PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΙΘΑΡΑ vu

pepe
29.10.2012, 22:41
Ρε παιδιά τι έγινε το kithara.vu; Εδώ και καμιά βδομάδα η γνωστή ηλεκτρονική δ/νση με βγάζει σ' ένα άσχετο και μάλλον αντιπαθητικό σάιτ. Σήμερα άκουσα από κάποιον ότι το σάιτ (το κανονικό) υπάρχει αλλά λόγω κάποιου προβλήματος δεν εμφανίζεται. Και από κάποιον άλλον, επίσης σήμερα, ότι το άνοιξε χτες και βρήκε το γνωστό σωστό σάιτ. Εγώ άνοιξα τώρα μόλις και βρήκα το άσχετο καινούργιο.

PeVen
29.10.2012, 23:19
http://kithara.to/
Νέα διεύθυνση

liga rosa
29.10.2012, 23:19
την απάντηση την έδωσε χτες ο πέτρος (peven), πλέον είναι kithara.to -σαν απόκληρος γυρίζει, περιπλανώμενο, κλπ...

έλα ρε πέτρο, μαζί γράφαμε!

pepe
29.10.2012, 23:23
Έλα ρε μάγκα!!

Α, πολύ χάρηκα! Ευχαριστώ αμφοτέρους. Αυτό πρέπει να γίνει γνωστό.

PeVen
29.10.2012, 23:37
Νομίζω και κάπου αλλού το έγραψα, γιατί το έψαχνα κι εγώ κάτι μέρες και μου έβγαζε τη σελίδα ότι είναι προς πώληση, μέχρι που μου ήρθε e-mail με τη νέα διεύθυνση

κωστας σακελλαριου
01.11.2012, 15:22
φύγαν τα παιδιά από το νησή vanuatu (.vu δυτικά της αυστραλίας) και τώρα βρίσκονται στη tonga. παρέα εκεί με τι κιθάρα φιλοξενούνται σχεδόν όλα τα servers πορνό του κόσμου...

alexcr
01.11.2012, 17:56
Νομίζω και κάπου αλλού το έγραψα, γιατί το έψαχνα κι εγώ κάτι μέρες και μου έβγαζε τη σελίδα ότι είναι προς πώληση, μέχρι που μου ήρθε e-mail με τη νέα διεύθυνση
ερωτημα ειδικα για κιθαριστες
αφου ειναι γνωστο οτι πολλα ακορντα στο kithra.to ειναι λαθος ,υπαρχει καποιος πρακτικος τροπος να μπουν τα σωστα ωστε να μην μπερδευεται ο κοσμος??

liga rosa
01.11.2012, 19:09
δεν το χρησιμοποιώ ποτέ, αλλά έχει από κάτω κάτι κουμπάκια "σωστό/λάθος", καθώς και σχόλια όπου υποθέτω θα γίνονται διορθώσεις.
στο stixoi.info πάντως (γενικά πιο αξιόπιστο σάιτ) στα σχόλια βρίσκεις όχι μόνο διορθώσεις, αλλά και ενδιαφέροντα στοιχεία.

PeVen
01.11.2012, 19:38
Είναι συλλογική προσπάθεια. Υπάρχουν διορθώσεις όπως λέει και ο Νίκος αν έχει κάποιος την όρεξη και τη σιγουριά να το κάνει. Σε αρκετά τραγούδια, εξαρτάται, από πια εκτέλεση έχει βγάλει κάποιος τα ακόρντα για να τα θεωρήσεις λάθος. Για να δώσω ένα παράδειγμα. Στο "καπηλειό" το κουπλέ ξεκινάει κανονικά με ρε μινόρε. Σε κάποιες μεταγενέστερες εκτελέσεις, ξεκινάει με Φα ματζόρε. Οπότε ποιο είναι το σωστό και ποιο το λάθος?

liga rosa
01.11.2012, 20:38
νομίζω είναι προφανές ότι το σωστό είναι η πρώτη εκτέλεση, ιδιαίτερα σε επώνυμες δημιουργίες. αν κάποιος αναφέρεται σε μεταγενέστερη, ειδικά από άλλους καλλιτέχνες, οφείλει να το δηλώσει.
και δεν ξέρω τί συμβαίνει τώρα, αλλά παλιά υπήρχαν τραγικά λάθη σε στίχους και ακκόρντα.

PeVen
01.11.2012, 20:57
Όντως Νίκο υπάρχουν και λάθη σε στίχους και ακόρντα που είναι λάθος, όπως και να το δεις.

adouan
01.11.2012, 22:06
Μια προσπαθεια για τη διορθωση των λαθων στις συγχορδιες χωρις το ψιλοχαος της υπαρξης πολλων εκδοσεων για το ιδιο τραγουδι και των ατελειωτων σχολιων (οπως γινεται στο kithara.to) ειναι το accorda.info .

Το μεγαλο προτερημα αυτης της σελιδας, ειναι οτι τα ακορντα δεν μενουν σταθερα αλλα μεταβαλλονται με ενα συστημα ψηφων. Δηλαδη ανεβαζω εγω ενα τραγουδι, το βλεπει καποιος, το παιζει και κρινει οτι μια συγχορδια μου ειναι λαθος. Εχει τη δυνατοτητα να ψηφισει για την αντικατασταση της απο τη συγχορδια που αυτος κρινει σωστη. Τελικα εμφανιζεται η συγχορδια με τις περισσοτερες ψηφους. Κατ'αυτον τον τροπο, προοδευτικα το καθε τραγουδι θα ειναι γραμμενο στην καλυτερη δυνατη εκδοση.

Το μεγαλο μειονεκτημα ειναι οτι δεν υπαρχει συστημα καταγραφης για ταμπλατουρα.

Το συγκεκριμενο site ειναι απο τα αδικημενα δυστυχως, λογω της "παντοδυναμιας" του kithara.vu (πλεον .to).
Ξερω το παλικαρι που το εχει φτιαξει και το τρεχει, και πραγματικα το κανει με μερακι. Αυτην την περιοδο παντως, που ακομα πολυς κοσμος ψαχνεται με το τι εχει συμβει στο παλιο kithara.vu, εχουν μπει αρκετα νεα μελη και εχουν προστεθει πολλα τραγουδια.

PeVen
02.11.2012, 01:37
Σχεδιαστικά και λειτουργικά ωραίο είναι. Αλλά δε βλέπω γιατί είναι αδικημένο και από ποιον. Τραγούδια δεν έχει αρκετά και από παλιούς συνθέτες ελάχιστους. Ούτε το Μάρκο Βαμβακάρη.

adouan
02.11.2012, 04:02
Ε ναι αυτο εννοω οταν λεω αδικημενο, απο αποψη επισκεψιμοτητας και συμμετοχης. Δεν ξερω αν εχεις ανεβασει ποτε σου τραγουδι σε παρομοια σελιδα, αλλα συνηθως αυτοι που ανεβαζουν ειναι οι ιδιοι ανθρωποι που επισκεπτονται τη σελιδα για να δουν καποιο τραγουδι που τους ενδιαφερει. Οποτε οταν το 99,99% οσων ψαχνουν ακορντα επισκεπτονται το kithara.to ακριβως επειδη οντας παλαιοτερο εχει περισσοτερα τραγουδια, ειναι λογικο ολα τα υπολοιπα παρομοια sites να δυσκολευονται πολυ να αναπτυχθουν, ακομα και αν εχουν μια πρωτοτυπια (οπως το συστημα ψηφων εν προκειμενω), γιατι ειναι κυκλος: επισκεπτομαι τη συγκεκριμενη σελιδα επειδη εχει μεγαλη ποικιλια - βγαζω ενα τραγουδι κ το ανεβαζω εκει γιατι εκει μπαινω συνηθως - ακομα μεγαλυτερη ποικιλια και αρα περισσοτερος κοσμος θα επισκεφτει τη σελιδα κοκ . Δεν τα λεω ολα αυτα για να "επιτεθω" στο kithara.to, εξαλλου κ εγω το συμβουλευομαι και εχω ανεβασει κ διορθωσει ακορντα εκει, αλλα γιατι αυτη νομιζω οτι ειναι η αληθεια, εχει πετυχει να ειναι μονοπωλειο -και μαγκια του στην τελικη, δε λεω οτι το εκανε με δολια μεσα ή κατι τετοιο, στα αποτελεσματα αυτου του μονοπωλειου αναφερομαι.

Τωρα οσον αφορα το σχοιο για το Βαμβακαρη, ουδεποτε ειπα ή υπαινιχθηκα οτι η συγκεκριμενη σελιδα ειναι ειδικου ενδιαφεροντος ή στοχευμενη στο ρεμπετικο τραγουδι. Η συζητηση γινεται γενικα για το kithara.to και σελιδες παρεμφερεις με αυτο, συγκεκριμενα εγω προσπαθησα να απαντησω στο "αφου ειναι γνωστο οτι πολλα ακορντα στο kithra.to ειναι λαθος ,υπαρχει καποιος πρακτικος τροπος να μπουν τα σωστα ωστε να μην μπερδευεται ο κοσμος??".

georgalasg
02.11.2012, 08:28
διορθωσεις πως κανεις αντουαν; Δε το καταφερα. Και αυτο εχει λαθη παντως... Ενα τραγουδι ειδα μονο. Δε ξερω αν ετυχε...
Το χατζικυριακειο.

PeVen
02.11.2012, 08:37
Φίλε αντουάν όπως είπα και πριν η προσπάθεια είναι συλλογική. Το kithara.vu και νυν kithara.to, ξεκίνησε, όταν έβαλαν χέρι στο kithara.gr, έχοντας όλο σχεδόν το μέχρι τότε αρχείο του kithara.gr. Το kithara.gr είναι μια συνέχεια, μπορείς να πεις, από το Σκρίπτο του νέου κιθαρωδού, απ΄ όπου πήρε και το λογότυπο. Στο σκρίπτο τα τραγούδια υπήρχαν σε μορφή pdf και τότε ήταν δύσκολο να διορθώσεις, γιατί τα αρχεία μόνο να τα διαβάσεις μπορούσες ή να τα τυπώσεις. Εκτός αυτού τα ακόρντα ήταν με το γερμανικό σύστημα και όχι με το αμερικάνικο, που είναι τώρα και τα τρία site. Εγώ την προσπάθεια την πρόλαβα όταν υπήρχαν ακόμα μόνο 1500 τραγούδια περίπου. Τα υπόλοιπα έχουν ανέβει με την συμμετοχή των ενδιαφερομένων. Όπως πιστεύω ότι θα γίνει και με το accorda, στο οποίο δοκίμασα να ανεβάσω ένα τραγούδι, αλλά δεν το δέχεται. Ασπρίζει η σελίδα και παραμένει άσπρη, μέχρι να πατήσω το κουμπάκι πίσω. Και ίσως να είναι αυτός και ένας από τους λόγους που έχει μόνο τετρακόσια κάτι τραγούδια.
Στο kithara.to αν ξέρει ή νομίζει ότι ξέρει κάποιος τα σωστά ακόρντα, τα γράφει στα σχόλια από κάτω. Ή ανεβάζει το τραγούδι με τα δικά του ακόρντα. Εγώ τουλάχιστον δε ζητάω και ευθύνες από κάποιον που είχε τη διάθεση να μοιραστεί κάτι με τους υπόλοιπους, έστω και αν κάτι είναι λάθος. Ούτε και βλέπω να υπάρχει τρόπος να ελέγχονται αυτά τα λάθη. Εμπειρικά με καλή διάθεση και επικοινωνία από όλους τους ενδιαφερομένους, βρίσκεται η άκρη. Για να μη πω και η μέση

liga rosa
02.11.2012, 11:13
Εγώ τουλάχιστον δε ζητάω και ευθύνες από κάποιον που είχε τη διάθεση να μοιραστεί κάτι με τους υπόλοιπους, έστω και αν κάτι είναι λάθος. Ούτε και βλέπω να υπάρχει τρόπος να ελέγχονται αυτά τα λάθη. Εμπειρικά με καλή διάθεση και επικοινωνία από όλους τους ενδιαφερομένους, βρίσκεται η άκρη. Για να μη πω και η μέση
συμφωνώ και επαυξάνω, αλλά λίγη υπευθυνότητα δεν βλάφτει. όταν δημοσιοποιούμε κάτι, οφείλουμε να είμαστε όσο πιο σίγουροι γίνεται για την ορθότητά του. ειδικά όταν απευθύνόμαστε σε ανθρώπους που δεν έχουν την δυνατότητα (ή τη διάθεση) να τσεκάρουν την ορθότητα όσων ανεβαίνουν.
ο κόσμος τείνει να εμπιστεύεται το ίντερνετ για πληροφορίες/συμβουλές σε πολλά θέματα, ακόμα και ιατρικά. ε, όταν ένα σάιτ αποκτά τη φήμη του αναξιόπιστου, αυτό κάτι σημαίνει...

adouan
02.11.2012, 14:28
διορθωσεις πως κανεις αντουαν; Δε το καταφερα. Και αυτο εχει λαθη παντως... Ενα τραγουδι ειδα μονο. Δε ξερω αν ετυχε...
Το χατζικυριακειο.

Όπως πιστεύω ότι θα γίνει και με το accorda, στο οποίο δοκίμασα να ανεβάσω ένα τραγούδι, αλλά δεν το δέχεται. Ασπρίζει η σελίδα και παραμένει άσπρη, μέχρι να πατήσω το κουμπάκι πίσω. Και ίσως να είναι αυτός και ένας από τους λόγους που έχει μόνο τετρακόσια κάτι τραγούδια.

Δεν το θεωρω και τοσο πρεπον να κανω tutorial για το πως ανεβαζεις τις συγχορδιες ενος τραγουδιου στο accorda.info μεσα απο το ρεμπετικο forum. Στην ιδια τη σελιδα εχει αναλυτικες οδηγιες, υποδειγμα και e-mail για τυχον προβληματα. Θα αρκεστω σε μερικες γρηγορες επισημανσεις:
1)Πρεπει να γινετε μελη για να ανεβασετε τραγουδι
2)Η κάθε γραμμή στην ουσία είναι διπλή: περιλαμβάνει την κόκκινη των συγχορδιών και την άσπρη των στίχων. Επομένως, για να αφήσετε 1 κενή γραμμή στο τραγούδι, θα πρέπει να αφήσετε κενές 2 γραμμές κατά την εισαγωγή, μία κόκκινη για τις συγχορδίες και μία άσπρη για τους αντίστοιχους στίχους.
3)Για να ψηφισετε υπερ μιας συγχορδιας, ή για να προτεινετε καποια αλλη απλα κανετε κλικ πανω στη συγχορδια. Αν το τραγουδι ειναι μεγαλο, πατηστε πιο πριν το "αναδιπλωση κειμενου".

Κατα τα αλλα, προφανως η υποβολη ενος τραγουδιου, περναει απο ελεγχο και διαδικασια -οπως και στο kithara.to- πριν να προβληθει στη σελιδα, δε γινεται δηλαδη αμεσως.

Τωρα τι να σου πω, το λανθανειν ανθρωπινον. Εγω μεχρι στιγμης εχω πετυχει ενα λαθος σε ενα ακορντο -δε θυμαμαι τραγουδι αυτη τη στιγμη- για το οποιο και προτεινα μια εναλλακτικη συγχορδια που κατ'εμε ταιριαζει καλυτερα. Και αυτο νομιζω οτι ειναι το θεμα, οτι χωρις να υπαρχουν απο κατω στα σχολια παρα πολλες διαφορετικες προτασεις ή και διαφορετικες εκδοχες του ιδιου τραγουδιου, μπορει κανεις με εναν ευκολο και διαδραστικο τροπο να παρεμβει στην αναγραφομενη εκδοση. Αν ειναι οντως καλυτερα τα ακορντα που προτεινει σε σχεση με τα ηδη υπαρχοντα, προοδευτικα θα επικρατησουν αυτα.

emc
03.11.2012, 01:21
Εκτός αυτού τα ακόρντα ήταν με το γερμανικό σύστημα και όχι με το αμερικάνικο, που είναι τώρα και τα τρία site.
Μια απορία που έχω: γιατί δε γράφονται οι συγχορδίες στα ελληνικά ΝΤΟ+, ΛΑ- κλπ και γράφονται στα αμερικάνικα; Πιάσε μια έι μάινορ μάγκα να κάνω ταξίμι!

kapas
03.11.2012, 04:49
εκεί στον νότο? Εm C

liga rosa
03.11.2012, 05:57
Μια απορία που έχω: γιατί δε γράφονται οι συγχορδίες στα ελληνικά ΝΤΟ+, ΛΑ- κλπ και γράφονται στα αμερικάνικα; Πιάσε μια έι μάινορ μάγκα να κάνω ταξίμι!
κατ'αρχήν, βολεύει περισσότερο γιατί είναι πιο σύντομος ο συμβολισμός -οπότε είναι πιο ευανάγνωστος και χωράει ακριβώς πάνω στη συλλαβή. για χρήση σε απλή μορφή στίχοι-ακκόρντα αυτό είναι πολύ σημαντικό.
επίσης είναι ένα πλήρως κωδικοποιημένο σύστημα που καλύπτει κάθε πιθανή μορφή συγχορδίας (πχ Em7/b5, Αadd2) με σαφήνεια.
σαν αντιπαράδειγμα, κάποια βιβλία με παρτιτούρες του λοΐζου και του σαββόπουλου, όπου είναι άθλος να διαβάσεις άμεσα και εύκολα τα ακκόρντα, ειδικά στις περίεργες συγχορδίες του νιόνιου που αναρωτιέσαι τί συγχορδία εννοεί κάθε φορά.
προσωπικά χρησιμοποιώ το αμερικάνικο στα ακκόρντα και το ελληνικό στις κλίμακες (πχ ντο+ = ντο μείζονα, φα- = φα ελάσσονα).

υγ: σωστός ο κάπας!

pepe
03.11.2012, 14:25
Μου εξηγείτε κάτι σχετικά με τις λάθος συγχορδίες στο κιθάρα.το;

Ανεβάζω ένα τραγούδι. Έχει λάθη. Το διαβάζει ο Λίγκα και στέλνει σχόλιο «στο τάδε σημείο δε θέλει Μι- αλλά Ντο+». Ωραία, μετά τι θα γίνει; Υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί στην αρχική ανάρτηση, ή θα πρέπει ο χρήστης να διαβάσει όλα τα σχόλια και να διαλέξει μόνος του; Επίσης, τι γίνεται με τα πολλαπλά ανεβάσματα; Μερικά τραγούδια υπάρχουν πάνω από μία φορά.

Είναι οι σωστές συγχορδίες θέμα δημοκρατίας, ή το σάιτ έχει προβλέψει κάποια άλλη λύση;

adouan
03.11.2012, 16:07
Εγω παντως σπανιως εχω παρατηρησει διορθωσεις απο σχολια, να αντικαθιστουν την αναγραφομενη εκδοση. Εχω δει να γινεται, νομιζω το μελος που το ανεβασε πρεπει να εισηγηθει την αλλαγη στο διαχειριστη ή κατι τετοιο, δηλαδη δεν γινεται απο τη συντονιστικη ομαδα απο μονη της. Συνηθως ψαχνω τα σχολια να δω ολες τις πιθανες διορθωσεις κ το πηγαινω δοκιμαζοντας. Προσωπικα, αυτο που βρισκω ανυποφορο ειναι οτι τα περισσοτερα σχολια ειναι 1) Αφιερωσεις, 2) Κριτικη στον καλλιτεχνη ή στο τραγουδι/το συγκεκριμενο το ειπε καλυερα ο ταδε κλπ 3) Αντιπαραθεσεις χωρις ουσια μεταξυ σχολιαστων (εισαι ανιστορητος-ασχετος-κανεις λαθος κλπ). Οποτε, ειδικα αν το τραγουδι ειναι σχετικα δημοφιλες, ειναι χρονοβορο να ψαξεις τα σχολια για διορθωσεις στα ακορντα.

babis
03.11.2012, 16:37
Εγώ λέω να πάψουμε να ασχολούμαστε με τα άλλα σάιτ και να δούμε αν μπορούμε εδώ στο φόρουμ να έχουμε τη δική μας βάση δεδομένων για ακκόρντα ΣΕ ΡΕΜΠΕΤΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ, βασισμένο στις πρώτες εκτελέσεις (και τις επόμενες ως παραλλαγές).
Εκτός αν τίθεται θέμα πνευματικών δικαιωμάτων...

pepe
03.11.2012, 16:46
Μπάμπη, δεν είναι κακή ιδέα. Άλλωστε είναι βέβαιον ότι το κιθάρα.το, όσο πλούσιο κι αν είναι, δεν είναι σημείο αναφοράς για το ρεμπέτικο.

Από την άλλη, εξίσου βέβαιον είναι ότι το κιθάρα.το ενδιαφέρει πολλούς από εμάς στις εξωρεμπέτικες αναζητήσεις τους. Εγώ προσωπικά το επισκέπτομαι όποτε πρόκειται για τραγούδια που δε θα τα έβγαζα εύκολα (ή καθόλου) με το αφτί. Στα ρεμπέτικα εμπιστεύομαι αρκετά τον εαυτό μου, όμως οι περιστάσεις του βίου απαιτούν καμιά φορά να βγάλεις π.χ. ένα τραγούδι του Σαββόπουλου. Ανοίγεις το κιθάρα.βου, δε βρίσκεις τίποτα, ποιον θα ρωτήσεις; Ε, προφανώς το ρεμπέτικο φόρουμ όπου όλο και κάποιος θα ξέρει (όπως και αποδείχτηκε)!

alexcr
03.11.2012, 17:22
Μου εξηγείτε κάτι σχετικά με τις λάθος συγχορδίες στο κιθάρα.το;

Ανεβάζω ένα τραγούδι. Έχει λάθη. Το διαβάζει ο Λίγκα και στέλνει σχόλιο «στο τάδε σημείο δε θέλει Μι- αλλά Ντο+». Ωραία, μετά τι θα γίνει; Υπάρχει περίπτωση να διορθωθεί στην αρχική ανάρτηση, ή θα πρέπει ο χρήστης να διαβάσει όλα τα σχόλια και να διαλέξει μόνος του; Επίσης, τι γίνεται με τα πολλαπλά ανεβάσματα; Μερικά τραγούδια υπάρχουν πάνω από μία φορά.

Είναι οι σωστές συγχορδίες θέμα δημοκρατίας, ή το σάιτ έχει προβλέψει κάποια άλλη λύση;

αυτο ακριβως εννοουσα στο μηνυμα μου #7 (http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=25490&p=226038&viewfull=1#post226038) λεγοντας να βρεθει καποιος πρακτικος τροπος να διορθωνοται τα λαθη στις συγχορδιες και οχι μονο....

georgalasg
03.11.2012, 18:25
να δουμε αυτο που εγραψε ο μπαμπης αν μπορει να γίνει; καλη ιδεα είναι...

Δε νομιζω να υπαρχει προβλημα με πνευματικα δικαιωματα γιατί υπαρχει και το kithara.gr που εχει συγχορδίες αλλα με μισους τους στίχους...

babis
03.11.2012, 18:48
Εγώ λέω να πάψουμε να ασχολούμαστε με τα άλλα σάιτ...
Εννοώ βέβαια ότι θα μπορούσαμε κι εμείς να προσφέρουμε στο είδος μας... δεν αποδοκιμάζω τους άλλους

adouan
03.11.2012, 21:28
Συμφωνω κ εγω με τον Μπαμπη, κυριως διοτι στα ρεμπετικα ειναι σημαντικο να ανεβαινουν κ πληροφοριες που δεν τις βρισκει κανεις στα προηγουμενα sites (οπως σε ποιο δρομο ειναι γραμμενο το κομματι, μερικες πληροφοριες για την μπασογραμμη κλπ), κ νομιζω -αν κ ειμαι νεος στο φορουμ- οτι υπαρχει αρκετη σοβαροτητα και καλη διαθεση ωστε να κρατηθει σε καλο επιπεδο.

alexcr
03.11.2012, 22:24
θέμα πνευματικων διακαιωματων δεν νομιζω να υφίσταται διοτι στο http://www.diymusic.org/forumsmf/index.php?topic=2390.1170 δημοσιευονται απο μέλη διαφορες ταμπαλτουρες και παρτιτουρες για τριχορδο μπουζουκι και μετα οι ιδιες αναδημοσιευονται στο http://www.bouzouksis.com/ χωρις μεχρι σημερα να υπαρξει προβλημα....

PeVen
03.11.2012, 22:29
Εγω παντως σπανιως εχω παρατηρησει διορθωσεις απο σχολια, να αντικαθιστουν την αναγραφομενη εκδοση. Εχω δει να γινεται, νομιζω το μελος που το ανεβασε πρεπει να εισηγηθει την αλλαγη στο διαχειριστη ή κατι τετοιο, δηλαδη δεν γινεται απο τη συντονιστικη ομαδα απο μονη της. Συνηθως ψαχνω τα σχολια να δω ολες τις πιθανες διορθωσεις κ το πηγαινω δοκιμαζοντας. Προσωπικα, αυτο που βρισκω ανυποφορο ειναι οτι τα περισσοτερα σχολια ειναι 1) Αφιερωσεις, 2) Κριτικη στον καλλιτεχνη ή στο τραγουδι/το συγκεκριμενο το ειπε καλυερα ο ταδε κλπ 3) Αντιπαραθεσεις χωρις ουσια μεταξυ σχολιαστων (εισαι ανιστορητος-ασχετος-κανεις λαθος κλπ). Οποτε, ειδικα αν το τραγουδι ειναι σχετικα δημοφιλες, ειναι χρονοβορο να ψαξεις τα σχολια για διορθωσεις στα ακορντα.
Κατά τη ταπεινή μου άποψη όταν κάτι σου προσφέρεται δωρεάν, δεν πρέπει να έχεις και παραπανίσιες απαιτήσεις. ¨η δεν το παίρνεις, ή το παίρνεις και είσαι και ευχαριστημένος επί πλέον. Από κάποια σελίδα που δεν είναι συνδρομητική θα τους πούμε να ελέγχουν καθημερινά όλες τις καταχωρήσεις που κάνει ο καθένας και να τις διορθώνουν ή να κάνουν το χωροφύλακα στα σχόλια, για να γίνει σύμφωνα με τα δικά μας πρότυπα? Με ξένα κόλλυβα μνημόσυνο, που λένε.

Καλό θα ήταν να γινόταν βάση δεδομένων για τα ρεμπέτικα, αλλά νομίζω ότι θα υπάρχει θέμα με την ΑΕΠΙ και τον κανονισμό του φόρουμ

alexcr
03.11.2012, 22:48
Καλό θα ήταν να γινόταν βάση δεδομένων για τα ρεμπέτικα, αλλά νομίζω ότι θα υπάρχει θέμα με την ΑΕΠΙ και τον κανονισμό του φόρουμ

δηλ εγω αν δημοσιευσω τωρα εδω στη σελιδα αυτη τις συγχορδιες πχ για το "νυχτωσε σε χωρις φεγγαρι"θα υπαρχει θεμα με την ΑΕΠΙ?
για πιο λογο?
εχει κατωχυρωσει ποτέ κανεις τις συγχορδιες των ρεμπετικων?και αν ναι ποιος?

adouan
03.11.2012, 22:54
To οτι κανω κριτικη, δε σημαινει οτι δεν ειμαι ευχαριστημενος. Καλοπιστα λεω οτι λεω, για να γινει το site ακομα καλυτερο. Επισης το μεγαλυτερο μερος της ευθυνης το εχουν μαλλον οσοι σχολιαζουν. Θεωρω εντελως ηλιθιο και χωρις νοημα να σχολιασεις, "ποσο τρομερο τραγουδι ειναι αυτο!" (_σωωωπα! αν δε μου φαινοταν ωραιο γιατι να μπω στον κοπο να το παιξω εξαρχης :085:?), "αφιερωμενο στο μωρο μου που με ξεχασε" (_σεβαστες οι ραγισμενες καρδιες, αλλα ρε φιλε/φιλη, εχεις μπερδεψει τα μεσα... εδω δεν ειναι ραδιοφωνο!), "ο Χ καλλιτεχνης το εχει πει καλυτερα, ο Ψ καλλιτεχνης που το λεει εινια χαζος - τι λε ρε φιλε που ειναι ο Ψ χαζος... κλπ" (_χωρις ποτε σχεδον να παρατιθεται καποια διαφορα στις 2 εκτελεσεις... απλος τσακωμος. get a chatroom!).

Θα βοηθουσε να υπαρχει ενα σαφες πλαισιο κανονων του τι επιτρεπεται να γραψεις, απο τη μερια της συντονιστικης ομαδας -προφανως ειναι δυσκολο να αστυνομευεις και να τα ελεγχεις ολα, αλλα τουλαχιστον φτιαξε μια λιστα για το τι ειδους σχολια δε θα ηταν καλο να αναρτωνται, για την ευκολια ολων μας και οχι επειδη ο Αντωνης ειναι γκρινιαρης- και απο εκει και περα να ειμαστε ολοι ο καθενας ξεχωριστα προσεκτικοι, κοσμιοι και σοβαροι, ωστε να συμβαλουμε στο να γινουν οι σελιδες αυτες καλυτερες.

GAS-13
03.11.2012, 22:56
Συμφωνω με την βαση δεδομενων για ρεμπετικα [αν ειναι δυνατον νομικα]. Θα ηθελα ομως να σημειωσω την ΤΕΡΑΣΤΙΑ βοηθεια που προσφερει το kithara.to , κυριως σε νεοεισερχομενους στον χωρο της κιθαρας και κυριως σε οσους [σαν εμενα] δεν εχουν γνωσεις μουσικης [πενταγραμμο κλπ]. Τελος οσον αφορα τα λαθη στα ακορντα μπορουν να διορθωθουν με το αυτακι μας , αλλα και με τα ανεβοκατεβασματα των ημιτονιων που παρεχονται απο κατω.

georgalasg
04.11.2012, 10:20
η αλλαγη των ημιτονιων δεν διορθωνει το λαθος. Αλλαζει απλα τον τονο και παραμενει το λαθος.

Εγω εγραψα οτι δε θα υπαρχει προβλημα με τα πνευματικα δικαιωματα αν γραφονται οι στιχοι μισοι οπως στο κιθαρα.gr
Αλλιως μαλλον θα υπαρχει προβλημα, αφου και οι στίχοι κατοχυρόνονται στην ΑΕΠΙ και αποτελουν πνευματικη ιδιοκτησία. Αλλιως και η kithara.vu to η οτι άλλο θα ήταν μονο gr.

Πχ ΦΡΑΓΚΟΣΥΡΙΑΝΗ

ΣΟΛ ...........................................ΡΕ7
Μια φουντωση .......................καρδια
...........ΝΤΟ
λες και μα.....................................

mih7mit5
04.11.2012, 11:46
Μια βάση δεδομένων για το ρεμπέτικο τραγούδι, έστω της μορφής που αναφέρει ο φίλος georgalasg, νομίζω είναι κάτι που όλοι θα θέλαμε και μπορεί να αρχίσει να γίνεται σιγά σιγά. 2-3 ακόρντα να ανέβουν απο κάθε ενεργό μέλος και θα δημιουργηθεί αμέσως μια αξιόλογη σε αριθμό τραγουδιών βάση δεδομένων. Αρκεί αυτή να στηθεί με στόχο την αξιοπιστία. Το kithara.to θέλει πολύ δουλειά στον τομέα αυτό.

Δημήτρης Ν.
04.11.2012, 12:07
Οπ! "λάθος" Γιώργο, ο Μάρκος δεν βάζει ντο+ αλλα κρατάει ρε7:)

liga rosa
04.11.2012, 12:55
Οπ! "λάθος" Γιώργο, ο Μάρκος δεν βάζει ντο+ αλλα κρατάει ρε7:)

Οπ! "λάθος" Δημήτρη,
ντο- θα ήτανε αν ήτανε! Cm εν πάσει περιπτώσει. να ψηφίσουμε;

Δημήτρης Ν.
04.11.2012, 13:13
Ας ψηφίσουμε λοιπόν. Εγώ λέω ντο- θα ήταν εάν ήταν.:112:

pepe
04.11.2012, 13:18
Καταλάβατε τώρα γιατί υπάρχουν παράπονα για το κιθάρα.το;

georgalasg
04.11.2012, 13:46
:019::019::019:

ναι ντο μινορε εννοουσα...
Δημητρη το πιστευεις οτι δεν εχω ακουσει ποτε απο δισκο τη φραγκοσυριανη; :230:
Το κιθαρα δεν εχει τετοια "λαθη" μονο. Θα μπορουσαμε να δουμε και ΦΑ μινορε εκει... :112:
εχω κατεβασει πολλες φορες για τους στιχους μονο, αλλα τραβαγα τα μαλλια μου.

Χιτζασκιάρ
04.11.2012, 13:47
Γενικώς το kithara.to έχει πολλά προβλήματα και στα τεχνικά ζητήματα. Εκτός από τα κολλήματα που εμφανίζει και την αναζήτηση που είναι τρομερά δύσχρηστη, έχει και ένα όριο επισκέψεων και έτσι μια φορά που ήθελα να βρω γύρω στα 15 κομμάτια δεν μπόρεσα να τα βρω όλα γιατί μου έλεγε να ξαναμπώ την επόμενη ημέρα! :mad:

Βέβαια, φυσικά όπως είπε και παραπάνω ο φίλος PeVen, δεν μπορείς να έχεις υψηλές απαιτήσεις από κάτι που σου προσφέρεται δωρεάν...
Πάντως σαν μια γενική κριτική θα έλεγα ότι το kithara.to είναι ψιλοπαρατημένο από τους διαχειριστές του...

babis
04.11.2012, 14:14
Καλά υπάρχει τρόπος να παραθέσεις τα ακριβή ακόρντα με βάση τα μέτρα του κομματιού, να φτιάξεις δηλαδή έναν "οδηγό", όπου οι στίχοι δεν υπάρχουν. Αλλά, υποθέτω ότι και αυτό είναι ένα είδος μουσικής σημειογραφίας το οποίο πιθανότατα να απαγορεύεται για λόγους πνευματικής ιδιοκτησίας, δικαιωμάτων κτλ.
Το ότι δεν είχε προκύψει κάποιο πρόβλημα με το ένα ή το άλλο σάιτ δεν σημαίνει ότι αυτά που κάνουν είναι νόμιμα. Θα πρέπει να το ψάξουμε.
Προς στιγμήν, ψηφίζω να ακούσει ο georgalasg την αυθεντική εκτέλεση της Φραγκοσυριανής μπας και γλιτώσει την κατάσχεση μπουζουκιού στην επόμενη μάζωξη...:019:

liga rosa
04.11.2012, 16:47
εντάξει, αφού ψοφήσαμε το πιο λάθος ακκόρντο, πιάσαμε και το μεγάλο το φτυάρι, μια χαρά... ας αφήσουμε τους ανθρώπους να κάνουν τη δουλειά τους όπως την κάνουν.
εμείς τί κάνουμε; εξασκημένο αυτί, γνώσεις θεωρίας, ακουστικά, χαρτί και μολύβι. ποτέ στυλό γιατί από λάθη άλλο τίποτα!

alexcr
04.11.2012, 22:09
:019::019::019:

το πιστευεις οτι δεν εχω ακουσει ποτε απο δισκο τη φραγκοσυριανη; :230:
.

http://www.youtube.com/watch?v=EdJvHLKRgxk

μπας και γλυτωσεις την ...κατασχεση του μπουζουκιου
αφου την ακουσεις και τη μαθεις για τιμωρια θα την παιξεις 100 φορες:)

Νίκος Πολίτης
04.11.2012, 22:36
http://www.youtube.com/watch?v=EdJvHLKRgxk

Και, προσοχή: - Και μάγια μου ΄χεις κάνει, όχι Λές και μάγια...

Άλλες 100 φορές!...

liga rosa
05.11.2012, 03:20
γιώργο να αντιγράψεις όόόλα τα λάθη στους χρόνους, θα σε εξετάσουμε στην επόμενη μάζωξη! προσωπικά θα κατασχέσω την κιθάρα, ξέρεις ποιά.

georgalasg
05.11.2012, 08:58
μπα με βλέπω να έρχομαι χωρις οργανο... :019:

Σταυρακέλλης Γιώργος
05.11.2012, 11:41
Πριν το internet γινει αυτο που ειναι αν πηγαινε κανεις σε κανα Νακα να πάρει βιβλιαράκι θα εσκαγε 6 χιλιαρικα για να διαλεξει 10 κομματια απο τα 40 που ειχε μεσα,οποτε το kithara εχει φερει μεγαλη επανασταση στο χωρο,ειναι τοσο μεγαλη η βαση δεδομενων που δυσκολα μπορεις να ελενξεις την ορθοτητα ως διαχειριστης,πάντως σου δινει ενα μπουσουλα που διορθωνεις τα μικρολαθακια,τα παιδια του kithara αξιζουν πολλά μπράβο:088:

PeVen
05.11.2012, 16:57
Αν πρόκειται να γίνει βάσει δεδομένων να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου προτείνοντας αντί για τις τελείες που είναι δύσκολο να μπουν τα ακόρντα στη σωστή θέση να γράφεται το τραγούδι με γράμματα και να μπαίνουν τα ακόρντα στην ανάλογη θέση. Π.χ.

Μια φούντωση μια φλόγα, που 'χω μέσα στη καρδιά

Ταρα τάραρα τρα τάρα, τά 'ρα τάρα τα ραρα

ή

Νία τούντωση νια πλόκα τουχω νέσα στη καρφιά.

Κι άντε να σου πει η ΑΕΠΙ περί πνευματικής ιδιοκτησίας.

Ανεστακος
18.11.2013, 09:41
Ωραίος ο PeVen. Και ερμηνευτής ο Δράκος Μπαμπακάρης!

Το κιθάρα.το με έβγαλε από πολλά θέματα πάντως. Κάνω και γω τις διορθώσεις όταν υπάρχει λάθος, αλλά με φώτισε για πολλές συγχορδίες.