+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: Σχολή βυζαντινής και παραδοσιακής μουσικής

Συντονιστής
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Παράδεισος
    Συνθέτης
    Γέρος
    Ταβέρνα
    Le Troc Cafe
    Άρθρα Blog
    23
    Παιδιά, είναι καλό μια μουσική σχολή να έχει ένα υψηλό επίπεδο καθηγητών και είναι θετικό ότι η Εκκλησία (εννοώ το θεσμό εξού και το κεφαλαίο) στην μουσική σχολή της έχει συμπεριλάβει το μπουζούκι και τη λαϊκή κιθάρα. Τώρα, σε τί θεωρητικό υπόβαθρο θα ενταχθούν όλα αυτά, έχει ενδιαφέρον, αλλά δεν είναι καθοριστικό ως ένα σημείο.
    Ας δούμε και τα θετικά!
    Dunya ta bir, ruya ta bir...
    @sealabs: icetelli

Συντονιστής Το avatar του χρήστη pepe
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    πλέον Ηράκλειο
    Συνθέτης
    Αδέσποτα
    Μουσ. όργανο
    λαούτο, τσαμπούνα, σάζι, μπαγλ
    Ταβέρνα
    ?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από naxios Εμφάνιση μηνύματος
    Πολύ ωραία. Μπορείς να μου απαντήσεις με ένα απλό παράδειγμα για να το καταλάβω;
    Κομμάτι λαϊκής κιθάρας / κομμάτι κρητικής λύρας / κομμάτι κλαρίνου*:

Τόσο το ένα όσο και το άλλο, και ακόμη περισσότερο το τρίτο, δεν ανήκουν σε κανένα τούρκικο μακάμι, σε κανένα αραβοπερσικό μακάμι, και σε κανέναν Ήχο. Το πρώτο έχει συγχορδίες (που δεν υπάρχουν στα μακάμια και τους Ήχους). Το δεύτερο έχει αδιανόητα λίγες νότες (γύρω στις 5, ενώ κάθε βυζαντινή ή μακαμίστικη σύνθεση πιάνει στο αυστηρό μίνιμουμ δύο 5χορδα ή 4χορδα) και μια δική του τεχνική στο πώς γίνονται οι επαναλήψεις και πώς εναλλάσσονται οι λιγοστές φράσεις που αποτελούν το κομμάτι (είναι 2 ή 3, η καθεμία με πάρα πολλές επαναλήψεις, που κάποιος κώδικας ορίζει πώς τις διαχειριζόμαστε). Το τρίτο είναι πεντατονικό (γένος ανύπαρκτο και στις τρεις παραπάνω λόγιες παραδόσεις), και στηρίζεται σε κάποια τεχνική συρραφής έτοιμων φράσεων σε εν μέρει αυτοσχέδια σειρά και εν μέρει έτοιμη, + τεχνικές στολίσματος + (...δεν ξέρω τι άλλο).

Για τη λαϊκή κιθάρα, ή μάλλον για τη μουσική στην οποία χρησιμοποιείται η λαϊκή κιθάρα, θέλουμε θεωρία που να λέει και για τις συγχορδίες. Αντίστοιχα, για τη μουσική της κρητικής λύρας θέλουμε θεωρία που να μας πει πώς δουλεύουμε με τόσο λίγες νότες και τι γίνεται με τις επαναλήψεις και τις εναλλαγές των φράσεων (για να μην πω ότι θέλουμε να μάθουμε πώς ο οργανοπαίχτης κάνει τον χορευτή μαέστρο και του παίζει όπως χορεύει). Για το κλαρίνο κι εγώ δεν ξέρω τι χρειαζόμαστε, πάντως κάτι σχετικό με κλαρίνο, Ήπειρο και πεντατονία, όχι με φωνητική εκκλησιαστική μουσική ή με αραβοπερσικές / τούρκικες λόγιες συνθέσεις.

__________________________________________________ _______________________________________

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis Εμφάνιση μηνύματος
    Παιδιά, είναι καλό μια μουσική σχολή να έχει ένα υψηλό επίπεδο καθηγητών ...
    Για όσα ονόματα αναγνώρισα, αυτό είναι αλήθεια

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis Εμφάνιση μηνύματος
    ...και είναι θετικό ότι η Εκκλησία (εννοώ το θεσμό εξού και το κεφαλαίο) στην μουσική σχολή της έχει συμπεριλάβει το μπουζούκι και τη λαϊκή κιθάρα.
    Κι αυτό σωστό.

Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Γαϊδαράκος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Κάπου
    Συνθέτης
    Κάποιος
    Ταβέρνα
    Ταβέρνα
    Καλησπέρα και καλη χρονιά σε όλους!!!!

Δεν είμαι στη σχολή, αλλά λογικά τα μαθήματα μουσικής θεωρίας (όποια και αν είναι αυτή) είναι προαιρετικά και προσαρμοσμένα στις εκάστοτε ανάγκες. Αν κάποιος δεν ξέρει να διαβάζει παρτιτούρα, δεν ξέρει αρμονία κλπ κλπ έχει ένα λόγο παραπάνω να παρακολουθήσει. Δεν νομίζω κάποιος που ενδιαφέρεται μόνο για ρεπερτόριο Κρήτης να είναι υποχρεωμένος από τη σχολη να μαθει και τροπική μουσική.

Νέο Μέλος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Νάξος
    Συνθέτης
    Γιοβάν
    Μουσ. όργανο
    Ούτι
    Ταβέρνα
    Καβούρι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pepe Εμφάνιση μηνύματος
    Κομμάτι λαϊκής κιθάρας / κομμάτι κρητικής λύρας / κομμάτι κλαρίνου*:

Τόσο το ένα όσο και το άλλο, και ακόμη περισσότερο το τρίτο, δεν ανήκουν σε κανένα τούρκικο μακάμι, σε κανένα αραβοπερσικό μακάμι...

Μόνο για αυτό, θα σου απαντήσω λίγο πρακτικά με ένα εξαιρετικό κομμάτι:

Και μακάμι και απόλα... Τι έχεις να πεις για αυτό; Δεν παίζουν μακάμια με μόρια και συγχορδίες;
    Η μουσική ξεκινά εκεί που σταματά ο λόγος :: παραδοσιακή μουσική :: Σαντούρι :: Σχολή παραδοσιακής μουσική

Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    πλέον Ηράκλειο
    Συνθέτης
    Αδέσποτα
    Μουσ. όργανο
    Ταβέρνα
    ?
    Πρώτον, να ξεκαθαρίσω ότι δεν τα 'χω βάλει με τη συγκεκριμένη σχολή (που πριν το μήνυμα του Νάξιου δεν την είχα ακουστά). Το πρόγραμμα της σχολής μού δίνει απλώς μια ευκαιρία να σχολιάσω γενικά περί θεωρίας.

Δεύτερον: Νάξιε και Γαϊδαράκο, κοινή απάντηση και στους δύο επειδή με τα σχόλιά σας κυκλώσατε, νομίζω, το θέμα:

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από naxios Εμφάνιση μηνύματος
    Και μακάμι και απόλα... Τι έχεις να πεις για αυτό; Δεν παίζουν μακάμια με μόρια και συγχορδίες;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γαϊδαράκος Εμφάνιση μηνύματος
    Δεν νομίζω κάποιος που ενδιαφέρεται μόνο για ρεπερτόριο Κρήτης να είναι υποχρεωμένος από τη σχολη να μαθει και τροπική μουσική.
    Εδώ είναι το ζήτημα:

Το ρεπερτόριο της Κρήτης είναι τροπικό.
    Αυτό που παίζει το τούρκικο συγκρότημα στο βίντεο είναι τροπικό.
    Ο βοσκός με τη φλογέρα παίζει τροπικά.
    Τα ρεμπέτικα και σμυρναίικα είναι τροπικά.
    Οι βυζαντινές, αραβοπερσικές και οθωμανικές συνθέσεις είναι τροπικές.

Αλλά δεν είναι όλα το ίδιο!

Η θεωρία των τριών τελευταίων δε σε καλύπτει αν παίζεις με συγχορδίες, ούτε αν παίζεις με συγκερασμένο όργανο, ούτε αν παίζεις κομμάτια του ενός 5χόρδου σε έκταση, παρόλο που σ' όλες αυτές τις περιπτώσεις είναι κάλλιστα πιθανό να βρίσκεσαι ακόμη μέσα στον χώρο της τροπικής μουσικής.

Εάν μεν παίζεις ρεμπέτικα ή σμυρναίικα (π.χ. τρίχορδα, λαϊκή κιθάρα, σαντούρι, βιολί κλπ.),τα τελευταία χρόνια έχει αρχίσει να διαμορφώνεται (να διατυπώνεται δηλαδή) η θεωρία που σε αφορά. Λίγο παλιότερα θα ήσουν «θεωρητικά» αβοήθητος, αλλά έχει γίνει πρόοδος.

Και πώς έγινε αυτή η πρόοδος; Φυσικά, από ανθρώπους που έχουν μελετήσει και βυζαντινά και μακάμ (και, υποθέτω, και ευρωπαϊκά), και είδαν ότι αυτό δεν τους καλύπτει αλλά απλώς τους βοηθάει.

Κατά τη γνώμη μου, το επόμενο αίτημα της εποχής είναι η διατύπωση της θεωρίας των υπόλοιπων ειδών παραδοσιακής μουσικής.

Νέο Μέλος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Νάξος
    Συνθέτης
    Γιοβάν
    Μουσ. όργανο
    Ούτι
    Ταβέρνα
    Καβούρι
    pepe συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ακριβώς όπως το είπες για την τροπική μουσική, και πόσο διαφορετικές είναι μεταξύ τους.

Επίσης, είναι όντως ξεχωριστά κεφάλαια... εδώ διαφέρει η τροπικότητα από χωριό σε χωριό. Κατά τη γνώμη μου, ένας μαθητής οφείλει να "περάσει" μερικούς δασκάλους, ώστε να "εξειδικευτεί" στην τροπικότητα που θα του προσφέρει ο κάθε δάσκαλος, στο κάθε είδος, και στο κάθε όργανο.
    Η μουσική ξεκινά εκεί που σταματά ο λόγος :: παραδοσιακή μουσική :: Σαντούρι :: Σχολή παραδοσιακής μουσική

Δόκιμο Μέλος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    Γιοβάν Τσαούς
    Μουσ. όργανο
    Κιθάρα, Ούτι, Λάφτα, Λαούτο
    Ταβέρνα
    Μέρμηγκας
    Είναι σαν να σου λέει κάποιος θα σου μάθω 500 δρόμους και σ' αυτούς που ξέρεις θα σου μάθω στον καθένα 3-4 επιλογές ακόμη, θα σου μάθω 50 φορές περισσότερα απ' αυτά που ήξερε ο Τσιτσάνης και ο Βαμβακάρης, θα σου μάθω αυτά που άκουσαν, για να γράψουν ό,τι έγραψαν και θα σου δώσω ικανότητες να μελετήσεις κι άλλες χιλιάδες πιο πολλά από μόνος σου και να γεμίσεις μουσική και γνώση... κι εσύ του λες: Τι με νοιάζουν αυτά? Αυτά δεν είναι τίποτα.. εγώ θέλω θεωρία τσοπάνικης φλογέρας! Δηλαδή θέλεις πολύ να μάθεις γαλικά και σου δίνει κάποιος πρόσβαση σε ένα τεράστιο αρχείο κι εσύ του λες: αυτά δεν είναι τίποτα, εγώ θέλω να μάθω πως μιλάνε στο δρόμο, αυτά είναι τα σωστά..!

--- Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 13:46 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 13:44 ---

naxios Οι τροπικότητες δεν είναι τόσο διαφορετικές στο ίδιο μακάμ. Οι κινήσεις είναι συγκεκριμμένες και σαφείς απόλυτα. Μπορεί να υπάρχουν κάποια μοτίβα σε περιοχές αλλά η τροπικότητα είναι η ίδια. Άλλο να μάθεις φράσεις, το λεξιλόγιο ας το πούμε του συγκεκριμμένου είδους κι άλλο η τροπικότητα

Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    πλέον Ηράκλειο
    Συνθέτης
    Αδέσποτα
    Μουσ. όργανο
    Ταβέρνα
    ?
    Φίλε Gorgonaos, καλωσήρθες στο φόρουμ. Βλέπω ότι βρήκες ενδιαφέρον σε διάφορες παλιές συζητήσεις που είχαν ατονήσει.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gorgonaos Εμφάνιση μηνύματος
    Είναι σαν να σου λέει κάποιος θα σου μάθω 500 δρόμους και σ' αυτούς που ξέρεις θα σου μάθω στον καθένα 3-4 επιλογές ακόμη, θα σου μάθω 50 φορές περισσότερα απ' αυτά που ήξερε ο Τσιτσάνης και ο Βαμβακάρης, θα σου μάθω αυτά που άκουσαν, για να γράψουν ό,τι έγραψαν και θα σου δώσω ικανότητες να μελετήσεις κι άλλες χιλιάδες πιο πολλά από μόνος σου και να γεμίσεις μουσική και γνώση... κι εσύ του λες: Τι με νοιάζουν αυτά? Αυτά δεν είναι τίποτα.. εγώ θέλω θεωρία τσοπάνικης φλογέρας!
    Το «αυτά δεν είναι τίποτα» δεν το είπα πουθενά. Είναι σπουδαία και σημαντικά πράγματα. Άμα όμως θέλω να μάθω τσοπάνικη φλογέρα, τότε όλα αυτά, πολύ απλά, δεν είναι αυτό που ζήτησα!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gorgonaos Εμφάνιση μηνύματος
    Δηλαδή θέλεις πολύ να μάθεις γαλικά και σου δίνει κάποιος πρόσβαση σε ένα τεράστιο αρχείο κι εσύ του λες: αυτά δεν είναι τίποτα, εγώ θέλω να μάθω πως μιλάνε στο δρόμο, αυτά είναι τα σωστά..!
    Αντίστοιχα, κι εδώ δεν είπα πουθενά «αυτά είναι τα σωστά». Δεν έθεσα ζήτημα αξιολόγησης της κάθε γνώσης. Όλο το υπόλοιπο όμως είναι πραγματικά τόσο κοντά στον τρόπο σκέψης μου, που έψαχνα όλη τη συζήτηση να δω τι ακριβώς είχα πει για τις ξένες γλώσσες. (Τίποτε, εσύ το είπες, αλλά θα μπορούσα κάλλιστα να το έχω πει ο ίδιος!)

Λοιπόν, γιατί μαθαίνει κανείς ξένες γλώσσες; Ο καθένας για διαφορετικούς λόγους. Ο ξένος εργάτης που θα πάει μετανάστης σ' ένα χωριό να δουλεύει οικοδομή ή χωράφι, δεν έχει να κερδίσει τίποτε αν μάθει πώς πάει το «εκτίθεμαι» στο α' πληθυντικό, άλλες είναι οι γλωσσικές του ανάγκες. Του χρειάζονται γνώσεις που, αντίθετα, είναι άχρηστες στον πτυχιούχο Φιλοσοφίας που πάει για μεταπτυχιακό σε μια ξένη χώρα. Κάποια βασικά βέβαια τα χρειάζονται εξίσου και οι δύο, αλλά από ένα σημείο και μετά γίνεται (ή πρέπει να γίνεται) διαχωρισμός.

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Πληροφορίες θέματος

Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα

Αυτή τη στιγμή, 1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό το θέμα
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  • Ο κώδικας BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας