+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 13 από 13

Θέμα: Γιάννης Παπαϊωάννου και «Γιαχαμπίμπι»

Συντονιστής Το avatar του χρήστη pepe
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    πλέον Ηράκλειο
    Συνθέτης
    Αδέσποτα
    Μουσ. όργανο
    λαούτο, τσαμπούνα, σάζι, μπαγλ
    Ταβέρνα
    ?
    Η αλήθεια Γιάννη είναι ότι όταν έγραφα το κομμάτι της Σαντορίνης, και δη του εν λόγω σκοπού, δεν είχα αναρωτηθεί για την προέλευσή του: είχα θεωρήσει αυτονόητο ότι το σαντορινιό προέρχεται από το λαϊκό, και άρα δεν μπήκα στη διαδικασία να στηρίξω αυτή την άποψη.

Όπως βλέπεις, ούτε τώρα είμαι σε θέση να τη στηρίξω. Απλώς μου φαίνεται πιθανότερο. Σαν παραδοσιακό παίζεται μόνο στη Σαντορίνη -ένα νησί που δεν το λες και διάσημο για την παραδοσιακή του μουσική. Άρα η μία πιθανότητα είναι να άκουσε ο Σέμσης το σκοπό από Σαντορινιούς, να τον έκλεψε και να τον έκανε σουξέ, και η άλλη είναι να άκουσαν το σουξέ οι Σαντορινιοί και να το αφομοίωσαν. Ε, στατιστικά κλίνει κανείς προς τη δεύτερη πιθανότητα. Άλλωστε έχουμε πάμπολλα ανάλογα παραδείγματα, όπως γνωρίζεις καλύτερα από τον καθένα.

Αυτό με τη στάση της μελωδίας μια εδώ και μια εκεί στην πραγματικότητα δεν είναι επιχείρημα υπέρ καμιάς πιθανότητας, είναι απλώς μια παρατήρηση.

(Βλέπω στο ...βιβλίο μου ότι η μουσική είναι του Σέμση και οι στίχοι του Χρυσίνη. Δεν έχω σημειώσει την προέλευση αυτής της πληροφορίας γιατί ...ντάξει, υπάρχει κι ένα όριο στις παραπομπές. Κάπου στο ίντερνετ το βρήκα, και υπέθεσα ότι όποιος δεν ήταν σίγουρος μάλλον θα το άφηνε φλου ή δε θα έγραφε τίποτε, παρά να βγάλει αυθαίρετα από την κεφαλή του μια τέτοια πληροφορία, που γιατί να το κάνει άλλωστε;)

Κατά τα άλλα, μπράβο που εντόπισες και μας υπέδειξες το σαντορινιό σιντί. Αρκετά ωραίο είναι. Έχει μερικά τραγούδια που είναι όντως τοπικά, και ο τρόπος που παίζουν τα όργανα και τραγουδάει η κοπέλα είναι αξιοπρεπής, στο πλαίσιο βέβαια του σύγχρονου νησιώτικου. Θα περίμενε όμως κανείς κάτι πιο καθαρά σαντορινιό: δε λέω λύρες και τσαμπούνες, αλλά έστω λίγο κλαρίνο ή μια ζυγιά με δυο βιολιά (όλα αυτά ήταν, παλιότερα, ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της τοπικής παράδοσης), ή κανένα από τα σπάνια παμπάλαια αφηγηματικά τραγούδια που σώζονται στη Σαντορίνη. Ιδίως που ό,τι τέτοιο ξέρω να υπάρχει το ξέρω από το συγκεκριμένο χωριό που έβγαλε τον δίσκο, το Ακρωτήρι. Προφανώς η πρόθεση δεν ήταν να αναδειχτούν οι σαντορινιές «ρίζες» αλλά μάλλον να ηχογραφηθεί ό,τι είναι της μόδας στο νησί, ώστε να ακούει ο Σαντορινιός τα γνωστά του αγαπημένα τραγούδια.

Συντονιστής Το avatar του χρήστη Νίκος Πολίτης
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    Αρκετοί, παλιοί όλοι
    Μουσ. όργανο
    πολίτικο λαούτο, μπουζούκι
    Ταβέρνα
    Ελάχιστες, οι καλές έχουν κλείσει
    Άρθρα Blog
    16
    Ο Μανιάτης δίνει πράγματι Σέμση συνθέτη και Χρυσίνη στιχουργό. Αυτό, επιβεβαίωσα από εγκυρότατη πηγή ότι ισχύει και για την ετικέτα του δίσκου, όπου το όνομα του στιχουργού σπάνια εμφανίζεται. Τώρα, τί στην πραγματικότητα συνέβη, κανείς δεν μπορεί να ξέρει.

... πάντως, να φανταστώ το Χρυσίνη να κάθεται σ' ένα γραφείο και να γράφει στίχους, πάνω σε μελωδία άγνωστή του που του την έδοσε ο συνθέτης της, μου είναι αρκετά δύσκολο....

Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη ΦΩΤΗΣ-ΑΝΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΟΣ
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    ΑΘΗΝΑ
    Συνθέτης
    ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ
    Ταβέρνα
    ΣΠΙΤΙ
    Άρθρα Blog
    1
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kouyann Εμφάνιση μηνύματος
    Το τραγούδι του Γιάννη Παπαϊωάννου "Γιαχαμπίμπι" με εκτελεστές τούς Περπινιάδη- Μοσχονά https://www.youtube.com/watch?v=j1WkTpp_HI0 είναι σύνθεση του ιδίου, ή παραδοσιακό τραγούδι της Αμοργού όπως καταγράφεται απο τον ερευνητή Γιώργη Μελίκη https://www.youtube.com/watch?v=q5wUTHSRpHA ;
    Στα δύο (2) πρώτα αρχεία οι ετικέτες από το "Γιαχαμπίμπι".

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koutroufi Εμφάνιση μηνύματος
    Πρόσφατα έπεσα σε ένα απόσπασμα από μια συλλογή Συλλόγου της Σαντορίνης με τίτλο "η Σαντορίνη μέσα από τα τραγούδια της". Το συγκεκριμένο απόσπασμα περιέχει ένα συρτό με τίτλο "η μάνα σου μαλώνει". Η μελωδία του είναι αυτούσια με ένα τραγούδι της δισκογραφίας: Του "Σ' ορκίζομαι στο κύμα" με στοιχεία (sealabs), HMV AO-2781/OGA1307/1 1948. Είναι των Στ. Χρυσίνη και Δ. Σέμση (δεν ξέρω ποιος είναι ο συνθέτης και ποιος ο στιχουργός) και το λένε οι Ι. Γεωργακοπούλου και ο Στ. Περπινιάδης.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νίκος Πολίτης Εμφάνιση μηνύματος
    Ο Μανιάτης δίνει πράγματι Σέμση συνθέτη και Χρυσίνη στιχουργό. Αυτό, επιβεβαίωσα από εγκυρότατη πηγή ότι ισχύει και για την ετικέτα του δίσκου, όπου το όνομα του στιχουργού σπάνια εμφανίζεται. Τώρα, τί στην πραγματικότητα συνέβη, κανείς δεν μπορεί να ξέρει.

... πάντως, να φανταστώ το Χρυσίνη να κάθεται σ' ένα γραφείο και να γράφει στίχους, πάνω σε μελωδία άγνωστή του που του την έδοσε ο συνθέτης της, μου είναι αρκετά δύσκολο....
    Και στο τρίτο (3) το "Σ΄ορκίζουμαι στο κύμα"

Υ.γ. Να ευχαριστήσω τον pepe για την βοήθεια του.
    Συνημμένες Εικόνες

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Πληροφορίες θέματος

Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα

Αυτή τη στιγμή, 1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό το θέμα
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  • Ο κώδικας BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας