+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15

Θέμα: τρίχορδο σε κακή κατάσταση

Δόκιμο Μέλος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα-Καρδίτσα
    Συνθέτης
    Xatzixristos
    Ταβέρνα
    ρεμπέτικο karditsa
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis Εμφάνιση μηνύματος
    Σκέτο Μπάμπης είναι καλύτερα σε παρακαλώ, εδώ μια παρέα είμαστε, άλλωστε τι διάολο, μόνο πριν είκοσι χρόνια ήμουν 18 !

Όντως φαίνεται να θέλει αρκετή δουλειά το μπουζούκι. Όλα γίνονται όμως. Όλα. Οπότε μη στεναχωριέσαι. Το θέμα είναι πόσο θα κοστίσει, αλλά κι εκεί, ίσως να αξίζει τον κόπο.

Ας μιλήσουν οι οργανοποιοί, έχει ενδιαφέρον και η παρατήρηση του Pelloponisiou...

Καλώς, Ευχαριστώ Μπάμπη για την συμμετοχή. Φοβάμαι μην ακούσω κανενα 800αρι για την επισκευή . Βέβαια αν τα είχα να πω την αλήθεια θα τα έδινα γιατί παρ'όλα τα προβλήματα μου έκατσε καλά.
    Επίσης Καλή χρονιά

--- Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:51 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:43 ---

Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Peloponnisios Εμφάνιση μηνύματος
    Φίλε, οι φιγούρες παραπέμπουν σε Ζοζέφ. Δες εδώ π.χ. μια φωτογραφία από το διαδίκτυο και πρόσεξε το καράολο:

Συνημμένο Αρχείο 14153

Και η φιγούρα στο καπάκι μοιάζει αλλά μην το δένεις και κόμπο. Πρέπει να το δει από κοντά κάποιος που ξέρει και να σου πει καλύτερα. Από τις φωτογραφίες πάντως που ανέβασες, το όργανο χρειάζεται σίγουρα αλλαγή σκάφους και ό,τι άλλο δεν μπορεί να φανερώσει μια φωτογραφία (π.χ. σκεύρωμα ταστιέρας). Θα σου κοστίσει, δεν είναι ασήμαντη διαδικασία. Το αντίθετο μάλιστα. Κάτω στην Αθήνα υπάρχουν διάφοροι καλοί μάστοροι που έχουν τη γνώση να το επισκευάσουν σωστά. Για παράδειγμα ο Μουντάκης ή ο Φρονιμόπουλος. Κι άλλοι μάστορες φυσικά, ας πουν οι Αθηναίοι που γνωρίζουν καλύτερα.

Να συμπληρώσω επίσης ότι μου κάνει εντύπωση, στο όργανό σου, το γεγονός ότι το μέγιστο φάρδος του καπακιού είναι στην ευθεία ακριβώς κάτω από την τρύπα και όχι στην ευθεία του καβαλάρη όπως θα περίμενε κανείς (δες και τη φωτογραφία που ανέβασα και θα καταλάβεις). Δεν μπορώ να κρίνω αν είναι από αρχικής κατασκευής αυτή η "αστοχία" ή από κατοπινή προσπάθεια επισκευής. Ζόρικη περίπτωση μου φαίνεται το συγκεκριμένο όργανο. Ρώτα καλό μάστορα να δεις τι θα σου πει.

Καλησπέρα και καλή χρονιά!
    ευχαριστώ και για την φωτογραφια. Η αλήθεια είναι το μοιάζει το όργανο και έπειτα απο μικρή έρευνα που έκανα σε εικόνες. Και σε ερώτηση στον Βασίλη Λέκκα που φαίνεται να έχει ενα ακριβώς ίδιο με το δικό μου
    Απλά το σχέδιο στο καράολο υπήρχε και σε μπουζούκια Παναγή.
    Δεν είχα προσέξει αυτή την λεπτομέρεια με το πλάτος. Είχα επικεντρώσει στο φούσκωμα που έχει το καπάκι.
    Θα επισκεφθώ τον Μουντάκη ίσως. Αν και δεν ξέρω κάτι για αυτόν. το σκεύρωμα της ταστιέρας είναι πολύ λιγο πιστεύω.
    Ελπίζω να αξίζει να επισκευαστεί.

Βασικό Μέλος Το avatar του χρήστη liga rosa
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    ανώνυμος προ λογοκρισίας
    Μουσ. όργανο
    κιθάρα, μπουζούκι, λαούτο
    Ταβέρνα
    με φίλους κι όργανα σε πλατεία
    να πας στον μουντάκη, γνωρίζει πολύ καλά το αντικείμενο και είναι τίμιος άνθρωπος. αναμένουμε τα αποτελέσματα!
    καλή χρονιά κι από μένα!
    το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Nicolaras
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Sao Paulo
    Συνθέτης
    Μητσάκης
    Μουσ. όργανο
    τετράχορδο μπουζούκι
    Ταβέρνα
    Καφε Αμμανν
    Κύριε orf , πως είναι ο ήχος του οργάνου , σάς ικανοποιεί ;
    Σαν θά πεθάνω θάψτεμε σε μιά γωνιά μονάχο μαζή με το μπουζούκη μου ...βάλτε μου δυό καναβουριές να κάνουν καναβούρια καί ὁταν περνάν οἱ φίλοι μου να γήνοντε μαστούρια ...

Μέλος Το avatar του χρήστη ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    ΑΓΙΟΣ ΚΩΝ-ΝΟΣ ΛΟΚΡΙΔΟΣ
    Συνθέτης
    ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΕΘΑΜΕΝΟΙ.......
    Μουσ. όργανο
    τριχορδα γενικα
    Ταβέρνα
    ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ..ΕΧΟΥΜΕ ΚΡΙΣΗ
    Ας μου εξηγησει καποιος......................βλεπω ενα σκαφος χωρις δουγιες, η μαλλον ενα σκαφος προχειρα φτιαγμενο με οτι ναναι.Σαν να εσπασε ολο απο πισω , και καποιος Ελλην μαραγκος το μπαλωσε οπως οπως

Δόκιμο Μέλος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα-Καρδίτσα
    Συνθέτης
    Xatzixristos
    Ταβέρνα
    ρεμπέτικο karditsa
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ Εμφάνιση μηνύματος
    Ας μου εξηγησει καποιος......................βλεπω ενα σκαφος χωρις δουγιες, η μαλλον ενα σκαφος προχειρα φτιαγμενο με οτι ναναι.Σαν να εσπασε ολο απο πισω , και καποιος Ελλην μαραγκος το μπαλωσε οπως οπως
    Καλησπέρα, λογικά κάτι τέτοιο παίχτηκε.. Σαν δουλειά μαραγκού είναι παρά οργανοποιού

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Πληροφορίες θέματος

Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα

Αυτή τη στιγμή, 1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ετικέτες θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό το θέμα
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  • Ο κώδικας BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας