PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΣΤΕΚΙ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημήτρης Μυστακίδης
25.09.2006, 00:11
Μόλις χθές κλείσαμε τον χώρο που θα στεγάσει ένα καινούργιο στέκι στην θεσσαλονίκη.Επειδή δεν έχω μιλήσει με τους αδμίνορες και δεν θέλω να θεωρηθεί προσωπική διαφήμηση θα επανέλθω εάν μου δοθεί η άδεια.

admin
25.09.2006, 00:18
Οι Θεσσαλονικείς αγαπητέ φίλε Δημήτρη θα περιμένουν με αγωνία το μήνυμά σου. Ας μην τους κρατάμε άλλο σε αγωνία. Η δική σου παρουσία εγγυάται την ποιότητα του στεκιού. Μπορείς να κάνεις όποια παρουσίαση θέλεις και όπως τη θέλεις :) Τα διάφορα μέλη θα είναι ελεύθερα να γράψουν τις κρίσεις τους όπως και σε κάθε άλλο thread που αναφέρεται σε στέκια.

Δημήτρης Μυστακίδης
25.09.2006, 00:31
Αφού πήρα άμεσα την άδεια από τον αδμίνορα επανέρχομαι,

Λοιπόν
Ελπίζουμε να καθαρίσουμε γρήγορα με άδειες κ.τ.λ.
Το μαγαζί το ανοίγουμε εγώ και ο Δημήτρης ο Σφίγγος και φυσικά θα παίζουμε κιόλας και μαζί μας θα είναι και ο Παύλος Παφρανίδης.Φυσικός ,προσεγμένος ήχος(εκεί θα δώσουμε τα πιό πολλά φράγγα μου φαίνεται),μεζέδες και ποτό και ότι άλλο χρειάζεται για να περνάμε όλοι καλά.
Μάλλον θα το πούμε Πριγκιπέσα και βρίσκεται πίσω απο την λέσχη αξιωματικών.
Αυτά προς το παρόν.

Kostas(tm)
25.09.2006, 06:13
Καλή δύναμη και καλή επιτυχία στους δύο Μήτσους.
Μπράβο.
:110:

proedros
26.09.2006, 10:58
Α ρε Δημητράκη τι χαρά μας δίνεις.Οσο νωρίτερα τόσο καλίτερα.Χαιρετισμούς στον Σφίγγο και στον Παυλάκη.

ΚΑΤΕΡΙΝΑ_ΤΣΙΡΙΔΟΥ
28.09.2006, 14:48
Καλα κουραγια και κεφια!Φιλια στο Σφιγγο!

Ιωάννα
28.09.2006, 15:32
Πωπωωωω...χαρά που πήρα!!!
Θυμάμαι που μου το έλεγε ο Μήτσος Σφίγγος (από πέρσι το Σεπτέμβρη), το είχαν όλοι τους "όνειρο" και στόχο !

Τα καλύτερα σας εύχομαι !!!
(Εμ... με τέτοιες μουσικάρες, όλα θα πάνε κατ' ευχήν)

ΣΗΜ: Δημήτρη Μυστ. οι υποσχέσεις μου για όποια βοήθεια, θύμισε στον Δ.Σφ, πως ισχύουν βεβαίως !

yiorgosv
30.09.2006, 10:56
Δημητρη με την παρεα σου, καλα κουραγια και καλο ξεκινημα !!

Ειναι ενα θεμα που απασχολει κι εμας εδω στα Χανια ...
Αυτοδιαχειριση στα μαγαζια !!
Ηδη σκεφτομαστε κι εμεις με καποιους φιλους κατι τετοιο και ολο και περισσοτεροι μουσικοι το βαζουν στα σχεδια τους, δεδομενης της πληρους απογοητευσης απο μαγαζατορες ασχετους και αρπακολλατζηδες !!
Αυτο βεβαια εχει και τα αρνητικα του, δηλ. με το να γινει και ιδιοκτητης ο μουσικος αρχιζει να βλεπει και αλλιως τα πραγματα ή να χασει μερος απο τη προσπαθεια στο μουσικο κομματι, αυτο ομως ειναι ενα θεμα που ο καθενας το ρυθμιζει αναλογα με το μερακι του !!

Οσο για το οτι ενδιαφερει τους Θεσσαλονικεις και μονο οπως λεει ο αντμιν, δε νομιζω ... :083:
καλο ειναι να κανονισουμε τις εκδρομουλες μας προς τα πανω ...
:089:

Μάνος Τουρπάλης
02.10.2006, 21:32
Πρώτο post σ΄αυτήν την πλατφόρμα ... (όχι πως είχα και πολλά στην άλλη) ... για να ευχηθώ καλή επιτυχία και καλές δουλειές.

totis
08.10.2006, 14:26
Επιτέλους ένα σοβαρό μαγαζί με σοβαρούς μουσικούς.
Αντε καλές δουλειές και καλά γούστα...

Ισαάκ
09.10.2006, 10:11
Άντε και η επόμενη συνάντηση του Φόρουμ, Θεσσαλονίκη:) :090: :112: :085: :090:

ΑΓΑΠΙΟΣ
09.10.2006, 11:20
Δημήτρη με το καλό και όλα δεξιά.... γκουχ! μουχ! αριστερά ήθελα να πώ.Η αλήθεια είναι πως εδώ και ένα τουλάχιστον χρόνο, με το που έκλεισαν διάφορα μαγαζιά στην Σαλλονίκη δεν έχουμε πιά στέκι στην πόλη μας που αγαπάμε, εκτός βέβαια απο την "Ωραία Ελλάδα" που ούτως ή άλλως είναι μεγάλη αγάπη.
Θά βρεθώ για λίγες μέρες στην πόλη μας, τις ημέρες των εκλογών, και έλεγα μήπως και σας πετύχω ανοικτά, ή έστω στο άνοιγμα!! Δύσκολο μου φαίνεται!

Δημήτρης Μυστακίδης
03.12.2006, 17:00
Επανέρχομαι γιατί επιτέλους τα πράγματα μπήκαν σε μιά σειρά.
Η Πριγκιπέσα ανοίγει στις 15 του Δεκέμβρη.Θα είναι ανοικτά κάθε μέρα και το πρόγραμμα στην αρχή τουλάχιστον έχει ώς εξής 15/16/ Μυστακίδης,Σφίγγος ,Γ.Τσέρτος και Ανατολή Μαριόλα που είναι και το σχήμα του μαγαζιού 17/18/ Μυστακίδης,Σφίγγος,Παφρανίδης και Μαστέλος Χ. 19/20/ Μυστακίδης,Σφίγγος,και Πάππος και από εκεί και πέρα για τις γιορτές θα παίζει το σχήμα του μαγαζιού.Επίσης την Κυριακή το απόγευμα στις 6 για τους πιτσιρικάδες Ο Γαργαληστής του Δ.Μπασλάμ ζωντανά.Αυτά για αρχή και βλέπουμε.!!
Τηλ.2310 273542

katsibox
03.12.2006, 22:41
Άντε σιδερένιοι Μητσάρα !!!

και λέγαμε χτες με τον Άρη πότε θα ανοίξεις να ανέβουμε...

Θα εκδράμουμε όλη η Κλίκα για ολονυκτία.

Γράψε και τη διεύθυνση για να υπάρχει.

Καλή αρχή !

admin
03.12.2006, 23:44
Δημήτρη,

Καλή αρχή με δύναμη και καλό κουράγιο για το νέο ξεκίνημα. :088:
Μου φαίνεται σίγουρο ότι η επόμενη μάζωξη θα γίνει στη Θεσσαλονίκη :090:

Ιωάννα
04.12.2006, 13:10
Καλή αρχή Δημήτρηδες !
Μπουζουκοκέφαλοι ....

Καλή δύναμη και εγκάρδιες ευχές για δημιουργική "φαντασία" !

Σύντομα ανηφορίζουμε... :089:

evagelos31
09.12.2006, 22:47
Φιλε Δ. Μυστακιδη

πιθανον να με θυμασαι....θα σε βοηθησω...
ερχομουνα στη Τομπουρλικα που δουλευες τοτε, πριν απο περιπου πεντε χρονια....ηταν η τελευταια φορα που δουλεψες στη Τομπουρ. νομιζω...
Δουλευα τοτε στη Σαλονικη (Βολιωτης) και ημουν θαμωνας του μαγαζιου σε εβδομαδιαια βαση....ημουνα παρεα με το Στεφανο τον τραπεζικο υπαλληλο και κιθαριστα συναμα...καταλαβες;
αν το προγραμμα ειναι ρεμπετικα οπως αυτα που παιζατε στη Τομπ. τοτε σιγουρα θα ειναι το μαγαζι που ψαχνω...
Δυστυχως ο Βολος ειναι σκετη ξεραιλα απο ρεμπετικα...εκλεισε κι η Σκαλα που δεν επαιζε πολυ ρεμπετικο βεβαιως...πιο πολυ λαικο παλιο..
εδω μονο δηθεναδικα φαγαδικα εχει ...κι ολο ανοιγουν κι αλλα...απο ρεμπετικο τιποτα...πρεπει να ανεβουμε προς τα πανω για να γουσταρουμε καμμια πενια...
Ευχομαι ολοψυχα καλη επιτυχια (που θεωρειται δεδομενη) και να μ αξιωσει ο θεος να ερθω προς τα κει καποια στιγμη..

Ιωάννα
16.12.2006, 16:56
Χτες το βράδυ (θα) κάνανε πρεμιέρα στην ΠΡΙΓΚΙΠΕΣΣΑ ...
(Αλλά με αυτούς που έμπλεξα νυχτιάτικα -θέλανε να δουν όλα τα μαγαζιά της αθηναϊκής σκηνής- πού να έχω μυαλό να σας πάρω ένα τηλέφωνο...).

Δημήτρη, ενημέρωσέ μας ! Τι έγινε; Πώς πήγατε;

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ !
ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ !!!

Δημήτρης Μυστακίδης
17.12.2006, 14:06
Ανοίξαμε τελικά στις 15.Βέβαια μέχρι πριν τις 9 καρφώναμε και σκουπίζαμε αλλά εντάξει όλα καλά.Καιρός τώρα να ασχοληθούμε και με αυτά που πρέπει δηλαδή τα τραγούδια.

τζουρας71
08.01.2007, 12:52
χθες βραδυ ειχα την τυχη να παω στην Πριγκηπεσσα. εντυπωσεις:
1) εξυπνη και ευστοχη η ταμπελα του μαγαζιου που σε καλωσοριζει, ΠΡΙΓΚΗΠΕΣΣΑ-ρεμπετικα τραγουδια-ζωντανοι μουσικοι
2) πραγματικα αριστος ηχος για μικροφωνα. με την εισοδο μου αμεσως ηλεκτριστηκαν τα αυτια μου ευχαριστα.
3) το σχημα απο οσο μου ειπε ο Δ.Μυστακιδης θα ειναι μεταβλητο. χθες για παραδειγμα (θαυμασια βραδια για ακροαση με λιγο κοσμο, κλπ) Μυστακιδης τζουρα-φωνη, Σφιγγος κιθαρα-φωνη. τραγουδαρες πεντακαθαρα παιγμενες και με πολυ καλη ορεξη αποδοσης. 2 ατομα δηλαδη αλλα θα εχει και περισσοτερους οπως αλλωστε ειχε τις προηγουμενες μερες. προλαβε περασε ηδη ο Μανωλης Παππος.
4) πολυ καλος εξαερισμος. η ακαπνη γυναικα μου βρηκε τη χαρα της που δεν δακρυσε οπως την ταλαιπωρω σε αλλα μαγαζια.
5) καλυφθηκε ενα σημαντικο κενο στη Νυχτα της Θεσσαλονικης που νομιζω ειχε δημιουργηθει τα τελευταια χρονια ειδικα μετα το κλεισιμο της "Ομορφης Νυχτας" και του "Καφε Αμαρειον".
6) να ευχηθω λοιπον καλες δουλειες στα παιδια και να σας ευχαριστησω Μητσαρες για την ομορφη βραδια που μας χαρισατε...

yiorgosv
08.01.2007, 13:28
Περιμενουμε οπτικο-ακουστικο υλικο !!!

Τι διαδραστικο φορουμ ειμαστε πια ;;

τζουρας71
11.01.2007, 13:29
ξεχασα να γραψω προχτες και να μνημονευσω τον Δ.Μυστακιδη ο οποιος μας επαιξε τραγουδι ανεκδοτο του Βαγγελη Παπαζογλου. το εβγαλε απο παρτιτουρα. "Μπατιρης εγεννηθηκα μεσα σ'αυτη την πλαση" ειναι η αρχη του, το υπολοιπο φυσικα δεν το θυμαμαι. οσοι πατε στην Πριγκηπεσσα και θελετε να το ακουσετε, ζητηστε το. αν συγκρατησα σωστα το ρυθμο του, ειναι απταλικο. 2η βραδια σερι ευχαριστηθηκαμε πενιες...

Δημήτρης Μυστακίδης
23.02.2007, 16:50
Μερικές φωτογραφίες από την πριγκηπέσσα.
http://picasaweb.google.com/Prigipessa/Prigipessa

evagelos31
23.02.2007, 17:31
Μερικές φωτογραφίες από την πριγκηπέσσα.
http://picasaweb.google.com/Prigipessa/Prigipessa
ΚΑΛΑ ΒΡΕ ΜΥΣΤΑΚΙΔΗ, ΠΑΙΖΕΙΣ ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ;; ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΕΓΡΑΨΕΣ....ΔΗΛ ΕΝΑΣ ΣΤΥΓΝΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ;;:240:

multi_kulti
23.02.2007, 18:21
ΚΑΛΑ ΒΡΕ ΜΥΣΤΑΚΙΔΗ, ΠΑΙΖΕΙΣ ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ;; ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΥΠΕΓΡΑΨΕΣ....ΔΗΛ ΕΝΑΣ ΣΤΥΓΝΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ;;:240:

oχι εθελοντικά για την Κύπρο...

Δημήτρης Μυστακίδης
24.02.2007, 06:35

oχι εθελοντικά για την Κύπρο...

Τέλειο!!!multi να είσαι καλά πρωί- πρωί με έκανες και γέλασα!

τζουρας71
24.02.2007, 12:22
φιλε Βαγγο απο τον Βολο, πλακα κανει ο ανθρωπος.
α, με την ευκαιρια ας μας πει καποιος που ξερει προσωπα και πραγματα αν υπαρχουνε σημερα ανθρωποι που καταφερνουνε να βγαζουνε πολλα λεφτα ασχολουμενοι αποκλειστικα με τα Ρεμπετικα. αμφιβαλλω αν υπαρχουν.

evagelos31
24.02.2007, 16:36
φιλε Βαγγο απο τον Βολο, πλακα κανει ο ανθρωπος.
α, με την ευκαιρια ας μας πει καποιος που ξερει προσωπα και πραγματα αν υπαρχουνε σημερα ανθρωποι που καταφερνουνε να βγαζουνε πολλα λεφτα ασχολουμενοι αποκλειστικα με τα Ρεμπετικα. αμφιβαλλω αν υπαρχουν.
Γεια σου φιλε Βαγγελη τι κανεις;;ισως να μην εχω αισθηση του χιουμορ...δεν το καταλαβα το αστειο..
πηγα στα "Ροδια" και ηταν χαλια...μονοτονο παιξιμο σε ενα σταθερο αργο τεμπο βαμβακαρικου υφους...ανιαρο δεν αξιζει...
πηγα και στο "κυκλος" και ηταν καλυτερα απο τους αλλους, αλλα κι αυτοι δεν εχουν ποικιλια στους ρυθμους...θα ξαναπαω ομως γιατι μ αρεσε το υφος του μαγαζιου καλυτερα...
Μενει να παω και στο ταβερνειο, να δουμε κ ιεκει τι λεει..
ΣΑΝ ΤΗ ΤΟΜΠΟΥΡΛΙΚΑ ΠΟΥΘΕΝΑ..

Nightblues
30.05.2007, 00:27
Γεια σου φιλε Βαγγελη τι κανεις;;ισως να μην εχω αισθηση του χιουμορ...δεν το καταλαβα το αστειο..
πηγα στα "Ροδια" και ηταν χαλια...μονοτονο παιξιμο σε ενα σταθερο αργο τεμπο βαμβακαρικου υφους...ανιαρο δεν αξιζει...
πηγα και στο "κυκλος" και ηταν καλυτερα απο τους αλλους, αλλα κι αυτοι δεν εχουν ποικιλια στους ρυθμους...θα ξαναπαω ομως γιατι μ αρεσε το υφος του μαγαζιου καλυτερα...
Μενει να παω και στο ταβερνειο, να δουμε κ ιεκει τι λεει..
ΣΑΝ ΤΗ ΤΟΜΠΟΥΡΛΙΚΑ ΠΟΥΘΕΝΑ..
Παίδες πήγα και εγώ στην όμορφη συμπροτεύουσα το προηγούμενο σαβ/κο. Το σάββατο βρέθηκα στο μαγαζί του κ. Μυστακίδη.
Πραγματικά τέτοιον ήχο σε μαγαζί δέν έχω ακούσει ξανά. Ήμουν και τύχερός γιατί ειχαι και ένα guest η βραδυά τον Μπάμπη Γκολέ που έδωσε και αυτός το χρώμα του στο όλο σκηνικό. Το μόνο που έχω να πώ είναι συγχαρητήρια στους κυρίους Μυστακίδη και Σφίγγο που μας διασκέδασαν παίζοντας όλα τα τραγούδια με σεβασμό σε ερμηνεία και σε ήχο. Ελπίζω να τους ακούσουμε κάπου και το καλοκαίρι.
Φιλικά,
Γιώργος

nikoskiriazis
30.05.2007, 00:39
Παίδες πήγα και εγώ στην όμορφη συμπροτεύουσα το προηγούμενο σαβ/κο. Το σάββατο βρέθηκα στο μαγαζί του κ. Μυστακίδη.
Πραγματικά τέτοιον ήχο σε μαγαζί δέν έχω ακούσει ξανά. Ήμουν και τύχερός γιατί ειχαι και ένα guest η βραδυά τον Μπάμπη Γκολέ που έδωσε και αυτός το χρώμα του στο όλο σκηνικό. Το μόνο που έχω να πώ είναι συγχαρητήρια στους κυρίους Μυστακίδη και Σφίγγο που μας διασκέδασαν παίζοντας όλα τα τραγούδια με σεβασμό σε ερμηνεία και σε ήχο. Ελπίζω να τους ακούσουμε κάπου και το καλοκαίρι.
Φιλικά,
Γιώργος

Μιας που με τον Γιώργο(nightblues) πηγαμε παρεα, να γραψω κι εγω δυο γραμμες. Ηταν απο τις καλύτερες συναυλίες που έχω παει, και γραφω συναυλίες γιατι η ποιοτητα του ήχου, οι μουσικοι(ζωντανοι), η ερμηνειες, το υφος, η αρτιοτητα και η επιλογη των τραγουδιων ήταν παραδειγματικη. Δηλώνω ενθουσιασμένος.
Συγχαρητια επίσης για το στησιμο του μαγαζιου, την καθαριότητα, (για αλλη μια φορα) την αποδωση του ήχου, τον full εξαερισμο.
Και τα τρια λαμπρα στολιδια του παλκου απο τον Σταθοπουλο.

Μπράβο σας!

Νίκος

Δημήτρης Μυστακίδης
30.05.2007, 23:22
Ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια κύριοι.Την άλλη φορά που θα έρθετε καλό θα είναι να γνωριστούμε κιόλας.!!

nikoskiriazis
31.05.2007, 02:52
Ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια κύριοι.Την άλλη φορά που θα έρθετε καλό θα είναι να γνωριστούμε κιόλας.!!

Μετα χαρας και τιμή μας. Λεγαμε να ερθουμε τη Κυριακη που ειναι και το πάρτυ, αλλα βλέπω να μην τα καφερνουμε. Μακαρι να μπορέσουμε να ξανανεβουμε, να σας απολαύσουμε και να γνωριστούμε.

Δημήτρης Μυστακίδης
09.06.2007, 01:06
Πώς μπορώ να ανεβάσω μια εικόνα ρε παιδιά ή και βίντεο;

theos1960
09.06.2007, 01:40
Δημήτρη για ρίξε μάτι εδώ: :089:
http://www.rembetiko.gr/forums/misc.php?do=bbcode

Nightblues
09.06.2007, 01:52
Αφού επιλέξεις γρήγορη απάντηση, πανω ακριβως απο τη γραμμή που γράφεις έχει διαφορες επιλογές. Η προτελευταία είναι για ανέβασμα εικόνας που θα πρέπει ομως πρώτα να την ανεβάσεις σε κάποια σελίδα που χρησιμοποιήται γι αυτόν ακριβως τον σκοπό π.χ. www.imageshack.com. Αφού την ανεβάσεις μπορείς έπειτα να βάλεις το url στο παράθυρο που εμφανίζεται όταν πατήσεις το εικονίδιο που σου είπα. Λίγο περίπλοκο την πρώτη φορά, πανεύκολο τη δεύτερη. Ότι δυσκολία βρείς εδώ είμαστε...

Δημήτρης Μυστακίδης
09.06.2007, 19:58
http://img36.picoodle.com/img/img36/8/6/9/f_nikosm_49e12c1.jpg

Ο Νικόλας τραγουδάει το Βουνό με βουνό δεν σμίγει ,στο πάρτυ της Πριγκηπέσσας για το κλείσιμο της πρώτης χρονιάς.

Τσαουσάκης
10.06.2007, 00:49
Δημητράκη μου, στο είπα και στο πάλκο, σε καλό δρόμο είμαστε. Και για τους περισσότερους συμφορουμίστες Νικόλας εστί Μυστακίδης junior 2.όσο για το junior 1 λέγεται Πρόδρομος. Πως να μην σε γουστάρω ρε Μήτσο.
Α! και μην ξεχάσω. Τα CD από τη βραδιά Τατασόπουλου όπωσδήποτε!!!!!

Τσαουσάκης
01.07.2007, 01:02
Και επειδή ο Μυστακίδης είναι πολύ σεμνός για να ανεβάσει φωτογραφίες από την τελευταία για φέτος βραδιά στην Πριγκηπέσσα, ορίστε μερικές φωτο απο διαφορα σχήματα που έπαιξαν.Παίζουν διάφοροι μουσικοι της πόλης, επίσης μπορείτε να δείτε το 1 απτα δυο αφεντικά (δεν λέμε ποιό ) σε χορευτικές φιγούρες (μήπως χορευει γιατί είναι γεμάτο το μαγαζί????) όπως φαίνεται και σε φώτο!!!

Τσαουσάκης
01.07.2007, 01:08
Και η συνέχεια!!!

ΥΓ ΜΥΣΤΑΚΙΔΗ, ΤΙ ΠΑΊΖΕΙ Ο ΤΑΤΑΣΟΠΟΥΛΟς?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δημήτρης Μυστακίδης
01.07.2007, 03:13
Όλος ο καλός κόσμος!!
Ο Τατασό παίζει ότι θέλει ενώ εμείς ότι μπορούμε!!:089:

Nightblues
01.07.2007, 03:35
Δημήτρη θα κάνετε καμια συναυλία ποθενα να έρθουμε να σας ξαναακούσουμε ή του χρόνου πάλι?

Δημήτρης Μυστακίδης
01.07.2007, 09:40
Με τις κιθάρες δεν έχουμε τίποτα αλλά στις 10 Αυγούστου σε ένα χωριό στο Ανατολικό Ζαγόρι θα παίξουμε το αφιέρωμα στους Σμυρνιούς συνθέτες.

Nightblues
01.07.2007, 16:59
Μας πέφτει λιγάκι μακριά... Δέν πειράζει απο τη νέα σεζόν θα σε απολαύσουμε μαζί με την παρέα σου...

Δημήτρης Μυστακίδης
07.09.2007, 15:37
Γειά και χαρά σε όλους.
Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι από εχθές ανοίξαμε την Πριγκηπέσσα.
Καλό χειμώνα.

Δημήτρης Μυστακίδης
08.09.2007, 21:41
Λοιπόν για τον Σεπτέμβριο έχουμε
19/και 20 Μανώλης Πάπος στις 23 Τομπουρλίκα και Πριγκηπέσσα μαζί (Παντελής Χατζηκυριάκος και Δημ.Μυστακίδης)και στις 27 μαζί με τον Ευγένιο Βουλγαρη αφιέρωμα στους σμυρνιούς συνθέτες του ρεμπέτικου.

proedros
10.09.2007, 12:30
Καλό χειμώνα Δημητράκηδες !!

Δημήτρης Μυστακίδης
13.09.2007, 14:22
3 και 4 Οκτώβρη φιλοξενούμε τον Μπάμπη Γκολέ ,11 με μια επιφύλαξη ακόμα, το σχήμα από το Τζιβαέρι της Αθήνας και 18 τον Παν.Αστεριάδη.
Γειά χαρά.

Nightblues
13.09.2007, 15:05
Ωχ πάλι χαμός θα γίνει... Με τον Πάππο την Πέμπτη θα προσπαθήσω να έρθω και νομίζω οτι εκείνη την ημέρα έχει συναυλία και ο Paco de Lucia στη Θεσ/νίκη. Μανούλα μου....

Γιάννης Βαμβακάς
14.09.2007, 10:52
Η συναυλία του Paco ήταν εχθές, οπότε θα μπορέσεις να δεις και τον Paco και τον Πάππο.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ
14.09.2007, 16:55
Γεια σου Δημήτρη αδερφέ και δάσκαλε.Καλή αρχή και καλή αντάμωση.

Veroniki
10.12.2007, 16:48
Καλησπέρα,

Πήγα λοιπόν κι εγώ στην Πριγκηπέσα. Αφού διάβασα τόσο θετικά σχόλια σε αυτό το φόρουμ...Χμμμ.....Δυστυχώς όμως απογοητεύτηκα λιγουλάκι...!!!
Δεν λέω…Είναι μαγαζί που θα ακούσεις καλή μουσική ! (Είπαν το "Μανάκι μου" που το λατρεύω)...
Αλλά έχει ένα βασικό αρνητικό: Έχει όσα περισσότερα τραπέζια θα μπορούσε να χωρέσει! Γιατί; Είναι κρίμα… Αυτή η σαρδελοποίηση μου άφησε πολύ αρνητικές εντυπώσεις...
Πόσο μάλλον που το μαγαζί ήταν γεμάτο…οπότε ο χαμός ήταν αναπόφευκτος!!!
Αυτή την παρατήρηση ήθελα να κάνω, γιατί θεωρώ ότι δεν βοηθάει να λέμε μόνο τα θετικά.:)

Kostas(tm)
10.12.2007, 19:15
Γειά σου Βερονίκη και καλωσήρθες στο μαγαζί μας. Ελπίζω να μείνεις ως το τέλος του προγράμματος όπως μείνανε και οι τόσοι άλλοι. Στο κάτω κάτω, είμαστε χαλαροί και τα τραπέζια μας είναι σε ανεκτές αποστάσεις!
:)

Θα σου απαντήσω ως (στιγμιαίος) θαμών και ο φίλτατος Μυστακίδης δικαιούται να απαντήσει - άμα θέλει - ως μαγαζάτωρ. Η Πριγκιπέσα στήθηκε εν μέσω πολύ δύσκολων οικονομικών (παύλα) πολιτιστικών συγκυριών. Δεν ξέρω λεπτομέρειες ούτε έχω σχέση με το... εγχείρημα, αλλά ξέρω πως όποιος στις μέρες μας προσπαθεί να προωθήσει πρόγραμμα σαν αυτό της Πριγκιπέσας, είναι τουλάχιστον μισότρελος.

Θα το πω το δίκιο σου. Τα τραπέζια κι εμένα με ενόχλησαν. Αλλά αν δεν συνεκτιμήσουμε το χρηματο-οικονομικό μαζί με τον διατιθέμενο χώρο χάνουμε το ζητούμενο: Πως θα επιβιώσεις προκειμένου να είσαι παρών και αύριο με το συγκεκριμένο πρόγραμμα; Αφού λιγότερα τραπέζια σημαίνει μεγαλύτερες τιμές. Αφού μεγαλύτερες τιμές σημαίνει ποιο πλούσια εξυπηρέτηση, κάπου ενάμιση γκαρσόνι ανά τραπέζι. Και με τέτοια έξοδα και αυτού του είδους την εξυπηρέτηση άλλαξε ο χαρακτήρας και το ύφος του μαγαζιού (νέου τύπου θαμώνες και δε συμμαζεύεται).
Κατανοητή η συνέχεια.

Παροιμία σχετική και ουδόλως σεξιστική: "Το κοπάδι έχει ένα - άιντε δυο - αρσενικά".
Και ο νοών ας νοήσει.

Δημήτρης Μυστακίδης
10.12.2007, 19:44
Αγαπητή Βερονίκη καλωσήρθες κατ αρχήν στο φόρουμ αλλά και στην πριγκηπέσσα.
Δεν θα προσπαθήσω να δικαιολογηθώ γιατί το θέμα που αναφέρεις είναι κάτι που ειλικρινά δεν μπορεί να ελεγχθεί.Τι εννοώ.Το μαγαζί όταν ξεκίνησε είχε μέσα 105 καρέκλες.Αυτή την στιγμή έχει 85 γιατί κρίναμε ότι είναι λάθος να στριμώχνουμε τον κόσμο.Προφανώς όμως εσύ ήρθες η παρασκευή ή Σάββατο που συμβάινει το εξής.Όλοι έρχονται με παραπάνω κόσμο στην παρέα τους απ αυτήν που είχαν κλείσει και έτσι συμβαίνει αυτός ο χαμός που εσύ αναφέρεις.Αυτός είναι ο μόνος λόγος.Ούτε οικονομικοί ούτε άλλοι λόγοι.
Το εντυπωσιακό πάντως είναι ότι σε ενόχλησε αυτό και όχι η απίστευτη βαβούρα που επικρατούσε για να μην πώ καμμιά πιο βαριά κουβέντα.
Ειλικρινά αν ήταν στο χέρι μου Παρασκευή και Σάββατο θα το κρατούσα κλειστό!!
Γιατί δεν δοκιμάζεις καμμιά καθημερινή;

katsibox
10.12.2007, 20:28
Το εντυπωσιακό πάντως είναι ότι σε ενόχλησε αυτό και όχι η απίστευτη βαβούρα που επικρατούσε για να μην πώ καμμιά πιο βαριά κουβέντα.

Αυτό που αναφέρει ο Δημήτρης είναι πραγματικά ένα από τα σημαντικότερα προβλήματα. Σε μέρη όπου πας κατεξοχήν για να ακούσεις, η βαβούρα είναι τόσο ενοχλητική που πραγματικά ούτε οι μουσικοί ακούν τι παίζουν! Ενίοτε δε διάφοροι θαμώνες θεωρούν τη μουσική "εμπόδιο" και ξελαριγγιάζονται ακόμα περισσότερο για να ακουστούν, αγνωόντας τη φιλοσοφία και το λόγο ύπαρξης του συγκεκριμένου μαγαζιού. Ακόμα κι εμείς που παίζουμε εντελώς ερασιτεχνικά έχει τύχει πολλές φορές να εκνευριστούμε από τη φασαρία των γύρω.

Δυστυχώς είναι σημείο των καιρών. Οι νεοέλληνες πασχίζουμε να ακουστούμε κι όχι να ακούσουμε. Το συζητούσαμε και τις προάλλες που βρεθήκαμε σε μία παρουσίαση δίσκου, όπου αν και όλοι είχαν πάει για να ακούσουν (υποτίθεται) μετά βίας ακούγαμε την κομπανία...

Ισαάκ
10.12.2007, 23:36
...όντως. Είναι κατάντια, και δεν το καταλαβαίνω με τίποτα. Το κάνουν δε και "άνθρωποι του χώρου". Κανένας δε βγάζει το σκασμό και ειδικά όταν πάει σ'ενα χώρο για ν'ακούσει ζωντανή μουσική. Ειδικά όταν πιεί και το κάτιτις του, τότε ...

Ιωάννα
11.12.2007, 02:37
Μήπως τα βλέπετε λίγο "ελιτίστικα" ;
Οι άνθρωποι που πάνε στα μαγαζάκια δεν πάνε για να είναι "μουγγοί", σαν να πηγαίνουμε σε συναυλία του Χατζιδάκι... Βγαίνουν μια φορά στο τόσο, γιατί δε βαστάει το πορτοφόλι τους να κάνουν συχνές εξόδους, και πάνε για να χαρούν, να εκτονωθούν, να δουν κόσμο, να μιλήσουν, να ξεφύγουν από την σκληρή καθημερινότητά τους !
Εδώ, ούτε ο Τσιτσάνης δεν δυσανασχετούσε με τις φωνές και τα μαχαιροπήρουνα...
Μην είμαστε υπερβολικοί...

Οι μουσικοί που δεν θέλουν τέτοια "καψόνια" έχουν επιλέξει να μην δουλεύουν σε μαγαζιά.
Και δεν είναι και λίγοι...

Δημήτρης Μυστακίδης
11.12.2007, 03:12
Δεν είπαμε να είναι μουγγοί Ιωάννα μου .Να μήν ουρλιάζουν είπαμε.Εχει πάρα πολλά μαγαζιά που μπορούν να πάνε και να εκτονωθούν και να είναι όλοι καλά.Στο κάτω κάτω μην τα κάνουμε όλα ίδια.Δεν πιστεύω να πήγε ποτέ κανείς απ αυτούς στα Goodys να παραγγείλει πατσά!!!Κάθε μαγαζί πουλάει διαφορετικό πράγμα με διαφορετικό τρόπο.Ας επιλέγουν αυτό που τους ταιριάζει για την μοναδική τους όπως λές έξοδο, καλύτερα.
Ίσως ήταν λάθος ή προσπάθεια αλλά ελπίζαμε σε κάτι διαφορετικό.,το οποίο βέβαια έχει συμβεί αρκετές φορές αλλά τις πιο πολλές όχι.Και η υπομονή είναι κάτι που δυστυχώς τελειώνει εύκολα.
Τώρα αν η σωστή επιλογή είναι να κάτσουμε σπίτια μας....;;;

Χασκίλ
11.12.2007, 06:23
Και δεν είναι μόνο ότι ενοχλούν και δυσκολεύουν το έργο των μουσικών, όλοι αυτοί που γκαρίζουν. Είναι ότι δεν αφήνουν κι αυτούς που πάνε για ν' ακούσουν, ΝΑ ΑΚΟΎΣΟΥΝ, ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΈ! ! ! !
Ξέρεις τι θα πει την ώρα που ο άλλος πάνω στο πατάρι κάνει αμανέ και βγάζει την ψυχούλα του, να ακούς την άλλη απ' το παραδίπλα τραπέζι να μιλάει για τα νύχια της;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Έλεος! Αφήστε μας να απολαύσουμε, ρε γμτ! Όχι άλλοι άσχετοι και όχι άλλη ασχετίλα!

Kostas(tm)
11.12.2007, 08:49
Το σεβασμό και την ησυχία την κερδίζεις, δεν την απαιτείς.

Με το στανιό δεν το κατάφερε κανένας ως τώρα. Ούτε καν ο Τσιτσάνης όπως σχολίασε η Ιωάννα. Αν και στο Σκοπευτήριο γινόταν λαϊκο προσκύνημα και ίσως (;) δεν την ήθελε ούτε ο ίδιος την "ησυχία".

Πάντως θυμάμαι, όταν ανέβαινε ο Ακης Πάνου στο πάλκο στη Φωκίωνος, με το που τον έβλεπες, ήσουν σίγουρος ότι ήταν ο απεσταλμένος των θεών. Μετά το πρώτο "ντινγ" του μπουζουκιού του σταμάταγε η (απίστευτη) οχλαγωγία και δεν έβγαινε ΚΙΧ στη σάλα. Μπορούσες να ακούσεις μυρμήγκι να κατουράει σε βαμβάκι.
Ερχόντουσαν βέβαια και στιγμές στο πρόγραμμα που γινόταν - όπως είναι φυσικό - πανζουρλισμός.
Αλλά μιλάμε για μάγκα που ήξερε τον κόσμο και είχε τον τρόπο του.

Χασκίλ
11.12.2007, 09:00
Το σεβασμό και την ησυχία την κερδίζεις, δεν την απαιτείς.

Και ως πελάτης?

Aris
11.12.2007, 09:34
...Δεν πιστεύω να πήγε ποτέ κανείς απ αυτούς στα Goodys να παραγγείλει πατσά...
:019:
Πα πα πα πα πα! Εγραψες!
Γεια σου Μήτσο με τις ωραίες σου πενιές!

Aris
11.12.2007, 10:20
Το σεβασμό και την ησυχία την κερδίζεις, δεν την απαιτείς...
Δεν μπορούμε να απολυτοποιήσουμε το παραπάνω. Σαφώς και ο καλλιτέχνης επιδρά στο κοινό που βρίσκεται από κάτω και σαφώς το κοινό αντιδρά ανάλογα με αυτό που του προσφέρει ο καλλιτέχνης.
Είναι όμως μόνο αυτό;

Την ώρα που ο σερβιτόρος φεύγει και κοντεύει να φτάσει στην κουζίνα στην άλλη μεριά του μαγαζιού, θυμήθηκα ότι θέλω την μπριτζόλα μου ξεροψημένη.
- Φίλε... Πού 'σαι παιδί!. Φίλεεεεεεεε! ...Γκαρσόν!... Σερβιτόροοοοοος!...
- Παρακαλώ...
- Ελα ρε παιδί μου, μία ώρα φωνάζω... Τη μία μπριτζόλα ξεροψημένη.
- Μάλιστα...
- Σσσσ...!
- Τι "σσσ" ρε φίλε; Ωμή θα τη φάω την μπριτζόλα;
- Ναι ρε φίλε, αλλά ν' ακούσουμε και καμιά πενιά...
- Ελα μωρέ, θ' ακούσεις... Δεν πρόκειται να φύγει ο μπουζουξής...
Γυρνάω το κεφάλι στην παρέα μου, να γλιτώσω κι απ' τον ενοχλητικό του διπλανού τραπεζιού που μου λέει όλο "σσσ" και "σουτ" και απέναντι, καμιά εικοσαριά τραπέζια πιο πέρα, βλέπω το Σώτο με τη Δώρα!
- Σώτο... Σώτοοοοοο! Πού 'σαστε ρε! ...Καλά;
- ...
- Γεια σου Δώρα!
- ...
- Ναι ρε, χαθήκαμε.
- ...
- Ναι ρε κούκλε, κι εγώ σε αγαπάω... Να βρεθούμε να τα πούμε αδερφέ μου...
(Μου μιλάει η γυναίκα μου)
- Καλά, προχτές δεν έβριζες ότι ούτε ζωγραφιστό δε θέλεις να τον βλέπεις το μαλ΄..α;
- Γιατί, άδικο έχω; Πατσαβούρι σκέτο είναι. Και δε βλέπεις το μαλ..κα πώς κυκλοφοράει; Και τώρα πώς την είδε δηλαδή; Μάθαμε και τα ρεμπέτικα; Ρε, όταν εγώ πήγαινα στο "Λασιτέ" κι άνοιγα 20 σαμπάνιες στο Μοναχό, ο Σώτος άκουγε μονάχα Βίσση. Αντε με το μαλ..κα να πούμε...
- ...
- Τι σουτ ρε φίλε πάλι; Ούτε να μιλήσουμε δεν μπορούμε εδώ μέσα;
- ...
- Δε σ' ενδιαφέρει ποιος είναι ο Σώτος και τι κάνει; Και ποιος είσαι εσύ ρε που μιλήσεις για το φίλο μου το Σώτο; Θες να σου εξηγήσω τίποτα από κοντά; (σηκώνομαι από το τραπέζι).
- ...
Σηκώνεται κι ο άλλος... Πολλά κιλά το παλικάρι! Ξανακάθομαι...
- Εχε χάρη που 'χω τη γυναίκα μου μαζί...
- ...
- Τι βρίζεις ρε φίλε; Δεν είπαμε και κάτι...
- ...
- Ναι εντάξει, δεν τρέχει τίποτα, θα κάνουμε λίγο ήσυχα...
Προς τη γυναίκα μου:
- Και σου 'πα μωρή, τρέλανες τον κόσμο με τα τσιρίγματά σου, κι εσύ και η ξαδέρφη σου απέναντι! Δεν μπορούν ν' ακούσουν οι άνθρωποι... Τώρα βρήκατε να πείτε για το κομμωτήριο; Και στο κομμωτήριο τι κάνετε;
...
- Τι σαρμάκο και σεκλέτι τραγουδάει τούτος ρε; Εδώ 'ρθαμε να γλεντήσουμε, δεν ήρθαμε για φροντιστήριο ξένων γλωσσών! Αντε τέλειωνε μωρή το φαΐ σου, να πάμε στο Βέρτη ν' ακούσουμε τίποτα της προκοπής...

Veroniki
11.12.2007, 10:25
Καλημέρα σε όλους,

Αρχικά Δημήτρη ευχαριστώ για την απάντηση. Σε καμιά περίπτωση δεν σου ζητάω να δικαιολογηθείς
«Δεν θα προσπαθήσω να δικαιολογηθώ γιατί το θέμα που αναφέρεις είναι κάτι που ειλικρινά δεν μπορεί να ελεγχθεί»)… Απλά κάνω μία παρατήρηση γιατί δεν βοηθάει να λέμε μόνο τα καλά του πράγματος.
Ωστόσο, αυτό με τις καρέκλες δεν θεωρώ ότι λύνει το πρόβλημα έτσι κι αλλιώς…Η απόσταση των τραπεζιών είναι αυτό που ενοχλεί… Δεν δίνει ποιότητα στον χώρο… Και το λέω αυτό αφού έχω πάει σε πολλά παρόμοια μαγαζιά (οπότε μπορώ να έχω κάποια κρίση:089:)…Βασικά σε όλα τις Θεσσαλονίκης (Νιαβέντι, Πήρε και Βραδ., Τομπουρλίκα, Μουσικό Ναό, Όμορφη Ν. κλπ και σε πολλά της Αθήνας όπου έμενα 2 χρόνια…όχι για να μην με περάσετε και για καμιά αρχάρια.. χι χι!!!:))…
Κατά τα άλλα είναι δεδομένο ότι κάποιες φορές ένα τραπέζι θα αποκτήσει περισσότερες καρέκλες από ότι υπολογίζαμε…Αυτό συμβαίνει παντού, σε μπαρ, καφέ, ταβέρνες…δεν θα συνέβαινε στην Πριγκιπέσα;
Και φυσικά την Παρασκευή και το Σάββατο θα έχει περισσότερο χαμό (ο οποίος φυσικά και με ενόχλησε πολύ!!! Παρασκευή ήρθα), αλλά αυτό είναι δεδομένο (δυστυχώς ή ευτυχώς) σε όλα τα μαγαζιά ότι αυτές τις ημέρες έχει περισσότερο κόσμο…Κι αυτό θεωρώ ότι θα έπρεπε να υπολογίζεται από κάθε μαγαζάτορα…Θα έρθω και καθημερινή, το υπόσχομαι…Αλλά δεν είναι λογική αυτή…Δουλεύουμε ρε παιδιά το πρωί!!! :240:

Πάντως, θα συμφωνήσω με (σχεδόν) όλους ότι είναι απαράδεκτο να έρχεσαι σε ένα τέτοιο μέρος για να μην βάλεις γλώσσα μέσα!!!

Αχ, ας δουλέψουμε και λίγο τώρα!!!
Φιλικά,
Βερονίκη

Veroniki
11.12.2007, 11:27
Να πω και κάτι ακόμα;;;
Την Δευτέρα 24/12 έχω γενέθλια και λέω να βγω σαν καλό παιδί!!! :)
Λέτε να μην έχει κόσμο την Δευτέρα στην Πριγκιπέσα;; Ή λόγω των εορτών θα γίνεται χαμός;
Επίσης, μία λύση που θα γούσταρα είναι να βγω μεσημέρι…Ξέρετε κανένα στέκι να παίζει μουσική το μεσημέρι στην Θεσσαλονίκη, εκείνη την μέρα;;; (Ίσως αυτήν την ερώτηση έπρεπε να την τοποθετήσω σε άλλη ενότητα, αλλά δεν πειράζει)

Ισαάκ
11.12.2007, 12:24
Ελάχιστα "μαγαζιά" έχω επισκεφθεί για ν' ακούσω ζωντανή λαική μουσική και φεύγοντας ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος. Και λέγοντας ελάχιστα εννοώ μόνο τρία:
Το 1000+1 νύχτες όπου έπαιζε ο Θύμιος και ήταν ΤΑΦΟΣ,
τη Σκάλα του Μιλάνου (όπου παρόλο που είμαστε μόνο από δω μέσα καμιά 45αριά) όπου οι Μιλαναίοι έπαιζαν χωρίς μαγνήτες και άκουγες μιά χαρά, και την
"Άλλη Σκάλα" μιά Πέμπτη βράδυ με τους Καλαφάτη-Αστεριάδη.

Και στα τρία παραπάνω παραδείγματα υπήρχαν κάποιοι καθοριστικοί παράγοντες:

1. Καλλιτέχνης (ες)
2. Εκλεκτοί πελάτες, με την έννοια του κοινού (καλού) γούστου, και
3. Καθημερινή (αν και στο Βόλο νομίζω ήταν Παρασκευή)

Βερονίκη, 24 Δεκεμβρίου περιμένεις να πάς σε μαγαζί και να περάσεις καλά; Μάζεψε κανά φιλαράκι στο σπίτι, με καλούς μεζέδες, κρασάκι και μουσικούλα να γουστάρετε, κι άσε τα μαγαζιά για την πλέμπα!

ΥΓ: Α, πέρασα καλά κι ένα βράδυ στο Ποσειδώνιο -Νίκος Βέρτης- με τον κουμπάρο μου, αλλά είχαμε πιεί ήδη από ένα μπουκαλάκι Ντιούαρς δώδεκα ετώνε, οπότε όταν καταλάβαμε τί ακριβώς παιζότανε είμαστε ήδη ... αλοιφή για κάλους. Βέβαια το τί είδαν τα ματάκια μας είναι μιά αλλή πικραμένη ιστορία (αν με εννοείτε τί εννοώ...) :112:

Veroniki
11.12.2007, 12:49
Καλά αυτό με την καθημερινή μην το δένουμε και κόμπο!
Κι εγώ θυμάμαι βραδιές και μεσημέρια που πέρασα σούπερ και ήταν Παρ.Σ.Κ...
Όσο για το βράδυ 24/12… Απλά πολύ θα το ήθελα!!! Αλλά μάλλον δεν θα λέει... Γι αυτό κι εγώ σκέφτηκα να το πιάσω από μεσημέρι/απόγευμα.... Γιατί όμως σε αυτήν την πόλη δεν υπάρχει κανένα μαγαζί που να παίζει ωραία μουσικούλα το μεσημέρι;;; Ή υπάρχει και δεν το ξέρω;;;

Aris
11.12.2007, 13:04
...πέρασα καλά κι ένα βράδυ στο Ποσειδώνιο -Νίκος Βέρτης- με τον κουμπάρο μου...
Τραγούδαγε ο Βέρτης με τον κουμπάρο σου;

ΥΓ. Την πρώτη φορά φορά που άκουσα τη φράση "θα πάμε σήμερα με τα κορίτσια ν' ακούσουμε Βέρτη", ήταν από το στόμα κολλητού φίλου, ο οποίος θεωρεί "θεό" το Χριστοδουλόπουλο, τους δε υπόλοιπους της Εθνικής οδού "ημίθεους και βάλε...". Με τη διαφορά ότι εγώ κατάλαβα τη φράση "θα πάμε σήμερα με τα κορίτσια ν' ακούσουμε Verdi" κι έμεινα ...κάγκελο. Αρχισα να μπαίνω στο νόημα (ότι κάτι άλλο "τρέχει") όταν μπήκε στις λεπτομέρειες: "Εχει μαζί του την Κρίστι, τον Κωνσταντίνο, τη Μέλια κ.ά. και το μπουκαλάκι είναι ...τόσα ευρώ κομπλέ".
Δεν τόλμησα ν' απαιτήσω παραπέρα εξηγήσεις, γιατί φαντάστηκα (ορθώς όπως αποδείχτηκε) ότι η ερώτησή μου θα έμοιαζε αντίστοιχα στο χώρο μας ως "ποιος είναι ο Μπάτης ρε παιδιά;"...

Νίκος Πολίτης
11.12.2007, 13:09
"ποιος είναι ο Μπάτης ρε παιδιά;"...

μα, θαλάσσια λουτρά δεν είναι, κοντά στο Έδεμ;

theos1960
11.12.2007, 20:34
....Δεν πιστεύω να πήγε ποτέ κανείς απ αυτούς στα Goodys να παραγγείλει πατσά!!!

...... Μπορούσες να ακούσεις μυρμήγκι να κατουράει σε βαμβάκι......
.

... Τι σαρμάκο και σεκλέτι τραγουδάει τούτος ρε; Εδώ 'ρθαμε να γλεντήσουμε, δεν ήρθαμε για φροντιστήριο ξένων γλωσσών! Αντε τέλειωνε μωρή το φαΐ σου, να πάμε στο Βέρτη ν' ακούσουμε τίποτα της προκοπής...

μα, θαλάσσια λουτρά δεν είναι, κοντά στο Έδεμ;

ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΣΑΣΤΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΡΕ!:019::019::019::019:

Νίκος Πολίτης
11.12.2007, 21:57
Τέσσερις παραθέσεις! Οιεπιπλέον δύο φατσούλες, που αναφέρονται; (Έ, μηχανικός είμαι...)

Υ.Γ. χε χε...

Νίκος Πολίτης
11.12.2007, 23:23
Και ακριβώς επειδή είμαι μηχανικός: αν ενός μηρμιγκιού του έρθει να κατουρήσει ενώ περπατάει πάνω σε καμπάνα, τι θα ακούσουμε;

(και επειδή δεν είμαι φυσιολόγος): κατουράνε και τα μηρμίγκια;

aptalikon
12.12.2007, 00:12
Αγαπητέ Δημήτρη.
Είνε σίγουρη η επιτυχεία γεία το μαγαζή!!
σου εύχομε καλή δύναμη και υπομονή.
Με τα πρώτα σου νέα θα σε επισκεφτώ.
Το σιντί σου τέλειο όσοι πελάτες μου το ακούνε τους αρέσει πολύ!!!
Να είστε καλά....
:088:

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ
12.12.2007, 03:24
:019::019::019: Να 'σαι καλα Αρη πολυ γελιο και πολυ ευστοχο μεχρι Τσιφορο μου θυμισες

Nikolas
15.12.2007, 02:03
Δεν μπορούμε να απολυτοποιήσουμε το παραπάνω. Σαφώς και ο καλλιτέχνης επιδρά στο κοινό που βρίσκεται από κάτω και σαφώς το κοινό αντιδρά ανάλογα με αυτό που του προσφέρει ο καλλιτέχνης.
Είναι όμως μόνο αυτό;

Την ώρα που ο σερβιτόρος φεύγει και κοντεύει να φτάσει στην κουζίνα στην άλλη μεριά του μαγαζιού, θυμήθηκα ότι θέλω την μπριτζόλα μου ξεροψημένη.
- Φίλε... Πού 'σαι παιδί!. Φίλεεεεεεεε! ...Γκαρσόν!... Σερβιτόροοοοοος!...
- Παρακαλώ...
- Ελα ρε παιδί μου, μία ώρα φωνάζω... Τη μία μπριτζόλα ξεροψημένη.
- Μάλιστα...
- Σσσσ...!
- Τι "σσσ" ρε φίλε; Ωμή θα τη φάω την μπριτζόλα;
- Ναι ρε φίλε, αλλά ν' ακούσουμε και καμιά πενιά...
- Ελα μωρέ, θ' ακούσεις... Δεν πρόκειται να φύγει ο μπουζουξής...
Γυρνάω το κεφάλι στην παρέα μου, να γλιτώσω κι απ' τον ενοχλητικό του διπλανού τραπεζιού που μου λέει όλο "σσσ" και "σουτ" και απέναντι, καμιά εικοσαριά τραπέζια πιο πέρα, βλέπω το Σώτο με τη Δώρα!
- Σώτο... Σώτοοοοοο! Πού 'σαστε ρε! ...Καλά;
- ...
- Γεια σου Δώρα!
- ...
- Ναι ρε, χαθήκαμε.
- ...
- Ναι ρε κούκλε, κι εγώ σε αγαπάω... Να βρεθούμε να τα πούμε αδερφέ μου...
(Μου μιλάει η γυναίκα μου)
- Καλά, προχτές δεν έβριζες ότι ούτε ζωγραφιστό δε θέλεις να τον βλέπεις το μαλ΄..α;
- Γιατί, άδικο έχω; Πατσαβούρι σκέτο είναι. Και δε βλέπεις το μαλ..κα πώς κυκλοφοράει; Και τώρα πώς την είδε δηλαδή; Μάθαμε και τα ρεμπέτικα; Ρε, όταν εγώ πήγαινα στο "Λασιτέ" κι άνοιγα 20 σαμπάνιες στο Μοναχό, ο Σώτος άκουγε μονάχα Βίσση. Αντε με το μαλ..κα να πούμε...
- ...
- Τι σουτ ρε φίλε πάλι; Ούτε να μιλήσουμε δεν μπορούμε εδώ μέσα;
- ...
- Δε σ' ενδιαφέρει ποιος είναι ο Σώτος και τι κάνει; Και ποιος είσαι εσύ ρε που μιλήσεις για το φίλο μου το Σώτο; Θες να σου εξηγήσω τίποτα από κοντά; (σηκώνομαι από το τραπέζι).
- ...
Σηκώνεται κι ο άλλος... Πολλά κιλά το παλικάρι! Ξανακάθομαι...
- Εχε χάρη που 'χω τη γυναίκα μου μαζί...
- ...
- Τι βρίζεις ρε φίλε; Δεν είπαμε και κάτι...
- ...
- Ναι εντάξει, δεν τρέχει τίποτα, θα κάνουμε λίγο ήσυχα...
Προς τη γυναίκα μου:
- Και σου 'πα μωρή, τρέλανες τον κόσμο με τα τσιρίγματά σου, κι εσύ και η ξαδέρφη σου απέναντι! Δεν μπορούν ν' ακούσουν οι άνθρωποι... Τώρα βρήκατε να πείτε για το κομμωτήριο; Και στο κομμωτήριο τι κάνετε;
...
- Τι σαρμάκο και σεκλέτι τραγουδάει τούτος ρε; Εδώ 'ρθαμε να γλεντήσουμε, δεν ήρθαμε για φροντιστήριο ξένων γλωσσών! Αντε τέλειωνε μωρή το φαΐ σου, να πάμε στο Βέρτη ν' ακούσουμε τίποτα της προκοπής...

:109::109::109::109::109::109:

Aris Fan Club SIGN ME UP!!!!!!

σαλταδόρος
20.12.2007, 13:53
Πολύ καλή η πριγκιπέσσα αλλά ο ιδιοκτήτης νομίζει οτι είναι μουσείο, χαλαρώστε,δεν έχει κάτι διαφορετικό από τα άλλα μαγαζιά με ζωντανή λα'ι'κή μουσική.Και οι ίδιοι οι ρεμπέτες λα'ι'κή μουσική έπαιζαν, και όπως συμβαίνει και σήμερα στα σκυλάδικα τσακώνονταν για τη μαρκίζα του μαγαζιού,και μόλις έβλεπαν τα φράγκα δεν έλεγαν όχι όπως κάνουν και οι σημερινοί λα'ι'κοί τραγουδιστές, η μόνη διαφορά ήταν πως η μουσική αυτή ήταν βίωμα τους και δε τους ένοιαζε αν τους ακούει ένας , δέκα ή εκατό, παίζανε για πάρτη τους για να βγάλουν το πόνο τους.Αλλάξανε τα πράγματα πεθάναν κ οι ρεμπέτες ,πέθανε και το ρεμπέτικο, και καλό θα είναι να μην ασελγούμε πάνω στο πτώμα τους.Ας τους ακούμε απλά...

Εγω μάγκας φαινόμουνα, αλλά δεν ήμουνα

Χασκίλ
20.12.2007, 14:21
Ας τους ακούμε απλά...

Το θέμα είναι ότι δεν ακούμε, Σαλταδόρε! Δεν ακούμε! Κανείς δεν ακούει! Σου αρέσει να κάθεσαι σε μια χάβρα και να μην ακούς ούτε μισή πενιά;

Ισαάκ
20.12.2007, 14:25
Πολύ καλή η πριγκιπέσσα αλλά ο ιδιοκτήτης νομίζει οτι είναι μουσείο, χαλαρώστε,δεν έχει κάτι διαφορετικό από τα άλλα μαγαζιά με ζωντανή λα'ι'κή μουσική.Και οι ίδιοι οι ρεμπέτες λα'ι'κή μουσική έπαιζαν, και όπως συμβαίνει και σήμερα στα σκυλάδικα τσακώνονταν για τη μαρκίζα του μαγαζιού,και μόλις έβλεπαν τα φράγκα δεν έλεγαν όχι όπως κάνουν και οι σημερινοί λα'ι'κοί τραγουδιστές, η μόνη διαφορά ήταν πως η μουσική αυτή ήταν βίωμα τους και δε τους ένοιαζε αν τους ακούει ένας , δέκα ή εκατό, παίζανε για πάρτη τους για να βγάλουν το πόνο τους.Αλλάξανε τα πράγματα πεθάναν κ οι ρεμπέτες ,πέθανε και το ρεμπέτικο, και καλό θα είναι να μην ασελγούμε πάνω στο πτώμα τους.Ας τους ακούμε απλά...

Εγω μάγκας φαινόμουνα, αλλά δεν ήμουνα

1. Ιδιοκτήτης είναι ας νομίζει ότι θέλει. Ξέροντας τον Δημήτρη, και χωρίς να΄χω επισκεφθεί την Πριγκηπέσα, νομίζω ότι θα διαφέρει αρκετά από τον σορό.
2. Τί θέλεις να μας πείς ρε φίλε; Τί συγκρίνεις;

Καλώς όρισες, και αν πιστεύεις ότι το ρεμπέτικο πέθανε, καλύτερα κάντηνα από αυτό το φόρουμ.

σαλταδόρος
20.12.2007, 14:33
Το θέμα είναι ότι δεν ακούμε, Σαλταδόρε! Δεν ακούμε! Κανείς δεν ακούει! Σου αρέσει να κάθεσαι σε μια χάβρα και να μην ακούς ούτε μισή πενιά;
αν την ακους με τη ψυχη δε χρειάζονται τα αυτια

Χασκίλ
20.12.2007, 14:40
αν την ακους με τη ψυχη δε χρειάζονται τα αυτια

Αυτά τα ρομαντικά τα έλεγα κι εγώ στην ηλικία σου, Σαλταδόρε!
Τώρα αν νομίζεις ότι εμείς που θέλουμε να ακούσουμε μισή πενιά δεν έχουμε ψυχή, τι να πω;!;!

Εξάλλου, ξέρουμε που πάμε και τι θα ακούσουμε, όταν πάμε Πριγκηπέσσα και σε μαγαζιά με παρόμοιο ρεπερτόριο. ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΑΦΤΑΚΙΑ ΜΑΣ!

ΕΛΕΟΣ! Όσοι δεν ακούν, ας πάνε αλλού!

Kostas(tm)
20.12.2007, 14:42
Πολύ καλή η πριγκιπέσσα αλλά ο ιδιοκτήτης νομίζει οτι είναι μουσείο, χαλαρώστε,δεν έχει κάτι διαφορετικό από τα άλλα μαγαζιά με ζωντανή λα'ι'κή μουσική...

Δε μου λε ρε σαλταδόρε, μήπως αν νόμιζε ότι είναι πλοίο αντί για μουσείο θάταν καλύτερα;

Αμ' το άλλο; Λες να πρέπει να κρεμάσει ξεβράκωτα καλικαντζαράκια για να κάνει τη διαφορά απ' τα άλλα μαγαζά;
:080:
Χμ. ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΜΑΓΑΖΑΤΩΡ μου μυρίζει εδώ!

σαλταδόρος
20.12.2007, 14:46
Αυτά τα ρομαντικά τα έλεγα κι εγώ στην ηλικία σου, Σαλταδόρε!
Τώρα αν νομίζεις ότι εμείς που θέλουμε να ακούσουμε μισή πενιά δεν έχουμε ψυχή, τι να πω;!;!

Εξάλλου, ξέρουμε που πάμε και τι θα ακούσουμε, όταν πάμε Πριγκηπέσσα και σε μαγαζιά με παρόμοιο ρεπερτόριο. ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΑΦΤΑΚΙΑ ΜΑΣ!

ΕΛΕΟΣ! Όσοι δεν ακούν, ας πάνε αλλού!
η ηλικια δε ξερς που κολλάει εμένα η καλη πενια κι ο,τι καλο με χτυπαει στο κόκκαλο επειδη χτεσ αυτο που ακουγα μ αρεσε το εραψα και ακουγα.
Στον αλλο που δε του αρεσε αρχισε να μιλάει, τι θα του πω εγω να το κλεισει γιατι με πειραζει η φωνη του;Δε παει ετσι, ποιος εισαι εσυ που θα του το απαγορευσεις.

Ισαάκ
20.12.2007, 14:49
:080:
Χμ. ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΜΑΓΑΖΑΤΩΡ μου μυρίζει εδώ!

Μπιό μπολύ κι από το κατσίκι σου :mad:

Δημήτρης Μυστακίδης
20.12.2007, 14:49
Πολύ καλή η πριγκιπέσσα αλλά ο ιδιοκτήτης νομίζει οτι είναι μουσείο..
Άν θεωρείς ότι το να σέβεσαι τον διπλανό σου κατ αρχήν, γιατί αν σου ζητήσω να σεβαστείς τους μουσικούς θα σου φανεί ακραίο, είναι κάτι που γίνεται στα μουσεία τότε μάλλον είναι μουσείο.

χαλαρώστε,δεν έχει κάτι διαφορετικό από τα άλλα μαγαζιά με ζωντανή λα'ι'κή μουσική...
Έχεις δίκιο, ακόμα δεν έχουμε καταφέρει να δώσουμε ταυτότητα στο μαγαζί και έρχεται όποιος νά ΄ναι.

Και οι ίδιοι οι ρεμπέτες λα'ι'κή μουσική έπαιζαν, και όπως συμβαίνει και σήμερα στα σκυλάδικα τσακώνονταν για τη μαρκίζα του μαγαζιού,και μόλις έβλεπαν τα φράγκα δεν έλεγαν όχι όπως κάνουν και οι σημερινοί λα'ι'κοί τραγουδιστές, η μόνη διαφορά ήταν πως η μουσική αυτή ήταν βίωμα τους και δε τους ένοιαζε αν τους ακούει ένας , δέκα ή εκατό, παίζανε για πάρτη τους για να βγάλουν το πόνο ..
Μάλλον θα εννοείς τον Βαγγέλη Παπάζογλου,αυτός ο μπαγάσας έτσι έκανε:112:

Αλλάξανε τα πράγματα πεθάναν κ οι ρεμπέτες ,πέθανε και το ρεμπέτικο, και καλό θα είναι να μην ασελγούμε πάνω στο πτώμα τους..

Μπορείς να μου πείς, χθές, ποιός ασελγούσε σε ποιόν;

Ας τους ακούμε απλά...

Σωστό και δίκαιο!

.Εγω μάγκας φαινόμουνα, αλλά δεν ήμουνα..

Επιτέλους συμφωνούμε.

Χασκίλ
20.12.2007, 14:51
Επαναλαμβάνω: Όσοι δεν ακούν, ας πάνε αλλού! Να πάνε για καφέ και να γκαρίξουν όσο θέλουν!
Είναι που είναι ελάχιστα έως ανύπαρκτα τα μαγαζιά που ακούμε αυτό που μας αρέσει, ας μην μας δυσκολεύουν οι άσχετοι περισσότερο τη ζωή και το άκουσμα!

ΕΛΕΟΣ!

Ισαάκ
20.12.2007, 14:53
ΝΑΙ. Να κάθεται στο σπιτάκι του, να βγάλει το σκασμό βλέποντας Τόλμη και Γοητεία ή ότι άλλο παίζεται τώρα, που θέλει να πάει και σε μαγαζί με ζωντανή μουσική!

Άλλωστε στην Πριγκηπέσα η περιγραφή λέει: "Ζωντανοί Μουσικοί" κι αυτό (μαζί με τις μορφές που φιλοξενεί κατα καιρούς) πιστεύω λέει πολλά. Όταν θα πάω θα μπορώ να σου απαντήσω πολύ περισσότερα, πάντως στο δικό σου μαγαζί δεν θα' ρθω.

σαλταδόρος
20.12.2007, 15:08
Άν θεωρείς ότι το να σέβεσαι τον διπλανό σου κατ αρχήν, γιατί αν σου ζητήσω να σεβαστείς τους μουσικούς θα σου φανεί ακραίο, είναι κάτι που γίνεται στα μουσεία τότε μάλλον είναι μουσείο.

Έχεις δίκιο, ακόμα δεν έχουμε καταφέρει να δώσουμε ταυτότητα στο μαγαζί και έρχεται όποιος νά ΄ναι.

Μάλλον θα εννοείς τον Βαγγέλη Παπάζογλου,αυτός ο μπαγάσας έτσι έκανε:112:

Μπορείς να μου πείς, χθές, ποιός ασελγούσε σε ποιόν;

Σωστό και δίκαιο!

Επιτέλους συμφωνούμε.
ειπα πως το πρόγραμμα μ' αρεσε και σε οποιον αρεσε δε μίλαγε
Αυτη η κουβεντα δε μ' αρέσει
Σου αφιερώνω το Φιγουρατζή

webmaster
20.12.2007, 15:11
Χμ. ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΜΑΓΑΖΑΤΩΡ μου μυρίζει εδώ!...... το οποίο δεν είναι αναγκαστικά κακό, εφόσον δεν είναι προκλητικός -και ο σαλταδόρος είναι.

Σαλταδόρος, κανείς δεν έχει αντίρρηση να εκφράσεις τη γνώμη σου, αλλά δε χρειάζεται να τη χωθείς σε κάποιον για να το κάνεις. Και για νά 'χουμε και καλό ρώτημα, ξεκινάς τη δήλωσή σου λέγοντας:

Πολύ καλή η πριγκιπέσσα...Πες μας και τα καλά που είδες στην Πριγκηπέσσα, εκτός από τα αρνητικά που τα εμπεδώσαμε.

webmaster
20.12.2007, 15:12
Αυτη η κουβεντα δε μ' αρέσειΕσύ την ξεκίνησες.

σαλταδόρος
20.12.2007, 15:21
Εσύ την ξεκίνησες.
Ούτε μαγαζάτορας είμαι,και ο μυστακίδης το ξέρει γιατι απλα με ειδε χτες,ουτε στηνεται καμια πλεκτανη κατα της πριγκιπεσσας απλα δε γουσταρω να με προσβάλλουν ουτε εμενα ουτε τους φιλους μου.Προσωπικα εμενα μ'άρεσε το προγραμμα και ο χωρος δηλαδη τι αλλο επρεπε να πω στα καλά του μαγαζιου.

επίθεση μου κάνανε ενα κοπαδι ΨΥΛΟΙ

webmaster
20.12.2007, 15:27
Ούτε μαγαζάτορας είμαι,και ο μυστακίδης το ξέρει γιατι απλα με ειδε χτες,ουτε στηνεται καμια πλεκτανη κατα της πριγκιπεσσας απλα δε γουσταρω να με προσβάλλουν ουτε εμενα ουτε τους φιλους μου.Προσωπικα εμενα μ'άρεσε το προγραμμα και ο χωρος δηλαδη τι αλλο επρεπε να πω στα καλά του μαγαζιου. Κανείς δε σε προσέβαλε, τουλάχιστον εδώ. Αν έχεις προηγούμενα με οποιονδήποτε από αλλού, το Φόρουμ ΔΕΝ είναι ο τόπος για να τα λύσεις. Χαλάρωσε.

panagos
20.12.2007, 16:04
Ετυχε και πηγα και γω στην Πριγκηπεσσα πριν κανα μηνα

Λοιπον,αν και δεν ειμαι αρμοδιος ουτε αρκετα εμπειρος για να κρινω,ο ηχος αυτος δεν καταφερνεται ευκολα.Τα οργανα και η φωνη ακουγονταν οπως ακουγονται και σκετα,πραγμα πολυ σημαντικο,κυριως για το γουστο μου αλλα και για τ'αυτακια μου!

Για τους μουσικους δεν χρειαζεται ουτε μπορω να μιλησω....

Το μονο μειον ηταν μια συγκεκριμενη παρεα πολλων ατομων η οποια προφανως ειχε ν'ανταμωσει καμμια δεκαρια χρονια και τα 'λεγε και φωναχτα...!

Βεβαια ημουν τυχερος γιατι βρηκα και εκατσα σχεδον πανω στο παλκο(εκ δεξιον του κυρ Μυστακιδη) και ειχα και καλη ακουστικη αλλα και καλη οπτικη επαφη!!Σε καποια ησυχα στην ενταση ομως τραγουδια(Μανακι μου μανακι μου),ενοχληθηκα πολυ απ αυτη την οχλαγωγια...

Στο θεμα τωρα,θεωρω οτι αν πας σε ενα τετοιο μαγαζι το λιγοτερο που μπορεις να κανεις ειναι ησυχια,γιατι αλλιως δεν σεβεσαι τον εαυτο σου...

Παντως μιας και εγινε αναφορα σε μουσεια,εγω ολες αυτες τις ωρες που εκατσα στην Πριγκηπεσσα ημουν αγαλμα...(αφου οι φιλοι μου με δουλευανε γιατι καθομουνα ακινητος και χαζευα το Μυστακιδη να "τρεχει" πανω στο μπουζουκι του...)

Kostas(tm)
20.12.2007, 16:49
Ούτε μαγαζάτορας είμαι,και ο μυστακίδης το ξέρει γιατι απλα με ειδε χτες...

Εδώ αποδεικνύεται ότι γνωρίζεστε.
Εμ τότε βρε χρυσέ μου άνθρωπε, γιατί δεν τα λέγατε εκεί μεταξύ σας να μην κάθομαι να γράφω τώρα;

Ορεξη που έχει ο κόσμος ρε παιδάκι μου...

Δημήτρης Μυστακίδης
20.12.2007, 20:58
Δεν γνωριζόμαστε Κώστα ,απλώς ο φίλος χθές μετά απο μιά παρατήρηση που έκανα για λίγο ησυχία ενδεχομένως και με λίγο άκομψο τρόπο με ειρωνεύτηκε ζητώντας να του παίξουμε Εγω μάγκας φαινόμουνα, αλλά δεν ήμουνα..

Για να τελειώνει αυτή η κουβέντα που και μένα δεν μ αρέσει να πώ το εξής.Αποφάσισα εδώ και λίγες μέρες ,για λόγους που έχουν να κάνουν με την υγεία μου πιά, να μην ξαναασχοληθώ με το θέμα ησυχίας όταν παίζουμε εμείς στο μαγαζί.
Όταν όμως έχουμε φιλοξενούμενους μουσικούς όπως εχθές ,τότε τα πράγματα είναι αλλιώς.Είναι πολύ δύσκολο να πείσεις μουσικούς που χρόνια ολόκληρα παίζουν με μεγάλα σχήματα,και δυνατές εντάσεις, να εκτεθούν παίζοντας με φυσικό ήχο και μόνο με την συνοδεία μιάς κιθάρας σε ένα μικρό μαγαζί που δεν έχει και την δυνατότητα να τους δώσει και καλή αμοιβή.Το μόνο κίνητρο λοιπόν γι αυτούς τους μουσικούς είναι να περάσουν καλά και με τις κατάληλες συνθήκες ,να μας δώσουν παιξίματα που σε συνθήκες "κανονικών" μαγαζιών δεν μπορούν να βγούν για πολλούς και διάφορους λόγους.
Αυτές λοιπόν τις συνθήκες προσπαθούμε να φτιάξουμε στο μαγαζί γι αυτό και συμβαίνουν όλα αυτά.

Aris
20.12.2007, 23:53
Πάμε κάμποσα χρόνια.
Παίζει μια κομπανία στη "Ρεμπέτικη Ιστορία" και μια φοιτητοπαρέα ...οχλαγωγεί.
Σταματάει το τραγούδι στη μέση ο Παυλάρας και φωνάζει από το μικρόφωνο:
- Ρε σεις εκεί στη γωνία, βγάλτε το σκασμό. Αλλιώς σηκωθείτε και φύγετε. Μην πληρώσετε, κερνάει να μαγαζί μπας και γλιτώσουμε.
Αθάνατε Παύλο!

totis
21.12.2007, 01:34
Πάμε κάμποσα χρόνια.
- Ρε σεις εκεί στη γωνία, βγάλτε το σκασμό. Αλλιώς σηκωθείτε και φύγετε. Μην πληρώσετε, κερνάει να μαγαζί μπας και γλιτώσουμε.
Αθάνατε Παύλο!

Εάν γίνει κάτι τέτοιο και τώρα, θα φύγει σχεδόν όλο το μαγαζί, δυστυχώς...
Καλό από την μια (θα μείνουν οι καλοί) πολύ κακό από την άλλη γιατί το μαγαζί θα πάει για κλείσιμο λόγο εξόδων (π.χ. Όμορφη Νύχτα’).

Μην πυροβολείτε τέτοιου είδους στέκια γιατί δεν έμειναν και πολλά,
και δεν απευθύνομαι σε κανένα προσωπικά.

Ισαάκ
21.12.2007, 14:49
Γι' αυτό η απόλαυση δεν μπορεί να ταιριαστεί με την επιβίωση, κι όσοι το προσπάθησαν ελάχιστοι το κατάφεραν.
Έτσι είναι δυστυχώς, ο κος Μπαμιόπουλος που'χει φάει στη μάπα την κα Μπαμιοπούλου όλη τη βδομάδα, το Σάββατο που θα πάει να χλαπακιάσει με την παρέα του, στο τρίτο ποτηράκι θα αρχίσει να οχλαγωγεί. Τί να κάνει ο φουκαράς ο μουσικός; Να του σκάσει τη κιθάρα στο κεφάλι να ησυχάσει; Και ο άρτος ο εποιούσιος;
:106:

Kostas(tm)
21.12.2007, 15:28
Πάμε κάμποσα χρόνια.
Παίζει μια κομπανία στη "Ρεμπέτικη Ιστορία" και μια φοιτητοπαρέα ...οχλαγωγεί.
Σταματάει το τραγούδι στη μέση ο Παυλάρας και φωνάζει από το μικρόφωνο:
Αθάνατε Παύλο!

