+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 7 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 345678910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 93

Θέμα: Αργκιλαμας / Αργηλαμας

Νέο Μέλος
    Φύλο
    Γυναίκα
    Πόλη
    Πτολεμαΐδα
    Συνθέτης
    Α. Νταλγκάς
    Μουσ. όργανο
    πολίτικη λύρα
    Ταβέρνα
    Η ταβλα
    Καταρχήν ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

Αν και αρκετα καθυστερημενα ( δεν ειχα παρακολουθησει παλιοτερα το θεμα), θέλω να πω πως αργιλαμας ειναι και το τραγουδι "απο λίγο λίγο"..

http://www.youtube.com/watch?v=Dg4I3...eature=related
    Όσες κι αν χτίσουν φυλακές κι αν ο κλοιός στενεύει ο νους μας είναι αληταριό κι όλο θα δραπετεύει...

Δραστήριο Μέλος Το avatar του χρήστη zabe
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    Όσοι γράψαν για πάρτη τους
    Μουσ. όργανο
    Μπουζουκάκι παραδοσιακόν.-
    Ταβέρνα
    Δεν εχω ακομα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gplom Εμφάνιση μηνύματος
    Αυτο το λαουτοειδες που κανει την εισαγωγη ξερει κανεις τι ακριβως ειναι? Αν δεν κανω λαθος απο την φιγουρα καταλαβαινω οτι ειναι του Μουντακη.

Συντονιστής Το avatar του χρήστη Νίκος Πολίτης
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    Αρκετοί, προπολεμικοί όλοι
    Μουσ. όργανο
    πολίτικο λαούτο, μπουζούκι
    Ταβέρνα
    Ελάχιστες, οι καλές έχουν κλείσει
    «Ξεθάβω» αυτό το πολύ παλιό θέμα (2002!!) γιατί σήμερα, κατά την ανάγνωση ενός πολύ σημαντικού για τον Ελληνισμό της Καπαδοκίας βιβλίου, μου παρουσιάστηκε «σερβιρισμένη στο πιάτο» η ετυμολογία του (χορού) καρσιλαμά και ιδιαίτερα, του δεύτερου συνθετικού (-λαμά), για το οποίο είχαμε πρόβλημα.

Το βιβλίο είναι το «Σεραφείμ Ν. Ρίζος, Η Σινασός, τόμος Α΄, έκδοση Κέντρου Μικρασιατικών Σπουδών, 2007». Ο Ρίζος, αφού παρέθεσε με τρομερή μεθοδικότητα, σε 460 σελίδες, μία σειρά πραγματολογικών στοιχείων για την πατρίδα του, τελειώνει με το κεφάλαιο «Οι Τούρκοι μας». Εκεί, διηγούμενος μιαν απρόσμενη συνάντηση με δύο παλιούς φίλους λέει, περιγράφοντας τη σκηνή σε ντόπια διάλεκτο (σ. 449):

«Κατεβαίνουν α σο κοσκ και γασλατούν με (= κατεβαίνουν απ’ το κιόσκι και με προϋπαντούν».

Και σε υποσημείωση, εξηγεί:

Γασλατώ: (τούρκικο γαρσή λαμάκ = αντικρύζω, έρχομαι κατά μέτωπο, αντιμετωπίζω, υποδέχουμαι, μέτωπο με μέτωπο). «Τέκνα μου, που τρέσετε αβούτσα* και παγαίνετε; - Έρχουνται οι Πολίτ’, τζα Μαγταλνή, και τρέσουμ’ να τους γασλατίσουμε.» (= Έρχουνται οι ξενητεμένοι**, θεία Μαγδαληνή, και τρέχουμε να τους υποδεχτούμε). Από τη λέξη γαρσηλαμάκ*** δημιουργήθηκε η λέξη γαρσηλαμάς, είδος χορού που εμείς τον λέγαμε και ίσον.

«Ελληνοποίηση», λοιπόν, τούρκικου ρήματος από σίγουρα αγράμματους, τρανή απόδειξη της δύναμης της γλώσσας να ενσωματώνει ξένες λέξεις ή ρίζες. Και πηγαίνω τώρα στο λεξικό μου: Κarşı: απέναντι, αντίκρυ, ενώπιον, ενάντια κλπ. (γνωστό). Κarşılamak: υποδέχομαι, προϋπαντώ. Karşılama: υποδοχή, προϋπάντηση.

Βλέποντας, τώρα, το χορό να χορεύεται, γίνεται ξεκάθαρη η «υποδοχή»: τι άλλο κάνει το χορευτικό ζευγάρι, παρά να «προϋπαντούν» συνεχώς ο / η ένας τον άλλον, να έρχονται μέτωπο με μέτωπο, αντίκρυ, με τα τα τέσσερα βηματάκια μπρός, μετά πίσω και πάλι μπρός;.
    _________
    *; (ξέχασε να το ερμηνεύσει)
    **οι Σινασίτες ξενιτεύονταν στην Πόλη, να κάνουν λεφτά.
    ***Η σινασίτικη διάλεκτος χρησιμοποιεί το γ αντί για κ.

(Ανάλογα ισχύουν και για τον Agirlama βεβαίως, Μάρθα! )

Web-μάστορας Το avatar του χρήστη Διόνυσος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Κωνσταντινούπολη
    Συνθέτης
    Μάρκος Βαμβακάρης
    Ταβέρνα
    L'Odyssee
    Για να συμπληρώσω και εγώ λίγο σε όσα έχουν λεχθεί με βάση αυτά που μου εξήγησαν στην Τουρκία:
    Οπως αναφέρει ο Νίκος στο προηγούμενο μήνυμα και στο #34
    karsilamak: υποδέχομαι, για παράδειγμα παω να υποδεχθώ τον φίλο μου στο αεροδρόμιο
    agirlamak: υποδέχομαι και παρέχω περιποίηση, για παράδειγμα γιατι δεν έρχεστε στο σπίτι να σας περιποιηθούμε?
    agir που σημαίνει βαρύς είναι επίθετο και δεν έχει σχέση με το agırlamak που είναι ρήμα με τη δική του σημασία.
    Γι' αυτό είναι τραβηγμένο κατα τη γνώμη μου να συνδέουμε διαφορές ρυθμού μεταξύ αργιλαμα και καρσιλαμα με βάση το agir.

Αργιλαμάς υπάρχει σαν χορός στην Τουρκία μόνο που δεν έχει καμμία σχέση με τον καρσιλαμα. Το παρακάτω βιντεακι δείχνει εναν agirlama απο το γιοζγκατ μετα την Άγκυρα, όχι και πολύ μακρυά από την Καισάρεια. Ενδιαφέρον είναι ότι ο πρώτος χορευτής αποκόβεται απο τον χορο και χορεύει αντικρυστα. Το είδα και σε άλλα βιντεο, αλλα όχι σε όλα. Κάτι σαν τον Θεσπη δηλαδη μόνο που κουνάει μόνο το μαντήλι.

http://www.youtube.com/watch?v=Q_DJMXNj_nE

Η δικιά μου η ιδέα είναι μήπως αυτοι οι χοροί ξεκίνησαν ως τελετουργικοί χοροί του στυλ πάμε να πάρουμε την νύφη από το σπίτι, άντε να χορέψει η νύφη κι ο γαμπρός, και το όλο τελετουργικό της υποδοχής έδωσε τα ονόματα στους χορούς. Η κάτι ανάλογο, κάτι δηλαδή που σχετίζεται με τη ζωή στο χωριό.

Οντως το karsi σημαίνει αντικρυστα και ο καρσιλαμας είναι αντικρυστος χορος, αλλα στα τούρκικα karsilamak δεν σημαίνει αντικρυστα.Και το agırlamak πως κολλάει?

Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    Μουσ. όργανο
    Ταβέρνα
    Πολύ σωστά αυτά που λέει ο Διόνυσος και μπράβο για το βιντεάκι. Ειδικά αυτό, δείχνει με μεγάλη σαφήνεια ότι δεν πρέπει να συσχετίζουμε καρσιλαμά και αγριλαμά (ελληνική παραφθορά του agirlama).

Ο τουρκικός agirlama, όπως τον βλέπω στο βίντεο και σε άλλο ένα, έχει στοιχεία που βρίσκονται και σε κάποιους ποντιακούς χορούς, αλλά οι δεύτεροι έχουν περάσει από πολλά περισσότερα στάδια εξέλιξης από τον πρώτο.

Συντονιστής Το avatar του χρήστη pepe
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    Αδέσποτα
    Μουσ. όργανο
    λαούτο, τσαμπούνα, σάζι, μπαγλ
    Ταβέρνα
    ?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Διόνυσος Εμφάνιση μηνύματος
    Η δικιά μου η ιδέα είναι μήπως αυτοι οι χοροί ξεκίνησαν ως τελετουργικοί χοροί του στυλ πάμε να πάρουμε την νύφη από το σπίτι, άντε να χορέψει η νύφη κι ο γαμπρός, και το όλο τελετουργικό της υποδοχής έδωσε τα ονόματα στους χορούς. Η κάτι ανάλογο, κάτι δηλαδή που σχετίζεται με τη ζωή στο χωριό.
    Αυτό είναι δική σου σκέψη; Θα έπρεπε να έχει αθλοθετηθεί βραβείο, θα το κέρδιζες!!!

Ο Καρσιλαμάς ήταν χορός υποδοχής σε κάποιο από τα στάδια του γάμου. Έρχεται το ένα σόι στο σπίτι του άλλου σογιού, και καθώς αντικρίζονται / ανταμώνουν χορεύουν τελετουργικά αυτό τον χορό. Βέβαια αυτή δεν είναι η μοναδική περίπτωση που χορεύεται.

Ο καρσιλαμάς είναι βέβαια αντικριστός χορός, αλλά η ονομασία του δε σημαίνει αντικριστός. Σημαίνει κάτι που δε μεταφράζεται (όπως δεν μπορείς να μεταφράσεις το "παστίτσιο", μόνο να το περιγράψεις), και που σχετίζεται με αυτό το έθιμο. Ετυμολογικά βγαίνει από το karsi=αντίκρι, αλλά αυτό δεν επαρκεί για να τον μετονομάσουμε σε αντικριστό.

(Παρεμπιπτόντως, κάτι παλιά σατιρικά σχόλια σ' αυτό το θρεντ για τη μανία μας να ανάγουμε τα πάντα στους Αρχαίους Έλληνες έχουν όλη μου τη συμπαράσταση και κρίμα που δεν μπορούσα να τους δώσω "μπράβο" γιατί μάλλον έχει περάσει πολύς καιρός).

Ως προς τον αργιλαμά, έχει επικρατήσει μεταξύ μουσικών να λέγεται έτσι ο καρσιλαμάς 2-3-2-2. Είναι μουσικός όρος, όχι χορευτικός. Σημαίνει ένα ρυθμό που χορεύεται ίδια με τον καρσιλαμά 2-2-2-3: απόδειξη τραγούδια όπως η Δημητρούλα, όπου οι δύο τονισμοί του εννιαριού εναλάσσονται.

Όμως πιστεύω ότι αυτή είναι πιο πρόσφατη χρήση της λέξης. Οι παλιοί πρακτικοί μουσικοί δεν ονόμαζαν τους ρυθμούς (αν και ονόμαζαν τους δρόμους). Οι χοροί είχαν ονόματα, και πάλι όχι με τόση λεξικογραφική ακρίβεια όσο γίνεται σήμερα. Το όνομα αγριλαμάς πρέπει να υπήρχε κάπου (σε έλληνες; σε τούρκους;) είτε ως όνομα ξεχωριστού χορού, είτε ως τοπική ονομασία του καρσιλαμά.
    Στην Μπάφρα του Πόντου υπήρχε ο αρχουλαμάς, πιθανώς παραλλαγή της ίδιας λέξης, που περιγράφεται ως μικτός χορός σε κλειστό κύκλο, με ρυθμό εννιάσημο σε διάφορες εσωτερικές διατάξεις. Αυτό σαν περιγραφή δε θυμίζει καρσιλαμά, ωστόσο μια από τις μελωδίες του είναι γνωστή και στην από δω Ελλάδα, 2-2-2-3, και χορεύεται καρσιλαμάς. Οι ποντιακοί χοροί που οι ίδιοι οι Πόντιοι ονομάζουν καρσιλαμάδες είναι τεσσάρια, και χορεύονταν και στις γαμήλιες πομπές (Διόνυσε!).

[Οι πληροφορίες της τελευταίας παραγράφου από το "Ανέβζηγος Αροθυμία: Μουσικές και σκοποί του Πόντου", έκδ. της Ομοσπονδίας Ποντιακών σωματείων Νότιας Ελλάδας, βιβλίο και 6 cd.]

Άλλα γνωστά ρεμπέτικα σε ρυθμό 2-3-2-2 είναι το "Από λίγο λίγο" και "Είσαι πόντος έξτρα έξτρα".

--- Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 04:18 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 04:11 ---

ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ: Μόλις είδα το βιντεάκι με τον τούρκικο χορό. Δε μοιάζει με τον ποντιακό. Αλλά δεν είναι υπέροχο που αυτοί οι τύποι χορεύουν με τόσο κέφι μες στη μέση της πόλης, όταν τα λεοφωρεία και τα αυτοκίνητα γύρω τους έχουν κολλήσει στην κίνηση;

Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    Μουσ. όργανο
    Ταβέρνα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pepe Εμφάνιση μηνύματος
    Ο καρσιλαμάς ..... Ετυμολογικά βγαίνει από το karsi=αντίκρι, αλλά αυτό δεν επαρκεί για να τον μετονομάσουμε σε αντικριστό.
    Φίλε Pepe, η ετυμολογία του Καρσιλαμά είναι σαφέστατη, δες και δημοσίευσή μου #63 πιο πάνω. Στο λεξικό, λήμμα Karsilama, η πρώτη (άρα κυριώτερη) ερμηνεία είναι «υποδοχή, προϋπάντηση». Φυσικά, στο λήμμα karsi η πρώτη ερμηνεία είναι «απέναντι, αντίκρυ, καρσί». Νομίζω ότι η λανθασμένη μετάφραση ως «αντικρυστός» οφείλεται σε πλημμελές ή καθόλου ψάξιμο στο λεξικό: ήξεραν την έννοια «καρσί» = αντίκρυ και δεν έψαξαν σε λεξικό (ή, δεν ρώτησαν) για το karsilama ή karsilanma που είναι η δεύτερη γραφή.

Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Κωνσταντινούπολη
    Συνθέτης
    Μάρκος Βαμβακάρης
    Ταβέρνα
    L'Odyssee
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pepe Εμφάνιση μηνύματος
    Αυτό είναι δική σου σκέψη; Θα έπρεπε να έχει αθλοθετηθεί βραβείο, θα το κέρδιζες!!!
    Συγχώρεσε τη σκέψη μου. Οφείλεται σε άγνοια πραγμάτων που εσύ γνωρίζεις πολύ καλά.
    Καλοσώρισες στο φόρουμ και από τη μεριά μου.

Συντονιστής Το avatar του χρήστη Δημήτρης Ν.
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Μεσολόγγι
    Συνθέτης
    Δύσκολη ερώτηση!!!
    Μουσ. όργανο
    κιθάρα, μπαγλαμάς
    Ταβέρνα
    "Το κουτούκι", "Ο Πάπουλης"
    Διόνυσε δεν το είπε ειρωνικά, ίσα-ίσα μάλιστα.

Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Κωνσταντινούπολη
    Συνθέτης
    Μάρκος Βαμβακάρης
    Ταβέρνα
    L'Odyssee
    Να ζητήσω συγνώμη!! Κατάλαβα ότι αυτά ήτανε γνωστά σε όλους και εγώ δεν τα ήξερα! Αυτά κάνουνε τα ποστ όταν δε βλέπεις τον άλλο. Συγνώμη Pepe!!!
    Φαίνεται ότι με έχει επηρεάσει η σημερινή βραδυά! Εχοντας έρθει από την Πόλη μεταξύ άλλων και για τη βραδιά στη Πριγκηπέσσα με τον Τατασόπουλο και τον Δημήτρη και γράφοντας σε ένα Ιντερνετ καφέ σκέφτομαι πως θα καταφέρω να βρώ μια γωνιά να χωθώ στο μπαρ..

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 7 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 345678910 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες θέματος

Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα

Αυτή τη στιγμή, 1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό το θέμα
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  • Ο κώδικας BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας