+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 57 από 57

Θέμα: Καταργούν μια σημαντική κατάκτηση των λαϊκών μουσικών!!

Ανενεργό Μέλος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    WASHINGTON DC
    Συνθέτης
    Νταλκας,Δελιας,Χατζηχρηστος,
    Μουσ. όργανο
    Ουτι,λαουτο,τριχορδο,κεμανες
    Ταβέρνα
    οποια εχει καλους μεζεδες
    Αυτο που ξερω εγω ειναι οτι αυτη την στιγμη τουλαχιστον 5,και αποκλειω τον εαυτο μου,μουσικοι εμπειροτεχνες εχουν στην κυριολεξια ξεφτυλισει πολλους μουσικους απο πολυ μεγαλα κολλεγια Διεθνως αναγνωρισμενα...και ολοι θαυμαζουν την αισθητικη και την ικανοτητα του Ελληνα μουσικου να δεσει την ανατολη με την εμπνευση,και την τεχνικη με την παιδεια ....
    Εγω προσωπικα εχω 1 μαθητη,κιθαριστα αποφοιτο απο το Μπερλευ ο οποιος ερχεται για να μαθει-καταλαβει τι παει να πει ταξιμι....
    Και ξαναλεω και αναρωτιεμαι....Εαν σβησουν αυτα τα ιερα Τερατα της Ελληνικης Παραδοσιακης και Ρεμπετικης-Λαϊκης παιδειας-μουσικης,Ποιος Χαρτογιακας θα μπορεσει να αναπληρωσει αυτο το κενο....?????????
    Μυστακιδης και μερικοι αλλοι[οχι ολοι ομως,αλλα δεν θελω να μπω σε προσωπικη αντιπαραθεση γιατι ειναι υποκειμενικη μου αποψη] κανουν μια τεραστια προσπαθεια.
    Απο προσωπικη εμπειρια πριν αρκετα χρονια,ετυχε να παρω εναν μεγαλο ''δασκαλο'' στο ουτι για να μαθω τι μπορουσα να κανω και ποια ηταν η διαδικασια για να μπορεσω να παρω κι εγω ενα πιστοποιητικο,παντοτε μεσω σπουδων,και ημουν ηδη επαγγελματιας μουσικος,με μπλοκακι,με εμπειρια διδασκαλιας αναγνωρισμενος απο το Ελληνικο Κρατος και σε προγραμματα ΝΕΛΕ.και δισκογραφικη δουλεια.
    Και ο Μεγαλος Δασκαλος αυτος,με εστειλε στο τσιρακι του,που μου αρχισε τις φαρφαρες και τις πονηριες του Στυλ ο Νικος δεν εχει χρονο και εγω θα σε αναλαβω,και τελοσπαντων επειδη του ειχε υπογραψει αυτος ο Δασκαλος ενα πτυχιο επειδη ηταν διπλα του για αρκετα χρονια και ειχαν κολητηλικια .
    Ξαναπερνω τον συγκεκριμενο Δασκαλο και μου ειπε μετα απο πολλεεεεες συνομιλιες πως πρεπει να εχω διπλωμα Βυζαντινης[Ακου Φιλε μου].και οπωςσδηποτε να μαθω να παιζω στις σπουδες[ο Θεος να τις κανει τοτε] και Λαφτα 'η λυρα....
    Η Απατη ηταν οτι επρεπε να κατσω στο ωδειο και να τους τα ακουμπαω για ακομα 5 χρονια....
    Εγω δεν προσκυνησα τους πονηρουληδες αυτους και εφυγα στο εξωτερικο...ας ερθουν αυτοι οι μαγκες ολοι να πουν αν ειναι σε θεση να ακυρωσουν ενα πιστοποιητικο απο ενα Πανεπιστημιο οπως ειναι της Τουλσα Κολοραντο,και αν εχει κανενα χαρτι το κυρος του δικου μου χαρτιου....ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΡΧΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΔΙΑΟΛΟΥ...
    Σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι το δικο μου ''ΧΑΡΤΙ'' ειναι πιο δυνατο απο το Τεϊ,αλλα πρεπει αυτοι οι χαρτογιακαδες να καταλαβουν πως υπαρχουν μουσικοι που στην κυριολεξια δεν ξερουν να γραψουν το ονομα τους αλλα ειναι μουσικες διανοιες.....Βλεπουν την σκληθρα και χανουν το δοκαρι...
    Δημητρη και αυτο στο λεω με πολυ σεβασμο και ειληκρινα στηριζοντας αυτο που κανεις:
    Καθαριστε το καρβουνο απο τα διαμαντια,και σπαστε λιγο τις κλικες και τα δεξια χερια,γιατι εχουμε καταντησει σαν την θεα Καλλη....Καταλαβαινεις τι εννοω...Εισαι ανθρωπος μπεσσαλης και καλος μουσικος παραδειγμα για πολλους απο εμας.
    Και κατι τελευταιο
    ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.και ΟΛΟΙ ΥΠΗΡΕΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΣ ΑΓΑΠΗ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ>
    Φιλοτιμο να υπαρχει,ταπεινοτητα και σεβασμος σε οποιον αφιερωνει την ζωη του σε ενα κομματι ξυλο και κανει καταθεση ψυχης....και απο χαρτογιακαδες χορτασαμε...
    Με εκτιμηση
    Δρ.Σπυρος Κολιαβασιλης
    [URL="http://www.myspace.com/spyrosoud"]www.myspace.com/spyrosoud[/URL]
    Σμυρνη-Πολη και αταστα,τραγουδια και μουσικες

Συντονιστής Το avatar του χρήστη pepe
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    Αδέσποτα
    Μουσ. όργανο
    λαούτο, τσαμπούνα, σάζι, μπαγλ
    Ταβέρνα
    ?
    Παιδιά, μη χάνουμε το θέμα. Φυσικά και είναι δυνατόν ένας μουσικός χωρίς επίσημες σπουδές να είναι καλύτερος από έναν με πτυχίο: γιατί είναι πιο ταλαντούχος, γιατί το έχει εξασκήσει πιο πολύ, γιατί έχει ζήσει από μικρός στο κατάλληλο περιβάλλον.
    Ακόμη και ένας μαθηματικός μπορεί να το πετύχει αυτό. Όμως η συγκεκριμένη επιστήμη δεν είναι καλό παράδειγμα κατά τη γνώμη μου: στατιστικά έχει διαπιστωθεί ότι η κορυφαία περίοδος για τα μεγάλα μαθηματικά μυαλά είναι σε πολύ νεαρή ηλικία, στην οποία είναι λογικό να μην έχουν διδακτορικό ή ούτε καν μεταπτυχιακό.

Αλλά όλα αυτά δεν παύουν να είναι εξαιρέσεις. Και ο Μακρυγιάννης ήταν ολιγογράμματος, και ο Βαν Γκογκ είχε αποτύχει στη σχολή καλών τεχνών, και τον Αϊνστάιν οι δασκάλοι του στο σχολείο τον είχαν για καμένο χαρτί... Παραδείγματα γνωστά τοις πάσι, ακόμη και σε όσους δεν ξέρουν ούτε έναν άλλο ζωγράφο ή φυσικό. Γνωστά επειδή ακριβώς είναι εξαιρέσεις.

Τέτοιες εξαιρέσεις έχει προβλεφθεί να λαμβάνονται υπόψη στο εκπαιδευτικό σύστημα, όπως μας εξήγησαν ο Δημήτρης Μστ. και άλλοι, ώστε το δυναμικό τέτοιων σημαντικών ταλέντων χωρίς πτυχία να μην πηγαίνει ανεκμετάλλευτο. Όμως κατά βάση όλα τα εκπαιδευτικά συστήματα έχουν ένα συγκεκριμένο τρόπο που δουλεύουν: για να διδάξεις πρέπει να έχεις διδαχτεί πρώτα, και μάλιστα σε επίπεδο ανώτερο από αυτό που διδάσκεις (π.χ. καθηγητής δευτεροβάθμιας με πτυχίο παν/μίου). Έτσι γίνονται τα πράγματα. Οι εξαιρέσεις δεν επαρκούν για να θεωρήσουμε το κάθε πτυχίο ως ένα άκυρο χαρτί αναντίστοιχο με τις ικανότητες κάθε πτυχιούχου. Προς θεού δηλαδή.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyros koliavasilis Εμφάνιση μηνύματος
    Σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι το δικο μου ''ΧΑΡΤΙ'' ειναι πιο δυνατο απο το Τεϊ,αλλα πρεπει αυτοι οι χαρτογιακαδες να καταλαβουν πως υπαρχουν μουσικοι που στην κυριολεξια δεν ξερουν να γραψουν το ονομα τους αλλα ειναι μουσικες διανοιες....
    Ναι, υπάρχουν. Όταν θα παίξουν σε πανηγύρι θα προτιμήσουμε να πάμε εκεί παρά κάπου αλλού που θα παίζει ο χτεσινός πτυχιούχος. 'Ομως, πόσο καλοί δασκάλοι είναι;

Ούτε το παράδειγμα με την Κ. Δημουλά το θεωρώ εύστοχο. Είναι λογοτέχνις: η δουλειά της δεν είναι να εξηγεί τι «θέλει να πει ο ποιητής», που λέμε (χάριν αστεϊσμού φυσικά -ως φιλόλογος σας διαβεβαιώ ότι το μάθημα της λογοτεχνίας δεν είναι αυτή η μπούρδα, αλλά πάμε παραπέρα), να δίνει τέτοιες απαντήσεις, αλλά να δημιουργεί τα ερωτήματα. Οι απαντήσεις απαιτούν κάποια μέθοδο. Ο φιλόλογος, όπως ο μουσικολόγος, είναι επιστήμων. Διδάσκει τη μέθοδο. Το ίδιο κάνει και ο γυμναστής (ή και ο προπονητής σ' ένα άθλημα): δε χρειάζεται να παίζει την καλύτερη μπάλα στον κόσμο, χρειάζεται όμως να ξέρει τη μέθοδο για να παίξει κανείς τόσο καλά ώστε να μην αφήνει τις δυνατότητές του να χαραμίζονται. Η ύπαρξη κακών φιλολόγων / μουσικολόγων / γυμναστών κλπ. δεν το αναιρεί αυτό (όπως ούτε βέβαια η ύπαρξη κακών λογοτεχνών, αθλητών ή μουσικών αποδεικνύει τίποτε).

Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    Αδέσποτα
    Μουσ. όργανο
    Ταβέρνα
    ?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Δημήτρης Μυστακίδης Εμφάνιση μηνύματος
    Αγαπητοί φίλοι,
    Σας προσκαλούμε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του GoPetition και να προσυπογράψετε την διαμαρτυρία των μελών του Τμηματος Λαικης Παραδοσιακης Μουσικης ΤΕΙ Ηπείρου:
    http://www.gopetition.com/petitions/...υ-ερδιπ-σ.html

Διαδίδοντας το μήνυμα αυτό μας βοηθάτε να διασώσουμε μια σημαντική ακαδημαϊκή κατάκτηση.
    Ευχαριστούμε για την συμπαράστασή σας.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pepe Εμφάνιση μηνύματος
    Εγώ που δεν εμπλέκομαι δεν έχω πρόβλημα να πω ακριβώς περί τίνος πρόκειται: ο νέος νόμος για την Παιδεία διώχνει από το ΤΕΙ Άρτας τους πρακτικούς οργανοπαίχτες που δίδασκαν, με το αιτιολογικό ότι δεν έχουν πτυχίο (βέβαια, αν είχαν πτυχίο δε θα ήταν πρακτικοί! ). Όμως, αν θέλουμε να υπάρξουν κάποια στιγμή παραδοσιακοί οργανοπαίχτες με πτυχίο, ο μόνος τρόπος είναι να παραμείνουν αυτοί οι δασκάλοι. Επιπλέον, αν φύγουν, ο νόμος δεν προβλέπει από ποιον θα αντικατασταθούν κι έτσι τα μαθήματα θα μείνουν ορφανά τη χρονιά που μας έρχεται.
    Στο λινκ μπορούμε να υπογράψουμε το αίτημα να αλλάξει αυτή η ρύθμιση του νόμου.
    Δεν έχω να προσθέσω τίποτε, απλώς το ξαναφέρνω στα «πρόσφατα» γιατί ο ρυθμός που μαζεύονται οι υπογραφές έπεσε.

Μέλος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Πύργος
    Συνθέτης
    διάφοροι
    Ταβέρνα
    διάφορες
    Υπογραφές για να αποσυρθεί ολόκληρο το νομοσχέδιο συλλέγονται κάπου;

Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    Αδέσποτα
    Μουσ. όργανο
    Ταβέρνα
    ?
    Δεν ξέρω... Μήπως να απευθυνθείς στην ομάδα νομικής υποστήριξης της πλ. Συντάγματος; Είναι οι πρώτοι που λογικά θα ξέρουν αν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    Αδέσποτα
    Μουσ. όργανο
    Ταβέρνα
    ?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΑΓΗΣ Εμφάνιση μηνύματος
    Υπογραφές για να αποσυρθεί ολόκληρο το νομοσχέδιο συλλέγονται κάπου;
    Εύρηκα. Δες εδώ.

Δραστήριο Μέλος Το avatar του χρήστη guvs
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Θεσσαλονικη
    Συνθέτης
    Πολλοι πλεον..
    Μουσ. όργανο
    μπουζουκι 3χ
    Ταβέρνα
    Η σκαλα του μιλανου, Νιαβεντι
    Παντως θα διαφωνησω σε ενα σημειο με τον φιλο pepe. Η μουσικη ναι μεν ειναι επιστημη, αλλα δε νομιζω πως ειναι απαραιτητη ΟΛΗ η γνωση της θεωριας για να διδαξεις ΑΡΧΙΚΑ. Προφανως για να διδασκεις σε ατομα της ανωτερας θα πρεπει κατι να σκαμπαζεις και συ. Αλλα, νομιζω πως το ζητημα της οργανοπαιξιας και της παραλληλης θεωριας μπορει να γινει και απο καποιον "αδαη" με τις ανωτερες θεωρητικες σπουδες. Μια σκεψη μονο.
    Το βουνό με το βουνό μόνο δε σμίγει..

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456

Πληροφορίες θέματος

Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα

Αυτή τη στιγμή, 1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Παρόμοια Θέματα

1. Σημαντική ανακοίνωση προς όλα τα μέλη
    από admin στην ενότητα Καλωσορίσματα...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευτ.: 06.02.2011, 22:16
  2. Σημαντική Ανακοίνωση (Κλοπή κιθάρας)
    από KwstasP στην ενότητα Ανακοινώσεις - Εκδηλώσεις - Συναυλίες - Εκπομπές
    Τελευτ.: 19.03.2010, 12:01
  3. Συνδυασμοί Λαϊκών Δρόμων
    από Μπουζουκης στην ενότητα Δρόμοι, Κουρντίσματα, Αυτοσχεδιασμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευτ.: 23.10.2009, 10:35
  4. Κινητή Έκθεση του Μουσείου Ελληνικών Λαϊκών Μουσικών Οργάνων
    από Μ.Ε.Λ.Μ.Ο.Κ.Ε. στην ενότητα Ανακοινώσεις - Εκδηλώσεις - Συναυλίες - Εκπομπές
    Τελευτ.: 02.07.2009, 15:22
  5. Πόσο σημαντική είναι η ανάγνωση παρτιτούρας
    από Κωνσταντίνος στην ενότητα Παρτιτούρες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευτ.: 07.04.2008, 17:50

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό το θέμα
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  • Ο κώδικας BB code είναι σε λειτουργία