+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 14 1234511 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 139

Θέμα: Μαθημα μπουζουκιου 50 ευρω? ημαρτον κυριοι λα'ι'κο οργανο παιζουμε!

Μέλος Το avatar του χρήστη bourbou
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Συνθέτης
    Τσιτσανης,Βαμβακαρης,Π'ιωαννου
    Μουσ. όργανο
    Μπουζουκι 3χορδο,τζουρας.
    Ταβέρνα
    Ταξιμι,Καβουρας,Περιβολι του ουρανο

Angry Μαθημα μπουζουκιου 50 ευρω? ημαρτον κυριοι λα'ι'κο οργανο παιζουμε!

Μετα απο επικοινωνια με καποιους δασκαλους ή ''δασκαλους'' εμεινα αναυδος οταν ακουσα να μου ζητανε απο 35-50 ευρω για 1 ωρα μαθημα στο χωρο τους!
    Θεωρω οτι πρεπει να εχουμε συναισθηση σε ποια εποχη ζουμε,ποιον εχουμε απεναντι μας(δεν ειμαι ο ανθρωπος που αυριο θα ψαχνει για δουλεια σε μαγαζι ωστε να κανω αποσβεση) και επισης οτι ενδιαφερομαστε για ενα οργανο το οποιο χαρακτηριζεται ''λα'ι'κο'' με τα ευκολως εννοουμενα να παραλειπονται...αλλιως θα πηγαινα να μαθω σονατες στο πιανο και θα μαθαινα και γαλλικα!
    Περα απο αυτο,καποιοι κυριοι οσο και εκπληκτικοι σολιστες ή και δασκαλοι να ειναι,θεωρουν οτι παρεχουν τοσο υψηλες υπηρεσιες που ζητουν αμοιβη 50 ευρω την ωρα?
    Αυτα προς παραθεση,συζητηση,κριτικη και με μια υποβοσκουσα αλλα ελεγχομενη απογοητευση...

Υ.Γ.: Oνοματα δεν αναφερονται για ευνοητους λογους,καθοτι η ελευθερη αγορα δινει το δικαιωμα και της ελευθεριας της αμοιβης.Σεβαστο,αλλα οχι αποδεκτο...(απο εμενα τουλαχιστον)

Μέλος Το avatar του χρήστη Δημήτρης Μυστακίδης
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Θεσσαλονίκη
    Συνθέτης
    Σκαρβέλης
    Μουσ. όργανο
    κιθάρα.
    Ταβέρνα
    Τομπουρλίκα
    Τόσο εκτιμαει τον χρόνο του και τις γνώσεις του.
    Δεν μπορει Πάντως να στα πάρει με το ζόρι...Όπως αυτός ζητάει ετσι κι εσυ Μπορείς να μην δώσεις.
    Η ζωή συνεχίζεται...

Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Συνθέτης
    Μουσ. όργανο
    Ταβέρνα
    Φιλε Δημητρη...αντιλαμβανομαι απολυτα τι εννοεις...και ειμαι σιγουρος οτι και εσυ αντιλαμβανεσαι τι εννοω εγω...απλα ισως θεωρουσα οτι μια τιμη γυρω στα 20 ευρω θα ηταν πιο ρεαλιστικη και σιγουρα βολικη για ολους...και για εμενα αλλα προφανως και για τον εκαστοτε δασκαλο ο οποιος δε θα απομακρυνε πελατεια με αυτη την απαγορευτικη τιμη...απο την αλλη ισως πανω στο θεμα ''χρονος'' που εθιξες ενδεχομενα σκεφτονται καποιοι ''λιγοι και καλοι'' (εννοω ταμειακως).

Μέλος Το avatar του χρήστη Κώστας Χαλιός
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αγ. Παρασκευή Λέσβος
    Συνθέτης
    Τσιτσάνης Ζαμπέτας Χατζηδάκης
    Μουσ. όργανο
    Μπουζούκι
    Ταβέρνα
    Καλή Παρέα με Όργανα
    Δυστυχώς τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λέει ο Δημήτρης.
    Μήπως το ίδιο δεν συμβαίνει σε αντίστοιχους χώρους;

Στα ιδιαίτερα μαθήματα (φροντιστήριο)
    Στους οργανοποιούς
    Στους τεχνίτες γενικά
    Στους γιατρούς

Είναι και αυτός ένας τρόπος, (οι υψηλές τιμές), να έχεις επιλεκτικά περιορισμένη πελατεία.

Δραστήριο Μέλος Το avatar του χρήστη PeVen
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    Μάρκος Βαμβακάρης
    Μουσ. όργανο
    Κιθάρα
    Ταβέρνα
    Όπου ξημερώσει
    Λογικό δεν είναι αντί να έχει 15 μαθητές με 20 ευρώ την ώρα και να δουλεύει 15 ώρες για 300 ευρώ, να κρατήσει 8 μαθητές που μπορούν να πληρώσουν 50 ευρώ την ώρα και να βγάλει 400 ευρώ στο 8ωρο?

Τεχνικός Συντήρησης Το avatar του χρήστη alko101
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Κερατσίνι
    Συνθέτης
    Μπάτης
    Μουσ. όργανο
    Αν μάθω να παίζω ... 3χορδο
    Ταβέρνα
    Όπου υπάρχει καλή παρέα ...
    Τα πάντα είναι λογικά και ταυτόχρονα παράλογα. Συμμερίζομαι και την θέση των "δασκάλων" και την θέση των "μαθητών".

Οι δάσκαλοι (όπως όλοι οι άνθρωποι) θέλουν να δουλεύουν λίγο και να αμείβονται όσο καλύτερα μπορούν. Μπορεί να ακουστεί κάπως εμπορικό αλλά εφόσον υπάρχει "ζήτηση" και υπάρχουν άνθρωποι που τους δίνουν αυτά τα λεφτά γιατί να συμβιβαστούν σε κάτι λιγότερο; (ρητορικό καθαρά το ερώτημα - δεν περιμένω απάντηση)

Οι μαθητές από την πλευρά τους θέλουν να μάθουν όσο το δυνατόν με τα λιγότερα δυνατά έξοδα ( "γίνεται να μου χαρίσουν ένα μπουζούκι και ένας δάσκαλος να μου κάνει δωρεάν μαθήματα;" ). Πράγμα επίσης λογικό.

Άρα το ιδανικό του πράγματος είναι κάπου στην μέση. Τώρα το που βρίσκεται η χρυσή τομή σε αυτές τις καταστάσεις προφανώς έχει να κάνει με το ανάλογο "παζάρι" της τιμής και το ποιος είναι ο δάσκαλος, ποιος είναι ο μαθητής και τις γενικές συνθήκες (όπως τα οικονομικά της καθεμιάς εκ των δύο πλευρών). Το μόνο σίγουρο είναι ότι, όπως ανέφερε προηγουμένως και ο Δημήτρης ο Μυστακίδης, κανένας δάσκαλος δεν μπορεί να πάρει τα λεφτά από τον μαθητή με το ζόρι.

Φίλε bourbou να σου υπενθυμίσω πάντως πως εκτός από τους δασκάλους που έρχονται σπίτι σου, υπάρχουν και τα ωδεία, όπως και τα πολιτιστικά κέντρα των διαφόρων δήμων όπου μπορείς να κάνεις μαθήματα. Από όσο θυμάμαι στα τελευταία οι τιμές κυμαίνονται γύρω στα 50 ευρώ / μήνα. Θα μου πεις ότι πάλι ίσως είναι πολλά, γιατί μιλάμε για ένα 45λεπτο μάθημα ανά εβδομάδα. Αλλά είναι σίγουρα κάτι πιο οικονομικό. Πάντως για αρχή (δεν ξέρω σε τι επίπεδο βρίσκεσαι) κοίτα και κάτι τέτοιο και μην ξεχνάς ότι περισσότερη σημασία έχει η προσπάθεια που έρχεται από εσένα τον ίδιο και τις ώρες περνάς καθημερινά πάνω στο μπουζούκι και σε μικρότερη κλίμακα από το ποιος είναι ο δάσκαλός σου και πόσες ώρες περνάει ή έχει περάσει εκείνος στο δικό του.

Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Συνθέτης
    Μουσ. όργανο
    Ταβέρνα
    Παιδια καταλαβαινω απολυτα τις τοποθετησεις σας.Αλλωστε αμεσα ανεφερα τη συγκεκριμενη σκεψη περι προσφορας και ζητησης και του κλασματος χρονος/χρημα.
    Αλλα απο την αλλη ισως ρομαντικος μιας αλλης εποχης και με κοινο σημειο αφετηριας νομιζω για ολους μας εδω μεσα,την αγαπη για τη λα'ι'κη μας παραδοση οσο και πιο συγκεκριμενα για το μπουζουκι που εχει μπολιασει τη ψυχη μας,περιμενα οτι και οι τιμες θα ηταν πιο ''λα'ι'κες'' και προσβασιμες στο ευρυ κοινο.Εχω την δυνατοτητα ευτυχως να ειμαι σε ενα καλο επιπεδο σαν παικτης και δεν ειμαι αρχαριος.Συνεπως πλεον ζηταω κατι διαφορετικο και ισως εν κατακλειδει πιο ευκολο και για τον οποιο δασκαλο να μου το περασει.Αλλα 50 ευρω -συγνωμη- δε τα δινω.Και σωστα οπως ειπε και ο Δημητρης ο Μυστακιδης σιγουρα με το ζορι δε θα μου τα παρει οποιοσδηποτε.Αλλωστε η συζητηση και το θεμα ειναι μαλλον φιλοσοφικου χαρακτηρα σε σχεση με το συναισθημα και στον αντιποδα το χρημα.Γιατι ετσι κι αλλιως,και εγω καποια στιγμη θα βρω δασκαλο που με πειθει στα λεφτα που θελω και αυτος θα βρει ενα μαθητη τακτικο που θα του αποδιδει την αμοιβη του σε σταθερο κυκλο μηνιαιως.

Υ.Γ.: Μη ξεχναμε οτι με 500 ευρω ζουνε οικογενειες δυστυχως σημερα...και η κριση δεν αντιμετωπιζεται αν ολοι και παντου δεν βοηθησουμε οπως και οσο μπορουμε...καποιοι εμπορευονται,καποιοι καταναλωνουν και οι καταναλωτες με τη σειρα τους σε μια δυσκολη εποχη,κανουν κατι πολυ σημαντικο...συστηνουν σε μελλοντικους καταναλωτες...

Βασικό Μέλος Το avatar του χρήστη liga rosa
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    ανώνυμος προ λογοκρισίας
    Μουσ. όργανο
    κιθάρα, μπουζούκι, λαούτο
    Ταβέρνα
    με φίλους κι όργανα σε πλατεία
    πριν δεκαπέντε χρόνια έδινα 30 ευρώ στον δάσκαλό μου για μιάμιση ώρα μάθημα, με όλες τις ευκολίες (μηχανήματα κλπ) που είχε σπίτι του. με βάση τον πληθωρισμό, τον τιμάριθμο και την άνοδο του κόστους ζωής, τα 50 ευρώ σήμερα φαίνονται αντίστοιχα. με βάση όμως τις σημερινές αποδοχές του δντ, και τα 30 σε αρκετούς από μας είναι πολλά.
    alko, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω στο ότι ο δάσκαλος δουλεύει λίγο, είναι συμπυκνωμένη εργασία και λίγες ώρες εβδομαδιαίως. δεν είναι φροντιστηριακό μάθημα να έχεις με έναν μαθητή πολλές ώρες, μια φορά την εβδομάδα είναι η μουσική. και μην ξεχνάμε πως είναι το πρώτο που θα αναβληθεί ή θα ακυρωθεί.
    εξάλλου δεν θεωρώ λογικό να τα θέλει κάποιος όλα τζάμπα, εκτός αν μιλάμε για καταστάσεις και σχέσεις που δεν χωράει χρήμα ή αν μπούμε σε μια ανταλλακτική λογική -λειτουργεί μια χαρά!
    το θέμα δεν είναι να ρίξουμε τις τιμές των υπηρεσιών, αλλά να ανεβάσουμε τα μεροκάματά μας για να ζούμε με αξιοπρέπεια...
    το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Συντονιστής Το avatar του χρήστη babis
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    Ευάγγελος Παπάζογλου
    Μουσ. όργανο
    ρεμπετοόργανα
    Ταβέρνα
    Μάκης (Βασιλικάδες,Κεφαλονιά)
    Ξέρω καθηγητή που "διδάσκει" μπουζούκι σε αρχάριους, και ο ίδιος δεν είναι καν μπουζουξής: έχει βρώμικο ήχο, καμία τεχνική, ίσα ίσα που διεκπεραιώνει κάμποσα τραγούδια. Δεν ξέρει να κάνει ούτε ένα υποτυπώδες ταξίμι σε έναν δρόμο. Χρεώνει το μάθημα 15-20 ευρά. Εμένα μου φαίνονται πολλά. Εάν ένας άνθρωπος έχει 1.000.000 πράγματα να μου δώσει, του δίνω και 50 ευρά και ίσως και 100, αν τα έχω.
    Dunya ta bir, ruya ta bir...
    @sealabs: icetelli

Τεχνικός Συντήρησης Το avatar του χρήστη alko101
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Κερατσίνι
    Συνθέτης
    Μπάτης
    Μουσ. όργανο
    Αν μάθω να παίζω ... 3χορδο
    Ταβέρνα
    Όπου υπάρχει καλή παρέα ...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liga rosa Εμφάνιση μηνύματος
    alko, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω στο ότι ο δάσκαλος δουλεύει λίγο, είναι συμπυκνωμένη εργασία και λίγες ώρες εβδομαδιαίως. δεν είναι φροντιστηριακό μάθημα να έχεις με έναν μαθητή πολλές ώρες, μια φορά την εβδομάδα είναι η μουσική. και μην ξεχνάμε πως είναι το πρώτο που θα αναβληθεί ή θα ακυρωθεί.
    εξάλλου δεν θεωρώ λογικό να τα θέλει κάποιος όλα τζάμπα, εκτός αν μιλάμε για καταστάσεις και σχέσεις που δεν χωράει χρήμα ή αν μπούμε σε μια ανταλλακτική λογική -λειτουργεί μια χαρά!
    Φίλτατε liga rosa, θα συμφωνήσω με την άποψη περί συμπυκνωμένης εργασίας απόλυτα, καθώς και με το γεγονός ότι το πρώτο που αναβάλλεται / αναστέλλεται / ακυρώνεται είναι το μάθημα μουσικής. Όμως εάν παρατηρήσεις τα λεγόμενα μου (πιο πάνω), θα δεις ότι δεν αναφέρομαι καν στο γεγονός αυτό αλλά λέω τι θα ήθελε (σαν ιδανικό) ο κάθε δάσκαλος - που κακά τα ψέματα ποιος από εμάς δεν θα το ήθελε για την δική του εργασία αυτό, να δουλεύει λίγο και να παίρνει πολλά.

Πάντως εδώ να πω ότι το να κρίνουμε επιπόλαια (όπως έκανε ο arxarios, αστειευόμενος φαντάζομαι) είναι γενικά κατακριτέο. Και αυτοί, σαν επαγγελματίες προσπαθούν να κάνουν την δουλειά τους και να αμειφθούν για αυτό. Βέβαια πάντα υπάρχουν καιροσκόποι (όπως αυτόν που ανέφερε ο προλαλίσαντας babis) που προσπαθούν να εκμεταλλευτούν καταστάσεις και να "δαγκώσουν" κόσμο. Από εκεί και πέρα όμως ο καθένας αξιολογεί το έργο που προσφέρει, σε ποιον απευθύνεται και φυσικά τα σημεία των καιρών γύρω μας και ανάλογα διαμορφώνει την αμοιβή που θα τον ευχαριστούσε να παίρνει.

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 14 1234511 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες θέματος

Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα

Αυτή τη στιγμή, 1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Τζουράς με 300-400 ευρω
    από baskin στην ενότητα Μπουζούκι - Τζουράς - Μπαγλαμάς
    Απαντήσεις: 66
    Τελευτ.: 31.08.2013, 04:12
  2. ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΑΚΟΡΝΤΕΟΝ 500 ΕΥΡΩ
    από ΤΑΣΟΣ-ΑΚΟΡ. στην ενότητα Μικρές Αγγελίες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευτ.: 03.04.2011, 17:00
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευτ.: 21.12.2010, 23:56
  4. Το πρωτο οργανο
    από Ανδρεου Δημ. στην ενότητα Κατασκευές των μελών του φόρουμ - Παρουσιάσεις Οργάνων
    Απαντήσεις: 16
    Τελευτ.: 26.10.2009, 22:28

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό το θέμα
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  • Ο κώδικας BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας