+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 61

Θέμα: Κατανόηση νοήματος στίχου

Δραστήριο Μέλος Το avatar του χρήστη neapoliotis
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Νεαπολη του Πειραια και τωρα Αμβουργο
    Συνθέτης
    Μαρκος
    Μουσ. όργανο
    Τριχορδο
    Ταβέρνα
    Σπιτι μου
    Άρθρα Blog
    27
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pepe Εμφάνιση μηνύματος
    ..

Δηλαδή αυτό είναι που εσύ θεωρείς εύκολο; Θα πρέπει ας πούμε να ψάξω τον Στέλιο Βαμβακάρη στον τηλεφωνικό κατάλογο για να τον γνωρίσω και να μου λύσει μια απορία;...............
    ......Επομένως υποθέτω ότι αυτά τα ανώνυμα βέλη περί μιας σπάνιας φτγρ ή ενός σπάνιου δίσκου δεν αφορούν εμένα.)
    Περικλή δεν εννοώ μόνο τον Στέλιο ,ούτε τον κάθε Στέλιο που μπορεί να είναι γιός,ανηψιός,εγγονός κ.λ.π.κάποιου δημιουργού εκείνης της εποχής.
    Μιλάω ξέρεις, για αυτούς τους ανθρώπους ,που μιλούν την ιδια γλώσσα με ολους εκείνους τους Ινδιάνους που μας αφησαν το εργο τους.
    Γιατί αυτή η γλώσσα και το ύφος της, είναι το πρόβλημά μας πολλές φορές,οπως και στην συγκεκριμένη περίπτωση.
    Και αυτή την γλώσσα την μαθαίνεις οταν ζείς και μεγαλώνεις μέσα σε τέτοιους ανθρώπους...Μεταδίδεται απο γενιά σε γενιά,αν θέλεις να το πείς ετσι...Αυτή την Αργκώ την μαθαίνεις και την καταλαβαίνεις οταν ψήνεσαι κοντά σε τέτοιους ανθρώπους...Ετσι είναι και ο χαρακτήρας...Γιατί ο τρόπος που σκέφτεσαι,μιλάς ,και κάνεις νταλαβέρι γενικά,δείχνει τον χαρακτήρα σου.
    Αν θέλεις να καταλάβεις κάτι για τα εθιμα των Ινδιάνων Π.Χ,ποιόν θα ρωτήσεις για σίγουρες πληροφορίες;;Τον Κολόμβο που τους ανακάλυψε,η εναν απο αυτούς;;
    Με πιάνεις;;
    Με το συμπάθειο κιόλας, αλλά εδω εχουμε το κλασσικό παράδειγμα ,για μένα πάντα,που το πρόβλημα είναι ,που δεν μπορεί ο ενας η ο αλλος να καταλάβει τον Μάρκο.Να καταλάβει αυτην την γλώσσα που μιλάει ο Μάρκος.Να καταλάβει και να νοιώσει το υφος που πάνω του γράφτηκαν ολα αυτα τα τραγούδια..Εχουμε πιάσει μια λέξη και την εχουμε λιανίσει,ψάχνοντας με τα δικά μας κριτήρια και μυαλά,να βγάλουμε νόημα.
    Εδω είναι το πρόβλημα για μένα..Με τα δικά μας μυαλά,και κριτήρια..Εκατό χρόνια, μετά και με τίποτα που να μας συνδέει με αυτούς τους ανθρώπους...
    Φίλε αν δεν μπορείς να το καταλάβεις προχώρα.Δεν γίνεται ούτε και σε χίλια χρόνια.Δεν είναι θέμα μετάφρασης..Δεν είναι θέμα ανάλυσης...
    ............
    Είναι δυνατόν να σκεφτεί κανείς οτι,εβαλε ο Μάρκος την λέξη Αι Βασίλης σε ενα μάγκικο τραγούδι,μόνο και μόνο για να ταιριάξει το ρήμα;;;;Δηλαδή δεν μπορουσε να βρεί κάτι αλλο;; Να κεντήσει κάτι αλλο;;Αν είναι δυνατόν δηλαδή..!!
    Το να πεί κάποιος οτι δεν τού κάθεται καλά ο στίχος,το να πεί κάποιος οτι δεν τον γουστάρει,είναι τελείως αλλη ιστορία,απο το να λέμε οτι εβαλε μια λέξη χωρίς νόημα και που δεν ταιριάζει μέσα στον στίχο..
    Αυτό είναι τουλάχιστον μεγάλη αδικία για τον Μάρκο..
    ...........

Οσο για τα ανώνυνα βέλη που λές Περικλή,ούτε που σε ξέρω για να εννοώ εσένα.Αλλα ονόματα ειχα στο κεφάλι μου οταν εγραφα ολα αυτά.Αυτούς που εχουν αγοράσει ολη την Ελλάδα επειδή κάποτε γύρισαν ενα εργο για το ρεμπέτικο και κάνουν τους ειδικούς και σπουδαίους.....,αυτούς που επειδή εβγαλαν μια φωτογραφία με τον Μάρκο νομίζουν οτι εχουν το δικαίωμα να εχουν μια θέση μέσα στον Παρθενώνα,αυτούς που δεν κάνουν τίποτα αλλο παρά να βγάζουν βιβλία και εγκυκλοπαίδειες για να εξηγήσουν το νόημα της σιωπής....Ολους αυτούς εννοώ Περικλή..
    Με πιάνεις;;;
    Τό κανάλι μου στό διαδίκτυο:http://www.youtube.com/user/kotsos32?gl=DE&hl=de

Συντονιστής Το avatar του χρήστη Νίκος Πολίτης
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    Αρκετοί, παλιοί όλοι
    Μουσ. όργανο
    πολίτικο λαούτο, μπουζούκι
    Ταβέρνα
    Ελάχιστες, οι καλές έχουν κλείσει
    Άρθρα Blog
    16
    Έχω αρκετά κουραστεί, και η κούραση δεν είναι σημερινή, είναι χρόνων, από τη στείρα (για τούτο είμαι πεπεισμένος) αντιπαράθεση μεταξύ υποστηρικτών του Πανεπιστήμιου της Ζωής και πτυχιούχων* (ή όχι…) του Πανεπιστημίου της Αθήνας (Θεσ/κης, Πάτρας, Μάντσεστερ, ….). Με συγχωρείς, Κώστα, αλλά θα το πώ ωμά: Το γεγονός ότι έχεις γνωρίσει και συναναστραφεί τον Βραχνά, δεν σε καθιστά τον αποκλειστικά κατάλληλο να καταλάβει τη γλώσσα του ρεμπέτικου και, κυρίως,
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από neapoliotis Εμφάνιση μηνύματος
    Φίλε αν δεν μπορείς να το καταλάβεις προχώρα.
    δεν σου δίνει το δικαίωμα να αποπέμπεις κάποιους, με το επιχείρημα «αν δεν ξέρεις, μη μιλάς!».
    Είναι δυνατόν να σκεφτεί κανείς οτι,εβαλε ο Μάρκος την λέξη Αι Βασίλης σε ενα μάγκικο τραγούδι,μόνο και μόνο για να ταιριάξει το ρήμα;;;;
    (τη ρίμα). Αμέ!! Ούτε η πρώτη, ούτε η δεύτερη φορά είναι.
    Δηλαδή δεν μπορουσε να βρεί κάτι αλλο;; Να κεντήσει κάτι αλλο;;
    Θα μπορούσε, θεωρητικά, αλλά νά που …. δεν μπόρεσε.
    Αν είναι δυνατόν δηλαδή..!!
    Είναι, λοιπόν, ωραιότατα δυνατόν.
    Το να πεί κάποιος οτι δεν τού κάθεται καλά ο στίχος,το να πεί κάποιος οτι δεν τον γουστάρει,είναι τελείως αλλη ιστορία,απο το να λέμε οτι εβαλε μια λέξη χωρίς νόημα και που δεν ταιριάζει μέσα στον στίχο..
    Αυτό είναι τουλάχιστον μεγάλη αδικία για τον Μάρκο..
    Και επειδή τυχαίνει ο κάποιος αυτός να είμαι εγώ προσωπικά (#38 ), ε, είναι γνωστό το πόσο θαυμάζω και προσπαθώ να μιμηθώ το Μάρκο. Δεν πρόκειται ποτέ να τον αδικήσω και, μάλιστα, μεγάλως.

*Να διευκρινίσω, για να καταλαβαινόμαστε, ότι προσωπικά δεν είμαι πτυχιούχος κανενός πανεπιστημίου.

Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Συνθέτης
    Μαρκος
    Μουσ. όργανο
    Τριχορδο
    Ταβέρνα
    Σπιτι μου
    Άρθρα Blog
    27
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νίκος Πολίτης Εμφάνιση μηνύματος
    Έχω αρκετά κουραστεί, και η κούραση δεν είναι σημερινή, είναι χρόνων, από τη στείρα (για τούτο είμαι πεπεισμένος) αντιπαράθεση μεταξύ υποστηρικτών του Πανεπιστήμιου της Ζωής και πτυχιούχων* (ή όχι…) του Πανεπιστημίου της Αθήνας (Θεσ/κης, Πάτρας, Μάντσεστερ, ….). Με συγχωρείς, Κώστα, αλλά θα το πώ ωμά: Το γεγονός ότι έχεις γνωρίσει και συναναστραφεί τον Βραχνά, δεν σε καθιστά τον αποκλειστικά κατάλληλο να καταλάβει τη γλώσσα του ρεμπέτικου και........ .
    Επειδή μιλάς και εσυ ωμά και καθαρά θα σου πω και εγω ακριβώς ετσι την γνώμη μου Νίκο.
    Πρώτον αν εχεις κουραστεί εδω και χρόνια απο αυτη την αντιπαράθεση οπως λές,είναι δικό σου πρόβλημα και μόνο δικό σου. Το ρεμπέτικο γράφτηκε στους δρόμους και οχι στα θρανία.Και αυτές οι ιδιομορφίες και ιδιαιτερότητες που εχει,για μένα σίγουρα θα τις καταλάβει καλύτερα ενα αλάνι,απο εναν καθηγητή.Ο καθηγητής θα σου αναλύσει απο που βγήκε και ποιές ρίζες εχει μια λέξη.Το αλάνι θα σου εξηγησει ομως τι σημαίνει ,και τι κρύβεται πίσω απ αυτήν...
    Δεύτερον ποτέ δεν είπα οτι ειμαι ο μόνος που καταλαβαίνει το ρεμπέτικο.Αυτά ειναι δικά σου λόγια.. Ποτέ δεν στρίμωξα κανέναν για να αποδεχτεί την γνώμη μου.Ισως μόνο τα λόγια μου να πειράζουν πολλούς που νοιώθουν οτι ειναι προφέσορες του Ρεμπέτικου,και εχασαν τα πρωτεία...
    Καί τρίτο και τελευταίο για τον Βραχνά που ανέφερες,ηταν σαν να γνώριζες τον ιδιο τον Μάρκο .Και ηταν ακόμα πιο μάγκας θα ελεγα.
    Μετα τιμής..
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neapoliotis: 14.09.2017 στις 11:29 Αιτία: ορθογραφια

Συντονιστής Το avatar του χρήστη pepe
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    πλέον Ηράκλειο
    Συνθέτης
    Αδέσποτα
    Μουσ. όργανο
    λαούτο, τσαμπούνα, σάζι, μπαγλ
    Ταβέρνα
    ?
    Κώστα, στη βασική θέση που υποστηρίζεις δεν έχω καμιά αντίρρηση. Και πώς θα μπορούσα, αφού υποστηρίζεις το αυτονόητο: «η προσωπική εμπειρία είναι αναντικατάστατη». Ε ναι, φυσικά. Ή την έχεις ή δεν την έχεις.

Από αυτό όμως το βασικό αυτονόητο μπορούν να βγουν προεκτάσεις που καλό είναι να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν ισχύουν:

α) Όποιος δεν έχει προσωπική εμπειρία δε θα καταλάβει ποτέ τίποτε.

Δεν είναι έτσι. Όπως το ρεμπέτικο γράφτηκε στο δρόμο κι όχι στα θρανία, έτσι και η ιστορία γράφτηκε στα πεδία των μαχών και όχι στα πανεπιστημιακά έδρανα, αλλά ο ιστορικός κατανοεί μερικά πράγματα καλύτερα από τον στρατιώτη που έδωσε τη ζωή του.

β) Όποιος έχει την προσωπική εμπειρία κατέχει το αλάθητο.

Ούτε αυτό ισχύει. Το αλάθητο δεν το κατέχει κανείς, και άνθρωποι με βαθιά εμπειρία του Α ή Β πράγματος μπορεί καμιά φορά να πέφτουν έξω σε επιμέρους λεπτομέρειες. Ή, πολύ απλά, να κάνουν κι οι ίδιοι υποθέσεις, με την ίδια πιθανότητα λάθους όπως ο καθένας.

Ο βιωματικός που διαθέτει την από μέσα εμπειρία κι ο θεωρητικός που διαθέτει τα αναλυτικά εργαλεία αλληλοσυμπληρώνονται. Σαν γενική αρχή (πέρα από ατομικές περιπτώσεις που μπορεί να είναι καλές ή κακές) κανείς από τους δύο δεν είναι καλύτερος ή πιο αξιόπιστος από τον άλλο, αντιθέτως κι οι δύο είναι λειψοί από μόνοι τους.

Αν έχουμε περισσότερα κενά και απορίες για το ρεμπέτικο απ' ό,τι για άλλες προφορικές παραδόσεις, είναι γιατί την εποχή που περίσσευαν οι άνθρωποι που το ζούσαν και το δημιουργούσαν υπήρχε έλλειψη καλών θεωρητικών που να το μελετήσουν.

Δραστήριο Μέλος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    αθηνα
    Συνθέτης
    μαρκος
    Ταβέρνα
    παλαιικό
    Συμφωνώ με την απάντηση του Περικλή πως στην έρευνα για το ρεμπέτικο, χρειάζεται τόσο ο επιστημονικός όσο και ο βιωματικός τρόπος.Όσο για τα υπόλοιπα, αυτό που εγώ καταλαβαίνω και πιστεύω να συμφωνείτε, είναι πως η φράση τελικά για τον Αη Βασίλη είναι μια φράση που θα την χρησιμοποιούσαν εκείνη την εποχή οι μάγκες και δεν την σκαρφίστηκε ο Μάρκος για το τραγούδι , αφού δεν θα το καταλάβαινε κανείς. Εξάλλου οι στίχοι αλλά και τα περισσότερα τραγούδια του Μάρκου σε ανθρώπους της πιάτσας απευθύνονταν αφού και αυτός ήταν μάγκας και σίγουρα μόνο αυτοί θα καταλάβαναν αρκετά από τα νόηματα αλλά και τις περίεργες λέξεις που δεν θα τις ήξεραν ακόμα και αρκετοί λαικοί ανθρωποι.Εκτός του'τένιε'' έχει εντοπίσει κανείς κάτι άλλο περιέργο, γιατί μόνο αυτό θυμάμαι σε όλα τα τραγούδια του Μάρκου και τίποτα άλλο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΣΤΑΥΡΟΣ Κ: 14.09.2017 στις 12:44

Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Συνθέτης
    Μαρκος
    Μουσ. όργανο
    Τριχορδο
    Ταβέρνα
    Σπιτι μου
    Άρθρα Blog
    27
    Κώστα..............

α) Όποιος δεν έχει προσωπική εμπειρία δε θα καταλάβει ποτέ τίποτε.............

β) Όποιος έχει την προσωπική εμπειρία κατέχει το αλάθητο..............

.
    Σίγουρα μετάφρασες τα λόγια μου λάθος...Αυτα που εγραψες δεν ειναι τα δικά μου γραφτά..
    Εγώ ποτέ δεν ημουν απόλυτος για κάτι.
    Γράφτηκαν τοσα πολλά απο μένα πιο πάνω και εχεις πιαστει απο μια λέξη μάλλον που θα την κάνεις λάστιχο...
    Ειναι δύσκολο πραγματικα να γίνει συζήτηση εδώ μέσα,γιατι δεν εχεις να κάνεις με εναν,εχεις να κάνεις με πολλούς που γράφουν παράλληλα...
    Οτι είχα να πώ ειναι γραμμένα στο 41* και στο 43* και εκει μένω.
    Υπάρχουν σίγουρα μερικά σημεία μέσα που θα επρεπε να σταθεί ο ενας η ο αλλος απο εσας,αλλά το ειδατε αλλιως το θεμα.
    Για αυτό σταματάω εδω.Η γνώμη μου παραμένει ομως η ιδια.
    Μετα τιμής.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neapoliotis: 14.09.2017 στις 13:03

Συντονιστής Το avatar του χρήστη pepe
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    πλέον Ηράκλειο
    Συνθέτης
    Αδέσποτα
    Μουσ. όργανο
    λαούτο, τσαμπούνα, σάζι, μπαγλ
    Ταβέρνα
    ?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΤΑΥΡΟΣ Κ Εμφάνιση μηνύματος
    Όσο για τα υπόλοιπα, αυτό που εγώ καταλαβαίνω και πιστεύω να συμφωνείτε, είναι πως η φράση τελικά για τον Αη Βασίλη είναι μια φράση που θα την χρησιμοποιούσαν εκείνη την εποχή οι μάγκες και δεν την σκαρφίστηκε ο Μάρκος για το τραγούδι , αφού δεν θα το καταλάβαινε κανείς.
    Μόνο έτσι στέκει.

--- Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 14:09 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 13:49 ---

Σίγουρα μετάφρασες τα λόγια μου λάθος...
    Εγώ ποτέ δεν ημουν απόλυτος για κάτι.
    Δεν τα μετέφρασα τα λόγια σου, ελληνικά ήταν. Και τα δικά μου εξίσου. Το λάθος σου είναι ότι ψάχνεις για μεταφράσεις. Αν ήθελα να πω «ο Νεαπολιώτης γίνεται απόλυτος και κάνει τα λάθη (α) και (β)», θα το έγραφα έτσι. Επειδή όμως δεν εννοούσα αυτό, δεν έγραψα αυτό, έγραψα εκείνο που εννοούσα: ότι είναι δυνατόν να γίνουν τα λάθη (α) και (β).

εχεις πιαστει απο μια λέξη μάλλον που θα την κάνεις λάστιχο...
    (Εδώ δεν ξέρω τι να σχολιάσω και το αφήνω ασχολίαστο...)

Συντονίστρια Το avatar του χρήστη Ελένη
    Φύλο
    Γυναίκα
    Πόλη
    Καλαμάτα
    Συνθέτης
    Βαμβακάρης
    Μουσ. όργανο
    σκουπίτσα...
    Ταβέρνα
    Βάγιας
    Άρθρα Blog
    17
    Και αυτή την γλώσσα την μαθαίνεις οταν ζείς και μεγαλώνεις μέσα σε τέτοιους ανθρώπους...Μεταδίδεται απο γενιά σε γενιά,αν θέλεις να το πείς ετσι...Αυτή την Αργκώ την μαθαίνεις και την καταλαβαίνεις οταν ψήνεσαι κοντά σε τέτοιους ανθρώπους....

Φίλε Κώστα, για την κατανόηση της αργκό (για να καταρτιστεί το γλωσσάρι εδώ στο φόρουμ, συγκεκριμένα), πίστεψέ με, το βίωμα από μόνο του ουδεμία βοήθεια προσέφερε.
    Χρειάστηκε αναζήτηση σε πάρα πολλές πηγές (και από πολλούς) για να βρεθεί άκρη με λέξεις ξεχασμένες, παραφθαρμένες και ξένες, με σαρδάμ στους στίχους, με προβληματική ακουστική, με χίλια δυο εμπόδια…

Το τι και το πόσα χρωστάμε και στους θεωρητικούς, τι να πρωτοπούμε…
    Πρόχειρα, εντελώς, αν δεν ήταν η ομάδα των φοιτητών γύρω από το Μάρκο, που κινητοποίησε ο αείμνηστος Νέαρχος, θα είχαμε σήμερα την «Αυτοβιογραφία» του (με τις όποιες, έστω, παραλείψεις) ή θα τρέχαμε για κονέ στα παιδιά του;
    Θα υπήρχε η αναβίωση του ρεμπέτικου, χωρίς αυτούς τους «θεωρητικούς», μια αναβίωση που συνετέλεσε σε μια δεύτερη καριέρα για το Μάρκο και σε μια ηθική ικανοποίηση, έστω στα στερνά του;
    Θα μπορούσα να γράψω σεντόνι ολόκληρο, σταματώ όμως εδώ.

Σταύρο, αρκετά «περίεργα» (αλλά πολύ πετυχημένα!) θα μπορούσαμε να εντοπίσουμε στη στιχουργική του Μάρκου.
    Εκτός από το «τένιε μου», την ανύπαρκτη αυτή λέξη που επινοήθηκε για τη ρίμα,
    έχουμε π.χ. το « με έκανες ρεζίλι στον πασά και στο βεζύρη»,
    όπου ο πασάς και ο βεζύρης δεν έχουν καμιά σχέση με την εποχή του Μάρκου (όπως καλή ώρα και ο Αγιοβασίλης, για τον οποίο συζητούμε εδώ),
    έδωσαν όμως μια επιτυχημένη ρίμα και οι δυο αυτές επιλογές του!

Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Συνθέτης
    Μαρκος
    Μουσ. όργανο
    Τριχορδο
    Ταβέρνα
    Σπιτι μου
    Άρθρα Blog
    27
    Μόνο έτσι στέκει.

--- Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 14:09 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 13:49 ---

Δεν τα μετέφρασα τα λόγια σου, ελληνικά ήταν. Και τα δικά μου εξίσου. Το λάθος σου είναι ότι ψάχνεις για μεταφράσεις. Αν ήθελα να πω «ο Νεαπολιώτης γίνεται απόλυτος και κάνει τα λάθη (α) και (β)», θα το έγραφα έτσι. Επειδή όμως δεν εννοούσα αυτό, δεν έγραψα αυτό, έγραψα εκείνο που εννοούσα: ότι είναι δυνατόν να γίνουν τα λάθη (α) και (β).

(Εδώ δεν ξέρω τι να σχολιάσω και το αφήνω ασχολίαστο...)
    Νόμιζα οτι απευθυνόσουν σε μένα προσωπικά Περικλή...
    Αν το κατάλαβα λάθος ζητώ συγγνώμη.

Συντονιστής
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Παράδεισος
    Συνθέτης
    Γέρος
    Ταβέρνα
    Le Troc Cafe
    Άρθρα Blog
    23
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΤΑΥΡΟΣ Κ Εμφάνιση μηνύματος
    Εκτός του'τένιε''
    Εγώ θα το πω, κι ας είναι λάθος.

η λέξη "τένιε", δεν είναι λέξη.

απλά ο Μάρκος, χρησιμοποιεί την κατάληξη "τένιε" της λέξης "μαλαματένιε" για να συμπληρώσει το μέτρο.

Σα να λέει δηλαδή

"τένιε μου, τένιε μου, μαλαματένιε μου"

Νομίζω πως αυτό γίνεται και σε δημοτικά, ή παιδικά ή αδέσποτα τραγούδια, σαν να το έχω στα αυτιά μου αλλά δεν έχω παράδειγμα αυτή τη στιγμή.

μπορεί φυσικά και να κάνω λάθος
    Dunya ta bir, ruya ta bir...
    @sealabs: icetelli

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1234567 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες θέματος

Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα

Αυτή τη στιγμή, 1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό το θέμα
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  • Ο κώδικας BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας