θέματα &#40;συνάδελφος στο επάγγελμα γαρ&#41;. Απ΄ ότι είπε προτίθεται να ανεβάσει και άλλα σχήματα, μη επαγγελματιών αλλά ανθρώπων ψαγμένων στο είδος, κάτι που μου άρεσε ιδιαίτερα ως ιδέα.
Εν κατακλείδι, θα ξαναπάω και το προτείνω αφού απέχει από το στυλ των ρεμπετάδικων τα οποία προανέφερε ο Άρης &#40;εξάλλου είπαμε έχει και ωραία κόρη !!!&#41;.

Παραθέτω και το δελτίο τύπου που μας δόθηκε εκείνο το βράδυ:
Ο Παναγιώτης Κουνάδης πήρε την απόφαση και την πρωτοβουλία να συγκεντρώσει επίλεκτα μέλη της κοινωνίας του λαϊκού τραγουδιού και να φτιάξουν όλοι μαζί ένα πρόγραμμα με ρεμπέτικα, λαϊκά και ...άλλα. Κεντρικό θέμα ο έρωτας και τα παρεπόμενά του στο ελληνικό λαϊκό τραγούδι. Κύριος άξονας το ρεμπέτικο αλλά και οι προεκτάσεις και διαχύσεις του στους σύγχρονους συνθέτες. Μικρά αφιερώματα, μουσικές εκπλήξεις και σύνθημα «καλή καρδιά, καλό κρασί και όμορφη παρέα». Γελαστά πρόσωπα στο πάλκο σε ένα μη προσωποκεντρικό πρόγραμμα, όπου κυριαρχεί η ομαδική λειτουργία.
Ενορχηστρωτική επιμέλεια, μπουζούκι, ούτι, μπάντζο, φωνή: Κώστας Κουκουλίνης
Κιθάρα, μπαγλαμάς, φωνή: Γιώργος Ζορμπάς
Μπουζούκι, φωνή: Θανάσης Χαλκιάς
Τζουράς, φωνή: Τζίνα Δαλάκα
Κιθάρα, φωνή: Θοδωρής Μέρμηγκας,
Φωνή: Ασπασία Στρατηγού
Ακορντεόν: Στέλιος Κατσατσίδης
Βιολί: Κλαούντια Ροσίνι

Το στέκι που τους φιλοξενεί πήρε το όνομά του από το ρεμπέτικο τραγούδι του Σμυρνιού συνθέτη Γιάννη Δραγάτση και λέγεται «Καρδιοκλέφτρα». Βρίσκεται στη Λ. Αλεξάνδρας 21, τηλ. 210 6469 873 και είναι το πρώην Ράδιο bar. Ανοιχτά Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο, Κυριακή &#40;μεσημέρι&#41; και Δευτέρα

Αυτά από &#39;μενα, τα υπόλοιπα θα κριθούν από την ιστορία!

γιώργος
13.02.2005, 21:43
Πάρτε και μία οπτική ιδέα...
http://www.rembetiko.gr/forum/messages/182/100410.jpg

Ιωάννα
14.02.2005, 04:38
Με τέτοια &#34;διαφήμιση&#34; θα την πάρουμε την κόρη!!!
-------
Γιώργο, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!! ΠΟΛΥΧΡΟΝΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥΕΡΩΤΕΥΜΕΝΟΣ!!!!!!!!!!!

ΣΗΜ: Έχει τα γενέθλιά του σήμερα το Κατσιμποκάκι.

γιώργος
14.02.2005, 10:23
Ευχαριστώ Τζο, επίσης!

Αυτή είναι η μοίρα μου δυστυχώς...&#40;αιώνια ερωτευμένος με το γυναικείο φύλο&#41;.

admin
14.02.2005, 11:05
Γενέθλια του Αγίου Βαλεντίνου; Οπα!!! Μάλλον μετεμψύχωση μου μυρίζει. ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΛΑ αδερφέ μου Γιώργη.. http://www.rembetiko.gr/forum/clipart/happy.gif

Ισαάκ
14.02.2005, 11:49
Μεγάλε Κατσιμπό!!! Γενέθλια του Αγ. Βαλεντίνου. Έσκισες φιλαράκι. Λοιπόν Χρόνια Πολλά ότι επιθυμείς και καλές πενιές.

Γιώργος
14.02.2005, 12:01
Γιωργο Valentine, τι να πουμε πια με τις συμπτωσεις ;;

Πολυχρονος και ερωτευμενος !!

Οσο για την &#34;ΚΑΡΔΙΟΚΛΕΦΤΡΑ&#34; &#40;ονομα και πραγμα&#41;
ωραια η περιγραφη σου !! ευχαριστω πολυ !
Εν τω μεταξυ οσο περιμενα τη φωτο να κατεβει,
περιμενα να δω ...την καρδιοκλεφτρα ...

andreas
14.02.2005, 16:33
Ehi kanis to email adress to panagioti kounadi;

Ιωάννα
14.02.2005, 22:31
Ανδρέα, ο Παναγιώτης δεν έχει καν κομπιούτερ... &#40;κι ας είναι του Πολυτεχνείου!&#41;.
Θα τον βρεις στο μαγαζί «Καρδιοκλέφτρα» που βρίσκεται στη Λ. Αλεξάνδρας 21, τηλ. 210-6469 873

andreas
21.02.2005, 17:05
k pali grazie ioanna!

Γιώργος
28.02.2005, 21:37
ΚΑΡΔΙΟΚΛΕΦΤΡΑ σημερα στην tv στην κυρα-Μπηλιω !!

Με Κουναδη, Διονυσοπουλο και μια αλλοδαπη κοπελλα
με ντοκτορα απανω στο ρεμπετικο !!
&#40;Ελα παπου μου ...&#41;
Οσοι δεν το ειδαν θα το ξαναδειξει το βραδυ πιστευω.

Δικα μου σχολια, ο Ζορμπας πολυ καλος !! Παρα ειναι βεβαια ΚΑΒΟΥΡΑΣ πιστευω οτι ειναι ο μοναδικος που πιανει αυτη την περιεργη τσαλκαντζα που εκανε ο ΚΑΒΟΥΡΑΣ. Αξιοζηλευτο βεβαια αλλα καπου του στερει την εκφραση και σε αλλα τραγουδια που τα εχουμε &#34;συνηθισει&#34; λιγοτερο επιτηδευμενα ...
Οι κοπελλες καλες φωνες και νοστιμες απο εμφανιση http://www.rembetiko.gr/forum/clipart/blush.gif αλλα σιγουρα θελουν δουλεια. Φανηκε σαν να υπηρχε καποιο προβλημα στον ηχο με τις κοπελιες, εκει, γιατι εξω ακουγοταν καλα. Ισως οταν βγαινει κανεις στην tv και κατι δε γινει καλα απο πλευρας ηχου πρεπει να σαι πολυ τσακαλος για να ανταπεξελθεις !!
Εκπληξη για μενα ηταν ο κιθαριστας σαν τραγουδιστης οπου εχει μια πολυ καλη λαικη φωνη λιγο να διωξει καποιο χαρακτηριστικο που εχει παρει απ΄τον Νταλαρα και κατα τα αλλα εχει φωναρα το παιδι, με σωστες ανασες κλπ
Ο Κουκουλινης χρονια με το ΜΟΣΧΟ και αλλα τοσα με το ΓΚΟΛΕ μαεστραρα &#40;!!&#41; αλλα καπου δεν πειθει το πολυ αναμενωμενο και χωρις εκπληξεις προγραμμα.
Ο μονος με ανεση ολοι οι αλλοι ηταν αρκετα σφιγμενοι -μιλαει η πειρα ...
Το 2ο μπουζουκι μου φανηκε καπως λιγος για τα στανταρ του σχηματος.
Το ακκορντεον καλο εως παρα πολυ καλο, ο κιθαριστας καλος σαν κιθαριστας αλλα λιγο αδειο το συνολο και τελος η βιολιστρια καλη αλλα θελει κι αυτη δουλεια και λιγη τσαχπινια !!
Ο Κουναδης ελαφρα σφιγμενος κι αυτος σαν
&#34;μαγαζατορας&#34; αλλα κέντησε ως ερευνητης-ρεμπετολογος κλπ.
Ο φιλος μου ο Διονυσοπουλος ειχε καποια φανερη
προκαταληψη απεναντι στην παρουσιαστρια που με τη σειρα της του την εβγαινε σε σημειο ενοχλητικο !!
&#40;Ας μην ξεχναμε οτι τη βλεπουμε και στα best του Αναστασιαδη καθε Δευτερα βραδυ, τετοια δοξα !!&#41;

Σαν συνολο τελος οχι οτι εχω ακουσει καλυτερα ή χειροτερα αλλα οπως εχει πει και καποιος αλλος φιλος του φορουμ θα περιμεναμε πιο πολλα απο εναν
Κουναδη. Αν μη τι αλλο φυσικο ηχο ...

&#40;Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 01 Μάρτιος, 2005&#41;

Γιάννης
01.03.2005, 20:15
Γιώργο στη Νετ ό ήχος ήταν πολύ καλύτερος απ&#39; ό,τι στο μαγαζί. Τουλάχιστον τις πρώτες μέρες που άνοιξε, όταν πήγα &#40;μύριζε ακόμα μπογιά&#41; ... δεν ξέρω μπορεί να τον έχουν βελτιώσει τώρα. Επίσης παρατήρησα ότι ο πρώτος μπουζουξής έπαιζε πολύ πιο &#39;λιτά&#39; στην τηλεόραση.

&#40;Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην ylianos 01 Μάρτιος, 2005&#41;

Γιώργος
01.03.2005, 20:38
Οντως ο Κουκουλίνης επαιζε πολυ μα παρα πολυ λιτα.
Και σ&#39;αυτο διαφωνω. Γνησιο ρεμπετικο δε σημαινει
να παιζεις απλοϊκα. Εδω σε ηχογραφησεις και στα μαγαζια οι ρεμπετες εκαναν ταξιμια ελεγειες !!!

Ο αξεχαστος ο Καπλανης πριν καμμια 10ρια χρονια που ειχε εμφανιστει σε καποια εκπομπη του Κουναδη αν και γερος πια ειχε κανει ενα ταξιμι φοβερο αν
και σχετικα απλο.

Τωρα για τον ηχο, καλος ηταν στην Tv αλλα τα
μπουζουκια ηλεκτρικα ...

Γιάννης
02.03.2005, 04:01
Και ο Περιστέρης έπαιζε παπάδες και ο μπουζουξής του Τσαλίκη παπάδες παίζει... το θέμα είναι το πώς

Γιώργος
02.03.2005, 11:19
Βεβαια ετσι ειναι !
Χωρις αυτο να σημαινει ο μπουζουξης του Τσαλικη &#40;που τον θυμηθηκες αυτον ;&#41;
ειναι ντε και καλα ασχετος ή σκυλος ...

Ο Κωστας ο Κουκουλινης απ&#39;την αλλη που παρεπιμπτοντως ειναι πολυοργανιστας &#40;μπουζουκι, ουτι, μπαντζο κλπ&#41; σιγουρα μπορει να παιξει και πιο &#34;δυσκολα&#34;. Ενδεχομενως να ειναι γραμμη του Κουναδη να παιξουν λιτα στην tv, δεν ξερω στο μαγαζι μπορει να παιζουν πιο ...απελευθερωμενα.

Ισαάκ
03.03.2005, 11:48
Έχω σιχαθεί να βλέπω στην τηλεόραση όλους αυτούς τους τύπους που βγαίνουν για να προωθήσουν την δουλειά τους ή τα μαγαζιά τους.

Μου προκάλεσε δε μεγάλη απογοήτευση ότι είδα τον Μουσαφίρη να παρευρίσκεται σε Σεμίνα, Παπαδόπουλο και FAme Story!!!! Τί κρίμα να γίνεσαι μαιντανός για να προωθήσεις οτιδήποτε πρόκειται να κάνεις. Και για να συμπληρώσω ότι τουλάχιστον ο Μουσαφίρης φαινόταν σοβαρός και αληθινός άνθρωπος.

Δυστυχώς η ιδιωτική τηλεόραση είναι απαράδεκτη, οι μόνες ακτίδες έρχονται από την κρατική και όλο και συννεφιάζει το πράγμα.

Γιάννης
28.03.2005, 19:48
Ποιος είπε ότι το ρεμπέτικο πέθανε;

Θεσσαλονίκη 2005, στην Τομπουρλίκα

http://www.rembetiko.gr/forum/messages/182/100565.jpg

Θοδωρής
28.03.2005, 20:22
τετοιες φώτογραφιες να βλέπω και να μου γίνεται μαύρη η καρδιά εδώ στην ξενητειά http://www.rembetiko.gr/forum/clipart/lame.gif ...

τιποτα ακουστικό &#40;mp3&#41; υπάρχει? http://www.rembetiko.gr/forum/clipart/happy.gif

Κωνσταντίνος
28.03.2005, 21:25
Καλησπέρα στην ωραία παρέα,

θα ήθελα τη συμβουλή σας και ιδιαίτερα απο τους φίλους Σαλονικιούς. Την επομενη βδομάδα θα πεταχτώ μεχρι τις Σέρρες και θα κάνω μια στάση απο θεσσαλονίκη για μια βραδιά.

Θα ήθελα να μου προτείνετε κανά καλό μαγαζί όπου θα ακούσω καμιά καλή ρεμπετική πενιά. Δυστηχός υπάρχει μια μόνο επιλογή μιας και θα μείνω μια μόνο βραδια.

Αλήθεια η φωτογραφία πάνω τη ιστορία έχει?

Να &#39;σται καλά

Κωνσταντίνος

Υ.Γ Κουράγιο Θοδωρή τα πρώτα χρόνια είναι δύσκολα &#40;εγγυημένο αυτό!!&#41;

Γιάννης
29.03.2005, 18:35
Η φωτογραφία έχει ιστορία λίγων ημερών, όμως η Τομπουρλίκα κλείνει για λίγο καιρό γιατί μετακομίζει! Θα ξανανοίξει αλλού.

Πήγαινε &#39;Πήρε και βραδιάζει&#39;, ένα στενό μετά τον Ευκλείδη, στην οδό Ομήρου - πολύ καλό για ρεμπέτικο παίζουν ο Γιώργος Παπαβασιλείου που είναι και εδώ στο φόρουμ και ο Μανώλης Πορφυράκης που είναι και στη φωτό απάνω με την κιθάρα.

&#40;Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην ylianos 30 Μάρτιος, 2005&#41;

Κωνσταντίνος
29.03.2005, 23:29
Ευχαριστώ φίλε Γιάννη

ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
30.03.2005, 12:02
καλα ρε παλαιόπαιδο Λιανέ τόσες φωτογραφίες απο το Πήρε, σκηνικό απο την Τουμπουρλίκα πήγες και έβαλες στο φόρουμ?ρε προδότη φιλαράκι είσαι εσύ?Ασε που αποπλάνησες και τον Μανωλάκη και θέλει να παίζουμε όλο Καζαντζίδη.Ωραία φωτογραφία πάντως!&#40;εγω δεν ξέρω κανέναν απο τους παίκτες!!!&#41;.Κωνσταντίνε είσαι άτυχος,δεν έχεις και πολλές επιλογές στη Θεσσαλονίκη,αλλά εγω θα σου προτείνω ενα καλό μαγαζί με γυναίκες στις Σέρρες αν θες.Θα ξεχάσες και τον Μάρκο και τα μπουζούκια!

Γιώργος
30.03.2005, 13:10
Γεια σου Τσαουσακη με τα ωραια σου !!

Που πεφτει το συγκεκριμενο μαγαζι ρε Γιωργο για κανε κατασταση
και τελος παντων οποιος παει ας βγαλει και τιποτα φωτογραφιες
στο φορουμ ετσι να δουμε και τι παιζει εκει ...http://www.rembetiko.gr/forum/clipart/wink.gif

Ερωτηση για Γ.Παπαβασιλειου : &#34;Παραπονιαρικο&#34; με τον ΤΣΑΟΥΣΑΚΗ
θελω αν εχεις αλλα στοιχεια

Γιάννης
30.03.2005, 13:29
Να λοιπόν και μια πρόγευση από το &#39;Πήρε και βραδυάζει&#39; έτσι για να μην πας στα τυφλά, αν και το μαγαζί που σου λέει ο Γιώργος έχει μάλλον καλύτερη ρετσίνα.

Δημοκράτης
30.03.2005, 16:03
Κάτι ακουστικό από Τομπουρλίκα &#40;αν και λίγο παλιό&#41; μπορείς να βρεις σ&#39;αυτή τη διέυθυνση:
http://www.rebetiko.gr/parusiaseis/tomburlika/tomburlika.asp

Θοδωρής
30.03.2005, 17:52
Σε ευχαριστώ Δημοκράτη, αν και το εχω ακούσει.
Να είσαι καλά..

ειναι πολυ ωραίο το υλικό εκεί.

multi
30.03.2005, 18:13
Και όποιος πάρει τον δρόμο προς την Πόλη και θελήσει να ξεφύγει απο το γκρούπ των πεινασμένων τουριστών,που συνή8ως πηγαίνει να δεί τις ξανθές ανατολικοευρωπαίες να χορεύουν χορό της κοιλιάς &#40;αν έχουν κοιλιά&#41;, αξίζει να επισκεφτεί το Galata Meyhanesi που βρίσκεται σε ένα μικρό σοκάκι προς το τέλος της Ιστικλάλ.Εκεί θα ακούσει κλασσική Κωσταντινοπολίτικη μουσική,θα φάει καταπληκτικούς μεζέδες και θα πιεί όσο χωράει η κοιλιά του...α ναι και στα κενά ξεκούρασης των μουσικών οι φωνές της Ρόζας,της Ρίτας και του Νταλγκά κρατανε την καλύτερη συντροφιά.Απο τα πιό όμορφα βράδια που έχω περάσει μέχρι τώρα.
http://www.rembetiko.gr/forum/messages/182/100577.jpg

Γιάννης
30.03.2005, 18:39
Κάτι συνέβη πριν και δεν μπήκε η εικόνα.

Πήρε και βραδιάζει, Θεσσαλονίκη
http://www.rembetiko.gr/forum/messages/182/100582.jpg

kostas
30.03.2005, 21:35
Παιδιά, να πάτε.
Ο Τσαουσάκης και ο Μαλιάς &#40;δεν θυμάμαι όνομα - ας με συγχωρήσει ο άριστος αυτός μουσικός&#41; τα δίνουν όλα στο &#34;παίρνει και βραδυάζει&#34;. Κορυφαίοι σε άγνωστα ή ελάχιστα παιγμένα τραγούδια.
Οχι τις ίδιες και τις ίδιες μαλακίες.

Πίσω απ&#39; τα ΜΑΤ.
Τηλ. 2310-832-926
Να πάτε αλλά όχι Σ/Κ γιατί μαζεύονται κότες και κοκόρια.
Να πάρετε σουτζουκάκια με κρασί δικό τους.
Και μια ντοματοσαλάτα.
Και μια καφτερή.
Εχει και πολύ καλό ψάρι.
&#40;ωχ πείνασα&#41;

Αρης
31.03.2005, 09:54
Μανώλης Πορφυράκης νομίζω λέγεται. Και κοίτα ρε ΚΚ ποια είναι η πλάκα. Τον άκουσα το μαλλιά στη συγκέντρωσή μας στο Βόλο. Οπως επίσης άκουσα εκεί και το Βαβουλέ. Τι ζόρικια κιθάρα παίζουν οι δυο μάγκες! Κι εμείς εδώ στην Αθήνα βολευόμαστε με ...μένα που δεν ξέρω &#34;πού πάν&#39; τα τέσσερα&#34; σ&#39; αυτό το εξάχορδο όργανο της σκλαβιάς ή -στην καλύτερη περίπτωση- παίζει ο Καπής, που έχει αριστερό χέρι από χρυσάφι και δεξί από σκατά!
Τι θα γίνει ρε; Θα βρούμε καναν κιθαρίστα της προκοπή κι εδώ στην πρωτεύουσα ή όλοι οι καλοί έχουν γίνει επαγγελματίες;

ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
31.03.2005, 12:02
Γεια σου ρε Λιανέ με τις φωτο σου!Χαιρετίσματα στον Βαβουλέ και στον ΚΚ όπως και στον Αρη.Ρε Αρη έμαθα οτι μαλώνεις τον Λιανό και στεναχωρέθηκα,καλό παιδί είναι αν και όλο στου Ψυρρή γυρνάει!!!Κώστα ευχαριστώ για το κοπλιμέντο&#40;για τα άγνωστα τραγούδια!&#41;, του λέω του Μανώλη να τα κόψει τα μαλλιά αλλά δεν ψήνεται.Κια μια που λέμε για άγνωστα τραγούδια και για να σοβαρευτώ και λίγο, το &#34;παραπονιάρικό&#34;που το άκουσες ρε θηρίο Βαβουλέ!!!Θα με τρελάνεις?Είναι τραγούδι του Χατζηχρήστου βγαλμένο νομίζω στο όνομα του Κλουβάτου ή του Καπλάνη.Δεν θυμάμαι ακριβώς τα στοιχεία, μου φαίνεται πρέπει να κουβαλήσω το αρχείο στο γραφείο.Τραγουδάρα είναι πάντως Γιώργη ζειμπεκικο χιτζαζ-χιτζασκιαρ,το πάιζω καμιά φορα στο μαγαζί όταν θυμάμαι τους στίχους.είναι απο τα τραγούδια του Πρόδρομου που δεν έχω δει τον δίσκο,απο τη χροιά πάντως της φωνής του είναι περίπου 1949-1950.Αλλωστε το 1950-1951 έπαιζαν σε πάλκο Τσαουσάκης&#40;κιθάρα,μπουζούκι&#41;-Χατζηχρήστος&#40;μπουζούκι&#41;-Κερομύτης&#40;μπουζουκι-μπαγλαμ ά&#41; και κάποιες βραδιές ο χρυσίνης κιθάρα.Φαντάσου πάλκο!κάτσε καλά,έχω και φωτογραφία με αυτούς τους τρεις πάλκο!!!

Ηλιόπουλος
31.03.2005, 12:03
Μια χαρά κιθαρίστας είσαι
Μην πας πάλι να λουφάρεις , δεν γλυτώνεις απο μας.

Ιωάννα
31.03.2005, 14:35
Γειά σου και σένα Τσαουσάκη !!! &#40;σου μιλάει...η Μπέλλου!!! -η φωνή μου πλησιάζει από το &#34;κλείσιμο&#34;&#41;.
Ναι παίδες, Ο εξαιρετικός κιθαρίστας είναι ο Μανώλης Πορφυράκης. Που αν θυμάστε, -το Δεκέμβρη, που έκανα στη Θεσσαλονική την πρώτη παρουσίαση του βιβλίου του ΜΠΙΝΗ- ήταν μέλος της ορχήστρας που σχηματίστηκε ειδικά για την εκδήλωση.
Τι μέλος... Ο Μανώλης και ο Τσαουσάκης την οργανώσανε &#40;τη υψηλή εποπτεία Βασιλείου Τσουμάρεως!&#41;. Περάσανε πάνω από 60 τραγούδια του Μπίνη σε πέντε μέρες !!! Σπουδαίοι !!!
Και από εδώ ξανα και πάλι τους ευχαριστώ.

-------
Τσαους... Δεν ξέρω αν έχετε ρεπο, αλλά τη Δευτέρα παίζετε !!!! &#40;για τα γενέθλια ντε...&#41;. Μην και κάνεις καμια λαδιά... Πρέπει να συγκεντρώσουμε την Δεκεμβριανή παρέα. &#40;Ελληνες, Ισπανούς, Πόντιους, Κρητικούς και άλλους...αλλοεθνείς !!&#41;
Φιλώ σταυρωτά !

Αρης
31.03.2005, 14:51
Δε μαλώνω με το Λιανό ρε.
Μαλώνω το Λιανό, γιατί είναι μικρός ακόμη και πρέπει να μάθει!http://www.rembetiko.gr/forum/clipart/proud.gif

Ιωάννα
31.03.2005, 15:10
Μαθαίνει... μαθαίνει εύκολα ο μικρός!! Μετά και τον &#34;δικό μας&#34; τσακωμό &#34;έστρωσε&#34;. Τελικά είναι καλό παιδί και με ευαισθησίες. Και ήταν ο μόνος που ήρθε στην πρεμιέρα της ταινίας η &#34;Νοσταλγός&#34; απ&#39; όσους πρόφτασα να ενημερώσω.
Και λέω πως μαθαίνει γρήγορα, μιας και γνώρισα και την καρα-κουκλάρα που τον συνόδευε !!!
&#40;το καρα- μεταφράζεται &#43; ως μαυριδερή, μελαχροινή&#41;.
&#34;Γειά σου Γιάννη, τι χαμπάρια?&#34;

ΣΑΚΗΣ ΠΑΠΙΣΤΑΣ
01.04.2005, 10:25
Τα περί Γιώργου Παπαβασιλείου &#40;&#34;Τσαουσάκη&#34;&#41;, Γιωργάκη ή George -για μένα και το ταίρι του στο πάλκο, του &#34;ζόρικου&#34; κιθαρίστα Μανώλη Πορφυράκη ή απλώς Μανωλάκη, είναι λίγα, πολύ λίγα τα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω, όπως και για το &#34;Πήρε και βραδιάζει&#34;. Τα λέω από πρώτο χέρι και τα λεγόμενα μου τα επιβεβαιώνει και το κολλητάρι μου και παλιός μάγκας και ρεμπετο-γλεντζές Ροδόλφος &#40;θα τον θυμάστε φαντάζομαι από τη σύναξη στο Βόλο, όσοι είχατε την τύχη να παραβρεθείτε&#41;.

Λοιπόν στο προκείμενο και χωρίς περιστροφές: τα δυο αυτά νέα παιδιά είναι η έκπληξη για μένα της τελευταίας δεκαετίας, επειδή:
1. Παίζουν &#34;παπάδες&#34;. Παλιά, δύσκολα, σπάνια και κυρίως ΣΩΣΤΑ ρεμπετο-λαϊκά άσματα. Βέβαια, λόγω ...&#34;Τσαουσάκη&#34; κυριαρχούν τραγούδια του Πρόδρομου. Μάλιστα την τελευταία φορά που τους άκουσα, έπαιξαν και τραγούδησαν όμορφα ένα σερί από τραγούδια του Εμφυλίου και ο μαλάκας &#34;σορόπιασα&#34; πάλι........
2. Έχουν &#34;δέσει&#34; μεταξύ τους.
3. Κάθε φορά που τους ακούω παίζουν ...άλλα τραγούδια! Κατά δήλωση του Γιωργάκη σε μένα, περιλαμβάνουν στο ρεπερτόριό τους γύρω στα 1000 τραγούδια!!! Κι αν ακόμα δεν είναι τόσα πολλά &#40;ο George -λόγω του νεαρού της ηλικίας του- είναι και λίγο ενθουσιώδης&#41;, σίγουρα είναι τουλάχιστο τα μισά. Μόνο που χρειάζεται οργάνωση στα σκόρπια χαρτιά του, που έχει πάντα μπροστά του, με τους στίχους των τραγουδιών που παίζουν.
4. Ποτέ δεν τους βαριέσαι. Θες δεν θες, έχεις όρεξη ή όχι, σε παρασέρνουν και συμμετέχεις τραγουδόντας μαζί τους. Μάλιστα, όταν τύχει να βρίσκεται και ο Βασίλης ο Τσούμαρης στην παρέα, ε, τότε ....ακόμα καλύτερα, γιατί μας κουκουλώνει όλους μας με τη δυνατή και καθαρή φωνή του και το απολαμβάνουμε ακόμα καλύτερα.
5. Αυτό που κάνουν τα δυο παιδιά, το απολαμβάνουν οι ίδιοι και αυτό είναι διάχυτο στους λίγους θαμώνες.
6. Το &#34;Πήρε και βραδιάζει&#34; είναι ένα μικρό αλλά ιστορικό μαγαζί της Θεσσαλονίκης. Θα το χαρακτήριζα κουτούκι &#40;ο άλλος κολλητός μου, ο Γιώργος, το λέει &#34;Η τρύπα του Μάγκα&#34;, κατά το &#34;Η τρύπα του Ινδού&#34;!!&#41; με χρώμα και &#34;μυρωδιά&#34; που μου θυμίζει έντονα αντίστοιχα μαγαζιά των δεκαετιών &#39;50 και &#39;60 &#40;χωρίς υπερβολή&#41;, που εγώ τουλάχιστο, σαν μεγαλύτερος τα έζησα.
7. Οι μεζέδες και οι σαλάτες, όπως και η ρετσίνα του &#40;πίνεις άσωτα χωρίς να κάνεις κεφάλι!&#41; είναι εκλεκτοί. Κορυφαία τα σουτζουκάκια &#40;έχεις δίκιο Κ. Κουρούνη&#41; και η τηγανιά του.

Για να μιμηθώ και τον αμίμητο Ν. Μάθεση, λέω: &#34;μιλάω εγώ, ο Πάπιστας, ο παλιότερος!&#34;.....

- <u>Σε κατακλείδα, μη μου ζητήσετε -όσοι θα &#39;ρθείτε από Αθήνα μεριά- να πάμε σ&#39; άλλο μαγαζί, γιατί θα πάτε ...μόνοι σας!!!</u> Το σαββατοκύριακο περιμένω και τον Φραγκίσκο στη Σαλονίκη. Έτσι, η παρέα θα αυξηθεί. Κώστα &#40;ΚΚ&#41; κανόνισε να έχεις μπαγλαμαδάκι μαζί σου. Δεν ξέρω αν ο Γιαννάκης ο Παπαϊωάννου επέστρεψε από την Ισπανία. Αν ναι, τότε θα απολαύσουμε και ρεμπέτικα της κλασσικής περιόδου, από έναν ανεπανάληπτο βιρτουόζο και ωραία, γνήσια λαϊκή φωνή. Είμαι βέβαιος πως θα περάσουμε καταπληκτικά, αρκεί να μην τύχουν κωλοπαρέες με ...γυναίκες &#40;σόρρυ από το γυναικείο φύλο&#41; και αρχίσουν το μπρακ-λακιρντί και μας φλομώσουν με το άσχετο κουτσομπολιό τους.
&#40;Κάτι τέτοιο μας συνέβη την τελευταία φορά που πήγαμε παρέα και κοντέψαμε να πάθουμε εγκεφαλικό από την τσατίλα. Μάλιστα ο Τσαουσάκης κόντεψε -από τα νεύρα του- να δαγκάσει τη ...μάνικα του μπουζουκιού του, για να μην αρχίσει να μοιράζει βρισιές και κλωτσοπατινάδα γύρω του!!!&#41;.

Αυτά και ....οζ γκελντί!

Υ.Γ.: Καλή μου Ιωάννα, δες το mail σου. Αν έρθεις χωρίς το CD, φρόντισε να έχεις μαζί σου τον ...κηδεμόνα σου....

Σ.Π.

ΒΑΣΙΛΗΣ
01.04.2005, 13:45
ευχαριαστούμε ρε παιδιά για τα καλά λόγια, αλλά προσοχή γιατί, τι είναι ο άνθρωπος. με τόσα που είπατε μπορεί να καβαλήσουμε κανένα καλάμι και να θέλετε στο τέλος πολλλλλλλλλλά λεφτά για να μας ακούσετε.

ΔΟΞΑΣΤΕ ΜΑΣ.... κατά τον χάρρυ κλυνν.

ΒΑΣΙΛΗΣ
01.04.2005, 13:48
ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ.

όποιος πάρει στα σοβαρά αυτά που έγραψα πιό πάνω, θα με στεναχωρήσει.

δε βλέπω την ώρα και τη στιγμή για την επόμενη μάζωξη.

Γιώργος
02.04.2005, 13:13
Παιδια ενταξει μια κιθαριτσα παιζουμε κι εμεις
μην το κανουμε θεμα ...Τι να λεει και ο Δεδες και οι αλλοι δασκαλοι !!
Ευχαριστω παντως για τα καλα λογια !!
&#40;Μανωλιο Πορφυρακη μας καλοπιανουνε οι φορουμιτες και μας εχουν
στα οπα-οπα ...&#41;
Παντως σχετικα με την κόμη του Πορφυρακη δεν εχω προβλημα με τη χαιτη, αλλα καλυτερα με αρεσε &#40;αλα της Σαλονικιωτικο !!&#41; με το μουσι -ρε Μανωλη τι τοθελες και ξυριστηκες ;;
Τελος παντων γουστα ειναι αυτα ...

Τσαουσακη το &#34;Παραπονιαρικο&#34; το εχω βρει απο φιλο μπουζουξη &amp; συλλεκτη και οταν τον ξαναβρω θα τον ρωτησω αν εχει το δισκο ο ιδιος
Ειναι οντως κομματαρα !! Αν βρεις τα στοιχεια κλπ &#40;εμενα μου φαινεται του &#39;52-53&#41; ριχτα στο φορουμ
ΚΑΛΕΣ ΠΕΝΝΙΕΣ !!

&#40;Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 04 Απρίλιος, 2005&#41;

ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
04.04.2005, 13:02
Ευχαριστούμε για τα καλά λόγια όλους τους συμφορουμίστες.Το πιο ωραίο που διάβασα ήταν αυτό που έγραψε ο Σακης για τις γυναίκες και τα νεύρα μας που πήγαν να σπάσουν.Συνηθισμένα τα βουνά απο τα χιόνια!!!Αμα πήγατε το Σαββατοκύριακο στο πήρε ελπίζω να περάσατε καλά,εγώ ήμουν Αθήνα και ομολογώ οτι έμεινα προσοχή σε ένα μαγαζάκι που με πήγε για καφέ ο Λιανός στις 5.30 το απογευμα της Παρασκευής στην&#34;Καπνικαρέα&#34;.Επαθα πλάκα και απο τον μπουζουκτση και απο τα τραγούδια που έπαιζαν.Ωραίος παίκτης και ωραία φωνή.Ευτυχώς και δυστηχώς βράδυ αράξαμε γιατί αλλιώς θα ήμουνα ακόμα Αθήνα και είναι επικίνδυνο!
Το &#34;παραπονιάρικο &#34; το περάσαμε σε ένα αφιέρωμα στον Πρόδρομο τον Οκτώβριο που μας πέρασε στο ράδιο στον Τσούμαρη,μπορεί να στο στείλει αν θες.Ρε φραγκίσκο σε πέρίμενα στο συνέδριο Βιοτεχνολογίας γιατί δεν ήρθες?

Κωνσταντίνος
15.04.2005, 18:51
Καλησπέρα στη παρεα,

Υστερα απο την περιήγησή μου στο βορρα και τη διανυκτέρευση στη θεσαλλονικη εμένα με ανοιχτο το στόμα. Καταρχην πήγα στη ταβερνα &#39;Πήρε και βραδιάζει&#39;, &#40;ένα στενό μετά τον Ευκλείδη, στην οδό Ομήρου&#41; το προηγουμενα Σαββατο αλλα τιποτα απο μουσικη ήταν μερικα άτομα που απολαμβάνανε το φαί υποθέτω. Λέμε δεν ειναι δυνατον να μη ν υπάρχει ένα ρεμπεταδικο εδω ρε παιδια. Ρωταμε ενα δυο αστυνομικούς, ενα περιπτερά και ενα ταξιτζη για αρχη, μας λένε το &#34;Γλεντικουλέ&#34; πάμε εκεί αλλά κλειστο το μαγαζί. Για να μη χανουμε άλλο χρονο πέρνουμε ένα αλλο ταξι για να πάμε στην Αριστοτελους σε ενα μαγαζάκι που το ειχαμε ως τελευταια επιλογή. Ρωτάμε και αυτόν τον ταξιτζη μήπως γνωρίζει καποίο μαγαζι με ρεμπέτικα αλλα τίποτα και αυτος. Το συμπερασμά μας ύστερα απο αυτή την περιήγηση, ή εμείς ειμαστε γκαντέμιδες ή τελικα η θεσσαλονίκη δεν ανταποκρίνεται όπως μας έλεγαν σε τέτοιου είδους αναζήτηση.

Υ.Γ Παρατηρήσαμε επίσης οτι για Σάβατο βράδι η κίνηση ήταν πολύ πεσμένη.

ΒΑΣΙΛΗΣ
16.04.2005, 11:40
κωνσταντίνε, αν ήρθες στη θεσσαλονίκη χωρίς να ρίξεις σύρμα είσαι επειικώς απαράδεκτος. πρώτο λάθος αυτό. δεύτερο λάθος είναι ότι προφανώς ρώτησες λάθος ανθρώπους. τρίτο λάθος είναι ότι πήγες στο &#34;πήρε και βραδυάζει&#34; αλλά μάλλον δε μπηκες μέσα να ρωτήσεις. είδες την αίθουσα μέσα χωρίς μουσικούς και έφυγες. τα παιδιά στο &#34;πήρε&#34; παίζουν στη κάτω αίθουσα, στο υπόγειο και δε φαίνεται από πάνω. πολλοί την έχουν πατήσει έτσι αλλά με ένα τηλέφωνο λύνονται όλα. τέλος πάντων για πρώτη φορά συγχωρείσαι κώστα. την άλλη φορά μη ντραπείς.
αυτά και γιά άλλους φίλους που θα βρεθούν στη θεσσαλονίκη.
είναι γεγονός ότι εδώ πάνω δεν έχει πολλά μαγαζιά με καθαρό ρεμπέτικο. είναι καμουφλαρισμένα και μαθαίνονται από στόμα σε στόμα. μάλλον είμαστε στην εποχή των διωγμών ακόμα και δουλεύουμε υπογείως. πάντως αγωνιζόμαστε ισογείως και με όλες τις δυνάμεις.
όπως και να έχει όμως, ακολουθώντας τη σωστή διαδικασία, κάτι καλο θα ακούσεις.

Κωνσταντίνος
16.04.2005, 21:49
Βασίλη δεν είναι θέμα ντροπής, αν δεις λίγο πιο πάνω θα δεις ενα ποστιγκ που είχα βάλει ζητώντας σύμβουλή για το που να πάω, μιας και δεν είχα τηλέφωνα ούτε γνώριζα κανένα. Το μαγαζί μου το πρότειναι ο Γιάννης Λιανός αλλα δεν διευκρίνησε αυτή τη λεπτομέρεια περί υπογείου.. Οπότε νομίζω οτι δικαιολόγούμαι..

Οστόσο παραδέχομαι το το δεύτερο λάθος είναι αδικαιολόγητο μιας και επρεπε να μπω μέσα να ρωτήσω ετσι απο περιέργια.. Αντίθετα την πάτησα όπως αναφέρης και εσύ.

Πάντος νομίζω οτι είναι χαρακτηριστικό το γεγονος οτι ανθρωποι που η δουλειά τους βασίζεται σε πληροφορίες και ερωτήσης δεν έχουν να σου πουν τίποτα..

Τελοσπάντων την επομενη φορα θα το έχω υπόψη μου..

Μπαγιόκος
17.04.2005, 00:11
Αν θέλετε να πάτε κάπου στη Θεσσαλονίκη για ν&#39; ακούσετε μια μουσική πανδαισία, τότε πηγαίνετε στη Μονή Λαζαριστών, δέστε την &#40;ψιλο-αμφισβητούμενη&#41; θεατρική παράσταση κι ακούστε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ μουσικούς να αποδίδουν &#40;κι όχι απλά να παίζουν&#41; τραγούδια του Τσιτσάνη.

ΤΕΤΟΙΑ ΚΙΘΑΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ!!!

Μιλώ για τη θεατρική παράσταση &#34;Ουζερί Τσιτσάνης - Παύλου Μελά 22&#34; που είναι βασισμένη στο ομώνυμο βιβλίο του Γιώργου Σκαμπαρδώνη. Όσοι, μάλιστα, έχουνε διαβάσει και το βιβλίο θα μπούνε πιο εύκολα στο νόημα της παράστασης γιατί ο σκηνοθέτης, δυστυχώς, εναλλάσσει τις σκηνές του βιβλίου στο πάλκο με πολύ μεγάλη ταχύτητα δυσκολεύοντας το κοινό να καταλάβει τα τεκτενόμενα.

Ακούστε επίσης τη συγκλονιστική ερμηνεία του &#34;Σιαμαντάκα&#34; &#40;παραδοσιακό τραγούδι&#41; από τον ηθοποιό Γιάννη Σαμσιάρη.

Είχαμε την τύχη να δούμε την παράσταση μαζί με το Σάκη πριν από τρεις περίπου βδομάδες που πέρασα από τη Θεσσαλονίκη και μείναμε κατευχαριστημένοι &#40;τουλάχιστον από το μουσικό μέρος&#41;.

ΣΗΜ: Βασίλη Τσούμαρη, απολογούμαι που δεν επικοινώνησα μαζί σου αλλά ήμουνα υπό ατμόν.

Άπιστος
17.04.2005, 07:38
Καλησπέρα.
Όποιος θελει να ακούσει μπουζούκια στη Θεσσαλονίκη ας επισκεφθει το ουζερί &#34;Τομπουρλίκα&#34; &#40;νεα διεύθυνση: Ναυμαχίας Λήμνου 14,δίπλα στη οδό Δωδεκανήσου&#41;.
Επίσης τη ταβέρνα &#34;Ο Πλασταράς&#34; στα κάστρα &#40;όπου παίζουν ηλεκτρικά, όμως ωραία, δεν θυμαμαι ακριβή διεύθυνση....κοντά στη ανατολική πορτάρα&#41;

kostas
17.04.2005, 15:19
Συμπληρωματικά στο posting του Μπαγιόκου, ο Δημήτρης &#40;ξεχνώ το επώνυμο - ας με συγχωρέσει&#41; που παίζει κιθάρα στο Ουζερί ο Τσιτσάνης είναι σοβαρός και ευχάριστος άνθρωπος με οργανωμένο μυαλό και προσγειωμένος. Δεν θυμίζει δηλαδή &#34;μουσικό&#34;.

Οσο για την παράσταση, παρά τα όσα μπορείς να καταμαρτυρήσεις για ελαφρότητα, ιστορικές αναντιστοιχίες, απόπειρα ωραιοποίησης Μουσχουντή και... άλλων πολλών &#40;θου κύριε&#41;, είναι καλό.

Το αποδεικνύει η αντιπροσωπευτικότητα της ηλικιακής σύνθεσης του κοινού &#40;από 8 έως 88 χρονών&#41; και το χαμόγελο με το οποίο φεύγουν όλοι απ&#39; το ΚΘΒΕ. Παίζει δηλαδή το ρόλο του.

Πρόκειται για μουσική παράσταση με θεατρική διάσταση χωρίς να θέλω να θίξω τους υπόλοιπους συντελεστές. Οι μουσικοί πρωταγωνιστούν μαζί με τους ηθοποιούς σε ίσο βαθμό, για να μην πως και παραπάνω κάποιες στιγμές που κάνει κοιλιά η διήγηση.

Οσοι &#34;ειδικοί ρεμπετολόγοι&#34; το δείτε, πάρτε το απ&#39; αυτή τη πλευρά και μην το σκαλίσετε ιστορικώς και μουσικολογικώς διότι θα τσαντιστείτε.

Γιατρός
17.04.2005, 18:32
Προς Γ.Παπαβασιλειου
εχω σε mp3 καμια 20ρια τραγουδια ζωντανα απο την Καπνικαρεα.Αν ειναι οι ιδιοι μ&#39;αυτους που ακουσες εχεις απολυτο δικιο!!Αν ερθω Θεσ/νικη και θελεις το mp3 πες μου να στο φερω.

Θοδωρής
17.04.2005, 21:46
να ζητήσω μια χάρη:

αναφέρθηκαν σε αυτό το topic οτι υπάρχουν διάφορα mp3 απο ζωντανές ηχογραφήσεις απο ταβερνούλες κτλ

μήπως θα μπορούσαν οποιοι τα έχουν να τα ανεβάσουν κάπου?

εννοείται, αν έχουν χρόνο και γρήγορη σύνδεση.
ευχαριστώ εκ των προτέρων http://www.rembetiko.gr/forum/clipart/happy.gif

Γιατρός
17.04.2005, 22:18
Εχω εγω καποια τετποια mp3 αλλά με ptsn συνδεση θα μου παρει κανα χρονο να τα ανεβασω.Το καλοκαιρακι που θα εχω ADSL οτι θελεις.

Θοδωρής
18.04.2005, 00:28
Να είσαι καλα Γιατρέ μου.

Για αυτό έκανα την διεύκρινιση. Οταν ημουν στην Αθηνα και ειχα PTSN μου έβγαινε η πίστη. Ενω τώρα στην Αγγλια, με ADSL είμαι αρχοντας http://www.rembetiko.gr/forum/clipart/happy.gif

να και ένα καλό της &#34;κακούργας ξενητειας&#34; :D

Μπαγιόκος
18.04.2005, 01:08
Ο κιθαρίστας, Κώστα, είναι ο Δημήτρης Σφίγκος &#40;δεν τον ξέρω φυσικά, από το πρόγραμμα το διαβάζω&#41;.

Όταν λες για &#34;ωραιοποίηση του Μπαϊρακτάρη&#34; μήπως εννοείς του Μουσχουντή; Δεν θυμάμαι να αναφέρθηκε ο Μπαϊρακτάρης στην παράσταση, μπορεί όμως και να κάνω λάθος.

Σίγουρα η παράσταση κινείται σε ένα πλαίσιο όπου, ποιητική αδεία, τα γεγονότα και οι χρονολογίες συγχέονται, τα τραγούδια παρουσιάζονται ότι γράφτηκαν σε εποχή πολύ διαφορετική από την πραγματική κλπ. Άλλωστε για μυθοπλασία πρόκειται.

kostas
18.04.2005, 05:37
Μουσχουντή. Σωστά ρε Μπαγιόκο.
Παρασύρθηκα γιατί διαβάζω για τον Δημήτρη Μπαϊρακτάρη τελευταία. Αστυνομικός Διευθυντής Αθηνών &amp; Προαστίων, εντεταλμένος να ξεφτιλίσει τις εξαθλιωμένες μάζες των Αθηνών επι κυβερνήσεων Τρικούπη. Το 1890-1900 αυτά.

Ενώ ο Μουσχουντής ήταν στη Θεσσαλονίκη 40 χρόνια αργότερα στην ίδια περίπου διοικητική θέση. Είναι το παλικάρι που χειρίστηκε την υπόθεση Πόλκ με... μεγάλη &#34;μαεστρία&#34; για να φορτωθεί στο τέλος στους συνήθεις ύποπτους της εποχής &#40;Εβραίοι και Κομμουνιστές&#41;. Αλλά και τη Γερμανική κατοχή τη χειρίστηκε με την ίδια &#34;μαεστρία&#34;, όπως και τις εκκαθαρίσεις των νομίμων κατοίκων της Θεσσαλονίκης: των Εβραίων.

Παιδιά ολόμαλλα και τα δύο.
Θα μιλήσουμε για αυτούς σύντομα.

Θανάσης
18.04.2005, 12:22
Χαιρετώ τους ρεμπετόφιλους του Βορρά &#40;Κουρούνη,Πάπιστα,&#34;Τσαουσάκη&#34;,Τσουμάρη κλπ&#41;,

αύριο Τρίτη ανεβαίνω για δουλειά στη Θεσσαλονίκη, θα μείνω 2-3 βραδιές, ελπίζω να ανταμώσω όσους από σας έχετε διάθεση για βόλτα μετά μουσικής...
Περιμένω τηλ για κατευθύνσεις - διευθύνσεις
Τηλ: 697-8006363

ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
18.04.2005, 13:13
Με το καλό Θανασάκη άντε να σε δούμε και απο κοντά,μόλις φτάσεις πάρε τηλέφωνο σε κάποιοον απο την &#34;Βόρεια Κλίκα&#34;.
Γιατρέ εννοείτε ότι θέλω αν έχεις ζωντανά παιξίματα απο οποιοδήποτε μαγαζί.και για λόγους συλεκτικούς&#40;κυρίως στον Τσούμαρη&#41; αλλά και για λόγους παικτικούς, ένα διαφορετικό γύρισμα να ακούσεις κέρδος είναι!
Προς Κώστα Τασιούλα, τι να σου πουν οι μπάτσοι μόνο τα κωλοχανία ξέρουν.Τα υπόγεια δεν τα γνωρίζουν και ούτε χρειάζεται να τα μάθουν.Την άλλη φορά να πάρεις τηλέφωνο σε κάποιον από μας, ρώτα τον Λιανό.

Θοδωρής
18.04.2005, 14:24
&#62;Γιατρέ εννοείτε ότι θέλω αν έχεις ζωντανά παιξίματα απο οποιοδήποτε μαγαζί.και για λόγους συλεκτικούς&#40;κυρίως στον Τσούμαρη&#41; αλλά και για λόγους παικτικούς, ένα διαφορετικό γύρισμα να ακούσεις κέρδος είναι!

Ακριβώς, για αυτό και γω ζητάω οτιδηποτε έχει κάποιος απο τέτοιες ζωντανές ηχογραφήσεις. Για να μαθαίνουμε εμείς οι νεότεροι. http://www.rembetiko.gr/forum/clipart/happy.gif

ΒΑΣΙΛΗΣ
18.04.2005, 17:35
εγώ έχω πολλά ζωντανά παιξίματα, τα περισσότερα όμως από τα ζωντανά που κάνω στο ραδιόφωνο αλλά και αρκετά από κάποιες μουσικές σκηνές. είναι πάρα πολλά όμως. μπορώ να στείλω σε έναν δυό cd με mp3 και μετά χέρι με χέρι.
γιά όσους βρίσκονται στη θεσσαλονίκη, μέσα στο μάιο κανονίζω τρείς βραδυές στο ΜΥΛΟ. μία μικρασιάτικα, μία δημοτικά ηπειρώτικα και μία με ρεμπέτικα. μόλις έχω νεότερα θα σας το ανακοινώσω.

Ιωάννα
19.04.2005, 18:47
ΚΚ. ο εξαιρετικός κιθαρίστας Δημήτρης Σφίγγος ήταν ο φίλος, δίπλα μου και απέναντί σου, τη βραδιά που τα πίναμε ως τις 5.30 το ξημέρωμα &#40;καλά, ούτε θυμάμαι αν σας σύστησα...&#41;. Ο Δημήτρης ήταν κι αυτός στην ομάδα των &#34;παιχτών&#34; της παρουσίασης του βίβλίου του Μπίνη, το Δεκέμβρη. Τότε τον γνώρισα και γίναμε φιλαράκια. Σπουδαίο παιδί, άριστος μουσικός.
Είδα κι εγώ το &#34;Ουζερί&#34;. Απογευματινή Κυριακής. Ηλικιακή σύνθεση ψιλο-ΚΑΠΗ... με ευτυχία στο πρόσωπο που ακούγονταν γνωστά τραγούδια!! Ψιλοτραγουδίσματα και χειροκροτήματα σε κάθε άσμα. Πιο πολύ μου έκανε για μουσική παράσταση με λίγο θεατρικό δρώμενο.
Ναι, το ενδιαφέρον ίσως είναι πως ένας μη γνώστης του θέματος εισάγεται &#34;γλυκά&#34; και &#34;τραγουδιστικά&#34; στα συμβάντα της Κατοχικής Θεσ/νικης. Ας το δούμε σαν μια απλή λαίκή παράσταση και όχι σαν μελέτη.
Κι όπως εύστοχα σημειώνει ο Μπαγιόκος, μια μυθοπλασία είναι και το βιβλίο και το σενάριο.
Ευχάριστη όμως.

Καλώς σας ματαβρήκα!!!

kostas
20.04.2005, 16:37
Ιωάννα μου, λέω πως είμαι ακόμα συγκροτημένος - άγνωστο πόσο και για πόσο. Τον θυμάμαι τον άνθρωπο! Το επώνυμο δεν συγκράτησα πανάθεμά με.
Αφού θα τα ξαναπούμε με το Δημήτρη. Σπουδαίο παιδί. Οπως το είπες.

Για το Ουζερί ο Τσιτσάνης, για τον προβληματισμό για τους Σουφραδίτες της Σαλλονίκης, για πολλά ακόμα: συνημμένο ένα άρθρο που σε &#40;σας&#41; ενδιαφέρει.
Ειδικά αν θες να γίνεις Σαλλονικιά.

<center><table border=1><tr><td>http://www.rembetiko.gr/forum/icons/mime_msword.gifΔιαβασέ με
thessaloniki apo kanelli se tachydromo 16-4-05.doc (http://www.rembetiko.gr/forum/messages/182/thessaloniki_apo_kanelli_se_tachydromo_16-4-05-100633.doc) (84.5 k)</td></tr></table></center>

ΣΑΚΗΣ ΠΑΠΙΣΤΑΣ
22.04.2005, 13:33
Θανάση Καμπά, ήλθες, είδες, &#34;ΕΓΓΡΑΨΕΣ&#34; και απήλθες&#40;;&#41;
Μάγκες, προχθές το βράδι στον &#34;Τάφο του Μάγκα&#34; &#40;Πήρε και...} έγινε το έλα ν&#39; ...ακούσεις! Ρεμπέτικη πανδαισία μοναδικής ομορφιάς!!
Συντελεστές:
- Γιώργος Παπαβασιλείου &#40;μπουζούκαρο, μπαγλαμάς, τραγούδι, όρεξη στα ύψη&#41;.
- Μανωλάκης &#40;κιθάρα, μπαγλαμά, τραγούδι, φωνητικά, αντοχή και διάθεση ανεξάντλητη&#41;.
- Θανάσης Καμπάς &#40;μπουζούκι, τραγούδι, σεμνότητα, κέφι, μαστοριλίκι, ρεμπετοαχόρταγος, αλλά και με γκόμενα μετά άκρας περιποιήσεως και φροντίδας, μάνατζερ του &#34;μικρού&#34;&#41;.
- Βασιλάκης &#40;μπαγλαμάς, κιθάρα, κομπολόϊ και ποτηράκι, τραγούδι τενόρικο, φωνή βυζαντινο-καλλιεργημένη που ανεβαίνει οκτάβες σαν ασανσέρ, πρόσχαρος, χαμογελαστός πάντα, ευγενέστατο παλικάρι, ψυχούλα και ζωντάνια της ρεμπετοπαρέας, η σούπερ έκπληξη της βραδιάς!!! Σύστηκε ο Τάφος του Μάγκα!!&#41;.
- Βασίλης Τσούμαρης &#40;τραγούδι με τη δυνατή φωνάρα του, συνοδός αιθέριας ύπαρξης, ευγενικός και καλόβουλος όπως πάντα&#41;.
- Ροδόλφος Τόκας &#40;τραγούδι, ρετσινοπότης με κάνουλα στο στόμα -άντε να τον προλάβεις!-, ρεμπετοκαβλιάρης αθεράπευτος&#41;.
- Σάκης Πάπιστας &#40;τραγούδι, ζεϊμπέκικο στον &#34;τόπο&#34; ή φυλακίσιο, ρεμπετόπληκτος&#41;.
- Υπόλοιποι θαμώνες με τάσεις στο λακιρντί &#40;ο Βασιλάκης όμως τους κουκούλωνε τις φωνές τους!!&#41;.

Ρεπερτόριο ανεξάντλητο &#40;τα παιδιά έπαιξαν υποδειγματικά ....παπάδες&#41;.
Το μεγάλο ερώτημα και η ρεμπετο-αγωνία είναι η ...μεταγραφή του Βασιλάκη στη Σαλονίκη &#40;κι αυτός Θεσσαλός, συνεχίζοντας την παράδοση των καλών μουσικών της Θεσσαλίας&#41;. Έριξα την ιδέα, αλλά ο Καμπάς δεν νομίζω πως θα του το επιτρέψει &#40;θα χάσει το ταίρι του&#41;. Εκτός κι αν τους πάρουμε και τους ...δύο....

Κουρούνη και Κουτελιέρη &#40;που δεν παραυρεθήκατε&#41;, είναι λίγο να πω ότι ΧΑΣΑΤΕ!

ΠΑΝΤΑ ΤΕΤΟΙΑ &#40;Λίγα χρόνια και καλά&#41;.
Σ.Π.

Θοδωρής
22.04.2005, 15:30
οπτικό ή ακουστικό υλικό υπάρχει μήπως;

κατι και για μας ρε παιδιαααα ... http://www.rembetiko.gr/forum/clipart/happy.gif

Θανάσης
28.04.2005, 13:06
http://www.rembetiko.gr/forum/messages/182/100654.jpg

Θανάσης
28.04.2005, 13:08
http://www.rembetiko.gr/forum/messages/182/100657.jpg

Θανάσης
28.04.2005, 13:09
http://www.rembetiko.gr/forum/messages/182/100660.jpg

Γιώργος
28.04.2005, 13:18
Μπραβο μαγκες !!
Παντα τετοια !!

Ελα ριξε τωρα και τα mp3 ...

Ισαάκ
28.04.2005, 13:24
Μμμμ ωραία πράματα...

Σωστός ο Γιώργης Β για ρίξτε και τα mp3.

ΒΑΣΙΛΗΣ
28.04.2005, 16:11
δε ξέρω αν υπάρχει mr3 αλλά οι 2 βραδυές που κάναμε ήταν εξουθενωτικές. μέχρι πρωϊας αλλά πολλά γούστα. φύγαμε τρικλίζοντας. άξιζε τον κόπο και σίγουρα θα ξαναγίνουν τέτοιες φάσεις με τους περαστικούς.
θανάση, χαιρετίσματα στον συνονόματό μου βασίλη. επίσης να πούμε ότι στο σχήμα συμμετείχε και ένας ακόμα μεγάλος μπουζουξής που ήρθε το δεύτερο βράδυ και διακρίνεται στην τρίτη φωτογραφία. ο λάζαρος ο χαριτίδης.

Θοδωρής
28.04.2005, 18:14
αν δεν έτοιμαζα την βαλίτσα μου τώρα, θα έβαζα τα κλάματα ...

σε ευχαριστώ πολύ Θανάση.

Πάντα τέτοια παιδιά και όπως βλέπετε ο λαός περιμένει mp3 !!

ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
28.04.2005, 23:08
Μπράβο ρε φίλε Θανάση, ελπίζω οι συμφορουμίστες να πήραν λίγο μυρωδιά απο τις δυο φοβερές βραδιές.Στις φωτογραφίες εκτός απο τον Λάρυ παλιο μπουζουξή διακρίνεται και ο Πάνος Σαββόπουλος που ήταν αυτήκοος μάρτυρας σ΄τη δεύτερη βραδιά.
Παρεπιπτόντως Θανάση δεν ξέχασες τίποτα στο μαγαζί,μάλλον στα σήκωσαν την Δευτέρα.
Καλή Ανάσταση σε όλους

Θανάσης
04.05.2005, 13:05
Μάγκες να είστε όλοι καλά&amp;#8230;
Πράγματι οι βραδιές ήταν ζόρικες, ο Γιώργος και ο Μανώλης εκτός από παιχταράδες είναι πολύ εντάξει παιδιά&amp;#8230;
Ευκαιρίας δοθείσης τους ευχαριστώ από καρδιάς για τη φιλοξενία, όπως επίσης και τους έτερους Σαλονικιούς φίλους Τσουμάρη και Πάπιστα&amp;#8230;
Δυστυχώς δεν «σωθήκανε» ηχητικά ντοκουμέντα, διότι μου διαρρήξανε το διαμέρισμα στο Χαϊδάρι και μου τσιμπήσανε τη συσκευή ηχογράφησης, η φωτογραφική μηχανή σώθηκε από κωλοφαρδία&amp;#8230;