+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Για το κλαρίνο στο λαικό και το ρεμπέτικο τραγούδι...

Γιάννης Βρύζας
    Επισκέπτης

Για το κλαρίνο στο λαικό και το ρεμπέτικο τραγούδι...

Το μήνυμα διαγράφηκε μετά από αίτηση του συγγραφέα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KwstasP: 30.01.2011 στις 17:01

Νέο Μέλος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    lamia
    Συνθέτης
    papazoglou
    Μουσ. όργανο
    κλαρινο -λαουτο
    Ταβέρνα
    opoy kali parea
    ναι!! αυτες οι προσωπηκοτητες μπορουν να ''μπουν'' απο δημοτικο μεχρι λαικο και απο τζαζ μεχρι αραβικα και ινδικα ...και να τα κανουν...αχταρμα!!!!
    Στην γκρεμισμενη τους φωλια,απανω κελαηδουνε!
    Γι'αυτο ζηλευω τα πουλια κι οχι γιατι πετουνε!
    http://www.youtube.com/user/colectorgram

Μέλος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    -----
    Συνθέτης
    ----
    Μουσ. όργανο
    ----
    Ταβέρνα
    ----
    Όσον αφορά τον διαφορετικό ήχο που βγάζει κάθε οργανοπαίκτης στο κλαρίνο, πιστεύω έχει να κάνει περισσότερο με την προσωπική πρακτική του καθενός, κυρίως στο φύσημα του οργάνου. Γιατί και με το ίδιο κλαρίνο (ΛΑ π.χ.) να φυσήξουν δυο παίκτες, βγάζουν διαφορετικό ήχο. Και δεν μπορεί να γίνει σύγκριση ανάλογη με τρίχορδο ή τετράχορδο μπουζούκι του Χιώτη κλπ., γιατί είναι διαφορετικά τα όργανα και διαφορετική η μετάδοση του ήχου.

Κι επειδή ασχολείσαι και με το όργανο αυτό (κλαρίνο), παραθέτω τι έχει πει ο Γιάννης Βασιλόπουλος σε πολύ παλιά του συνέντευξη, μεταξύ άλλων, για το φύσημα και τον ήχο του κλαρίνου με δικά του λόγια σε γνωστό μουσικολόγο:

- Για πες μου, Γιάννη επειδή υπάρχουν διάφοροι τρόποι παιξίματος στο κλαρίνο, ο δικός σου τρόπος ποιος είναι; Δηλαδή πώς θα μπορούσαμε να τον περιγράψουμε για να δούμε μήπως κι αυτό έχει να κάνει με το γεγονός ότι σε θέλανε... ότι πέτυχες σαν εκτελεστής.
    - Ναι, δεν... είχα ας πούμε, αυτό το... που είχαν οι άλλοι, αυτό που... το σαν κλαρίνο. Ήταν κάτι άλλο δηλαδή, δεν το αγρίευα το όργανο, γιατί το κλαρίνο, όταν δεν το προσέξεις, είναι άγριο όργανο. Κι εγώ δεν... κατάφερα, ας πούμε, να μην το αγριεύω...κι γι' αυτό...στ' αφτιά του κόσμου έδωσα...ότι το κλαρίνο...δεν είναι άγριο...όταν το αγριεύεις το όργανο, τότε αγριεύει κι αυτό.

- Αυτό όσον αφορά τον τρόπο που παίζεις.
    - Ναι, με τον τρόπο, αλλά το περισσότερο είναι το...φύσημα. Το πιο πολύ είναι το φύσημα.

- Αυτό το βρήκες μόνος σου;
    - Ναι...το βρήκα...ας πούμε...βέβαια το είχε κι ο πατέρας μου...αλλά εγώ το έφτιαξα κάπως, ας πούμε πιο καλό.

- Αυτό τώρα με το αφτί σου, έτσι δεν είναι;
    - Με την ψυχή μου, με την ψυχή μου...

- Μπορούμε να πούμε ότι αυτό οφείλεται στην τέχνη σου; Γιατί κι άλλοι πολλοί ήταν οργανοπαίκτες...αυτό μπορούμε να πούμε ότι οφείλεται ότι ήσουν καλός οργανοπαίκτης;
    - Εγώ, τι...δεν...δεν μπορώ να το πω...αυτοί...εγώ δεν μπορώ να το πω...(αμηχανία) γιατί...

- Μπορείς όμως να ξέρεις, από τον τρόπο που σε αντιμετώπιζαν, απ' το ότι σε φωνάζανε, σε θέλανε...
    - Ναι, με...ζητάγανε, ας πούμε, γιατί...είχα αρέσει πάρα πολύ στον κόσμο. Και σε συναδέλφους και στον κόσμο, ας πούμε, και γι' αυτό...καλυτέρεψα και την ζωή μου κιόλα.

- Γιατί διαλέγεις το κλαρίνο Λα;
    - Είναι...είναι πιο γεμάτο στο αφτί, είναι πιο σωστό από το ΝΤΟ. Γιατί το ΝΤΟ όσο σωστό να είναι θα φύγει λίγο.

- Το σι μπεμόλ δεν το χρησιμοποείς καθόλου;
    - Όχι δεν...δηλαδή αυτό πήρα, αυτό μ' άρεσε απ' όλα τα όργανα, μ' άρεσε το ΛΑ. Αλλά τα ίδια είναι σι μπεμόλ, λα, σολ, ας πούμε, είναι όργανα αυτά που 'ναι πιο γλυκά στ' αφτί.

- Θα παίξεις άλλο;
    - Ναι, να σας κάνω ένα ουζάμ. (παίζει). Βέβαια αυτά...για να τα παίξουμε όπως πρέπει, ας πούμε, θέλουνε και κέφι αυτά, θέλουνε πολλά πράγματα...είναι κάτι που πρέπει να 'χεις πολύ κέφι για να παίξεις αυτό το είδος και να 'ναι και η ώρα.

- Είδα ή μου φάνηκε ότι παίρνεις αναπνοή την ώρα που παίζεις;

- Ναι...

- Μπορείς να παίζεις δηλαδή χωρίς διακοπή;

- Ναι, αμε! Δηλαδή μπορεί να κρατήσω και...μισή ώρα, χωρίς διακοπή.

- Μόνο ο Ζουρνάς το κάνει.

- Ναι, ναι. Αυτό...ναι, βέβαια, είναι...μόνο ο Ζουρνάς το κάνει αυτό. Παίζω, ας πούμε, και μισή ώρα, χωρίς αναπνοή.

- Γιάννη, ποιούς παλιούς οργανοπαίκτες εκτιμάς περισσότερο εσύ;

- Βέβαια αυτοί τώρα είναι πεθαμένοι, αλλά εμείς είχαμε στο Αγρίνιο, είχαμε κάποιον Φουσκομπούκα που έπαιζε κλαρίνο.

- Ο Πατέρας του Μόσχου.
    - Ο Πατέρας του Μόσχου. Τον Φουσκομπούκα κι έναν άλλονε ο οποίος ήταν από το Μεσολλόγι, Μαργέλης, ο Χαράλαμπος. Αυτοί ήταν καλοί καλλιτέχνες. Ε...ο Φουσκομπούκας ήταν το ωραιότερο κλαρίνο που είχαμε!

- Τον έχεις ακούσει να παίζει ε;
    - Βέβαια! Αλλά ήμουνα μικρός εγώ...τον πρόλαβα, πολύ λίγο, ας πούμε, γιατί ο Φουσκομπούκας έπαιζε με τον πατέρα μου 35 χρόνια μαζί.

- Δύο κλαρίνα;
    - Ναι, δύο κλαρίνα. Και ήταν και καλοί φίλοι, βέβαια πέθαναν τώρα αυτοί είναι συγχωρεμένοι. Και σαν βιολί ήταν και κάποιος Τάκης Τζέμος, ο Κόρος, ο οποίος είναι...βέβαια στην Ελλάδα τώρα, έχουμε αυτόν, μόνο αυτόν. Γιατί, εντάξει, παίζουν κι άλλοι βιολιά, αλλά ε...ο Κόρος είναι κάτι άλλο, δηλαδή να λέμε την αλήθεια είναι κάτι που ας πούμε ο άνθρωπος το κατέχει πολύ. Το μόνο βιολί που μου αρέσει είναι αυτός εμένα προσωπικά.

- Τον Κυριακάτη τον είχες ακούσει;
    - Ναι.

- Τον είχες ακούσει να παίζει;
    - Τον είχα ακούσει χρόνια, όταν πρωτοήρθα στην Αθήνα εδώ, στο είδος του ήταν ωραίος.

- Αυτός έπαιζε με έναν δικό του τρόπο ε;
    - Ναι, είχε έναν τρόπο...ήταν δημοτικός, στάνταρ δημοτικός. Ήταν πολύ καλός. Κυριακάτης, αν είχες ακουστά για τον Καρακό το Γιώργο, κι αυτός συγχωρεμένος είναι, αυτοί ήταν καλοί. Ήταν καλοί καλλιτέχνες όλοι, όλοι.....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη atastos: 11.12.2010 στις 14:23

Μέλος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    -----
    Συνθέτης
    ----
    Μουσ. όργανο
    ----
    Ταβέρνα
    ----
    Τα περί φυσήματος και πενιάς θέλουν ώρες συζήτησης.

Τώρα όσον αφορά την μουσικότητα των παραπάνω μουσικών που ανέφερες, προσωπικά δεν την αμφισβητώ καθόλου. Ίσα - ίσα που τον Σταύρο τον Παζαρέντη, έτυχε να τον γνωρίσω κι από κοντά μερικές φορές. Και δεν είναι μεγάλος παίκτης μόνο στα διάφορα πνευστά, αλλά και σε άλλα όργανα, κάτι που δεν το ήξερα πριν τον δω και τον ακούσω από κοντά. Θυμάμαι ένα περιστατικό, σ' ένα στούντιο ηχογράφησης, που άφησε το κλαρίνο κι έπιασε ένα άλλο όργανο, μαγεύοντας όλους τους μουσικούς που βρίσκονταν εκεί.

Όσο για τον Βασίλη Σαλέα, το όνομα του είναι γνωστό και εκτός Ελλάδας.

Συντονιστής Το avatar του χρήστη Δημήτρης Ν.
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Μεσολόγγι
    Επάγγελμα
    Μουσικός
    Συνθέτης
    Δύσκολη ερώτηση!!!
    Μουσ. όργανο
    κιθάρα, μπαγλαμάς
    Ταβέρνα
    "Το κουτούκι", "Ο Πάπουλης"
    Άρθρα Blog
    29
    Εάν μπούμε στην διαδικασία να πούμε για κάθε έναν κλαριτζή ξεχωριστά τότε την πατήσαμε!!! Δεν θα βγάλουμε και συμπέρασμα για το θέμα που άνοιξες φίλε Γιάννη.

Θα πρέπει να γίνει αντιληπτό και να το λάβουμε όλοι υπόψιν ότι, άλλο πράγμα είναι να μιλάμε για την μουσικότητα και την δεξιοτεχνία ενός κλαρινίστα και άλλο για την παραδοσιακή μουσική και το ύφος αυτής, μέσα από το παίξιμο του κλαρινίστα.

Όλοι οι μουσικοί που αναφέρθηκαν από τον Γιάννη είναι εξαιρετικοί χειριστές του κλαρίνου, αυτό δεν φτάνει όμως για να χαρακτηρισθεί κάποιος και μεγαθήριο της παραδοσιακού κλαρίνου!!
    Π.χ. Ο Γιώργος Μάγκας είναι απίστευτος χειριστής και με γλώσσα πολυβόλο, παίζει σε διπλάσιες ταχύτητες από ότι έπαιζε ο Τάσος Χαλκιάς ΑΛΛΑ το ύφος και η φύσσα του Χαλκιά είναι το κάτι άλλο. Είναι παράδοση. Μπροστά του ο Μάγκας είναι τίποτα.

Εγώ λοιπόν, δεν λογαριάζω την δεξιοτεχνία μπροστά στο ύφος.

Δραστήριο Μέλος Το avatar του χρήστη Gilles
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Πτολεμαΐδα
    Επάγγελμα
    Μηχανολόγος Μηχανικός
    Συνθέτης
    Αντώνης Νταλγκάς
    Μουσ. όργανο
    Σάζι,Καβάλ,Κουτάλια
    Ταβέρνα
    κλείσαν όλες ρε γμτ....
    Άρθρα Blog
    19
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Δημήτρης Ν. Εμφάνιση μηνύματος
    Εγώ λοιπόν, δεν λογαριάζω την δεξιοτεχνία μπροστά στο ύφος.
    Συμφωνώ απόλυτα Δημήτρη.Όπως το ίδιο συμβαίνει και με γνωστούς μπουζουξήδες.Και εμένα μ'αρέσει τό ύφος μερικών και όχι η δεξιοτεχνία κάποιοων άλλων.
    Ψηλά είναι τα μπεντένια σου,ντουνιά,μα εγώ θα φύγω......

Βασικό Μέλος Το avatar του χρήστη pelagia
    Φύλο
    Γυναίκα
    Πόλη
    Σαλονίκη
    Επάγγελμα
    πρώην νερουλού
    Συνθέτης
    είναι τόσοι πολλοί..
    Μουσ. όργανο
    --------
    Ταβέρνα
    Χατζή Μπαχτσέ
    Άρθρα Blog
    309
    Κι εγώ συμφωνώ με το "ύφος", την μελωδικότητα, τον ερωτισμό που μπορεί να βγάλει
    με τον κατάλληλο χειρισμό και την σχέση που έχει ο μουσικός με το όργανο που χειρίζεται ...
    Η δεξιοτεχνία, είναι παραδεκτή, αξιοθαύμαστη ίσως από τους πολλούς, αλλά κι εμένα
    προσωπικά δεν με συγκινεί ιδιαίτερα, ώστε να μείνω με το στόμα ανοιχτό ...

'Οσο για το κλαρίνο, μου αρέσει να το ακούω σε δημοτικά ακούσματα, με μια εξαίρεση ...
    'Ετυχε κάποτε στο Παλαί Ντε Σπορ στην Σαλονίκη, καλεσμένος από το Εργατικό Κέντρο,
    να παίξει ο κ.Σαλέας δημοτικά ακούσματα, αλλά και άλλα διάφορα κομμάτια ...
    Κάποιοι (και στην παρέα μου) "ξίνισαν τα μούτρα", εμένα προσωπικά με ενθουσίασε !!!
    δεν το αντέχω βρε ψυχή να είσαι πάντα νέα
    ας γέρναγες με το κορμί κιμπάρικα κι ωραία
    δεν το αντέχω να γερνώ και να πεθαίνεις νέα

Βασικό Μέλος Το avatar του χρήστη pelagia
    Φύλο
    Γυναίκα
    Πόλη
    Σαλονίκη
    Επάγγελμα
    πρώην νερουλού
    Συνθέτης
    είναι τόσοι πολλοί..
    Μουσ. όργανο
    --------
    Ταβέρνα
    Χατζή Μπαχτσέ
    Άρθρα Blog
    309
    Πράγματι, πρόκειται για την ίδια συναυλία με την Γλυκερία και μάλλον τύχαμε μαζί !!!
    Συγκέντρωσε πολύ κόσμο από παντού και ο άνθρωπος ήταν "μαγικός" !!!

Ο καθένας μας έχει τα μάτια του, τα αυτιά του και τα δικά του κριτήρια ...
    Για τον λόγο αυτό υπάρχουν ποικίλα γούστα, κάτι που αρέσει σε σένα δεν αρέσει σε μένα κ.ο.κ.

Αλλά, "τις αξίες", σε οποιονδήποτε τομέα, δεν μπορεί να τις ακυρώνει ο κάθε άσχετος, είναι ανοσιούργημα ...
    δεν το αντέχω βρε ψυχή να είσαι πάντα νέα
    ας γέρναγες με το κορμί κιμπάρικα κι ωραία
    δεν το αντέχω να γερνώ και να πεθαίνεις νέα

Συντονίστρια Το avatar του χρήστη Ελένη
    Φύλο
    Γυναίκα
    Πόλη
    Καλαμάτα
    Επάγγελμα
    ... σκλάβα.
    Συνθέτης
    Βαμβακάρης
    Μουσ. όργανο
    σκουπίτσα...
    Ταβέρνα
    Βάγιας
    Άρθρα Blog
    17
    Για το σπουδαίο κλαρινίστα Γιάννη Βασιλόπουλο, που έφυγε από τη ζωή, ένα αφιέρωμα της ΕΡΤ, που αξίζει να δει κανείς.

Συντονίστρια Το avatar του χρήστη Ελένη
    Φύλο
    Γυναίκα
    Πόλη
    Καλαμάτα
    Επάγγελμα
    ... σκλάβα.
    Συνθέτης
    Βαμβακάρης
    Μουσ. όργανο
    σκουπίτσα...
    Ταβέρνα
    Βάγιας
    Άρθρα Blog
    17
    Μια εξαιρετική ιστοσελίδα για το κλαρίνο και όχι μόνο:

http://www.gtc-music1.com/forum/index.php

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες θέματος

Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα

Αυτή τη στιγμή, 1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Ο έρωτας στο δημοτικό, το ρεμπέτικο και το λαικό τραγούδι
    από Γιάννης Βρύζας στην ενότητα Στίχοι και Τραγούδια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευτ.: 16.04.2011, 17:24
  2. Απαντήσεις: 21
    Τελευτ.: 30.10.2010, 04:50
  3. Nέο περιοδικό για το λαικό τραγούδι!
    από KwstasP στην ενότητα Ανακοινώσεις - Εκδηλώσεις - Συναυλίες - Εκπομπές
    Απαντήσεις: 39
    Τελευτ.: 02.06.2010, 23:53
  4. Γιώργος Νταλάρας <<Σαν τραγούδι μαγεμένο>> Αναφορά στο Ρεμπέτικο τραγούδι
    από Γρηγόρης (Fisherman) στην ενότητα Νέα CD, κριτικές, επανεκτελέσεις, δισκογραφικές εταιρίες
    Απαντήσεις: 49
    Τελευτ.: 14.10.2009, 20:52
  5. "η ΚΛΙΚΑ": Διαδικτυακό περιοδικό για το αστικό λαικό τραγούδι
    από admin στην ενότητα Ανακοινώσεις - Εκδηλώσεις - Συναυλίες - Εκπομπές
    Απαντήσεις: 65
    Τελευτ.: 21.07.2005, 11:48

Ετικέτες θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό το θέμα
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας