+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 40

Θέμα: Αναζητώντας το ρεμπέτικο στον 21ο αιώνα

Συντονιστής Το avatar του χρήστη pepe
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    πλέον Ηράκλειο
    Συνθέτης
    Αδέσποτα
    Μουσ. όργανο
    λαούτο, τσαμπούνα, σάζι, μπαγλ
    Ταβέρνα
    ?
    Δημήτρη και Κώστα, κρίμα.

Βλέπετε θέσεις τεκμηριωμένες με αναλυτικά επιχειρήματα, κι ο ένας τις ονομάζει γκρίνια, ο άλλος εμμονή.

Προβοκατόρικες ερωτήσεις που έχουν προκαταβολικά απαντηθεί.

Αλλοίωση των λεγομένων του αλλουνού.

Απαξίωση και τσουβάλιασμα.

Αυτό δεν είναι συζήτηση.

Βασικό Μέλος Το avatar του χρήστη alk
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Λονδίνο
    Συνθέτης
    -
    Μουσ. όργανο
    Βιολί κλπ
    Ταβέρνα
    -
    Άρθρα Blog
    3
    Έχεις δίκιο, Περικλή

Οκ, ας προσπαθήσω να θέσω ορισμένα επιχειρήματα υπέρ του συναυλιακού ρεμπέτικου.

Ναι, το σπίτι του ρεμπέτικου δεν είναι το Μέγαρο αλλά μιλάμε για μία αστική παράδοση η οποία έχει πάνω-κάτω 1 αιώνα επαγγελματικά ηχογραφημένης ιστορίας σε αριθμούς παραγωγής υπερβολικά υψηλούς για την εποχή πριν το 40. Το στούντιο λοιπόν, στο οποίο το ρεμπέτικο "θέλει" να βρίσκεται, είναι καλύτερο περιβάλλον;

Αυτό σε αντίθεση με άλλες μουσικές παραδόσεις που απείχαν απο τα μικροφωνα σε βαθμό που έπρεπε να γίνουν αντικείμενο μελέτης του Καρρά και άλλων ερευνητών προκειμένου να διασωθούν.

Η μεταφορά της ορχήστρας απο την παρέα στην σκηνή-πάλκο έχει ήδη γίνει απο την εποχή της τετράδας, ίσως ακόμα νωρίτερα, και εμείς μιλάμε ακόμα για φυλακές και κουτούκια.

Αγνοούμε επίσης μια γενιά μουσικών οι οποίοι προπολεμικά ψυχαγωγούσαν κόσμο όχι μόνο στο κουτούκι της γειτονιάς αλλά και στο υπερωκεάνειο και στην σκηνή αλλά και μπροστά στον κώνο.

Γιατί λοιπόν τώρα το ρεμπέτικο πρέπει να είναι μόνο στο κουτούκι και όχι στη σκηνή; πήρε 1 αιώνα να σμηλευθεί ως μια μουσική ιδέα για όλα τα κοινωνικά στρώματα και καταστάσεις και τώρα ορίστηκε ως μουσική ταβέρνας;

Τέλος, προσωπικά πιστεύω πως, αν οποιοσδήποτε φορέας αποφασίζει να προγραμματίσει σε συναυλία τον ρεμπέτικο ήχο ( καθαρά ως ακροαματική διαδικασία) αυτό μόνο αξία δίνει στην μουσική.

Ναι υπάρχουν μουσικές που ανήκουν καθαρά στο περιβάλλον τους.Θα ήθελα να ακούσω τα νταούλια που υπνωτίζουν τους αναστενάρηδες χωρίς να δω τους αναστενάρηδες; νομίζω όχι.

Ο ρεμπέτικος ήχος όμως είναι περίτεχνος και γεμάτος ομορφιά, όπου και να τον πας...Τόσο ξενερωτικό είναι τελικά;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alk: Σήμερα στις 16:13

Μέλος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθηνα
    Συνθέτης
    Παπαζογλου, Σκαρβέλης, Μάρκος.
    Μουσ. όργανο
    κιθαρα
    Ταβέρνα
    σπιτι μου
    Το θέμα δεν είναι το σε ποιο χώρο παίζεται το ρεμπέτικο αλλα το τι σημαίνει αυτός ο χώρος και τι εξυπηρετεί. Το ρεμπέτικο εχει παιχτεί και σε μέγαρα και σε φυλακές και σε κουτούκια. Το θέμα για μένα παντα εχει να κανει με το γιατί και για ποιον λόγο. Έχω βαρεθεί να ακούω για "καλές" προθέσεις ειδικά όταν η ιστορία και το παρελθόν μόνο καλές προθέσεις δεν δείχνει. Αλλά αυτά τα είπαμε και στην κουβέντα για τον διαγωνισμό.
    Δημήτρη, ο Μαρκος καλά το λέει οτι το έβαλαν και στα σαλόνια και παντού.
    Το μπουζούκι πήγε στο Παρίσι και έγινε "συρτακί."
    Καταντήσαν οι μπουζουξήδες να κάνουνε κολοτούμπες στην πίστα και να κυλιούνται χάμω, ή να παίζουνε αλλα Τζίμι Χέντριξ.
    Μας αρέσει αυτό? Εμένα προσωπικά όχι.
    Επίσης αν περιμένεις να απαλαχτούμε από τις "σαβουροπαπαριές" όπως τις λες, επειδή θα γίνει η εκδήλωση στο μέγαρο, ή αντίστοιχες άλλες, λυπάμαι αλλα μάλλον θα απογοητευτείς.
    Alk σωστά, οι ίδιοι μουσικοί παίζανε και στα κουτούκια και στα υπερωκεάνεια αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι παιζανε τα ίδια πράγματα και στις δύο περιπτώσεις.
    Επίσης λες ότι "Τέλος, προσωπικά πιστεύω πως, αν οποιοσδήποτε φορέας αποφασίζει να προγραμματίσει σε συναυλία τον ρεμπέτικο ήχο ( καθαρά ως ακροαματική διαδικασία) αυτό μόνο αξία δίνει στην μουσική."
    Προσωπικά διαφωνώ απόλυτα με αυτή την θέση. Και θα σου φέρω για παράδειγμα την μουσική του Βάγκνερ και τον ρόλο που έπαιξε στην ναζιστική προπαγάνδα. (Άσχετα αν ο ίδιος ο Βάγκνερ πιθανά να τους υποστήριζε.)
    Και για να το φέρω πιο κοντά στα δικά μας, να θυμηθούμε τα δημοτικά επί χούντας, ή το τελευταίο παράδειγμα ο Κασιδιάρης να τραγουδάει "αυτό το χώμα είναι δικό τους και δικό μας."
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη loukasfilm: Σήμερα στις 17:29 Αιτία: καλύτερη διατύπωση + συμπλήρωση.

Μέλος Το avatar του χρήστη ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    ΑΓΙΟΣ ΚΩΝ-ΝΟΣ ΛΟΚΡΙΔΟΣ
    Επάγγελμα
    ΞΥΛΟΥΡΓΟΣ
    Συνθέτης
    ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΕΘΑΜΕΝΟΙ.......
    Μουσ. όργανο
    τριχορδα γενικα
    Ταβέρνα
    ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ..ΕΧΟΥΜΕ ΚΡΙΣΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pepe Εμφάνιση μηνύματος
    Δημήτρη και Κώστα, κρίμα.

Βλέπετε θέσεις τεκμηριωμένες με αναλυτικά επιχειρήματα, κι ο ένας τις ονομάζει γκρίνια, ο άλλος εμμονή.

Προβοκατόρικες ερωτήσεις που έχουν προκαταβολικά απαντηθεί.

Αλλοίωση των λεγομένων του αλλουνού.

Απαξίωση και τσουβάλιασμα.

Αυτό δεν είναι συζήτηση.

Και το ξαναλεω ...γκρινια και αρτιριωσκληρωση και διυλιση του κονοπα

Μέλος Το avatar του χρήστη alchimistis
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Πειραιας
    Συνθέτης
    Τσιτσάνης
    Μουσ. όργανο
    Mπουζουκι
    Ταβέρνα
    Ρεμπέτ Ασκέρ
    Άρθρα Blog
    3
    Παιδια σε λίγο θα ακουγόμαστε σαν παλαιοημερολογίτες...μιλάμε για μουσική.
    Καλό θα ήταν να συνειδητοποιήσουμε ότι συζητάμε για το ρεμπέτικο , σε ενα ΦΟΡΟΥΜ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ! Οι εποχές αλλάζουν και το πιο ζωντάνο παραδειγμα ειναι αυτός ο χώρος.
    Η αληθεια καθενος ειναι ο δρομος του...

Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    πλέον Ηράκλειο
    Συνθέτης
    Αδέσποτα
    Μουσ. όργανο
    Ταβέρνα
    ?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alchimistis Εμφάνιση μηνύματος
    Οι εποχές αλλάζουν και το πιο ζωντάνο παραδειγμα ειναι αυτός ο χώρος.
    Όταν σχεδιάστηκε το φόρουμ, κάποιος (δεν ξέρω ποιος, δεν το ήξερα από την αρχή το φόρουμ) σκέφτηκε το κάθε μέλος να συμπληρώνει στο προφίλ του ποια ταβέρνα προτιμάει. Η αλήθεια είναι ότι πολλοί (κι εγώ ο ίδιος) δεν έβαλαν καμία, αλλά το γεγονός ότι πολλοί άλλοι έχουν βάλει δείχνει ότι είναι μια λογική, αναμενόμενη ερώτηση. Αν αντί για ταβέρνα ρώταγε σε ποιες φυλακές έχουμε κάνει, ή σε ποιον τεκέ συχνάζουμε, δε θα ήταν ακριβώς λογική και αναμενόμενη ερώτηση, επειδή ακριβώς οι εποχές αλλάζουν.

Αν έλεγε «χώρος συναυλιών», θα ήταν;;;

(Να σημειώσω, μιας και μου το θύμισε το μήνυμα του alk, ότι ένα μαγαζί που δεν είναι σκέτη ταβέρνα που τρώμε και στο δίπλα τραπέζι κάποιοι παίζουν μουσική, αλλά ταβέρνα με πάλκο και μικρόφωνα, φτιαγμένο όμως όλο μαζί με κάποιες προϋποθέσεις μικρής, ανθρώπινης κλίμακας -νομίζω ότι καταλαβαίνετε τι εννοώ-, θα το έβαζα στην ίδια κατηγορία. Αν σύχναζα κάπως ταχτικά σ' ένα τέτοιο, θα το έβαζα και στο προφίλ μου.)

Βασικό Μέλος Το avatar του χρήστη liga rosa
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθήνα
    Συνθέτης
    ανώνυμος προ λογοκρισίας
    Μουσ. όργανο
    κιθάρα, μπουζούκι, λαούτο
    Ταβέρνα
    με φίλους κι όργανα σε πλατεία
    περικλή και λουκά, το θέσατε πολύ ωραία. επίσης θα τολμήσω να πω (από την γενικότερη εμπειρία μου σε συζητήσεις) ότι όποιος μιλάει για γκρίνια και αρτηριοσκλήρωση απαξιώνει τον συνομιλητή του χωρίς να απαντάει επί της ουσίας -ή επειδή δεν θέλει ή επειδή δεν μπορεί.
    στην ουσία του θέματος, μερικές διευκρινίσεις:
    μίλησα για φυλακή-τεκέ-ταβέρνα με χρονολογική σειρά, όπως λέμε μιμίκος μπογιατζής-μάρκος-τσιτσάνης. προφανώς και έχει φύγει πια από την κούνια του, και μουσικά και χωροταξικά.
    επίσης δεν έχω πρόβλημα με την συναυλιακή παρουσίαση αφιερωμάτων, παρ'ότι ο φυσικός χώρος του ρεμπέτικου εξακολουθεί να είναι οι παρέες και οι ταβέρνες (μεζεδοπωλεία πλέον).
    όμως, μου είναι απόλυτα εχθρικοί οι ναοί του θεάματος και της λαμογιάς, όπως το μέγαρο και η τηλεόραση. δεν τα έχουμε καμία ανάγκη, ούτε το ρεμπέτικο ούτε οι εραστές του. σαν μια μόδα το βλέπουνε και πάνε να καρπωθούν υπεραξία, ίσως και να το ελέγξουνε. δεν έχω καμία μανία καταδίωξης, απλά κάθε μέρα βλέπω παρέες ανεξαρτήτου ηλικίας που απαιτούνε τηλεοπτική αισθητική στα γλέντια τους, και όλα γίνονται για ακόμα ένα βίντεο στο κινητό που θα ανεβάσει τα λάικ στο φβ. όσο για το μέγαρο, πολύ θα ήθελα να ξέρω τί βρίσκεται πίσω από τα υπεροπτικά και προσβλητικά δελτία τύπου.
    το περίσσιο χαλάει το ίσιο

Μέλος Το avatar του χρήστη alchimistis
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Πειραιας
    Συνθέτης
    Τσιτσάνης
    Μουσ. όργανο
    Mπουζουκι
    Ταβέρνα
    Ρεμπέτ Ασκέρ
    Άρθρα Blog
    3
    Δεν θα μιλήσω για την κλασσική , ας μιλήσουμε για τα fado που είναι αρκετά κοντά στα ρεμπέτικα ή για τα μπλουζ και την Τζαζ...υπάρχει σήμερα "φυσικός" χώρος της τζάζ ή της μπλουζ ? Μπορεις να ακούσεις καταπληκτικούς μουσικούς σε κάποιο καφέ μέχρι στο Κάρναγκι Χόλ. Σαφως σε ενα κλαμπ υπάρχει ενα πιο χαλαρό κλίμα ωστε να εκφραστούν και οι μουσικοι και οι θαμώνες. Αντίστοιχα στην δική μας την ταβέρνα θα γίνει κάτι αντίστοιχο ( εαν και τις περισσότερες φορές οι μουσική καλύπτεται απο αγριογκαρίδες )λόγω της χαλαρής ατμόσφαιρας που ευνοεί να βγεί το ντουέντε των μουσικών...ΟΜΩΣ αυτό δε εμποδίζει και μόνο σε καλό έχει να προσφέρει εαν ακουστεί αυτή η μουσικη ΚΑΙ στο μεγαρο...όχι ΜΟΝΟ στο μέγαρο...αλλά ΚΑΙ στο μέγαρο.
    Τέτοιες λογικές μας έχουν φτάσει στο σημείο να μην έχουμε ενα πτυχίο μπουζουκιού όπου θα συμφωνούμε στα στοιχειώδη...στην Τουρκία υπάρχουν σπουδές υψηλού επιπέδου στην οθωμανική μουσική , στην Ινδια το ίδιο , ισπανία τα ίδια, εδω ο καθένας με το μπαιράκι του...δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε στα βασικά.

--- Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 20:22 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 20:10 ---
    περικλή και λουκά, το θέσατε πολύ ωραία. επίσης θα τολμήσω να πω (από την γενικότερη εμπειρία μου σε συζητήσεις) ότι όποιος μιλάει για γκρίνια και αρτηριοσκλήρωση απαξιώνει τον συνομιλητή του χωρίς να απαντάει επί της ουσίας -ή επειδή δεν θέλει ή επειδή δεν μπορεί.
    στην ουσία του θέματος, μερικές διευκρινίσεις:
    μίλησα για φυλακή-τεκέ-ταβέρνα με χρονολογική σειρά, όπως λέμε μιμίκος μπογιατζής-μάρκος-τσιτσάνης. προφανώς και έχει φύγει πια από την κούνια του, και μουσικά και χωροταξικά.
    επίσης δεν έχω πρόβλημα με την συναυλιακή παρουσίαση αφιερωμάτων, παρ'ότι ο φυσικός χώρος του ρεμπέτικου εξακολουθεί να είναι οι παρέες και οι ταβέρνες (μεζεδοπωλεία πλέον).
    όμως, μου είναι απόλυτα εχθρικοί οι ναοί του θεάματος και της λαμογιάς, όπως το μέγαρο και η τηλεόραση. δεν τα έχουμε καμία ανάγκη, ούτε το ρεμπέτικο ούτε οι εραστές του. σαν μια μόδα το βλέπουνε και πάνε να καρπωθούν υπεραξία, ίσως και να το ελέγξουνε. δεν έχω καμία μανία καταδίωξης, απλά κάθε μέρα βλέπω παρέες ανεξαρτήτου ηλικίας που απαιτούνε τηλεοπτική αισθητική στα γλέντια τους, και όλα γίνονται για ακόμα ένα βίντεο στο κινητό που θα ανεβάσει τα λάικ στο φβ. όσο για το μέγαρο, πολύ θα ήθελα να ξέρω τί βρίσκεται πίσω από τα υπεροπτικά και προσβλητικά δελτία τύπου.

Εξακολουθείς και αγνοείς τους μουσικούς και την μουσική και δίνεις αξία στον χώρο...επίσης με την μικρή εμπειρία μου σου λέω ότι το 90% των μουσικών εχει πέσει θύμα εκμετάλλευσης πολύ περισσοτερο και με πολύ πιο άσχημες συνθήκες απο ταβερνιάριδες και μαγαζάτορες παρά απο το μέγαρο του Λαμπράκη. Εαν ακολουθούσαν τέτοια λογικη απο τον Μάρκο μέχρι στον Τσομίδη σήμερα δεν θα είχαμε ούτε μια ηχογράφηση γιατι οι δισκογραφικές έκαναν κάνουν και θα κάνουν αυτο ακριβως που περιγράφεις για την τηλεοραση και τους λοιπούς τους θεάματος.
    Η αληθεια καθενος ειναι ο δρομος του...

Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    πλέον Ηράκλειο
    Συνθέτης
    Αδέσποτα
    Μουσ. όργανο
    Ταβέρνα
    ?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alchimistis Εμφάνιση μηνύματος
    Εξακολουθείς και αγνοείς τους μουσικούς και την μουσική και δίνεις αξία στον χώρο...
    Για το «αγνοείς τους μουσικούς» (με την επιφύλαξη ότι δεν είμαι σίγουρος αν το 'χω καταλάβει σωστά):

Και τώρα και σε πολλές άλλες παρόμοιες περιστάσεις έχω κάτσει να σκεφτώ: «αν ήμουν ένας από αυτούς τους μουσικούς, πώς θα αισθανόμουν για την πρόταση;» Η απάντηση είναι, ασυζητητί, τιμή και καμάρι. Ήδη, η μικρή γνωριμία που έχω με μερικούς από τους Ρεμπετιέν (δεν είμαστε φίλοι, είμαστε λίιιγο γνωστοί) με κάνει να χαίρομαι για πάρτη τους. Αν μάλιστα η πρόταση γινόταν σε πιο κοντινό μου πρόσωπο, θα παραμέριζα τις ενστάσεις μου και θα πήγαινα στο Μέγαρο να τον τιμήσω και να τον στηρίξω. Άλλωστε, έχω πάει και σε φίλους που έπαιζαν -όχι στο Μέγαρο, μπορεί στην ταβέρνα της γωνίας- και που ξεκάθαρα δε μου αρέσει η μουσική τους, αλλά είναι φίλοι.

Άλλο όμως αυτό και άλλο η γνώμη μου για τη συναυλία με όλο της το πακέτο.

Μέλος
    Φύλο
    Άνδρας
    Πόλη
    Αθηνα
    Συνθέτης
    Παπαζογλου, Σκαρβέλης, Μάρκος.
    Μουσ. όργανο
    κιθαρα
    Ταβέρνα
    σπιτι μου
    "Τέτοιες λογικές μας έχουν φτάσει στο σημείο να μην έχουμε ενα πτυχίο μπουζουκιού όπου θα συμφωνούμε στα στοιχειώδη...στην Τουρκία υπάρχουν σπουδές υψηλού επιπέδου στην οθωμανική μουσική , στην Ινδια το ίδιο , ισπανία τα ίδια, εδω ο καθένας με το μπαιράκι του...δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε στα βασικά."
    Alchimistis, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε αυτό που λες, και θα σου αντιτείνω ότι ακριβώς οι λογικές τύπου Μεγάρου είναι αυτές που κράτησαν την λαική μουσική χωρίς καμμιά αναγνώριση. Οι ιθύνοντες του εκάστοτε "Μεγάρου", ως ταγοί του πολιτισμού στην χώρα μας σε συνεργασία με υπουργούς και τα λοιπά αγνοούσαν την λαική μουσική και ασχολούνταν μαζί της μόνο οποτε ήθελαν και με τον τρόπο που ήθελαν. Λες και δίνανε - δίνουνε καθρεφτάκια στους ιθαγενείς.

+ Απάντηση στο θέμα
Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234

Πληροφορίες θέματος

Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα

Αυτή τη στιγμή, 5 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα. (2 μέλη και 3 επισκέπτες)

1. alk,
  2. Δημήτρης Ν.

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό το θέμα
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  • Ο κώδικας BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας