PDA

Επιστροφή στο Forum : Μάτσικας Διονύσης

ΑΚΡΙΤΑΣ
22.03.2007, 00:53
Γεια σας μαγκες! Εχει καποιος να μου πει κατι περι του "κατασκευαστα Ματσικα Διονυσιου"; Ψαχνομαι για μπουζουκι τετραχορδον και μου`χει φαει τ`αυτια ενας δικος μου να παρω οργανο απο αυτον. Εγω δεν τον γνωριζω καθολου. Κανει καλα οργανα; Παιζει κανενας γνωστος δικο του οργανο; Αυτος μου ειπε ο παιζει ο Καραντηνης με οργανο του, ειναι αληθεια; Ειναι το πρωτο οργανο που θα φτιαξω και θελω να ειναι κατι καλο......

"ευχαριστω εκ των προτερων:109: "

yiorgosv
22.03.2007, 01:12
Σαν να λεμε Νισσαν ...

μην παραμυθιαζεσαι ουτε απο τους φιρματους, ουτε απο τους γκλαμουρατους, ουτε ... ουτε ...

Κανε ενα κοπο να διαβασεις εστω και μερικα ποστ εδω ...
και θα βρεις απαντησεις !!

huzzam
22.03.2007, 01:15
ο τζουράς μου δια χειρός Μάτσικα ειναι κλάσεις ανώτερους από πολλούς "ταβερνιαρεϊκους" που χω παιξει (χωρις υπερβολες) παρότι ειναι το φτηνότερο μοντέλο του.βεβαια οπως μάλλον εννοει και ο Γιωργος,ειναι καθαρα προσωπικο θεμα η αγορά οργάνου.παιξε με οσο περισσοτερα μπορεις πριν αγορασεις.ειτε ακριβα,ειτε φτηνα.και στην τελικη, η αγορα καλου οργανου ειναι και λιγο "λαχειο"...

ΑΚΡΙΤΑΣ
22.03.2007, 01:20
Καλα το ειχα ψιλιαστει οτι κατι δεν πηγαινε καλα, αλλα ειπα να κανω μια ερωτηση για να δω αν κανω τοσο λαθος.... Τες πα εχει κι αλλου πορτοκαλιες! :087:
Ευχαριστω πολυ παντως

ΑΚΡΙΤΑΣ
22.03.2007, 01:29
huzzam καλα θα ηταν να μπορουσα να παιξω καποιο απο τα οργανα του αλλα ειμαι απο Εβρο και λιγο οι δουλειες, λιγο η αποσταση, λιγο οτι δεν εχω ενα γνωστο που να εχει οργανο του, μου καθιστουν αδυνατο να παιξω οργανα του. Ετσι απο το πρωτο μυνημα την πηρα την ψυχρα μου:082:

PaKag
22.03.2007, 02:13
Αγαπητέ Ακρίτα

Εξαρτάται τι ψάχνεις να βρείς και ιδιαίτερα πόσα χρήματα έχεις να διαθέσεις.
Τα όργανα του Μάτσικα γίνονται στη βιοτεχνία του (εργοστάσιο?) στο Μεσολόγγι. Προσωπική άποψη για την ποιότητά τους δεν έχω. Όμως έχω ακούσει από μερικούς οργανοποιούς (και αυτό έχει σημασία) ότι για τιμές μέχρι 1000€, ο Μάτσικας φτιάχει καλά όργανα για τα λεφτά τους (τιμή/απόδοση ή αλλιώς value for money).

Άν όμως ψάχνεις για ένα χειροποίητο όργανο επώνυμου κατασκευαστή με 1000-1500€ ή και περισσότερα, τότε πρέπει να επισκευθείς εσύ ο ίδιος κάποια εργαστήρια και να πεις στο μάστορα τι ακριβώς ψάχνεις να βρείς. Μάλιστα το καλύτερο θα ήταν να έχει έτοιμα όργανα για να τα παίξεις και να τα ακούσεις άμεσα. Εκτός και αν έχεις δει αρκετά όργανά του σε φίλους και γνωστούς και άρα τον εμπιστεύεσαι για να του παραγγείλεις όργανο από μακρυά.

huzzam
22.03.2007, 08:19
ελα ρε ακριτα νταξει δεν ειναι και το άπαν ο Μάτσικας...βρες κατασκευαστες εκει κοντα και ψάξου ή κατεβα και μια εκδρομούλα στην Αθήνα για το σκοπο αυτο.εμενα οι γνωσεις μου σταματουν εκει παντως...και επαναλαμβανω(απ'τα λιγα που ξερω)καλο θα ηταν να μη βιαστεις να αγορασεις κατι

Πάνος Καραγιώργος
22.03.2007, 12:41
Ακρίτα, άκου τον Παναγιώτη, σωστά τα λέει. Μη σκέφτεσαι τον Μάτσικα ούτε καν σαν επιλογή - βρίσκεσαι σε άλλη κατηγορία...

ΥΓ - Με τί μπουζούκι είπες παίζει ο Καραντίνης;:019:

zabe
22.03.2007, 12:48
Παιδιά κακά τα ψέματα με 700 800 ευρώ που δεν είναι και λίγα τα λεφτά, αν βρεις κάτι στους επώνυμους θα είναι κατά 80% μάπα. Ένα φιλαράκι μου έδωσε τόσα για ένα τρίχορδο στον Μάτσικα το χει κανά δυό χρόνια και είναι πολύ έντιμο για τα λεφτά του ως πολύ καλό θα έλεγα. Τώρα τελευταία έχω αρχίσει και τσαντίζομαι πολύ με τους επώνυμους κατασκευαστές γιατί μου φαίνεται πάνω σε μας τους μερακλήδες έχουν χτίσει φήμη και μας έχουν κάνει κορόιδα, λες και μας κάνουν χάρη που μας φτιάχνουν όργανα. Τις προάλλες πήγα σ έναν και είδα ένα όμορφο οργανάκι το οποίο φαινόταν ότι ήταν της κατηγορίας των 700 ευρώ το πολύ, και το πιάνω και αρχίζω και παίζω μπούρδες μόνο και μόνο για να δω τον ήχο και φαίνετε του γυάλισε το μάτι του κυρίου και ρωτάω how much? 1500 μου λέει ο κύριος. Εκεί τί να του πείς; Του φέρνεις το μπουζούκι κολάρο και άμα τα χεις τα 1500 του τα στουμπώνεις στο στόμα και τα χαίρεσε και περισσότερο. Τι άλλο να πω έβγαλα το άχτι μου προς το παρόν. Γειά σας.

babis
22.03.2007, 13:05
Παραφράζοντας τον Χάρυ Κλυν θα έλεγα πως για εμάς τους "μεροκαματιάρηδες" μπουζουξήδες που πέρνουμε ένα όργανο με χίλιους κόπους ισχύει το έξής :

"Το μπουζούκι είναι σαν το εστιατόριο : μόλις σου φέρουν το πιάτο που διάλεξες, ζηλεύεις το πιάτο του διπλανού σου...."

Ο μόνος σίγουρος τρόπος είναι να πάρεις κάτι που την συγκεκριμένη στιγμή είσαι σίγουρος ότι ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.
Μην ρωτάς τους άλλους, δοκίμαζε όργανα.

Νίκος Φρονιμόπουλος
22.03.2007, 21:25
Συνηθίζω εκ συστήματος να αποφεύγω να παίρνω μέρος σε συζητήσεις που αφορούν δουλειά συναδέλφων, και τιμές οργάνων του κάθε εργαστηρίου, μια και όπως γνωρίζετε και εγω ασχολούμαι με το αντικείμενο.

Δεν παύουν όμως να με στενοχωρούν βαθύτατα κάποια που κατά καιρούς γράφονται και θα μπω στον πειρασμό να πω δυό τρία πράγματα.

Ηλία, γιατί τόσο πάθος ; Ομολογώ δεν το περίμενα . Δεν ξέρω αν με κάποιον έχεις κάτι προσωπικό, αλλά είναι τουλάχιστον άδικο να εκφράζεις δημόσια τέτοιες απόψεις.

1. 700 ευρώ δεν είναι λίγα λεφτά για επώνυμο όργανο ;;;Δεν το σχολιάζω καν.( Σε άλλη συζήτηση έχω τοποθετηθεί πιό ολοκληρωμένα, με τίτλο : Μην πυροβολείτε τους οργανοποιούς. )
2.Αυτό που θα βρείς με αυτά τα χρήματα σε επώνυμα εργαστήρια, δεν είναι δική τους δουλειά αλλά όργανα φασόν που μεταπωλούν. ( όσοι είναι τίμιοι, θα σου το πουν κιόλας ! )
3.Κανεις δεν κάνει σε κανέναν χάρη που του φτιάχνει όργανο. Κάνει τη δουλειά του όσο καλά ξέρει, την αξιολογεί και ανάλογα την πουλά για να ζήσει. Τώρα, αν κάποιος νομίζει πως τον πιάνουν κορόιδο, απλά...δεν την αγοράζει!
4.Με ποιά κριτήρια αξιολόγησες δουλειά επώνυμου οργανοποιού για 700 ευρώ; Μήπως αλήθεια, θάπρεπε εκείνος και όχι εσύ να προσβληθεί και να σε πετάξει έξω;
5.Για « να δεις τον ήχο » ενος οργάνου, αρχίζεις και παίζεις μπούρδες;
Δεν τόξερα μέχρι στιγμής αυτό, ότι έτσι τεστάρουμε τα όργανα. Δεν πειράζει, τάκουσα κι`αυτό !!!
6.Τόσα χρόνια ...φούρναρης, δεν έχω γνωρίσει κανένα « μερακλή » να θέλει « μερακλίδικο » όργανο με 700 ευρώ.

Και μια και το θέμα ήταν τα όργανα Μάτσικα.
Όπως είπε και ο Παναγιώτης, δεν πρόκειται για επώνυμα όργανα ενός κατασκευαστή, αλλά για δουλειά βιοτεχνίας παραγωγής οργάνων.( Άλλωστε δεν έχουν και ετικέτα που να αναφέρει, επώνυμα, κάποιον κατασκευαστή ). Και είναι πράγματι, πολύ τίμια και καλά για τα λεφτά τους. Τα συνιστώ δε ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει ένα καλό, φτηνό όργανο.

Κοιτάξτε πάντως και την ιστοσελίδα του Μάτσικα. Τα όργανά του διακρίνονται και οπτικά ( φιγούρες, σχήμα καράολου κ.λ.π. ). Και το λέω αυτό διότι έχω δει και όργανα Μάτσικα να πωλούνται με κολλημένη εσωτερικά ετικέτα άλλου κατασκευαστή !

Και αυτό, όντως, είναι απάτη !!!

huzzam
22.03.2007, 21:52
Κυριε Φρονιμοπουλε,δειχνετε πραγματικα ηθος με το να μη "θαβετε" τον συναδελφο σας.Θα συμφωνησω στο "για τα λεφτα τους".Απ τα λιγα που γνωριζω-επαναλαμβανω-ο Ματσικας εχει πετυχει αρκετα καλες τιμες και ποιοτητα.Παντως η ετικετα (και ο,τι συνεπαγεται) δεν ειναι δεσμευτικη συνθηκη για καποιο καλο οργανο,αν δεν κανω λαθος.

Εχοντας ως αντιπαραδειγμα καποιον κατασκευαστη στη γειτονια μου με "επωνυμα" οπως λετε οργανα ,που παρεμπιπτοντως εχουν κατακλυσει ολες τις ταβερνες της περιοχης,και εχοντας παιξει με κάμποσα απ'αυτα,αυτα απορω πού πληρωσαν τοσα λεφτα οι αγοραστες τους.Μανίκια-τσαποστύλιαρα,2+ κιλα ο καθε τζουράς και πολλα αλλα "καλα"...Συν τοις αλλοις όποτε περναω απ'το εργαστήριό του,βλεπω καμια 10αρια μπαγλαμαδες υπο κατασκευην και αλλους τοσους τζουράδες.

Περιμενω τις απαντησεις σας (προς επιμορφωση εμου και...παντός ενδιαφερόμενου)

Νίκος Φρονιμόπουλος
22.03.2007, 22:36
Φίλε Huzzam,

Αν και όπως καταλαβαίνεις έχω και άποψη και κρίση και για τους οργανοποιούς ( που γνωρίζω δουλειά τους ) ,και για τα όργανα και για τις τιμές τους, αποφεύγω να μιλάω δημόσια για οτιδήποτε αρνητικό.

Όποτε μιλάω, μιλάω αυστηρά και μόνο για την οργανοποιία και για τα όργανα, προσπαθώντας ακόμη να μη « φωτογραφίζω » καν πρόσωπα.

Η ετικέτα, φυσικά δεν είναι δεσμευτική για το καλό όργανο. Απλώς συνιθίζεται το προσωπικό, χειροποίητο όργανο. να υπογράφεται κιόλας μ` αυτόν τον τρόπο.

Γνωρίζοντας τη δουλειά του οργανοποιού, ( σε πιό βαθμό προσωπική δημιουργία του δηλαδή είναι αυτό που υπογράφει, πώς αξιολογείται η δουλειά του, πόση είναι η ετήσια παραγωγή του εργαστηρίου του κ.λ.π.)
ξέρεις και τι ακριβώς σημαίνει η ετικέτα που βλέπεις κολλημένη στο εσωτερικό του οργάνου.

Είναι ανεξάντλητες εξ`άλλου οι ιστορίες για πραγματικές και ψευδεπίγραφες ετικέτες που αφορούν παλιότερα Μπαρόκ και Αναγεννησιακά μουσικά όργανα.

Από τις ετικέτες τους εξ άλλου, μπορούμε θετικά να προσδιορίσουμε και να αναγνωρίσουμε τη δουλειά και των δικών μας, παλιότερων Ελλήνων οργανοποιών, που μόνο η φήμη τους έχει φτάσει σ`εμάς.

Χαμηλές τιμές τώρα, μόνο βιοτεχνία κατασκευής ( με τυποποίηση, αλυσίδα παραγωγής, μείωση κόστους υλικών λόγω μεγάλων αγορών, φτηνά ανειδίκευτα η εκπαιδευόμενα εργατικά χέρια, εκτεταμένη χρήση μηχανημάτων , συμπίεση κέρδους λόγω μεγάλης παραγωγής κ.λ.π. ) μπορεί να πετύχει.

Παρόμοιες η σχετικές τιμές για τον οργανοποιό που δουλεύει μόνος του, ακόμη κι`άν το προσδοκόμενο ημερομήσθιο είναι αυτό του ανειδίκευτου εργάτη, είναι πέρα γιά πέρα ανέφικτες !

Γι` αυτό, αν κάπου, κάποτε τις συναντήσετε, να ξέρετε ότι...κάποιο λάκο έχει η φάβα !

theos1960
22.03.2007, 22:49
Φίλοι μου, έχοντας μιά ελάχιστη εμπειρία από την οργανοκατασκευή είδα τον κόπο που απαιτείται για την κατασκευή ενός χειροποίητου οργάνου. Θεωρώ ότι 1500-2000 € για χειροποίητο καλό όργανο δεν είναι ακριβά.
Στην πραγματικότητα, εκείνο που μας διαφεύγει, (ειδικά μετά την καθιέρωση του Ευρώ), είναι ότι το εισόδημα του μέσου έλληνα, είναι πάρα πολύ χαμηλό, δυστυχώς. Αυτή είναι η ουσία του προβλήματος.
Ορισμένοι, από τους νεότερους ίσως, δίνουν κάθε τόσο 300 ή και 500 € για νέα μοντέλα κινητών τηλεφώνων με 3G,mp3, παπάδες-δεσποτάδες κ.λ.π., απλά και μόνο για να σαχλαμαρίζουν...
Πιστεύω ότι η αγορά καλού οργάνου είναι επένδυση, από κάθε άποψη. Νομίζω ότι ένα καλό κριτήριο για την αγορά του είναι όχι ο επιπόλαιος, αλλά ο κεραυνοβόλος, μακράς διαρκείας έρωτας!

ΑΚΡΙΤΑΣ
22.03.2007, 23:20
Γεια σας παιδιά βλέπω ότι οι τόνοι ανέβηκαν αρκετά κάτι που δεν το ήθελα. Σήμερα πάντως και όλος τυχαίος έπεσε ένα όργανο του εν λόγο κατασκευαστή στα χέρια μου και το είχε ένας πιτσιρικάς που ούτε καν ήξερα ότι παίζει μπουζούκι.(δώρο του παππού του:063: ) το έπαιξα για λίγο και δεν μπορώ να ρω ότι δεν μου άρεσε!

ντινος
23.03.2007, 14:21
φιλε ειχα 4χορδο του ματσικα κατασκευής του 1993. το ειχα κανει παραγγελια. Το οποί το πλήρωσα σε δραχμές τότε 350.000 .
Για τα χρονια που μιλαμε βεβαια το εφτιαχνε ο ιδιος γιατι τωρα πλεον νομιζω οτι εδω αθηνα δουλευεε και φτιαχνει μονο ο γιος του. Καλο οργανο ηταν αλλα με ταλαιπωρησε για 4-5 χρονια το μανικι τιυ πηγαινοερχοταν μπρος πισω αναλογα τον καιρο. Απο ηχο ηταν πολυ καλό ομως και σαν κατασκευη, Το πουλησα πριν 2 μηνες γιατι φτιαχνω τριχορδο το οποιο παραλαμβανω εντος των ημερων.Σημερα επισης νομιζω στα μπουζουκια του ο ματσικας βαζει βεργες στα μανικια. Πραγμα οχι και τοσο καλό δηλ. , δεν ξερω βεβαια εαν το κανει σε ολα. Δεν γνωρίζω τι ποσο εχεις σκοπο να διαθεσεις αλλα εαν χρειαζεσαι καποια συμβουλη η θες να παρεις καποια ιδεα μπορω να σου πω κατασκευαστή που φτιάχνει καλά και οικονομικά οργανάκια. Το καλυτερο δε απο ολά θα ηταν να μπορεσεις μονος σου να ακουσεις οργανα απο διαφορους κατασκευαστες ,γιατι οσον αφορα τον ηχο καθε οργανου ειναι σιγουρα και λιγακι υποκειμενικο για το ποιός αρεσει σε καθε εναν μας.
Και καλό ειναι όπως είπε και ο φίλος Νικος , να μη θάβουμε κανέναν οργανοποιό .Για να μην πω όλοι αλλα οι πιό πολλοί ξέρουν να φτιάχνουν καλά όργανα. Και σίγουρα τον κάθε έναν τους θα πρέπει να τον κρίνουμε με τα ποσοστά επιτυχίας τους και αποτυχίας τους , όχι να έιμαστε απόλυτοι. Άλλωστε πρέπει να υπολογίσουμε και την παράμετρο ότι έχουμε να κάνουμε με ξύλα βρε παιδιά , ζωντανός οργανισμός ,δεν είναι κανένας μέσα τους. Υπάρχει και λιγάκι το θέμα τύχης δηλ.

zabe
23.03.2007, 15:33
Παιδιά μάλλον εγώ φταίω που πήραν μια ένταση οι κουβέντες.
Νίκο εγώ μπορώ να διακρίνω τι αγοράζω έχω παίξει με αρκετά όργανα και τουλάχιστον μπορώ να πω οτι έχω την ικανότητα να καταλάβω αν το όργανο είναι όντως όργανο και δεν είναι δυο λαλούν και τρεις χορεύουν.
Άμα ήταν όμως ένας πιτσιρικάς στη θέση μου και του χε γυαλίσει το μπουζουκάκι και τα έδινε τα λεφτά, για μένα θα πιανόταν κορόιδο. Γι αυτό όπως λες κι εσύ "δεν το πήρα".
Για να δω τον ήχο ενός οργάνου δεν παίζω μπούρδες, απλά δεν έπαιξα ούτε καν κομμάτι, αυτό ενοούσα, βάρεσα μια όλες ανοιχτές και με το καλημέρα σας ήρθε το πρώτο τρίξιμο ε μετά δεν χρειάζετε και πολλά να καταλάβεις οτι το σολ απ τη μέση και κάτω μόνο σολ δεν ήταν. Το μπουζούκι δεν ήταν άχριστο απλά δεν ήταν για 1500.
Και προς θεού δεν νομίζω σε καμία περίπτωση οτι θα πάρω καλό όργανο με 700 800 ευρώ, αυτό ούτε στον ύπνο μου δεν το χω δει, γι αυτό και περίμενω εδω και δύο χρόνια τη στιγμή που θα μπορέσω να διαθέσω τουλάχιστον 2000 μια και καλή για να πω ότι κάτι έκανα και πήρα κάτι σωστό.
Όσο περι αδικίας δεν νομίζω να έθιξα κανέναν προσωπικά. Αδικία είναι γι αυτούς που κάνουν έντιμα τη δουλειά τους να έχουν απατεώνες συνάδελφους.
Εγώ αγαπάω τη μουσική και πιστεύω σε κάθε όργανο και κάθε ήχο και μακάρι να με είχε αξιώσει η τύχη μου να μπορούσα να ασχοληθώ με την οργανοποιεία.
Αυτά που είπα πιο πάνω είχαν και μια δόση χιούμορ, σιγά να μην έσπαγα το μπουζουκάκι και σιγά να μην του άφηνα τα 1500, είπα και ευχαριστώ και τον χαιρέτησα φεύγοντας, απλά δεν πρόκειται να ξαναπάω. Kι αν με ρωτήσει κάποιος δεν θα τον κακολογήσω θα του πώ πήγαινε να δεις μόνος σου.
Ελπίζω να διορθώθηκα λίγο Νικόλα μου, να ξέρεις ότι εκτιμώ τη γνώμη σου, δεν σε ξέρω σχεδόν καθόλου αλλά η φυσιογνωμία σου είναι πολύ θετική και τα λόγια σου σωστά, δεν διαφωνώ σ αυτά που λες, απλά μάλλον τα βλέπω καθισμένος αλλού.

theos1960
23.03.2007, 20:46
...............Εγώ αγαπάω τη μουσική και πιστεύω σε κάθε όργανο και κάθε ήχο και μακάρι να με είχε αξιώσει η τύχη μου να μπορούσα να ασχοληθώ με την οργανοποιεία.................
ποτέ δεν είναι αργά, ξεκίνησε και δεν θα χάσεις...
εγώ δουλεύω ήδη το Νο 000002 οργανάκι μου!:)

Aris
23.03.2007, 21:31
...Άμα ήταν όμως ένας πιτσιρικάς στη θέση μου και του χε γυαλίσει το μπουζουκάκι και τα έδινε τα λεφτά, για μένα θα πιανόταν κορόιδο...
Δηλαδή πόσο πιτσιρικάς;

zabe
23.03.2007, 22:10
ποτέ δεν είναι αργά, ξεκίνησε και δεν θα χάσεις...
εγώ δουλεύω ήδη το Νο 000002 οργανάκι μου!:)[/quote]

Πως ρε συ Θεέ μου? Οι γνώσεις μου είναι μηδέν, εργαλεία δεν έχω, και να είχα δεν ξέρω από που να ξεκινήσω, και να ήξερα από που να ξεκινήσω δεν θα ήξερα από που να συνεχίσω!!

zabe
23.03.2007, 22:17
Δηλαδή πόσο πιτσιρικάς;[/quote]

Άρη θα σου πω την ιστορία με πολύ λίγα λόγια:
Όταν ήμουν 13 και πρωτοξεκίναγα να μαθαίνω μπουζουκάκι κάποιος είχε πάει να με χρεώσει ένα τρίχορδο εμπορίου του Πρόκου συγκεκριμένα, το οποίο το είχε 80.000δρχ για 300.000 δρχ. Το πως την γλίτωσα ήταν καθαρά θέμα τύχης. Τόσο πιτσιρικάς.

theos1960
23.03.2007, 22:25
Πως ρε συ Θεέ μου? Οι γνώσεις μου είναι μηδέν, εργαλεία δεν έχω, και να είχα δεν ξέρω από που να ξεκινήσω, και να ήξερα από που να ξεκινήσω δεν θα ήξερα από που να συνεχίσω!!
Υπάρχουν αρκετές δημοσιεύσεις στο forum. :089:Ξεκίνα από εδώ: http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=15879
Θα διασκεδάσεις σίγουρα! :)

zabe
23.03.2007, 22:31
Γεια σας μαγκες! Εχει καποιος να μου πει κατι περι του "κατασκευαστα Ματσικα Διονυσιου"; Ψαχνομαι για μπουζουκι τετραχορδον και μου`χει φαει τ`αυτια ενας δικος μου να παρω οργανο απο αυτον. Εγω δεν τον γνωριζω καθολου. Κανει καλα οργανα; Παιζει κανενας γνωστος δικο του οργανο; Αυτος μου ειπε ο παιζει ο Καραντηνης με οργανο του, ειναι αληθεια; Ειναι το πρωτο οργανο που θα φτιαξω και θελω να ειναι κατι καλο......

"ευχαριστω εκ των προτερων:109: "

Ακρίτα μου αν θες να φτιάξεις μπουζούκι τα πράγματα είναι πιο δύσκολα απ όσο να ψάξεις για κάτι έτοιμο που το είδες το άκουσες σ αρέσει και το πήρες. Θα πρέπει να λάβεις υπ όψη σου ότι κάθε οργανοποιός έχει συγκεκριμένες τιμές, το προσωπικό του στυλ, συγκεκριμένες κατασκευαστικές ικανότητες κλπ, κλπ.
Μια βασική παράμετρος είναι επίσης το πόσα λεφτά διαθέτεις για να παραγγείλεις να φτιάξεις όργανο.
Πάντως μην κοιτάς αν παίζει ο Καραντίνης με μπουζούκι του Μάτσικα, αυτό έχει να κάνει με το μάρκετινγκ που λένε, αν εσύ ήσουν ο Καραντίνης και στο δεινε τσάμπα ο Μάτσικας δεν θα το περνες?

PaKag
24.03.2007, 00:19
Στη Θεσσαλονίκη τα όργανα πουλιούνται φθηνότερα από την Αθήνα. Με 1200-1300€ μπορείς να βρείς ένα πολύ αξιοπρεπές όργανο από καλό οργανοποιό (με την προυπόθεση να μη θέλεις Παρθενώνες και Γοργόνες πάνω του).

Συνολικά οι μποζουκοκατασκευαστές της Θεσσαλονίκης είναι καμιά δεκαριά και έτσι μπορείς κανένας να τους γυρίσει όλους σε σύντομο χρονικό διάστημα. Η αρχή μπορεί να γίνει με τους γνωστούς Αλεξανδρή, Δεκαβάλα, Μητρέντζη και Ρότσκο και άμα υπάρχει κουράγιο να συνεχίσει στους υπόλοιπους. Επίσης πολύ αξιόλογα όργανα κάνει και ο Ισίδωρος Παπαδάμου (παλαιό μέλος των Χειμερινών Κολυμβητών) αλλά είναι λίγο έξω από τη Θεσσαλονίκη (στο χωριό Δρυμός). Ακρίτα, σίγουρα θα βρεις κάτι που να σου αρέσει.

JOJOS
24.03.2007, 00:23
. . .εγώ δουλεύω ήδη το Νο 000002 οργανάκι μου!
Ρέ Θοδωρή,
λάθος ξεκίνησες την κωδικοποίηση μου φαίνετε.
Αύριο - μεθαύριο που θα φτάσεις το 999.999 όργανο τι θα κάνεις ? ? ?
Βάλε μερικά μηδενικά παραπάνω.
Να μη σε "στενεύει" βρε αδερφέ . . .:)

Φιλικά, Γιώργος.

theos1960
24.03.2007, 00:54
Καλά λες ρε συ Γιώργο, δεν το είδα με μακροπρόθεσμη προοπτική...
Πάραυτα διορθώνω την ετικέτα του πρώτου μου σε Νο 0000000001, και έτσι έχω τον αέρα μου. Ουφ ευτυχώς με πρόκανες! :)
Πάντως να ξέρεις, σκέφτομαι μετά το Νο 1.000.000 να τυποποιήσω την παραγωγή με κομπιούτερ. ρομπότ και τα τοιούτα... :089:

ΑΚΡΙΤΑΣ
24.03.2007, 01:39
Φίλοι μου ευχαριστώ για τις απόψεις σας! Πραγματικά έχω κρατήσει πολλά πράγματα από όσα μου γράψατε! Τελικά θα κάνω αυτό που μου είπε ο zabe ο Παναγιώτης. Θα κατέβω Θεσ/νίκη το άλλο σαββατοκύριακο και θα περάσω από όλους έτσι ώστε να δω να ακούσω και να παίξω με μερικά μπουζούκια. Α να μη ξεχάσω να σας πω πως με βοήθησε πάρα πολύ ο πίνακας των οργανοποιών! Αξίζει να τον δει κάποιος πριν ξεκινήσει το ψάξιμο...

ΑΚΡΙΤΑΣ
24.03.2007, 01:54
φιλε ειχα 4χορδο του ματσικα κατασκευής του 1993. το ειχα κανει παραγγελια. Το οποί το πλήρωσα σε δραχμές τότε 350.000 .
Για τα χρονια που μιλαμε βεβαια το εφτιαχνε ο ιδιος γιατι τωρα πλεον νομιζω οτι εδω αθηνα δουλευεε και φτιαχνει μονο ο γιος του. Καλο οργανο ηταν αλλα με ταλαιπωρησε για 4-5 χρονια το μανικι τιυ πηγαινοερχοταν μπρος πισω αναλογα τον καιρο. Απο ηχο ηταν πολυ καλό ομως και σαν κατασκευη, Το πουλησα πριν 2 μηνες γιατι φτιαχνω τριχορδο το οποιο παραλαμβανω εντος των ημερων.Σημερα επισης νομιζω στα μπουζουκια του ο ματσικας βαζει βεργες στα μανικια. Πραγμα οχι και τοσο καλό δηλ. , δεν ξερω βεβαια εαν το κανει σε ολα. Δεν γνωρίζω τι ποσο εχεις σκοπο να διαθεσεις αλλα εαν χρειαζεσαι καποια συμβουλη η θες να παρεις καποια ιδεα μπορω να σου πω κατασκευαστή που φτιάχνει καλά και οικονομικά οργανάκια. Το καλυτερο δε απο ολά θα ηταν να μπορεσεις μονος σου να ακουσεις οργανα απο διαφορους κατασκευαστες ,γιατι οσον αφορα τον ηχο καθε οργανου ειναι σιγουρα και λιγακι υποκειμενικο για το ποιός αρεσει σε καθε εναν μας.
Και καλό ειναι όπως είπε και ο φίλος Νικος , να μη θάβουμε κανέναν οργανοποιό .Για να μην πω όλοι αλλα οι πιό πολλοί ξέρουν να φτιάχνουν καλά όργανα. Και σίγουρα τον κάθε έναν τους θα πρέπει να τον κρίνουμε με τα ποσοστά επιτυχίας τους και αποτυχίας τους , όχι να έιμαστε απόλυτοι. Άλλωστε πρέπει να υπολογίσουμε και την παράμετρο ότι έχουμε να κάνουμε με ξύλα βρε παιδιά , ζωντανός οργανισμός ,δεν είναι κανένας μέσα τους. Υπάρχει και λιγάκι το θέμα τύχης δηλ.
Ντίνο όντως ο Μάτσικας βάζει βέργα στα όργανα αλλά όχι σε όλα. Ανάλογα πως το θέλει ο΄καθένας. Τουλάχιστον έτσι μου είπε ένας γνωστός μου!Εγώ πάντως, μέχρι και 1700ευρό διαθέτω για όργανο και πιστεύω πως, θα μπορέσω να βρω ένα καλό μπουζούκι.........

yiorgosv
24.03.2007, 02:54
Βεργα σημαινει οτι υπαρχει βιδα που σφιγγει ή ξεσφιγγει για να παρει το μπρατσο εξω ή μεσα. Στου Ματσικα τα μπουζουκια η βιδα βρισκεται στην κλειδιερα εκει που τελειωνει το μπρατσο διπλα στο ζυγο (πανω καβαλλαρη).
Δε νοειται βεργα σκετη ισα να δινει βαρος ...

zabe
24.03.2007, 05:10
..... Επίσης πολύ αξιόλογα όργανα κάνει και ο Ισίδωρος Παπαδάμου (παλαιό μέλος των Χειμερινών Κολυμβητών) αλλά είναι λίγο έξω από τη Θεσσαλονίκη (στο χωριό Δρυμός). ......

Pakag περισσότερες πληροφορίες για τον Ισίδωρο μπορούμε να βρούμε?

PaKag
24.03.2007, 13:54
Ισίδωρος Παπαδάμου.

Δρυμός Θεσσαλονίκης (περίπου 20 χιλιόμετρα προς Σέρρες)

Τηλέφωνο: 2394032153

Έπαιζε μπουζούκι και τραγουδούσε με τους Χειμερινούς Κολυμβητές. Μετά έβγαλε 2-3 Cd μόνος του. Το επάγγελμά του ήταν καθηγητής Φιλόλογος αλλά εδώ και αρκετά χρόνια τα παράτησε και φτιάχνει ωραία όργανα. Κυρίως τρίχορδα και λαϊκές κιθάρες. Όλόκληρα τα όργανα τα φτιάχνει ο ίδιος (δεν χρησιμοποιεί έτοιμα μέρη). Οι φωτογραφίες είναι από πέρυσι το καλοκαίρι που τον επισκέφτηκα στο εργαστήριο - σπίτι του.

zabe
24.03.2007, 14:26
Από τότε που πέσαν στα χέρια μου τα cd των Κολυμβητών, άρχισε να με τρώει το αυτί μου στην πενιά του, ο άνθρωπας αν μη τι άλλο είναι γνήσιος. Θαυμάζω αυτό που ακούω σ αυτόν, κι απ ότι βλέπω και στις φωτογραφίες είναι πολύ μερακλής ο άνθρωπος, κι αν κρίνω κι απ τον ήχο του μπουζουκιού του στους Κολυμβητές μου τρέχουν τα σάλια για ένα απ τα μπουζουκάκια του. Αν μπορούσες να μου πεις κιόλας και με τι τιμές είναι ευχαριστημένος για να ξέρω να μην φτάσω μέχρι εκεί πάνω και γυρίσω με την ουρά στα σκέλια.

PaKag
24.03.2007, 15:02
Μου είχε πεί ότι τα καλά του όργανα τα δίνει από 1200 μέχρι 1500€.

Έχει και όργανα που αρχίζουν από αρκετά χαμηλότερα. Οι διαφορές στην τιμή εξαρτώνται από τα ξύλα και τα μεροκάματα που θα αφιερώσει για το στόλισμα του οργάνου. Όμως και τα "φτηνά" του όργανα είναι αξιόλογα. Πράγματι είναι μερακλής και είναι χαρακτηριστικό ότι την ογανοποιία την επέλεξε όχι για επιβίωση όπως πολλοί άλλοι, αλλά από πραγματική αγάπη.

Αξίζει να τον επισκεφτείς. Αν θυμηθείς δώστου τα χαιρετίσματά μου.
Παναγιώτης Καγιάφας

PaKag
24.03.2007, 15:05
Zabe
Στη Λάρισα υπάρχουν τουλάχιστον δύο οργανοποιοί. Ο Θεοδώρου και ο Κωνσταντίνου.

Τους έχεις επισκεφτεί? Έχεις άποψη για τα όργανά τους?

zabe
24.03.2007, 16:18
Στον Θεοδώρου έχω πάει πολλές φορές, τώρα δουλεύει μαζί με τον ανηψιό του ο οποίος έχει αναλάβει μεγάλο μέρος της δουλειάς, αλλά ο ίδιος ο μπαρμα-Αντώνης καλά κρατεί. Τα όργανά του είναι εγγύηση από ήχο και από ποιότητα. Ο άνθρωπος το εργαστήρι του το έχει μέσα σε μια παλιά μονοκατοικία που απέξω δεν έχει ούτε ταμπέλα ούτε τίποτα, είδα κι έπαθα να το βρω. Μπαίνοντας αντικρίζεις τον παράδεισο του οργανοποιού, ένα τεράστιο ράφι με εκατοντάδες καπάκια, και σκάφη δουλεμένα όλα στο χέρι από τον ίδιο μπαρμπα-Αντώνη, ο οποίος πριν ασχολειθεί με την οργανοποιεία πριν δηλαδή καμιά 30ρια χρόνια τουλάχιστον ήταν ξυλογλύπτης. Έχει φτιάξει μπουζούκια σε μια ατελείωτη λίστα επαγγελματιών, και έχω παίξει με μπουζούκι του. Αλλά κυριολεκτικά πνίγεται στη δουλειά, και είναι από τους μάστορες που όσα θα δώσεις τόσα θα πάρεις τουλάχιστον αυτήν την εντύπωση μου έδωσε.
Για τον Κωνσταντίνου δεν ξέρω να σου πω.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ_K
24.03.2007, 18:36
Και επειδή το θέμα είναι ο Μάτσικάς και τα μπουζούκια του θα έλεγα στο φίλο τα συγκεκριμένα όργανα είναι σαν τη γιαμαχα στις κιθάρες πολύ καλά για τα χρήματα που δίνεις... σωστά για κάποιον που ακόμα δεν έχει τις παραξενιές (τις δικές μας τις ''ψαγμένες'') ή τις δύσκολες αναζητήσεις στον ήχο... για αρχάριο συστήνονται ανεπιφύλακτα για να αρχίσει να παίζει χωρίς να δώσει όλο το μηνιάτικο των γονιών του... μέσα στο μαγαζί του έχει και ποιο ακριβά μοντέλα αλλά για αυτά δεν έχω πρόσφατη εικόνα... μια βόλτα δεν πείραξε κανένα...

Η βέργα που βάζει είναι προαιρετική... δεν την χρησιμοποιούν σε όλα τα όργανα... και για να είμαστε και δίκαιοι επειδή η εν λόγω βιοτεχνία στέλνει μπουζούκια από το Τόκιο μέχρι τα υψίπεδα του Νεπάλ και τι λίμνη του Κιλιμάντζαρο καλά κανεί και τη βάζει στα προς εξαγωγή μοντέλα... Δηλαδή τι θα πει ο Ιάπωνας παίχτης στον μάστορα κιθάρας στο Τόκιο τρίζει??? και που ξέρει ο μάστορας εκεί τι είναι μπουζούκι... Εδά εμείς μέσα στην πηγή και ακόμα το ψάχνουμε... Η βέργα για λόγους συμβατότητας με τις ακουστικές κιθάρες είναι χρήσιμη για μέρη ανά τον κόσμο όπου δεν υπάρχει το Know How του μπουζουκιού και οι επισκευές είναι πιο εύκολες... (ας μη γίνει χαμός τώρα πλιζζζζ)

huzzam
24.03.2007, 18:49
Στον Θεοδώρου έχω πάει πολλές φορές, τώρα δουλεύει μαζί με τον ανηψιό του ο οποίος έχει αναλάβει μεγάλο μέρος της δουλειάς, αλλά ο ίδιος ο μπαρμα-Αντώνης καλά κρατεί. Τα όργανά του είναι εγγύηση από ήχο και από ποιότητα.

Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου zabe.Απ'οτι μου χε πει καποτε που χα παει τον τζουρά μου (εκ Μάτσικα για να μην...ξεχνιομαστε)για επισκευη -σπασμενο καπακι- μου'πε πως δεν κανουν "ειδικες" τιμες. Κ εγω δυσκολευτηκα να τον βρω η αληθεια ειναι.Το καινουριο καπακι που μου εβαλε "φυσαει" , το 4χορδο που χει φτιαξει για εναν φιλο μου,οπως και ενας μπαγλαμάς με τον οποίο είχα παίξει στην πάλαι ποτέ "Σκάλα του Μιλανου". Επειδη η ποιοτητα βεβαιως ειναι εν μερει υποκειμενικο θεμα,τουλαχιστον ο ανθρωπος δε μου φανηκε κανα λαμογιο...

υ.γ : Ο μπαρμπα-Αντωνης δεν λεγεται Κωνσταντινου;

PaKag
24.03.2007, 19:04
Ο μπαρμπα-Αντώνης λέγεται Θεοδώρου. Δουλεύει μαζί με τον ανηψιό του Λευτέρη Γιαννούλο.

Ο Κώστας Κωνσταντίνου πρέπει να είναι και αυτός παλαιός οργανοποιός. Μίλησα μαζί του στο τηλέφωνο κάποτε, αλλά δεν έχω παραπάνω πληροφορίες.
Τηλ: 2410617311 Αχιλλέως 13, Ανθούσα Λάρισα

yiorgosv
24.03.2007, 21:39
Παναγιωτη ο Κωνσταντινου ειναι πολυ καλος οργανοποιος με φημη πολυ περα απο τη Λαρισα.
Ειδικα στις ταξεις των 4χορδων.
Εχω δει κι εγω μπουζουκι του παρα πολυ καλο !!

Αν και οπως ξερεις μπουζουκι 4χορδο δεν ειναι μπουζουκι ...
με το συγγνωμη ετσι ;;

huzzam
24.03.2007, 21:46
Ωραια.Ειχα μπερδευτει τοτε κ νομιζα αυτος ηταν ο Κωνσταντινου.Το τηλεφωνο του Αντωνη Θεοδωρου λοιπον(και ανηψιου αυτου) ειναι 2410-232 880 .

υ.γ: yiorgosv μη ζητας συγνωμη προς εμενα,δεν προσβαλλες κατι προσωπικο.αλλα μην ψυριζεις κ τη μαϊμου...ως καλαμπουριον το δεχομαι βεβαια αλλα απο κει κ περα μην σκαλωνουμε σε εκατομμυριοειπωμενα πραματα.αμαρτια δεν ειναι;

ΑΚΡΙΤΑΣ
25.03.2007, 00:57
Μαγκες ο φιλος μου εχει μπουζουκι τετραχορδο του Θεοδωρου και το εχει περιπου 10 χρονια! Το επαιζα εγω μεχρι πριν απο κανενα χρονο περιπου. Φοβερο τοσο απο ηχο αλλα και στο παιξιμο μαλακο και ξεκουραστο! Αλλα επειδη πηρε να τριζει λιγο το εστειλε για σερβις και απο τοτε δεν ξαναπαιξε οπως παλια. Το εστειλε αλλη μια φορα αλλα καμια διαφορα... οποτε ειμαι λιγο επιφυλακτικος για το Λευτερη Γιανουλο μιας και ο φιλος μ΄αυτον μιλησε και τις δυο φορες .....

ikarus260
07.05.2007, 04:47
Παιδιά, μόλις τώρα, πριν μια εβδομάδα, απέκτησα όργανο κατασκευής Μάτσικα 1800 ευρώ με παραγγελία. Πρέπει να σας πω, ότι άξιζε τα λεφτά του και ίσως και παραπάνω, ο άνθρωπος έκανε πάρα πολύ καλή δουλειά (αν και μέσω του δασκάλου μου εστάλη το μπουζούκι, αλλά πιστέψτε με, ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα). Μετά και το σέρβις που θα του κάνω σε 1.5 μήνα περίπου, σίγουρα το όργανο θα πετάει με χίλια.

huzzam
07.05.2007, 06:38
μια και εθιξες το ζητημα του service,ο Ματσικας απ οσο ξερω αργει κάμποσο σ'αυτό.επειδη ειχα ρωτησει ποσο καιρο θα εκανε να φτιαξει το καπακι που εσπασα και η απαντηση ηταν "σε ενα μηνα περιπου θα ναι ετοιμο",ο αντιπροσωπος του-όπου ειχα αγορασει το οργανο-μου ειπε "υπολογιζε 2 μηνες".γι αυτο και το πηγα τελικα στον Θεοδωρου στη Λαρισα.

ikarus260
07.05.2007, 11:11
Ωχ, εύχομαι φίλε χουζάμ, να μην κάνει και σε μένα τόσο πολύ, γιατί το χρειάζομαι το όργανο αυτό (λόγο του ότι δουλεύω μ αυτό το όργανο, παρ όλο που έχω άλλα 2). Θα δούμε πάντως, ας έρθει εκείνη η ώρα, και βλέπουμε

voulpan
11.10.2008, 01:23
Φίλε Ακρίτα.
1. Μάτσικας σημαίνει μαζική παραγωγή (με ότι αυτό συνεπάγεται).
2. Δεν πρόκειται να ασχοληθεί για να σου φτιάξει ένα μπουζούκι των 800-1000 ευρώ διότι έχει καμια 200αριά τέτοια στον 2ο όροφο του κεντρικου καταστήματος.
3. Αλήθεις πιστεύεις ότι οι επαγγελματίες παίζουν με όργανα καποιου κατασκευαστή κατ΄αποκλειστικότητα?
4. Θα σου συνιστούσα να ψάξεις κάπου άλλου. Επίσης διάβασε πολύ προσεκτικά εδώ μέσα τα γραφόμενα. Θα σε βοηθήσουν πολύ.
Καλή επιτυχία
Φιλικά

Δημήτρης Ν.
11.10.2008, 16:07
Προσοχή στις ημερομηνίες των θεμάτων!!!
Πέρασε 11/2 χρόνος....!!!

Μήτσος
14.10.2008, 00:53
Ε, ΚΑΙ;
Απευθυνόμενος στους διαχειριστές του Φόρουμ τούτου -και επειδή αυτό το φαινόμενο συμβαίνει ενοχλητικά συχνά τελευταία, ερωτώ:
- Υπάρχει κάποιο χρονικό όριο για να μπορεί το κάθε μέλος να λέει τη γνώμη του, έστω και καθυστερημένα; Από πότε υπάρχει αστυνομία -και μάλιστα οικειοθελώς- εδώ μέσα;

Υ.Γ.: Για να μη χαλάσουμε πάλι το κυρίως θέμα, ας μεταφερθούν τα άσχετα μ' αυτό μηνύματα κάπου αλλού, εφόσον κριθεί σωστό!

Πάνος Καραγιώργος
14.10.2008, 01:19
Απευθυνόμενος στους διαχειριστές του Φόρουμ τούτου -και επειδή αυτό το φαινόμενο συμβαίνει ενοχλητικά συχνά τελευταία, ερωτώ:
- Υπάρχει κάποιο χρονικό όριο για να μπορεί το κάθε μέλος να λέει τη γνώμη του, έστω και καθυστερημένα;
Όχι.

Από πότε υπάρχει αστυνομία -και μάλιστα οικειοθελώς- εδώ μέσα;
Από ποτέ.

Ας μην σέρνουμε τα ζωνάρια μας χωρίς λόγο.

Δημήτρης Ν.
14.10.2008, 13:55
Φίλε Ακρίτα....

Προσοχή στις ημερομηνίες των θεμάτων!!!
Πέρασε 11/2 χρόνος....!!!
Έκανα μια επισήμανση(θεωρώ ευγενικά), διότι ο φίλος voulpan απευθύνθηκε συγκεκριμένα στον Ακρίτα, ο οποίος έχει να μπει στο φόρουμ ουκ ολίγον καιρό.
Αν θεωρείται άσχημο, δεν θα ξανά γίνει.

Ισαάκ
14.10.2008, 14:04
όλα καλά... Συνεχίζουμε :088:

voulpan
14.10.2008, 19:28
Παιδιά, πρέπει να σας πώ ότι είμαι πολύ καινούργιο μέλος, και να ομολογήσω ότι ακόμη ψάχνω την λειτουργία του forum. Έτσι, δεν πρόσεξα τις ημερομηνίες.
Όπως και να έχει, θεωρώ σημαντικό, το να μεταφέρω την προσωπική μου εμπειρία, ώστε να μην την πατήσει και άλλος σαν και εμένα με την αγορά μπουζουκιού.
Ενημερωτικά: με τα χρήματα που έδωσα, θα είχα ένα μπουζούκι απο τον Βαρλά και ένα απο τον Κλεφτογιάννη.
Ευχαριστώ όσους με ενημέρωσαν και όσους με υποστήριξαν.
Φιλικά
Πάνος

matsikas
17.12.2008, 14:53
Αγαπητοί κύριοι του forum
Με αφορμή τα δημοσιεύματα που βλέπω ότι ανεβάζετε κατά καιρούς, σαν κατασκευαστής και μέλος της επιχείρησης ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΜΑΤΣΙΚΑΣ ΑΒΕΕ θα ήθελα να πάρω θέση και να σας ενημερώσω για κάποια πράγματα που δεν γνωρίζετε ή νομίζετε πως γνωρίζετε και κοροιδεύετε τον ευατό σας και τους υπόλοιπους υποψήφιους αγοραστές.
1) Καλό θα ήταν πρίν δημοσιεύετε την άποψη σας και θάβετε εμάς ή κάποιον άλλο κατασκευαστή να γνωρίζετε καλά τα προιόντα του και τον εξοπλισμό του και να έχετε άποψη όχι από ένα όργανο αλλά περισσότερα. Παραδέχομαι ότι έχουμε φτιάξει κατά καιρούς και πατάτες όργανα διότι όταν κατασκευάζεις 2000 + όργανα το χρόνο είναι πολύ φυσιολογικό κάποια να μην έχουν καλό ήχο ή να σκευρώνουν αλλά το ίδιο συμβαίνει σε όλες τις κορυφαίες και μή εταιρείες κατασκευής κιθαρών και άλλων οργάνων στο χώρο.
2) Μπουζούκι πολύ καλό από εμάς δεν έχει πάρει μόνο ο Καραντίνης αλλά μία πληθώρα άλλων επαγγελματιών όπου και διαφημίζονται στο κατάλογο μας και μπορείτε να ρωτήσετε και τους ιδίους κατά πόσο είναι ευχαριστημένοι με το όργανο που αγόρασαν και ( πόσο το πλήρωσαν) σε σχέση με άλλους κατασκευαστές επώνυμους και μή. Πιστεύω ότι θα γνωρίζουν κάτι περισσότερο.
3) Οι επενδύσεις που έχουμε κάνει σε αγορά ξυλείας ποσοτικά και ποιοτικά, σε μηχανήματα τελιοποίησης πρέσες, lazer, cnc και άλλα ώστε να μπορέσουμε να εξαλείψουμε τα προβλήματα ακόμα και στα πιό οικονομικά μας προιόντα ώστε να μπορεί ο κάθε ερασιτέχνης ή επαγγελματίας μουσικός να μη χρειαστεί να πληρώσει ένα όργανο σύμφωνα με τις οικονομικές ανάγκες του κάθε κατασκευαστή (κοινώς να σαν πιάνουν το κ... )αλλά τέτοιες επενδύσεις μερικοί κατασκευαστές δεν τις έχουν ονειρευτεί κάν. Για οποιαδήποτε αμφιβολία μπορείτε να πάτε στη βιοτεχνία μας στο Μάστρο Μεσολογγιου να το διαπιστώσετε και μόνοι σας.
4) Σχετικά με το χρήστη voulpan αγαπητέ κύριε ορθοπαιδικέ επειδή γνωρίζω ποιός είστε ζητάω και πάλι συγνώμμη εάν το πολύ ακριβό όργανο που αγοράσατε ήταν προβληματικό αλλά όταν δίνετε την άποψη σας δημοσίως θα πρέπει να τα λέτε όλα. Όπως το ότι προσφερθήκαμε να σας αντικαταστήσουμε το όργανο χωρίς καμία οικονομικη απώλεια και ας έχει περάσει 1 1/2 χρόνος από τότε που το αγοράσατε σας προτείναμε να έρθετε να διαλέξετε όποιο άλλο θέλετε ή να παραγγείλετε με δικά σας κρητήρια, σας ζητήσαμε επίσης να φέρετε το όργανο ώστε να το κρατήσουμε λίγο καιρό και να αλλάξουμε την ελλατωματική ταστιέρα φυσικά χωρις καμία οικονομική επιβάρυνση και με διάθεση προσωρινού οργάνου για μελέτη και άν θυμάμαι καλά είπατε ότι θα το φέρετε.
Αναρωτηθείτε τελικά πόσο καλά ασκήτε το δικό σας επάγγελμα, εάν έχετε δυσαρεστημένους ασθενείς και πόσο καλά τους εξυπηρετήσατε όλους και μετά θάψτε μας.
Τελειώνωντας θα ήθελα να σας παρακαλέσω να σκέφτεστε ξανά αυτά που δημοσιέυτε διότι το θάψιμο είναι και αντιεπαγγελματικό όχι σε εμάς μόνο αλλά στον οποιοδήποτε κατασκευαστή.
Οπότε τέτοιες απόψεις κρατηστε για το ευατό σας και εάν δεν είστε ευχαριστημένοι με την αγορά σας μή ξαναψώνίσετε από τον ίδιο κατασκευαστή. Για οποιαδήποτε απορία είμαι στη διάθεση σας. Μάτσικας Νικόλαος.

webmaster
17.12.2008, 15:14
Κατ' αρχήν Νίκο, καλώς ήλθες στο Ρεμπέτικο Φόρουμ.

Επειδή μπήκες λίγο επιθετικά, θεωρώντας ότι διαβάλλεσαι, θα διευκρινίσω κάποια πράγματα σε σχέση με τη λειτουργία του:

Στο Φόρουμ δεν υπάρχει αρθρογραφία, αλλά ανταλλαγή απόψεων
Όλα τα μέλη τοποθετούνται σε ένα θέμα σύμφωνα με τις προσωπικές τους εμπειρίες οι οποίες εξ' ορισμού διαφέρουν, αλλιώς δεν υπάρχει συζήτηση (ούτε Φόρουμ)
Ο voulpan μπορεί να τοποθετήθηκε αρνητικά, αλλά λίγα μηνύματα πιο πάνω οι PaKag και ikarus260 έγραψαν θετικά σχόλια, στα οποία δεν αναφέρθηκες καθόλου.

Είναι ίδιον των Ελλήνων να παραβλέπουν -ή να θεωρούν δεδομένα- τα θετικά και να κολλάνε στα αρνητικά. Το ξεμπρόστιασμα όμως του voulpan που επιχειρείς, επειδή η μεταξύ σας συνενόηση ήταν προβληματική, δεν αφορά κανέναν παρά μόνο τους δυο σας. Δεν τίθεται θέμα "αντι-επαγγελματικής" τοποθέτησης ή μη, γιατί αλλίμονο αν η φήμη σου σαν κατασκευαστή εξαρτιόταν από κάποιες αρνητικές εμπειρίες που διατυπώθηκαν σε ένα Φόρουμ στο internet και όχι από τα ίδια σου τα όργανα, τα οποία πρέπει να αποτελούν την καλύτερή σου διαφήμιση.

Όπως λες ο ίδιος, η μαζική παραγωγή έχει αστοχίες. Μαζί με αυτές όμως έρχονται αναπόφευκτα και τα παράπονα και ως σωστός επαγγελματίας οφείλεις να τα αντιμετωπίσεις με μεγαλύτερη βαρύτητα από ότι τα συγχαρητήρια. Οι όποιοι αφορισμοί σου περί θαψίματος είναι τουλάχιστον ατυχείς.

Αν έχεις παρατηρήσει, στο Φόρουμ υπάρχει ειδική κατηγορία (http://www.rembetiko.gr/forums/forumdisplay.php?f=448) και αναφορά για την επιχείρηση που εκπροσωπείς, το οποίο μόνο θετικό μπορεί να είναι.

Όλα αυτά, πολύ φιλικά.

matsikas
17.12.2008, 16:24
Ευχαριστώ για την απάντηση σας,
Φυσικά και είμαι θετικός στα forum και δέχομαι την άποψη του κάθε χρήστη εφόσον την καταβάλει ολοκληρωμένη και όχι όπως θέλει.
Η δημόσια ανακοίνωση συνεπάγεται και συνέπειες για δυσφήμιση και παραπλάνιση από όπως είπατε μεμονομένο περιστατικό.
Πρίν εκφράζουμε άποψη δημόσια πρέπει να είμαστε σίγουροι για αυτό που βγάζουμε διότι ιντερνετ σημαίνει παγκόσμια ενημέρωση αλλά και παγκόσμια δυσφήμιση.
Ευχαριστώ.
Μάτσικας Νικόλαος

Kostas(tm)
17.12.2008, 16:31
Μπα; Δεν κατάλαβα...

Αγαπητοί κύριοι του forum
Με αφορμή τα δημοσιεύματα που βλέπω ότι ανεβάζετε κατά καιρούς, σαν κατασκευαστής και μέλος της επιχείρησης ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΜΑΤΣΙΚΑΣ ΑΒΕΕ θα ήθελα να πάρω θέση και να σας ενημερώσω για κάποια πράγματα που δεν γνωρίζετε ή νομίζετε πως γνωρίζετε και κοροιδεύετε τον ευατό σας και τους υπόλοιπους υποψήφιους αγοραστές.
Αγαπητέ κύριε της ΑΒΕΕ, επειδή απευθύνεσαι στους "Αγαπητοί κύριοι του forum", και επειδή είμαι και εγώ ένας απ' τους "Αγαπητούς κυρίους του forum", να σε ενημερώσω ότι εδώ δεν μασάμε από μαγκιές, ότι δεν σε παίρνει να μιλάς έτσι σε ανθρώπους που δεν γνωρίζεις και ότι αν έχεις κάτι να πεις σε κάποιον συγκεκριμένα, να το απευθύνεις συγκεκριμένα προς αυτόν που το έγραψε, να του στείλεις SMS, και γενικώς να κάνεις ότι σου καπνίσει με αυτόν τον συγκεκριμένο.

Επειδή λοιπόν απευθύνεσαι απαξιωτικά σε όλους τους κυρίους του forum (άρα και σε εμένα που δεν με ξέρεις) σου επιστρέφω στα μούτρα τη φράση:

...να σας ενημερώσω για κάποια πράγματα που δεν γνωρίζετε ή νομίζετε πως γνωρίζετε και κοροιδεύετε τον ευατό σας και τους υπόλοιπους υποψήφιους αγοραστές.
και εύχομαι καλές γιορτές, τόσο σε σένα όσο και στην ΑΒΕΕ σου.

matsikas
17.12.2008, 17:00
Αγαπητέ Κώστα
Μάλλον παρεξήγησες κάποια πράγματα ή μάλλον δε σου αρέσει να ακούς και την απέναντι μεριά.
Δεν απευθύνθηκα απαξιωτικά ούτε έθιξα κάποιον συγκεκριμένα ούτε και ήταν αρχικά ο σκοπός μου αλλά έχω το δικαίωμα όπως όλοι σας να λέω την άποψη μου.
Άποψη για τη κατασκευή οργάνων πρέπει να έχεις όταν το γνωρίζεις καλά.
Δικαιώμα σου να πείς την άποψη σου δημόσια και καλά κάνεις αν δεν εξυπηρετήσαι όπως πρέπει " αλλά 'οχι να θάβεις" πράγμα που κάνουν πολλοί σε αυτό και άλλα forum.
Οσο αφορά το δε μασάμε μαγκιές το τι μασάς και τι όχι εσύ το ξέρεις διότι εγώ δε πούλησα μαγκιά σε κανένα.
Καλές γιορτές σε όλους και συγνώμμη αν παρεξηγήθηκε η άποψη μου.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ_K
17.12.2008, 18:41
Νικολα θα πρεπει να κατανοησεις το γεγονος οτι τα μελη του φορουμ δεν μπορουν και δεν ειναι ο ρολος τους να *προωθησουν* ή να *δυσφημισουν* οποιονδηποτε κατασκευαστη μουσικων οργανων... και κακως καποιοι δεν καταλαβαινουν αυτη τη νοητη γραμμη και γινονται ειτε υπερμαχοι ειτε πολεμιοι εμπλεκωντας και το φορουμ σε ολη αυτη την παραφιλολογια...

Σε ολα τα φορουμ την ευθυνη για το καθε κειμενο ξεχωριστα την εχει αυτος που το ανεβαζει...

Για τα μπουζουκια σας, που προσωπικα τα θεωρω πολυ καλα οργανα, υπαρχουν πολλες θετικες γνωμες διασπαρτες σε πολλα τοπικ του φορουμ μας και οταν βρεις το χρονο να δεις και παλαιοτερες κουβεντες μας θα το διαπιστωσεις αυτο και μονος σου...

Αρκετοι απο εδω καταλαβαινουμε το αυτονοητο οτι καθε οργανο ειναι ξεχωριστο και ενα οργανο δεν μπορει να κρινει τη συνολικη δουλεια καποιου...

Καλως ηρθες στο φορουμ μας και μπορεις να βηθησεις και εσυ με την γνωση και την πειρα σου να γινουν καλυτερες οι συζητησεις...

matsikas
17.12.2008, 20:42
Ευχαριστώ Δημήτρη για την απάντηση.
Προσωπικά πιστεύω ότι τα διάφορα forums μαζί και αυτό πρέπει να υπάρχουν απόψεις από όλους ώστε να ενημερώνονται και μελλοντικοί χρήστες οι αγοραστές αλλά και κάτοχοι οργάνων όμως το να σε παρομοιάζει κάποιος σαν βιομηχανία αυτοκινήτου όπως είδα στην αρχή του forum από μία παλιά συζήτηση είναι εκτός από προσβλητικό και ηλίθιο.
Από τα χέρια μου περνάνε πολλά όργανα καθημερινά και πολλές απόψεις παιχτών.
Πολλοί από αυτούς δεν ξέρουν τι θέλουν η πιο είναι το ιδανικό για αυτούς όργανο.
Ένα όργανο δεν κρίνεται μόνο από τον ήχο ή τη ταστιέρα του αλλά στο σύνολο. Συμπεριλαμβανομένου και της τιμής.
Το όργανο του συγκεκριμένου που αναφέρθηκα πρίν είναι σαν έργο τέχνης.
Ψαροκόκκαλο σκάφος με πολύ όμορφα σχέδια και πολύ καλό ήχο. Αυτά πλήρωσε στο σύνολο. Οχι μόνο τον ήχο.
Αλλά και στη τελική δεν απάντησε? Το όργανο είχε καλό ήχο ανεξάρτητα εάν είχε πρόβλημα στη ταστιέρα? Εάν δεν είχε καλό ήχο τότε γιατί το αγόρασε? Μήπως για επίδειξη?
Πληροφοριακά ένα ψαροκόκκαλο σκάφος αποτελείται από 4 διαφορετικά ακρίβα ξύλα τα οποία είναι πολύ μικρά κομματάκια και έχει κάποιες χιλιάδες ώρες δουλείας και κατασκευής. Οπότε η μισή αξία του οργάνου είναι το σκάφος. Αν όχι η μεγαλύτερη.
Αυτά για σήμερα.
Καλό βράδυ.

Και κάτι άλλο
Η βιομηχανία δεν σκοτώνει τη μουσική. Αλλά οι κακοί παίχτες.
Η βιομηχανία δίνει περισσότερες επιλογές οργάνων σε χαμηλότερες τιμές.

webmaster
17.12.2008, 21:46
Σαν κατασκευαστής δεν ξέρω τι είσαι, γιατί προσωπικά δεν έχω δει δικά σου όργανα και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Σαν πωλητής πάντως, που απευθύνεσαι σε "υποψιασμένο" δυνητικό αγοραστικό κοινό, λυπάμαι που το λέω αλλά έχεις δρόμο ακόμη.

Η προσωπική σου "βεντέτα" με οποιονδήποτε δυσαρεστημένο πελάτη σου είναι δική σου υπόθεση να τερματίσει, εκτός Φόρουμ φυσικά.

PaKag
17.12.2008, 22:06
Η εικόνα της Ελληνικής οργανοποιίας θα είναι σίγουρα λειψή, αν δεν λάβει κανείς υπόψη του της Ελληνικές μεγάλες βιοτεχνίες ή και βιομηχανίες κατασκευής οργάνων. Καλά και άγια τα εργαστήρια που βασίζονται στον κατασκευαστή-τεχνίτη-επιχειρηματία οργανοποιό, αλλά από την άλλη πλευρα, ο μεγαλύτερος ίσως αριθμός (Ελληνικών λαϊκών) που πουλιέται σήμερα, είναι κατασκευασμένα από αυτές τις μεγάλες (ή και μικρότερες) βιοτεχνίες. Ο νέος μουσικός, ο γονιός που δεν γνωρίζει αν το παιδί του θα προχωρήσει, ο προχωρημένος μουσικός που θέλει ένα δεύτερο όργανο φτηνό αλλά αξιόπιστο κτλ κτλ, καταφεύγει στη λύση ενός οργάνου όπως αυτά που κατασκευάζει ο Μάτσικας. Και όπως έχω πει και αρκετό καιρό πριν, παρότι έχω πιάσει όργανα Μάτσικα στα χέρια μου, δεν έχω προσωπική εμπειρία από μακρόχρονη χρήση ενός τέτοιου οργάνου. Όμως από τις συζητήσεις μου με αρκετούς οργανοποιούς (και αυτό έχει νομίζω ιδιαίτερη σημασία στη χώρα μας) έχω σχηματίσει την έντονη εντύπωση ότι τα όργανα που κατασκευάζει η φίρμα Μάτσικας, είναι πολύ καλά για τα χρήματα που απαιτεί η αγορά τους.

Έτσι λοιπόν το σχεδίαζα από καιρό και μάλιστα έχω επισκεφτεί μια-δύο φορές το κεντρικό κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας με σκοπό να συναντήσω τον κύριο Δ. Μάτσικα για μια παρουσίαση (στο blog Έλληνες Οργανοποιοί (http://greekluthiers.wordpress.com/) ή στην Κλίκα (http://www.klika.gr)) της μονάδας κατασκευής του Μεσολογγίου και μια γενικότερη συζήτηση περί Ελληνικής οργανοποιίας. Δεν έγινε όμως εφικτό επειδή και τις δύο φορές ο κ. Δ. Μάτσικας ήταν στη δουλειά του στο Μεσολόγγι. Νομίζω όμως ότι τώρα είναι πλέον επίκαιρο και η κατάλληλη ώρα για να το προσπαθήσω περισσότερο με τη βοήθεια του (μέλους πλέον του Φόρουμ) Νίκου Μάτσικα.

Αγαπητέ Νίκο αν δεν έχεις αντίρρηση τις επόμενες ημέρες θα περάσω πάλι από το κατάστημα και ελπίζω να το κανονίσουμε.

Παναγιώτης Καγιάφας

voulpan
18.12.2008, 02:50
Αγαπητέ Νίκο Μάτσικα,
στις 12 Δεκεμβρίου 2008, το μέλος του forum, ονόματι iliask, τ ό λ μ η σ ε (άκουσον -άκουσον !!!) να εκφέρει αρνητική άποψη για ένα απο τα όργανά σας.
Αυτόν θα τον αφήσεις να ζήσει???

Νίκο, η άποψή μου για σένα δεν θα αλλάξει. Μου είσαι συμπαθής, και απο όσο σε γνώρισα μου φάνηκες καλό και ευγενικό παιδί.

Βούλγαρης Παναγιώτης
Ορθοπαιδικός-χειρουργός (βρε παιδιά, είναι κακό να είσαι ορθοπαιδικός?)

Kostas(tm)
18.12.2008, 09:04
Ορθοπαιδικός-χειρουργός (βρε παιδιά, είναι κακό να είσαι ορθοπαιδικός?)
Οχι φίλε Παναγιώτη, δεν είναι κακό να είσαι ορθοπεδικός (http://www.asprilexi.gr/SnitzForum/topic.asp?TOPIC_ID=193), ορθοπαιδικός, ούτε καν βατοπαιδικός.

Κακό είναι - άθελά σου βεβαίως - να διεγείρεις διάφορους έμπορους προκαλώντας την εμφάνισή τους στο φόρουμ, χωρίς να ενδιαφέρονται για το τι συμβαίνει εδώ μέσα, παρά μόνο να προωθήσουν τις πωλήσεις τους. Λες και είμαστε ο ΧΡΥΣΟΣ ΟΔΗΓΟΣ!

webmaster
18.12.2008, 09:46
...παρά μόνο να προωθήσουν τις πωλήσεις τους. Δηλαδή, μετά τα παραπάνω μηνύματά του, εσύ βλέπεις ότι ο Μάτσικας προώθησε τις πωλήσεις του;

Kostas(tm)
18.12.2008, 10:08
Δηλαδή, μετά τα παραπάνω μηνύματά του, εσύ βλέπεις ότι ο Μάτσικας προώθησε τις πωλήσεις του;

Προφανώς δεν κατάφερε τίποτα. Απέτυχε παταγωδώς.

Και ενώ είχα μια καλή εικόνα για αυτόν (από πολλά άλλα posting ως π.χ. του Marne), τη κατέστρεψε από μόνος του. Τέτοιο λάθος δεν θα το έκανα σε ένα φόρουμ που το διαβάζουν μερικές χιλιάδες νέοι - online - τεχνολάτρες μπουζουξήδες. Δηλαδή τα αστέρια του αύριο.

Νίκος Πολίτης
18.12.2008, 11:10
...Ορθοπαιδικός-χειρουργός (βρε παιδιά, είναι κακό να είσαι ορθοπαιδικός?)

Κακό δεν είναι, φυσικά, αλλά να διευκρινίσουμε: Χειρουργός για την όρθωσιν των παίδων, ή για ορθοπεδικές παθήσεις;

pelagia
18.12.2008, 11:46
Κακό δεν είναι, φυσικά, αλλά να διευκρινίσουμε: Χειρουργός για την όρθωσιν των παίδων, ή για ορθοπεδικές παθήσεις;

Εδω δινω ... ρεστα !!! ............................ κανονικο ... βουλοκερι ...:092:

Και το πως μεταπηδησαμε απο τα οργανα ( μπουζουκια ) και τα << παθη >> αυτων ,
στις αρθρωσεις και τις << παθησεις >> αυτων , αποριας αξιον !!!
Αλλα , εδω ειναι το κολπο , ολα να δρομολογηθουν σωστα και να βρεθουν λυσεις ...

Ορθοτριχορδικη = κατα το ορθοπαιδικη = μεθοδος αποκαταστασης τριχορδων οργανων

voulpan
18.12.2008, 12:22
Παρά το ότι η ετυμολογία της λέξεως δεν αφορά το forum, θα ήθελα να διευκρινιστεί αυτό το ζήτημα. Εάν υπάρχουν απορίες, άλλες απόψεις παρακαλώ σε άλλο topic, ή με ΠΜ.

Ο Ιπποκράτης δεν χρησιμοποίησε ποτέ τέτοια λέξη, ενώ συνέγραψε δύο βιβλία περί του ερειστικού συστήματος. Κυκλοφορούν σε μετάφραση και έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
1. Περί άρθρων (για τις αρθρώσεις)
2. Περί αγμών (για τα κατάγματα)

Η λέξη εμφανίζεται για πρώτη φορά, το 1792 απο τον Γάλλο Henry (ξακουστό και φημισμένο γιατρό της εποχής). Ο προαναφερόμενος με διάφορους νάρθηκες και κηδεμόνες προσπαθούσε να διορθώσει παραμορφώσεις των παιδιών, δηλαδή να φτιάξει ένα ''ο ρ θ ό ν - π α ι δ ί ο ν''. Με αυτή την ετυμολογική έννοια, η σωστή γραφή είναι με ''αι''.

Αργότερα, εμφανίστηκε η ετυμολογία απο τις λέξεις .... ορθή και πέδηση, άρα το σωστό θα ήταν με ''ε''.

Αργότερα καποιοι ανέφεραν το ορθόν και το επίπεδο. (Ελάχιστοι υποστηρικτές).

Το 1994 έγινε στην Θεσσαλονίκη, ένα συνέδριο με μοναδικό σκοπό να αποφασίσουμε όλοι εμείς οι ορθοπαιδικοί-ορθοπεδικοί, να το γράφουμε με ένα και μοναδικό τρόπο και αυτό να περάσει και στα λεξικά.
Μετα απο 4 μέρες, η τελική απόφαση πάρθηκε και ήταν: η λέξη ''ορθοπαιδικός'' να γράφεται με ''αι''.
Σε αυτό βοήθησε και το έμβλημα πολλών Ορθοπαιδικών εταιρειών ανα τον κόσμο (Αμερική, Σουηδία, Ολλανδία,κ.α). Δηλ.η Αμερικάνικη Ορθοπαιδική Εταιρεία, στο έμβλημά της , έχει χαραγμένες τις λέξεις ''ορθόν -παιδίον'' στα ελληνικά παρακαλώ.

Έτσι αφού αποφασίσαμε να το γράφουμε με ''αι'', ο καθένας συνεχίζει και κανει ότι θέλει.
Να είστε όλοι καλά.

babis
18.12.2008, 12:48
Για να επανέλθουμε στο θέμα μας, δεν νομίζω πως το φόρουμ έχει την πρόθεση να κόψει τις πωλήσεις του κάθε οργανοποιού. Μια δημοσίευση (και μάλιστα τόσο "προσωπική") δεν αρκεί για να χαρακτηρίσει γενικά έναν επαγγελματία. Μάλλον διαβάζοντας "έξυπνα", πολλά μηνύματα , μπορεί κανείς να έχει μια κάποια εικόνα...Προσωπικά για τα μπουζούκια του Μάτσικα έχω θετική γνώμη. Έχω δει ένα των 1000 ή 1200 ευρών και ένα των 2000, τρίχορδα.Το πρώτο το βρήκα correct. Το δεύτερο το ζήλεψα (κυρίως σαν ήχο). Αυτά...

Aris
18.12.2008, 13:08
Τα λεξικά έχουν "περασμένη" τη λέξη από παλιότερα.
Το "ορθοπαιδικός" ως ορθή γραφή, αλλά και το "ορθοπεδικός" ως άλλη γραφή που προέρχεται από παρετυμολογία.

Νίκος Πολίτης
18.12.2008, 13:24
Για να ξαναξεφύγουμε απ’ το θέμα μας:

Κατατοπιστικότατη η πληροφόρηση του Πάνου. Κανένας άλλος δεν είναι, φυσικά, αρμοδιότερος να επιλέξει την ετυμολόγηση / ορθογραφία της λέξης από τους ίδιους τους ορθοπαιδικούς. Το μόνο άσχημο είναι ότι, αντικειμενικά, υπήρξε έλλειψη ενημέρωσης της ευρύτερης κοινής γνώμης, στην οποία και εγώ ανήκω (της πλειοψηφίας των συναδέλφων του Πάνου περιλαμβανομένης), αλλά και των φιλολόγων που σχεδιάζουν το λεξικό του Word, αφού μου υπογράμμισε τη λέξη.

Αποδεικνύεται λοιπόν ότι το «λογοπαίγνιο» που θέλησα να κάνω δεν ισχύει και πράγματι, η λέξη σημαίνει την όρθωσιν των παιδίων, έστω και κατά κάποιον που δεν είχε για μητρική του γλώσσα την Ελληνική. Ούτως ή άλλως, τη γραφή ορθοπεδικός και εγώ δεν την καταλαβαίνω, αδυνατώντας να συσχετίσω το ορθόν με την πέδην ή, ακόμα χειρότερα με το επίπεδον. Το θέμα κλείνει, λοιπόν, για μένα: Ορθοπαιδικός.

Δεν κλείνει όμως, Μπάμπη, και το θέμα της δικής σου συμβολής στη δημιουργική γλωσσοπλαστία: Αυτοί οι Ορθοτριχορδικοί κατά κάποιον τρόπο μου θυμίζουν όρθωση των τριχών (της κεφαλής βέβαια…) αντί για την ορθήν κατασκευήν τριχόρδων οργάνων. Ίσως η Ορθοτριχορδική (μέθοδος κατασκευής οργάνων) να ήταν ελάχιστα καλύτερη, αλλά δεν παύει να μην είναι εύηχη η λέξη.

Πάνος Καραγιώργος
18.12.2008, 18:50
Έλα, έλα... σα πολύ στο χαβαλέ δε το ρίξαμε; άντε μπράβο...

Για πες μας τώρα, ρε Πάνο. Έχετε καταλήξει στο θέμα "χειρούργος" ή "χειρουργός", ή πρέπει να οργανώσετε άλλο πανελλαδικό συνέδριο; :019:

voulpan
18.12.2008, 20:13
Σε αυτό δεν υπήρξε ποτέ διαφωνία.
Το σωστό είναι χειρουργός.

Συνέδρια διοργανώνουμε διότι το μόνο που μπορεί να αμφισβητηθεί και να προσβληθεί είναι η επιστημονική (γνώση, εμπειρία, έρευνα).
Αυτό που δεν προσβάλλεται ΠΟΤΕ είναι ο μπουφές και τα τρελλά γλέντια μετά το συνέδριο.

matsikas
18.12.2008, 21:09
Αγαπητέ Παναγιώτη
Δεν μπήκα στο forum ώστε να θάψω κανένα αλλά ούτε και να προωθήσω τις πωλήσεις μου όπως λέει ο κύριος εξυπνάκιας Κωστας που νομίζει ότι πίσω από ένα computer μπορεί να με θίξει η όπως λέει και ο ίδιος να πουλάει μαγκιά. Και στη τελική δε με ενδιαφέρει η γνώμη του.
Το άν έχω πετύχει ή όχι το ξέρουν οι πελάτες και συνεργάτες μου.
Για άλλη μιά φορά να σου υπενθημίσω ότι ο λόγος που ενοχλήθηκα είναι ότι όταν εκφέρεις αρνητική άποψη για κάποιον να λές και τις θετικές του.
Έχεις κάθε δικαίωμα να είσαι τσαντισμένος επειδή το πολύ ακριβό όργανο σου είχε ελλατωματική ταστιέρα και λόγω κακής συννενόησης δε σε εξυπηρετήσαμε αλλά υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να λύσεις ένα ζήτημα, και άν θυμάμαι καλά σου τους πρότεινα.
Το σύνολο του οργάνου που πλήρωσες συμπεριλαμβάνει τα σχέδια, το ψαροκκόκαλο σκάφος,
τον πολυ καλό ήχο τον οποίο δε μου απάντησες τελικά εάν σου άρεσε ή όχι και αν τελικά δε σου άρεσε γιατί το αγόρασες εξαρχής? Αν με θεωρείς κακό μάστορα δικαίωμα σου.
Ζητώ και πάλι συγνώμμη εάν όντως ζάλισα και τους υπόλοιπους του forum με ένα συγκεκριμμένο θέμα αλλά εφόσον ανοίξατε συζήτηση γύρω από το όνομα μου θεώρισα σωστό να συμμετέχω με την άποψη μου οπότε και θα αποχωρισω οριστικά, μιάς και μερικοί ενοχλούνται υπερβολικά ή δε θέλουν να αποδεχτούν την αλήθεια.
Ευχαριστώ και καλές γιορτές σε όλους.

admin
18.12.2008, 21:52
Η δική μου παρέμβαση έχει στόχο, όχι να πάρει τη θέση κάποιου από τις δύο πλευρές, αλλά περισσότερο για να τονίσει τα αυτονόητα σε αυτές τις περιπτώσεις που έχουν να κάνουν με τη λειτουργία του φόρουμ.

1) Στο φόρουμ γράφουν άνθρωποι, οπότε η κρίση τους επηρεάζεται από τον τρόπο που ζουν, τις εμπειρίες τους και τις απόψεις τους για πολλά πράγματα που συμβαίνουν γύρω τους. Για το λόγο αυτό υπάρχουν και πολλές διαφορετικές γνώμες (και σε ένα φόρουμ, αργά ή γρήγορα θα συζητηθούν πάμπολλες από δαύτες).
2) Οι εμπειρίες που ανταλλάσσουν οι καταναλωτές για τα προϊόντα που κυκλοφορούν τους κάνουν να είναι πιο υποψιασμένοι και κυρίως να μην πέφτουν εύκολα στην παγίδα (αν υπάρχει τέτοια). Στα πάμπολλα φόρουμ που υπάρχουν και οι χρήστες αξιολογούν τα διάφορα προϊόντα, οι αρνητικές ή οι θετικές κρίσεις είναι σημαντικές για τον προσανατολισμό του καταναλωτή (κρίνω εξ ιδίων, τα έχω χρησιμοποιήσει πάμπολλες φορές με πολύ καλά αποτελέσματα). Ειδικά εδώ στην κατασκευή των μπουζουκιών που τα χρήματα είναι πολλά (συνήθως) είναι σημαντικό να καταθέτονται οι απόψεις και οι γνώμες για τους κατασκευαστές.
3) Ένας σοβαρός καταναλωτής, δεν θα σταθεί μόνο στη γνώμη ενός ανθρώπου, αλλά στη γνώμη των πολλών και στην τάση που διαφαίνεται μέσα στο φόρουμ για τα περί του αντικειμένου που θέλει να αγοράσει (αν ο κατασκευαστής είναι καλός, αν το service είναι καλό, αν ....)
4) Ο "έξυπνος" κατασκευαστής παρακολουθεί το φόρουμ και από τα μηνύματα των διαφόρων χρηστών προσπαθεί να δει ποια είναι τα αρνητικά του στοιχεία για να τα βελτιώσει. Κανένας κατασκευαστής οποιουδήποτε προϊόντος δεν είναι τέλειος σε όλους τους τομείς και για το λόγο αυτό πρέπει να προσπαθεί να γίνει καλύτερος αν θέλει να προκόψει και να κυριαρχήσει στην αγορά (ή να συντηρήσει την κυριαρχία του). Επίσης θεωρώ πολύ έξυπνο, προς τους χρήστες που έχουν πρόβλημα με τα προϊόντα του, να παρεμβαίνει όχι απαξιωτικά και επιθετικά, αλλά με γνώμονα τη λύση των προβλημάτων που έχουν ανακύψει. Είναι σίγουρο ότι σε μία συνεργασία μπορούν να υπάρξουν πολλά προβλήματα (από ελαττωματικό υλικό μέχρι προβλήματα συνεννόησης).
5) Το κάθε μέλος πρέπει να συνεισφέρει γόνιμα στη συζήτηση, να λέει την αλήθεια για τον εκάστοτε κατασκευαστή, ώστε να προσανατολίζει σωστά τους υπόλοιπους. Και βέβαια δεν είναι κακό να αναφέρεις μόνο τα αρνητικά, αφού αυτά χρήζουν αντιμετώπισης.
6) Το φόρουμ και οι διαχειριστές του δεν μπορεί να είναι υπεύθυνοι για καμία κρίση των μελών. Δεν θα υπήρχε τότε κανένα site που να βαθμολογεί τα προϊόντα και να προτείνει τα καλύτερα (και γενικεύοντας δεν θα υπήρχε κανένας κριτικός θεάτρου, κανένας κριτικός για τα εστιατόρια, κανένας κριτικός .....). Αυτό έλειπε να ονομάζεται κάθε φορά δυσφήμιση η αρνητική κριτική!!!

Με βάση τις παραπάνω αρχές και παρακολουθώντας όλες τις συζητήσεις για τον κατασκευαστή Μάτσικα Διονύση, έχω να πω τα εξής:
α) Τα post για τον κατασκευαστή αυτό είναι πολλά, οπότε πολλοί παίρνουν μπουζούκια από αυτόν. (Δεν θα μπω σε κρίση των posts αυτών)
β) Ο κος Μάτσικας δεν συνειδητοποιεί ότι ο χώρος αυτός δεν είναι χώρος διαφήμισής του, αλλά χώρος κριτικής του (των προϊόντων του). Μπορεί να γίνει (ίσως και να είναι) χώρος διαφήμισής του όταν οι αρνητικές γνώμες είναι περιορισμένες.
γ) Ο κος Μάτσικας δεν έχει σωστή ιντερνετική συμπεριφορά. Δεν μπαίνεις σε ένα φόρουμ για να μαλώσεις, ειδικά όταν αυτό το φόρουμ ασχολείται με το προϊόν σου. Μπαίνεις στο φόρουμ για να δώσεις εξηγήσεις, να διευκολύνεις, να ακούσεις τα σχόλια (ή και σχολιανά) και να κρίνεις αν αυτά που γράφονται είναι υπερβολικά ή όχι, ώστε να μεταβάλλεις τις απόψεις σου για ορισμένα πράγματα.
δ) Τέλος δεν πρέπει να φεύγει όταν διαφωνεί, επειδή υπάρχουν αντίθετες απόψεις, αλλά να εξηγεί ήρεμα τη δική του άποψη.

Όλα αυτά χωρίς να ξέρω τον κο Μάτσικα που μπορεί να είναι αξιόλογος κατασκευαστής και σημαντικός "παίκτης" στην αγορά των μπουζουκιών, αλλά εισήλθε λίγο άκομψα στο χώρο τούτο.

Χωρίς καμία δόση ειρωνείας ή άλλης κακής σκέψης και πάντοτε φιλικά...

admin

Υ.Γ. Θεωρώ κε Μάτσικα το τελευταίο σας post το σωστότερο απ' όλα. Αν είχατε εισέλθει με αυτόν τον τρόπο, είχατε γράψει αυτό σαν πρώτο μήνυμα, τότε θα ήταν πολύ καλύτερη η συζήτηση που θα γινόταν και πιο γόνιμη (εκτός βέβαια από τις αρνητικές σας κρίσεις για τον Κώστα ΤΜ που σας απάντησε στα ίσια και πολύ καλά έκανε). Φυσικά αν εγώ ήμουν στη θέση σας ούτε αυτό το μήνυμα θα έβαζα. θα προσπαθούσα σεμνά και ταπεινά να προωθήσω τις απόψεις μου και να πληροφορήσω το κοινό για τις δυσκολίες του χώρου της κατασκευής των μπουζουκιών (όποιες και αν είναι αυτές). Ας είναι όμως. Πιστεύω ότι όλοι κάνουμε λάθη και στη συνέχεια τα μετανιώνουμε. Πρέπει να ρίχνουμε νερό στο κρασάκι μας γιατί μεγάλοι άνθρωποι είμαστε και η ζωή μας δε χρειάζεται να γεμίζει εντάσεις παρά μόνο γλέντια...

Aris
19.12.2008, 00:12
Να συμπληρώσω ότι
...ο κύριος εξυπνάκιας Κωστας που νομίζει ότι πίσω από ένα computer μπορεί να με θίξει η όπως λέει και ο ίδιος να πουλάει μαγκιά...
τυχαίνει αυτή τη στιγμή να είναι βάσει στατιστικών (και ουσίας, θα συμπλήρωνα) το δημοφιλέστερο μέλος του Ρεμπέτικο Φόρουμ.

Να πω ακόμη ότι αφού σύμφωνα με το Μάτσικα
...Το άν έχω πετύχει ή όχι το ξέρουν οι πελάτες και συνεργάτες μου... είναι απόλυτα δεοντολογική η συζήτηση που γίνεται εδώ μέσα σχετικά με τη δουλειά του, καθώς συμμετέχουν κυρίως πελάτες του ή πιθανοί πελάτες του.

voulpan
19.12.2008, 07:28
Αγαπητέ Νίκο,
.
.
.
.
.
.
.
.
.
καλές γιορτές.

Φιλικά
Βούλγαρης Παναγιώτης

augoustis
19.12.2008, 08:01
Πάντως ρε παιδιά η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχουν πολλοί κατασκευαστές στο παζάρι που να ζητήσουν κατ’ επανάληψη συγγνώμη και μάλιστα να προσφερθούν ακόμη και να το αντικαταστήσουν το όργανο μετά από ενάμιση χρόνο. Και για να είμαστε ειλικρινείς εκείνο που λείπει από τη αγορά των οργάνων γενικώς είναι το καλό service . Τώρα αν αργεί ένα η δυο μήνες να σου κάνει ο Μάτσικας service, νομίζω ότι είναι δικαιολογημένος εν μέρει λόγω του μεγάλου όγκου εργασιών του. Εδώ πηγαίνεις σε κατασκευαστή που φτιάχνει 10 όργανα το χρόνο και του παίρνει και ένα μήνα να στο φτιάξει. Και όπως έχω κατ’ επανάληψη γράψει, ο Μάτσικας είναι από τους πολύ λίγους κατασκευαστές (κατά τη ταπεινή μου γνώμη φυσικά) του οποίου τα όργανα αξίζουν τα λεφτά τους , λαμβανομένου υπόψη τις παραμέτρους ποιότητα/τιμή. Τώρα ο κύριος Μάτσικας εδώ προφανώς ενοχλημένος γιατί ο κ. Βούλγαρης δεν ανάφερε τις απολογίες και τη καλή διάθεση που επέδειξε για να τον εξυπηρετήσει ξέσπασε, αλλά κύριε Μάτσικα ο Κώστας ΤΜ και ο webμάστορας έχουν δίκιο όταν λένε ότι μάλλον κακό κάνεις στη επιχείρηση σου με τον τρόπο που αντέδρασες και δεν κρίνω τώρα αν είχες δίκιο η άδικο. Αν ανατρέξεις τα postings εδώ μέσα θα δεις ότι πολύς κόσμος, και προσωπικά εγώ πολλές φορές παινέψαμε τα όργανα σου. Έπρεπε απλώς να αναφέρεις τις προσφορές που έκανες στο συγκεκριμένο πελάτη και τις προσπάθειες που κατέβαλες για να τον εξυπηρετήσεις και να αφήσεις τα μέλη να κρίνουν αν ήσουνα εντάξει με το πελάτη σου η όχι. Είμαι σίγουρος ότι θα ήσουνα πιο κερδισμένος.
Φιλικά Αυγουστής.

voulpan
19.12.2008, 11:14
η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχουν πολλοί κατασκευαστές στο παζάρι που να ζητήσουν κατ’ επανάληψη συγγνώμη και μάλιστα να προσφερθούν ακόμη και να το αντικαταστήσουν το όργανο μετά από ενάμιση χρόνο.

Τώρα ο κύριος Μάτσικας εδώ προφανώς ενοχλημένος γιατί ο κ. Βούλγαρης δεν ανάφερε τις απολογίες και τη καλή διάθεση που επέδειξε για να τον εξυπηρετήσει ξέσπασε,

Έπρεπε απλώς να αναφέρεις τις προσφορές που έκανες στο συγκεκριμένο πελάτη και τις προσπάθειες που κατέβαλες για να τον εξυπηρετήσεις και να αφήσεις τα μέλη να κρίνουν αν ήσουνα εντάξει με το πελάτη σου η όχι.

Φίλε συv-forum-ίτη Αυγουστή, ξέρεις κάτι που δεν ξέρω???
Ήσουν μπροστά σε κάποια απο τις συζητήσεις που έκανα με τον κ. Μάτσικα???
Άκουσες με τα αυτιά σου, να προσφέρθηκε να μου αλλάξει το μπουζούκι???
Άκουσες με τα αυτιά σου να προσφέρθηκε να μου δώσει άλλο όργανο για μελέτη???
Ξέρεις πόσο έτρεξα και πόσο χρόνο έχασα, και πόσο παράτησα τη δουλειά μου, και τί απαντήσεις πήρα???
Ξέρεις τί εννοεί ο καθένας με το ''θα είναι έτοιμο σε σ ύ ν τ ο μ ο χρονικό διάστημα''???
Πόσο είναι αυτό το σύντομο?
Άντε και το πήρες πίσω το όργανο. Αν δεν είναι εντάξει???

Χρόνια καλά και πολλά, φίλε Αυγουστή.
Πάνος

ΔΗΜΗΤΡΗΣ_K
19.12.2008, 14:22
Οι συζητησεις του τυπου απο που να παρω, απο που να μη παρω, τι εγινε με τον ταδε και τι δεν εγινε με τον αλλον για οσους ειναι μελη αυτης της παρεας εδω και καποια χρονια εχουν γινει πολυ κουραστικες...

Επανηλειμενες φορες εχει ειπωθει οτι ενα και μονο οργανο δεν κρινει μια πορεια ετων καποιου οργανοποιου... οτι στις κρισεις μας και μαλλον περισσοτερο στις επικρισεις μας πρεπει να ειμαστε φειδωλοι και προσεκτικοι στους χαρακτηρισμους... γιατι τα κειμενα παραμενουν στο φορουμ για χρονια...

Οι πιο ψυχραιμοι καλουμαστε ειτε να κανουμε τους δικαστες σε περιπτωσεις αντιδικιας, ειτε να κανουμε διαγνωσεις απο το διαδικτυο σε περιπτωσεις βλαβης, ειτε να κανουμε τους διαφημιστες παρε απο τον ταδε και οχι απο τον αλλο ή ακομη να φανταστουμε τον ηχο (αν ειναι ποτε δυνατον) και να προτεινουμε πιθανους θαυματοποιους που θα φτιαξουν αυτο τον ηχο...

Με ολο το σεβασμο προς τη διαχειρηστικη ομαδα για το υφος του ποστ μου, το πιο αγαπημενο θεμα του φορουμ (η αποκτηση ενος οργανου και οχι με την καταναλωτικη εννοια) παρεκλινει απο τον αρχικο σκοπο του... Που δεν ειναι αλλος απο το να προβληθουν οι εξελιξεις στα οργανα, οι λυσεις στα προβληματα που αντιμετωπιζουμε και ισως μια προγενεστερη εμπειρια στο τι να περιμενει καποιος απο την αγορα ενος οργανου απο καποιον... Η εμπειρια αυη θα μπορουσε να ειναι του τυπου ο Α μαστορας εχει οικονομικα οργανα, ο Β μυστηρια στολιδια, ο Γ ηχο που θυμιζει 60s κλπ κλπ κλπ

Προσπαθωντας να περιορισουμε τη δικη μας συμμετοχη σε λαθος εκτιμηση καποιου νεοεισερχομενου ή απειρου μουσικου εχουμε συστησει την αγορα ενος ετοιμου οργανου μονο και μονο γιατι ειναι τοσες πολλες οι μικρολεπτομερειες που κανουν ενα οργανο ξεχωριστο... που λογω απειριας καποιος μπορει να μη δει και μετα να φερουμε μεριδιο ευθυνης λογω της συστασης που δωσαμε...

Μπορουμε λοιπον να χαρακτηρισουμε οργανα αλλα οχι προσωπα...

Θα ηταν πολυ ευκολο να πουμε τα λαθη, τις αστοχιες ή τις παραλειψεις των μαστορων αλλα η ευθυνη θα ειναι και παλι του αγοραστη... ο οποιος πρεπει να ειναι ενημερωμενος... η γνωση ομως αυτη δεν ηρθε σε κανεναν απο τους γνωστους μου τουλαχιστον δωρεαν... ολοι κατα καιρους ειχαμε κακες επιλογες και ολοι με το περασμα των ετων καπου καταληξαμε στα χαρακτηριστικα του οργανου που ψαχνουμε... ο κυρ-Νικος πχ θελει ζορικη μπουργκανα, και ο αντμιν τον ηχο του Τσιτσανη... Ψαξαμε, ρωτησαμε, ενημερωθηκαμε και κυριως πιασαμε τα οργανα στα χερια μας και διαλεξαμε αυτο που μας ταιριαζε... Η γνωση αυτη ηρθε μεσα απο τη μελετη την παρατηρηση και πολλες φορες απο το πεταμα χρηματων σε κακα οργανα... Το τελευταιο δε σημαινει οτι επειδη πηρε καποιος απο καποιον ενα οργανο φθηνο ή ακριβο, στολισμενο ή αστολιστο οτι ολα τα οργανα ειναι καπως ετσι...

Ο ρολος του τοπικ ειναι να ενημερωσει... επειδη στις τελευταιες 3-4 σελιδες δεν ενημερωνομαστε αλλα παρακολουθουμε μια διενεξη που παρομοιες ειχαμε δει και στο παρελθον και μετα επρεπε να εξηγησουμε κατ ιδιαν κυριως στους οργανοποιους οτι οι θεσεις μας σαν διαδικτυακη κοινοτητα δεν ηταν αυτες... ας λυσουν τα δυο μελη του φορουμ το οποιο θεμα τους κατ ιδιαν και ας διαγραφουν τα μηνυματα γιατι δεν προσφερουν σε κανενα τιποτα... και κυριως δεν εξυπηρετουν τους σκοπους του τοπικ...

antvl
19.12.2008, 14:39
Ρε ανθρωποι έχετε κολλήσει σε μια πραξήγηση ανευ σημασίας. Σε όλες τις εμπορικές συνναλλαγές γίνονται και παρεξηγήσεις και μπερδέματα. Δηλαδή τι το προτότυπο έγινε τώρα? Πήρε κάποιος ένα προιον δεν έμεινε ικανοποιημένος και τα έχωσε στον έμπορο και ο άλλος μπήκε να υποστηρίξει την επιχείρηση του. Στη τελική καλα εκανε και ο άλλος που είπε τα παραπονά του δημοσίως. Άποψη του και δικαίωματα του. Και αν έχει μάλιστα και αποδείξεις δεν φοβάται και κανεναν και ενημερώνει και τους υπόλοιπους Δηλαδή δεν κατάλαβα όταν ψωνιζουμε κάτι, και είναι καλό, να κάνουμε διαφήμηση στόμα με στόμα όταν τη πατάμε να το βουλώνουμε, ε όχι δεν πάει έτσι. Η μεγαλύτερη δύναμη του καταναλωτή (όταν έχει αποδεδηγμένα δίκιο) είναι η δυσφήμηση και η απόρριψη του εμπόρου. Απο την άλλη και ο κ. Μάτσικας καλά έκανε και υποστήριξε την επιχείρηση του αν νομίζει οτι αδικήθηκε αλλα δεν μπορεί να αφαιρέσει σε κανέναν το δικαίωμα να πεί την αποψή του οπουδήποτε οποτεδήποτε. Τέλος για την συγκεκριμένη επιχείρηση θα ήθελα να πώ οτι να ευχαριστόυμε που υπάρχει κιόλας γιατι αν δεν υπήρχε και αυτή η περιορισμένη βιομηχανία μουσικών οργάνων οι "τεχνίτες' οργανοποιόι που δουλεύουν αυτόνομα θα μας είχαν καβαλύσει εντελώς. Θα πουλάγαν από 3000 και πάνω φυσικά χωρίς απόδειξη και για service άμα γουστάρουνε. (κάθε κανόνας έχει και τη εξαιρεση του)

admin
19.12.2008, 14:41
Ο ρολος του τοπικ ειναι να ενημερωσει... επειδη στις τελευταιες 3-4 σελιδες δεν ενημερωνομαστε αλλα παρακολουθουμε μια διενεξη που παρομοιες ειχαμε δει και στο παρελθον και μετα επρεπε να εξηγησουμε κατ ιδιαν κυριως στους οργανοποιους οτι οι θεσεις μας σαν διαδικτυακη κοινοτητα δεν ηταν αυτες... ας λυσουν τα δυο μελη του φορουμ το οποιο θεμα τους κατ ιδιαν και ας διαγραφουν τα μηνυματα γιατι δεν προσφερουν σε κανενα τιποτα... και κυριως δεν εξυπηρετουν τους σκοπους του τοπικ...

Ο ρόλος του topic φίλε Δημήτρη είναι να ενημερώσει για το συγκεκριμένο κατασκευαστή και γι' αυτόν μιλάμε. Είναι σίγουρο ότι η εμπειρία ενός συμφορουμίτη δεν μπορεί απαραίτητα να είναι και η αντιμετώπιση που θα τύχει ένας άλλος φίλος ο οποίος θα αγοράσει όργανο από το συγκεκριμένο οργανοποιό. Αυτό είναι φυσιολογικό. Από την άλλη μεριά όμως πρέπει να αναφέρονται τα αρνητικά (εφόσον υπάρχουν) αλλά και τα θετικά (εφόσον υπάρχουν). Είπαμε ότι ένας οργανοποιός δεν μπορεί να κριθεί από ένα μέλος που είχε κακή γνώμη, αλλά είναι σωστό να αναφέρεται και η κακή γνώμη. Ας μην ξεχνάμε ότι δίνουμε τα λεφτά μας που πολλοί από εμάς τα βγάζουμε ματώνοντας κάθε μέρα και είναι φυσικό να θέλουμε να πιάνουν τόπο χωρίς να ταλαιπωρούμαστε, οπότε όλα έχουν σημασία.

oxtaxordos
19.12.2008, 15:14
Εγω θελω να πω οτι εν μερη εχουν και οι δυο σωστα επιχειρηματα και καθολου αδικο , ο ενας πηρε πατατα οργανο και εσκασε πχ μια 3 000 ευρουλακια (εγω θα ειχα φρικαρι εντελως ασε που δε θα εδινα τοσα λεφτα ποτε για οργανο! ) και ο κυριος Ματσικας υπερασπιζεται την βιοτεχνια του, για μενα ορθός δικαιολογειτε και καλα κανει ο ανθρωπος ( και ο ενας και ο αλλος ) αλλα μην ειμαστε τοσο απολυτοι , γιατι πολλα ατομα εχουν βολευτει με οργανα του Ματσικα ειναι αλληθεια και το λεω αυτο γιατι μπορει να ειμαι απο επαρχια και ενας γνωστος συνεργαζεται με το ματσικα και εχω δοκιμασει αρκετα οργανα του, ενταξει φαινοντε οτι ειναι η φθηνη σειρα με ταστιερες βεγκε κτλ καπακια β και γ κατηγοριας που στην ουσια αυτα πληρωνεις αλλα ρε παιδια πιστευω οτι ειναι πολυ τιμια οργανακια , μιλαω για την φθηνη σειρα παντα , ακριβο οργανο του ματσικα εχω ακουσει σχολια αλλα δε εχω δει και δε εχω παιξει οπωτε δεν θα σχολιασω.

το οτι μερικοι ειναι κατηγοριματικοι και μακρυα απο βιοτεχνιες τους καταλαβαινω και αυτους γιατι ειμαι ενας απο αυτους , και ο λογος ειναι οτι πιστευω οτι το μπουζουκι για να γινει θελει μερακι , να αφιερωσεις πολυ χρονο , να χαραζεις την ταστιερα με το χερι , να πλανιζεις το καμαρι με πλανη χειρος anjel και να το νιωθεις , θελω να πω οτι ενα τετοιο οργανο δε μπορει να συγριθει με ενα οργανο βγαλμενο απο cnc .

pelagia
19.12.2008, 15:33
Ολες οι επιχειρησεις , αλλα ολες μιλαμε, θα εχουν και την " φυρα " τους , εναι σχεδον νομος ...
Το θεμα ειναι απλο , σου πουλησα κατι, δεν βγηκε σωστο , το παιρνω πισω , σε ικανοποιω με
τον πλεον αψογο τροπο και διατηρω στην πιατσα το " πρεστιζ " μου ...

augoustis
19.12.2008, 20:33
[QUOTE=voulpan;167978]Φίλε συv-forum-ίτη Αυγουστή, ξέρεις κάτι που δεν ξέρω???
'Οχι απλά όπως και τα άλλα μέλη του φόρουμ ξέρω ότι διαβάζω εδώ και ο κ. Μάτσικας έγραψε ότι σου πρότεινε να στο αλλάξη, Λέει ψέματα?

Ήσουν μπροστά σε κάποια απο τις συζητήσεις που έκανα με τον κ. Μάτσικα???
Άκουσες με τα αυτιά σου, να προσφέρθηκε να μου αλλάξει το μπουζούκι???
Άκουσες με τα αυτιά σου να προσφέρθηκε να μου δώσει άλλο όργανο για μελέτη???

Και πάλι όχι αλλά δε διέψευσες το Μάτσικα.

Ξέρεις πόσο έτρεξα και πόσο χρόνο έχασα, και πόσο παράτησα τη δουλειά μου, και τί απαντήσεις πήρα???

Δε μας είπες.
Ξέρεις τί εννοεί ο καθένας με το ''θα είναι έτοιμο σε σ ύ ν τ ο μ ο χρονικό διάστημα''???
Πόσο είναι αυτό το σύντομο?

Αυτο το ξέρω: Άμα πάρεις άλλο όργανο το σύντομο είναι αμέσως.

Άντε και το πήρες πίσω το όργανο. Αν δεν είναι εντάξει???
Αφού είμαι σίγουρος ότι αυτο που έχω τώρα δεν είναι εντάξει τότε ΣΙΓΟΥΡΑ θα το ρισκάρω.

Χρόνια καλά και πολλά, φίλε Αυγουστή.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΑ ΣΕ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΣΜΟ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ.
Αυγουστής.

matsikas
20.12.2008, 00:54
Αγαπητοί φίλοι του forum
Επειδή άφησα κάποια αδιευκρίνιστα πράγματα μετά την αποχή μου από το forum και βλέπωντας τα σχόλια σας θα ήθελα να πώ και κάποια ακόμα ώστε να ολοκληρώσω την εικόνα μου σαν κατασκευαστής και άνθρωπος.
Ο κύριος λόγος που μπήκα επιθετικά στο forum άν και λάθος είναι γιατί δέχομαι εδώ και αρκετό καιρό πόλεμο λάσπης από διάφορους και κυρίος κατασκευαστές οπότε και θα σας πώ 2 εμπειρίες που μου έμειναν χαραγμένες.
Η πρώτη έχει να κάνει με ένα κατασκευαστή από το Αγρίνιο ο οποίος εδώ και αρκετά χρόνια συνεργαζόταν με το πατέρα μου στο Μεσολόγγι και του ζήτησε μιάς και έκανε ας πούμε κάποια σεμινάρια γύρω από τη κατασκευή προφασιζόμενος να μας επισκευάζει τα μπουζούκια ώστε να μη χρειάζεται να τα φαίρνει για επισκευή ζήτησε από το πατέρα μου μία δήλωση ότι τον έμαθε να κατασκευάζει μπουζούκια την οποία ο πατέρας μου δε του την αρνήθηκε όπου και πήρε επιδότηση για να ανοίξει εργαστήριο. Ο ίδιος άνθρωπος μετά από λίγο καιρό έπαιρνε δικά μας όργανα τους σήκωνε το καβαλάρη ψηλά ώστε να φαίνονται σκευρωμένα και έλεγε στους πελάτες του ‘’να τι μπουζούκια φτιάχνει ο Μάτσικας’’.
2ος κατασκευαστής πολύ γνωστός και αξιόλογος μάστορας από τη περιοχή των Εξαρχείων ο οποίος πάλι έπαιρνε οικονομικά όργανα από εμάς + εξαρτήματα,χορδές κλπ μόλις πληροφορήθηκε ότι θα ανοίγαμε έκθεση στο κέντρο της Αθήνας έκοψε μαχαίρι όλες του τις συναλλαγές μαζί μας και ξεκινώντας ένα πόλεμο λάσπης πάλι πρός εμάς μέσω αυτού και διαφόρων φανατικών πελατών του άνοιξε και ο ίδιος μία έκθεση ακριβώς απέναντι από εμάς με σκοπό να μας κόψει τη πελατεία. Αποτέλεσμα? Μή μπορώντας να εκπληρώσει τις οινονομικές ανάγκες του διότι δεν έμπαινε πελάτης μέσα στο μαγαζί του για 3 χρόνια διότι το καιρό που τον παρακαλάγανε για όργανα το έπαιζε μέγας και μοναδικός, αναγκάστηκε να το κλείσει νύχτα και όταν λέω νύχτα κυριολεχτώ ήταν και Σάββατο βράδυ ώστε να μην τον καταλάβουμε και βγούμε στο δρόμο και τον κοροιδεύουμε. Επίσης χαρακτηριστικό πνεύμα αλαζονίας έπαιρνε και έβαζε θήκες οργάνων άλλων εισαγωγέων επιδεικτικά στη βιτρίνα του ώστε να μας δείξει ότι δε ψωνίζει από εμένα ούτε χορδή. Έαν πρέπει να σας δώσω κι άλλα παραδείγματα θα πρέπει να γράψω βιβλίο.
Τα συμπεράσματα δικά σας ώστε να καταλάβετε τι παίζει γύρω από το όνομα μας.
Αντί να προσπαθήσουν να γίνουν καλύτεροι στη δουλειά τους κοιτάνε να μας σαμποτάρουν. Μέχρι που βρέθηκε ο μακαρίτης ο Διονύσης Καραντρέας και τον έβαλε στη θέση του για τα καλά.
Όσο αφορά τη αντιπαράθεση μου με το Παναγιώτη μιάς και δεν απάντησε τελικά άν είχε τελικά καλό ήχο και άν άξιζε τα λεφτά του το μπουζούκι υποθέτω ότι η όλη παρεξήγηση δεν έγινε για το αν πήρε μάπα μπουζούκι γιατί κατά τη γνώμμη μου δέ πήρε αλλά για τη κακή εξυπηρέτηση. Πάλι τα συμπεράσματα δικά σας.
Τώρα για το όσο αναφορά το τί κατασκευαστής είναι ο Μάτσικας σχετικός η άσχετος, μαραγκός ή οργανοποιός, άν βάζει μπετόβεργες ή ατσαλόβεργες στα μπουζούκια του, η ακόμα και άν είναι τίμιος ή απατεώνας μπορείτε εύκολα να το μάθετε. Με μία απλή επίσκεψη. Και δοκιμή. Δε πουλάμε μπουζούκια με το ζόρι.
Σχετικά με τη κατακαήμένη βέργα φτιάχνουμε μπουζούκια και χωρίς.
Απλά όσοι από εσάς δεν έχετε σε εκτήμιση τα όργανα μας ή δε σας αρέσουν εξηγήστε μου τι ακριβώς δε σας αρέσει. Ο ήχος, το βάρος, το καπάκι, το μπρατσο?
Ίσως με τη βοήθεια σας να μπορέσουμε να τα καλυτερέψουμε.
Σέ ένα άλλο φίλο του forum θα απαντήσω ότι ποτέ δεν ενοχλήθικα με τα αρνητικά σχόλια των οργάνων μου εφόσον αφοράνε μεμονομένα περιστατικά και όχι αρνητικές υποθέσεις για όργανα άλλων κατόχων ή το σύνολο της δουλειάς μας.
Όσο αφορά και άν έχει αξία για εμάς το ότι ο Καραντίνης παίζει με όργανο μας δε το κάνει για διαφημιστικούς λόγους. Άν παρατηρήσετε καλύτερα θα δείτε ότι τα τελευταία 5 χρόνια παίζει μόνο με δικά μας όργανα αν όχι σε όλες αλλά στις περισσότερες εμφανίσεις του. Αύτο δε θέλω να πιστεύω ότι το κάνει από αγγαρία ούτε ότι μας χρωστάει χάρη αλλά και ούτε γιατί του κανουμε δώρο μπουζούκια.
Ο κύριος σκοπός μας είναι η ανάδειξη του μπουζουκιού παγκοσμίως γι αυτό και σπαταλάμε χρόνο και χρήμα κάθε χρόνο και πηγαίνουμε στη μεγαλυτερη έκθεση μουσικών οργάνων στη Φρανκφούρτη. Ωστε ο υπόλοιπος κόσμος να μάθει τι είναι μπουζούκι οπότε άν στο μέλον δείτε κανένα Γιαπωνέζο η κανένα τρελαμένο ροκά με σκουλαρίκια και χαίτη να σολάρει στο μπουζούκι να μην απορείτε.
Ευχαριστώ που μ’ ακούσατε.
Μάτσικας Νίκος

Γιάννης Τ
20.12.2008, 09:17
Ερώτηση: Με το CNC τι δουλέυετε ακριβώς;Εννοώ εσείς στη βιοτεχνία και όχι γενικά τη χρήση του.

voulpan
20.12.2008, 15:43
σου πρότεινε να στο αλλάξη, Λέει ψέματα?
NAI.
.
.
.
Φίλτατε Αυγουστή, επειδή δείχνεις να μην έχεις καταλάβει ακόμη, και άθελά σου, θέλω να πιστεύω, πυροδοτείς μία συζήτηση, την οποία και οι δύο πλευρές προσπαθούν να καταλαγιάσουν, στείλε άν θές, προσωπικό μήνυμα και θα σου δώσω τηλ: κινητό, σπιτιού, χώρου εργασίας, msn, icq, e-mail, skype, ακόμα και ταχυδρομικό περιστέρι, ώστε να κατανοήσεις. Το μόνο που ειπώθηκε, κατα την τελευταία μας συνάντηση, ήταν: '' φέρτο και θα δούμε''.

Ελευθερία στην κατεχόμενη Κύπρο, φίλε Αυγουστή.

voreioanatolikos
20.12.2008, 15:47
Καλά κάνω εγώ και δεν ασχολούμαι με την αγορά...απλά έψαξα βρήκα ένα όργανο που μου κάθησε πολύ καλό (απ' το Μάτσικα) και μετά μην τον είδατε...μόνο για κανένα service...τώρα όλα τα άλλα με αφήνουν παγερά αδιάφορο...ποιός κορόιδεψε ποιόν, τι είπε ο ένας τι είπε ο άλλος όλα αυτά είναι μες στο παιχνίδι της ελεύθερης αγοράς και του ανταγωνισμού- του καπιταλισμού. Ας μην ξεχνάμε πως ο πιο μερακλής και καλοπροαίρετος να είναι ο κατασκευαστής, οι "κανόνες" έξω είναι τέτοιοι που στο οικονομικό ζήτημα δε χωράνε παραχωρήσεις..μιλάει η επιβίωση της κάθε επιχείρησης και κυρίως των Ε.Β.Ε. που τραβάνε ζόρι..για αυτό αν είμαστε πελάτες να κοιτάμε απλά να κάνουμε τη δουλειά μας (χωρίς να μας εξαπατήσουν βέβαια) και όσο για την εμπορική πολιτική των κατασκευαστών..δυστυχώς έτσι είναι, δεν αλλάζει τουλάχιστον όσο υπάρχουν οι υπάρχουσες παραγωγικές σχέσεις και λογικές.

Ισαάκ
20.12.2008, 15:55
Φίλε Νίκο,

αν και έκανες κακή αρχή στο φόρουμ θέλω να σε καλωσορίσω. Θα ήθελα να έχεις παρουσία στο χώρο μας, και για μένα η γνώμη σου θα ήθελα να έχει το ειδικό βάρος που η θέση σου ώς κατασκευαστής της προσδίδει. Με ψυχραιμία και καλή πρόθεση νομίζω έχεις να προσφέρεις αρκετές γνώσεις ειδικά σε φίλους οι οποίοι προσπαθούν να κάνουν τα πρώτα βήματα τους στο χώρο της κατασκευής οργάνων, αλλά και να βελτιώσεις τα οποιαδήποτε αρνητικα σημεία της εταιρείας σας ή εν πάσει περιπτώση εκείνα που εσύ θα κρίνεις ότι χρειάζονται την επέμβαση σου. Εύχομαι επίσης σε κάποια μελλοντική συγκέντρωση των μελών του φόρουμ να είσαι παρόν ώστε να γνωρίσεις από κοντά μερικούς από τους φίλους μας.
Προσωπικά στηρίζω το έργο όλων των ανθρώπων που προσπαθούν να επεκτείνουν τις δραστηριότητες τους, και είμαι σίγουρος ότι όλοι σας αντιμετωπίζετε δυσκολίες ή εξαπατήσεις από διάφορους "αετονύχηδες".
Θα προτιμούσα και θα συνιστούσα επίσης, να είσαι φειδωλός στα σχόλια σου προς συναδέλφων του χώρου σας, ειδικά όταν εκείνοι δεν έχουν συμμετοχή ή δεν τους δίνεται άμεσα η δυνατότητα απάντησης στον χώρο αυτό.
Με καλή πρόθεση και θέλοντας να διαβάζω τις απόψεις σου στο μέλλον.

matsikas
22.12.2008, 22:30
Αγαπητοί φίλοι του forum
Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την υποστήριξη σας αλλά επειδή πλέον κατηγορούμαι και ώς ψεύτης κατί αδιανόητο γι αυτό και θα αποχωρίσω οριστικά από το forum. Οποιεσδήποτε απορίες σχετικά με τη κατασκευή ή οτιδήποτε άλλο αφορά το μπουζούκι που το γνωρίζω είμαι πρόθυμος να σας απαντήσω εκτός forum μέσω της ηλεκτρονικής μου σελίδας.
Όσο αφορά εσένα αγαπητέ Παναγιώτη απαξιώ πλέον να σου απαντήσω και να ασχοληθώ άλλο μαζί σου.

makis...S3
23.12.2008, 01:01
Έχω δύο μπουζούκια [τετράχορδα] και έναν τζουρά "ΜΑΤΣΙΚΑ". Πολύ καλά όργανα , με γεμάτο ήχο , πολύ καλή δουλειά, αξιόπιστα και στο "σκέβρωμα". Αλλά και πάλι είναι θέμα το τί όργανο θέλει ο καθένας! Καλύτερα να δεις και άλλους κατασκευαστές. [πολύ καλός είναι αυτός στη Λάρισα - από ότι έχω ακούσει.....]

voulpan
23.12.2008, 07:07
Αγαπητοί φίλοι του forum
Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για την υποστήριξη σας αλλά επειδή πλέον κατηγορούμαι και ώς ψεύτης κατί αδιανόητο γι αυτό και θα αποχωρίσω οριστικά από το forum. Οποιεσδήποτε απορίες σχετικά με τη κατασκευή ή οτιδήποτε άλλο αφορά το μπουζούκι που το γνωρίζω είμαι πρόθυμος να σας απαντήσω εκτός forum μέσω της ηλεκτρονικής μου σελίδας.
Όσο αφορά εσένα αγαπητέ Παναγιώτη απαξιώ πλέον να σου απαντήσω και να ασχοληθώ άλλο μαζί σου.

Μα ούτε και στο παρελθόν ασχολήθηκε κάποιος απο την εταιρεία μαζί μου. Μάλλον είναι πάγια τακτική σας.
Σου αφιερώνω στίχους, ενός ποιήματος του Καβάφη.

''.....η Ιθάκη δεν σε γέλασε.
Ετσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,
ηδη θα το κατάλαβες οι Ιθάκες τι σημαίνουν.''
.
.
.
Επίσης Καβάφης, προς συν-forum-ίτες
.
''Και τώρα τι θα γίνουμε χωρίς βαρβάρους?
Αυτοί ήτο μία κάποια λύσις''

Χρόνια πολλά φίλε Νίκο Μάτσικα.
Με συμπάθεια
Βούλγαρης Παναγιώτης

voulpan
10.01.2009, 13:08
Φίλοι συμ-forum-ίτες, καλημέρα.
Έλαβα κάμποσα ΠΜ, με ερωτήσεις σχετικές με το όργανο που αγόρασα απο τον Μάτσικα.

Και ο Νίκος Μάτσικας και εγώ, θεωρήσαμε σωστό να βγάλουμε την προσωπική μας διαμάχη απο ένα forum.
Έτσι, κουβεντιάσαμε εκτός forum, και τελικά έγινε η ανταλλαγή του οργάνου.
Αυτό το θέμα έληξε.
Ευχαριστώ.