+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Οι νότες στο μπουζούκι

manos
    Επισκέπτης
    Καλημέρα σε όλους,
    Υπάρχει κάποιος να μου πεί αν υπάρχει βιβλίο για μπουζούκι το οποίο να έχει σε κάποια σελίδα του απεικόνιση με την ταστιέρα του μπουζουκιού και τις νότες σε κάθε τάστο;
    Ευχαριστώ εκ'των προτέρων

γιώργος
    Επισκέπτης
    Μάνο ξέρεις να διαβάζεις νότες; Αν ναι, στο βιβλίο "Μέθοδος για τρίχορδο μπουζούκι και μπαγλαμά" του Δημήτρη Κούτη (εκδ. Νάκα), στη σελίδα 21 αντιστοιχίζεται η ταστιέρα με το πεντάγραμο. Για τετράχορδο, σκαλίζοντας τη βιβλιοθήκη μου ξανανακάλυψα μία μέθοδο του Παγιάτη και το "Χρυσό βιβλίο του μπουζουκιού" του Σταύρου Παλιά, που έχουν κάτι αντίστοιχο.

Νομίζω πως όλα λίγο-πολύ τα βιβλία έχουν κάτι τέτοιο. Κάνε μία βόλτα στα μουσικά βιβλιοπωλεία και ...ξεφύλλισε επιτόπου πριν πάρεις!

Η αλήθεια είναι οτί εμένα σχεδόν ποτέ δεν μου χρησίμευσαν οι μέθοδοι, γι΄άυτό αν δεν πολυβιάζεσαι θα τα σκανάρω μέσα στο Σ-Κ και θα στα στείλω.

Κώστας
    Επισκέπτης
    Πρακτική μέθοδος για οκτάχορδο μπουζούκι,

του Μ.Μητσοπούλου, εκδόσεις Ντορεμι.

έρεβος
    Επισκέπτης
    Υπαρχει μηπως και καποιο καλο με ταμπλατουρες, για τους μη γωνριζοντες νοτες? Με ενδιαφερει και για τριχορδο και για τετραχορδο...

Ηλιόπουλος
    Επισκέπτης
    Το μόνο πραγματικό βοήθημα για να μάθεις μπουζούκι είναι :
    Πλακίτσα κάνω αλλά το πιστεύω.
    Ενα βιβλίο για τους δρόμους χρειάζεσαι σαν του Παγιάτη η του Μιχαλάκη και να ..τεντώσεις τα αυτιά σου.

Ανενεργό Μέλος
    Φύλο
    Γυναίκα
    Πόλη
    Στην Αθήνα -μες στο κέντρο
    Συνθέτης
    Νταρου-ντα-ντράμ-ης
    Ταβέρνα
    Πουρνάρι (Κιβέρι Αργολίδας)
    Να κάνεις πολύ σύντομα "κονέ" και με τους Βορείους εκπροσώπους του φόρουμ (Παπαβασιλείου, Τσούμαρη, Κουρούνη κλπ. Θα τα βρεις όλα σιγά-σιγά).
    Ο Παπαβασιλείου (ή Τσαουσάκης) παίζει στο ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥΑΖΕΙ (που σου έλεγα, στον Ευκλείδη).
    Αν έχεις καλό αφτί...αυτός έχει καλό χέρι !!!
    [COLOR=DarkOrchid][I][SIZE=1]Χλάπα-χλούπα, χλάπα χλούπα
    παίζω εγώ τον μπαγλαμά.
    Ντρίγκι-ντρίγκι, ντρίγκι-ντρίγκι
    τι τα θέλω τα λεφτά...

[/SIZE][/I][/COLOR]

ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ
    Επισκέπτης
    Ευχαριστώ την Ιωάννα για την αβάντα,(άντε θα σε κεράσω και καφέ την άλλη φορά που θα ανέβεις!!!).
    Φίλε Ερεβος(κλείνετε άραγε αυτό το όνομα?)Να πηγαίνεις σε μέρη που παίζουν τέτοια μουσική να βλέπεις και να ακούς.Αν έχεις καλό αυτί και μεράκι δεν χρειάζεται δάσκαλός ούτε τρόπος διδασκαλίας.Αυτά χρειάζονται μόνο για τελειοποίηση παιξίματος,μην τρως έτοιμη τροφή.Η μαγεία είναι να περνάς μια καινούργια κίνηση ή γύρισμα, ένα καινούργιο τραγούδι.Η τριβή με το όργανο είναι το καλύτερο σχολείο,εκεί πάνω μαθαίνεις ούτε σε σχολεία ούτε σε δασκάλους!!!Αντε καλή αρχή στη διατριβή

kostas
    Επισκέπτης
    Ρε σεις, όταν έχουμε να κάνουμε με 'νέο', ας μην είμαστε τόσο απαιτητικοί.

Ρίξε μου ένα mail Ερεβε και θα... φωτοτυπήσουμε αυτά που θες. Τυχαίνει να έχω κάποια πράγματα που ίσως σου φανούν χρήσιμα. Salonica είμαι και 'γω και θα με βρεις από εδώ:
    http://www.rembetiko.gr/cgi-bin/forum/board-profile.pl?action=sendmsg&to=kostas& db=passwd
    (βάλε τηλέφωνο)

Κώστας
    Επισκέπτης
    Θα διαφωνήσω με το Παπαβασιλείου και ισχυρίζομαι ότι στα αρχικά στάδια της εκμάθησης χρειάζεται οπωσδήποτε κάποιος δάσκαλος για να σου μάθει τα βασικά για το όργανο. Δηλαδή πιάσιμο πένας, την θέση και άρση, ένα τρόπο να καταλαβαίνεις το μέτρο, δακτυλοθεσία, κλίμακες, ασκήσεις για τα δάκτυλα και οπωσδήποτε όλα αυτά με κάποια μέθοδο.
    Βέβαια δάσκαλος θα μπορεί να είναι και ένας φίλος αλλά η γνώμη μου είναι να βρείς κάποιο δάσκαλο που να σου παρέχει όλα αυτά τα παραπάνω χωρίς οπωσδήποτε να αρχίσεις με την φαληριώτισα.
    Εγώ προσωπικά ξεκίνησα με δάσκαλο αλλά το μόνο που μου πρόσφερε ήταν να μου μάθει δέκα τραγούδια χωρίς τίποτα μέθοδο ,χωρίς κλίμακες, χωρίς ασκήσεις με αποτέλεσμα να τα μάθω μόνος μου αλλά σε αρκετό χρονικό διάστημα αφότου ξεκίνησα. Όταν μετά από 10 χρόνια το 1985 πήγα στη σχολή του Μόσχου στην Αθήνα τότε μου άνοιξαν τα μάτια θα έλεγα και απογειώθηκα.
    Βέβαια αυτά για την αρχή, για τις σωστές βάσεις. Μετά οπωσδήποτε θα συνεχίσεις μόνος σου και χρειάζεται να έχεις ανοιχτά αυτιά όπως λέει και ο Ηλιόπουλος

Ισαάκ
    Επισκέπτης
    Σωστά τα λές Κώστα, αλλά ο φίλος Έρεβος (με τρομάζει λίγο αυτό τ' όνομα) είναι χρόνια κιθαρίστας, όπως αναφέρει σε κάποιο άλλο ποστ, άρα ξέρει τα περισσότερα που θα του δείξει ένας κάλος δάσκαλος.

Τα υπόλοιπα θα τα μάθει με την τριβή με τ' όργανο όπως λέει κι ο Τσαουσάκης.

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες θέματος

Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα

Αυτή τη στιγμή, 1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Συνοδεία στο μπουζούκι
    από alk στην ενότητα Τρόποι παιξίματος, Ακόρντα
    Απαντήσεις: 23
    Τελευτ.: 01.11.2013, 20:39
  2. Ανθρακοϋφάσματα στο Μπουζούκι
    από tripas στην ενότητα ΜΠΡΑΤΣΟ - ΜΑΝΙΚΟ - ΤΑΣΤΙΕΡΑ - ΚΑΡΑΟΥΛΟ - ΚΛΕΙΔΙΑ
    Απαντήσεις: 49
    Τελευτ.: 12.02.2011, 22:46
  3. Στίχοι τραγούδι νότες.
    από vaggelis_brahami στην ενότητα Στίχοι και Τραγούδια
    Απαντήσεις: 1