+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 43 από 43

Θέμα: "... απαγορεύεται να παίζετε παραδοσιακή μουσική!"

Δόκιμο Μέλος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    Μάρκος Βαμβακαρης
    Ταβέρνα
    καμία
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νίκος Πολίτης Εμφάνιση μηνύματος
    Α, όχι. Κατ’ αρχήν, τσάμικος είναι ο χορός, όχι το τραγούδι. Δεν έχω δεί κάποια σχετική μελέτη αλλά πράγματι, είναι πολύ πιθανό ο χορός αυτός να πρωτοχορεύτηκε από Τσάμηδες, το πότε περίπου δεν μου είναι, και αυτό, γνωστό, αλλά δεν έχει και τόση σημασία. Για τα τραγούδια, τώρα, που είναι γραμμένα σε μέτρο, ρυθμικό τονισμό και αγωγή για να χορευτούν ως τσάμικα, και εκεί δεν έχω δεί κάποια μελέτη αλλά η αίσθησή μου είναι ότι όλοι οι μουσικοί δρόμοι που απαντώνται στα υπόλοιπα τραγούδια των ελληνόφωνων / αλβανόφωνων, βλαχόφωνων κλπ. περιοχών της Ελλάδας, απαντώνται και στη μουσική των τσάμικων. Τόσο απλά. Τώρα, αν εσύ θεωρείς ότι, με την εξαίρεση του χιτζάζ και των τσάμικων, όλα τα υπόλοιπα ελληνικά δημοτικά τραγούδια (δική μου ερώτηση: και τα κλέφτικα;) προέρχονται από την δυτική Ευρώπη, δικαίωμά σου είναι αλλά και των άλλων δικαίωμα είναι να μην συμμερίζονται αυτή την άποψη.
    να διευκρινίσω μόνο (για τα τελευταία) ότι δεν είπα ότι προέρχονται από την υπόλοιπη Ευρώπη. Μίλησα για κοινή ρίζα μεταξύ του μεγαλύτερου μέρους της Ελληνικής μουσικής, και της αρχαϊκής Ευρωπαικής μουσικής, και απουσία κοινής ρίζας και όμοιου ύφους με αυτή της ανατολής. Η υπόλοιπη Ελληνική μουσική μπορεί να διακριθεί σε αυτά που σαφέστατα και έχουν ανατολική προέλευση και επιρροές, και σε αυτα που έχουν πιο σύγχρονη δυτική προέλευση (τα επτανησιακά, και όσα ματζόρε υπάρχουν κυρίως στον Νότο και τα νησιά)

σίγουρα αυτή είναι η γνώμη μου (θα έλεγα και η γνώμη της πλειονότητας, με βάση την εμπειρία μου, ακόμα και με κόσμο που δεν ασχολείται με μουσικολογία), αλλά σίγουρα δεν μπορώ (και δεν έχω και λόγο) να την επιβάλλω. Απλά προσπάθησα να εξηγήσω γιατί στον μεν κεμάλ "ξίνιζαν" όλα τα τραγούδια της τουρκίας, στον δε μεταξά "ξίνιζαν" μόνο κάποια που μέχρι σήμερα ο κόσμος αντιλαμβάνεται ως ανατολίτικα

Συντονιστής Το avatar του χρήστη Νίκος Πολίτης
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Επάγγελμα
    μα, δεν εργάζομαι πιά!
    Συνθέτης
    Αρκετοί, παλιοί όλοι
    Μουσ. όργανο
    πολίτικο λαούτο, μπουζούκι
    Ταβέρνα
    Ελάχιστες, οι καλές έχουν κλείσει
    Άρθρα Blog
    16
    Η (ενιαία, φαντάζομαι) αρχαϊκή Ευρωπαϊκή μουσική, από πού προήλθε άραγε; Η μουσική της Ανατολής; Ως γνωστόν, παρθενογενέσεις δεν υπάρχουν.

Συντονιστής Το avatar του χρήστη pepe
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    πλέον Ηράκλειο
    Συνθέτης
    Αδέσποτα
    Μουσ. όργανο
    λαούτο, τσαμπούνα, σάζι, μπαγλ
    Ταβέρνα
    ?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από John1111 Εμφάνιση μηνύματος
    Και φυσικά αυτό που αρνούνται να αποδεχτούν οι Έλληνες αρθρογράφοι, αναγνωρίζει ακόμα και μουσικολογικά άσχετος κόσμος, στου οποίου τα αφτιά ποτέ δεν θα μπορούσε να ηχήσει «ανατολίτικα» το μεγαλύτερο μέρος των Ελληνικών τραγουδιών, ακόμα και αν είναι ασυγκέραστα.
    Νομίζω ότι για τον «μέσο άνθρωπο» ανατολίτικο είναι ό,τι παραπέμπει σε πιο ανατολικά από «εδώ». Εμπεριέχει την έννοια του εξωτικού. Για τον Έλληνα τα τούρκικα, για τον Τούρκο τα ιρανικά, για τον Ιρανό τα ινδικά κλπ.. Επίσης, για τον Έλληνα, όσα ελληνικά τραγούδια χρησιμοποιούν στοιχεία που να είναι κοινά ή πραπλήσια με τούρκικα, σε μεγαλύτερο βαθμό απ' όσο συνηθίζεται στην πλειοψηφία των ελληνικών τραγουδιών. Π.χ., τα τσιφτετέλια και οι αμανέδες (όχι όμως το κάθε τσιφτετέλι - δε νομίζω ότι το Χαρέμι στο Χαμάμ ή το Πότε Βούδας ακούγονται ανατολίτικα).

Είναι λογικό ότι κανείς μέσος ακροατής δε θα χαρακτηρίσει ανατολίτικο ένα ελληνικό τραγούδι που είναι «όπως όλα».

Θα έλεγα ότι με την ίδια λογική το χιτζάζ ακούγεται πιο ανατολίτικο από τους διατονικούς δρόμους. Οι διατονικοί υπάρχουν κάργα κι αυτοί στην ανατολική τροπική μουσική, αλλά οι χρωματικοί (όπως το χιτζάζ) υπάρχουν πολύ περισσότερο εκεί και λιγότερο έως καθόλου όσο κινούμαστε δυτικά. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα διατονικά δεν είναι ανατολίτικα, απλώς δε χτυπάνε ως ανατολίτικα επειδή δεν είναι εξωτικά (εκτός αν είναι για άλλους λόγους).

Ό,τι ισχύει δε για το χιτζάζ θα έλεγα ότι ισχύει και για το σαμπάχ: δρόμος με πολύ ιδιαίτερο άκουσμα, που δεν έχει τίποτε αντίστοιχο στην καθαρά δυτική μουσική, έστω και την παλιά, άρα με άρωμα ανατολής. Ακόμη κι αν παιχτεί καρασυγκερασμένα και με συγχορδίες, μπάσο κλπ..

Άκου όμως μια σπάνια περίπτωση τσάμικου σαμπάχ: https://www.youtube.com/watch?v=UYu7M9KIh6M

Έχει «ανατολίτικο χρώμα»; Έχω την αίσθηση ότι ο «μέσος ακροατής» θα έλεγε όχι. Αν ακούει τσάμικα θα έλεγε ότι είναι σαν κανονικό τσάμικο, δηλαδή οικείο, κι αν δεν ακούει θα έλεγε ...περίπου πάλι το ίδιο, δηλαδή ανοίκειο.

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345

Πληροφορίες θέματος

Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα

Αυτή τη στιγμή, 1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό το θέμα
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  • Ο κώδικας BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας