+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 5 από 11 ΠρώτηΠρώτη 123456789 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 108

Θέμα: Βέργα αλουμινίου και ήχος

Μέλος Το avatar του χρήστη ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    ΑΓΙΟΣ ΚΩΝ-ΝΟΣ ΛΟΚΡΙΔΟΣ
    Συνθέτης
    ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΕΘΑΜΕΝΟΙ.......
    Μουσ. όργανο
    τριχορδα γενικα
    Ταβέρνα
    ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ..ΕΧΟΥΜΕ ΚΡΙΣΗ
    Ναι εχεις δικιο εκει που λες ...... αλλα οταν εισαι επαγγελματιας οργανοποιος το μονο που δεν θελεις ειναι να εχεις τους πελατες σου καθε λιγο στο μαγαζι για τον ιδιο λογο.......Κανενας δεν θελει κατι τετοιο την στιγμη που οι απαιτησεις των πελατων εχουν γινει εως παραλογες.Αυτο με τα οργανα εχει παραγινει τωρα τελευταια.Μπαινει ο αλλος στο νετ και σαν σφουγκαρι τραβαει πληρωφοριες ,κι ερχεται και σου λεει...ξερεις ο ταδε ο μαστορας στην σμυρνη τοτε το εφτιαχνε ετσι τ οργανο κι ακουγοτανε καμπανα.Ο αλλος ειχε βρει ενα κολπο κι εκανε αυτο στο μανικο.Καταλαβαινω.........αλλο να κανεις την πλακα σου (εστω και σωστα) κι αλλο να εχεις ταμπελα.
    Να ρωτησω και κατι ασχετο ρε Παναγιωτη. Βλεπω οτι απαντησες στις 3,05 τι ωρα κοιμασαι?

Μέλος Το avatar του χρήστη mih7mit5
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Κοζάνη
    Συνθέτης
    Μάρκος, Τσιτσάνης, Άκης Πάνου
    Μουσ. όργανο
    Κιθάρα-Μπουζούκι-Μπαγλαμάς
    Ταβέρνα
    Όμορφη Νύχτα
    "Εμείς για αλλού κινήσαμε και αλλού η ζωή μας πάει"...που λέει και το άσμα...Το θέμα μας εξ αρχής ήταν αν η βέργα αλουμινίου έχει επίπτωση στον ήχο. Παρατέθηκαν κάποια στοιχεία τόσο για το αλουμίνιο όσο και για τα ανθρακονήματα που αποδεικνύουν - κατά την γνώμη μου πάντα - πως ως υλικά δεν μπορούν να τον επηρεάσουν. Τουλάχιστον αυτό μπορεί να είναι ένα "θεωρητικό" συμπέρασμα που εξάγεται απο την συζήτηση μας...Απο εκεί και πέρα μακάρι να είχα την δυνατότητα να πάρω ενα μπουζούκι με ανθρακονήματα, ένα με βέργα και ένα με κόντρα απο έβενο ή μπαντούκ ή ότι άλλο θέλετε, να τα δώσω σε ένα ΤΕΙ ή ΑΕΙ να μελετήσουν ταλαντώσεις, ιδιοσυχνότητες, δονήσεις, ηχοχρώματα και να μας δώσουν αποτελέσματα που να απαντούν σε όλους μας...

Το θέμα της σταθερότητας είναι άλλο θέμα...Σαφώς και τα ανθρακονήματα είναι πιο ανθεκτικά αλλά μόνον όταν βρεθεί ο τρόπος να είναι τέτοια...Και απο τα λεγόμενα σας κατάλαβα οτι είναι θέμα τόσο τρόπου κατασκευής όσο και επιλογής ανθρακονημάτων...Η βέργα σου δίνει το τεράστιο πλεονέκτημα της μ ι κ ρ ο ρ ύ θ μ ι σ η ς. Το μανίκι είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΜΑ ΑΔΥΝΑΤΟΝ να μην μετακινηθεί απο τις επιδράσεις του περιβάλλοντος. Οι δυνάμεις που αναπτύσσονται απο την διόγκωση και συρρίκνωση είναι τεράστιες. Και πώς όταν η υπόλοιπη κατασκευή είναι τόσο εκτεθειμένη στις αλλαγές θερμοκρασίας και υγρασίας έχουμε την απαίτηση απο το αλουμίνιο και το ανθρακόνημα να κρατούν γερά στην θέση του το μανίκι; Μακάρι κάποιος να βγεί τώρα ή στο μέλλον και να αποδείξει οτι έχει φτιάξει το αμετακίνητο (με τεκμηρίωση) μάνικο. Μου μοιάζει ουτοπικό...
    Κάθε φορά που ανοίγεις δρόμο στη ζωή, μην περιμένεις να σε βρεί το μεσονύχτι...
    Έχε τα μάτια σου ανοιχτά βράδυ - πρωί, γιατί μπροστά σου πάντα απλώνεται ένα δίχτυ...

Συντονιστής Το avatar του χρήστη Νίκος Πολίτης
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    Αρκετοί, παλιοί όλοι
    Μουσ. όργανο
    πολίτικο λαούτο, μπουζούκι
    Ταβέρνα
    Ελάχιστες, οι καλές έχουν κλείσει
    Βεβαίως και μπορεί, ωραιότατα, η βέργα να έχει επίπτωση στον ήχο που βγάζει το όργανο και το ηχόχρωμα να επηρρεάζεται από τους ιδιοσυντονισμούς των υλικών και από τις σχέσεις μεταξύ τους. Αλλά, φίλε mih7mit5, δεν μπορώ να καταλάβω πώς μια τέτοια επίπτωση θα μπορούσε να επηρρεαστεί από το με πόσες χιλιάδες μέτρα το δευτερόλεπτο ταξιδεύει ο ήχος σε διαφορετικά υλικά. Αυτό έχει σημασία μόνο για μεγάλες αποστάσεις. Δεν κατάλαβα ακόμα τη χρησιμότητα του πίνακα που παρέθεσες, στην εξαγωγή συμπερασμάτων για βέργες, κόντρες στα μάνικα κλπ.

Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Κοζάνη
    Συνθέτης
    Μουσ. όργανο
    Ταβέρνα
    Όμορφη Νύχτα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mih7mit5 Εμφάνιση μηνύματος
    ..Αυτό το καταθέτω σαν στοιχείο για να μπορέσει ίσως να γίνει μια πιο εμπεριστατωμένη συζήτηση πάνω στο θέμα.
    κ. Νίκο καλημέρα σας!

Παραπάνω είναι τα λόγια με τα οποία έκλεισα την αρχική μου τοποθέτηση παραθέτοντας ταυτόχρονα τον πίνακα. Κατά την προσωπική μου άποψη η ηχοαγωγιμότητα των υλικών με τα οποία έρχονται σε επαφή οι χορδές - που είναι το μέσο παραγωγής του ήχου - παίζει σημαντικό ρόλο.
    Τα βιβλία της φυσικής μου λένε πως ο ήχος μεταδίδεται καλύτερα δια μέσου υλικών με υψηλή πυκνότητα λόγω στενότερης επαφής των μορίων που αποτελούν το δομικό συστατικό τους. Αυτό έχει ώς συνέπεια και την ταχύτερη μετάδοση του ήχου αλλά και τις μικρότερες απώλειες σε συχνότητες. Το αλουμίνιο έχει μέση πυκνότητα 2700kg/m3. Η πυκνότητα του ξύλου κυμαίνεται απο πολύ χαμηλές τιμές μέχρι τα 1200kg/m3 για τον έβενο...
    Μπορεί να κάνω λάθος (;), γι' αυτό και ζήτησα όσους γνωρίζουν παραπάνω στοιχεία για τη μηχανική μετάδοσης του ήχου να μπουν στη συζήτηση. Ενα ερέθισμα για μια σοβαρή συζήτηση προσπάθησα να βάλω...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mih7mit5: 09.03.2013 στις 11:16
    Έχε τα μάτια σου ανοιχτά βράδυ - πρωί, γιατί μπροστά σου πάντα απλώνεται ένα δίχτυ...

Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη vasilisgr
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Όπου και να ταξιδέψω η Ελλάδα με πληγώνει
    Συνθέτης
    ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ
    Μουσ. όργανο
    ΖΗΤΙΑΝΟΞΥΛ0
    Ταβέρνα
    Το σπιτι μου

Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    Αρκετοί, παλιοί όλοι
    Μουσ. όργανο
    Ταβέρνα
    Τα βιβλία της φυσικής μου λένε πως ο ήχος μεταδίδεται καλύτερα δια μέσου υλικών με υψηλή πυκνότητα λόγω στενότερης επαφής των μορίων που αποτελούν το δομικό συστατικό τους. Αυτό έχει ώς συνέπεια και την ταχύτερη μετάδοση του ήχου αλλά και τις μικρότερες απώλειες σε συχνότητες.
    Πάρα πολύ σωστά. Και εγώ είχα μάθει στη φυσική, ότι ένας ήχος που παράγεται π.χ. ταυτόχρονα στην επιφάνεια της θάλασσας και στην ίδια τη θάλασσα από ένα μηχανοκίνητο πλοίο, θα ακουστεί γρηγορότερα σε μία μεγάλη απόσταση, κάποιων χιλιομέτρων, αν βυθίσουμε το αφτί μας στη θάλασσα παρά αν περιμένουμε να διαδοθεί μέσω του αέρα. Και θα έχουμε και κάποιες διαφορετικές αποσβέσεις για κάποιες συχνότητες. Αλλά εδώ, δεν μας ενδιαφέρει η μετάδοση του ήδη παραχθέντος (από ένα όργανο) ήχου, παρά η ίδια η παραγωγή ήχου μέσα στο όργανο. Η μετάδοση (καθώς και απόσβεση συχνοτήτων λόγω μετάδοσης) γίνεται μετά την παραγωγή, με μέσον μετάδοσης αποκλειστικά τον αέρα, όχι το μάνικο του οργάνου.

Μέλος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    -----
    Συνθέτης
    ----
    Μουσ. όργανο
    ----
    Ταβέρνα
    ----
    Το θέμα μας εξ αρχής ήταν αν η βέργα αλουμινίου έχει επίπτωση στον ήχο. Παρατέθηκαν κάποια στοιχεία τόσο για το αλουμίνιο όσο και για τα ανθρακονήματα που αποδεικνύουν - κατά την γνώμη μου πάντα - πως ως υλικά δεν μπορούν να τον επηρεάσουν. Τουλάχιστον αυτό μπορεί να είναι ένα "θεωρητικό" συμπέρασμα που εξάγεται απο την συζήτηση μας...
    Από τα λεγόμενα του κ. Φρονιμόπουλου, (που και εγώ συμφωνώ μαζί του) κατάλαβα ότι προκύπτει το αντίθετο:

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νίκος Φρονιμόπουλος Εμφάνιση μηνύματος
    Ένα πράγμα μπορώ να πω με τη μεγαλύτερη βεβαιότητα : ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μπαίνει πάνω σε ένα όργανο θα έχει κάποια ( μεγαλύτερη η μικρότερη ) επίδραση και στο ηχητικό αποτέλεσμα.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νίκος Φρονιμόπουλος Εμφάνιση μηνύματος
    ....αυτό που εγώ γνωρίζω από τριαντάχρονη και βάλε εμπειρία, είναι το εξής : Όσο πιό απλή είναι η κατασκευή του μπράτσου, τόσο καλύτερη και η μετάδοση του ήχου. Όσο πιό πολλές κόντρες, αντικολλητά ξύλα, προεντάσεις και κατά συνέπεια και βέργες, μέταλλα κ.λ.π. τόσο το χειρότερο. Πόσο; Ίσως όχι πάρα πολύ , μιάς και άλλοι παράγοντες παίζουν τον πρωτεύοντα ρόλο.

Εγώ πάντως, έαν αυτό δεν ήταν απαραίτητο, θα επέλεγα την απλόυστερη λύση : Ένα κομμάτι ξύλου γιά όλο το μπράτσο ( βλέπε βιολί, κλασσική κιθάρα, ταμπουράς ). Στο μπουζούκι όμως έχουμε περισσότερες τάσεις και έτσι είμαστε υποχρεωμένοι να χρησημοποιούμε πιό ενισχυμένες κατασκευές .

Και πάλι πιστεύω πως όσο πιό απλές, τόσο το καλύτερο, αρκεί να πετυχαίνουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα : Σταθερό μπράτσο.

Σε ένα μουσικό όργανο, κάποιες χαμηλές συχνότητες αντιστοιχούν σε δονήσεις ολόκληρου του σώματος του οργάνου , παρόμοιες με αυτές του καπακιού ( βλέπε άρθρο στο τελευταίο τεύχος της Κλίκας ).Έχουμε λοιπόν και στο μπράτσο κάποιες κομβικές γραμμές. Έτσι βάζοντας π.χ. κλειδιά με διαφορετικό βάρος η προσθέτοντας και αφαιρώντας μάζα από το μπράτσο η τα καράολο ενός μπουζουκιού, θα δούμε και ηχητικές μεταβολές.

Όπως σωστά έγραψε και ο Κώστας, πρέπει να γίνει συγκεκριμένο πείραμα ( πειράματα ,ακόμη καλύτερα ) σε όργανο για να διαπιστωθεί η επίδραση της βέργας στον ήχο. Στα πειράματα αυτά, εκτός από τα εμπειρικά συμπεράσματα, θα πρέπει να κρατηθούν και πιό «επιστημονικά» δεδομένα ( όπως π.χ. FFT διαγράμματα ) που θα πιστοποιούν αντικειμενικότερα τις όποιες αλλαγές.

Μέχρι στιγμής δεν έχω μπεί σε τέτοιου είδους έρευνα για ένα πολύ απλό λόγο : Δε με απασχόλησε ποτέ η αναγκαιότητα της βέργας στό μπουζούκι , κάτι που σε άλλα όργανα ( ακουστική κιθάρα ) είναι απαραίτητο και έτσι έγινε ένα συστατικό της κατασκευής τους.

Βεβαίως, είναι δυνατόν και ένα μπουζούκι με βέργα να έχει πολύ καλό ήχο. Το ερώτημα μπαίνει αντίστροφα : Μήπως , χωρίς βέργα θα είχε ακόμα καλύτερο ; Μόνον πειραματικά μπορεί τεκμηριωμένα να απαντηθεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη atastos: 09.03.2013 στις 21:43
    [SIZE=1][/SIZE]

Βασικό Μέλος Το avatar του χρήστη nikosn
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Νίκαια
    Συνθέτης
    Χατζηχρήστος-Βαμβακάρης
    Μουσ. όργανο
    Κιθάρα-μπαγλαμάς-μπουζούκι-Ούτ
    Ταβέρνα
    ΚΑΛΑ ΚΑΘΟΥΜΕΝΑ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    1).Ο κατασκευαστής της κιθάρας από ανθρακονήματα λέγεται Αντώνης Βαρβούνης. Αναφέρεται στην αρχή του θέματος.
    2)Ο Κος Κραβαριώτης είναι εξαιρετικός άνθρωπος, και μουσικός.Εδώ όμως η παρουσίαση της εργασίας του δεν βοηθά άμεσα το θέμα.
    3)Καλά τα λέει ο Νίκος για την μετάδοση του αέρα.Ακόμα διακρίνω μια ΠΡΟΣΠΆΘΕΙΑ να παρουσιαστεί η βέργα αλουμινίου,ότι ΩΦΕΛΕΙ ηχητικά,αυτό όμως δεν προκύπτει από κάπου,ή από τον πίνακα.Το επιχείρημα της γρήγορης απόκρισης του ήχου από το αλουμίνιο δεν ευσταθεί,γιατί η βέργα ανθρακονήματος έχει πολλαπλάσια ταχύτητα από το αλουμίνιο.Σύμφωνα με το επιχείρημα σαφώς υπερτερεί.Δεν αναγνωρίζεται όμως,αλλά απαξιώνεται.
    4) Ναι πρέπει να γίνουν εργαστηριακά πειράματα,αλλά ξέρουμε ποια περίπου είναι τα ηχοχρώματα του αλουμινίου.Άλλο αν δεν γίνονται "άμεσα" αντιληπτά από το απαίδευτο αυτί,λόγω της μικρής ποσότητας που περιέχει το όργανο.
    5)Είναι γνωστό ότι οι εταιρείες στον κόσμο που χρησιμοποιούν βέργα αλουμινίου την χρησιμοποιούν στα φθηνότερα όργανά τους,γιατί όπως λέει κι ο Νιαβέντ, δεν γίνεται να έχεις στο εργαστήριό σου μια ουρά πελατών που θα θέλει ρύθμιση μπράτσου.Τα ακριβότερα όργανα είναι σκέτο ξύλο το μπράτσο ή με βέργα ανθρακονημάτων.Αυτό λέει κάτι.Αν μπορείς να φτιάξεις το όργανο σταθερό χωρίς βέργα, γιατί να την βάλεις;Κατά την γνώμη μου στα οικονομικά όργανα μέχρι 700 Ευρώ η βέργα είναι μονόδρομος.Όταν όμως σκάσεις κανένα χιλιαρικάκι ευρώ και πάνω γιατί να βάλεις βέργα;μήπως δεν υπάρχει τεχνογνωσία;ΥΠΑΡΧΕΙ.Το θέμα είναι όμως η παραγωγή
    .6) Ναι μπορεί να υπάρξουν καλόηχα όργανα με βέργα όπως λεει ο Ν.ΦΡΟΝΙΜΟΠΟΥΛΟΣ μήπως όμως χωρίς βέργα το ίδιο όργανο θα ήταν καλύτερο;

Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Κοζάνη
    Συνθέτης
    Μουσ. όργανο
    Ταβέρνα
    Όμορφη Νύχτα
    Φίλε ataste δεν είμαι οργανοποιός. Δεν κατέχω το άθλημα. Και για να είμαι ειλικρινής αισθάνομαι και λίγο άσχημα που λαμβάνω μέρος σε μια συζήτηση στην οποία συμμετέχουν καταξιωμένοι οργανοποιοί. Επι της ουσίας όμως δεν νομίζω οτι διαφωνώ κάπου με τον κ. Φρονιμόπουλο. Υπάρχουν πειραματικά δεδομένα που να μελετούν το πολυπαραγοντικό αυτό φαινόμενο που ονομάζεται ήχος (δηλαδή χροιά, ένταση, ύψος, διάρκεια, αντίληψη κτλ) σε σχέση με όσα αναφέραμε; Αν όχι θα συμβιβαστούμε αναγκαστικά στη μελέτη θεωρητικών δεδομένων. Εγώ τέτοια παρέθεσα και προσπάθησα μέσω λογικής - θέλω να πιστεύω - επεξεργασίας τους να καταθέσω την άποψη μου...Υπάρχουν άλλα; Να τα καταθέσουμε και αυτά. Δεν επιζητώ να είμαι σωστός, ούτε και με ενδιαφέρει...Μερακλωμένος με το μπουζούκι και την ελληνική μουσική είμαι... Δεν μπορώ όμως να μην απαντώ βάση αυτών σε όσους θέλουν να με πείσουν (πώς;) οτι η βέργα "δεν κάνει" για το μπουζούκι.

--- Νέο μήνυμα προστέθηκε 10.03.2013 στις 00:03 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε 09.03.2013 στις 23:50 ---

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosn Εμφάνιση μηνύματος
    1).
    3)Καλά τα λέει ο Νίκος για την μετάδοση του αέρα.Ακόμα διακρίνω μια ΠΡΟΣΠΆΘΕΙΑ να παρουσιαστεί η βέργα αλουμινίου,ότι ΩΦΕΛΕΙ ηχητικά,αυτό όμως δεν προκύπτει από κάπου,ή από τον πίνακα.Το επιχείρημα της γρήγορης απόκρισης του ήχου από το αλουμίνιο δεν ευσταθεί,γιατί η βέργα ανθρακονήματος έχει πολλαπλάσια ταχύτητα από το αλουμίνιο.Σύμφωνα με το επιχείρημα σαφώς υπερτερεί.Δεν αναγνωρίζεται όμως,αλλά απαξιώνεται.
    "...Σίγουρα το ανθρακόνημα έχει καλύτερη ηχητική αγωγιμότητα καθώς και μικρότερη πυκνότητα απο το αλουμίνιο. Επίσης διαβάζω στο internet πως έχει πολύ υψηλότερη ειδική αντοχή (αντοχή ανα μονάδα βάρους) και απο το αλουμίνιο αλλά και απο το ατσάλι!. Μακάρι απο αυτές τις πληροφορίες να μπορούσε όμως να βγεί κάποιο συμπέρασμα...Για να γίνει αυτό θα πρέπει να γνωρίζουμε πολλές μικρές λεπτομέρειες της κατασκευής των οργάνων τόσο με το ένα όσο και με το άλλο υλικό..."

Αυτά ακριβώς γράφτηκαν απο εμένα...
    Όμως..
    Δεν έβαλα ΕΓΩ στη συζήτηση το ανθρακόνημα. Δεν με αφορά.
    Δεν με νοιάζει ποιός τύπος κατασκευής έχει τους περισσότερους οπαδούς.
    Δεν έχω μετοχές στην επιχείρηση κανενός οργανοποιού.
    Δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός.
    Αν μου κάτσει κανένα ΤΖΟΚΕΡ θα πάω και θα πάρω μπουζούκι απο κάθε οργανοποιό της Ελλάδος για να ικανοποιήσω την τρέλα μου!
    Θα χαρώ αφάνταστα να κάνω λάθος σε όλα όσα ανέπτυξα αλλά...με απόδειξη.

ΥΓ. Αυτό με τη θάλασσα δεν το πολυκατάλαβα...πώς εντάσσεται στην συζήτηση;

Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    Αρκετοί, παλιοί όλοι
    Μουσ. όργανο
    Ταβέρνα
    Πάντως προσωπικά, φίλε mih7mit5, το μόνο για το οποίο θέλω εγώ να σε πείσω, είναι ότι η παράθεση ενός πίνακα με τις ταχύτητες διάδοσης του ήχου σε διαφορετικά μέσα, δεν βοηθά καθόλου στο να απαντηθεί ερώτημα του τύπου “κάνει καλό ή όχι, η βέργα αλουμινίου στο μάνικο;” Οπότε, η παράθεση “αυτών των θεωρητικών δεδομένων” που αναφέρεις, περισσότερο μπερδεύει παρά βοηθάει. Αν δεν θέλεις τόσο εύκολα να πειστείς ότι κάτι, οτιδήποτε, κάνει ή δεν κάνει για το μπουζούκι, πρέπει με διαφορετικό τρόπο να το ψάξεις. Εγώ σταματώ εδώ, περαιτέρω διάλογος δεν πρόκειται να βοηθήσει, αφού μάλιστα δεν πολυκαταλαβαίνεις και αυτό με τη θάλασσα.

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 5 από 11 ΠρώτηΠρώτη 123456789 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες θέματος

Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα

Αυτή τη στιγμή, 1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ετικέτες θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό το θέμα
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  • Ο κώδικας BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας