+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 6 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 57

Θέμα: Ρεμπέτικο πρόγραμμα

Γιατρός
    Επισκέπτης
    Εστω οτι προκειται να παιξουμε μπουζουκακι σε ενα ταβερνακι και πρεπει να βγαλουμε ενα προγραμμα 3-4 ωρων.
    Θα ηθελα να ακουσω(διαβασω) γνωμες με τα τραγουδια και αν ειναι δυνατον να καταληξουμε σε μια λιστα με τα καταλληλοτερα τραγουδια.
    Παρακληση:Ας μη σφαχτουνε παλι οι Βαμβακαρικοι με τους Τσιτσανικους!!!!!!

Γιώργος
    Επισκέπτης
    Γεια σου Γιατρε.
    Θετεις ενα φλεγον θεμα που θα μπορουσε να ειναι ακομα πιο φλεγον ή λιγοτερο αναλογα το ποσο πατριωτικά θα το παρει κανεις (αυτο εχει να κανει με το θεμα που θετεις περι "οπαδισμου" : Τσιτσανικοι, Γιοβαν Τσαουσικοι κλπ).
    Προσωπικα το απολαμβανω να "φτιαχνω" προγραμματα
    δικα μου βεβαια παντα οχι για αλλους, αλλα παρακατω θα προσπαθησω να σου απαντησω σε αυτο που θετεις.
    Κατ'αρχην πρεπει να ξερεις σε τι κοινο απευθυνεσαι. Αν το κοινο ειναι τουρλου-τουρλου πρεπει να ξανακυτταξεις
    σε τι μαγαζι παιζεις ;
    ποταδικο, φαγαδικο, μεζεδαδικο, μπριτζολαδικο,
    καφε, μπαρ, ξενυχταδικο, ρεμπεταδικο με την τρεχουσα εννοια, ενα απλο στεκι, καφενειο κλπ
    Επειτα καλο ειναι να λαβεις υπ'οψη αν το μαγαζι ειναι ανοιχτο καθε μερα ή 5ημερα ή 4ημερα κλπ
    Άλλος είναι ο κοσμος που μπαινει τις καθημερινες και αλλος του Σαββατοκυριακου.
    Περα απο ολα αυτα μπορεις εσυ να εχεις τη δικη σου ροτα και να παιζεις αυστηρα αυτα που γουσταρεις και μονο και σπανιως να παιζεις και καμμια επιθυμια. Αυτο εκανε οταν ξεκινησε ο Ξηνταρης.
    Πρεπει επισης να λαβεις υποψη σου τα μελη της ορχηστρας. Αλλο προγραμμα αν εχεις και κοπελλα,
    αν εχεις και κρουστο, αν εχεις βιολι, 2 μπουζουκια κ.ο.κ
    Ξεκιναμε λοιπον. Μια ασφαλης μεθοδος ειναι, παιζουμε τα 30-40 στανταρντς και κατοπιν βγαζουμε και καμμια 30ρια κομματια που καραγουσταρουμε και για να συμπληρωθει το προγραμμα -συνολο γυρω στα 100 τραγουδια- βαζουμε οτι ευκολο θυμομαστε, οργανικα, λαικα, νεο-λαικο-εντεχνα, κανενα Θεοδωρακη, κανενα Μπιθικωτση, Ακη Πανου κλπ
    Τωρα κυτταω ξανα την ερωτηση σου και λες για ταβερνακι. Ψιλο καταλαβαινω τη φαση, 2ημερο ή 3ημερο, φαγαδικο συνοικιακο χωρητικοτητας γυρω στα 80-100 ατομα. Ενημερωσε μας απο μεζεδες τι γινεται ...
    Λοιπον τα στανταρ ειναι :
    Πριν το χαραμα, Πως θα περασει η βραδυα, Γιατι
    με ξυπνησες πρωι, Σα μαγεμενο, Γκελ Καιξη, Τραβα τραβα, Παμε στο Φαληρο, Απ΄της Ζεας το λιμανι,
    Αποψε ειναι βαρεια, Βεργουλες, 5 χρονια δικασμενος, Τα λερωμενα, Εσυ εισαι η αιτια, Θελω στα μπουζουκια,
    Μπαξε Τσιφλικι, Χατζηκυριακειο, Αποψε στις ακρογυαλιες, Ξημερωνει και βραδυαζει, Αραπινες, Λεμοναδικα, Παξιμαδικλεφτρα και τα φθαρμενα αλλα απαραιτητα : Φραγκοσυριανη, Ολοι οι ρεμπετες, Μαυρα ματια, Συννεφιασμενη Κυριακη, Φαληριωτισα, Μοδιστρουλα, Κομπολογακι, Δαχτυλιδια, Το βουνο, Νυχτωσε χωρις φεγγαρι κλπ
    αν θες να βαλεις και τσιφτετελοειδη :
    Πω πω κατι ματια, Αποψε σκανταλιαρα μου,
    Ελα σηκω χορεψε το, Θα σπασω κουπες κλπ
    Βεβαια καποιοι θα πουνε τι μας λες ρε φιλε χα χα ... τελος παντων εγω σου λεω οτι αν δεν τα παιζεις τα παραπανω μαλλον θα πεινασεις ...
    Απο κει και περα μπορεις να βαλεις τον αμμο της θαλλασας ειτε απο παλια ειτε πιο καινουρια.
    Βασικη βεβαια προυποθεση τα παραπανω να παιζονται οσο το δυνατον σωστα αλλα και μερακλιδικα οχι αγγαρεια ...
    Επισης για μενα βασικο ειναι η σειρα, δηλαδη, με ποια ξεκινας, με ποια συνεχιζεις, με ποια φτανεις στο κεφι κ.ο.κ.
    Ενα αλλο κολπο ειναι να συνδυαζεις τονους π.χ.
    πιανεις απο Σι μινορε : Τραβα ρε μαγκα (γυναικειο), Ξεφαντωμα, Γκελ Καιξη, Μαγκαλακι, Δε με στεφανωνεσαι ...
    Επισης καλο ειναι να συνδυαζεις εποχες, δηλ. να μην πεταγεσαι απο "Μεσ΄του Συγγρου τη φυλακη" σε "Θα παρω το αμαξι μου" και μετα "Η κοινωνια με κατακρινει"
    Ξεχασα ακομα μερικα μαστ της εποχης μου :
    Πινω και μεθω (αυτο παραεγινε μαστ), 5 μαγκες στον Περαια (πρεπει να το εχω παιξει 7.000 φορες)
    Θερμαστης και ορισμενα αουτσαιντερς που παντα αρεσουν : Μπλε παραθυρα, Το ξερεις βρε μικρουλα μου κανεις καλη παρεα, Γιατι στα ματια με κυττας, Πεφτουν της βροχης οι σταλες, Κανε κουραγιο καρδια μου, Κατω απ'το σβηστο φαναρι και τα σκληροπυρηνικα : Σκυλα μ'εκανες και λοιωνω, Ισοβιτης, Οταν μπουκαρω στον τεκε, Ηρθαν μπατσοι και μας πηραν, Δε μου λετε, Υπογα κ.α.
    Αν θες να παιξεις τα κομματια που γουσταρεις αλλα ειναι αγνωστα π.χ. Ομολογιες, Μ'εκαψες σκυλα, Ας με κρινει η κοινωνια, Που θα πας που θα τα βρεις στρωμενα κ.α. φροντισε να βαλεις διπλα διπλα ενα πολυ γνωστο για να μην πεσει αμηχανια στο κοινο.
    Καλο χειμωνα !!
    υγ1
    Δεν εβαλα λαικα γιατι ειναι θεμα αλλου φορουμ
    υγ2
    Αν θες ενα προγραμμα απο ψαγμενους για ψαγμενους
    πες μου να σου φτιαξω ενα να γλυφεις τα δαχτυλα σου και στο στελνω με μειλ. Τμηματα του θα σου
    επιτρεψω να δημοσιοποιησεις και στο φορουμ !!
    Τιμες καλες !!

Γιατρός
    Επισκέπτης
    Γιώργο οπως παντα αψογος.
    Θα ηθελα ομως να σου ζητησω συγνωμη που σε εβαλα σε τοσο κοπο.Το θεμα που εβαλα δεν εχει να κανει με δουλεια γιατι προς το παρον παιζω σπιτι μου.
    Απλα ηθελα να δω τι κομματια παιζονται μιας και στην επαρχια δεν εχουμε αμμεση επαφη με τετοιου ειδους μαγαζια.
    Με ενδιαφερει να γνωριζω τι τραγουδια ακουγονται και ειδικα τι τραγουδια θα πρεπει να ακουγονται.
    Θελω να φτιαξω ενα προγραμματακι να το εχω(μηπως και χρειαστει),αλλα και για να βαλω και μια σειρα στα τραγουδια που προσπαθω να μαθω.
    Το κακο στη φαση που βρισκομαι ειναι οτι δεν ξερω απο που να αρχισω!!!Ξερεις οτι μερικες φορες κολλαμε σε 3-4 τραγουδια και αφου τα βγαλουμε ξεφυτρωνουν αλλα 15.
    Ετσι λεω να βγαλω 60 στανταρ τραγουδια και να συνεχισω με τα υπολοιπα χωρις να παραλειψω τα τραγουδια που γουσταρω πολυ.
    Καλο θα ηταν να πουν ολοι τη γνωμη τους για τα τραγουδια που γουσταρουν να ακουνε σε ταβερνακια και κουτουκακια.Αυτο προυποθετει ειρηνη απο τους οπαδους των Τσιτσανικων και των Βαμβακαρικων.

Ισαάκ
    Επισκέπτης
    Γιατρέ,

Δεν νομίζω να κουράζεται ποτέ ο ΓιώργοςΒ. Μάλλον κάτι πίνουν εκεί κάτω στα Χανιά ή έπεσε μέσα σε καμιά μαρμίτα μικρός...Άλλωστε ήταν πολύ χρήσιμη η λίστα των κομματιών του σε μας τους νεοφώτιστους.

Για να σε βοηθήσω λίγο ακόμα, επαναλαμβάνω μιά λίστα με τα αγαπημένα κομμάτια του φόρουμ από την 2 Δεκεμβρίου 2004.

<table border=1><tr><td>Άντε Να Περάσει Η Μέρα </TD><TD>Ακης Πάνου </TD></TR><TR><TD>Απ&#39; Τα Ψηλά Στα Χαμηλά </TD><TD>Καλδάρας - Παπαγιαννοπούλου </TD></TR><TR><TD>Απ&#39; Τη Μάνα Μου Διωγμένος </TD><TD>Τσιτσάνης </TD></TR><TR><TD>Αρρώστησα Στα Ξενα Μακρυά Σου </TD><TD>Μάρκος </TD></TR><TR><TD>Άσπρο Πουκάμισο Φορώ </TD><TD>Τσιτσάνης </TD></TR><TR><TD>Αχάριστη </TD><TD>Τσιτσάνης </TD></TR><TR><TD>Βαθιά Στη Θάλασσα Θα Πέσω </TD><TD>Ζαμπέτας - Καζαντζίδης </TD></TR><TR><TD>Βαρβάκειο</TD><TD>Τσαουσάκης-Τσιλιβερδής </TD></TR><TR><TD>Βαρέθηκα Τέτοια Ζωή</TD><TD>Καζαντζίδης </TD></TR><TR><TD>Βρε Τι Μάγκας Που Είμαι ΄Γώ </TD><TD>Κατσαρός </TD></TR><TR><TD>Γιατί Άλλαξες Γιατί </TD><TD>Νίνου Κερομύτης </TD></TR><TR><TD>Γκρινιάρικο </TD><TD>Χατζηχρήστος </TD></TR><TR><TD>Γλυκοχαράζει </TD><TD>Χατζηχρήστος </TD></TR><TR><TD>Εγώ Είμαι Γιος Της Κοκκινιάς </TD><TD>Στ.Βαμβακάρη </TD></TR><TR><TD>Ένας Λεβέντης Έσβησε</TD><TD>Δ. Γκόγκου - Μ. Χιώτη </TD></TR><TR><TD>Ερηνάκι Για Την Εμορφιά Σου </TD><TD>Ρούκουνας, Σκαρβέλης </TD></TR><TR><TD>Ζωή Γεμάτη Βάσανα </TD><TD>Ρόζα- Μητσάκη </TD></TR><TR><TD>Η Άτακτη </TD><TD>Μάρκος </TD></TR><TR><TD>Η Ταβέρνα Και Το Ζάρι </TD><TD>Κατσαρός </TD></TR><TR><TD>Η Υπόγα </TD><TD>Κωστής </TD></TR><TR><TD>Ηλιοβασίλεμα Σωστό </TD><TD>Λαύκας </TD></TR><TR><TD>Θα Βρω Μουρμούρη Μπαγλαμά </TD><TD>Καλδάρας -Παπαγιαννοπούλου </TD></TR><TR><TD>Θα Σπάσω Το Μπουζούκι Μου </TD><TD>Μαρκος - Χ.Xρήστος </TD></TR><TR><TD>Θα Χαθώ Μικρή Μου </TD><TD>Κάβουρας - Σκαρβέλη </TD></TR><TR><TD>Καλόγερος </TD><TD>Μάρκος - Ρόζα </TD></TR><TR><TD>Κάνε Κουράγιο Καρδιά Μου </TD><TD>Παπαιωαννου </TD></TR><TR><TD>Καπηλειό</TD><TD>Μητσάκης </TD></TR><TR><TD>Καραβοτσακίσματα </TD><TD>Μάρκος </TD></TR><TR><TD>Κάτω Απ&#39; Τα Γεφύρια </TD><TD>Παπαϊωάννου </TD></TR><TR><TD>Κολπατζού </TD><TD>Μαρκος </TD></TR><TR><TD>Κοντραμπατζήδες </TD><TD>Ρούκουνας </TD></TR><TR><TD>Μ&#39; αυτές Σου Τις Τρελές Ματιές </TD><TD>Τσιτσανης </TD></TR><TR><TD>Μάγκες πιάστε τα βουνά</TD><TD>Παγιουμτζής </TD></TR><TR><TD>Μαθημενα Τα Βουνα Απο Τα Χιονια </TD><TD>Πολυ Πανου- Καλδαρας </TD></TR><TR><TD>Μανώλης</TD><TD>Νούρος-Δραγάτσης </TD></TR><TR><TD>Μαύρα Μάτια Μαύρα Φρύδια </TD><TD>Βαμβακάρης </TD></TR><TR><TD>Με Αγωνία Πάντα Ζούμε </TD><TD>Τζουανακος </TD></TR><TR><TD>Με Βρήκε Το Ξημέρωμα Στους Δρόμους </TD><TD>Τσιτσάνης </TD></TR><TR><TD>Μες Της Πεντέλης Τα Βουνά</TD><TD>Παγιουμτζής </TD></TR><TR><TD>Μες του Συγγρού Τη Φυλακή </TD><TD>Παπαγκικα </TD></TR><TR><TD>Μέσα Στο Γλυκοχάραμα </TD><TD>Ζαμπέτας - Παγιουμτζής </TD></TR><TR><TD>Μην Ορκίζεσαι Βρε Ψεύτρα </TD><TD>Ρόζα - Σέμση-Πετροπουλέα </TD></TR><TR><TD>Μια Κυριακή Στη Φυλακή </TD><TD>Καζαντζίδης </TD></TR><TR><TD>Ντυμένη Σαν Αρχόντισσα </TD><TD>Κηρομύτης </TD></TR><TR><TD>Νύχτωσε </TD><TD>Τζουανακος </TD></TR><TR><TD>Ξεκινάει Τ&#39; Αρχοντολόι </TD><TD>Στ. Βαμβακάρη - Λ. Παπαδόπουλου </TD></TR><TR><TD>Ο Δρόμος Πάλι Μ&#39; Έφερε Απόψε Να Περάσω </TD><TD>Χιώτης </TD></TR><TR><TD>Ο Κωνσταντής </TD><TD>Τζουανακος </TD></TR><TR><TD>Ο Πρεζάκιας </TD><TD>Γιοβάν Τσαούς </TD></TR><TR><TD>Ο Τεκετζής </TD><TD>Ζαχαρία-Περιστέρη </TD></TR><TR><TD>Ο Ψαράς</TD><TD>Μητσάκης </TD></TR><TR><TD>Οι φυλακές του Ωρωπού</TD><TD>Μπάτης </TD></TR><TR><TD>Όπου Φτωχός Κι Η Μοίρα Του </TD><TD>Μητσακης </TD></TR><TR><TD>Πάρε Τα Χνάρια Μου </TD><TD>Δερβενιώτης </TD></TR><TR><TD>Πέντε Μάγκες Του Περαία </TD><TD>Γιοβαν Τσαους </TD></TR><TR><TD>Σαν Εγύριζα Απ&#39; Τη Πύλο </TD><TD>Στελλάκης -Παπάζογλου </TD></TR><TR><TD>Σαν Μαγεμένο Το Μυαλό Μου </TD><TD>Μπαγιαντέρας </TD></TR><TR><TD>Σαν Σήμερα Σαν Σήμερα </TD><TD>Ζαμπέτας - Τσαουσάκης </TD></TR><TR><TD>Σε Μια Μικρούλα </TD><TD>Τσαούς Με Τον Στελλάκη </TD></TR><TR><TD>Σε Ποιον Το Ντέρτι Μου Να Πω </TD><TD>Στράτος Σε Ύψη </TD></TR><TR><TD>Σκύλα Μ&#39; έκανες Και Λιώνω </TD><TD>Βαμβακάρης </TD></TR><TR><TD>Συνάχης </TD><TD>Μαρκος </TD></TR><TR><TD>Ταξίμι Ζειμπέκικο</TD><TD>Μ. Βαμβακάρης </TD></TR><TR><TD>Της γερακίνας γιός</TD><TD>Τσιτσάνης </TD></TR><TR><TD>Της Κοινωνίας Η Διαφορά </TD><TD>Β. Τσιτσάνη </TD></TR><TR><TD>Τι Μ&#39;οφελούν Οι Άνοιξες </TD><TD>Μάρκος </TD></TR><TR><TD>Τι Το &#39;Θελα Να Μπλεξω </TD><TD>Τσιτσανης </TD></TR><TR><TD>Το Κλάμα Της Πεννιάς </TD><TD>Χιωτης-Καζαντζιδης </TD></TR><TR><TD>Το Λάθος Μου Αισθάνομαι </TD><TD>Κερομύτης-Στράτος </TD></TR><TR><TD>Το Μπαγλαμαδάκι Σπάσε </TD><TD>Νταλγκάς </TD></TR><TR><TD>Το Μωρό </TD><TD>Κώστας Δούσας </TD></TR><TR><TD>Το Παιδί Του Δρόμου </TD><TD>Κάβουρας- Σκαρβέλη </TD></TR><TR><TD>Το Συμφέρον </TD><TD>Βαμβακαρης </TD></TR><TR><TD>Τον Άντρα Σου Κι Εμένα </TD><TD>Δελιάς </TD></TR><TR><TD>Τουμπεκί Ψιλοκομμένο </TD><TD>Παγιουμτζής -Δεν Ξέρω Ποιανού Είναι </TD></TR><TR><TD>Τριανταφυλλιές </TD><TD>Νομίζω Τσαουσάκης </TD></TR><TR><TD>Χτες Το Βράδυ Στον Τεκέ Μας </TD><TD>Στελλακης-Χρυσινη </TD></TR><TR><TD>Χτες Το Βράδυ Στου Καρίπη </TD><TD>Κατσαρός </TD></TR><TR><TD>Ψεύτικος Είναι Ο Ντουνιάς </TD><TD>Βαμβακαρης </TD></TR><TR><TD>Ψηλά Τα Παραθύρια Σου Και Μακριά Κοιτούνε </TD><TD>Μάρκος </TD></TR><TR><TD>Ψιλοβρέχει </TD><TD>Μητσάκης-Καζαντζίδης </TD></TR><TR><TD></td></tr></table>

Νίκος
    Επισκέπτης
    Γιατρέ, αφού ζητάς τη γνώμη όλων μας να πώ και γώ τη δική μου:

Ξεκινάς με προπολεμικά, μετά συνεχίζεις με προπολεμικά και προς το τέλος βάζεις προπολεμικά. Και πού και πού χώνεις και καμμιά σφήνα με προπολεμικά.

Νίκος
    Επισκέπτης
    Και κάτι που ξέχασα: έτσι αποφεύγεις και την κόντρα μεταξύ Βαμβακαρικών / Τσιτσανικών: τα προπολεμικά του Τσιτσάνη θυμίζουν Βαμβακάρη οπότε ουδεν πρόβλημα!

Κώστας
    Επισκέπτης
    Γεια σε όλους και όλες. Εγώ δεν είμαι φανατικός του είδους&#40;του ελληνικού αστικού λαικού τραγουδιού, σωστά το είπα;&#41;, γενικά δεν είμαι φανατικός κανενός είδους. Είμαι φανατικός της καλής μουσικής γενικά, αυτής που φτιάχνεται από αληθινό ανθρώπινο συναίσθημα και που ανοίγει δρόμους για έναν κόσμο μαγικό, ιερό και υπέροχο.

Τα ερεθίσματα που είχα από το &#34;ρεμπέτικο&#34; ήταν τα κουτσά και στραβά που φαντάζεστε, έστω κι αυτά όμως, με είχαν αγγίξει και ήθελα να ψαχτώ περισσότερο. Μέχρι που έπεσα πάνω σ&#39; αυτό το φόρουμ και βρέθηκα ξαφνικά σ&#39; έναν κόσμο ολοζώντανο, χαρούμενο και παθιασμένο εκεί που περίμενα απομεινάρια, ξέφτια γνησιότητας και νεκρολογίες αποστειρωμένου ακαδημαισμού. Έτσι, διαβάζοντας και ακούγοντας, το αρχικό ενδιαφέρον έγινε έκπληξη, η έκπληξη θαυμασμός κι ο θαυμασμός χαρά και ευγνωμοσύνη. Για τον Μάρκο, τον Ανέστο, τον Γιοβάν και τους άλλους που μου δείξαν άλλη μια φορά πόσο όμορφος και μαγικός είναι ο κόσμος. Και γι&#39; αυτούς που το κρατάνε ζωντανό και αληθινό, μακριά από κάμερες, τηλε-γλέντια και παραστάσεις ζωής. Ζωντανή και αληθινή και ωραία είναι η κλίκα σας&#40;μας&#41; μόρτες και μόρτισσες. Να &#39;στε πάντα καλά και μερακλωμένοι!

Αυτά τα γράφω αφενός γιατί υποσχέθηκα στον εαυτό μου να το κάνω από την πρώτη στιγμή που ένιωσα αυτά τα συναισθήματα, πριν γίνουν λέξεις ακόμα, και αφετέρου για να σας δείξω την επίδραση που είχε αυτή η ιστο-συνεύρεση σε έναν &#34;παρθένο&#34; οργανισμό. Δεν ξέρω τί έχετε αποκομίσει εσείς, αλλά τα γκικαμπάιτ πληροφοριών, πάθους και δημιουργικότητας που έχουν συγκεντρωθεί εδώ είναι υπερ-πολύτιμα για έναν νέο &#34;ιχνηλάτη&#34;.

Και τώρα στο ψητό! Γιώργο&#40;αν διαβάζεις μέχρι εδώ&#41; έγραψες &#34;Αν θες ενα προγραμμα απο ψαγμενους για ψαγμενους
    πες μου να σου φτιαξω ενα να γλυφεις τα δαχτυλα σου και στο στελνω με μειλ. Τμηματα του θα σου
    επιτρεψω να δημοσιοποιησεις και στο φορουμ !!&#34;. Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσες να τη δημοσιοποιήσεις ανοιχτά αυτή τη λίστα, γιατί νομίζω οτί αυτά τα τραγούδια ψάχνω! Όπως είπα, ενώ πολλά τραγούδια του είδους βρίσκω όμορφα, είναι κάποια συγκεκριμένα που με συνεπαίρνουν και με απογειώνουν. Κυρίως τα προπολεμικά που λέει κι ο Νίκος και πιο μεμονωμένες περιπτώσεις από τα μεταγενέστερα. Αν για κάποιο λόγο πάντως δεν θέλεις, δεν πειράζει. Σου&#40;σας&#41; είμαι ευγνώμων έτσι κι αλλιώς!

Κώστας

Γιώργος
    Επισκέπτης
    Γεια σου Κωστα καλως μας ηρθες !!
    Κυττα οταν λεω απο ψαγμενους για ψαγμενους
    κανω και λιγο χιουμορ, ετσι ;;
    Πρωτα απ&#39;ολα θα επρεπε να ημουν επηρμενος να θεωρω τον εαυτο μου &#34;τον ψαγμενο&#34; και καποιους αλλους &#34;αψαχτους&#34; ...
    Τελος παντων δεδομενου οτι εχω χρονια που ασχολουμαι με το σπορ και σαν ακροατης αλλα και σαν παικτης, ειμαι σε θεση να φτιαξω ενα προγραμματακι και μαλιστα να αιτιολογησω ως ενα βαθμο την τοποθετηση των τραγουδιων.
    Βεβαια προγραμμα οταν λεμε δεν εννοουμε μια ξερη παραθεση τιτλων, προυποθετει γνωση της ορχηστρας, των δυνατοτητων της, πρωτες-δευτερες φωνες, ενορχηστρωσεις αλλα και καποια θεατρικοτητα στην ολη παρουσιαση -με μετρο βεβαια- ωστε το προγραμμα να κυλαει ευχαριστα και να κραταει αμειωτο το ενδιαφερον.
    Αν το μαγαζι εχει και φαγητο, λογικο ειναι οτι ολα αυτα τα στοιχεια θα ειναι σε μικροτερο βαθμο, μια και ο κοσμος ειναι απασχολημενος με τη μαχη των πηρουνιων και απλα πρεπει να τον τερψεις ελαφρα στην αρχη και καθως τα πιατα αδειαζουν και οι μποτιλιες με το κρασι επισης αδειαζουν να το γυρνας προς το τσιφτετελικοτερον και ζειμπεκικοτερον ...

Γιώργος
    Επισκέπτης
    Ενα αλλο θεμα ειναι οι ιδιοι οι μουσικοι.
    Οταν εχεις στη μπαντα καποιον επωνυμο, ολο το προγραμμα και η φιλοσοφια περιστρεφεται γυρω απο αυτον. Οι νεωτεροι και πιο απειροι θα βγουν να πουν πρωτα τα τραγουδια τους, τα οποια ελεγχονται συνηθως ποια και ποσα ειναι, για να κανει μετα το προγραμμα του ο επωνυμος και μετα παλι θα συνεχισουν οι υπολοιποι κ.οκ.

Παμε μετα σε ενα σχημα με μουσικους περιπου της ιδιας &#34;κλασης&#34;. Εκει εχουμε τις εξης περιπτωσεις : 20-30ρηδες, 30-40ρηδες, μπερδεμενες ηλικιες. Τα ρεπερτορια αλλαζουν αρδην εδω μια και οι μικροτεροι αρεσκονται στα
    πολυ μαγκικα, χασικλιδικα -κι ας πινουν μονο χυμο- και αν τους ζητησεις κανενα της δεκαετιας του &#39;50 μπορει να βρεις μπελα !!
    Οι μπερδεμενης ηλικιας παλι ειναι αλλη περιπτωση, μπορει να σου παιξουν απο &#34;Προυσα&#34; μεχρι &#34;Ανεμομυλο&#34;, και απο &#34;Αγριολουλουδο&#34; μεχρι &#34;Πεντε ποντικοι βαρβατοι&#34; ...

Επισης ενα αλλο που παιζει ειναι και η μουσικη παιδεια. Καποια σχηματα ρεμπετο-παραδοσιακα στελεχωνονται απο μουσικους με μεγαλη εμπειρια στα παραδοσιακα οποτε εκει το βαρος πεφτει στα παραδοσιακα οπως : Σαν πας στα ξενα, Σαν τα μαρμαρα της πολης κλπ και τα ρεμπετικα εκτελουνται με μια βυζαντινο-δημοτικη χρεια ...

Τελος παντων, τελευταια εχω ξεκινησει μια λιστα δικη μου εντελως,
    η οποια ειναι υπο κατασκευην και σε λιγο θα τη συμπληρωσω και θα την ανεβασω.

Νίκος
    Επισκέπτης
    Κώστα Πετρά, ωραίος είσαι. Τώρα, μη φανταστείς πως μόνο προπολεμικά παίζω, λέμε τώρα. Πάντως σκέφτηκα, με αυτά που λέει ο Γιώργος, μήπως φτιάξω και εγώ κανένα πρόγραμμα που θα περιορίζεται σε κομμάτια από τον Μεσαίωνα μέχρι το 1821 &#40;μιά και ακόμα και η αρχαιολογική υπηρεσία έχει αυτή τη χρονολογία για σημαδιακή&#41;. Της τάβλας για τη «μάχη των πηρουνιών» και χορευτικά για αργότερα. Και πατινάδες για την αποχώρηση κατά τις πρωϊνές ώρες &#40;π.χ. ξύπνα αφέντη μου&#41;. Πλάκα πλάκα, για όλα είχαν σκεφτεί οι παλαιότεροι!

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 6 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες θέματος

Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα

Αυτή τη στιγμή, 1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Πρόγραμμα για τον υπολογιστή που κρατά ρυθμούς
    από dexiotexnis13 στην ενότητα Ρυθμοί, Χοροί
    Απαντήσεις: 18
    Τελευτ.: 27.06.2012, 03:04
  2. Πρόγραμμα Ασκήσεων, για να μην σου ξαναγίνει εκείνη η άσκηση ταξίμι!
    από paraponiaris στην ενότητα Ρεμπέτικο και μουσική τεχνολογία
    Απαντήσεις: 9
    Τελευτ.: 24.08.2009, 23:48
  3. Πρόγραμμα αρχειοθέτησης τραγουδιών
    από μπαμπης καπουλας στην ενότητα Περί τεχνολογίας...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευτ.: 12.11.2008, 00:46
  4. Πρόγραμμα computer παρτιτούρες
    από Nikitas στην ενότητα Ρεμπέτικο και μουσική τεχνολογία
    Απαντήσεις: 16
    Τελευτ.: 04.04.2008, 10:37

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό το θέμα
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  • Ο κώδικας BB code είναι σε λειτουργία