PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαστημικά παιξίματα...

Σελίδες : 1 [2]

PeVen
09.01.2011, 21:16
κομματάκι υπερβολικό σε βρίσκω Πέτρο! :) Μην τον ισοπεδώνουμε εντελώς τον άνθρωπο. Εϊναι αρκετά καλή εκτέλεση για την ηλικία του.
Το επίπεδο και η τεχνική του είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από την ηλικία του και νομίζω ότι δεν έχει κανείς αντίρρηση σε αυτό. Βάσει αυτών περιμένω να ακούσω κάτι πολύ καλύτερο. Αν νομίζεις ότι είμαι υπερβολικός, εγώ θα προσθέσω και το απαιτητικός.

ΛάζαροςΡαζής
09.01.2011, 23:06
Καλή χρονιά σε όλους ,. Εμένα μου άρεσε ο Μιχάλης Παούρης . Για το πολύ καλό επίπεδο δεξιοτεχνίας του σε σχέση και με την ηλικία του . Επίσης μου άρεσε και η φωνή του [εφ όσον τραγουδάει ο ίδιος ] . Ακούστηκαν κάποια πρ'αγματα που δεν μου άρεσαν ίσως γιατί φορτίστηκε η ατμόσφαιρα και η επικοινωνία η διαδικτυακή βοηθάει σε τέτοια ,. τελειώνοντας να πώ πως αν υπάρχει αγάπη σ αυτό που κάνει σεβασμός στούς παλιούς διδάξαντες θα έχει να προσφέρει αρκετά στο μέλλον στη λαική μας μουσική και ο Μιχάλης Παούρης

Γιανν'ς
10.01.2011, 21:06
Εγω θελω να αναγνωρισω την αξια του Μιχαλη Παούρη σε ο,τι εχει να κανει με την τεχνικη,την ταχυτητα,την δεξιοτεχνια του.Ειναι ομως αυτη η σημασια ενος οποιουδηποτε οργανοπαιχτη?Ιδιαιτερα στη λαϊκη μουσικη βρισκεται το νοημα σε αυτη καθε αυτη την απολυτη γνωση της μουσικης?Αλλωστε δεξιοτεχνες υπηρξαν και πολλοι που μπορει να μην ειχαν σπουδασει τα παντα στη μουσικη.Θεωρω οτι ο Μιχαλης ειναι ενας ικανοτατος οργανοπαιχτης... Μπορει και κατι παραπανω...Σιγουρα και κατι παραπανω...Ομως το να εισαι οργανοπαιχτης δεν συνεπαγεται και πως εισαι το ιδιο καλος μουσικος.Το να βαλεις λουπα να παιζει για να σολαρεις ειναι αν μη τια αλλο απαραδεκτο και μονο που το σκεφτεσαι.Ο μουσικος φαινεται εκει που πρεπει να συνεργαστει,να σπαζοκεφαλιασει,να ειναι με αλλους ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ...Επισης ειναι μεγαλο ζητημα και η συνθεση ετσι...Οχι μονο το ταξιμι...Και αυτο απαιτει γνωσεις,ικανοτητα και δομη αλλα ειναι αλλο ενα μουσικο κομματι και αλλο ενας αυτοσχεδιασμος.Εκει ειναι που ο Χιωτης δεν ξεπερνιεται...Εκει ο Τσιτσανης ηταν πρωτοπορος...Αποψη μου παντα αλλα δεν μου αρκει η απολυτη τεχνικη,η απιστευτη ταχυτητα,οι απολυτες γνωσεις...Δεν με συγκινουν...Η μουσικη εχει εκφραση,χρωμα,ηχους,συναισθημα...Καλο και το μπιριμπιριμπιριμπιρι,γιατι αυτο ειναι τα σολο του Μιχαλη αλλα δεν μου φτανουν.Δεν παυει ομως να μιλαμε για εναν ικανοτατο μπουζουκτση(τα αλλα τα ονοματα δεν μου τα μαθαν).Μην παρεξηγηθω τα τεχνικα και τα θεωρητικα ειναι η πιο γερη βαση για εναν μουσικο αλλα δεν φτανουν μονο αυτα...

ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΚΑΝΔΡΙΩΤ
14.01.2011, 11:09
ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΣΠΑΖΟΜΑΙ

--- Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 10:09 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 09:47 ---

ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΛΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΕΣ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΥΠΟΝΟΟΥΝ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΠΕΙΡΑ ΤΟ ΤΑΞΙΜΙ Η Ο ΑΥΤΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΨΥΧΟΣΥΝΘΕΣΗΣ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΤΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΙΟΣ ΔΕ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΟΣΥΝΘΕΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΑΙΚΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΛΕΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΝΟΤΕΣ ΤΟΥ Η ΜΗΠΩΣ ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ ?- Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΣΟΥ ΧΑΙΔΕΥΕΙ ΤΟ ΑΥΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΕΙΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ Ο ΧΑΤΖΙΔΑΚΙΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ Η ΜΕΓΑΛΟΣΥΝΗ ΤΟΥ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΦΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΝΕΟ ΠΑΙΔΙ ΜΗΝ ΤΡΕΧΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΣΤΟΝ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΕΧΑΛΑ ΤΟΥ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ

giorgos_86
14.01.2011, 11:33
ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΣΠΑΖΟΜΑΙ

--- Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 10:09 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 09:47 ---

ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΟΛΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΕΣ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΥΠΟΝΟΟΥΝ ΑΛΛΑ ΕΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΠΕΙΡΑ ΤΟ ΤΑΞΙΜΙ Η Ο ΑΥΤΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΨΥΧΟΣΥΝΘΕΣΗΣ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΤΟΥ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΙΟΣ ΔΕ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΟΣΥΝΘΕΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΑΙΚΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΛΕΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΝΟΤΕΣ ΤΟΥ Η ΜΗΠΩΣ ΟΛΟΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ ?- Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΣΟΥ ΧΑΙΔΕΥΕΙ ΤΟ ΑΥΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΕΙΤΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ Ο ΧΑΤΖΙΔΑΚΙΣ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ Η ΜΕΓΑΛΟΣΥΝΗ ΤΟΥ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΦΑΙΝΕΤΕ ΟΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΦΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΝΕΟ ΠΑΙΔΙ ΜΗΝ ΤΡΕΧΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΣΤΟΝ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΕΧΑΛΑ ΤΟΥ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΔΥΣΚΟΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΥΚΟΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ

Θανάση Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Δεκτές όλες οι απόψεις αρκεί να γράφουμε με μικρά γράμματα. Στην ιντερνετική διάλεκτο τα κεφαλαία δείχνουν ότι φωνάζουμε.

Νίκος Πολίτης
14.01.2011, 11:40
Θανάση καλώς όρισες στο φόρουμ. Σωστά τα λές. Δεν χρειάζεται όμως να αναλύσουμε ψυχολογικά την προσωπικότητα ενός μουσικού για να καταλάβουμε τι θέλει να μας πεί. Όπως έλεγε και ο πατέρας σου, αν το αποτέλεσμα μας χαϊδεύει το αυτί, έχουμε βγάλει θετικό συμπέρασμα. Αν όχι, η κρίση μας θα είναι διαφορετική.

pelagia
14.01.2011, 12:10
Αν ο νέος, ο οποιοσδήποτε, έχει ταλέντο και δεν είναι καλάμι καβαλημένο, τότε δεν υπάρχει περίπτωση
να μην κάνει θαύματα στην διάρκεια και όσο "ωριμάζει" πάνω στο όργανο και ηλικιακά ...
Δεν μελετά μόνο νότες, θέλω να πιστεύω, παράλληλα ακούει και εκτελέσεις άλλων καταξιωμένων στο
μουσικό στερέωμα, παλιών και σύγχρονων, για να μην αναφέρω ονόματα ...

Αλλά, λόγω του νεαρού της ηλικίας του και με τον "φανατισμό" του νεοφώτιστου, επιχειρεί να κάνει
τις δικές του υπερβάσεις, θέλοντας, αυτός ξέρει μόνο, πιθανότατα να ξεπεράσει κάποιον νοερό του
στόχο και να κερδίσει σίγουρα κάποιο στοίχημα με τον εαυτό του και γενικότερα μια αποδοχή ...
Στην διάρκεια, όταν δει πως κάποια πράγματα δεν παίζονται μ`αυτό τον τρόπο, γιατί απλά δεν ακούγονται
καλύτερα, αρχίζει την μέθοδο της αφαίρεσης και περνά σε άλλους δρόμους ...

Δεν είναι κακό να πειραματίζεται ο νέος άνθρωπος, αρκεί να μπορεί, χωρίς περιττές αλαζονείες και
εγωϊσμούς, να κατανοήσει πως πρέπει, για να περάσει στον συνάνθρωπο του συναισθήματα, να κόψει
τα παραπανίσια που τον κάνουν κουραστικό και ν`αφήσει να μιλήσει η καρδούλα του από μόνη της ...
Χωρίς συναίσθημα δεν είναι δυνατόν να λειτουργήσουν τα χέρια, σε καμιά περίπτωση ...

Το όργανο έχει ψυχή κι αυτός που το χειρίζεται πρέπει να του την βγάλει ...
Και θα του την βγάλει, όταν μπορέσει να να βάλει μέσα, την δική του ...

ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΚΑΝΔΡΙΩΤ
14.01.2011, 12:42
συμφωνω σε ολα θα ηταν κακο για μενα να μη λεω την αληθεια στους νεους αν και καμια φορα ποναει τη λες

pelagia
14.01.2011, 13:46
συμφωνω σε ολα θα ηταν κακο για μενα να μη λεω την αληθεια στους νεους αν και καμια φορα ποναει τι λες

Αντιθέτα ! με βρίσκετε απόλυτα σύμφωνη, ό,τι πονά σε κάνει πιο δυνατό, σου ξυπνά το φιλότιμο
και σε ωθεί να δουλέψεις με "καρδιά" ...

Πήρα κάποτε παράμερα ένα νέο παιδί, πατριώτη μου, που εντυπωσιασμένος από το παίξιμο γνωστού
μουσικού της Σαλονίκης, προσπαθούσε να τον μιμηθεί και μέχρις ενός σημείου ήταν αναμενόμενο ...
Του εξήγησα, πως ο άνθρωπος αυτός, έχει τραβήξει χιλιάδες ώρες κουπί για να φτάσει στο επίπεδο
αυτό και έτσι πρέπει να κάνει και αυτός μέσα από μελέτη (θεωρία και πράξη) ...

Το παιδί, με αρχές από το σπιτικό του, με μόρφωση, κατάλαβε τι ήθελα να του πω, να αποφύγει την
μίμηση ! Αν πέσεις σ`αυτό το τρυπάκι της μίμησης, έχασες την μπάλα ...

Αλλιώς έπαιζε ο Χιώτης, αλλιώς ο Τσομίδης, αλλιώς ο Τσιτσάνης κλπ. κλπ., αλλά όταν έπαιζαν όλοι
μαζί, ήταν "χάρμα αυτιών" ... Δεν μιμούνταν ο ένας τον άλλο, έτσι θέλω τουλάχιστον να πιστεύω ...

Και επειδή κατάλαβα, πως μάλλον συνομιλώ με τον γνωστό μουσικό κ.Πολυκανδριώτη, θέλω να πω,
πως όλοι οι παλαιότεροι οφείλετε να τα λέτε στα νέα άτομα έξω απ`τα δόντια ...

Καλώς ορίσατε στην παρέα μας ...

ΒΡΑΔΥΝΟΣ
15.01.2011, 14:46
Προσπαθώντας να μεταφέρω τις σκέψεις μου σε γραπτό λόγο τις ημέρες που στο παρόν θέμα υπήρχε μεγάλη ένταση δε τα κατάφερνα...θα ήθελα τώρα που ηρεμήσε να πω και εγώ αυτά που σκέφτομαι...
Υπάρχουν ανα το κόσμο χιλιάδες ταχύτατοι μουσικοί,γνώστες μεγάλοι που μπορούν άνετα να παίξουν τα πάντα...
Ερώτηση....είναι αυτό το ζητούμενο στο μπουζούκι???
Η προσωπική μου απάντηση όχι...έτυχα κάποια στιγμή να παίζω ζειμπέκικο βαρύ σε ένα μαγαζί,σηκώθηκε αργά αργά ένας παππούς και χόρεψε,οι αργές κινήσεις του,τα σταθερά μεγάλα βήματα,οι μορφασμοί του προσώπου με έκαναν καθώς έπαιζα να ανατριχιάσω,πέρασε μέσα μου όλα εκκείνα που είχε περάσει στη ζωή του.Από τότε δεν έχω ξαναδεί κάποιον που να τον πλησιάζει στο συγκεκριμένο χορό αν και πολλούς είδα που είχαν πάει και σε σχολές και ήξεραν 150 φιγούρες,καλοί χορευτές,δε με κάναν να ανατριχιάσω....
Κάπως έτσι όπως το ζειμπέκικο,είναι και το μπουζούκι για εμένα,πρέπει να βγάζει όλα εκκείνα που σε έκαναν να πονέσεις,να γελάσεις,να ερωτευτείς,να κλάψεις,με τρόπο αυθεντικά ΒΑΡΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟ...
Καλωσορίζω και εγώ το δάσκαλο και όχι μόνο,Θανάση Πολυκανδριώτη στη παρέα,η συναυλία με την ορχήστρα της Βουδαπέστης αποτελούσε για εμένα αρκετό καιρό ύλη μελέτης,είναι ένα δείγμα για το ότι με το μπουζούκι μπορείς να παίξεις και να ταιριάξεις πολλά,με κάνει να ανατριχιάσω όμως μόνο όταν ακούω τη βαριά εισαγωγή που έχει γράψει στα "Βάσανα" κ.α...τι πιο αντιπροσωπευτικό παράδειγμα θα μπορούσε να δωθεί για την όλη συζήτηση???

irodion
16.01.2011, 19:30
Αν ο νέος, ο οποιοσδήποτε, έχει ταλέντο και δεν είναι καλάμι καβαλημένο, τότε δεν υπάρχει περίπτωση
να μην κάνει θαύματα στην διάρκεια και όσο "ωριμάζει" πάνω στο όργανο και ηλικιακά ...
Δεν μελετά μόνο νότες, θέλω να πιστεύω, παράλληλα ακούει και εκτελέσεις άλλων καταξιωμένων στο
μουσικό στερέωμα, παλιών και σύγχρονων, για να μην αναφέρω ονόματα ...

Αλλά, λόγω του νεαρού της ηλικίας του και με τον "φανατισμό" του νεοφώτιστου, επιχειρεί να κάνει
τις δικές του υπερβάσεις, θέλοντας, αυτός ξέρει μόνο, πιθανότατα να ξεπεράσει κάποιον νοερό του
στόχο και να κερδίσει σίγουρα κάποιο στοίχημα με τον εαυτό του και γενικότερα μια αποδοχή ...
Στην διάρκεια, όταν δει πως κάποια πράγματα δεν παίζονται μ`αυτό τον τρόπο, γιατί απλά δεν ακούγονται
καλύτερα, αρχίζει την μέθοδο της αφαίρεσης και περνά σε άλλους δρόμους ...

Δεν είναι κακό να πειραματίζεται ο νέος άνθρωπος, αρκεί να μπορεί, χωρίς περιττές αλαζονείες και
εγωϊσμούς, να κατανοήσει πως πρέπει, για να περάσει στον συνάνθρωπο του συναισθήματα, να κόψει
τα παραπανίσια που τον κάνουν κουραστικό και ν`αφήσει να μιλήσει η καρδούλα του από μόνη της ...
Χωρίς συναίσθημα δεν είναι δυνατόν να λειτουργήσουν τα χέρια, σε καμιά περίπτωση ...

Το όργανο έχει ψυχή κι αυτός που το χειρίζεται πρέπει να του την βγάλει ...
Και θα του την βγάλει, όταν μπορέσει να να βάλει μέσα, την δική του ...

Να σου θυμισω οτι υπαρχουν και νεοι .... καπου στα 24 που λενε και οι προλαλουσαντες που εχουν ετοιμο το πακετο ... η μουσικη δεν ειναι θεμα ηλικιας για μενα ... εχω δει μουσικους να ξεκινανε στα 45 και να παιζουν μουσικαρες ,οπως και 6χρονα να τα σπανε στο πιανο οπως ... (αυτο το ειχα βαλει παραπανω ) ... Σε μπουζουκοκατασταση που ειναι και το θεμα μας ... ο παρακατω το εχει και ας ειναι μικρος ...

http://www.youtube.com/watch?v=XufgQpvAtyg

... ειναι θεμα το ποτε θα ξεκουφαθεις ... μερικοι δεν το καταφερνουν ουτε σε μια ζωη
αλλοι απλα το εχουνε εκ γεννετης ...

pelagia
16.01.2011, 22:02
Και φυσικά η μουσική δεν είναι θέμα ηλικίας !!!

Το καλάμι όμως είναι (και όχι μόνο στο θέμα μουσική) ...
Σου καλλιεργεί και το περιβάλλον την ιδέα πως είσαι σπουδαίος
θαρρείς και δεν υπάρχουν άλλοι σπουδαίοι η και σπουδαιότεροι
από εσένα κι αμέσως μετά, αμόλα καλούμπα και τα μυαλά στα
κάγκελα ...

Είπαμε, "παν μέτρον Θε-άριστον" !!!

rinokeros
17.01.2011, 14:47

Το καλάμι όμως είναι !

Αμ έλα όμως που δεν είναι.... (θέμα ηλικίας εννοώ, για το καλάμι).

pelagia
17.01.2011, 16:16
Αμ έλα όμως που δεν είναι.... (θέμα ηλικίας εννοώ, για το καλάμι).

Από μικρός αρχίζει κάποιος το καβάλημα, σιγά σιγά, λίγο ο μπαμπάς, λίγο η μαμά, κανένας θείος,
ο φιλικός περίγυρος(εκεί πέφτει και ζήλια), κλπ. κλπ. κλπ.

Σε μεγάλη ηλικία, είναι κάτι σαν τους νεόλπουτους, δηλαδή θα τύχει ν`αποκτήσει απ`το πουθενά
θαυμαστές κι αρχίζει την ιππασία ... αυτά τα ολίγα, πάντα καλοπροαίρετα ...
(η δεύτερη περίπτωση, υπάγεται στο "δεν τον ήξερε ούτε η μάνα του") ... :089:

PeVen
17.01.2011, 17:08
(η δεύτερη περίπτωση, υπάγεται στο "δεν τον ήξερε ούτε η μάνα του") ... :089:
Κοινώς... αγνώστου μητρός. Διότι το λογικώς εξαχθέν συμπέρασμα είναι ότι άμα δε τον ήξερε ούτε η μάνα του και αυτός δεν εγνώριζε τη μάνα του. Περί πατρός δε γίνεται λόγος, αλλά μάλλον ισχύει το "και αγνώστου πατρός", αφού μόνο η μάνα ξέρει ποιος είναι (πιθανώς) ο πατέρας.

alk
17.01.2011, 17:37

Το καλάμι όμως είναι (και όχι μόνο στο θέμα μουσική) ...
Σου καλλιεργεί και το περιβάλλον την ιδέα πως είσαι σπουδαίος
θαρρείς και δεν υπάρχουν άλλοι σπουδαίοι η και σπουδαιότεροι
από εσένα κι αμέσως μετά, αμόλα καλούμπα και τα μυαλά στα
κάγκελα ...

Είπαμε, "παν μέτρον Θε-άριστον" !!!
Toν Σεπτέμβη παίζαμε στην Ιαπωνία όπερα.Είχαμε μια εκπληκτική σοπράνο στον βασικό που όμως κρατούσε απόσταση απο την ορχήστρα και τους άλλους.
Δεν ήταν ψηλομύτα ή κάτι τέτοιο αλλα, δεν γούσταρε παρέες, ήταν ξεκομμένη και όλοι λέγαμε, κοίτα να δείς, πήρε ψηλά τον αμανέ.
Είχε τρομερή επιτυχία μέχρι που μια μέρα την έπιασαν κάτι αλλεργίες, έκλεισε η φωνή της και η παράσταση ήταν καταστροφή. Το κοινό άρχισε να φωνάζει και να διαμαρτύρεται (λες και έφταιγε που είχε αλλεργία η γυναίκα)
Εκεί καταλαβαμε οτι, τελικά αν γίνει στραβή αυτοί οι άνθρωποι τρώνε το χαστούκι, όχι εμείς και το τρώνε τόσο άσχημα που καμια φορά δεν ξαναστέκονται στα πόδια τους.
Δεν είναι λοιπόν περίεργο να κάποιοι είναι τόσο αβέβαιοι, φοβισμένοι ή αφοσιωμένοι που μπορεί να φανούν, ή να χρειάζονται να φανούν υπερόπτες, απλά για να ανεβουν την σκηνή.Δεν υπάρχει δικαιολογία για κακή συμπεριφορά αλλα δεν γίνεται να ξέρουμε τι περνάει μέσα απο το κεφάλι κάθε μουσικού που έχει μεγάλο βάρος να σηκώσει.
Την επόμενη φορά λοιπόν που θα καθήσουμε μπροστά στο κομπιούτερ και θα πούμε κάποιον καβαλημένο ας σκεφτούμε τι δουλειά κάνουμε εμείς και τι εκείνοι.

rinokeros
17.01.2011, 17:50
Την επόμενη φορά λοιπόν που θα καθήσουμε μπροστά στο κομπιούτερ και θα πούμε κάποιον καβαλημένο ας σκεφτούμε τι δουλειά κάνουμε εμείς και τι εκείνοι. Συμφωνὠ φίλε Αλέξανδρε ότι το "γνώθι σαυτόν" είναι προτεύων ζήτημα. Αλλά το καλαμοκαβάλημα δεν έχει να κάνει με το είδος εργασίας του καθ΄ενός. Υπάρχουν άνθρωποι με σχεδόν 100 τις εκατό αναγνωρισιμότητα που αποφεύγουν τα καλάμια, ενώ πάλι υπάρχουν άλλοι που και με μηδέν τις εκατό έχουν ένα μάτσο καλαμάκια να καβαλούν από ένα πρωι -βράδυ και αργίες, ανάλογα.:019::019:

alchimistis
18.01.2011, 01:09
Pelagia νομίζω ότι δε σου επιτέθηκε προσωπικά ο παούρης , βάλε ενα φρένο στους χαρακτηρισμούς

pelagia
18.01.2011, 01:16
Pelagia νομίζω ότι δε σου επιτέθηκε προσωπικά ο παούρης , βάλε ενα φρένο στους χαρακτηρισμούς

Και ποια είναι η Πελαγία που θα βάλλει στο στόμα της τον Μιχάλη Παούρη και τον κάθε Παούρη ;;;

Για διάβασε προσεκτικά όλα τα ποστ μου και αν βρεις χαρακτηρισμούς και προσωπικές επιθέσεις
σε οποιοδήποτε νέο άτομο, από εμένα που είμαι μητέρα, να με κρεμάσεις ανάποδα ...

Μίλησα για καλάμια πάσης ηλικίας και φύσεως και με διευκρινήσεις ...

Τον Γεωργόπουλο και τον Παούρη από εδώ τους γνώρισα, αλλά ουδέποτε θα μιλούσα για δαύτους,
είτε μου άρεσαν είτε όχι, με λόγια σκληρά και άπρεπα ... ΠΟΤΕ !!! και είμαι κατηγορηματική ...

Γρηγόρης
18.01.2011, 01:43
Μια πραγματική ιστορία με διττή ανάγνωση, που θα ικανοποιήσει και τους "καβαλαραίους" και τους άλλους...

Στο χωριό της καταγωγής μου προ 70 ετών εθεάθη κατά την διάρκεια του πανηγυριού του προφήτη Ηλία, να ανεβαίνει προς το βουνό (τα ξωκλήσια του αγίου για τους αδύνατους στα θρησκευτικά φτιάχνονται πάντα σε κορυφές) καβάλα σε ένα καλάμι. Όπως ήταν αναμενόμενο άρχισε η καζούρα...

Τότε ο τρελός (που ως συνήθως στις ιστορίες λέει και σοφίες) αναφώνησε:

Τί γελάτε ρε! Πού να δείτε τί πεζάλα(*) έρχεται από πίσω!

Ο νοών νοείτω!

(*) πεζοπόροι

costapap
15.02.2011, 22:42
Προσωπικα θεωρω οτι ενα τετοιο γρηγορο παιξιμο δεν ταιριαζει στο μπουζουκι για διαφορους λογους. Αν ηθελα να ακουσω κατι τοσο γρηγορο θα ακουγα malmsteen, satriani, steve vai. Μιας και ξεκινησα απο ηλ. Κιθαρα (με ρεπερτοριο: clapton, hendrix κα) θεωρω οτι υπαρχει μια συγχυση ως προς το τι εξυπηρετει τη ταχυτητα.
Οπως ειχε πει ο Ουμπερτο Εκο "..δεν ζουμε στην εποχη της πληροφορησης, αλλα στην εποχη της φλυαριας..".
Οσον αφορα το μπουζουκι, (καλως η κακως) ειναι πολλες οι δεκαετιες που βαρυναν το μπουζουκι με τετοιου ειδους γρηγορα φλυαρα παιξιματα. Πιστευω οτι ενας τροπος να ξεχωρισεις τα διαφορετικα ειδη μουσικης με μπουζουκι (ρεμπετικα, λαικα και σκυλαδικα) ειναι με βαση και την ταχυτητα.. Τα σκυλαδικα δήλαδη ξεχωριζουν απο τα αλλα επειδη ειναι γρηγορα, φλυαρα και..μετα μπαινει το θεμα του ρυθμου και οι στιχοι ( πχ..μη μου ζαλιζεις αλλο το μυαλο/ παρε το σκάνια (scania) και φυγε απο δω...) ημαρτον!!!!
Ειναι λιγο κουλο να θες να παιξεις τζαζ με μπουζουκι (γινεται ομως γιατι ολα τα μουσικα οργανα εχουν ιδιες νοτες) αλλα αισθητικα τι γινεται; Αν η τζαζ παιζοταν με μπουζουκι τοτε γιατι πχ. ο βαμβακαρης και ολοι μετα δεν εγραψαν μουσικη σε ρυθμους και αισθητικη τζαζ..; Γιατι το μπουζουκι αναπτυχθηκε σε ενα διαφορετικο αισθητικα χωρο, τον ελληνικο (κ οχι ελλαδικο) χωρο δηλ. οχι πχ στην louziana η στην new orleans που αναπτυχθηκαν βασικες πρωταρχικες κινησεις της τζαζ.
Δεν ειναι τυχαιο οτι τα οργανα που υπαρχουν σε ενα τυπικο τζαζ σχημα ειναι ευρωπαικα (πιανο, τρομπετα, σαξοφωνο,κιθαρα) και οχι ανατολιτικα η ασιατικα.. Επισης καποια οργανα οπως το βιολι δεν χρησιμοποιουνται στην τζαζ... Ειναι θεμα και ηχοχρωματος..
Το μπουζουκι προερχεται απο εναν χωρο πιο ανατολιτικο απο τα ευρωπαικα οργανα και γιαυτο πιστευω οτι δεν του ταιριαζουν κατεξοχην δυτικα ακουσματα...

Εχω βγαλει το voodoo child του hendrix στο (τριχορδο) μπουζουκακι μου και μπορω να σας διαβεβαιωσω οτι ειναι ενα ενδιαφερον πειραμα, αλλα μεχρι εκει... Αυτοι οι ηχοι και οι ταχυτητες δεν ειναι στον χαρακτηρα αυτου του οργανου..

Θες να παιξεις σε τετραχορδο μπουζουκι γρηγορα και τζαζιστικα; Μαλλον εχεις μπερδευτει και θα επρεπε να παρεις μια ακουστικη κιθαρα και να παιξεις...

Θες να εχεις μαγνητη και να βγαζεις ηλ. ηχο στο τετραχορδο σου; Παρε μια ηλεκτρακουστικη κιθαρα..

Δεν ξερω ισως να ειναι εντελει θεμα αισθητικης..

Επειδη δεν θελω να θεωρηθω σαν κολημενος με τα τριχορδα ή οπισθοδρομικος γενικοτερα, θα σας αναφερω οτι στα ακουσματα μου ειναι απο tom waits μεχρι miles davis και απο κωστα χατζη μεχρι ella fitzerald και queens of the stone age..

guvs
15.02.2011, 22:56
Το κατα ποσο ομως παιζεται τζαζ στο μπουζουκι και πως αναμυγνειεται μεσα στο παιξιμο η τζαζ, ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο..Οι προσφατες εμπειριες με Κωστα Παπαδοπουλο και Μανωλη Καραντινη μου απεδειξαν το αντιθετο..(οτι παιζεται δηλαδη, και μαλιστα επιτυχως. προσοχη: οχι αυτουσια τζαζ κομματια, αλλα μιξεις τζαζ σε ταξιμια, ανταποκρισεις, κλπ.)

costapap
15.02.2011, 23:03
Οπως ανεφερες: μιξεις τζαζ σκαλων με ταξιμια και οχι τζαζ -αυτουσιες- σκαλες.. Δηλαδη καθαρη τζαζ...
Προφανως παιζεται τζαζ και με το μπουζουκι, αλλα το θεμα ειναι ποσο καλος ειναι ο οργανοπαιχτης , τις παυσεις στο παιξιμο του, την ταχυτητα κλπ..
Δηλαδη την αισθητικη του οργανοπαιχτη (και του ακροατη φυσικα)...

Γιανν'ς
16.02.2011, 01:50
Παντως ρε παιδια το κουραζουμε νομιζω...Με ολα τα οργανα μπορουμε να παιξουμε ολα τα ειδη πλεον επειδη υπαρχει η τεχνογνωσια,η θεωρια,το πως γινεται η μεταφορα...κτλ κτλ...Το θεμα κατα τν γνωμη μου ειναι να αναρωωτηθουμε σε τι εξυπηρετει αυτο...Το απλα αισθητικο μερος εμενα με απασχολει λιγο.Στην προοδο και στην καινοτομια θεωρειτε οτι βοηθαει?Δηλαδη αν παιχτει ολοκληρος ο Μπετοβεν σε ενα τζουρα πως αυτο βοηθαει την εξελιξη της μουσικης?Αν μπει σε ενα ταξιμι,τι το κανει αυτο το ταξιμι πρωτοπορο?Ερωτηματα που με τσιγκλανε και εμενα ειναι αυτα μην παρεξηγηθω...Αλλα με το να συζηταμε τι ειναι το ιδανικο στην προσθεση και την αφαιρεση της μουσικης,δυτικα,ανατολικα,λιγο τζαζ και λιγο μπλουζ το βρισκω ανουσιο...

costapap
16.02.2011, 02:00
...Το απλα αισθητικο μερος εμενα με απασχολει λιγο.Στην προοδο και στην καινοτομια θεωρειτε οτι βοηθαει?Δηλαδη αν παιχτει ολοκληρος ο Μπετοβεν σε ενα τζουρα πως αυτο βοηθαει την εξελιξη της μουσικης?
Συγνωμη αλλα επειδη μιλαμε για μουσικη, ειναι μαλλον καθαρα αισθητικο ζητημα. Αλλιως θα μιλαγαμε για καλωδια η για πηνια...
Η μουσικη εξελισσεται με βαση αυτα που ειναι αισθητικα ωραια η αποδεκτα απο την πλειονοτητα και οχι λογω πρακτικων λογων...

dilinger
16.02.2011, 02:03
νομίζω πως χρειάζεται ίσως μια καλύτερη έρευνα για την πορεία του οργάνου και της λαϊκής μουσικής μετά τον πόλεμο ούτως ώστε να διαμορφωθεί μια πιο "σωστή" εάν θέλεις εικόνα και άποψη για το που και πως έχει χρησιμοποιηθεί το μπουζούκι και από ποιους όχι μόνο τεχνικά αλλά και συνθετικά βλέπε Τσιτσάνης, Χιώτης, κλιπ οι οποίοι άλλαξαν όχι μόνο τον τρόπο παιξίματος του οργάνου στην δισκογραφία αλλά και τους ρυθμούς, αρμονίες, και άποψη ενορχήστρωσης στην λαϊκή μουσική. Στην τέχνη δεν υπάρχει "πρέπει" "σωστό" & "λάθος"......όλα είναι υποκειμενικά και θέμα αισθητικής.......όπως αναφέρθηκε παραπάνω......." Δηλαδή την αισθητική του οργανοπαίχτη και του ακροατή φυσικά..."

Διόνυσος
16.02.2011, 11:00
Ειναι λιγο κουλο να θες να παιξεις τζαζ με μπουζουκι (γινεται ομως γιατι ολα τα μουσικα οργανα εχουν ιδιες νοτες) αλλα αισθητικα τι γινεται;

N0UnHZfhfzk

Γιανν'ς
16.02.2011, 13:15
Αισθητικα αποδεκτο απο την πλειονοτητα αυτη τη στιγμη ειναι τα μπιτς και τα σκυλαδικα...Ακυρο ως προς αυτο λοιπον φιλε Κωστα.Εννοειται πως στη μουσικη υπαρχουν και πρεπει και μη καθως υπαρχουν νομοι,κανονες,αρμονια κτλ.Τωρα αν απο καποιο "λαθος" δημιουργηθει ολοκληρο μουσικο στεραιωμα οπως για παραδειγμα η τζαζ τοτε ειναι ζητημα τυχης και οχι συνειδητη ελευθερια του μουσικου,οχι ελευθερια με την εννοια του δεσμωτη αλλα της γνωσης,των οσων εμαθε...Δεν ξεκινησε καποιος και ειπε τωρα θα κανω τζαζ.Ελπιζω να γιμοναι κατανοητος γιατι και μεσα απο το pc δεν μπορεις να εκφραστεις οπως θα ηθελες....Οταν μιλαω για προοδο,για εξελιξη της μουσικης,σαφως εχω στο μυαλο μου και τον Βαμβακαρη και τον Τσιτσανη και τον Χιωτη και για να μην αδικησω και κανεναν ειναι και τοσοι αλλοι που εγραψαν ιστορια για αυτον ακριβως τον λογο...Η μουσικη δεν ειναι καθαρα αισθητικο ζητημα,ως προς την προτιμηση και του τι σου αρεσει υπαρχει υποκειμενισμος,ομως ως προς τι ειναι καλη συνθεση,που ανοιγει νεα σελιδα στη μουσικη,που ειναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ καλο κομματι,απο την κορφη ως τα νυχια,απο τις νοτες στο πενταγραμμο μεχρι την ενορχηστρωση και την εκτελεση,δεν χωραει κανεναν υποκειμενισμο στην κριση.Τουλαχιστον μουσικα,για το αποδεκτο ειπα και παραπανω.

babis
16.02.2011, 13:31
...Τωρα αν απο καποιο "λαθος" δημιουργηθει ολοκληρο μουσικο στεραιωμα οπως για παραδειγμα η τζαζ τοτε ειναι ζητημα τυχης και οχι συνειδητη ελευθερια του μουσικου,οχι ελευθερια με την εννοια του δεσμωτη αλλα της γνωσης,των οσων εμαθε...Δεν ξεκινησε καποιος και ειπε τωρα θα κανω τζαζ....
Γιάννη έχεις την καλοσύνη αυτό για την τζαζ να το αναλύσεις λίγο ?

Γιανν'ς
16.02.2011, 14:08
Δεν θελω να πω κατι παραπανω απο αυτο που γραφω.Δεν ειπε ενας συνθετης "τωρα θα κανω ενα νεο ιδιωμα" και ξεκινησε να μελεταει πανω σε αυτο.Εμφανιστηκε μια παραλλαγη σε καποια κομματια ,"λαθος" νοτα σε κλιμακες,οπου τυχαια παιχτηκαν οχι επειδη ηταν κακος μουσικος αλλα επειδη "ταιριαζε" και αυτο,και εξελιχθηκε σε ολοκληρο μουσικο ειδος...

guvs
16.02.2011, 14:33
Για το "λαθος", δεν ειμαι απολυτα συμφωνος, γιατι ειναι κατι που απλα το εικαζουμε. Αλλα οτι χρειαστηκε χρονος για να δημιουργηθει νεο ιδιωμα,με πολλα λαθη, προσμιξεις και προσπαθειες, ναι, συμφωνω. Και ακομα και αν φαινεται πιο "χαλαρη" απο αποψη δομης, συνοχης ή πειθαρχιας, εχει και αυτο το ιδιωμα τους κανονες του.

Γιανν'ς
16.02.2011, 19:25
Το λαθος μπηκε σε εισαγωγικα για αυτον ακριβως τον λογο...Αλλωστε το εξηγω στο προηγουμενο ποστ μου,τι εννοω περι λαθους και ιδιωματος.

Zampetopaido
16.02.2011, 20:17
Μιας και ο τίτλος του θέματος είναι διαστημικά παιξίματα, νομίζω ότι αξίζει μια θέση σε αυτό το heavy μεταλλάδικο κομμάτι με το χαρακτηριστικό, όμορφα λυτό αλλά και δύσκολο τρόπο παιξόματος του Θύμιου Στουρα'ί'τη!!!

http://www.youtube.com/watch?v=ag3P764DrFs

costapap
16.02.2011, 20:47
N0UnHZfhfzk

Παιδες, δεν ειμαι γενικα τις αποψης οτι υπαρχουν ασπρο και μαυρο, φυσικά και υπαρχουν τονοι ενδιαμεσοι... Παρολαυτα δεν με εκφραζει αισθητικα αυτο που ακουσα.
Φιλε Γιανν΄ς η τζαζ δεν προηλθε απο κατι λαθος η απο κατι τυχαιο, οπως κ πολλα ειδη μουσικης, μπορω να σου προτεινω την βιογραφια miles davis (miles). Ο Davis ηταν ο ανθρωπος που δημιουργησε τουλαχιστον 2 η 3 παρακλαδια της τζαζ. Η βιογραφια του ειναι εξαιρετικα ενδιαφερουσα και γιατι περιγραφει τις συνθηκες που γεννηθηκαν αυτες οι μουσικες αλλα και απο ποιους.
Δεν υποτιμαω καποιον που παιζει τοσο εξαλλα το μπουζουκι, απλα θεωρω οτι δεν ειναι στο υφος αυτου του οργανου.
Ακομα και ο χιωτης εβαλε πολλα στοιχεια στο παιξιμο του χωρις ποτε να αρνηθει οτι επηρεαστηκε εντονα απο τον django και την swing... Αλλωστε ακομα και η εκφραση "χιωτης mambo" στο τελος του κομματιου δειχνει εντονα το υφος της μουσικης του εκεινη την περιοδο. Παρολο που εγραψε κομματια πολυ ωραια (προσωπικα μου αρεσουν και τα ακουω ευχαριστα), δεν θεωρω οτι αυτο που ακουω ειναι λαικη μουσικη οπως τα τραγουδια που επαιζαν οι συγχρονοι του. Ο λογος ειναι οτι τα τραγουδια του ειναι swing η mambo...
Αμα παιξω ενα κομματι reggae με το μπουζουκι γινεται η μουσικη αυτη λαικη λογω μπουζουκιου ή η μουσικη παραμενει reggae, απλα παιγμενη με μπουζουκι;

Αισθητικα αποδεκτο απο την πλειονοτητα αυτη τη στιγμη ειναι τα μπιτς κ τα σκυλαδικα... Ναι αλλα οχι μονο αυτα. Υπαρχουν και αλλα ωραια μουσικα ειδη που ευδοκιμουν.. Θα σου προτεινα να πας στο fuz club να δεις τι γινεται απο κοσμο καθε βραδυ.. Οταν μου ελεγαν οτι εκει παιζει ο ταδε η τραγουδαει η ταδε jazz, ελεγα απο μεσα μου "σιγα μην μαζευτει κοσμος"... Και ημουν 500% λαθος στην εκτιμηση μου. Υπαρχει πααααααρα πολυς κοσμος, που οπως εσυ και εγω δεν ακουει τα "σκουπιδια" που προανεφερες
...
Προσωπικα πιστευω οτι η τζαζ ειναι το μονο ειδος (οπως κ τα παρακλαδια) που δεν εχει θεσει φραγμους γυρω της. Μπορεις να παιξεις τζαζ χωρις να χρησιμοποιησεις καποιες συγκεκριμενες σκαλες η πεντατονικες. Μπορεις να χρησιμοποιεις ολες τις νοτες με οποια σειρα και με οτι ρυθμο θες. Σε αυτο βιντεακι, αυτο που ακουσα ηταν ενα μπουζουκι να παιζει σε τζαζ ρυθμο, αυτο δεν κανει αμεσως το μπουζουκι οργανο της τζαζ μουσικης, αλλιως θα το αγκαλιαζε η τζαζ αμεσως και θα το ενσωματωνε.. Οπως εγινε με την ιρλανδεζικη ροκ (με το irish bouzouki).

Ειναι και υποκειμενικο αλλα και αντικειμενικο ζητημα η μουσικη.. Λες οτι ενα αντικειμενικο κομματι (ομορφη συνθεση, ενορχηστρωση, εκτελεση) δεν χωραει υποκειμενισμο στην κριση. Θα σου προτεινω να ακουσεις burt bacharach. Αντικειμενικα: Ωραιες συνθεσεις, εκπληκτικες ενορχηστρωσεις, ερμηνευτες κλπ, συμφωνα με αυτες τις προδιαγραφες που εθεσες θα επρεπε να σου αρεσει, ομως αυτο δεν συμβαινει. Γιατι υποκειμενικα δεν σου αρεσει, δεν ειναι στην αισθητικη σου, ομως αυτο δεν ακυρωνει την αξια αυτων των τραγουδιων...

Η μουσικη (οπως και ολες οι τεχνες) ειναι παντα στο ελεος της αισθητικης.

Γρηγόρης
16.02.2011, 23:18
Όπως οι πιανίστες δεν φαντάζονταν πρίν από 200 χρόνια ότι θα παίζουν τζάζ, έτσι και το μπουζούκι με τους προικισμένους δεξιοτέχνες του έχει να προσφέρει και άλλα πέραν των ήδη γνωστών.

Εγώ πάντως αυτή την τζαζ :)με το μπουζούκι την απόλαμβάνω όσο τίποτα. Και δεν πιστεύω ότι με λιγότερη δεξιοτεχνία απ' αυτή που μας δείχνει ο Τατασόπουλος εδώ, μπορεί να παραχθεί η ίδια μουσική φαντασία (αδιάφορα αν σε κάποιον δεν αρέσει και προτιμάει κάτι πιο λιτό).

Επ' ευκαιρία (μια και τον είδα πιο πάνω να παρακολουθεί την συζήτηση), στους τζαζ μουσικούς πειραματισμούς του - αν δεν το έχει ήδη κάνει - του προτείνω με το μικρό μου αισθητήριο να εντάξει το παραπάνω τραγούδι.

Σε κάθε περίπτωση απολαύστε το βιντεάκι.

http://www.youtube.com/watch?v=N0yTLU8G7wo&feature=related

costapap
17.02.2011, 00:30
Όπως οι πιανίστες δεν φαντάζονταν πρίν από 200 χρόνια ότι θα παίζουν τζάζ, έτσι και το μπουζούκι με τους προικισμένους δεξιοτέχνες του έχει να προσφέρει και άλλα πέραν των ήδη γνωστών. Εγώ πάντως αυτή την τζαζ :)με το μπουζούκι την απόλαμβάνω όσο τίποτα

ειναι ομως τυχαιο που αυτο δεν εχει συμβει με το μπουζουκι ενω εχει συμβει με το πιανο?..
το ειδα το βιντεο σου με τον κ. τατασοπουλο. ο ανθρωπος εχει χαρισμα. Δεν μπορει κανεις να το αμφισβητησει.
ομως τιποτα απο την εισαγωγη που επαιξε δεν θα μπορουσε να θεωρηθει τζαζ...
Τζαζ δεν σημαινει ταχυτητα. Γιατι ταχυτητα στα δακτυλα εχει και ο Zakk wylde αλλα αυτο δεν τον κανει κιθαριστα της τζαζ ..
πάντως στο βιντεο στην εισαγωγη του τραγουδιου εκανε κατι μπλιμπλικια (2:19 -2:23) ο κ. τατασοπουλος τα οποια θεωρω κακογουστα...
Κανει μια πανεμορφη εισαγωγη, με ωραιες λογικες παυσεις (η μουσικη δεν ειναι χτισμενη μονο γυρω απο τις νοτες, αλλα και απο τις παυσεις) και γυρω στο 2:22 αποφασιζει να κανει και μια προθερμανση γιατι... και μετα κατι πολυ γρηγορο στο 2:29...
...οταν πλεον αρχισε το κομματι το εκλεισα το βιντεο γιατι ειχα ηδη κουραστει...
σε αλλους αρεσει αυτο.. σεμενα οχι. Αν θελω να ακουσω αυτο θα παω στο rodeo η στο αν club... Δεν κατακρινω κανεναν ειδικα τον κ. τατασοπουλο (αφου μπορει να το κανει γιατι οχι?)

pelagia
17.02.2011, 00:58
Στα πάντα και για μένα, καλό είναι να υπάρχει μέτρο ...

Το τραγούδι πρέπει να έχει εισαγωγή και κλείσιμο ...

Η εισαγωγή, πρέπει επίσης να είναι μέσα στα πλαίσια
λογικού χρόνου, ώστε να μην κουράζει τον μέσο ακροατή ...

Τα οργανικά κομμάτια είναι πρόσφορα σε πειραματισμούς,
εκ μέρους του μουσικού, γιατί συνήθως σολάρει και κανονίζει
ο ίδιος που θα το οδηγήσει (εξελίξει) μουσικά το κομμάτι,
κάνοντας τα κουμάντα του ...

Νίκος Πολίτης
17.02.2011, 01:10
Εγώ δεν κατάλαβα τι εξυπηρέτησε το πέρασμα από σαμπά, από το 1:08 και μετά. Δεν το είδα να δένει κάπου. Αλλά, μακάρι να μπορούσα να παίζω και εγώ κάπως έτσι.... Για τα κομμάτια που ακούσαμε από τον Παούρη, αυτό δεν το είπα και δεν το θέλω.

Σταύρος Σ
17.02.2011, 02:16
Δεν νομίζω οτι ο κ.Τατασόπουλος όταν έπαιζε αυτό το κομάτι είχε στο μυαλό του κάτι που έστω και έμεσα έχει να κάνει με την τζαζ. Αντίστοιχα ο Ι.Τσομίδης μπορεί να είχε κάποια πρόθεση αλλά δεν νομίζω να κατάφερε να συνδέσει το μέρος του με κάποιο τρόπο με αυτή τη μουσική ή να συνομιλήσει με τους άλλους μουσικούς.
Η αλήθεια είναι ότι για πολλές δεκαετίες η κουλτούρα μας δεν είχε καμία σχέση με την τζάζ. Ακόμη και τώρα αυτή η μουσική δεν απασχολεί στη χώρα μας σημαντική μερίδα μουσικόφιλων. Πάντως η μαυρη μουσική δεν έχει να κάνει μόνο με τον αυτοσχεδιασμό άλλα και με άλλα πράγματα όπως οι ρυθμοί οι κλίμακες και ένα πολύ σημαντικό το σουίνγκ τρόπο παιξίματος. Είναι δύσκολο να συνδεθεί η λαική μας μουσική με ρευματα όπως η τζαζ η το ροκ εν ρολ αλλα υπάρχουν αξιόλογες προσπάθειες που οφείλονται σε εκείνη την ''περίεργη διαστροφή'' των φρικιών της δεκαετίας του εβδομήντα να διαλέγουν να ακούνε Χέντριξ και Καζαντζίδη.

dimosos
17.02.2011, 10:55
Βρε οπισθοδρομικοί, αφήστε τον άνθρωπο να κάνει την δουλειά του, διότι έτσι:
1.ανέδειξε το μπουζούκι, ως όργανο και τώρα όοοοοοοοοολη η Ευρώπη ακούει μπουζούκια
2. ανέδειξε τον ασήμαντο κυρ-Νικολό (τον Παγκανίνι ντε) και έτσι έμαθε αυτόν τον μουσικάκο ο κόσμος
3.προηγαγε την κλασσικές δημιουργίες (χιχιχι)
4. έδωσε ώθηση και προβολή στο λαικό μας τραγούδι :)

Μπράβο του. Άντε βρε και στα χίλια μπουζούκια!!!!.
Σε λίγο όπου παίζουν θα είναι απο κάτω τα μπουζούκια και πανω στη σκηνή οι θεατές .:019:

Καταλήγοντας θα συμφωνήσω με τον όρο μπουζουκίστας (κατα το κιθαρίστας), αλλά νομίζω ότι καλύτερο είναι το ΄΄μπουζούκερ'' κατά το ντράμερ. :019::019:.

Μπα σε καλό μου σήμερα. Θα παθω τίποτε απ΄τα γέλια.
Πάνος
Απλα... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

Γιανν'ς
17.02.2011, 12:24
Oι σπουδαιοι μουσικοι και οργανοπαιχτες δεν κανουν παντα σπουδαια πραγματα...

arxarios
17.02.2011, 22:00
Ειδα το βιντεακι με τον Τατασοπουλο.
παιδια συγνωμη αλλα μεχρι να ξεκινησει το κανονικο τραγουδι ,επαιζε σαχλαμαρες ο ανθρωπος.
για γελια και για κλαματα.

ας περιοριστει κιαυτος και οι αλλοι διασημοι που παιζουν σε μαγαζια ,μονο στο παιξιμο τραγουδιων (διαφορων συνθετων) και να αφησουν τα ταξιμια γιατι, δεν......!

Στρατος Τσαχπινης
17.02.2011, 22:18
Ο καθενας εχει τα γουστα του, και ευτυχως υπαρχουν πολλες επιλογες για να ακουσει ο καθενας οτι γουσταρει.
Ειναι ομως λαθος κατα την γνωμη μου να κατακρινεις εναν τετοιο παιχτη ετσι βαρια. Να πω οτι χαλασε το κομματι... Στο ταξιμι ο καθενας μπορει να κανει οτι του πει η ψυχη του, και ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος.

arxarios
17.02.2011, 22:58
γιατι ειναι λαθος;
αφου παιζει σαχλαμαρες,τι να κανουμε δλδ τωρα ,να ταλλαξουμε;

και σιγα μην ειναι ταξιμι αυτο,ετσι το εγραψα γιατι δεν εβρισκα αλλη λεξη,δεν ειναι ταξιμι κατι αλλο ειναι.

tasos89
17.02.2011, 23:28
Συγγνωμη αλλα απο ενα βιντεακι στο οποιο δεν ακους πολλα δεν μπορεις να κρινεις καποιον.. Και πολυ περισσοτερο εναν τοσο μεγαλο καλλιτεχνη..

guvs
17.02.2011, 23:41
και σιγα μην ειναι ταξιμι αυτο,ετσι το εγραψα γιατι δεν εβρισκα αλλη λεξη,δεν ειναι ταξιμι κατι αλλο ειναι.

Τι ειναι τοτε το ταξιμι; Υπαρχει αντικειμενικο ταξιμι;

Γιανν'ς
18.02.2011, 00:47
Τωρα ακουγονται βαριες κουβεντες για εναν σπουδαιο οργανοπαιχτη.Προς θεου το παραπανω σχολιο μου δεν αναφερονταν στο βιντεο με τον Τατασοπουλο αλλα ηταν ενα γενικο σχολιο που αφορουσε αυτη τη κατασταση της θεοποιησης και της απομυθοποιησης.Τωρα να λεμε σαχλαμαρα εναν μουσικο που εχει αποδειξει ουκ ολιγες φορες οτι ειναι κορυφαιος,απο μονο του κατανταει αηδια.Αν ειναι δυνατον!!!Στο ζητημα της αισθητικης του καθενα υπαρχει υποκειμενικοτητα αλλα στο αν κατι ειναι αντικειμενικα καλο υπαρχει οι νομοι και οι κανονες της μουσικης.Η μουσικη ειναι επιστημη δεν ανηκει στη σφαιρα του φαντασιακου γι αυτο χρειαζεται απειρη μελετη,προσοχη,αφοσιωση,υπομονη και επιμονη.Τα περι ψυχης μου ακουγονται λιγο περιττα,σαφως και ο συνθετης,ο καλλιτεχνης εχουν εντονα συναισθηματα οταν παιζουν ενα ταξιμι ή οταν γραφουν και εκτελουν ενα τραγουδια αλλα και αλλοι εχουν ψυχη και εντονα συναισθηματα και αμα του δωσεις ενα μπουζουκι,μια κιθαρα,ενα μικροφωνο δεν θα κανουν τιποτα.

costapap
18.02.2011, 01:12
!Στο ζητημα της αισθητικης του καθενα υπαρχει υποκειμενικοτητα αλλα στο αν κατι ειναι αντικειμενικα καλο υπαρχει οι νομοι και οι κανονες της μουσικης.

Παλι τα ιδια βρε Γιανν´ς? χαχα
Ναι, αντικειμενικα παιζει καλα, γιατι παταει στους νομους (W T F !!!!) και κανονες ( W T F again!!!) της μουσικης, αλλα το "ταξιμι" αυτο υποκειμενικα πασχει..χαχα

Γιανν'ς
18.02.2011, 01:16
Που ακριβως μιλαω για το ταξιμι του Τατασοπουλου στο προηγουμενο ποσταρισμα μου...?????

guvs
18.02.2011, 02:41
Να προσθεσω κατι: α) το να βλεπεις ενα βιντεο (και δη ενα ταξιμι, ενα σολο δηλαδη που κρινεται ΜΟΝΟ υποκειμενικα) σου στερει την αμεσοτητα, που κατ'εμε εξηγει παρα πολλα στον τροπο που παιζει ο καθενας. Εξηγουμαι: εχει τυχει να βλεπω κατι και να μου φαινεται μετριο εως κακο απο το ιντερνετ. Οταν ομως το ειδα ζωντανα, με συνεπηρε καθως το κλιμα ηταν τετοιο που σε τραβαει και το νιωθεις αλλιως. Ελπιζω να γινομαι κατανοητος.
β) για τον Τατα. Δεν τον εχω δει, τον κρινω μονο σαν παιχτη απο αυτα που ακουω και βλεπω. Δεν εχω δει αλλον μπουζουξη (γνωμη μου) να ΜΠΟΡΕΙ να παιξει παπαδες (τζαζ, φλαμενγκο, δεν ξερω και γω τι) και να παιζει τα κομματια οπως ακριβως γραφτηκαν! Τα μονα που προσθετει ειναι πολλες φορες στις ανταποκρισεις και οταν σολαρει αναμεσα. Εκει φαινεται η φαντασια του καθε καλλιτεχνη (και απο αυτη ο Τατα εχει μπολικη!), αλλα και η πειθαρχια του μεσα στο κομματι. Το θεωρω καλυτερο απο παιχτες που παιζουν παπαδες μεν, αλλα το κανουν ολη την ωρα, κουραζοντας και μπερδευοντας ακροατες και συμπαιχτες.

alk
18.02.2011, 04:36
παιδια συγνωμη αλλα μεχρι να ξεκινησει το κανονικο τραγουδι ,επαιζε σαχλαμαρες ο ανθρωπος.

ας περιοριστει κιαυτος και οι αλλοι διασημοι που παιζουν σε μαγαζια ,μονο στο παιξιμο τραγουδιων (διαφορων συνθετων) και να αφησουν τα ταξιμια γιατι, δεν......!
Περιμένουμε λοιπόν με αγωνία τα δικά σου βιντεάκια τα οποία σαφώς θα είναι καλύτερα. Ανεξάρτητα απο το αν είσαι σε καλή μέρα ή όχι, απο το αν ξέρεις οτι κάποιος σε τραβάει κάμερα, ή αν απλά αποφάσισες να κάνεις ..κάτι διαφορετικά, επειδή έτσι νιώθεις.

Πίκινος
18.02.2011, 10:06
μεχρι να ξεκινησει το κανονικο τραγουδι ,επαιζε σαχλαμαρες ο ανθρωπος.

Συμφωνώ με την κριτική των πάντων, με την προϋπόθεση ότι υπάρχει ανεπτυγμένο αισθητήριο και φυσικά το αντίστοιχο ειδικό βάρος για να αναπτύξει κανείς την κριτική του.

Arxarios, σε προτρέπω από καρδιάς να πας και ν’ ακούσεις τον κ. Τατασόπουλο από κοντά. Έχοντας προσωπικά αρκετές αμφιβολίες, πήγα πέρσι και τον είδα...και οίδα! Από την αμφιβολία πέρασα στην έκπληξη και από την έκπληξη στον θαυμασμό και τη χαρά...δεν γνωρίζουν όρια η φαντασία και το δεξί του χέρι!

Πέρα απ αυτό, ο άνθρωπος ε π ι κ ο ι ν ω ν ε ί με το κοινό. Σου έχει ράψει κοστούμι με το που μπεις μέσα και αναλόγως (για να ευχαριστήσει όλους ανεξαιρέτως!) προσαρμόζεται –σωστός χαμαιλέων!–...σαν ελάχιστο αντίδωρο οφείλει ο ακροατής απλά „να την ανθιστεί“!

babis
18.02.2011, 12:13
Καμιά φορά αναρωτιέμαι πόσο θέλουμε να καταλάβουμε την ψυχή και τη λογική του κάθε παίχτη...Φίλε Αρχάριε, δεν παίζει καθόλουσαχλαμάρες. Λάθος σχόλιο, λάθος λέξη...

Δημήτρης Μυστακίδης
18.02.2011, 13:04
Όχι απλώς λάθος. Απαράδεκτο σχόλιο απαράδεκτη λέξη.

Στέφανος Μαγουλάς
18.02.2011, 13:33
Ρε παιδιά, γιατί έτσι? Ας πάρουμε λίγο πιο σοβαρά το ρόλο μας ως ακροατές, είναι πολύ σημαντικός. Πρώτον, ο Νίκος Τατασόπουλος τυγχάνει μέλος της συντροφιάς μας. Κι εσύ βρε αρχάριε, αφού δεν σου άρεσε, μην αρκείσαι στο φθηνό, κατά την γνώμη μου την ταπεινή, χαρακτηρισμό "σαχλαμάρες". Ανάλυσε λίγο περισσότερο την άποψη σου, θα είναι πιο όμορφο και ίσως πιο βοηθητικό για τον παίκτη, ίσως να έχεις κάποιο δίκιο αλλά το χάνεις με αυτήν την στάση σου. Δεύτερον, συμφωνώ με τον Θανάση (Πίκινο), πήγαινε να τον ακούσεις από κοντά το Νίκο, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, να έχεις μια πιο σφαιρική άποψη ώστε να κρίνεις... Χώρις παρεξήγηση πάντα...

Γιανν'ς
18.02.2011, 13:50
Ακομα μια "σαχλαμαρα".... http://www.youtube.com/watch?v=AcMiMH-0fDs&feature=related

κ ακομα μια.... http://www.youtube.com/watch?v=58YdQZ3JSAU

Ελπιζω η λεξη σαχλαμαρα να μπηκε απο αγνοια...ΑΠΛΑ ΕΛΠΙΖΩ...Ή απλα να μην του αρεσε το συγκεκριμενο...Αλλα κ παλι δεν δικαιολογειται...

Πάνος Καραγιώργος
18.02.2011, 13:55

Arxarios, απαράδεκτοι οι χαρακτηρισμοί σου.
Άλλη φορά βασάνισέ το πριν το πεις.

admin
18.02.2011, 15:05
Και εγώ νομίζω ότι η λέξη δεν ήταν σωστή. Ο Νίκος Τατασόπουλος είναι ένας από τους κορυφαίους σημερινούς οργανοπαίκτες που σέβεται απόλυτα τη μουσική που παίζει. Όποιος τον έχει δει να παίζει καταλαβαίνει πολύ καλά τη λέω...

tritsibidas
18.02.2011, 15:32
Ο Τατασσόπουλος το έχει πει και ο ίδιος πολλές φορές. Οι μεγάλοι παίκτες του μπουζουκιού της δεκαετίας του΄50 εξέλιξαν το όργανο δεξιοτεχνικά σε αξιοζήλευτο επίπεδο. Και είναι πράγματι γεγονός, πειραματίστηκαν με μουσικά ερεθίσματα της διεθνούς δισκογραφίας, αντέγραψαν πράγματα από τους ξένους μουσικούς που συνεργάστηκαν όταν ταξίδεψαν στην Αμερική και αλλού και μέσα από αυτή την διαδικασία εξέλιξαν την τεχνική του οργάνου, συνέλαβαν συνθετικά καινούργιες ιδέες και γενικά έφτασαν σε ένα διαφορετικό επίπεδο. Για να μιλήσουμε πρακτικά: Ο Χιώτης ένσωμάτωσε ρυθμούς λάτιν (τσα τσα, σουίνγκ κλπ) και πολλά στοιχεία από τη Δύση στο παίξιμο, στον χειρισμό του οργάνου και τα τραγούδια του. Ο Μπέμπης, ο Ιορδάνης, ο Τατασσόπουλος (πατήρ), ο Σπόρος, ο Τσιμπίδης, ο Αγγέλου έψαχναν συνεχώς νέα πράγματα, δοκίμαζαν νεωτερισμούς, έπαιζαν πχ χόρες "ρουμάνικες", έβαζαν στοιχεία εξωτικά, ευφάνταστα, δεξιοτεχνικά, "ξένα" προς το ρεμπέτικο, πατροπαράδοτο παίξιμο του Μάρκου, του Δελιά κλπ. Ακούστε με προσοχή διάφορες ηχογραφήσεις μετά το ΄50, της Αμερικής κ.α. Αλλά μήπως και πιο νωρίς δεν ξεκίνησε η διαδικασία των αναζητήσεων, των "καινών δαιμονίων";;; Ο Χατζηχρίστος δεν γράφει κανταδόρικα βαλσάκια;;; Ο Τσιτσάνης, ο Λαύκας, ο Χιώτης δεν υιοθετούν ένα φλαμενκίστικο, εξωτικό, αραβο-ισπανικό, "μελωμένο" ύφος όταν γράφουν τις Σεβιλιάνες, τη Τζεμιλέ ("μα τον Αλλάχ Τζεμιλέ μου, είσαι γκιουζέλ, είσαι κουκλί...κλπ" ΜΕΓΑΛΕ ΧΙΩΤΗ!!!), τη Γκιουλμπαχάρ, το Μαχαίρι ("ένα μαχαίρι το στήθος μου καρφώνει κλπ" σε ατμόσφαιρα πιάνο μπαρ) και άλλα "ελαφρά δυτικότροπα"...

Συμπέρασμα 1: Δεν υπάρχει μόνο το δόγμα, το αξίωμα, η παράδοση του Μάρκου, η ανάπτυξη του ταξιμιού στον Πειραιά του ΄30. Υπάρχουν και άλλα ερεθίσματα, ιδέες, νεωτερισμοί. Το ζήτημα είναι πως τα ενσωματώνεις όλα αυτά στη λαϊκή διασκέδαση, στο μπουζουκιστικό σύμπαν αρμονικά, δίνοντας τελικά κάτι καλαίσθητο και αποδεκτό, χωρίς να υπερβάλλεις και χωρίς να ξεχνάς από που ξεκινάς. Άρα, δεν ισχύει το "ότι έπεται του Δελιά και του Πειραιά του ΄30 είναι σαχλαμάρα" γιατί έτσι καταργείται όλο το πάνθεον των "θηρίων" του μπουζουκιού του ΄50. Αν ήταν έτσι Χιώτης, Μπέμπης, Σπόρος, Τατασσόπουλος (ΚΑΙΝΟΤΟΜΟΙ!!!) μένουν μετεξεταστέοι ως ελαφροί, ευρωπαϊστες, μεταμοντέρνοι και "καταπιανόμενοι με σαχλαμάρες"... Αυτά δεν μπορείς να τα λες σοβαρά, είσαι αρρωστημένα φανατικός, όσο "ταλιμπάν - μουτζαχεντίν" του Μάρκου και να είσαι...

Συμπέρασμα 2: Η υπερβολή και αμετροέπεια είναι συνηθισμένο φαινόμενο... Εύκολα (και ανέξοδα) μπορώ να πω ότι θέλω χωρίς να προσβάλλω, να μειώνω και να δυσφημώ κανέναν. Να κατακρίνω όμως με τόσο αυστηρούς χαρακτηρισμούς τον Νίκο που γεννήθηκε και μεγάλωσε μέσα στο μπουζούκι για το ταξίμι του που, σε κάθε περίπτωση, αποτελεί μια ιδέα της στιγμής, λιγότερο ή περισσότερο επιτυχημένη, με εκθέτει ως ανιστόρητο, γιατί, προεχόντως, ίδιες "σαχλαμάρες", αν προσέξετε, έχει παίξει και ο Σπόρος, ο Τσιμπίδης, ο Ιορδάνης, ο Χιώτης (= Καλαμπόρτζηδες, Άσχετοι, Ατάλαντοι, "θεε μου σχώρα με", που λένε και οι θεούσες)...

Νίκο Τατασσόπουλε, συνέχισε να κάνεις σαχλαμάρες για γέλια και για κλάματα σαν τον μακαρίτη το Σπόρο και τους υπόλοιπους. Δεν πειράζει, υπάρχουν και άσχετοι, απαίδευτοι ακροατές να σε ανέχονται...

nikosn
18.02.2011, 16:49
Εντάξει , σαχλαμάρες έχουν παιχτεί πολλές φορές , κι από μεγάλους παίκτες,-άνθρωποι είναι κι αυτοί - και μπορεί και κάτι βρε αδερφέ να μην μας αρέσει.Αλλά η προτροπή "ας περιοριστει κι αυτος και οι αλλοι διασημοι που παιζουν σε μαγαζια ,μονο στο παιξιμο τραγουδιων (διαφορων συνθετων) και να αφησουν τα ταξιμια γιατι, δεν......!" είναι εξαιρετικά βαριά για τον οποιοδήποτε , πόσο μάλλον για ένα μουσικό, της αξίας του ΤΑΤΑ. Η μόνη δικαιολογία που μπορώ να βρω , είναι η ΑΓΝΟΙΑ που δικαιολογείται,και από την ονομασία ΑΡΧΑΡΙΟΣ.

nikos forlan
18.02.2011, 17:28
Γούστα είναι αυτά. Σε πολλούς όντως δεν αρέσουν. Όταν είχα πάει στην Αυλαία να τον δω με Μυστακίδη, σε κάποιον από την παρέα δεν άρεσε γιατί ήταν αποστειρωμένα είπε. Πολύ δεξιοτεχνία και δεν του άρεσε ώστε να κάνει κέφι.
Όσες φορές τον είδα φέτος όμως εγώ τον χάζευα.
Και σα συμπέρασμα, κυρίως για τον arxario αυτό που καταλαβαίνω οτι σκέφτεται είναι οτι μπροστά στη "γνησιότητα" του "ρεμπέτικου", χράτσ χράτσ στο δισκάκι, βαριά φωνή και μπουζούκι με ντουζένια, όλα τ' άλλα δεν είναι ωραία.
Με τον καιρό και με τα ακούσματα θα αλλάξει αυτό.
Όχι ότι είναι αρρώστια ή λάθος, αλλά υπάρχουν παντού ομορφιές στην άβυσσο του λαϊκού μας τραγουδιού. Πρέπει να έχουμε τα αυτιά μας ανοιχτά. Αλλιώς με απόλυτα γούστα το λαϊκό μας τραγουδάκι δεν θα προχωρήσει.

arxarios
18.02.2011, 21:37
παιρνω πισω την λεξη <σαχλαμαρες> και οτι αλλο προσβλητικο ειπα.
αν προσεξατε καλα το ποστ μου ,αναφερθηκα στο ταξιμι και οχι στο τραγουδι.
δεν αμφισβητησα ποτε την ικανοτητα του,η οποια ειναι τεραστια, και ουτε ειχα σκοπο να το κανω.
παντως το ταξιμι συνεχιζει να μην μαρεσει καθολου.
να ζητησω συγνωμη απο τον κυριο Τατασοπουλο που τον προσβαλα και τα μελη του φορουμ, για την αναστατωση.:106:

@ Πίκινος

η οικονομικη μου κατασταση δεν μου επιτρεπει να παω αλλα και να μου το επετρεπε παλι δεν θα πηγαινα.Διαφοροι λογοι που δεν εχουν καμια σχεση με τον οργανοπαικτη.

--- Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 20:37 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 20:25 ---

Περιμένουμε λοιπόν με αγωνία τα δικά σου βιντεάκια τα οποία σαφώς θα είναι καλύτερα. Ανεξάρτητα απο το αν είσαι σε καλή μέρα ή όχι, απο το αν ξέρεις οτι κάποιος σε τραβάει κάμερα, ή αν απλά αποφάσισες να κάνεις ..κάτι διαφορετικά, επειδή έτσι νιώθεις.

εχω σκοπο να ανεβασω δυο βιντεακια αλλα η καμερα που εχω στον υπολογιστη ειναι για κλωτσιες (αργη) ,παντως θα ακουγονται, στο περιπου.

liga rosa
18.02.2011, 23:55
καλά, δεν νομίζω πως χρειάζονται τόσα μηνύματα για το αυτονόητο. δεν άρεσε του αρχάριου το ταξίμι, το είπε άγαρμπα και πέσαμε όλοι να τον φάμε. ούτε η αξία του τατασόπουλου μειώνεται από κάτι τέτοια, ούτε ο αρχάριος θα αλλάξει γνώμη (ίσως). και ο πάγκαλος λέει τα δικά του, ποιός θα ασχολιόταν αν δεν ήτανε σε θέση εξουσίας; αρχάριε να με συμπαθάς για την σύνδεση του ονόματός σου με την αποχέτευση του μπατσόκ, δεν θέλω να σε προσβάλλω... ώρες-ώρες μου αρέσει που τα λες χύμα!

η φραγκοσυριανή μου άρεσε, και εκτίμησα ιδιαίτερα ότι μέσα στον ρέγγε τριηχάτο ρυθμό κράτησε τα όγδοα της πρώτης εκτέλεσης! το πιο ρέγγε κομμάτι "μου αρέσεις πολύ" κλπ ήταν ενδιαφέρουσα ιδέα αλλά έτσι όπως έγινε δεν το ευχαριστήθηκα.

KwstasP
19.02.2011, 14:28
Η συζήτηση για την διασκευή της Φραγκοσυριανής από τους Locomondo μεταφέρθηκε εδώ (http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?22286-%C4%E9%E1%F3%EA%E5%F5%DD%F2-%E5%EB%EB%E7%ED%E9%EA%FE%ED-%F4%F1%E1%E3%EF%F5%E4%E9%FE%ED&highlight=locomondo).

τρικαλος
31.05.2011, 02:37
http://www.youtube.com/watch?v=DzzCJyguJZY&feature=related ακουστε τι παιζει ο ανθρωπος!!! (http://www.youtube.com/watch?v=DzzCJyguJZY&feature=related)

nikos forlan
31.05.2011, 10:32
Ο Λάκης Ορφανίδης κυκλοφόρησε φέτος και καινούργια δίσκο: http://www.diktiopm.gr/gr/news.php?id=71

geotecnia
02.06.2011, 20:00
Lakis ένα καλό άλμπουμ! Άκουσα μερικά τραγούδια είναι πραγματικά δροσερό!

giwrgos_p
02.06.2011, 23:24
Εν τω μεταξύ ο τύπος παίζει σε αίθουσα διδασκαλίας!
Έτσι, να παίρνουμε ιδέες....

Γιανν'ς
06.06.2011, 23:56
Δειτε ρε παιδια...Μετα το 1.50 τι κανει....

http://www.youtube.com/watch?v=9WxO5axR2zA&feature=related

liga rosa
07.06.2011, 01:37
τουλάχιστον παίζει με 6χορδη κιθάρα και όχι με τετράχορδη!

zabe
07.06.2011, 02:03
Για σου Μανωλη αρχηγε, του ανθρωπου τα δαχτυλα παιζουνε τα παντα, ειναι φοβερος!!! Εδω κοιτα Γιαννη!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=qqSkvMCD-08

Γιανν'ς
07.06.2011, 02:49
Αντε ρε το γατακι κ αυτος βαλε λιγο Κωστοπουλο...Καθομαστε κ ασχολουμαστε με τον Καραντινη...χαχαχαχαχα...Σωστος ο λιγκα αλλα ηρθε ο Ηλιας κ εδωσε βροντερη απαντηση...

nikos forlan
07.06.2011, 11:11
Στα σοβαρά, δεν παίζει μπουζούκι σε αυτό το βίντεο.
Δεν απαξιώνω γιατί ο Καραντίνης είναι είναι Καραντίνης, αλλά...

alko101
07.06.2011, 18:28
Αν και ερασιτεχνικό το video και με όχι και τόσο καλό ήχο, νομίζω πως αυτό το παίξιμο είναι μέσα από την ψυχή και από έναν άνθρωπο (που αν και δεν το ξέρω προσωπικά) νομίζω πως αγαπάει το "καλό" τραγούδι.

http://www.youtube.com/watch?v=WoWLuB2hMJQ

pelagia
08.06.2011, 00:01
Είπαμε και το ξαναλέμε, πως οι αξίες είναι αξίες και μάλιστα διαχρονικές !

Είτε λέγονται Αινίτης , είτε Καραντίνης , είτε Τατασόπουλος , είτε Χ,Ψ,Ω ...
για να μην αδικήσω κάποιον άλλο ...

Και κάτι άλλο, που δεν είπαμε ίσως ποτέ μέχρι σήμερα ...
Υπάρχουν εξαίρετοι μουσικοί, οι οποίοι παίζουν μεν μπουζούκι, αλλά όχι ρεμπέτικα ...

Είναι καθ`όλα σεβαστό και δεν μειώνει στο ελάχιστο την αξία και το ταλέντο τους !

Γιανν'ς
08.06.2011, 00:21
Συμφωνω...Κ εμενα μου αρεσε παρα πολυ αυτο : http://www.youtube.com/watch?v=6v30eeoe6T0&feature=related

Ειμαι της αποψης οτι το μπουζουκι πρεπει να παιζεται εκει που ειναι η θεση του, στη λαϊκη μουσικη,αλλα τον εν λογω βιντεακι δειχνει οτι χωρις φλυαρια κ πιριπιρι,μπορει να παιχθει δειξιοτεχνικα κ αριστουργηματικα κ σε αλλα κομματια...

τρικαλος
08.06.2011, 02:09
http://www.youtube.com/watch?v=UA2L_x4jRkM&feature=mfu_in_order&list=UL πραγματικα ο μιχαλης ειναι απο αλλο διαστημα!!!!
(http://www.youtube.com/watch?v=UA2L_x4jRkM&feature=mfu_in_order&list=UL)

pelagia
08.06.2011, 02:39
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΒΑΦΗ !!!

Για να μη πέσουμε ξανά στο τρυπάκι της κόντρας και της απαξίωσης, σχετικά με το βίντεο
που ανέβασε ο τρικαλος, με "δεξιοτεχνικούς" χειρισμούς της κιθάρας και του μπουζουκιού
εκ μέρους του κ. Μιχάλη Παούρη, επισημαίνω πως ο νεότατος αυτός μουσικός, δείχνει
την άνεση που έχει στην δακτυλοθεσία και την ταχύτητα και ΔΕΝ ερμηνεύει κάποιο ταξίμι
η τραγούδι για ν` αρχίσουμε τους ομαδικούς αφορισμούς ...

Και μια και το σπιτικό μας ονομάζεται "ρεμπέτικο φόρουμ", μας αρέσει το απλό και λιτό
παίξιμο που συνάδει με τον παραδοσιακό τρόπο των μουσικών της εποχής ...

Αλλά σε μια διασκευή, εφ όσον κρατηθούν κάποια στεγανά, επιτρέπεται, πάντα με σεβασμό
στο πρωτότυπο (μάλλον επιβάλλεται θα έλεγα) και η "πινελιά" του μουσικού που διασκευάζει
το τραγούδι !!!

Ο κ. Παούρης στα μάτια μου είναι "ταχυ-δακτυλουργός από άλλο διάστημα" και μπράβο του ...!

georgalasg
08.06.2011, 16:51
Για κιθαρα με Κ κεφαλαιο μπειτε στο sealabs και ακουστε τον Κυρ Νίκο (Μιλάνο) στην Τσιτσόρνια.
Νομιζω υπαρχει σαν Παλιο Ρωσικο τραγουδι...

Ακουστε προς το τελος...
ΛΑΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ...

Και οι μαθητες (του Σταθη και των Νικο-Καρολου)....
Οπως το παιζαν τοτε...

Διαστημική κιθαρα και μπουζουκι!!!
Λεγεται Αλέξανδρος και θα είναι μαζί μας την Παρασκευή στη Μάζωξη. Ηταν και στην προηγουμενη στην Ηλιόπουλη....Τον κιθαρίστα δεν τον ξερω

http://www.youtube.com/watch?v=dK4mAc0r0sY

Ο Αλέξανδρος παιζει ερασιτεχνικά γιατι "ετσι του αρεσει.... " :109:

πάρτε και αλλα δύο ακομα για αποτελείωμα...

http://www.youtube.com/watch?v=Kp4V-GLu7ZI&feature=BFa&list=ULdzrQhZNFs-Q&index=1

http://www.youtube.com/watch?v=xV92jw999iU&feature=BFa&list=ULdzrQhZNFs-Q&index=3

Οσοι εχουν ακουσει τον Σταθη (Φαινεται στο βαθος) καταλαβαινουν γιατί παιζει ετσι ο Αλέξανδρος... :089:

Σταθη γιατί κλαις; :110: (Δευτερο βιντεο στο τελος)

Γιανν'ς
08.06.2011, 17:27
Ο κιθαριστας λεγεται Κωστας Παππας κ ειναι παλιο φιλαρακι...Παιζει στην Τομπουρλικα,δεν θυμαμαι μερες...Τα παιδια ειναι εξαιρετικα,ετυχε να συναντηθουμε το Πασχα στον Βολο...Α ρε τι βγαζει ο Βολοοοος!!!!

georgalasg
08.06.2011, 17:30
Και τι βγαζει ο Σταθης.... :089:

Μονο με εμενα δεν τα καταφερε... Ουτε ο Βολος ουτε ο Σταθης.... :019:

Γιανν'ς
08.06.2011, 17:31
Ρε αλανι Γιωργο που τα βρηκες αυτα...Τελος παντων μην το κανουμε τσατ...Τα παιδια ειναι παρα πολυ καλοι παιχτες...Αξιζουν χιλια μπραβο!!!

ρεμα
08.06.2011, 17:37
οριστε ακομα ενας διαστημανθρωπος.μη κοιτατε που παιζει κιθαρα,μπουζουκτσης ειναι !

http://www.youtube.com/watch?v=8MuRwMOQTwY&feature=related

babis
08.06.2011, 17:42
Λεγεται Αλέξανδρος και θα είναι μαζί μας την Παρασκευή στη Μάζωξη. Ηταν και στην προηγουμενη στην Ηλιόπουλη...
Το Σάββατο εννοείς;

georgalasg
08.06.2011, 18:04
Το Σάββατο εννοείς;

Ναι το Σάββατο εννοώ... (παρασκευη ανεβαινω Αθηνα και μπερδευτηκα)
Τον πηρα τηλέφωνο και τρελλαθηκε... Οπως και την προηγουμενη φορα...

Με τον Αλέξανδρο είμαστε φίλοι. Βεβαια τον βλεπω δυο φορες το χρόνο...
Οταν πηγαινα στη Σκαλα (1995-2000) ο Κάρολος τον ειχε απο κοντα. Τοτε ηταν πιτσιρίκι....
Ειχε καταλαβει οτι θα εξελιχθει πολυ και τον ειχε βοηθησει πολυ...
Για να καταλαβετε ξεκιναγανε τραγουδι και ο καρολος επιτηδες σταματαγε ή εφευγε και τον αφηνε μονο του... Αυτος δε χαμπαριαζε... Συνεχιζε το τραγουδι κανονικοτατα και συνεχιζε και τη σειρα με αλλα 4-5 ... (Στη σκαλα δε παιζαν ποτε ενα τραγουδι και τελος αλλα 5-10 μαζεμενα)
Πρωι στον Σταθη, βραδυ στη Σκαλα... πως να μην εξελιχθεις... (και εγω αυτο εκανα γμτ... :112: )

pelagia
08.06.2011, 19:23
Εσένα Γιώργη μου σε κέρδισε η θάλασσα, μια και είσαι δεινός ψαράς !!!

'Οσο για το μπουζουκάκι, μια χαρά τα καταφέρνεις και δυο χαρές αφού
το γουστάρεις και ό,τι παίζεις το παίζεις με αγάπη και μεράκι ...!

Να δώσεις στον Αλέξανδρο τα συγχαρητήρια μου, το λέει η ψυχή του !!!

τρικαλος
09.06.2011, 02:35
http://www.youtube.com/watch?v=YeU_VN2DVb4&feature=related γεωργοπουλος γιωργος και αυτος απο αλλο διαστημα!!

ΔΗΜΗΤΡΗΣ 27
02.07.2011, 04:47
Παούρης forever!!!!! http://www.rebetiko.gr/forum/viewforum.php?f=3 http://www.rebetiko.gr/forum/viewforum.php?f=3

Που είναι το διαστημόπλοιο σου μέγιστε????

--- Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 02:47 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 02:25 ---

http://youtu.be/Pw1SBMsGhEY
http://youtu.be/nTOqyuXhzDM
Άπαιχτε!!!!!!

Δημήτρης Ν.
02.07.2011, 14:15
Επειδή το θέμα έχει κάνει τον κύκλο του, κλειδώνει.