PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΤΡΙΧΟΡΔΟ ΖΟΖΕΦ ΤΟΥ '50

blackshape
03.06.2009, 10:52
Πωλειται Τριχορδο Ζοζεφ δεκαετίας '50.

Το οργανο βρεθηκε σε ασχημη κατασταση στο Μοναστηρακι και επιδιορθωθηκε στο Ρεμουνδο στο Αιγαλεω.

Οργανο αντικα,ηχος ικανοποιητικος.Δειτε φωτο.

Τιμη-2.500

τηλ-6932 201223.Τασος

mpouzoukokamenos
03.06.2009, 11:43
Το όργανο έχει πολυ μεγάλη συλλεκτική αξία.Μπράβο στον blackshape.Αν ήμουν μεγαλύτερος και είχα χρήματα θα το αγόραζα.Μπράβο και πάλι.

Aris
03.06.2009, 11:57
Μεγάλη συλλεκτική αξία έχει ένα όργανο του '50, όταν δεν έχει υποστεί επιδιορθώσεις, αλλά έχει απλώς συντηρηθεί. Σε αντίθετη περίπτωση έχει αξία ανάλογη της ποιότητάς του. Μικρή ή μεγάλη, αλλά όχι συλλεκτική.

Σαράντος
03.06.2009, 12:39
Ρε παιδιά συγχωρήστε με αν λέω χαζομάρα αλλά.....έχει "πάρει το σασί" στο μπουζούκι του Ζοζέφ ή κάνουν παιχνίδια τα μάτια μου???....μου φαίνεται ότι κάτι δεν είναι φυσιολογικό στην αριστερή μεριά του καπακιού, όπως κοιτάς το μπουζούκι.....σαν να μην είναι καμπύλη.
Μήπως είναι παιχνίδι της φωτογραφίας?:241:

Πάνος Καραγιώργος
03.06.2009, 12:45
Προσπαθώ, αλλά δεν διακρίνω καμία ασυμμετρία.

Αν εννοείς ότι το καπάκι δεν έχει μεγάλη καμπυλότητα στα πλάγια, και αντίθετα με τα κοινά καλούπια συγκλίνει -συμμετρικά βεβαίως- πιο "τριγωνικά" προς το μανίκι, αυτό είναι χαρακτηριστικό των μπουζουκιών του Ζοζέφ.

pelagia
03.06.2009, 12:57
Ρε παιδιά συγχωρήστε με αν λέω χαζομάρα αλλά.....έχει "πάρει το σασί" στο μπουζούκι του Ζοζέφ ή κάνουν παιχνίδια τα μάτια μου???....μου φαίνεται ότι κάτι δεν είναι φυσιολογικό στην αριστερή μεριά του καπακιού, όπως κοιτάς το μπουζούκι.....σαν να μην είναι καμπύλη.

Σαραντο μου ακου ...:088:

δε φταις εσυ , η φαντασια σου τα φταιει ...
κι αν δε μπορεις να ξεχωρισεις , σ` αυτο το τριχορδο , το "ευ" ...
τα παιχνιδιαρικα σου ματια η σ` οφθαλμιατρο θα πανε ...
η στειλε γραμμα ν` απαντησει , απο τον ταφο , ο Ζοζεφ ...:092:

Σαράντος
03.06.2009, 13:23
Σαραντο μου ακου ...:088:

δε φταις εσυ , η φαντασια σου τα φταιει ...
κι αν δε μπορεις να ξεχωρισεις , σ` αυτο το τριχορδο , το "ευ" ...
τα παιχνιδιαρικα σου ματια η σ` οφθαλμιατρο θα πανε ...
η στειλε γραμμα ν` απαντησει , απο τον ταφο , ο Ζοζεφ ...:092:

.....και ξέρεις πόση ώρα την κοιτάω την φωτο?
Απ'την μια λέω "δεν μπορεί"
και απ΄την άλλη όντως την βλέπω περίεργη την μία πλευρά:112:,
και όχι στο σημείο που επισήμανε ο Πάνος Καραγιώργος στο προηγούμενο σχόλιο.

....και έχω και μπουζούκι του πατέρα Ρεμούνδου και ξέρω την δουλειά του....και σκέφτομαι ότι η επισκευή του σε ένα τέτοιο μπουζούκι θα έγινε με κέφι και αποκλείεται να άφηνε κάτι στραβό και εμφανές, όσο στραπατσαρισμένο και να ήταν το καημένο το οργανάκι.

Λοιπόν, άκου τι θα κάνω....θα μπω για ένα τσεκαρισματάκι ακοής:089:(λόγω του παλαιότερου γνωστού σχολιασμού μου-μην ξύνουμε πληγές) και άλλο ένα όρασης:089:.
Μέχρι τότε θα προσπαθήσω να είμαι λακωνικός στα σχόλια μου και με κάθε επιφύλαξη!:230:

Πάνος: Τώρα μόλις πρόσεξα ότι η αριστερή πλευρά του καπακιού, ακριβώς δίπλα στο χερούλι του συρταριού από πίσω, φαίνεται πιο ευθεία από τη δεξιά. Εκ πρώτης όψης, θα έλεγα πως είναι η φωτογραφία που προκαλεί το εφέ.

alk
03.06.2009, 13:43

Steady on μαγκα μου! το βλέπω και εγώ.

Απο την πλευρά των μπάσσων, το περίγραμμα του καπακιού φαίνεται να έχει μια μικρή γωνία πρίν καταλήξει στο μάνικο. Μάτι αετού! Φαίνεται και στις 2 φώτο. Παρόλαυτά, δεν θα με χάλαγε καθόλου το μπουζουκάκι. Μπορούμε να ζητήσουμε απο τον ιδιοκτήτη να βάλει περισσότερες και μεγαλύτερης ανάλυσης φωτογραφίες ετσι ώστε να εκτιμήσουμε την κατάσταση λίγο καλύτερα;Ισως μια περιγραφή των επισκευών; το καπάκι σε τι κατάσταση είναι;

Θένκς ιν αντβάνς

Σαράντος
03.06.2009, 13:48
...αυτά που αναφέρετε εννοούσα βρε παιδιά......

...δηλαδή να μην πληρώσω για τεστ όρασης....???:090:

mpouzoukokamenos
03.06.2009, 14:19
Φαίνεται πως κάτι πάει στραβά στη φωτό.Μπορεί να φταίει ,κατα κύριο λόγο, η φωτό αλλα και το μπουζούκι, που το θεωρώ λιγότερο πιθανό.Ο Σαράντος έχει δίκιο και πριν τον αποπάρετε μερικοί-μερικοί, δείτε πρώτα την φωτογραφία πριν τον κρίνεται.Πάντως και πάλι το όργανο αυτό αποτελεί κομμάτι συλλεκτικής αξίας.

Σαράντο μαζί σου.

Σαράντος
03.06.2009, 14:30
Φαίνεται πως κάτι πάει στραβά στη φωτό.Μπορεί να φταίει ,κατα κύριο λόγο, η φωτό αλλα και το μπουζούκι, που το θεωρώ λιγότερο πιθανό.Ο Σαράντος έχει δίκιο και πριν τον αποπάρετε μερικοί-μερικοί, δείτε πρώτα την φωτογραφία πριν τον κρίνεται.Πάντως και πάλι το όργανο αυτό αποτελεί κομμάτι συλλεκτικής αξίας.

Σαράντο μαζί σου.

....ε σιγά τώρα....με "κρίνουνε"....μην το πάμε έτσι πάλι φίλε μου γιατί εκτός από συντονιστές σε λίγο θα ορίσει και κυανόκρανους ο admin!!! :089:
Εγώ θα μείνω απλά στο σχόλιο του alk gia to "μάτι αετού"!!!...μου αύξησε την αυτοπεποίηθηση και με γλύτωσε από χρήματα σε οφθαλμίατρο!!!!!:090::090::090:

giorgos_86
03.06.2009, 14:43

Σαράντο μαζί σου.

Γιατί να τον αποπάρουμε τον άνθρωπο ρε συ Μποζουκοκαμένε;;;;
Τι μας έχει κάνει;;;; Τη γνώμη του είπε ο άνθρωπος όπως και ο καθένας μας...
Δεν είμαστε δικαστές εδώ μέσα... Αντε να βρεις κανένα δικηγόρο... Δικαστές σε καμιά περίπτωση!

mpouzoukokamenos
03.06.2009, 15:39
Συγγνώμη ήμουν υπερβολικός.Ας συνεχίσουμε...

Τάσος Θεοδωράκης
03.06.2009, 16:06
Είναι σαν να απορείτε, γιατί οι γέροι έχουν καμπούρα… :091:

blackshape
05.06.2009, 09:47
1512

1513

1514

1515

1516

Παιδια καλημερα!
Ανεβασα κι αλλες φωτο,οπως μου ζητησατε.

Οι "γραμμες" στο καπακι ειναι ραγισματα πριν την επισκευη.
Το αρισερο πλευρο,ειναι οντως λιγο παραταιρο,για να μην τρεχετε σε οφθαλμιατρο.
Αν καποιος ενδιαφερεται ,ας επικοινωνησει στο 6932 201223 για παραπανω πληροφοριες,αν και το καλυτερο ειναι να το πιασει στα χερια του και να το ακουσει .
Θα χαρω να πιουμε καφε και να του εξηγησω τα της επισκευης απο κοντα.
Καλημερα!Τασος!

Δημήτρης
06.06.2009, 20:11
Είναι κούκλα, πάντως, το μπαγάσικο....:091:

SPYROS12345
06.06.2009, 20:38
Καλησπέρα κι από μένα. Δεν ξέρω αν θα είμαι εκτός θέματος, αλλά σας καταθέτω μια συζήτηση που είχα μ έναν σύγχρονο οργανοποιό ( που μαθήτευσε σ έναν παλιό καλό ).
Τα μπουζούκια λοιπόν του Ζοζέφ ήταν αυτά που έχουμε μάθει όλοι, αρκεί...να μην έβγαζαν πρόβλημα. Τότε η επιδιόρθωσή τους ήταν...κατάρα για τον επιδιορθωτή, ώστε να μπορόυν να αποδώσουν το ίδιο καλά σαν και πριν. Τα καλύτερα όργανα λοιπόν, θεωρούνταν αυτά του Παναγή ( με τις γνωστές κιθάρες ). Ξέρετε κι εσείς κάτι ανάλογο;
Ελπίζω να μη γίνει πάλι μάχη - όχι αυτό είναι το καλό - όχι αυτό είναι το κακό. Απλά, επειδή όλοι έχουμε μιλήσει με οργανοποιούς, όλο και κάτι θα έχουμε ακούσει. Ευχαριστώ.

ikarus260
07.06.2009, 16:25
Είναι κούκλα, πάντως, το μπαγάσικο....:091:

Eίναι ρε γμτ... κρίμα που δεν έχω τα λεφτά να το αγοράσω :087:

smylanakis
24.09.2009, 10:31
Eίναι ρε γμτ... κρίμα που δεν έχω τα λεφτά να το αγοράσω :087:

Αυτό ξαναπέστο !Μακάρι ναξερα τι ήχο βγάζει , και θα το σκεφτόμουνα σοβαρά.. με μια λιγο καλυτερη τιμή βέβαια αν θα ήταν εφικτό.. πωλείται ακόμα το οργανάκι ?

smylanakis
25.09.2009, 13:53
Αυτό ξαναπέστο !Μακάρι ναξερα τι ήχο βγάζει , και θα το σκεφτόμουνα σοβαρά.. με μια λιγο καλυτερη τιμή βέβαια αν θα ήταν εφικτό.. πωλείται ακόμα το οργανάκι ?

Απάντηση υπάρχει ?:245: ?

Τάσος Θεοδωράκης
25.09.2009, 16:57
... θα το σκεφτόμουνα σοβαρά... πωλείται ακόμα το οργανάκι ?

Εάν κατάλαβα καλά Smylanakis, (σε είδα και σε μία άλλη αγγελία) σκέφτεσαι σοβαρά να αποκτήσεις κάποιο παλιό και καλό μπουζουκάκι.
Αν ισχύει αυτό στείλε μου π.μ, τι χρήματα έχεις σκοπό να διαθέσεις.

Έχω ένα του Α. Σταθόπουλου που αν μου δοθεί κάποια σοβαρή τιμή.. ίσως το δώσω…

Γιάννης Τ
26.09.2009, 23:33
Τάσο,ποιά περίπου είναι η σοβαρή τιμή;

Τάσος Θεοδωράκης
27.09.2009, 01:09
Αυτή η απορία απασχολεί κι εμένα Γιάννη.
Ποία είναι τα σωστά και τίμια κοστολόγια σε παλιά συλλεκτικά όργανα με καλό ήχο? και από ποιους θα πρέπει να κοστολογούνται?
Για μένα η αξία ενός οργάνου (π.χ Σταθόπουλου) μπορεί να είναι τόσο μεγάλη που να ντρέπομαι να την αναφέρω στο φόρουμ, γιατί μετά θα έχω βροχή από μηνύματα που φαντάζεσαι τι θα γράφουν…

Πάντως όταν έγραψα σοβαρή τιμή (και ευχαριστώ για το π.μ του Smylanaki), εννοούσα κάποια προσφορά που να μου κάνει <κλικ>, έτσι ώστε να ζυγίσω την απώλεια του οργάνου με ένα κέρδος που θα πάει σε κάποια ανάγκη ή μικρή επιθυμία.

smylanakis
29.09.2009, 17:59
Υπαρχει καμια περιπτωση φιλε να το δουμε ή να το ακουσουμε ή και τα 2? Υπαρχει καπου μηπως και δεν το ξερω?

Daskalos
27.10.2009, 02:01
Πωλειται Τριχορδο Ζοζεφ δεκαετίας '50.
Το οργανο βρεθηκε σε ασχημη κατασταση στο Μοναστηρακι και επιδιορθωθηκε στο Ρεμουνδο στο Αιγαλεω.
Οργανο αντικα,ηχος ικανοποιητικος.Δειτε φωτο.
Τιμη-2.500
τηλ-6932 201223.Τασος

Το μπουζουκακι μοιαζει με ενα μπουζουκι του Ζοζεφ που αγoρασα απο τον Ιωρδανη Τσομιδη το 1965 εν Σαν Φραγκισκο της Αμερικης. Ειναι του Ζοζεφ Oταν πηγαina στο μαγαζι του Ζοζεφ το 1966 μου ειπε ο ιδιος (και ο βοηθος του ο Παντελης) οτι βοηθησε ο Παντελης. Θα δητε οτι μοιαζουνε πολυ τα δυο μπουζουκια. Ειναι αδελφια, να πουμε. βλεπετε την πεταλουδα και τα λουλουδια στη παστα του οργανου.
Δασκαλος

Μπουζουκι, Ζοζεφ Τερζιβασιαν, 1964

http://www.gtc-music1.com/forum/index.php?action=profile;u=4;sa=xFileManager;f_act =download;file=uJqtfXc0thZLm8HmloMi

ρελαρε
31.10.2009, 22:28
φιλοι το μπουζουκι το ειχα δει πριν απο την επισκευη. εχω την εντυπωση οτι τωρα ειναι ρεμουνδος και οχι ζοζεφ.

pelagia
31.10.2009, 22:54
Αυτή η απορία απασχολεί κι εμένα Γιάννη.
Ποία είναι τα σωστά και τίμια κοστολόγια σε παλιά συλλεκτικά όργανα με καλό ήχο? και από ποιους θα πρέπει να κοστολογούνται?
Για μένα η αξία ενός οργάνου (π.χ Σταθόπουλου) μπορεί να είναι τόσο μεγάλη που να ντρέπομαι να την αναφέρω στο φόρουμ, γιατί μετά θα έχω βροχή από μηνύματα που φαντάζεσαι τι θα γράφουν…

Πάντως όταν έγραψα σοβαρή τιμή (και ευχαριστώ για το π.μ του Smylanaki), εννοούσα κάποια προσφορά που να μου κάνει <κλικ>, έτσι ώστε να ζυγίσω την απώλεια του οργάνου με ένα κέρδος που θα πάει σε κάποια ανάγκη ή μικρή επιθυμία.

Φιλοι μου

εχω να σας πω , πως η εργασια των χεριων δεν πληρωνεται ... ( ειναι χειροποιητο , σου λεει) ...
επισης την "αντικα" την κοστολογεις με πολυ περισσοτερα χρηματα ...
-------------------------------------------------------------------------------------------------
θεωρω οτι υπαρχουν "εκτιμητες" για τα "παντα" , αυτη εξ αλλου ειναι η δουλεια τους ...
( υπ` οψη οτι κι αυτοι πληρωνονται ) ... στην περιπτωση που καποιος εχει στην κατοχη του
αντικειμενα παλια προς πωληση , καλο θα ειναι να κανει χρηση της γνωση των ...

φιλε κ. Θεοδωρακη

παντα υπαρχει προσφορα και ζητηση και να μη ντρεπεσαι "ποτε" για την τιμη του προς
πωληση αντικειμενου , που εχεις στην κατοχη σου ...
εαν εισαι σιγουρος για την αξια αυτου που πουλας , θα πεις ευθαρσως την τιμη και
απο κει και περα ο αλλος θα κανει τα κουμαντα του ...
αλλα , θα παρει "τεφαρικι" και θα το καμαρωνει , ενω παραλληλα και συ θα ξερεις
οτι ικανοποιηθηκες οικονομικα , χωρις να ξεφυγεις στην "απεναντι" οχθη ...:089:

blackshape
02.04.2013, 21:48
ΦΙΛΟΙ,

ΤΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΕΙΝΑΙ ΖΟΖΕΦ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ .
Η ΝΕΑ ΤΕΛΙΚΗ ΤΟΥ ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ 1.500ΕΥΡΩ , ΚΑΘ'ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ , ΕΧΕΙ ΜΕΣΟΛΑΒΗΣΕΙ ΚΑΙ...ΜΝΗΜΟΝΙΟ.
ΤΑΣΟΣ (6977 841099)