Οταν έπιασα τον εαυτό μου να βγαίνει στην Ιπποκράτους πενταλεπτα για να ησυχάσουν τα αυτιά μου, τότε ήταν που είπα "πάει, τέλειωσε η θητεία μου στα ρεμπετάδικα, ώρα να το πάρω κι αυτό το απολυτήριο". Στη Ρεμπέτικη Ιστορία (και γενικώς σε ΟΛΑ τα ρεμπετάδικα) σταμάτησα να πηγαίνω για αυτόν ακριβώς το λόγο. Μια απίστευτη βαβούρα που δεν την έφερνε βόλτα ούτε ο Παύλος, ούτε ο Κουτρουμπής... κανένας.

Αλλά, να το πούμε κι αυτό, αυτή είναι η δουλειά των μαγαζιών. Να πηγαίνει ο κόσμος να ξεδίνει.
Τώρα, το τι ακριβώς θεωρεί "ξέδωμα" ο καθένας είναι το ζητούμενο και ταυτόχρονα το δεδομένο (μ' αρέσει η κβαντική φυσική!)
Πάντως δύο λύσεις υπάρχουν και ισχύουν για ΟΛΕΣ τις δουλειές αυτού του μάταιου κόσμου: 'Η επιβάλεις την πολιτική του μαγαζιού σου στον κόσμο, ή αποδέχεσαι την συμπεριφορά του κόσμου και την κάνεις πολιτική του μαγαζιού σου.
Ενδιάμεση λύση δεν υπάρχει.
Επιλέγεις ανάλογα με το τι θεωρείς σημαντικότερο ή με το τι σου έρχεται ευκολότερο.

theos1960
21.12.2007, 21:09
Γι' αυτό η απόλαυση δεν μπορεί να ταιριαστεί με την επιβίωση, κι όσοι το προσπάθησαν ελάχιστοι το κατάφεραν.
Έτσι είναι δυστυχώς, ο κος Μπαμιόπουλος που'χει φάει στη μάπα την κα Μπαμιοπούλου όλη τη βδομάδα, το Σάββατο που θα πάει να χλαπακιάσει με την παρέα του, στο τρίτο ποτηράκι θα αρχίσει να οχλαγωγεί. Τί να κάνει ο φουκαράς ο μουσικός; Να του σκάσει τη κιθάρα στο κεφάλι να ησυχάσει; Και ο άρτος ο εποιούσιος;
:106:
Ε όχι και την καλή μου την ακριβοπληρωμένη για ρόπαλο! :112:
Στα σοβαρά τώρα:
Σκεφτείτε πόσες ανθρωποώρες έχει επενδύσει κάποιος για να μάθει να παίζει επαγγελματικά ένα όργανο... ίσως περισσότερες από άλλους επαγγελματίες, ένα γιατρό ή δικηγόρο, δεν ξέρω και για να μιλήσω εξ ιδίων, έχοντας μέτρο σύγκρισης, σίγουρα περισσότερες από ένα τεχνολόγο γεωπόνο!
Τους αξίζω πιστεύω ο σεβασμός επί σκηνής :109:και βεβαίως και ο σεβασμός σε εκείνους που θέλουν να ακούσουν.
Οι μουσικοί που παίζουν στα μαγαζιά είναι ήρωες!:110:εγώ δεν άντεξα πάνω από τρία βράδια... έτσι παίζω για τον μοναδικό μου φαν, το γάτο μου!:)

Βίκυ
25.12.2007, 04:28
Για να τελειώνει αυτή η κουβέντα που και μένα δεν μ αρέσει να πώ το εξής. Αποφάσισα εδώ και λίγες μέρες ,για λόγους που έχουν να κάνουν με την υγεία μου πιά, να μην ξαναασχοληθώ με το θέμα ησυχίας όταν παίζουμε εμείς στο μαγαζί.
Όταν όμως έχουμε φιλοξενούμενους μουσικούς όπως εχθές ,τότε τα πράγματα είναι αλλιώς.Είναι πολύ δύσκολο να πείσεις μουσικούς που χρόνια ολόκληρα παίζουν με μεγάλα σχήματα,και δυνατές εντάσεις, να εκτεθούν παίζοντας με φυσικό ήχο και μόνο με την συνοδεία μιάς κιθάρας σε ένα μικρό μαγαζί που δεν έχει και την δυνατότητα να τους δώσει και καλή αμοιβή...

Βρε Δημήτρη, τι πάει να πει φιλοξενούμενοι και μαγαζάτορες; Ας ξεκαθαρίσει ο καθένας στο φτωχό του το τσερβέλο τι πάει να κάνει στο κάθε μαγαζί. Άμα θέλει να μιλήσει, παραδίπλα έχει καφετέριες. Κι άμα θέλει να ουρλιάξει, πέντε βήματα παρακάτω έχει ναααααααα κάτι πάρκα και μια παραλία ατέλειωτη. Άμα τους ενοχλεί η μουσική, ας μην έρχονται.

Μαζί ήμασταν στην πρώτη εμφάνιση του Κώστα του Παπαδόπουλου που για 1 ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ (ναι, παιδιά, για κοτζάμ 3 λεπτά) κάνανε απόλυτη ησυχία (για κάποιο απροσδιόριστο λόγο) και μείναμε με το στόμα ανοιχτό δέκα πήχες. Γιατί καταλάβαμε τι σημαίνει να ακούς σωστά μουσική σ' ένα χώρο που μπορεί να στην προσφέρει. Και ρωτάω εγώ: άμα πας ν' ακούσεις τον Παπαδόπουλο να παίζει μπουζούκι (δεν τραγουδάει ο χριστιανός), τι διάολο ακούς άμα ουρλιάζεις συνέχεια; Και γιατί πας; Για να 'χεις να λες την άλλη μέρα και στις επόμενες γενιές ότι πρόλαβες κι εσύ ν' ακούσεις ένα μεγάλο μπουζουξή;

Και, ναι, όσοι γουστάρουν ν' ακούσουν σωστά ρεμπέτικο, αντιμετωπίζουν το χώρο σαν μουσείο. Γιατί είναι ένα είδος που χάθηκε και πρέπει να το προσέχουμε σαν τα μάτια μας και να το 'χουμε στη βιτρίνα, όσο υπάρχουν άνθρωποι που προσπαθούν να παίξουν σωστά και να μας το θυμίζουν καταπώς πρέπει. Κι όποιος δεν θέλει να μπαίνει σε μουσεία, να μην πηγαίνει. Δεν τον σύρανε απ' το μανίκι. Κι από πότε ισχύει το ότι θα με ενοχλεί ο διπλανός μου κι εγώ δεν θα διαμαρτυρηθώ; Κι άμα πάω κάπου που ο μαγαζάτορας ανέχεται την τόση φασαρία και δεν με σέβεται ως πελάτη που πάω ν' ακούσω μουσική, χαμένο βγαίνει το μαγαζί και δεν θα ξαναπάω. Κι αυτό που εκτιμώ στους «2 μικρούς Μήτσους» είναι ότι με σέβονται ως πελάτη και με «προστατεύουν» απ' όλους αυτούς τους ανάγωγους και γι' αυτό είμαι εκεί συχνά ό,τι ώρα και μέρα μου 'ρθει.

Aris
28.12.2007, 13:50
Το γκαντεμιάσαμε το πράγμα!
Χτες βράδυ πήγα στον Πίκο με έναν αλλοδαπό (το Καραγιώργο). Μια και ήρθε το παιδί από τα ξένα, είπα να τον πάω ν' ακούσει λίγο Θύμιο. Δεν πρόσεξα κάτι σημαντικό: 27 Δεκέμβρη, δηλαδή καταμεσής των γιορτών. Αποτέλεσμα;
Κατά τις 2 το βράδυ κι ενώ ο Θύμιος έχει αρχίσει να "ζεσταίνεται" και να βαράει κάτι Νταλγκάδες, Μάρκους, Χατζηχρήστους και ...Μάλαμες, όλα ανακατεμένα, άρχισαν να εμφανίζονται τα σημάδια της παρακμής! Διάφορα ξενέρωτα αγοράκια και κοριτσάκια, που μόλις είχαν βγει από κάποιο χοροπηδάδικο, ήρθαν να συνεχίσουν το ξεσάλωμά τους στον Πίκο. Μαζί και διάφοροι καλλιτέχνες, κουλτουρέ ή ψευτοκουλτουρέ, που ήθελαν να βάλουν και λίγο "λουμπεναριό" στο βραδυνό τους ποτό, άντε και λίγη μαγκιά ("και του σαλονιού, και του λιμανιού"). Αρχίσανε τα τσιφτετέλια "πίνω και μεθώ", φωνάζαμε κι εμείς από κάτω να μας παίξουν το "Αγαλμα", κι έτσι χάθηκε ένα δίωρο, μέχρι να χαθούν κι αυτοί αποκαμωμένοι από τα μάτια μας. Προλάβαμε άλλη μια ωρίτσα μουσική κατά τα ξημερώματα και μπαλώθηκαν κάπως τα πράγματα.
Ομως, άμα κατορθώνουν να ξεσαλώνουν ακόμη και στο Θύμιο... τι να πω! Τα πράγματα έχουν γίνει επικίνδυνα.

ΥΓ. Προσοχή στις γιορτινές σας εξόδους. Αποφύγετε επιμελώς τα μέρη όπου παίζεται μουσική. Τούτες τις "άγιες μέρες" όλοι οι μaλaκeς κυκλοφορούν ελεύθεροι!

Δημήτρης Μυστακίδης
17.05.2008, 20:00
Ο τελευταίος φιλοξενούμενος για φέτος θα είναι ο Γιάννης Παπαβασιλείου-«Βλάχος» ,την Τετάρτη 28/5.Θα προηγηθεί το αφιέρωμα στους σμυρνιούς συνθέτες με τους Θοδώρα Αθανασίου στο τραγούδι Ευγένιο Βούλγαρη στο ούτι ,μποζούκ και λύρα πολίτικη, Αποστόλη Τσαρδάκα κανονάκι και βιολί και μένα στην κιθάρα την Κυριάκή 25/5.Αυτή την φορά θα παρουσιάσουμε και κομμάτια από τον υπό έκδοση δίσκο που θα έχει τον τίτλο(μάλλον) Αψιλίες.
Το ολοήμερο γλέντι για το τέλος της περιόδου έχει οριστεί για την Κυριακή 8 Ιουνίου.

Οι φετινοί φιλοξενούμενοι ήταν:

Κώστας Παπαδόπουλος
Γιάννης Μωραίτης
Μπάμπης Γκολές
Μανώλης Πάππος
Νίκος Τατασόπουλος
Γιώργος Αλτής
Κώστας Δουμουλιάκας
Γιάννης Παπαβασιλείου
Παύλος Παφρανίδης
Όλη η παρέα από το Τζιβαέρι της Αθήνας
Παναγιώτης Καραδημήτρης
Θόδωρος Βαρσαμίδης
Γιώργος Ξυλούρης (Ψαρογιώργης)
Γιάγκος Χαιρέτης
Σωκράτης Σινόπουλος
Κατερίνα Παπαδοπούλου
Κυριάκος Ταπάκης
Grupo Cadenas – Flamenco
Swing Shoes-Gypsy Swing
Ευγένιος Βούλγαρης
Απόστολος Τσαρδάκας
Θοδώρα Αθανασίου
Haig Yazdjian
Ziad Rajab
Μαρία Θωϊδου
Θύμιος Ατζακάς
Λουκάς Μεταξάς
Ηλίας Βολιότης - Καπετανάκης
Κωστελήδες-Αποκριάτικα αθυρόστομα τραγούδια (http://prigipessa.gr/?p=11)
Μανώλης Σιδερίδης
Δημήτρης Μπαρτζώκας
Ειρήνη Σγουρίδου
Μπακούρος (Σταύρος Ζιώγας)

Στις βραδυές που οργανώθηκαν από τον Φλώρο Φλωρίδη (”J.N.D. re-records”) και την Πριγκηπέσσα και είχαν θέμα τις μουσικές βασισμένες στον αυτοσχεδιασμό, συμμετείχαν οι

Φλώρος Φλωρίδης
Κώστας Βόμβολος
Σαββίνα Γιαννάτου
Μπάμπης Παπαδόπουλος
Κώστας Θεοδώρου
Χρήστος Μπάρμπας
Δημήτρης Τασούδης
Θάνος Σιδέρης
Μαργαριτα Κουρτπαρασιδου
Γιαννης Ανισεγκος
Θοδωρος Πατσαλιδης

Τους ευχαριστούμε όλους.

multi_kulti
18.05.2008, 02:03
ΧΙΛΙΑ συγχαρητήρια Δημήτρη γι αυτό που έφτιαξες-φτιάξατε με τόσο μεράκι..Σας εύχομαι να συνεχίσετε με το ίδιο μεράκι και τις επόμενες χρονιές..

***Σ αυτή την περίπτωση δε μου αρκεί το ξερό , κρύο και απρόσωπο ψηφιακό Μπράβο του νέου φόρουμ...

Νίκος

proedros
21.05.2008, 13:54
Συγχαρητήρια και στον έτερο Μήτσο Σφίγγο,καθώς και στον Χρηστάκη Μαστέλο.Κάθε βραδιά ήταν ξεχωριστή και φεύγαμε με γεμάτες μπαταρίες.Νάστε όλοι καλά.

babis
23.05.2008, 17:26
δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πιο πάνω το site

http://prigipessa.gr/

έπεσα απάνω...

Δημήτρης Μυστακίδης
24.05.2008, 06:22
Μερικά βίντεο απο πριγκηπέσσα.
. (http://www.youtube.com/watch?v=oziM7ZEZ63o)
http://www.youtube.com/watch?v=4kj3ew0XJ_w
http://www.youtube.com/watch?v=eM-wOhzquHw
http://www.youtube.com/watch?v=FF3TeBunwPw

Μαρίκα
24.05.2008, 19:39
Δεν βρήκα το βιντεο

Α οκ, όλα καλά

Δημήτρης Μυστακίδης
10.09.2008, 17:03
18 Σεπτέμβρη ξαναρχίζουμε.
θέτε δεν θέτε, καλό χειμώνα!!!:247:

mary32
09.11.2008, 15:21
Τι περίλαμβάνει το μενού στην Πριγκηπέσσα;
Υπάρχει φαγητό ή όχι.
Ευχαριστώ

Δημήτρης Μυστακίδης
09.11.2008, 16:42
Οχι φαγητό δεν υπάρχει.Μόνο ένα κρύο πιάτο.

Aris
10.11.2008, 11:32
...Μόνο ένα κρύο πιάτο.
Δηλαδή έχουν μαζέψει ό,τι απόμεινε από τις μπριζόλες του προηγούμενου τσιμπουσιού, τις έχουν βάλει στο ψυγείο και τις σερβίρουν σε αυτούς που δεν πήγαν ν' ακούσουν μουσική, αλλά να φάνε.

pelagia
10.11.2008, 12:16
Καλα τα λες Αρη, ΑΛΛΑ και η διαδικασια του μεζε δεν παιζει ???
Σου χτυπαει καπως δηλαδη ??? Δεν μπορουμε να τσιμπαμε και
να ακουμε ??? Τοτε τις μαζωξεις του Φορουμ γιατι δεν τις κλεινετε
σε ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΡΕΜΠΕΤΑΔΙΚΑ, μονο με ποτο, αλλα ψαχνετε τεβερνειο
με καλο μεζε ???
Αληθεια παλια στην ταβερνουλα δεν επαιζαν ολοι αυτοι "οι μεγαλοι" ???
Ανηκω σε αλλη γενια και ολα αυτα τα γευτηκα, ακομη και στα λεγομενα
μπουζουκια π.χ. ΚΑΛΥΒΑ (Χοντρονακος - Μαριω - Κεφαλας κλπ.), ειχε το
μπουκαλι στο τραπεζι και οποιος πεινουσε, μπορουσε να παραγγειλει
μια μπριζολα, πατατες, σαλατα...
Μαθαμε τωρα στο ευκολο, γιατι η κουζινα σαφως εχει και φασαρια και λατρα
και υγειονομικο και χιλια δυο αλλα...
Ο σωστος ακροατης, κατα την γνωμη μου, ειτε τρωει, ειτε πινει ειναι
σωστος και το ενα δεν αναιρει το αλλο...

Aris
10.11.2008, 13:07
...ΑΛΛΑ και η διαδικασια του μεζε δεν παιζει???
Είμαι απόλυτα σύμφωνος μαζί σου Πελαγία. Άλλωστε εγώ πίνω ουίσκι τρώγοντας κοντοσούβλι. Ποτέ δε μάσησα από τη δυτικόφερτη αηδία με τους ξηρούς καρπούς και τα πατατάκια. Μπορούν να στο επιβεβαιώσουν κάμποσοι εδώ μέσα.

...Τοτε τις μαζωξεις του Φορουμ γιατι δεν τις κλεινετε
σε ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΡΕΜΠΕΤΑΔΙΚΑ...
Τα "Αυστηρώς Ρεμπετάδικα" έχουν ελάχιστη σχέση με το ρεμπέτικο. Τα δε "Ρεμπετάδικα", απολύτως καμία.

pelagia
10.11.2008, 13:16
Αρα μαλλον "Ρεμπεταδικα", εννοεις τα "Χοροπηδαδικα", που στο ονομα του Ρεμπετικου,
ξορκιζουν το δικο τους "χαλι"...
Εχουμε και δω μπολικα τετοια, αλλα σε πληροφορω οτι δουλευουν, γι`αυτον ακριβως
τον λογο...
Τωρα αν μιλησουμε, παλαιοτερα για την "Ομορφη νυχτα" και σημερα για την
"Πριγκιπεσσα", μιλαμε και για αλλο επιπεδο μουσικης φυσικα !!!

anna
10.11.2008, 13:27
Μαγαζί με ζωντανή μουσική του ''δικού''μας γούστου..είναι κατι ανάμεσα σε μουσική σκηνη και ταβέρνα.κάποιοι στήνουν ταβέρνα και στη πορεία βάζουνε και καποια οργανα μέσα επειδή το live τραβαέι κόσμο..κάποιοι άλλοι στήνουνε ''μουσικό χώρο''με τα απολύτως απαραίτητα για τσιμπολόγημα,και κάποιοι άλλοι έχουνε τη δυνατότητα να συνδυάζουνε και τα δύο.το κρασάκι (λογω συνήθειας ή απο χούι δικό του)το θέλει το μεζεδάκι του.όταν όμως θέλεις να ακούσεις καλή μουσική,δεν νομίζω πως θα κανεις πίσω άν το μαγαζί που προσφέρει αυτό που θέλεις δεν εχει κοψίδι(λόγω κρασιού είπαμε κατι πρέπει να τσιμπάς,οπότε το κρύο πιάτο επιβάλλεται).μπορείς να φάς σπίτι σου ή σε ταβερνακι πρίν πας..

pelagia
10.11.2008, 13:45
Με βρισκεις συμφωνη, αλλα και αυτο το μετα τις 11μ.μ. ειναι "ΤΟ" σπασιμο νευρων...
Τελος παντων, ο καθενας διαλεγει, αν εχει βεβαια αυτη την πολυτελεια, ο,τι του
ταιριαζει και τελος καλο, ολα καλα που λενε...
Εδω στην Σαλονικη, το ξαναλεω, δεν εχεις πολλες επιλογες (ποιοτικες), στο ειδος
του τραγουδιου που γουσταρουμε, γιατι τα δυνατα σχηματα ταχει η Αθηνα...
............... και πασης Ελλαδος !!!

anna
10.11.2008, 14:39
σπάσιμο νεύρων?!!!άν είναι λέει..!!όταν τις καθημερινές μπορεί και να κοιμηθείς απο τις 9?!καταλαβαίνετε ότι το να περιμένεις να παει 11 για να βγείς το σάββατο ή την παρασκευή είναι λιγάκι ''σουτηδινεικό!''και καλά ναέχεις παρέα και να ξεκινήσει απο το σπίτι το ''γλέντι'',οκ..δεν θα σε παρει ο υπνος.έχω βγεί με πολύ όρεξη!τα είχα πιεί απο πρίν..κι εκεί κοντά στις 3?ενώ ήτανε τέλεια και ούτε που περνούσε απο το μυαλό να φύγουμε εγώ κόντεψα να κοιμηθώ στο σκαμπό,στο μπάρ(ευτυχώς που βρήκαμε να σταθούμε..διότι σιγά μην βρίσκαμε τραπέζι..χωρίς reserve!)δεν θάσαι με τα καλά σου αναφώνησα απο μέσα μου!και συνήλθα με το ζόρι..εγώ πάντως(λόγω ηλικίας προφανώς:))είμαι υπέρ του μεσημεριανού γλεντιού!τραβάει..όσο δεν πάει..και έχεις και το βράδυ σου να ξεραθείς!κάθε πράμα στο καιρό του δεν λέμε?!

pelagia
10.11.2008, 15:03
Αννα, η υποφαινομενη ειναι αμιγως " σκυλι της νυχτας ", διοτι εχει μια απαιχτη γοητεια
που με καθηλωνει, αλλα, αλλο το ενα κι αλλο το αλλο. Δηλαδη να αρχισουμε κατα τις 10
και οσο τραβηξει, το μετα τις 11 ειναι βαναυσο και πιστευω οτι δεν εχει να κανει με
την ηλικια, αλλα με την ανια που σε πλακωνει, οταν εισαι μονος στο σπιτι...
Τελος παντων, μαλλον εδω θα κλεισει το θεμα και εκαστος θα πορευτει συμφωνα με
τις δυνατοτητες που του δινει η πολη του... κοντος ψαλμος, αλληλουια...

Δημήτρης Μυστακίδης
10.11.2008, 16:54
Δηλαδη να αρχισουμε κατα τις 10
και οσο τραβηξει, ...

Πελαγία μου αυτό το όσο τραβήξει δεν το καταλαβαίνω.Αν υποθέσουμε ότι το προγραμμα ξεκινάει στις 10 οι σερβιτόροι και τα υπόλοιπα παιδιά που δουλεύουν θα πρέπει να είναι εκεί απο τις 7 και αν στην καλύτερη περίπτωση το όσο πάει είναι ασ πούμε 4.30 μέχρι να φύγουν όλοι και να κλείσει το μαγαζί θα έχει πάει 5.30.Σύνολο ωρών εργασίας 10.30 ώρες !!Σου φαίνεται λογικό για κάποιον που το κάνει 6 μέρες την εβδομάδα!!Να σου υπενθυμίσω ότι το ωράριο των μουσικών βάση της συλλογικής σύμβασης εργασίας αλλά και της ανθρώπινης αντοχής είναι 4.30 ώρες εργασίας με μισάωρο διάλειμα.Άν δηλαδή ξεκινήσεις 10 θα πρέπει να τελειώσεις 2.30.θα μας φάνε ζωντανούς εάν το κάνουμε.Συνεπώς θεωρώ ότι το 11 είναι μιά καλή λύση για όλους.

pelagia
10.11.2008, 18:24
Δικιο εχεις, κακως εκφραστηκα καπως απερισκεπτα, φυσικα και δεν θα γινεται απο
τους θαμωνες "αρμενικη βυζιτα", παραβιαζοντας το ωραριο των συνανθρωπων τους!
Αλλα και το να εφευγαν οι πελατες πιο νωρις, αρχιζοντας και νωριτερα το προγραμμα,
δεν θα ηταν καθολου ασχημη λυση, αλλα ελα παλι που ο κοσμος διαμορφωνει τελικα
τις ωρες λειτουργιας, κατα πως τον βολευει...

voulpan
13.11.2008, 07:19
Είμαι απόλυτα σύμφωνος μαζί σου Πελαγία. Άλλωστε εγώ πίνω ουίσκι τρώγοντας κοντοσούβλι. Ποτέ δε μάσησα από τη δυτικόφερτη αηδία με τους ξηρούς καρπούς και τα πατατάκια.

Άρη, το ουίσκι θέλει κοκορέτσι ή λαχματζούν. Δεν πάει με κοντοσούβλι, το οποίο έρχεται και δένει ταμάμ με ένα Chateu Bredeneau του '68.:)

Kostas(tm)
13.11.2008, 11:21
Είμαι απόλυτα σύμφωνος μαζί σου Πελαγία. Άλλωστε εγώ πίνω ουίσκι τρώγοντας κοντοσούβλι. Ποτέ δε μάσησα από τη δυτικόφερτη αηδία με τους ξηρούς καρπούς και τα πατατάκια. Μπορούν να στο επιβεβαιώσουν κάμποσοι εδώ μέσα.

Την πιο σωστή κουβέντα την άκουσα στα Σάλωνα: Το ουίσκι πίνεται κανονικά όπως το τσίπουρο, με τους μεζέδες του τσίπουρου.

anna
13.11.2008, 11:48
ο καλός ο μύλος..τα καλά αλέθει!
γι αυτό και τα μαγαζιά πιά το γυρίσανε στο ''πιατάκι''(μεζεδακια)με το ποτό.ποιός τρώει πια ξηρούς καρπούς και πατατάκια?απο ανάγκη μόνο(όταν πεινάς και δεν κατεβαίνει το αλκοόλ..)για το ουισκάκι είπαμε!με τη βότκα τι ''κατεβαίνει''εύκολα και απολαυστικά?

Νίκος Πολίτης
13.11.2008, 13:04
...(όταν πεινάς) και δεν κατεβαίνει το αλκοόλ..

Αυτό, πάλι, γιατί εμένα δεν μου συμβαίνει ποτέ;

xaris
20.03.2009, 00:19
Κάλιο αργά παρά ποτέ...Το Σάββατο πριν την Καθαρή Δευτέρα ήμασταν Θεσσαλονίκη και πήγαμε στην Πριγκιπέσσα μια παρέα απο έξη ...χαμουτζήδες!Ισως (τι ίσως...) ένα απο τα καλύτερα ρεμπέτικα στέκια που έχω πάει.Μπράβο σε όλα τα παιδιά του μαγαζιού για την υπέροχη ρεμπέτικη βραδιά.Θα επανέλθουμε...
Δημήτρης Νέστορας
Μπάμπης Τζάκης
Δημήτρης Τράντος
...και οι κυρίες μας!!

Δημήτρης Μυστακίδης
01.05.2009, 12:21
Μιάς και έφτιαξε ο καιρός είπαμε να αρχίσουμε τις εκπαιδευτικές εκδρομές. Έτσι την Τετάρτη 6/5 τα παιδιά απ το Ρεμπέτικο της Καρδίτσας θα παίξουν στην Πριγκηπέσσα και την Κυριακή 10/5 όλοι εμείς απ την Πριγκηπέσσα θα πάμε βόλτα στο Ρεπέτικο της Καρδίτσας.

Τσαουσάκης
01.05.2009, 19:31
Ποιοί όλοι δλδ?
Και ο Κώστας και ο Θέμης και ο γερος? !!!!! Πρόσεξε τον στο δρόμο μην ζαλιστεί στα Τέμπη!!!

ΥΓ. Στείλε τη γρια από το Σάββατο στη Λάρισα να τον φιλοξενήσουμε ή περάστε Κυριακή μεσημέρι για τσιπουρα

pelagia
07.05.2009, 10:29
Μιάς και έφτιαξε ο καιρός είπαμε να αρχίσουμε τις εκπαιδευτικές εκδρομές. Έτσι την Τετάρτη 6/5 τα παιδιά απ το Ρεμπέτικο της Καρδίτσας θα παίξουν στην Πριγκηπέσσα και την Κυριακή 10/5 όλοι εμείς απ την Πριγκηπέσσα θα πάμε βόλτα στο Ρεπέτικο της Καρδίτσας.

Οπερ ... και εγενετο !!!

Ηρθαν τα παιδια του "ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ" απο την Καρδιτσα στην "ΠΡΙΓΚΗΠΕΣΣΑ"
στη Σαλονικη και μας χαρισαν μια αξεχαστη βραδια !!! ναναι παντα καλα ...
Πολλα τραγουδια , υπεροχα και αξεχαστα , με σωστες ερμηνειες και ζορικες
πενιες ...
Ο Ντινος , η "βελουδινη" Αλεξανδρα , ο Γιωργος (εδωσε τα ρεστα του στο
"ουζο" - μπαρμπαουζο) και ο Φανης (Γκιουλ-Τζαμαλ , Μορτης Πειραιωτης ,
Σεβιλιανες , Θαλασσα) θεικη φωνη !!!:109:

Την Κυριακη οι φιλοι Καρδιτσιωτες θα απολαυσουν τους δικους μας Δημητραδες
μαζι με τον "μεγαλο" Μαστελλο , που ερμηνευει τα παντα !!! και τραβαει κατι
"τριφασικους αμανεδες" , που σου φευγει το τσερβελο !!!:109:

Ειναι μεγαλο ευτυχημα για την Ελλαδα μας , να εχει τετοιους μουσικους και ερμηνευτες , γνησιους συνεχιστες και ταπεινους υπηρετες , ολων οσων κληρονομησαν απο τους προκατοχους τους ... το λεω μεσα απο την καρδια μου ...:110::110::110:

ΡΕ Μινόρε
07.05.2009, 11:44
...................

Ειναι μεγαλο ευτυχημα για την Ελλαδα μας , να εχει τετοιους μουσικους και ερμηνευτες , γνησιους συνεχιστες και ταπεινους υπηρετες , ολων οσων κληρονομησαν απο τους προκατοχους τους ... το λεω μεσα απο την καρδια μου ...:110::110::110:

Εμείς πάντως εδώ, είμαστε στην πείνα. Μάλλον περνάμε την "ατέλειωτη" σαρακοστή!
Σκέφτομαι να κάνω καμία λιτανεία.
Όχι τη Λιτανεία του μάγκα, κανονική (μην παρεξηγηθούμε κιόλας).:089:

Aris
07.05.2009, 12:16
Πριν μερικές μέρες κουβένταζα με τον κρητικής καταγωγής βετεράνο κιθαρίστα Βαγγέλη Καλαϊτζόγλου. Μόλις είχε έρθει από την Κρήτη (Ηράκλειο). Ανάμεσα στ' άλλα μού είπε:
"Το Ηράκλειο δεν έχεις μάγκες. Αμα κατέβει ο ...Τερλέγκας, γεμίζει γήπεδο. Τα ρεμπέτικα δεν τα ξέρουν... Στο Ηράκλειο έχω δουλέψει αρκετές φορές. Πίκρα! Στα Χανιά είναι αλλιώτικα τα πράγματα. Πιο μάγκες και καλύτερα μαγαζιά. Εκεί θ' ακούσεις όσο ρεμπέτικο θέλεις... ".

ΡΕ Μινόρε
07.05.2009, 12:49
Έτσι είναι δυστυχώς.
Και η ειρωνία είναι ότι αυτό συμβαίνει σε μία πόλη, που στις αρχές που περασμένου αιώνα, στην περιοχή του Λάκκου Ηρακλείου, γράφτηκε η δικιά της ιστορία με σημαντική πολιτιστική δημιουργία και μοναδικές καταγραφές στα παραδοσιακά, μικρασιάτικα και ρεμπέτικα τραγούδια.

"Στου Λάκκου τα περάσματα, ο κόσμος γαληνεύει,
οι μάγκες πίνουν το λουλά, κι ο Κατσαρός χορεύει"

Αντώνης
07.05.2009, 18:09
Πριν μερικές μέρες κουβένταζα με τον κρητικής καταγωγής βετεράνο κιθαρίστα Βαγγέλη Καλαϊτζόγλου. Μόλις είχε έρθει από την Κρήτη (Ηράκλειο). Ανάμεσα στ' άλλα μού είπε:
"Το Ηράκλειο δεν έχεις μάγκες. Αμα κατέβει ο ...Τερλέγκας, γεμίζει γήπεδο. Τα ρεμπέτικα δεν τα ξέρουν... Στο Ηράκλειο έχω δουλέψει αρκετές φορές. Πίκρα! Στα Χανιά είναι αλλιώτικα τα πράγματα. Πιο μάγκες και καλύτερα μαγαζιά. Εκεί θ' ακούσεις όσο ρεμπέτικο θέλεις... ".

Να τον επιβεβαιώσω και εγώ:

"Το 2005 κάθησα στην Παλιά Πόλη, στο παραδοσιακό καφενείο του Αντώνη του Μαρινάκη (;) (με τους αργιλέδες), από τις 11 το βράδυ μέχρι το ξημέρωμα που έφευγε το πλοίο. Αφού τελείωσε το πρόγραμμα κατά τις 2, ανέλαβε το αφεντικό με το μπουλγαρί του και την παρέα του και μας ξημέρωσε. Μια παρέα όλο το μαγαζί στην μικρή πλατεία, μπροστά στο παραδοσιακό καφενείο, χωρίς μικρόφωνα.Ξεκίνησαν, σαν τώρα το θυμάμαι, με τον "Μανώλη" του Ογδόντα!!!"

Για όποιους βρεθούνε το καλοκαιράκι στα Χανιά.

theos1960
09.05.2009, 00:36
...στις αρχές που περασμένου αιώνα, στην περιοχή του Λάκκου Ηρακλείου, γράφτηκε η δικιά της ιστορία με σημαντική πολιτιστική δημιουργία και μοναδικές καταγραφές στα παραδοσιακά, μικρασιάτικα και ρεμπέτικα τραγούδια....
Και για περισσότερες πληροφορίες : "ΚΑΤΑΓΩΓΙΑ ΑΚΜΑΖΟΝΤΑ" Παρέκκλιση και πολιτισμική Δημιουργία στο Λάκκο Ηρακλείου (1900-1940), του Γιάννη Ζαϊμάκη, εκδόσεις ΠΛΕΘΡΟΝ, Αθήνα 1999

Δημήτρης Μυστακίδης
07.09.2009, 21:51
Ξεκινάμε και φέτος.
Εναρξη στις 24 Σεπτέμβρη.

Gilles
07.09.2009, 22:33
Ωραία.Θα σας επισκεφτούμε όσο το δυνατόν νωρίτερα.Να φανταστώ το βασικό σχήμα παρέμεινε?Δώσε κανένα πρόγραμμα να ξέρουμε.

Μήνυμα από συντονιστή: Φίλε Gilles. Σύμφωνα με τον κανονισμό λειτουργίας του forum: "... Οι υπογραφές δεν θα πρέπει να υπερβαίνουν 8 γραμμές κανονικών χαρακτήρων ή 4 γραμμές μεγέθους 2 ή bold..." Σε παρακαλώ για λόγους οικονομίας της βάσης δεδομένων προσάρμοσε την υπογραφή σου ανάλογα.

pelagia
07.09.2009, 22:51
Ωραία.Θα σας επισκεφτούμε όσο το δυνατόν νωρίτερα.Να φανταστώ το βασικό σχήμα παρέμεινε?Δώσε κανένα πρόγραμμα να ξέρουμε.

Της τριανταφυλλιάς τα φύλλα βρ' αμάν
θα τα κάνω φορεσιά αμάν γκελ αμάν
σεβνταλή μ' αμάν

Να τα βάλω να περάσω βρ' αμάν
να σου κάψω την καρδιά αμάν γκελ αμάν
σεβνταλή μ' αμάν

Σένα τα λέγω κι άκου τα
πάρε χαρτί και γράψε τα

Απεφάσισα πουλί μου βρ' αμάν
απεφάσισε κι εσύ αμάν γκελ αμάν
σεβνταλή μ' αμάν

Δυο καρδιές να γίνουν ένα βρ' αμάν
ένα σώμα μια ψυχή αμάν γκελ αμάν
σεβνταλή μ' αμάν

Σένα τα δίνω τα φλουριά
μαύρα μου μάτια και γλυκά

--------------------------------------------------------

καιρος πια Αποστολε μου , για την αντιστροφη μετρηση , μια και το ποιημα
εκανε το καθηκον του και τον γυρο του σε διαφορα θεματα !!! Μπαστα ...:089:
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

της τριανταφυλλιας τα φυλλα
μη τα κανεις φορεσια , αμαν αμαν ...

γω δε θελω να μου καψεις
τη ρημαδα μου καρδια , γκελ αμαν ...

σενα τα λεγω κι ακου τα
και στο μυαλο σου γραφε τα ...

απεφασισα πουλι μου , βρε αμαν
"ΜΟΝΗ" μου να ζησω πια , αμαν σεβντα μου , αμαν ...

και να στριβω και τσιγαρο
να καπνιζω σα φουγαρο
να γουσταρω κι "αμανε"
κι αν δεν πεις εσυ το ναι
σε ξορκιζω μ` ενα "αχ"
και την πιστη μου αλλαζω
ναι , μα τον Αλαχ ...:088:

pelagia
26.09.2009, 12:59
Ξεκινάμε και φέτος.
Εναρξη στις 24 Σεπτέμβρη.

Βρεθηκα χθες το βραδυ με την παρεα μου στην "Πριγκιπεσσα" ...

Και παλι τα παιδια "μεγαλουργουν" με μια πανδαισια "ηχου" και μια τεραστια γκαμα τραγουδιων ...
Αυτο που κανει τη διαφορα ειναι η "χημεια" μεταξυ τους , μια υπεροχη συνυπαρξη , που περνα
και στον τελευταιο θαμωνα ... ισως γι αυτους ναναι το αυτονοητο -χρονια τωρα μαζι- αλλα ολοι
εμεις οι παρευρισκομενοι το εισπραττουμε θετικα ...

Το κεφι στο ζενιθ , η εξυπηρετηση "αψογη" και τα προσφερομενα "συνοδευτικα" , Α! ποιοτητας ...
( το γραφω και το τονιζω , διοτι "ολα , μα ολα" κανουν τη διαφορα σ` ενα μαγαζι και τιποτα τελικα
δεν ειναι τυχαιο) ...

Ειμαστε πολυ "τυχεροι" οι Θεσσαλονικεις που εχουμε την Πριγκιπεσσα , το λεω μεσα απο την
καρδια μου ...:039:

Danis
28.09.2009, 09:42
Παρασκευή βράδυ (μετά από δουλειά και ταξίδι) στην Πριγκηπέσσα.

Κυριακή βράδυ (μετά από ταξίδι επιστροφής) στις 1000+2 Νύχτες.

Χαλάλι η κούραση και το σημερινό το χάλι μας στη δουλειά.:047:

f.christos
29.09.2009, 00:29
Παρασκευή βράδυ (μετά από δουλειά και ταξίδι) στην Πριγκηπέσσα.

Κυριακή βράδυ (μετά από ταξίδι επιστροφής) στις 1000+2 Νύχτες.

Χαλάλι η κούραση και το σημερινό το χάλι μας στη δουλειά.:047:
τραβατε με κ ας κλαιω.....:)

babis
23.10.2009, 12:06
Είδα στο σάιτ της Πριγκηπέσσας ότι τις Τετάρτες παίζει μπουζούκι ο Γιάννης Καδόγλου. Το παιδί το έχω ακούσει στο Εφήμερο, σε φιλική μάζωξη, και κατά τη γνώμη μου πρόκειται για πολύ ταλαντούχο μπουζουξή, με προσωπικό ύφος (τσιτανικής προέλευσης...), γεμάτο και έξυπνο παίξιμο:110:. Θα σας πρότεινα, όσοι είστε κοντά, να πάτε.:088::088:

pelagia
23.10.2009, 12:41
Είδα στο σάιτ της Πριγκηπέσσας ότι τις Τετάρτες παίζει μπουζούκι ο Γιάννης Καδόγλου. Το παιδί το έχω ακούσει στο Εφήμερο, σε φιλική μάζωξη, και κατά τη γνώμη μου πρόκειται για πολύ ταλαντούχο μπουζουξή, με προσωπικό ύφος (τσιτανικής προέλευσης...), γεμάτο και έξυπνο παίξιμο:110:. Θα σας πρότεινα, όσοι είστε κοντά, να πάτε.:088::088:

Να προσθεσω και ηθος και σεμνοτητα και βηματα σταθερα και μετρημενα !!!

Ακουει με προσοχη ο,τι του προσφερεται απο τους παλαιοτερους , "το επεξεργαζεται"
και το αποδιδει με την τεχνικη που διαθετει και το συναισθημα ...

Και το σπουδαιοτερο , ειναι τοσο πολυ νεος στην ηλικια , που σιγουρα τον περιμενει
ενα λαμπρο μελλον , που του το ευχομαι ολοψυχα !!!:109:

mitsaras
23.10.2009, 17:12
θα ήταν άδικο να μην αναφερθούμε και στον κιθαρίστα του Γιάννη, Μανόλη Πορφυράκη, ο οποίος για μένα είναι εξαιρετικός και ολοκληρωμένος λαϊκός μουσικός και προσφέρει εδώ και πολλά χρόνια στο συγκεκριμένο είδος στη Θεσσαλονίκη

Αντώνης
23.10.2009, 18:10

θα ήταν άδικο να μην αναφερθούμε και στον κιθαρίστα του Γιάννη, Μανόλη Πορφυράκη, ο οποίος για μένα είναι εξαιρετικός και ολοκληρωμένος λαϊκός μουσικός και προσφέρει εδώ και πολλά χρόνια στο συγκεκριμένο είδος στη Θεσσαλονίκη

Πρόκειται για "διαμάντια", και από χαρακτήρα και από παίξιμο.

babis
23.10.2009, 18:19
http://mpantesfm.blogspot.com/2008/05/blog-post_12.html

Φυσικά να μιλήσουμε και για το παιδί, προσωπικά δεν τον είχα ακούσει...
Με μια αναζήτηση βρήκα το παραπάνω λινκ, είναι από ραδιοφωνική εκπομπή που παίζουν τα παιδιά.

pelagia
23.10.2009, 18:37
Ως γνωστον φιλοι μου "τα πολυχρωμα" μουσικα σχηματα ειναι συγκεντρωμενα στην Αθηνα ,
την πρωτευουσα , την πολη "των ευκαιριων" και την πλεον πολυπληθυσμικη ...

Αλλα και στη Σαλονικη μας εχει "ζεστα στεκια" και αξιους μουσικους , οπου μπορεις να κανεις
"απιστευτα" γλεντια και ν` ακουσεις λιγοτερο γνωστα ρεμπετικα και λαικα τραγουδια ...

Τα παιδια , νεοι ως επι το πλειστον , γουσταρουν αυτο που κανουν και οταν υπαρχει μερακι ,
γινεται και καλη δουλεια ...

Εαν θελησετε ποτε να επισκευτειτε την πολη μας , δεν εχετε παρα να ρωτησετε και ειναι σιγουρο
οτι θα καταληξετε στο σωστο μερος , για να περασετε "αλησμονητα" και να παρετε φευγοντας
την αναμνηση , "ενθυμιο" στις αποσκευες και την καρδια σας !!!:110::102::246::109:

Αντώνης
23.10.2009, 18:44
http://mpantesfm.blogspot.com/2008/05/blog-post_12.html

Ξανά μπράβο σου μόρτη για το λινκ.
"Όλα τα λεφτά".

Δημήτρης Μυστακίδης
23.10.2009, 20:51
Φυσικά και συμφωνώ σ αυτό που
λέει ο φίλος μόνο μια τυπική παρατήρηση. Δεν είναι ο κιθαρίστας ΤΟΥ Γιάννη . Είναι ο κιθαρίστας που παίζει με τον Γιάννη.

ΦίλιπποςΣ
08.10.2010, 02:06
Να ευχαριστήσω τα παιδιά για την επέκταση του μπαρ! Ακόμα ένα χειμώνα στο όρθιο δεν την πάλευα...:088:

elder1
20.04.2012, 18:11
Χθές στην Πριγκιπέσσα περάσαμε τέλεια! Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά αλλά και στην Ελένη Τσαλιγοπούλου που μας έκανε την τιμή να θυμηθεί το ξεκίνημά της παρέα μας.
...και λίγο γκρίνια: Είναι δυνατόν η Ελένη Τσαλιγοπούλου και ο Χρήστος Μαστέλος να δίνουν ρέστα, σε αμανέδες και όχι μόνο, κι εσύ βρε ανεκδιήγητε θαμώνα να συζητάς με την παρέα σου; Το χειρότερο είναι ότι διέκρινα μουσικούς να συμπεριφέρονται έτσι.

guvs
20.04.2012, 21:09
Οι μουσικοι πολλες φορες κανουν πιο πολυ φασαρια.. Μην σου φαινεται αφυσικο!

Nikitas
16.09.2012, 18:43
Αν αφήσετε το pc ανοίξετε TV, 902 αυτή τη στιγμή έχει Πριγκηπέσα.

elder1
09.03.2014, 20:18
Κάποια βίντεο από το φετινό πρόγραμμα στην "Πριγκιπέσσα":
https://www.youtube.com/watch?v=camL4-JOZwE
https://www.youtube.com/watch?v=0Sfmzy7nN3E
https://www.youtube.com/watch?v=4Xu5tTLSb8o
https://www.youtube.com/watch?v=ky6QqqyFk3k

mikon
09.03.2014, 23:29
Τι ωραίο μαγαζί ρε φίλε!!!! Μου πέφτει λίγο μακριά δυστυχώς, αλλά το έχω ψηλά στη λίστα που πρέπει να επισκεφτώ...