+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 56 από 56

Θέμα: Σύλλογος οι φίλοι της μουσικής.

Νέο Μέλος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθηνα
    Συνθέτης
    Παπαζογλου, Σκαρβέλης, Μάρκος.
    Μουσ. όργανο
    κιθαρα
    Ταβέρνα
    σπιτι μου
    Δημήτρη, αν μου επιτρέπεις τον ενικό. Δεν νομίζω ότι το θέμα είναι αν το λαικό τραγούδι έχει ανάγκη από κάτι ή όχι. Για μένα το θέμα είναι η λογική που αντιμετωπίζουμε αυτά που συμβαίνουν γύρω μας. Το ποιος κάνει κάτι και για πιο λόγο για μένα έχει ουσιαστική σημασία. Αλλιώς μαθαίνουμε σε ανώδυνες λογικές του "έλα μωρέ και τι έγινε."
    Ειδικά όταν μια κίνηση - εκδήλωση απευθύνεται σε νέα παιδιά διαμορφώνει συνειδήσεις και τρόπο ζωής.
    Με αυτή τη λογική θα μπορούσαν εταιρίες να κάνουν διαφήμηση προιόντων μέσα σε σχολεία. (Ήδη γίνεται), και να το θεωρούμε κάτι φυσιολογικό και θεμιτό.

Βασικό Μέλος Το avatar του χρήστη alk
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Λονδίνο
    Συνθέτης
    -
    Μουσ. όργανο
    Βιολί κλπ
    Ταβέρνα
    -
    Άρθρα Blog
    3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από loukasfilm Εμφάνιση μηνύματος
    Εκτός από αυτά τα θέματα που βάζει ο babis για το "συμβολικό χρηματικό έπαθλο, και την συμμετοχή επί πληρωμή ή όχι, θα ήθελα να ρωτήσω, γιατί δεν διευκρινίζεται, αν η παραστάσεις θα έχουν εισιτήριο για το κοινό ή θα έιναι δωρεάν.
    Αυτό είναι άτοπο για αρκετούς λόγους.

Πρώτον κάθε παράγοντας που σέβεται τον εαυτό του θα έχει εξασφαλίσει χορηγίες/πηγές για να καλύψει τα έξοδα του,ανεξάρτητα απο τις πωλήσεις.

Το "πήραμε χρήματα αλλά δεν σας βγάλαμε μερίδα" εδώ δεν γίνεται να κολλάει.

Δεν νομίζω οτι έχουμε συναίσθηση για το τι κοστίζει να προγραμματίσεις μια εκδήλωση στο Μέγαρο.Μιλάμε για ΠΑΡΑ πολλά λεφτά που,συνήθως, δεν γίνεται να καλυφθούν μόνο απο τα εισητήρια, ακόμα και με γεμάτο τον χώρο.

Δεν υπάρχει τρόπος λοιπόν να γνωρίζουμε τι κοστίζει στους Φίλους αυτή η οργάνωση, το πως διαχειρίζονται τα κέρδη, πως και πόσο θα πληρώσουν όσους συμμετέχουν, τι ρίσκο υπάρχει και αν τελικά θα έχουν κέρδος. Δεν λέω πως γνωρίζω..λέω πως δεν υπάρχει τρόπος να ξέρουμε, άρα ίσως δεν υπάρχει λόγος να υποθέτουμε τα χειρότερα. Υποθέτω πως, αν κάποιος λαμβάνει μέρος θα είχε δικαίωμα να ρωτήσει και να μάθει.(ακόμα και να διαπραγματευτεί,γιατί όχι)..εμείς ίσως όχι.

Μέλος Το avatar του χρήστη Δημήτρης Μυστακίδης
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Θεσσαλονίκη
    Συνθέτης
    Σκαρβέλης
    Μουσ. όργανο
    κιθάρα.
    Ταβέρνα
    Τομπουρλίκα
    Φίλε μου Λουκά (;) συμφωνώ οτι δεν πρέπει άκριτα να δεχόμαστε τίποτα. Απ αυτό όμως μέχρι το να είμαστε επικριτικοί στα πάντα υπάρχει μεγάλη απόσταση. Επίσης απ ότι κατάλαβα αυτη η διοργάνωση απευθύνεται σε νέους όχι σε ανήλικους. Δεν είναι το ίδιο μια διαφήμιση σε σχολείο με μια τέτοια διοργάνωση. Μην ξεχνάς ότι οι νέοι στα 16 τους αποφασίζουν για το τι θα κάνουν στην ζωή τους (βλ. πανελλήνιες) και στα 18 οδηγούν και ψηφίζουν. Λες να μην ειναι ικανοί να κρίνουν μια τέτοια διοργάνωση;
    Η ζωή συνεχίζεται...

Συντονιστής Το avatar του χρήστη pepe
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    πλέον Ηράκλειο
    Συνθέτης
    Αδέσποτα
    Μουσ. όργανο
    λαούτο, τσαμπούνα, σάζι, μπαγλ
    Ταβέρνα
    ?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Δημήτρης Μυστακίδης Εμφάνιση μηνύματος
    Μην ξεχνάς ότι οι νέοι στα 16 τους αποφασίζουν για το τι θα κάνουν στην ζωή τους (βλ. πανελλήνιες) και στα 18 οδηγούν και ψηφίζουν. Λες να μην ειναι ικανοί να κρίνουν μια τέτοια διοργάνωση;
    Αν υποθέσουμε (δεν το ισχυρίζομαι) ότι το Μέγαρο αποφάσισε να εξαπατήσει μερικούς νέους μουσικούς για να υπηρετήσει δεν ξέρω ποια σκοπιμότητα, μπορεί άνετα. Ο νέος 18+ έχει βεβαίως νου και ηλικία, αλλά αυτό δεν τον κάνει άτρωτο στην εξαπάτηση. Έχω από τη μια μεριά της ζυγαριάς το Μέγαρο Μουσικής, με τις τεράστιες υψηλών προδιαγραφών αίθουσες, με τον κόσμο που είναι μαθημένος να έρχεται εδώ για να προσέξει με κατάνυξη την κάθε νότα που θα παιχτεί, με την αφίσα απέξω σε μπόι μερικών ορόφων που ενημερώνει για την εκδήλωση, με όλο τέλος πάντων το κύρος και τον μύθο του Μεγάρου. Από την άλλη μπορεί να έχω τον φίλο μου τον Μήτσο που παίζει μπουζούκι στις ταβέρνες και έχει μια διαφορετική άποψη για το ρεμπέτικο. Οι πιθανότητες δεν είναι υπέρ του.

Αυτό δημιουργεί ιδιαίτερη ευθύνη στο Μέγαρο: ό,τι πει, ό,τι κάνει, μπορεί να εισακουστεί σε βαθμό ανεξέλεγκτο, ιδίως μάλιστα από έναν νέο μουσικό. Άρα ό,τι πει και ό,τι κάνει το Μέγαρο πρέπει να είναι δεκαπλά μελετημένο για να αποφευχθούν τυχόν στραβές συνέπειες.

Μέλος Το avatar του χρήστη Δημήτρης Μυστακίδης
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Θεσσαλονίκη
    Συνθέτης
    Σκαρβέλης
    Μουσ. όργανο
    κιθάρα.
    Ταβέρνα
    Τομπουρλίκα
    Εννοείς σε επίπεδο "προπαγάνδας";

ΣΕ κάθε περίπτωση συμφωνώ απόλυτα ότι η ευθύνη του μεγάρου είναι τεράστια.
    Η ζωή συνεχίζεται...

Νέο Μέλος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθηνα
    Συνθέτης
    Παπαζογλου, Σκαρβέλης, Μάρκος.
    Μουσ. όργανο
    κιθαρα
    Ταβέρνα
    σπιτι μου
    Καλησπέρα και πάλι,
    alk, η ερώτησή μου έχει να κάνει με την λογική της πρόσβασης σε αυτή του καθενός. Όπως είπα και πριν είμαι αντίθετος με την λογική του εμπορίου, οπότε μια εκδήλωση που διοργανώνεται από ένα σύλλογο που "Στόχος του Συλλόγου των Φίλων της Μουσικής είναι να δώσει ένα πρώτο βήμα στους νέους που ασχολούνται με το ρεμπέτικο τραγούδι, ώστε να έρθουν σε επαφή με το ευρύτερο κοινό και να παρουσιάσουν τη δουλειά τους."Θα έπρεπε αν θέλεις να είναι προσβάσιμα τα τι και τα πως,που διέπουν το έργο τους.Όταν ζητάς και καλείς, "κομπανίες νέων μουσικών και μεμονωμένους μουσικούς / τραγουδιστές που αγαπούν και ασχολούνται με το ρεμπέτικο τραγούδι, να δηλώσουν συμμετοχή σε ένα πρωτότυπο μουσικό «αγώνα»." ορίζοντας ότι, "θα λάβουν ως βραβείο ένα συμβολικό χρηματικό έπαθλο και θα συμμετάσχουν σε δύο άρτια προετοιμασμένες μουσικοθεατρικές παραστάσεις που θα διοργανώσει ο Σύλλογος Φίλων της Μουσικής στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών στις 4 και 5 Νοεμβρίου, 2017." Επίσης, θα πρέπει να ξεκαθαρίζεις αν οι παραστάσεις αυτές θα είναι δωρεάν ή όχι και να μην το αφήνεις στην διακριτική σου ευχέρεια, για τον απλό λόγο ότι αυτος μπορεί να είναι ένας λόγος για κάποιον να πάρει ή να μην πάρει μέρος.
    Δημήτρη, Λουκάς είναι το όνομα. Έχεις δίκιο οτι αυτή η εκδήλωση δεν απευθύνεται σε ανήλικους, απλά επειδή κοίταξα τους χορηγούς είδα εταιρίες που συμμετείχαν σε σχολικές εκδηλώσεις. Για να μην το πάω παραπέρα και δούμε ότι μέσα στους χορηγούς βρίσκεται επιχειρηματίας που πολύ πρόσφατα δόθηκε εντολή για δέσμευση περιουσίας.
    Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να δεχόμαστε άκριτα τίποτα. Έίμαι επικριτικός όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση, γιατί το μέγαρο και το modus operandi του, δεν είναι κάτι καινούριο που χρειάζεται να περιμένουμε να δούμε πως θα πάει. Είναι στο κουρμπέτι πολλά χρόνια και έχει δώσει αρκετά δείγματα γραφής.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη loukasfilm: 20.06.2017 στις 20:53

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456

Πληροφορίες θέματος

Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα

Αυτή τη στιγμή, 1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό το θέμα
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  • Ο κώδικας BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας