+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: Όμπι όμπι μπι

Συντονιστής Το avatar του χρήστη pepe
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    πλέον Ηράκλειο
    Συνθέτης
    Αδέσποτα
    Μουσ. όργανο
    λαούτο, τσαμπούνα, σάζι, μπαγλ
    Ταβέρνα
    ?
    Να πούμε και για το στίχο «όμπι όμπι μπι, στη μηχανή θα μπει».

Η μηχανή, αλλιώς της μηχανής το φόρεμα, είναι το σκάφανδρο. Ο δύτης που βουτάει με σκάφανδρο (σε αντιδιαστολή με τους παλιότερους γυμνούς δύτες) λέγεται μηχανικός. Άρα ο στίχος σημαίνει «θα βάλει το σκάφανδρο».

Συντονιστής Το avatar του χρήστη Νίκος Πολίτης
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    Αρκετοί, παλιοί όλοι
    Μουσ. όργανο
    πολίτικο λαούτο, μπουζούκι
    Ταβέρνα
    Ελάχιστες, οι καλές έχουν κλείσει
    Άρθρα Blog
    16
    Και όπως λέει και το πασίγνωστο καλυμνιώτικο,

“Η μηχανή ειν’ η μάνα μου, η ρόδα η αδερφή μου,
    και στον κολαουζέρη μου κρέμεται η ζωή μου” κι ακόμα,
    “Για σένα βάζω φόρεμα, για σε τραβώ μαρκούτσα,
    για σένα μου φορέσανε τα σιδερέ* παπούτσια”

ε, αυτό, δεν αξιώθηκαν ακόμα “τα κορίτσια να το ταιριάξουν”...

Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    πλέον Ηράκλειο
    Συνθέτης
    Αδέσποτα
    Μουσ. όργανο
    Ταβέρνα
    ?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimak Εμφάνιση μηνύματος
    Ξεκίνησα να γράφω λίγα πράγματα για την εφαρμογή του σκάφανδρου και των αναπνευστικών συσκευών σε αντικατάσταση της παραδοσιακής σπογγαλιείας που γινόταν με σκανταλόπετρα και μια ανάσα και την εμφάνιση της "νόσου των δυτών" που αποτέλεσε πραγματική μάστιγα.
    Έπεσα όμως πάνω σε ένα πολύ κατατοπιστικό και καλογραμμένο άρθρο, οπότε αντιγράφω:
    http://www.medreha.com/2011/09/i-nos...amos-aposympi/
    Στο μουσείο Σπογγαλιείας στην Κάλυμνο έχω δει ένα παλιό, χιλιοφθαρμένο σκάφανδρο, με την εξής λεζάντα:

«Μέσα σ' αυτό το σκάφανδρο πέθανε την τάδε χρονιά ο Α. Β. Τάδε, μετά από (λέω) 15 χρόνια ο γιος του ο Β.Α. Τάδε, και μετά από άλλα 15 ο εγγονός του ο Α.Β. Τάδε.»

Νέο Μέλος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    χανια
    Συνθέτης
    χατζηχρηστος
    Μουσ. όργανο
    μπουζουκι
    Ταβέρνα
    ραβδουχα
    Είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσα η ιστορία ,με τεράστιο πολιτισμικό- πολιτιστικό πλούτο και πολύ πόνο...
    Ίσως στα πολύ συγκεκριμένα νησιά ο πιο μακρόβιος και αδυσώπητος πόλεμος να ήταν αυτός με τη θάλασσα.

Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Bilad
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Πατρα
    Συνθέτης
    Θρυλικη και ξακουστή τετρας
    Μουσ. όργανο
    Τζουράς κατά δύναμιν
    Ταβέρνα
    Οπου καλη παρεα
    Άρθρα Blog
    13
    σφουγγαράδες.jpg
    Αφίσα του 1883 ,εισαγωγέα σφουγγαριών στις Η.Π.Α.Οι σφουγγαράδες είναι χωρίς σκάφανδρο.Συλλογή κλ.Β.Μπουντούρη.Στήν δεξιά πάνω γωνιά είναι γραμμένο με το χέρι:
    Δ.Ν.Λεμπέσης Υδραίος εις Νεαν Υόρκη Αμερικής Προμηθευτης
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bilad: 18.02.2016 στις 18:59

Δόκιμο Μέλος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Λυκόβρυση
    Συνθέτης
    Μάρκος Βαμβακάρης
    Μουσ. όργανο
    κιθάρα, μπουζούκι, βιολί
    Ταβέρνα
    Το Αυθαίρετο
    Ακούγοντας το γνωστό τραγούδι ''Η τράτα μας η κουρελού'', διαπίστωσα πως έχει τον ίδιο ρυθμό στην εκφορά των συλλαβών του κουπλέ με τα μέρη εκτός του ρεφρέν από το ''Όμπι όμπι μπι''. Από όσο ξέρω το τραγούδι αυτό είναι από την Λέρο, το οποίο δείχνει το βαθμό συγγένειας και την αλληλεπίδραση που είχαν - έχουν στη μουσική τους τα νησιά της Δωδεκανήσου.

Εδώ από το συγκρότημα του Σταμάτη Χατζηδάκη από την Λέρο, στις πρώτες, ίσως και αυθεντικότερες ερμηνείες των τραγουδιών αυτών.
    https://https://www.youtube.com/watch?v=kLI0EhhH_ZM

Εδώ το ''Όμπι όμπι μπι''
    https://www.youtube.com/watch?v=l4uSF288iQU

Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    πλέον Ηράκλειο
    Συνθέτης
    Αδέσποτα
    Μουσ. όργανο
    Ταβέρνα
    ?
    Η εκτέλεση των αδελφών Χατζηδάκη (1949) πιθανόν να είναι όντως αυθεντικότερη, αλλά όχι η πρώτη. Του Δούσα είναι αρκετά παλιότερη, 1932.

Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι μεταξύ των Δωδεκανήσων υπάρχουν και στενές μουσικές συγγένειες -είτε από αλληλεπίδραση είτε από κοινή προέλευση- αλλά και ξεχωριστός, συνάμα, μουσικός χαρακτήρας του κάθε νησιού. Αλλά δε νομίζω ότι η συγκεκριμένη ομοιότητα δείχνει τίποτε: έχουμε μια ρυθμική ομοιότητα, που έτσι κι αλλιώς είναι κοινότατη, ανάμεσα σε δύο τραγούδια που το ένα δεν ξέρουμε (εμείς εδώ τουλάχιστον) αν είναι δωδεκανησιακό, παρά μόνο ότι μια παραλλαγή του που δεν έχει τη συγκεκριμένη ρυθμική ομοιότητα ηχογραφήθηκε από επαγγελματίες τραγουδίστριες Κώτισσες. (Και οι Χατζηδάκηδες της Λέρου, επαγγελματίες ήταν. Οι ηχογραφήσεις τους δεν αποτελούν μουσικολαογραφικό τεκμήριο. Άμα ξέραν ένα ωραίο τραγούδι θα το έλεγαν κι ας μην ήταν από τη Λέρο.)

--- Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 20:58 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 20:47 ---

Διόρθωση: δεν ήταν αδελφές, ήταν μάνα και κόρη.

--- Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 21:08 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 20:58 ---

Και ακόμη παλιότερη ηχογράφηση, 1927, με τον Σωτήρη Στασινόπουλο.

Κι αυτός επαγγελματίας, Μωραΐτης (αν δεν απατώμαι) στην καταγωγή. Βγάλε συμπέρασμα από πού ήταν το τραγούδι...

Μέλος Το avatar του χρήστη ΤΑΚΟ
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    ΑΘΗΝΑ
    Συνθέτης
    ΜΑΡΚΟΣ, neapolitis,
    Ταβέρνα
    σπιτι μου
    καλησπερα να πο και εγο οτη εχη βγαλη και ο στρατος ο παγιουμτζης η σφουγκαραδες,
    σας δηνο ενα βηντεακη για τον χορο τον σφουγκαραδον οπος λεγετε στην ιστορια
    ενας σφουγκαρας που ηταν παραλητος απο την επηθημια του για χοροψη που δεν μπορουσε
    εντλη πεταξε την μαγκουρα και χορεψε απο οσο ξερο για τον χορο αυτον.
    https://www.youtube.com/watch?v=atmbyYtGF9c

και εδο του στρατου,
    https://www.youtube.com/watch?v=xWRidwFo_i8
    ποτε μη θες φεγγκαρη μου ανθροπους να γνωρισεις
    γιατι τα βασανα της γης και συ θα τα αποχτησεις.

(μαρκος) 1905-1972
    ΑΘΑΝΑΤΟΣ.
    https://www.youtube.com/watch?v=Icyw7M5uy3A

Μέλος Το avatar του χρήστη koutroufi
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Πειραιάς
    Συνθέτης
    Βαμβακάρης, Σκαρβέλης
    Μουσ. όργανο
    ΑΣΧΕΤΟΣ
    Ταβέρνα
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ
    Άρθρα Blog
    17
    1. Η έκφραση "Όμπι όμπι μπι" (φαντάζομαι σημαίνει κάτι σαν "όπα όπα") σε ποιες νησιωτικές περιοχές εντοπίζεται και συνηθίζεται; Εκτός από την παλιά ηχογράφηση του Περδικόπουλου και των αφών Καραμπεσίνη η έκφραση εμφανίζεται και σε νεο-νησιώτικο (γνωστό και από τον Πάριο) της δεκαετίας του 80: "Παναγιά μου ένα παιδί -όμπι όμπι ομπι μπι" κλπ κλπ
    2. Άλλη μια σχετική ηχογράφηση με "τρεχαντήρα" αλλά χωρίς σφουγγαράδες από το 1930 στο πλαίσιο των ηχογραφήσεων του ΜΛΑ της Μ. Μερλιέ.
    Η εκτέλεση αυτή είναι ενταγμένη στην ομάδα των σκοπών από τη Σίφνο κατά την έρευνα του ΜΛΑ. Δεν ξέρω αν ο σκοπός ήταν τότε ήταν δημοφιλής στη Σίφνο αλλά σήμερα δεν ακούγεται (τουλάχιστον έτσι). Επίσης το σαντούρι δεν υπήρχε στη Σίφνο (τουλάχιστον όλο τον 20ο αιώνα). Μάλλον επιστρατεύθηκε ο σαντουριέρης Δ. Βλαχόπουλος λόγω αδυναμίας συμμετοχής Σιφνιού λαουτιέρη στην Αθήνα κατά τις ηχογραφήσεις αυτές. Δεν αποκλείω και την περίπτωση γενικότερης συνεργασίας του βιολιτζή Γιάννη Αντιλαβή με το σαντουριέρη στην Αθήνα.

Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    πλέον Ηράκλειο
    Συνθέτης
    Αδέσποτα
    Μουσ. όργανο
    Ταβέρνα
    ?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Βαγγέλης Βλαβιανός Εμφάνιση μηνύματος
    Με την ευκαιρία αν κάποιος ξέρει να μου πει και σχετικά με την περιοχή προέλευσης του τραγουδιού, το ρυθμό του και το χορό του, θα χαιρόμουν ιδιαιτέρως!
    Ξαναθυμήθηκα την παλιά συζήτηση γι' αυτόν τον ενδιαφέροντα σκοπό, κι έκανα άλλη μια αναζήτηση να δω τι μπορώ να βγάλω, πέρα από τα όσα είχαμε ήδη πει τότε, ότι δηλαδή πιθανόν να είναι 12νησιακός και μάλιστα ίσως κώτικος, αλλιώς μάλλον από κάποιο άλλο σφουγγαράδικο νησί, και πάντως ότι στην εκτέλεση των ρεμπέτηδων ο τρόπος που κατανέμονται οι συλλαβές στη μουσική δεν παραπέμπει καθόλου σε 12νησα.

Πρώτα απ' όλα, να προσθέσω ότι και η εναλλαγή τριών τονικοτήτων, Σι (περ. Σεγκιάχ) και Ντο (περ. Τσαργκιάχ) για τις στροφές και Λα (Ουσάκ) για το τσάκισμα, επίσης δε θυμίζει ούτε 12νησα ούτε καμία άλλη τοπική παράδοση, και μου μυρίζει επέμβαση του Περιστέρη.

Έχουμε λοιπόν και λέμε:

Αυτή εδώ η εκτέλεση είναι στην ίδια μελωδία με των Καραμπεσίνηδων που είχαμε προαναφέρει. Δηλαδή, αν πάρουμε ως τονική το Λα (ουσάκ), έχουμε γύρισμα μόνο σε Σι, κι όχι εναλλάξ Σι και Ντο. Οι στίχοι δεν είναι 15σύλλαβοι όπως στις άλλες δύο εκτελέσεις, είναι πιο σύντομα τσακίσματα και μάλιστα μετρικώς ιδιόρρυθμα. Στο ΥΤ δε δίνεται κανένα στοιχείο, αλλά ίσως όσοι ακούν νησιώτικα να αναγνωρίσουν τη φωνή, πρέπει να είναι κάποια από τις γνωστές μεγάλες τραγουδίστριες του επαγγελματικού νησιώτικου. Θα μου έκανε για κώτικο.

Μια άλλη, τωρινή εκτέλεση, είναι της Καίτης Κουλλιά. Ποιος είναι αυτός που τραγουδάει, ο Τσιαμούλης; Εδώ έχουμε κάτι σαν επανεκτέλεση της εκδοχής των ρεμπέτηδων (με τις πολλές τονικές εναλλαγές), σε ύφος όμως που φέρνει περισσότερο σε νησιώτικο, και με όχι ακριβώς τα ίδια δίστιχα - κάποια είναι δανεισμένα από την ηχογράφηση των Καραμπεσίνηδων. Υπάρχει η ένδειξη ότι το τραγούδι είναι από τη Σύμη - δεν ξέρω πόσο έγκυρη είναι.

Τωρινή είναι και η εκτέλεση των Δυνάμεων. Πιστεύω ότι αυτοί σίγουρα θα γράφουν κάποια πληροφορία στο φυλλάδιο του δίσκου τους, αλλά δεν τον έχω. Εδώ μοιάζει να έχουμε ένα συγκερασμό ανάμεσα στις εκτελέσεις των ρεμπέτηδων, των Καραμπεσίνηδων, και την ανώνυμη νησιώτικη: μουσικά, τα γυρίσματα είναι μόνο δύο, Σι και Λα (όπως στις δύο τελευταίες), αλλά οι στίχοι είναι 15σύλλαβοι συν τσάκισμα, όπως στους ρεμπέτες και στις Καραμπεσίνηδες, και εκφέρονται όπως στους ρεμπέτες. Εδώ υπάρχει κι ένα παρ' ολίγον στοιχείο για την πιθανή προέλευση του τραγουδιού: ένα δίστιχο επικαλείται τον Άγιο Νικόλα των Μυρών (ή Μοιρών). Σκέφτεται κανείς ότι σ' όποιο νησί υπάρχει τέτοια εκκλησία, από κει θα είναι και το τραγούδι. Έλα όμως που ο ίδιος ο Άγιος Νικόλαος, ως ιστορική προσωπικότητα, ήταν επίσκοπος των Μύρων της Λυκίας και αναφέρεται ως Άγιος Νικόλαος των Μύρων! Αν σε κάποια λαϊκή παραφθορά αυτό το όνομα έχει γίνει «των Μυρών», αυτό μπορεί να συνέβη οπουδήποτε, και δε θα βγάλουμε άκρη. Πάντως ναό που να λέγεται «Άγιος Νικόλας των Μυρών» ή «Μοιρών» (ως τοποθεσία, όπως λέμε ξέρω γω στο Χριστό στο Κάστρο), δεν εντόπισα. Ωστόσο, βρήκα ότι υπάρχει ένα (άσχετο) τραγούδι από το Καστελλόριζο που και πάλι επικαλείται τον Άγιο Νικόλα των Μυρών. Άρα, αν και στο Καστελλόριζο δε φαίνεται να υπάρχει τέτοια εκκλησία (στα σάιτ θρησκευτικού τουρισμού δεν τη βρήκα), ίσως τον ίδιο τον Άγιο να συνηθίζεται να τον λένε έτσι. Αν λοιπόν υποθέσουμε ότι οι Δυνάμεις άκουσαν αυτή τη μαντινάδα στο σκοπό του Όμπι μπι, και όχι σε άλλο τραγούδι -όπως θα μπορούσαν κάλλιστα-, τότε μπορεί το τραγούδι να είναι (και;) από το Καστελόριζο.

Συμπέρασμα: περισσότερα στοιχεία, περισσότερη αβεβαιότητα. Συμβαίνει συχνά. Πάντως, κάπου στα 12νησα παραμένουμε.

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Πληροφορίες θέματος

Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα

Αυτή τη στιγμή, 1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό το θέμα
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  • Ο κώδικας BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας