+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 12 από 12

Θέμα: Πρόβλημα τεχνικής φύσεως στο παίξιμο του μπουζουκιού!

Μέλος Το avatar του χρήστη Ανεστακος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Συνθέτης
    Μάρκος
    Μουσ. όργανο
    Μπουζούκι
    Ταβέρνα
    ντελίβερι
    Φίλε θέλει ξερή προπόνηση αυτό. Σε δικαιώνει όμως, γιατί άμα το πάρεις σοβαρά και το δουλέψεις, δίνει διπλή χαρά. Θα έρθει η στιγμή που θα αναρωτιέσαι πως δεν μπορούσες να παίξεις κάτι πιο παλιά.
    Για να παίξεις γρήγορα, είναι παγκόσμιο γεγονός του χειρισμού της πένας, ότι πρέπει να έχει ελεύθερο χέρι. Υπάρχουν παίκτες που παίζουν γρήγορα με δάχτυλο στο καπάκι, αλλά έχουν όρια. Δε μας χαλάει αυτό. Π.χ. ο Τρίγκας, που τον έχω δει να ζορίζεται σε μια πολύ γρήγορη φράση του Τσιμπίδη. Παίζει γρήγορα και με πενιά και ακουμπά. Αλλά ξαναλέω ότι έχει όρια. Και υποψιάζομαι πως κάνει ζημιά στο χέρι. Η αλήθεια είναι ότι η καρπική κίνηση του ελεύθερου χεριού, προσφέρει πολλή άνεση στην ταχύτητα. Για τις εναλλαγές των χορδών, θες δυο τρία πράγματα. Καταρχάς επανάληψη φράσεων τέτοιου είδους, όπως σου είπαν. Δεύτερον, εναλλαγή των τεχνικών άρσης θέσης. Η άλλη χορδή που θα μπεις, είναι και αυτή ευτυχώς χορδή, οπότε το ίδιο πράγμα θα κάνεις. Τρίτον, έλεγξε τη δύναμη που βάζεις γιατί το γρήγορο παίξιμο απαιτεί ελάχιστη.
    Εδώ να πω ότι το καλύτερο χρώμα το μπουζούκι το βγάζει όταν η πένα έχει δείκτη και αντίχειρα. Μπορείς να κεντήσεις θαυματουργά. Τσιτσάνης φερ ειπείν. Αλλά στην ταχύτητα, όπως τα είπαμε. Εγώ ρε φίλε έψαξα τη δεξιοτεχνία, έτσι για το χαβά, μου χάρισε κάτι ώρες μελέτης, τα κατάφερα και τώρα πίσω εκεί που ήθελα. Μάρκο κ.λ.π. Αλλά με μεγαλύτερη άνεση και γκάμα στη σκέψη. Προπόνηση αδερφέ! Αφού το αγαπάμε

Υ.Γ. Και κάτι ακόμα που θεωρώ σημαντικό. Προφανώς το παν για να παίξεις γρήγορα είναι η πένα...μέχρι να τη βρεις! Γιατί μετά είναι το αριστερό χέρι. Αν δεν προλαβαίνουν τα χέρια, τζάμπα πάει η πενιά. Οπότε άσκησε την ταυτόχρονη κίνηση των χεριών. Τρέξε όσο μπορείς, όχι σαν να σε κηνυγούν!

Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Γρηγόρης (Fisherman)
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    Άκης Πάνου
    Μουσ. όργανο
    Μπουζούκι - Κλαρίνο
    Ταβέρνα
    Ζέρβας
    Σε ευχαριστώ για την εμπεριστατωμένη απάντηση φίλε μου!

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες! Ερώτηση, την περίοδο που ασχολήθηκες με ταχύτητα ποια ήταν η δομή της μελέτης σου?

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Πληροφορίες θέματος

Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα

Αυτή τη στιγμή, 1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό το θέμα
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  • Ο κώδικας BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας