PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιορδάνης Τσομίδης (Jordan)

Ισαάκ
16.05.2007, 10:27
Υπάρχει μήπως κάτι καλύτερο για τον Ιορδάνη:

Εγώ στο youtube μόνο αυτό έχω βρεί, και νομίζω ότι τον αδικεί.

uKS6COaIkUI

zabe
16.05.2007, 19:05
Κι εγώ Ισαάκ μόνο αυτό έχω βρει και το χα βάλει στο site. Έχω ήδη κάνει κλήση σε όποιον μπορεί να βρει οτιδήποτε αλλά δεν βρέθηκε κανείς ακόμα.

Nikos Portinos
16.05.2007, 20:53
Παιδιά έχω ενα απο την εκπομπή της Μπήλιως εχει γούστο και το συντομότερο θα το ανεβάσω.
Εκει παίζει και τραγουδά υπέροχα ενα τραγούδι του Τσιτσάνη, τον τίτλο δεν τον θυμάμαι.
Υπομονή γιατί το έχω σε άλλον υπολογιστή!

zabe
17.05.2007, 17:10
Μπράβο ρε Νίκο για φτιάξε μας.

Nikos Portinos
20.05.2007, 18:31
Φίλε zebe στο link http://rapidshare.com/files/32374379/Tsomidis_Iordanis.mpg.html
εχω ανεβάσει το video με τον Ιορδάνη.
Απολαύστετο!

νικος χιος
20.05.2007, 22:19
ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩ?ΡΕ ΝΙΚΟ?ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΩ ΤΙΠΟΤΑ

zabe
21.05.2007, 02:29
ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩ?ΡΕ ΝΙΚΟ?ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΩ ΤΙΠΟΤΑ

Νικόλα, όταν ανοίγεις το link κάνε scroll κάτω στη σελίδα και μώλις φτάσεις στο τέρμα κάπου στα δεξιά έχει ένα κουμπάκι που λέει free και μετά θα σε βγάλει σε μια άλλη σελίδα που θα έχει ένα κενό πεδιό που σου λέει γράψε τους χαραχτήρες που βλέπεις. Γράψε εκεί μέσα και πάτα enter και θ αρχίσει να κατεβαίνει το αρχείο.

Ισαάκ
21.05.2007, 09:44
Μπράβο Νίκο Π.:088:

Ισαάκ
14.06.2007, 13:39
Από ένα cd του Δίφωνου από παλιό τεύχος με τίτλο "Το μπουζούκι στην Αμερική" έχει το 5ο τραγούδι: "για μας ποτέ μην ξημερώσει" αλλά και το 12ο "Το πλουσιόπαιδο" ότι το παίζει και το τραγουδάει ο Ιορδάνης;
Είναι η φωνή του Ιορδάνη σ'αυτά τα δύο τραγούδια;

Aris
14.06.2007, 14:36
Και πού ν' ακούσεις το "Βάστα πονεμένο μου κορμί", όπου τον συνοδεύει η Γκρέυ (αν δεν κάνω λάθος).

Ισαάκ
14.06.2007, 15:19
Δεν το'χω (ακούσει), αλλά φαντάζομαι... Είναι πάντως απίστευτη η φωνή του, ειδικά στο "πλουσιόπαιδο" το σκίζει το κομμάτι! Κρίμα που την "έκαψε" μετά.

Aris
14.06.2007, 18:24
Δεν την "έκαψε". Καρκίνο είχε ο άνθρωπος εδώ και πολλά χρόνια.

GiorgosP
14.06.2007, 22:01
Και πού ν' ακούσεις το "Βάστα πονεμένο μου κορμί", όπου τον συνοδεύει η Γκρέυ (αν δεν κάνω λάθος).
Εμένα πάντως με ανατριχιάζει όποτε ακούω τη ζωντανή εκτέλεση (από του "Ματζάκουρα" στον Πύργο αν θυμάμαι σωστά) του "Το ξεκρέμασα κι απόψε" με β' φωνή την Κικίτσα Κοκκίνη!!! Απλά εκπληκτική ερμηνεία και εξαιρετικό παίξιμο (όπως πάντα).

Υπόψιν ότι την εποχή της συγκεκριμένης εκτέλεσης, ο καρκίνος είχε ήδη φθείρει την φωνή του αλλά ακόμα κατάφερνα να βγάζει τη "γλυκιά πλευρά" της φωνής του σε κάποια τραγούδια... ένα από τα οποία ήταν κι αυτό.

KwstasP
07.09.2007, 18:20
Άλλα δύο βίντεο με το Ιορδάνη!! Απολαύστε τα!

http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&VideoID=10154917

http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&VideoID=10154164

ντινος
12.09.2007, 12:19
Παίδες εύγε για τα βιντεάκια με τον αθάνατο Ιορδάνη. Ο άνθρωπος ήταν , είναι και θα μείνει κορυφή......
Εαν κάποιος ενδιαφέρεται για τα cd με τον ιορδάνη : 1- τσομίδης - Ηχογραφήσεις αμερικής (συμπεριλαμβάνεται και το προαναφερόμενο τραγούδι " βάστα πονεμένο μου κορμί" 2- το μπουζούκι στην αμερική (συμπεριλαμβάνεται " το πλουσιόπαιδο " ) 3- Ιορδάνης στους δρόμους του ρεμπέτικου (συμπεριλαμβάνεται και " το ξεκρέμασα κια απόψε" ) 4- τα ταξίμια του ιορδάνη (συμπεριλαμβάνονται " μη είσαι ψεύτρα δίγνωμη - έχεισ κορμί αράπικο κλπ) , πολύ ευχαρίστως να του κάνω από ένα αντίγραφο . Και μην παρεξηγηθώ εννοείται δωρεάν.........

KwstasP
25.07.2008, 19:38
W0PS0YAVGY8

Υ.Γ. Το συγκεκριμένο βίντεο είναι από το αρχείο του μέλους Νίκου Πορτίνου που το είχε ανεβάσει κάποια στιγμή στο rapidshare για να το απολαύσουμε! Έκανα τον κόπο να το βάλω στο youtube για να το βλέπουμε πιο εύκολα!

Δημήτρης Βελήκαρης
27.07.2008, 16:08
"...Και τότε κατάλαβα. Κατάλαβα τη διαφορά ανάμεσα στην δεξιοτεχνία και την ουσία. Την ουσία του Μάρκου. Ανάμεσα σ΄ έναν που παίζει μπουζούκι-ραπτομηχανή, κι έναν που με τρεις νότες σου αρπάζει τα σπλάγχνα..."
Το έγραψε ο Γ. Σκαμπαρδώνης στα ΝΕΑ, σε ένα άρθρο του προχθές για τον Μάρκο.

Νομίζω όμως ότι ταιριάζει απόλυτα στον Jordan(:039:),
όπως και στον καθένα που δεν προσπαθεί να "εξημερώσει" τις χορδές του μπουζουκιού του παίζοντας με ταχύτητα, επίδειξη και έπαρση ΑΛΛΑ να "ταξιδέψει" όσους τον ακούνε "σε φίνο ακρογιάλι μες στην Παραγουάη..." (SIC)

Υ.Γ. όποτε ακούω τον Jordan, αυτά παθαίνω! :110:

KwstasP
27.07.2008, 22:38
Ανάμεσα σ΄ έναν που παίζει μπουζούκι-ραπτομηχανή, κι έναν που με τρεις νότες σου αρπάζει τα σπλάγχνα..."
Το έγραψε ο Γ. Σκαμπαρδώνης στα ΝΕΑ, σε ένα άρθρο του προχθές για τον Μάρκο.

http://www.tanea.gr/Article.aspx?d=20080726&nid=9309751&sn=&spid=1363

Aris
28.07.2008, 00:59
Μέσα ρε παιδί μου. Αλλά -θες το φτωχό μου το μυαλό, θες η κούραση- δεν πήρα χαμπάρι στο τέλος: ήταν συνέντευξη ή τα 'βγαλε απ' το μυαλό του ο Σκαμπαρδώνης;

Ελένη
28.07.2008, 01:02
Κι εγώ την ίδια απορία έχω...
Πολύ εύστοχο το κείμενο, πάντως!

Δημήτρης Βελήκαρης
28.07.2008, 01:15
Το εξηγεί στην τελευταία παράγραφο. Η "συνέντευξη" είναι προφανώς όψιμο αποτέλεσμα κάποιων αναμνήσεων -ίσως και επινοημένων όπως αναφέρει- του συγγραφέα...

Πάντως εμένα σε γενικές γραμμές μου αρέσει η γραφή του πατριώτη μου, του Σκαμπαρδώνη (τον είχα προσέξει σε ένα φοβερό ενθετο-αφιέρωμα της εφημερίδας ¨ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ" με τίτλο ΟΥΖΕΡΙ ΤΣΙΤΣΑΝΗ (Δεκέμβριος 1993) στο οποίο είχε γράψει ένα άρθρο:"Τσιτσάνη come back")

Φαίνεται να 'ναι και ωραίος τύπος από κάτι συνεντεύξεις του που έχω παρακολουθήσει :088:

Νίκος Πολίτης
28.07.2008, 01:25
Τι ηλικία έχει ο Σκαμπαρδώνης ρε παιδιά; Πότε πρόλαβε να πάρει συνέντευξη από το Μάρκο και αν την πήρε, γιατί την είχε στο συρτάρι του τόσες δεκαετίες; Δεν θα καθήσω φυσικά να διαβάσω διεξοδικά το άρθρο και μετά να κάνω και συγκριτική ανάλυση με το βιβλίο της Κάιλ. Από ότι βιαστικά διάβασα, «μας τα ΄παν άλλοι». Τον «φίλο δημοσιογράφο» και τον γραφιά Σκαμπαρδώνη τους είχε προλάβει η παρέα των φοιτητών. Έτσι ο Μάρκος, με φρεσκαρισμένες τις μνήμες του από το μαγνητόφωνο των φοιτητών και μισό βήμα πριν το θάνατο (το 72 πέθανε) απλά επαναλαμβάνει όσα ήδη γράφει η «αυτοβιογραφία». Δεν το αρνείται και ο Σκαμπαρδώνης, που προφανώς δεν είχε για το φύλλο του Σαββάτου άλλη έμπνευση και αναγκάστηκε να αναμασήσει ότι θυμόταν από το βιβλίο.

(Είμαι κακός, το ομολογώ)

Δημήτρης Βελήκαρης
28.07.2008, 01:43
Νίκο, ο Σκαμπαρδώνης γεννήθηκε το 1953. Η "συνέντευξη" προφανώς λειτουργεί ως προάγγελος του βιβλίου του για τον Μάρκο. Δεν είναι ρεμπετολόγος.
Απλά μπλέκει την φαντασία-σύνθεση του με κάποια πραγματικά γεγονότα (κάτι τέτοιο είχε κάνει και στο μυθιστόρημα του "Ουζερί Τσιτσάνης"-ΚΕΔΡΟΣ 2001) και το ίδιο όπως δείχνει θα κάνει και με τον Μάρκο.

Νίκος Πολίτης
28.07.2008, 02:49
Και εις ανώτερα του ανθρώπου, Δημήτρη μου....

Kostas(tm)
28.07.2008, 14:08
Μια απ' τα ίδια. Ο Σκαμπαρδώνης έχει επιλέξει ένα στυλ γραφής όπου ανακατεύει τη φαντασία με την πραγματικότητα με ένα μυστηριώδη (καβαλιστικό) τρόπο. Από ένα σημείο και πέρα, είναι αδύνατον να καταλάβεις αν αυτά που γράφει είναι ιστορία, μυθοπλασία ή φαντασιοπληξία.

Μετά τον Τσιτσάνη έρχεται ο Βαμβακάρης, όπου το πεδίο είναι πιο "καθαρό" επιχειρηματικά: Για το Μάρκο τα τελευταία χρόνια δεν έχει γραφεί κάποια αγιογραφία, ενώ όλος ο κόσμος γνωρίζει, εκτιμάει και λατρεύει τον πρωτομάστορα.

Πάω στοίχημα (σήμερα 28/7/2008) ότι σειρά έχει ο Μπάτης, για τον οποίο ταιριάζει ένα ξεκαρδιστικό κινηματογραφικό έργο (ή διήγημα) τύπου Forest Gump. Ναι, σου κλείνω το μάτι!

Σχετικά με το αυτοδιαφημιστικό άρθρο του στα ΝΕΑ, συμφωνώ με τον Νίκο: Απολύτως τίποτα το καινούργιο. Ανακατώματα των ίδιων (πασίγνωστων) ιστοριών που μπορείς να βρεις εντός μισής ώρας με ένα search στο google. Ετσι δεν είναι;

_____
ΥΓ. Δημήτρη, μην αρπάζεσαι, αυτά που γράφω δεν τα παίρνει στα σοβαρά κανείς.
Σχετικά με τον Σκαμπαρδώνη ανήκω σε μια... αδιόρατη μειοψηφία.

Δημήτρης Βελήκαρης
28.07.2008, 17:54
Κώστα δεν υπάρχει λόγος να αρπάζομαι βέβαια! Ανέφερα ότι μου αρέσει η γραφή του Σκαμπαρδώνη διότι έχει ένα ωραίο χιούμορ στην γραφή του. Τα διηγήματα του που έχω διαβάσει διαβάζονται ευχάριστα. Δεν είναι η σούπερ λογοτεχνία άλλωστε (οι αγαπημένοι μου συγγραφείς γράφουν αρκετά... διαφορετικά από τον Σκ.)
Ακόμα ο Σκαμπαρδώνης δεν απευθύνεται σε κάποιους που γνωρίζουν λεπτομέρειες για το ρεμπέτικο και τα πρόσωπα του. Τα βιβλία απευθύνονται σε κάποιους οι οποίοι γνωρίζουν επιδερμικά -στα όρια του "δήθεν" ίσως- κάποια πράγματα για το μουσικό αυτό είδος (που εμάς μας συναρπάζει) και ίσως να σαγηνευθούν από τον τρόπο της μυθοπλασίας του συγγραφέα.
Πέραν τούτου, ο άνθρωπος χρησιμοποιεί την εφημερίδα για να διαφημήσει το βιβλίο του.
Άλλωστε δεν είναι μελετητής! Προσπαθεί να βγάλει και μεροκάματο...
Υ.Γ. Αν ήθελε κάποιος να ασχοληθεί με πρόσωπα του ρεμπέτικου υπάρχουν άλλα που είναι περισσότερο τραγικές οι ιστορίες τους (γι' αυτό και δεν είναι πιασάρικες).

Φαντάσου να γυριστεί ταινία με τα κατορθώματα του Ζορζ Μπατέ! :019:

μπαμπης καπουλας
21.02.2009, 19:29
http://fb.esnips.com/doc/505254e5-f323-48db-87ef-73812365ef3a/%CE%99%CE%9F%CE%A1%CE%94%CE%91%CE%9D%CE%97%CE%A3-%CE%A4%CE%A3%CE%9F%CE%9C%CE%99%CE%94%CE%97%CE%A3%C E%9C%CE%A0%CE%9F%CE%A5%CE%9A%CE%91%CE%A1%CE%91%CE% 9D-%CE%9C%CE%91%CE%93%CE%9A%CE%95%CE%A3-%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%9D-%CE%A4%CE%95%CE%9A%CE%95 (http://fb.esnips.com/doc/505254e5-f323-48db-87ef-73812365ef3a/%CE%99%CE%9F%CE%A1%CE%94%CE%91%CE%9D%CE%97%CE%A3-%CE%A4%CE%A3%CE%9F%CE%9C%CE%99%CE%94%CE%97%CE%A3%3 Chr%3E%CE%9C%CE%A0%CE%9F%CE%A5%CE%9A%CE%91%CE%A1%C E%91%CE%9D-%CE%9C%CE%91%CE%93%CE%9A%CE%95%CE%A3-%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%9D-%CE%A4%CE%95%CE%9A%CE%95) :102:

alanis
21.02.2009, 20:25
Δεν έχει άλλα μπραβοκουμπα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:109:

gagf
21.02.2009, 21:51
Πελαγία και αυτό για σένα!:063:
http://www.youtube.com/watch?v=N0UnHZfhfzk

χρηστος42
22.02.2009, 13:13
http://www.youtube.com/watch?v=uKS6COaIkUI
http://www.youtube.com/watch?v=W0PS0YAVGY8
Καλή του ώρα

KwstasP
21.03.2009, 12:33
Το μινόρε της αυγής από τον Jordan. Ζωντανή ηχογράφηση από την Ολλανδία.

DDQmEVWVxUE

JORDANN
21.03.2009, 18:40
Α : Πραγματοποιήθηκε με πολύ μεγάλη επιτυχία την Τετάρτη 18 Μαρτίου 2009 στο ιστορικό στέκι ΤΑΞΙΜΙ το αφιέρωμα στον ΙΟΡΔΑΝΗ ΤΣΟΜΙΔΗ . Η προσέλευση του κόσμου ήταν πολύ μεγάλη εκτός του ότι το μαγαζί ήταν γεμάτο είχε πάρα πολλούς όρθιους αλλά και σύμφωνα με του ανθρώπους του μαγαζιού ( γκαρσόνια ) φύγανε τόσοι πολλοί γιατί δεν βρήκαν τραπέζι που το μαγαζί θα γέμιζε τρεις φορές. Το πρόγραμμα ξεκίνησε στις 10:30μμ και ολοκληρώθηκε στις 6:30πμ.Εδώ να σημειώσουμε ότι υπήρχαν μπουζουξήδες που δεν πρόλαβαν να παίξουν λόγω του προχωρημένου της ώρας. Η ιδέα-οργάνωση –υλοποίηση της βραδιάς ανήκε στον καλό φίλο του JORDAN ,τον οργανοποιό ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΒΑΡΛΑ ( που χόρεψε και ένα καταπληκτικό ζεϊμπέκικο). Μπράβο ρε μάγκα! Οι μουσικοί και οι τραγουδιστές /-ιες που παραβρέθηκαν στην εκδήλωση ( όλοι αφιλοκερδώς ) ήταν ως επί το πλείστον νέοι ηλικιακά και τα δε παιξίματά τους άκρως δεξιοτεχνικά- Μπράβο σε όλα τα παιδιά. Τέλος να σημειώσω και για τις σίγουρες συμμετοχές μπουζουξήδων ( Παπαδόπουλος – Κωνσταντίνου – Κορακάκης – Πάππος – Στουραίτης ) που ήταν να παραβρεθούν αλλά την τελευταία στιγμή την έκαναν ΛΑ ΜΙΝΟΡΕ ( όπως θα έλεγε και ο JORDAN ). Δεν πειράζει θα τους περιμένουμε του χρόνου. Η σκέψη για την επόμενη εκδήλωση του χρόνου έχει ήδη πέσει και μάλιστα θα υπάρχει πολύ οπτικοακουστικό υλικό. ΓΕΙΑ ΣΟΥ JORDAN AΘΑΝΑΤΕ !!!!!

pelagia
21.03.2009, 18:55
Ρε Ιορδανη , πολυ μεγαλα τα γραμματα , για τους αοματους , αλλα και σ` αυτους
βγαζουν ματι ... δηλαδη αν ειχες πιο μεγαλα , θα τα εδινες στην κυκλοφορια? ΕΛΕΟΣ!!!

... και για να μη ξεχνιομαστε φιλε ... σ` εμενα και τον kwstasP , χρωστας κατι ζουμερο ,
που αφορα τον αειμνηστο Τζορνταν και μια και εχεις και το ονομα του , οφειλεις
να εκπληρωσεις την υποσχεση σου ...

οχι για μας ... αλλα για το " ΤΖΟΡΝΤΑΝ ΚΛΑΜΠ " , ρε γαμωτο ...:088:

JORDANN
21.03.2009, 20:09
Ρε Ιορδανη , πολυ μεγαλα τα γραμματα , για τους αοματους , αλλα και σ` αυτους
βγαζουν ματι ... δηλαδη αν ειχες πιο μεγαλα , θα τα εδινες στην κυκλοφορια? ΕΛΕΟΣ!!!

... και για να μη ξεχνιομαστε φιλε ... σ` εμενα και τον kwstasP , χρωστας κατι ζουμερο ,
που αφορα τον αειμνηστο Τζορνταν και μια και εχεις και το ονομα του , οφειλεις
να εκπληρωσεις την υποσχεση σου ...

οχι για μας ... αλλα για το " ΤΖΟΡΝΤΑΝ ΚΛΑΜΠ " , ρε γαμωτο ...:088:
Γεια σου ρε Πελαγία ρεμπέτισα. Το έγραψα το κείμενο με τόσο μεγάλα γράμματα για να παρουν είδηση όλοι Ιορδανικοι και μη.
( παιδιά χιούμορ κάνω , έτσι ;) Το μέγεθος της γραμματοσειράς μου βγήκε από λάθος χρήσης πλήκτρου ( βλέπεις δεν έχω την καλύτερη σχέση με τους υπολογιστές) .
Τώρα για την υπόσχεση που σου έχω δώσει ισχύει στο ακέραιο αλλά πρεπει πρώτα να μπορώ να το χειρίζομαι σωστά τον υπολογιστή.

KwstasP
11.04.2009, 22:04
Για τον φίλο Νικήτα:088:

p4TK7FNK9_Q

Nikitas
11.04.2009, 23:01
Για τον φίλο Νικήτα:088:

p4TK7FNK9_Q
Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου που μπήκες στον κόπο να ανεβάσης το βιντεάκι αλλά να με συμπαθάς. ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΚΟΗ, καμία σχέση. Στην εκτέλεση που παρέθεσε ο Ικαρος προσομοιάζει κλαρίνο. Σταματώ εδώ γιατί διαβλέπω αντιπαραθέσεις.

KwstasP
11.04.2009, 23:10
Σταματώ εδώ γιατί διαβλέπω αντιπαραθέσεις.Δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν αντιπαραθέσεις ρε Νικήτα!!! Και οι δυο τους ήταν τεράστιοι!!!! Απλά είναι συμπάθειες αυτές:089:

Υ.Γ. Ρώτησες αν έχει παίξει άλλος παραδοσιακό. Σου απάντησα ο Ιορδάνης. Από κει και πέρα είναι προσωπική άποψη ποιον γουστάρεις να ακούς!!!

ikarus260
11.04.2009, 23:27
Άλλο στυλ ο τσομίδης άλλο ο παλαιολόγου. Πιστεύω ότι ο τσομίδης το έχει προσομοιώσει στο πιο λαϊκό στυλ, ενώ ο παλαιολόγου σε πιο παραδοσιακό. Τώρα του τσομίδη είναι καθαρά ορχηστρικό και μπορούσε να το πάει στα δικά του μονοπάτια, . Του παλαιολόγου είναι με τραγούδι μέσα και έτσι έπρεπε να το πάει σε πιο παραδοσιακό, για να χορευτεί και πάει λέγοντας. Πιστεύω, επειδή και ο τσομίδης είναι πολύ μεγάλος μπουζουξής, αν ήθελε το έκανε άνετα, σίγουρα όχι όπως του παλαιολόγου, που είναι η καλύτερη εκτέλεση που έχω ακούσει μέχρι στιγμής, αλλά μπορούσε πιστεύω. Έχω κομμάτια στο πσ αρκετά του τσομίδη και ξέρω τι εστί τσομίδης. Νικήτα, αντιπαράθεση κάνω όταν ακούω υπερβολές κλπ, και πάλι δεν θα επιβάλλω την γνώμη μου. Αλλά όταν ακούω να μεγαλοποιούν κάποια πράγματα, ε δεν μπορώ να μην αντιδράσω.
Kαι αν μου επιτρέπετε επειδή το ζήτησε ο φίλος: Από μάθημα που έκανε, παραδοσιακό, η θήβα έχει όμορφες: http://www.youtube.com/watch?v=uyYn6TtUGL8. Δεν είναι καλή ηχογράφηση, αλλά πιστεύω αξίζει να την ακούσετε. Επειδή είναι οφ τόπικ, θα πρότεινα να μεταφερθεί

gripap
26.08.2009, 10:43
Το δίσκο του Phil Woods στον οποίο συμμετείχε και ο Τσομίδης (Greek Cooking, 1967) μπορείτε να τον κατεβάσετε από ένα link που υπάρχει σε αυτό το post:

http://davisnotelvis.blogspot.com/2008/10/phil-woods-greek-cooking.html

Χαιρετώ όλους τους βλάμηδες στην πρώτη μου δημοσίευση.

ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ ΜΑΥΡΟΣ
27.08.2009, 10:04
Έχω πολύ Ιορδάνη απο ζωντανές ηχογραφήσεις σε μαγαζιά.Υπάρχει τρόπος να τις ανεβάσω;
είναι επιτρεπτό απο το φόρουμ; Αν ναι πολύ ευχαρίστως...:)

Δημήτρης Ν.
27.08.2009, 15:29
Τα ανεβάζεις πρώτα σε site όπως το rabipshare και μας δίνεις το link με μήνυμα. Μιας και πρόκειται για live ηχογραφήσεις...!!!!

panatha20
03.10.2009, 00:51
ενα αντιγραφο ρε Ντινο γινεται?:)

zabe
03.10.2009, 02:26
Ναι πολυ θα με ενδιεφερε κι εμενα μια αποδραση στον κοσμο των ονειρων!!!!

Ιάσων Οικονόμου
14.03.2010, 01:59
http://www.esnips.com/doc/e920e01d-06dd-436a-809e-4b14f85ccd35/KATERINA-XIROU-IORDANIS-TSOMIDIS-Maharajias

Τα λόγια είναι περιττά.

nikosmeg
15.03.2010, 18:32
Καλησπέρα σε όλες και όλους,

Το τραγούδι που προηγείται και ακούγεται μαζί με το "Καύτονε Στάυρο" σε μια ζωντανή ηχογράφηση του Jordan, (πιστεύω πως οι περισσότεροι το'χετε...) ποιο ακριβώς είναι???
"Για σένανε μια Κυριακή μπήκα στη φυλακή"...
Υπάρχει σε άλλη εκτέλεση, συνθέτης, ...άλλα συνοδευτικά?

Merci

Νίκος Πολίτης
15.03.2010, 18:57
Μια Κυριακή στη φυλακή, Σταύρος Παντελίδης / Χρήστος Κολοκοτρώνης, 1953

mkalikan
15.03.2010, 19:08
Καλησπέρα σε όλες και όλους,

Το τραγούδι που προηγείται και ακούγεται μαζί με το "Καύτονε Στάυρο" σε μια ζωντανή ηχογράφηση του Jordan, (πιστεύω πως οι περισσότεροι το'χετε...) ποιο ακριβώς είναι???
"Για σένανε μια Κυριακή μπήκα στη φυλακή"...
Υπάρχει σε άλλη εκτέλεση, συνθέτης, ...άλλα συνοδευτικά?

Merci

http://www.youtube.com/watch?v=rYJ6W5rlWHQ

nikosmeg
16.03.2010, 12:44
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Μου φτιάξατε το Μάρτη.
Όταν ανακαλύπτεις κάτι...

Ιάσων Οικονόμου
20.04.2010, 02:07
Βρηκα το παρακάτω στο youtube. Φαντάζομαι οι περισσότεροι θα το΄χετε δει αλλά το βάζω εδώ για να υπάρχει.

http://www.youtube.com/watch?v=XdVQgRg-2Gg&feature=related

Θοδωρής Ζέης
01.06.2010, 13:15
Γεια σας φίλες και φίλοι

Πολύ βιαστικά, μια "άποψη" για το θέμα αυτό μπορείτε να βρείτε στο παρακάτω λινκ:

http://www.youtube.com/watch?v=1B87rKLmn2s&feature=player_embedded#!

Χαρείτε για λίγο το κέφι το κέφι του ανθρώπου που έκανε πράξη το "ζω μονάχα για μια στιγμή" .......ένας αληθινά παγκόσμιος λαϊκός (;) μουσικός

Ελπίζω να βρεθούν κι άλλα τέτοια σύντομα

Θοδωρής Ζέης

KwstasP
14.10.2010, 13:49
Ψάχνοντας στο διαδίκτυο πληροφορίες για τον αγαπημένο μου δεξιοτέχνη έπεσα σε αυτό το περίφημο ντοκουμέντο με τον Ιορδάνη να παίζει μπαγλαμά και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.

http://www.recordingpioneers.com/rs_iordanis4.html

Ακούστε με τι εκφραστικότητα παίζει και τραγουδάει. Δεν ξέρω λίγο τα λόγια λίγο ο Jordan εγώ λύγισα!!!

Εδώ θα βρείτε όλα τα ντοκουμέντα της σελίδας με τον Ιορδάνη. Ουτρέχτη 1985 φιλοξενούμενος σε σπίτι φίλων του.

http://www.recordingpioneers.com/rs_iordanis.html

Στρατος Τσαχπινης
14.10.2010, 15:01
Εχει εναν υπεροχο τροπο να περναει την ψυχουλα του πανω στο οργανο...

multi_kulti
14.10.2010, 15:55
Σπουδαία ντοκουμέντα..
Εντομεταξύ αυτός που τα ηχογράφησε είναι ο ένας και μοναδικός Ούγκο ο Ολλανδός...μεγας μάγκας. Και αν τον ακούσετε να παίζει τριχορδο θα πάθετε πλάκα (ε με τέτοιους φίλους που είχε δικαιολογείται η καρυδωτή πενιά του)..να είναι καλά κι αυτός.

nikos forlan
14.10.2010, 16:53
Μακάρι να υπήρχε πιο πολύ πράγμα.
Γενικά να είχε αφήσει πίσω του πιο πολλά.
Γι αυτόν και τον Μπέμπη θα το ήθελα.

Θοδωρής Ζέης
14.10.2010, 17:27
Κώστα μας έφτιαξες το απόγευμα και μάλλον και τη μέρα ολόκληρη...Δεν ήξερα οτι ο φίλος ο Ούγκο το έφτιαξε τελικά το σάιτ. Αυτός κι αν έχει "παράξενες" ηχογραφήσεις του Ιορδάνη...Η Ρίκη που ακούγεται, είναι μια πολύ καλή του φίλη από την Ολλανδία που ζει στην Ελλάδα και διδάσκει στο Πανεπιστήμιο του Βόλου, η οποία παίζει επίσης μπουζούκι - έπαιξε στην κηδεία του Ιορδάνη το "όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά" και εδώ και καιρό έχει ηχογραφήσει συνεντεύξεις του Ιορδάνη για να γράψει ένα βιβλίο. Τελικά με αυτές τις παρέες εκείνα τα χρόνια ο Ιορδάνης χαλάρωνε ξεχνούσε ό,τι τον πείραζε και νομίζω έξω περνούσε καλύτερα απ ότι στην Ελλάδα που του την "σπαγανε οι νταλαβεριτζήδες". Εκεί, όλος ο κόσμος τον αγαπούσε, τον σεβόταν, το κυριότερο δεν τον εξιδανίκευε και ένοιωθε οτι δεν είχαν απαιτήσεις απ' αυτόν. Τον φιλοξενούσαν κι ένοιωθε κι αυτός άνετα. Ίσως για αυτό μάλλον τα καλύτερα παιξίματα τα έκανε εκεί, Βέλγιο, Ολλανδία κλπ. Ρωτήστε και τον Μιχάλη τον Δήμα που πιτσιρίκος άκουγε στο εστιατόριο του πατέρα του στο Κρόνιγκεν τον Ιορδάνη να "παίζει τις κάλτσες του"!!

Ίσως πρέπει ένα βράδυ, Κώστα να κανονίσουμε οι φίλοι και φίλες από το Φόρουμ που αγαπάμε τον Ιορδάνη να πάμε στην αγαπημένη του ταβέρνα, στου Γιάννη στον Καρέα - έχει καλό φαγητό και κυρίως καλό κρασί - να μας πει παλιές ιστορίες και γιατί όχι να παίξουμε και τίποτα. Νομίζω ο Λουδοβίκος, ο γιός του ταβερνιάρη, μου είπε οτι κάθε Τρίτη και Παρασκευή παίζει με έναν πολύ καλό μπουζουκτσή. Τα τελευταία χρόνια πήγαιναμε και στου Θωμά κοντά στην Ελευθεροτυπία, αλλά εκεί κλείνει νωρίς.

Και βέβαια, να πάμε να ακούσουμε και τον Μιχάλη τον Δήμα με τον φίλο του τον Θανάση Βαλάσκα (νομίζω) και την φίλη τους που ξεχνάω το όνομά της δυστυχώς, στο Τίβολι στην Εμμ. Μπενάκη. Παίζουν κάθε Πέμπτη Παρασκευή, Σάββατο.
Ο Μιχάλης με συγκινεί πάντα γιατί μου θυμίζει για πολλούς λόγους τον Ιορδάνη...

KwstasP
14.10.2010, 18:12
Ίσως πρέπει ένα βράδυ, Κώστα να κανονίσουμε οι φίλοι και φίλες από το Φόρουμ που αγαπάμε τον Ιορδάνη να πάμε στην αγαπημένη του ταβέρνα, στου Γιάννη στον Καρέα - έχει καλό φαγητό και κυρίως καλό κρασί - να μας πει παλιές ιστορίες και γιατί όχι να παίξουμε και τίποτα. Νομίζω ο Λουδοβίκος, ο γιός του ταβερνιάρη, μου είπε οτι κάθε Τρίτη και Παρασκευή παίζει με έναν πολύ καλό μπουζουκτσή. Τα τελευταία χρόνια πήγαιναμε και στου Θωμά κοντά στην Ελευθεροτυπία, αλλά εκεί κλείνει νωρίς.

Και βέβαια, να πάμε να ακούσουμε και τον Μιχάλη τον Δήμα με τον φίλο του τον Θανάση Βαλάσκα (νομίζω) και την φίλη τους που ξεχνάω το όνομά της δυστυχώς, στο Τίβολι στην Εμμ. Μπενάκη. Παίζουν κάθε Πέμπτη Παρασκευή, Σάββατο.
Ο Μιχάλης με συγκινεί πάντα γιατί μου θυμίζει για πολλούς λόγους τον Ιορδάνη...Θοδωρή να είσαι καλά!!! Σίγουρα θα κανονίσουμε μια βραδιά για τον Ιορδάνη και θα πιούμε και θα παίξουμε!!!Δώσε μου λίγο χρόνο μόνο γιατί πλέον είμαι λίγο μακρυά.

Νίκος Πολίτης
14.10.2010, 18:45
Πολύ θα χαρώ αν αύριο, στην Ύδρα, δω και τον Ούχο να πίνει σε κάποια γωνιά τη μπιρίτσα του! Η Ρίκι δεν νομίζω να έρθει. Θα σας πώ από Δευτέρα...

Πάνος Καραγιώργος
28.12.2010, 11:44
Να κι ένα καλό δώρο! Κάτι φρέσκο, τουλάχιστον για μένα που το ανακάλυψα μόλις σήμερα (δε ξέρω αν το έχει ματανεβάσει κανείς στο φόρουμ και δε το είδα).

Ο μεγάλος Τζόρνταν στις επάλξεις!

http://www.youtube.com/watch?v=1B87rKLmn2s&feature=related

Βίντεο του 1992 ανεβασμένο από έναν κρουστό, τον Simon Sampler, από το φεστιβάλ paradiso του Άμστερνταμ. Αυτοσχεδιασμοί πάνω σε τσιφτετέλι. Η καλύτερη του Τζόρτναν δηλαδή. :092:
Είναι το μοναδικό βίντεο που έχω βρει από τα ζωντανά και τουρνέ του στην Ολλανδία.

ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ ΜΑΥΡΟΣ
28.12.2010, 11:59
τα καλύτερα ταξίμια τα έχω ακούσει από αυτόν τον άνθρωπο. ΜΑΓΟΣ!!!!

zabe
28.12.2010, 12:06
Ειναι αρκετο καιρο ανεβασμενο, μιλησα με τον Simon και απ οτι μου ειπε εχει κι αλλο βιντεο απο εκεινη την βραδια, του ειχα πει να το ανεβασει, και τον ενοχλησα ξανα προσφατα. Βαλτε ενα χερακι και εσεις στειλτε μηνυματα να τον πριξουμε να ανεβασει και τα υπολοιπα χαχαχαχα!!!!

Θοδωρής Ζέης
01.03.2011, 15:03
5165

Βρυξέλλες 2001, Φόρος τιμής στην πατρίδα της αγαπημένης ξανθιάς Stella Artois...

1 Μαρτίου 2011

Μάγκας
01.04.2011, 17:23
Κοιτάξτε τι βρηκα....!!

http://www.youtube.com/watch?v=wPkse5wJ_y4

--- Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 17:18 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 17:16 ---

http://www.youtube.com/watch?v=43X6qAt2t5Y&feature=related

--- Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 17:23 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 17:18 ---

http://www.youtube.com/watch?v=17xgm3oJIYI

Πραγματικά η πιο μάγκικη πενιά..!!!! Πενιά γεμάτη νόημα...!!!! Γεια σου Jordan...

ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ ΜΑΥΡΟΣ
01.04.2011, 20:58
υπερφυσικός ταξιμιτζής!
όσοι είχαν τη τύχη να τον ακούσουν τη 10ετια του '80 το ξέρουν καλά!
φανταστήτε έναν Τζόρνταν ηλικίας 50 ετών με διάθεση για παίξιμο και διάρκεια, κάτι που δυστυχώς δεν είχε στη τελευταία του περίοδο....
ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟΣ!!!

Μάγκας
01.04.2011, 23:37
Εγω δυστηχώς δεν τον γνώρισα γιατι δεν τον πρόλαβα ( ημουν 9 χρονών οταν πέθανε) Αλλα απο τα λιγοστά βίντεο που έχω δει και απο περιγραφές απο ανθρώπους που τον είχαν γνωρίσει καταλαβαίνω οτι ηταν μεγάλη μορφή....!!

pelagia
02.04.2011, 12:17
Εγω δυστηχώς δεν τον γνώρισα γιατι δεν τον πρόλαβα ( ημουν 9 χρονών οταν πέθανε) Αλλα απο τα λιγοστά βίντεο που έχω δει και απο περιγραφές απο ανθρώπους που τον είχαν γνωρίσει καταλαβαίνω οτι ηταν μεγάλη μορφή....!!

Μια που δηλώνεις θαυμαστής του και μάλιστα από τους θερμούς, σου προτείνω αν θέλεις
να γίνεις μέλος στο "Τζόρνταν Κλαμπ", που ιδρύθηκε γι αυτό τον σκοπό ...

Ρίξε αν θέλεις μια ματιά εδώ ... http://www.rembetiko.gr/forums/group.php?groupid=8

Μάγκας
02.04.2011, 17:04
Μια που δηλώνεις θαυμαστής του και μάλιστα από τους θερμούς, σου προτείνω αν θέλεις
να γίνεις μέλος στο "Τζόρνταν Κλαμπ", που ιδρύθηκε γι αυτό τον σκοπό ...

Ρίξε αν θέλεις μια ματιά εδώ ... http://www.rembetiko.gr/forums/group.php?groupid=8

Είμαι ήδη μέλος.....

--- Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 17:04 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 16:50 ---

Ο Ιορδανης ηταν καλεσμενος στην βαφτιση μου λογο του νονου μου του Λαινακη που ηταν καλοι φιλοι και μαλιστα ο Jordan ειχε χαρισει το μπουζουκι του στον γιο του τον Λεωνιδα Λαινακη που ειναι τωρα γνωστος μουσικος ...
Παραθετω και ενα βιντεο με τον Λεωνιδα οπου παιζει με το μπουζουκι του Jordan.....

http://www.youtube.com/watch?v=x6oHUzCTbBM

Κώστας Χαλιός
07.04.2011, 06:46
Εκτός από το παίξιμο και την φωνή του τραγουδιστή μου έχει κάνει εντύπωση ο ήχος του μπουζουκιού.
Τίνος κατασκευή είναι;
Οι φιγούρες μου θυμίζουν Ζοζέφ.

PaKag
07.04.2011, 09:11
Τόσο οι φιγούρες όσο και το καράολο φωνάζουν ότι είναι Ζοζέφ! Μέσα στο σκάφος δεν φαίνεται καμιά ταμπέλα!

Νίκος Φρονιμόπουλος
07.04.2011, 14:05
Πρέπει η ταμπέλα να είχε καταστραφεί σε παλιά επισκευή, γιατί το σκάφος είχε αρκετά άσχημα σπασίματα.
Το άλλο του μπουζούκι, με φιγούρα γοργόνα και ψάρια (την ίδια είχε και το μπουζούκι του δάσκαλού μου, του Θανάση Μπάστα ), απ`ότι θυμάμαι, μου είχε πει ότι ήταν του Τσακιριάν. Και τα δύο είχαν κλίμακα 70 εκ.

Όσο για τον ήχο, είναι φυσικό να είναι εντυπωσιακός και γλυκός, αφού παίζει ο Λεωνίδας Λαϊνάκης, που έχει το πιό κοντινό, σε ύφος και ήχο, παίξιμο με αυτό του Ιορδάνη που έχω ακούσει ! Ο δε Ιορδάνης, είχε τη μοναδική ικανότητα να βγάζει όμορφο ήχο και από το χειρότερο όργανο...

Γιανν'ς
07.04.2011, 16:33
Λιγο ασχετο αλλα κ ο Λεωνιδας "κακος" οργανοπαιχτης...Ακουμπαει στο καπακι...Τστστστστς!Ειναι πραγματα αυτα?χαχαχχαχαχα...Πολυ καλο μπουζουκι,πολυ καλος παιχτης κ ο φιλος που τραγουδαει με πολυ ωραια χρωμα η φωνη του.

Θοδωρής Ζέης
07.04.2011, 19:10
Νομίζω οτι ο Ιορδάνης δεν είχε Ζοζέφ αλλά Παναγή ή Λαζαρίδη. Οι περισσότεροι που έπαιζαν Αμερική στη δεκαετία του 50 είχαν τρίχορδα του Παναγή. Τώρα αυτό που παίζει ο Λεωνίδας νομίζω είναι Παναγής. Αλλά ο Νίκος ο Φρονιμόπουλος θα θυμάται ίσως καλύτερα..
Επί τη ευκαιρία, χθές μου στείλανε μια φωτογραφία που ανέβασε στο facebook ο Δημήτρης ο Οικονομάκης. Ο Δημήτρης έπαιζε κιθάρα στο ταξίμι την περίοδο 1983 - 84 νομίζω με τον Ιορδάνη και τον τούρκο βιολιστή Σενίχ και όπως μου έχει πει, είχε δεινοπαθήσει με τον Τζόρνταν που δεν ήταν ευχαριστημένος ποτέ με την κιθάρα που έπαιζε, παρόλο που ήταν (και είναι πολύ) μορφωμένος μουσικός αλλά της κλασικής.
Αυτή η φωτογραφία είναι κατά μια έννοια ιστορική γιατί πολλοί από μας, οι παλιότεροι, ακριβώς έτσι γνώρισαν τον Ιορδάνη και μάλιστα εγώ ήταν η ακριβώς η πρώτη εικόνα του Ιορδάνη που έκτοτε έχω πάντα στο μυαλό μου, όταν σηκώθηκα από το άλλο δωματιάκι που τρώγαμε (ναι! είχε μεζέδες τότε) για να δω "τι" ήταν αυτό που άρχισε να παίζει ξαφνικά κατά τις 12.15 και δεν ήταν κασσέτα....Κι αυτό το άσπρο πουλόβερ με το μωβ σακκάκι από πάνω....Υπέροχα5402

Ελπίζω ότι την ανέβασα σωστά

ΣΤΑΥΡΟΣ Κ
07.04.2011, 21:00
το μπουζουκι που εχει ο Λεωνιδας ειναι Ζοζεφ και αυτο που επαιζε στα τελευταια του χρονια ηταν Τσακιριαν Οννικ

Νίκος Φρονιμόπουλος
07.04.2011, 22:10
Λιγο ασχετο αλλα κ ο Λεωνιδας "κακος" οργανοπαιχτης...Ακουμπαει στο καπακι...Τστστστστς!Ειναι πραγματα αυτα?χαχαχχαχαχα...Πολυ καλο μπουζουκι,πολυ καλος παιχτης κ ο φιλος που τραγουδαει με πολυ ωραια χρωμα η φωνη του.

Κι`ο Ιορδάνης ήταν εξ`ίσου «κακός» οργανοπαίχτης! Όταν βλέπω το δεξί χέρι του Λεωνίδα, θυμάμαι το χέρι του Ιορδάνη που κρατούσε την πένα μ`αυτό ακροβώς τον τρόπο...

Πολύ συγκινήθηκα με τη φωτογραφία από το Ταξίμι...να σας πω λοιπόν μια ιστορία (ίσως τη θυμάται και ο Άλκης).

Αυτή περίπου την εποχή της φωτογραφίας, είναι μια καθημερινή που έχει κάποιο ποδοσφαιρικό αγώνα, Ο κόσμος στο Ταξίμι πολύ λίγος,
Παίζουν γύρω από το τραπεζάκι, όπως φαίνεται στη φωτογραφία, γιατι τότε δεν υπήρχε ακόμη πάλκο. ο Ιορδάνης, ο Οικονομάκης. ο Άλκης και δε θυμάμαι αν ήταν και άλλος, ίσως ο Στέλιος ο Φανός. Κάθομαι και γω στην παρέα.

Παίζει ο Ιορδάνης κάποιο γρήγορα Σέρβικο, νομίζω το Πολίτικο. Είναι όπως στη φωτογραφία, με την πλάτη στον τοίχο. Ο Άλκης με τον μπαγλαμά, απέναντι. Ξάφνου κάνει την εμφάνισή της μια...κατσαρίδα, που σουλατσάρει στον τοίχο, πίσω από τον Ιορδάνη! Τη βλέπει ο Άλκης, που είναι απέναντι.
«Ιορδάνη, κοίτα στον τοίχο, πίσω σου!»
Γυρνάει ο Ιορδάνης και βλέπει την κατσαρίδα.
«Α...κατσαρίδα ! Τώρα , αυτή μας βλέπει εδώ να παίζουμε και θα λέει...»
Και φτιάχνει μια ολόκληρη ιστορία που διηγείται, για το πως σκέφτεται η κατσαρίδα που τους βλέπει να παίζουν...ενώ ταυτόχρονα το χασαποσέρβικο πάει σφαίρα !!!

Μάγκας
08.04.2011, 01:29
Τόσο οι φιγούρες όσο και το καράολο φωνάζουν ότι είναι Ζοζέφ! Μέσα στο σκάφος δεν φαίνεται καμιά ταμπέλα!

Επειδή έχω δεί το όργανο η ταμπέλα γράφει απλα Ιορδάνης Τσομίδης. Οσο για το τινος οργανοποιού είναι, νομίζω οτι είναι ζοζέφ με καποια επισκευή απο Παναγή.....

theodon
08.04.2011, 17:29
Να προσθέσω και εγώ ένα

http://www.youtube.com/watch?v=lxRDLBQSEtg

ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ ΜΑΥΡΟΣ
09.04.2011, 01:29
Παίζει ο Ιορδάνης κάποιο γρήγορα Σέρβικο, νομίζω το Πολίτικο. Είναι όπως στη φωτογραφία, με την πλάτη στον τοίχο. Ο Άλκης με τον μπαγλαμά, απέναντι. Ξάφνου κάνει την εμφάνισή της μια...κατσαρίδα, που σουλατσάρει στον τοίχο, πίσω από τον Ιορδάνη! Τη βλέπει ο Άλκης, που είναι απέναντι.
«Ιορδάνη, κοίτα στον τοίχο, πίσω σου!»
Γυρνάει ο Ιορδάνης και βλέπει την κατσαρίδα.
«Α...κατσαρίδα ! Τώρα , αυτή μας βλέπει εδώ να παίζουμε και θα λέει...»
Και φτιάχνει μια ολόκληρη ιστορία που διηγείται, για το πως σκέφτεται η κατσαρίδα που τους βλέπει να παίζουν...ενώ ταυτόχρονα το χασαποσέρβικο πάει σφαίρα !!!

πολύ γέλιο Νίκο! Οι δε γκριμάτσες του ήταν το κάτι άλλο! Κάθε φορά που θυμάμαι αυτό το συμβάν κάνω κοιλιακούς απ' το γέλιο!:019:

Ιάσων Οικονόμου
11.04.2011, 11:13
http://www.youtube.com/watch?v=uKS6COaIkUI&feature=related

Στην αρχή του συγκεκριμένου βίντεο, ο Σπύρος Παπαδόπουλος λέει στον Ιορδάνη: <<Μας τα'πες μιλητά, πες τα μας και τραγουδιστά>>. Ξέρει κανείς πού μπορούμε να βρούμε το υπόλοιπο της εκπομπής να ακούσουμε αυτό το <<μιλητά>>;

KwstasP
11.04.2011, 12:55
http://www.youtube.com/watch?v=uKS6COaIkUI&feature=related

Στην αρχή του συγκεκριμένου βίντεο, ο Σπύρος Παπαδόπουλος λέει στον Ιορδάνη: <<Μας τα'πες μιλητά, πες τα μας και τραγουδιστά>>. Ξέρει κανείς πού μπορούμε να βρούμε το υπόλοιπο της εκπομπής να ακούσουμε αυτό το <<μιλητά>>;Ιάσωνα δεν θα δεις τίποτα. Εκείνο το βράδυ τον Ιορδάνη τον είχαν στην απ΄έξω. Μίλησε για περίπου δύο λεπτά για την ζωή του σε συγκεκριμένες ερωτήσεις που του έκανε ο Παπαδόπουλος. Τίποτε άλλο.

nikosmeg
14.04.2011, 16:57
Έχω πολύ Ιορδάνη απο ζωντανές ηχογραφήσεις σε μαγαζιά.Υπάρχει τρόπος να τις ανεβάσω;
είναι επιτρεπτό απο το φόρουμ; Αν ναι πολύ ευχαρίστως...:)

Καλησπέρα,

Έχει ανέβει στι διαδίκτυο κάτι σχετικό με αυτό που αναφέρετε???

zabe
14.04.2011, 17:20
Μακαρι να ειχε ανεβει κατι. Κυριε Αλκη πρεπει να δρασετε!!!

ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ ΜΑΥΡΟΣ
14.04.2011, 22:21
Μακαρι να ειχε ανεβει κατι. Κυριε Αλκη πρεπει να δρασετε!!!

αυτά που έχω, υπήρχαν τότε στη ρεμπετοσελίδα και δεν τόξερα γιατί η "διαδικτυακή μου ηλικία" τότε ήταν νηπιακή
ανέβασα πάντως ένα 15λεπτο οργανικό τσιφτετέλι με τον Ιορδάνη και τον Σενίχ (εκπληκτικός τούρκος βιολιστής) εποχής 1983 στο Ταξίμι.

Γρηγόρης
28.06.2011, 14:58
Μια ζωντανή ηχογράφηση που βρήκα στο σωλήνα

http://www.youtube.com/watch?v=dMHWRtlAlLA&feature=related

rebetomanis
29.06.2011, 02:46
φιλε μου ισσακ υπαρχουνε και αλλα πολλα και ορισμενα απο αμερικη οταν ητανε ο αρχοντας. θα σου στειλω λινκς οταν παω σπιτι ειμαι κολλιμενος σε αεροδρομιο με δουλια, εχει ενα που κανει τακσιμι σε τσιφτετελε ριθμο για 9 λεπτα.

Τα λεμε σιντομα μαγκα μου και με γνοριζεις. χαχαχα...

Υπάρχει μήπως κάτι καλύτερο για τον Ιορδάνη:

Εγώ στο youtube μόνο αυτό έχω βρεί, και νομίζω ότι τον αδικεί.

uKS6COaIkUI

neapoliotis
25.08.2011, 01:08
Τσομιδης - Μωραιτης

http://www.youtube.com/watch?v=IRin5MQ8ovA&feature=channel_video_title

Dm 33
11.11.2011, 20:28
Mηπως, υπαρχουν και αλλα βιντεο, απο την εκπομπη εκεινη ?
Μονο ενα τραγουδι ειπε ο Αρχοντας ?

Ελένη
03.01.2012, 21:49
" Μπρος στο ρημαγμένο σπίτι", του Τσιτσάνη.
Τσαουσάκης στην κιθάρα, Αλεξάνδρα και Πρόδρομος στο τραγούδι και Τζόρνταν στο μπουζούκι!!!
Στο 2.20 και εξής.

CfUYI4AGJds

KwstasP
06.01.2012, 19:25
Απολαύστε άλλο ένα φρεσκότατο.

http://www.youtube.com/watch?v=GGgbu3t_OYM&context=C303afa3ADOEgsToPDskIVscg21OY4vKVsWrpehqjK

zabe
06.01.2012, 20:07
Να μου ζησεις Κωστα!!

kostaspapapanagioto1
06.01.2012, 20:16
Που τα βρισκετε ρε παιδια αυτα τα ωραια;;Μπραβο σας,Κωστα πιστευω να χαρηκες οταν το ειδες,η κανω λαθος ρε φιλε;;;;

Διόνυσος
07.01.2012, 10:05
To τραγούδι του Χιώτη το παίζει ΟΛΟΚΑΘΑΡΑ !! Και τί ύφος...

ΑΡΑΠΗΣΔ
07.01.2012, 13:22
Πραγματικά σε ταξιδεύει η πενιά...

http://www.youtube.com/watch?v=9o4FWL_GPgs

KwstasP
09.01.2012, 22:07
.....και το δεύτερο μέρος

http://www.youtube.com/watch?v=SXwSGwPhzgQ&amp;feature=uploademail

Υ.Γ. Η ταξιμάρα που κάνει μετά το 26ο λεπτό εισαγωγή στο ξεκρέμασα είναι απίστευτη!!!!Αλλά και το τραγούδι το σκίζει!!!!

ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ ΜΑΥΡΟΣ
10.01.2012, 16:11
Το καλύτερο μπουζούκι που άκουσα σε ζωντανά παιξίματα!
Αλλά και το πιο περίεργο "σχέδιο ανθρώπου" που είδα ποτέ!
Όταν έπαιζε στο Ταξίμι (1982), ανέβαινε στο πάλκο πολλές φορές με καθυστέρηση δύο ωρών. Και αυτό γιατί κάτω ακριβώς από το Ταξίμι υπήρχε μια ταβέρνα που άμα έμπαινε μέσα ο Τζόρνταν δεν τον έβγαζες με τίποτα. Έλεγε μάλιστα με τη χαρακτηριστική βραχνή φωνή: " Τι με περάσατε ρομπότ;"
Έτσι ήταν ο Ιορδάνης σε όλη του τη πορεία και γι αυτό δεν στέριωσε σε κανένα μαγαζί. Το παράδοξο είναι ότι τα χρήματα τα είχε μεγάλη ανάγκη, --ήταν μια ζωή μπατίρης-- όμως ποτέ δεν τα έβαλε πάνω από τον τρόπο ζωής του. Ήταν ικανός να "ανταλλάξει" ένα συναυλιακό μεροκάματο μαμούθ για μια παρέα φίλων που θα συναντούσε τυχαία σε ταβέρνα....

pelagia
16.01.2012, 22:28
http://www.youtube.com/watch?v=wA41beXIJBg

α π ο λ α ύ σ τ ε ! τον ... :109::109::109:

neapoliotis
22.01.2012, 11:37
http://www.youtube.com/watch?v=iyBH6vcfzTI&list=UUXAKsnhZlHFkjoBHrroC9fQ&index=6&feature=plcp

pelagia
22.01.2012, 12:37
Μπράβο Κωσταντή μου, να μου ζήσεις !!!

Αν είσαι μέλος και στο Τζόρνταν Κλαμπ, βάλ`το κι εκεί
αλλιώς δώσε εντολή να το βάλω εγώ, να υπάρχει !!! :)

vasilisgr
22.01.2012, 18:42
ΙΟΝΔΑΝΗΣ
Ο ξέμαγκας και Τον χάρο τον αντάμωσαν

http://www.youtube.com/watch?v=M4aPpk2l1PU&amp;feature=related

Εαν ήδη υπάρχει παρακαλώ τους συντονιστές να αφαιρέσουν το παρόν ποστ.

ΠΑΝΔΟΥΡΑ
02.08.2012, 05:32
ΠΩ ΠΩ ΠΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τι μου (ξανά)έκανε ο άνθρωπος 5:30 ώρα το πρωί και 6 χρόνια απο το φευγιό του!!!!!!!!!!!!! Τι αρρώστια είναι αυτό το παίξιμο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=2XWRdsNLnvQ

ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ ΜΑΥΡΟΣ
15.08.2012, 01:50
Όταν είχα την τύχη να είμαι μαζί του στο Ταξίμι 1982-85 ήταν γύρω στα 50 και έπαιζε απίστευτα. Μιλάμε για ταξίμια -εικοσάλεπτης διάρκειας και βάλε- χωρίς να επαναλαμβάνεται! Κανονικά ταξίδια δηλαδή!
Για μένα ανήκει στους καλύτερους μπουζουξήδες όλων των εποχών.

KwstasP
01.01.2013, 12:24
Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους τους φίλους του Ρεμπέτικου Φόρουμ. Ανέβασα μία φωτογραφία στο άλμπουμ με τον Ιορδάνη που βρήκα στο διαδίκτυο. Είναι από το Ταξίμι το 1983.

http://www.rembetiko.gr/forums/album.php?albumid=20

Θεόφαλτσος
01.01.2013, 12:54
Μιλάμε για ταξίμια -εικοσάλεπτης διάρκειας και βάλε- χωρίς να επαναλαμβάνεται! Κανονικά ταξίδια δηλαδή

Χρόνια πολλά, καλή χρονιά

Γιατί υπάρχουν και μη κανονικά ταξίμια;;;;;

α) ο χρόνος δεν λέει τίποτα. Μπορείς να παίξεις ταξίμι 5 δευτερολέπτων, αλλά και μιας ώρας (προσωπικά όταν δεν μελετάω αλλά θέλω χαλάρωση παίζω ταξίμια συνεχόμενα πάνω από ώρα)

β) το ταξίμι θέλει πρώτα από όλα ψυχή, συναίσθημα και γνώση του οργάνου. Από κει και πέρα μπορείς να παίξεις ασταμάτητα χωρίς να επαναλαμβάνεσαι.

Πραγματικά δυνατός παίχτης ο Ιορδάνης.

KwstasP
01.01.2013, 13:03
Χρόνια πολλά, καλή χρονιά

Γιατί υπάρχουν και μη κανονικά ταξίμια;;;;;

α) ο χρόνος δεν λέει τίποτα. Μπορείς να παίξεις ταξίμι 5 δευτερολέπτων, αλλά και μιας ώρας (προσωπικά όταν δεν μελετάω αλλά θέλω χαλάρωση παίζω ταξίμια συνεχόμενα πάνω από ώρα)

β) το ταξίμι θέλει πρώτα από όλα ψυχή, συναίσθημα και γνώση του οργάνου. Από κει και πέρα μπορείς να παίξεις ασταμάτητα χωρίς να επαναλαμβάνεσαι.

Πραγματικά δυνατός παίχτης ο Ιορδάνης.Ταξίμια Θεόφαλτσος όχι ταξίδια. Καλό είναι να μην βιαζόμαστε να διαβάζουμε πρώτα προσεχτικά και μετά να απαντάμε.

Θεόφαλτσος
01.01.2013, 13:40
Ταξίδια Θεόφαλτσος όχι ταξίμια. Καλό είναι να μην βιαζόμαστε να διαβάζουμε πρώτα προσεχτικά και μετά να απαντάμε.

Ωχχχ ναι βρε Κώστα.... λέω και εγώ.... υπάρχουν μη κανονικά ταξίμια;;;; Αλλά γράφει ταξίδια ο Άλκης... Αυτή η πρωινή μου τσίμπλα...... ακόμη δεν ξύπνησα..... μάλλον πρέπει να χτυπήσω και δεύτερο καφέ.....

alexcr
01.01.2013, 15:56
Όταν είχα την τύχη να είμαι μαζί του στο Ταξίμι 1982-85 ήταν γύρω στα 50 και έπαιζε απίστευτα....................

εσυ Αλκη ποσων χρονων ησουν τοτε?

ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ ΜΑΥΡΟΣ
01.01.2013, 16:06
--- Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 16:06 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 15:58 ---

εσυ Αλκη ποσων χρονων ησουν τοτε?

Ήμουν γύρω στα 23 , πολύ μικρός τότε για να έχω οριστική γνώμη.

pepe
02.01.2013, 15:48
Ταξίμια Θεόφαλτσος όχι ταξίδια.

Στο πλαίσιο κάποιου μαθήματος έφερα στο σχολείο μια ηχογράφηση ενός πολύ μακριού ταξιμιού (άσχετου από Ιορδάνη). Τους εξήγησα πολύ χονδρικά περί τίνος πρόκειται: το λένε ταξίμι, και είναι αυτοσχεδιασμός, δηλαδή το βγάζει αυτή τη στιγμή.
Οι περισσότεροι μαθητές βαρέθηκαν τη ζωή τους. Ένας όμως, που παίζει λίγη κιθαρίτσα και ακούει κάτι ψευτοβαριά λαϊκά και που θα άκουγε πιστεύω και καλά ρεμπέτικα αν ήξερε ότι υπάρχουν (έχει τέτοιες τάσεις), εντυπωσιάστηκε ιδιαίτερα. Μετά από μερικές μέρες με ρώτησε: «Κύριε είναι δύσκολο να παίξει κανείς ταξίδι»;

jordan_
14.05.2014, 04:15
χαιρετω.. και να κανω μια ερωτηση: υπαρχει πουθενα καποια φωτογραφια που να φαινεται το μπουζουκι του ιορδανη? ψαχνω εδω και καιρο αλλα δεν μπορω να βρω καποια που να φαινεται η φιγουρα. το βασικο του (ας πουμε) μπουζουκι ποιο ηταν?

ΣΤΑΥΡΟΣ Κ
14.05.2014, 10:06
Το βασικο του τελευταιο μπουζουκι ηταν ενα παλιο του Ονικ Τσακιριαν,επι πολλα χρονια επαιζε με Ζοζεφ κυριως μεταξυ 1950-1970