+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 16 από 16

Θέμα: πειραιωτικος δρομος

Συντονιστής
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Πλατεία Καραϊσκάκη 1934
    Επάγγελμα
    Ψυγεία πουλάω
    Συνθέτης
    Φοίβος
    Μουσ. όργανο
    Κομπολόι
    Ταβέρνα
    Le Troc Cafe
    Άρθρα Blog
    25
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liga rosa Εμφάνιση μηνύματος
    ως μακάμ, ναι. αλλά ως δρόμος, η κατάληξη στην βάση του ραστ νομίζω επικράτησε κάποια στιγμή λόγω της συνοδείας με κιθάρα.
    δεν ισχύει αυτό μάλλον φίλε Νίκο με βάση τη δομή της μελωδίας (το τραγουδιστικό μέρος μιλάμε) του τραγουδιού.

Διότι, εάν η φυσική τάση αυτής της συγκεκριμένης μελωδίας ήταν να καταλήγει στο φα#, απλά θα είχες 4 φορές (2 συν δύο η επανάληψη) συνεχόμενες την ίδια μελωδία, ενώ είναι πασιφανής -και μη επηρεασμένη από την συνοδεία- η στάση την πρώτη φορά, για να επέλθει η πτώση την δεύτερη.
    Dunya ta bir, ruya ta bir...
    @sealabs: icetelli

Συντονιστής Το avatar του χρήστη pepe
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    πλέον Ηράκλειο
    Συνθέτης
    Αδέσποτα
    Μουσ. όργανο
    λαούτο, τσαμπούνα, σάζι, μπαγλ
    Ταβέρνα
    ?
    Ίσως συμβάλει λίγο στη συζήτηση και η εξής παρατήρηση:

Υπάρχει ένας δρόμος-τρόπος, πολύ συνηθισμένος στα παραδοσιακά του Αιγαίου (συμπεριλ. της Κρήτης) αλλά όχι άγνωστος και σε άλλες περιοχές, που κατά τη γνώμη μου είναι Σεγκιάχ αλλά χωρίς την έλξη του Λα (>Λα#) από το Σι. Είναι σαφώς διακριτό από το Ραστ, γιατί όχι απλώς καταλήγει στο Σι (αν Ραστ=Σολ), αλλά έχει τονική το Σι, άρα είναι Σεγκιάχ χωρίς την έλξη. Μάλιστα υπάρχουν και σκοποί που μπορεί να παίζονται στον ένα τόπο έτσι, καθαρά διατονικά, και στον άλλο με την έλξη σαν τυπικό Σεγκιάχ.

Επομένως η έλξη / απουσία έλξης μπορεί, σε κάποιες περιπτώσεις, να είναι χαρακτηριστικό όχι ενός τρόπου αλλά ενός τοπικού ύφους. Σε τοπικά ύφη, ή και σε μη τοπικά ρεπερτόρια όπως το ρεμπέτικο ή το οθωμανικό, που να είναι εξίσου ανοικτά και στην έλξη (γενικά, όχι τη συγκεκριμένη έλξη: το φαινόμενο της έλξης εννοώ) και στην απουσία έλξης χωρίς μονόπαντη προσήλωση στο ένα από τα δύο, εκεί δύο τρόποι μπορεί να διακρίνονται από την έλξη και από το πόσο επίμονη είναι (π.χ. Ραστ - Σαζκιάρ - Μουστεάρ).

Βασικό Μέλος Το avatar του χρήστη alk
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Λονδίνο
    Συνθέτης
    -
    Μουσ. όργανο
    Βιολί κλπ
    Ταβέρνα
    -
    Άρθρα Blog
    3
    Αυτό που περιγράφεις Περικλή το έχω συναντήσει ως κατηγορία Μαγιέ οπού το γένος είναι ραστ αλλά η κατάληξη γίνεται είτε στο σεγκιάχ περντέ (μαγιέ σεγκιάχ), είτε στο ντουγκιάχ περντέ (μαγιέ ντουγκιάχ) χωρίς χρώμα ουσάκ.
    Υποψιάζομαι οτι η Ρουμπαλιά γαρουφαλιά είναι μαγιέ ντουγκιάχ.

Συντονιστής Το avatar του χρήστη pepe
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    πλέον Ηράκλειο
    Συνθέτης
    Αδέσποτα
    Μουσ. όργανο
    λαούτο, τσαμπούνα, σάζι, μπαγλ
    Ταβέρνα
    ?
    Πιθανόν. Δεν το ξέρω το μαγιέ, ας δεχτούμε ότι είναι αυτό.

Δεν ξέρω όμως κατά πόσο νομιμοποιούμαστε να μιλάμε για μαγιέ σεγκιάχ σε μουσικά ιδιώματα που έχουν μόνο μαγιέ σεγκιάχ και ποτέ καθαρό σεγκιάχ. Έχω την αίσθηση ότι μάλλον αυτά τα ιδιώματα εκτελούν το Σεγκιάχ χωρίς την έλξη.

Η ίδια έλξη μπορεί να υπάρχει και στο Ραστ. Οπότε, αντίστοιχα, για το θέμα μας:

-σε κάποιες μουσικές αυτή η έλξη δεν εκτελείται ποτέ, δεν υπάρχει. Καθαρίσαμε.
    -σε άλλες μπορεί να υπάρχει, αναλόγως του σκοπού.
    -σ' αυτές τις τελευταίες, κάποιοι σκοποί έχουν την έλξη μόνιμη (ή σχεδόν μόνιμη: πάντως πιο συχνά ναι παρά όχι), πράγμα που ξεφεύγει από το τυπικό Ραστ, οπότε του δίνουμε ξεχωριστό όνομα, Σαζκιάρ.

Αν, σε επίπεδο ονοματολογίας, δεν ετίθετο θέμα έλξης, για τραγούδια σαν το «Φάληρο που πλένεσαι» δε θα υπήρχε αμφιβολία ότι είναι Ραστ. Συζητάμε μήπως είναι Σαζκιάρ απλώς επειδή διαθέτουμε κι αυτή την ξεχωριστή κατηγορία (=επειδή μπορούμε!), και συζητάμε ακόμη μήπως είναι Σεγκιάχ λόγω -πιστεύω- της παλιότερης θεωρίας των λαϊκών δρόμων όπου όλα εξετάζονταν με βάση το Ρε, είτε καταλήγουν στο Ρε είτε όχι, και η διαφορά Ραστ-Σεγκιάχ (που λεγόταν Χουζάμ) βρισκόταν στην έλξη (που δε λεγόταν έλξη αλλά σταθερά υψωμένη βαθμίδα).

Οπότε, θέλω να πω: στο ερώτημα «πόσο συχνό είναι το Σαζκιάρ εκτός οθωμανικών» δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση, γιατί η ερώτηση δεν είναι μονοσήμαντη, είναι όπως την πάρεις.

(Πάντως εντός Οθωμανικών δε νομίζω να είναι ιδιαίτερα συχννό...)

Νέο Μέλος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Θεσσαλονίκη
    Συνθέτης
    Άντε ν'αποφασίσεις.
    Μουσ. όργανο
    Μπουζουκι
    Ταβέρνα
    Τώρα πια...καμιά.
    Και το "Στον τεκέ του Περδικάκη" είναι ένα από τα λίγα αποκλειστικά σε πειραιώτικο.

Βασικό Μέλος Το avatar του χρήστη liga rosa
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    ανώνυμος προ λογοκρισίας
    Μουσ. όργανο
    κιθάρα, μπουζούκι, λαούτο
    Ταβέρνα
    με φίλους κι όργανα σε πλατεία
    ναί, όντως! πολύ περιγραφικό τραγούδι.
    το περίσσιο χαλάει το ίσιο

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Πληροφορίες θέματος

Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα

Αυτή τη στιγμή, 1 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό το θέμα
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  • Ο κώδικας BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας