+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 35

Θέμα: Αγορα 4χορδου

Νέο Μέλος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    μεταμορφωση
    Συνθέτης
    βαμβακαρης,τσιτσανης,τσιμπιδης
    Μουσ. όργανο
    4χορδον
    Ταβέρνα
    χαμηλου,μεταξου,

Αγορα 4χορδου

καλησπερα κ απο εμενα κ χρονια πολλα σε ολους.επειδη ειμαι κ εγω στην αναζητηση νεου 4χορδου κ εχω βρει καποια μπουζουκια στο καταστημα του κ.Πολυδωρου που μου αρεσουν εχω παρατηρησει οτι τα οργανα μεχρι περιπου 1200 ευρω τα εχει τα ιδια κ το καταστημα του κ.Ματσικα.ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο?η αγορα ενος τετοιου οργανου αξιζει?εχω να διαθεσω γυρω στα 1000 ευρω κ εχω μπερδευτει.εχω επισκεφτει καποιους οργανοποιους κ βλεπω οτι κατω απο 1500 ευρω δυσκολα θα βρεις,ενω αυτα τα 2 καταστηματα εχουν μεγαλη ποικιλια για τιμες μικροτερες των 1500 ευρω.μηπως τα μπουζουκια απο 500-1200 ευρω ειναι σχεδον ιδιας ποιοτικης αξιας κ αλλαζει απλως το σχεδιο?κ κατι ακομα,πως γινεται ενας οργανοποιος να πουλαει μπουζουκι στα 1500 ευρω κ να εχει γυρω στις 30 ντουγες κ ενας αλλος να πουλαει μπουζουκι 1000 ευρω κ να εχει 60 ντουγες.τι ειναι πιο πιθανο,ο πρωτος να ειναι ακριβος ή στον δευτερο να μην ειναι πραγματικες οι ντουγες κ στην πραγματικοτητα να εχει λιγοτερες το οργανο.

Δραστήριο Μέλος Το avatar του χρήστη georgalasg
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Καλαμάτα- Κυπαρίσσι Λακωνίας
    Συνθέτης
    Τσιτσάνης, Τζουανάκος,Μητσάκης
    Μουσ. όργανο
    μπουζούκι, κιθάρα
    Ταβέρνα
    Η Σκαλα του Μιλάνου
    Δεν ειναι πραγματικες. Αλλα καμια σημασια δεν εχει.ουτε στο πρωτο ειναι πραγματικες και οι 30. Ασχολησου με τον ηχο και οχι με τις δουγιες.απολυτως καμια σημασια δεν εχουν.
    Ταβέρνα η Σκάλα του Μιλάνου
    Ολα τα καλά κάποτε τελειώνουν

Τρίχορδο και ξερό ψωμί

Βασικό Μέλος Το avatar του χρήστη liga rosa
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    ανώνυμος προ λογοκρισίας
    Μουσ. όργανο
    κιθάρα, μπουζούκι, λαούτο
    Ταβέρνα
    με φίλους κι όργανα σε πλατεία
    δεν έχω ιδέα τί παίζει στην αγορά με 4χορδα, αλλά αφού δίνεις τόσα λεφτά είναι καλύτερα να πας σε φτηνό όργανο από μάστορα και όχι σε ακριβό από βιοτεχνία.
    μια που είσαι αθήνα δοκίμασε στον γιώργο τον καρανδρέα, φτιάχνει γερά όργανα και με πολλή καλή φροντίδα μετά από την αγορά για ό,τι χρειαστεί. επίσης έχει αρκετά μεταχειρισμένα σε καλές τιμές. δεν θέλω να φανεί σαν διαφήμιση, απλά για οικονομικά 4χορδα δεν μπορώ να σκεφτώ άλλον στην αθήνα.
    αλλιώς πας σε ένα από τα αρχικά μοντέλα μάτσικα για να μην πληρώνεις τζάμπα φιγούρες-δούγιες κλπ, που δεν έχουν σχέση με τον ήχο. σου μένουν και τα φράγκα γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι.
    άσε που θα σου χρειαστούν, γιατί το βλέπω σε λίγο να το γυρίζεις σε τρίχορδο! η ιστορία αυτό δείχνει, ρώτα και τον από πάνω!
    το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Συντονιστής Το avatar του χρήστη Νίκος Πολίτης
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    Αρκετοί, παλιοί όλοι
    Μουσ. όργανο
    πολίτικο λαούτο, μπουζούκι
    Ταβέρνα
    Ελάχιστες, οι καλές έχουν κλείσει
    Φίλε μου, αν είναι να διαθέσεις γύρω στα 1000 ευρώ, ποσό καθόλου μα καθόλου ευκαταφρόνητο, φρόντισε να δεί το όργανο στο οποίο τείνεις να καταλήξεις και κάποιος που να ξέρει. Αλλοιώς, ο κίνδυνος να πάρης φύκια και όχι μεταξωτές κορδέλες είναι υπαρκτός (προσοχή, δεν αναφέρομαι στα συγκεκριμένα καταστήματα που ανέφερες, γενικά μιλάω). Εκτός από το πλήθος των ντουγιών (που συνήθως τις χαράζουν από την έξω πλευρά, να φαίνονται διπλές, τριπλές ή τετραπλές , υπάρχουν και άλλα θέματα διακόσμησης ή φινιρίσματος, αλλά το βασικό ρόλο παίζει το κλικ που θα σου κάνει εσένα, σε συνδυασμό πάντα με τη συμβουλή κάποιου πιό έμπειρου.

Βασικό Μέλος Το avatar του χρήστη liga rosa
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    ανώνυμος προ λογοκρισίας
    Μουσ. όργανο
    κιθάρα, μπουζούκι, λαούτο
    Ταβέρνα
    με φίλους κι όργανα σε πλατεία
    όντως πολύ βασική η βοήθεια κάποιου έμπειρου, και παράλειψή μου που δεν το έγραψα πριν.
    το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Μέλος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Συνθέτης
    Μάρκος Τσιτσάνης Δελιάς Τσαούς
    Μουσ. όργανο
    Μπουζούκι
    Ταβέρνα
    Χιώτης
    Πάντως Μάνθο, βλέποντας ότι ο αγαπημένος σου συνθέτης είναι ο Μάρκος, δεν μπορώ παρά να αναρρωτθώ γτ θες να αγοράσεις τετράχορδο. Άκου τι σου λέει ο Ρόζα ότι θα γυρίσεις σε τρίχορδο και σκέψου το καλύτερα..Αν θες να παίζεις τα τραγούδια του Μάρκου θα χρειαστείς κάποιες βασικές ποιότητες του τρίχορδου όπως το κούρδισμα του και τις σχετικές αρμονίες. Άλλες συγχορδίες (αν και ελλειπείς θεωρητικά) σε τρίχορδο και άλλες στο τετράχορδο. Άλλοι ήχοι ρε παιδί μου. Εκτός αν κουρδίσεις ανάλογα το τετράχορδο χάνοντας ουσιαστικά αυτά που σου προσφέρει σαν οργάνο. Επίσης το τρίχορδο έχει πολλά κουρδίσματα στη δισκογραφία που βγαίνουν πολύ ωραία σε αυτό και όχι στο τετράχορδο (εκτός από κάποια). Αν και πρέπει να κάνεις ότι θες σου συνιστώ να το ξανασκεφτείς καλά. Όσον αφορά τα 1200, μπορείς να βρεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ όργανα, με μια σχετική αναζήτηση. Δε θα πας στο Βαρλά που έχει μίνιμουμ 1500, θα βρείς έναν καλό οργανοποιό να σου φτιάξει όργανο σε αυτα τα λεφτά που θες και θα πας με έναν σχετικό (μπορεί και κάποιος από το φόρουμ να σε βοηθήσει) να βρεις το καλύτερο όργανο στα λεφτά αυτά.

--- Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 19:34 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 19:32 ---

Επιπλέον, ο κολλητός μου παίζει με ένα όργανο του Μητρέντζη (είμαστε Θεσσαλονικείς) που το πήρε στα 1200-1300 και εγώ προσωπικά δεν έχω βρει ακόμα καλύτερο μπουζούκι τρίχορδο. Πανάλαφρο με άψογο ήχο, εμφανισιακά και από άποψη σχήματος, πανομοιότυπο με τα ζοζέφ του 50'. Με 1200 ευρώ βρίσκεις όργανο αν θες..

Μέλος Το avatar του χρήστη mih7mit5
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Κοζάνη
    Συνθέτης
    Μάρκος, Τσιτσάνης, Άκης Πάνου
    Μουσ. όργανο
    Κιθάρα-Μπουζούκι-Μπαγλαμάς
    Ταβέρνα
    Όμορφη Νύχτα
    Το 1000ρικο είναι πλέον - και λόγω των οικονομικών συγκυριών - υπεραρκετό ποσό για την αγορά ενός πολύ καλού οργάνου. Έχω την εντύπωση πως όποιον κατασκευαστή και να επιλέξεις με αυτά τα χρήματα θα πάρεις αξιολογότατο όργανο. Τώρα το θέμα τετράχορδου - τρίχορδου είναι γνωστό. Και 'γω απο τετράχορδο ξεκίνησα και μέσα σε 6 μήνες παρακάλαγα να το δώσω για να πάρω τρίχορδο. Μια δεύτερη σκέψη δεν θα έβλαπτε...Εκτός και αν για συγκεκριμένους δικούς σου λόγους είσαι πλέον κατασταλαγμένος...
    Κάθε φορά που ανοίγεις δρόμο στη ζωή, μην περιμένεις να σε βρεί το μεσονύχτι...
    Έχε τα μάτια σου ανοιχτά βράδυ - πρωί, γιατί μπροστά σου πάντα απλώνεται ένα δίχτυ...

Νέο Μέλος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    μεταμορφωση
    Συνθέτης
    βαμβακαρης,τσιτσανης,τσιμπιδης
    Μουσ. όργανο
    4χορδον
    Ταβέρνα
    χαμηλου,μεταξου,
    παιδια παιζω αρκετα χρονια μπουζουκι 4χορδο σε ερασιτεχνικο επιπεδο.σε αυτο εχω καταληξει αν κ να πω την αληθεια ποτε δεν ασχοληθηκα με το τριχορδο για να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη-συγκριση.Απλα τοσα χρονια ειχα ενα μπουζουκι τελειως μαθητικο-φθηνο κ δεν ασχοληθηκα ποτε με την αγορα καλυτερου οργανου.γενικα δεν εχω ψαχτει πανω στο θεμα αυτο.αρα απο οτι καταλαβα αν θελω να μην την πατησω γιατι δυστυχως δεν εχω καποιον γνώστη να με βοηθησει ,θα πρεπει να αγορασω απο καποιον οργανοποιο οργανο κ οχι απο βιοτεχνια ή αλλιως καποιο φθηνο απο βιοτεχνια.

Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη adouan
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    Μάρκος Βαμβακάρης
    Μουσ. όργανο
    κιθάρα, μπαγλαμάς
    Ταβέρνα
    πάρκο, δεύτερο παγκάκι αριστερά
    Εαν παιζεις αρκετα χρονια, δεν εισαι σε θεση να εκτιμησεις και μονος σου μερικα βασικα πραγματα οπως το ηχοχρωμα, την ενταση, το "σκασιμο", το βαρος και το πως σου καθεται στο χερι?
    Νομιζω οτι με μερικες συμβουλες απο το φορουμ -κατασκευαστικης φυσεως κυριως- θα εισαι σε θεση να κρινεις αρκετα καλα.

Μέλος Το avatar του χρήστη mih7mit5
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Κοζάνη
    Συνθέτης
    Μάρκος, Τσιτσάνης, Άκης Πάνου
    Μουσ. όργανο
    Κιθάρα-Μπουζούκι-Μπαγλαμάς
    Ταβέρνα
    Όμορφη Νύχτα
    Αφου λοιπόν υπάρχει εμπειρία ερασιτεχνική νομίζω πως μπορείς πιο εύκολα να προχωρήσεις στην επιλογή σου. Μην επηρεάζεσαι απο την περιρρέουσα ατμόσφαιρα και τις συγκρίσεις τετράχορδου - τρίχορδου. Ο καθένας κάνει την επιλογή του με βάση τα ακούσματα, τις εμπειρίες, την αισθητική του. Το τετράχορδο έχει άλλη κατασκευαστική φιλοσοφία, ψάξου λίγο με το είδος της ξυλείας, επισκέψου όσους περισσότερους κατασκευαστές μπορείς, μην ενθουσιαστείς με το πρώτο όργανο που θα πέσει στα χέρια σου, μην παρασυρθείς απο στολίδια και μπιχλιμπίδια, μην αφήσεις το λεγόμενο "brand name" να σε επηρεάσει, κάνε όσο το δυνατόν περισσότερες "χαζές" ερωτήσεις μπορείς (...υπάρχουν μόνο "χαζές" απαντήσεις και όχι "χαζές" ερωτήσεις) και ΚΥΡΙΩΣ - αν πρόκειται για ήδη κατασκευασμένο όργανο - άσε τις αισθήσεις σου να αποφασίσουν....Αυτά τα ολίγα απο έναν τρελαμένο ερασιτέχνη, περιπλανόμενο στους δρόμους του μπουζουκιού εδώ και μια τριετία (και όλο μεγαλώνει η τρέλα...).
    Κάθε φορά που ανοίγεις δρόμο στη ζωή, μην περιμένεις να σε βρεί το μεσονύχτι...
    Έχε τα μάτια σου ανοιχτά βράδυ - πρωί, γιατί μπροστά σου πάντα απλώνεται ένα δίχτυ...

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες θέματος

Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα

Αυτή τη στιγμή, 1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό το θέμα
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  • Ο κώδικας BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας